Publikováno: říj 27, 2026 - 36 Zobrazení
Jak vybrat projektor pro restaurační zahrádku
Kontext
Projektor pro restauraci na zahrádku je obrazové zařízení, které rozhoduje o tom, zda hosté zůstanou na druhou láhev, nebo odejdou po hlavním chodu. Otevřené terasy, pergoly a kavárny na chodníku potřebují displeje, které odolají okolnímu dennímu světlu, vlhkosti, slanému vzduchu, stříkancům jídla a 14hodinovým denním provozním cyklům – což nic z toho není to, pro co je navržen obývací projektor. Koupíte-li špatný kus, získáte vybledlý obraz do 4 odpoledne, spálený laserový modul do devíti měsíců a žádost o vrácení peněz dříve, než skončí první léto. V této OEM příručce pro rok 2026 náš inženýrský tým DataMax rozebírá přesné specifikace jasu, projekčního poměru, stupně krytí a nákupní specifikace, kterými provázíme každého velkoobchodního kupujícího, než podepíše objednávku.
Související zdroje: domácí kino projektory
Co v roce 2026 skutečně znamená „pro třídy pro patio"
zařízení není marketingový štítek – je to konkrétní kusovník. „Patio-grade" definujeme podle sedmi měřitelných kritérií: trvalý světelný výkon, těsnění optického modulu, tepelný odvod při přímém slunečním zatížení, projekční geometrie pro stísněné stoly, průchod zvuku pro venkovní okolní hluk, síťové ovládání pro řetězce s více pobočkami a záruční podmínky odpovídající komerčním provozním cyklům. Cokoli, co nesplňuje těchto sedm kritérií, je spotřebitelský hardware převlečený do hotelového letáku.
Jas a výkon v okolním osvětlení
tento projektor obvykle poskytuje mezi 3 500 a 6 000 ANSI lumeny, měřeno podle normy ANSI/PLATO FL1, kterou Imaging Science Foundation a většina amerických integrátorů stále považuje za základní referenci (ANSI/PLATO FL1). Cokoli pod 3 000 ANSI lumenů vypadá jako šedý obdélník, jakmile slunce zapadne za uvítací stojan a rozsvítí se světla bistra. Pro západně orientované zahrádky bez zastřešení je třeba specifikaci zvýšit na 5 000–6 000 ANSI lumenů; pro plně zastřešené pergoly se stmívatelnými LED řetězy obvykle postačí 3 500–4 500 ANSI lumenů.
V celém spektru specifikací projektorů pro restaurační zahrádky je obrazové zařízení tím, co rozhodne, zda hosté zůstanou na druhou láhev, nebo odejdou po hlavním chodu. Otevřené terasy, pergoly a kavárny na chodníku potřebují displeje, které odolají okolnímu dennímu světlu, vlhkosti, slanému vzduchu, stříkancům jídla a 14hodinovým denním provozním cyklům – což nic z toho není to, pro co je navržen obývací projektor. Koupíte-li špatný kus, získáte vybledlý obraz do 4 odpoledne, spálený laserový modul do devíti měsíců a žádost o vrácení peněz dříve, než skončí první léto. V této OEM příručce pro rok 2026 náš inženýrský tým DataMax rozebírá přesné specifikace jasu, projekčního poměru, stupně krytí a nákupní specifikace, kterými provázíme každého velkoobchodního kupujícího, než podepíše objednávku.
Prach, vlhkost a těsnění laserového fosforového modulu
specifikace SKU zahrnují optický modul s krytím IP5X jako základní ochranu proti pylu, kouři z grilu a mastnotám šířícím se vzduchem z otevřených kuchyní. Pro pobřežní zahrádky nebo střešní bary do 500 metrů od slané vody specifikujte IP6X plus konformně potažený DMD čip a utěsněný laserový fosforový modul. Střední dobu mezi poruchami (MTBF) jsme v našich vlastních polních zkouškách 2024–2025 naměřili na 28 000 hodin pro šasi s IP5X oproti 41 000 hodinám pro jednotky s IP6X a konformním povlakem – tedy 46% nárůst spolehlivosti za přibližně 7% navýšení nákladů na úrovni OEM.
Projekční poměr a geometrie plátna
model se obvykle páruje s ultra krátkotháněcím (UST) objektivem v rozsahu 0,19–0,25:1, který umožňuje umístit jednotku 20–35 cm za povrch projekčního plátna a vytvořit 100palcový diagonální obraz. Geometrie UST drží projektor mimo dosah hostů, zabraňuje poškození politím talíři a vyhýbá se stížnostem na hluk ventilátoru, které přicházejí s montáží standardního projektoru nad strop do venkovního restauračního prostoru. Pro B2B řetězce provozující 20–80 poboček znamená UST také jeden standardizovaný montážní držák napříč všemi provozovnami, což snižuje náklady na instalační práci přibližně o 40 % na jednotku podle dat našich integračních partnerů.
Zvuk, ovládání a záruka
Jednotka není marketingový štítek – je to konkrétní kusovník. „Patio-grade" definujeme podle sedmi měřitelných kritérií: trvalý světelný výkon, těsnění optického modulu, tepelný odvod při přímém slunečním zatížení, projekční geometrie pro stísněné stoly, průchod zvuku pro venkovní okolní hluk, síťové ovládání pro řetězce s více pobočkami a záruční podmínky odpovídající komerčním provozním cyklům. Cokoli, co nesplňuje těchto sedm kritérií, je spotřebitelský hardware převlečený do hotelového letáku.
Dimenzování plátna, okolního světla a geometrie sledování pro restaurační zahrádky
výpočet jasu tohoto projektoru funguje pouze tehdy, když jsou velikost plátna, gain a plán okolního osvětlení nastaveny před odesláním jednotky. Každý velkoobchodní návrh dimenzujeme pomocí jednoduchého vzorce se čtyřmi proměnnými: cílový jas (nity), gain plátna, okolní osvětlení ve stopových svíčkách na povrchu plátna a projekční vzdálenost. Pro 100palcové diagonální ALR plátno (ambient-light-rejecting) s gainem 0,8 při 50 fc okolního osvětlení na terase musí projektor dodat přibližně 900 nitů na ploše plátna – což odpovídá laserovému fosforovému modulu s 4 500 ANSI lumeny na úrovni OEM. Při zmenšení plátna na 80 palců lze stejného cíle v nitech dosáhnout s 3 200 ANSI lumeny, což kupujícímu ušetří přibližně 180 USD na jednotku ve velkoobchodě.
tento projektor obvykle poskytuje mezi 3 500 a 6 000 ANSI lumeny, měřeno podle normy ANSI/PLATO FL1, kterou Imaging Science Foundation a většina amerických integrátorů stále považuje za základní referenci (ANSI/PLATO FL1). Cokoli pod 3 000 ANSI lumenů vypadá jako šedý obdélník, jakmile slunce zapadne za uvítací stojan a rozsvítí se světla bistra. Pro západně orientované zahrádky bez zastřešení je třeba specifikaci zvýšit na 5 000–6 000 ANSI lumenů; pro plně zastřešené pergoly se stmívatelnými LED řetězy obvykle postačí 3 500–4 500 ANSI lumenů.
Nákupní týmy B2B často potřebují zvážit, že při nákupu projektoru ve velkém měřítku není samotný počet lumenů celý příběh. Trvejte na zveřejněném měření v ANSI lumenech od OEM (nikoli na údaji o „špičkovém jasu" nebo „LED lumenech", který může být 2,4× až 4× vyšší než skutečný výstup ANSI). DataMax zveřejňuje na každém velkoobchodním datovém listu dvě hodnoty: konzervativní údaj v ANSI lumenech a údaj v lumenech podle ISO 21118, aby AV integrátor kupujícího mohl správně nadimenzovat gain plátna.
Venkovní zvuk, zdrojová zařízení a architektura streamování
zvuk jednotky musí překonat ruch konverzace, espresso stroj a občasné živé akustické vystoupení. Specifikujeme 70V venkovní linkové arraye napájené 60–120 watty na zónu, připojené z HDMI ARC nebo S/PDIF výstupu projektoru do venkovního zesilovače umístěného v hostitelském stojanu. Interní 5wattový reproduktor projektoru je vyhrazen výhradně pro diagnostické tóny a úvodní obrazovku menu, nikdy pro zvuk směrem k hostům. Pro provozovatele řetězců s 20+ pobočkami standardizujeme jediný rackový model zesilovače, aby záložní inventář zůstal konsolidovaný napříč regiony.
specifikace každého SKU zahrnují optický modul s krytím IP5X jako základní ochranu proti pylu, kouři z grilu a mastnotám šířícím se vzduchem z otevřených kuchyní. Pro pobřežní zahrádky nebo střešní bary do 500 metrů od slané vody specifikujte IP6X plus konformně potažený DMD čip a utěsněný laserový fosforový modul. Střední dobu mezi poruchami (MTBF) jsme v našich vlastních polních zkouškách 2024–2025 naměřili na 28 000 hodin pro šasi s IP5X oproti 41 000 hodinám pro jednotky s IP6X a konformním povlakem – tedy 46% nárůst spolehlivosti za přibližně 7% navýšení nákladů na úrovni OEM.
spolehlivost streamování projektoru na veřejné zahrádce závisí na pevném Ethernetu jako primárním připojení, s Wi-Fi 6 jako záložním. Wi-Fi na terasách je notoricky zatěžovaná zařízeními hostů, často dosahuje 40+ přidružení na přístupový bod, proto vyžadujeme Cat6 trasu ke každému venkovnímu umístění projektoru a interní Wi-Fi vypínáme, pokud si kupující výslovně neaktivuje. Pro řetězce provádějící velkoobchodní nasazení projektorů pro restaurační zahrádky na více pobočkách přikládáme ke každému kontejneru síťový commissioning list: mapu portů switche, VLAN ID, DHCP rezervaci a statickou řídicí IP. Tento list sám o sobě zkrátil průměrný čas instalace našich integračních partnerů z 6,2 hodiny na 3,8 hodiny na pobočku podle našich polních dat z roku 2025.
Porovnávací tabulka: úrovně projektorů pro restaurační zahrádky

Každý model se obvykle páruje s ultra krátkotháněcím (UST) objektivem v rozsahu 0,19–0,25:1, který umožňuje umístit jednotku 20–35 cm za povrch projekčního plátna a vytvořit 100palcový diagonální obraz. Geometrie UST drží projektor mimo dosah hostů, zabraňuje poškození politím talíři a vyhýbá se stížnostem na hluk ventilátoru, které přicházejí s montáží standardního projektoru nad strop do venkovního restauračního prostoru. Pro B2B řetězce provozující 20–80 poboček znamená UST také jeden standardizovaný montážní držák napříč všemi provozovnami, což snižuje náklady na instalační práci přibližně o 40 % na jednotku podle dat našich integračních partnerů.
| Model | ANSI lumeny | Rozlišení | Projekční poměr | Stupeň krytí | MOQ | Dodací lhůta | Velkoobchod (50+ kusů) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DM-Patio U1 | 3 500 | 1920×1080 | 0,21:1 UST | IP5X | 50 kusů | 4 týdny | 1 180 USD |
| DM-Patio U3 | 4 500 | 1920×1200 | 0,19:1 UST | IP5X | 50 kusů | 4 týdny | 1 640 USD |
| DM-Patio U5 | 5 500 | 3840×2160 | 0,23:1 UST | IP6X | 30 kusů | 6 týdnů | 2 290 USD |
| DM-Patio U7 Pro | 6 000 | 3840×2160 | 0,25:1 UST | IP6X + konformní povlak | 20 kusů | 8 týdnů | 3 150 USD |
Každá jednotka by měla disponovat linkovým zvukovým výstupem (nebo HDMI ARC), aby zvuk nesl stávající 70V venkovní reproduktorový systém, nikoli 5wattový reproduktor projektoru. Síťové ovládání je důležité: RS-232, PJ-Link a REST API umožňují centrálnímu provoznímu týmu zapínat jednotku podle plánu, nasazovat firmware a vzdáleně číst hodiny lampy. DataMax dodává každý OEM projektor pro restaurační zahrádky s 30 000hodinovou zárukou na laserový fosforový modul, 3letou zárukou s výměnou na místě a 2% zálohou náhradních kusů pro předběžnou výměnu na kontejner – podmínky, které jsme vyladili poté, co jsme viděli selhání tří konkurenčních jednotek během jejich prvního léta v provozu.
Jak vybrat správný projektor pro restaurační zahrádky v roce 2026
Pokud kontext restaurační zahrádky řídí nákupní specifikaci, jde o čtyři rozhodnutí, která může učinit kterýkoli B2B kupující na jednom plánovacím jednání. Za prvé, uzamkněte úroveň jasu podle nejhoršího možného okolního osvětlení: 3 500 ANSI lumenů pro zastřešené pergoly, 5 500–6 000 pro plně osluněné západně orientované zahrádky a 4 500 pro smíšený případ. Za druhé, potvrďte ultra krátkotháněcí geometrii, ideálně projekční poměr 0,19–0,25, aby jednotka seděla těsně u zadní stěny a nikdy neprocházela přes serverovou cestu. Za třetí, specifikujte krytí IP5X nebo IP6X proti prachu plus konformně potaženou elektroniku, protože pyl, mastnoty a kouř z grilu zničí neošetřenou desku během jedné sezóny. Za čtvrté, rozhodněte o matici zdrojů obsahu: 4K Android TV modul, duální HDMI 2.1, RS-232 a PJ-Link by měly být přítomny všechny, aby centrální provozní tým mohl vzdáleně měnit program. Výpočet jasu funguje pouze tehdy, když jsou velikost plátna, gain a plán okolního osvětlení nastaveny před odesláním jednotky. Každý velkoobchodní návrh dimenzujeme pomocí jednoduchého vzorce se čtyřmi proměnnými: cílový jas (nity), gain plátna, okolní osvětlení ve stopových svíčkách na povrchu plátna a projekční vzdálenost. Pro 100palcové diagonální ALR plátno (ambient-light-rejecting) s gainem 0,8 při 50 fc okolního osvětlení na terase musí projektor dodat přibližně 900 nitů na ploše plátna – což odpovídá laserovému fosforovému modulu s 4 500 ANSI lumeny na úrovni OEM. Při zmenšení plátna na 80 palců lze stejného cíle v nitech dosáhnout s 3 200 ANSI lumeny, což kupujícímu ušetří přibližně 180 USD na jednotku ve velkoobchodě.
Další kroky pro kupující OEM
Při nasazeních pro restaurační zahrádky by kupující OEM, kteří zvažují rollout na více poboček, měli postupovat podle této sekvence, aby udrželi nákup čistý a včasný: Za prvé, geometrie plátna závisí na třech proměnných: úhlu výhledu ze sedící pozice, vzdálenosti stolu od plátna a umístění okolních svítidel. Obecné pravidlo, které sdílíme s kupujícími pro restaurační zahrádky, je 1,6× výška plátna pro nejvzdálenější sedadlo. Pro 100palcový (1,55 m vysoký) obraz by poslední řada neměla sedět dále než 2,5 m, jinak čitelnost textu u sportovního přenosu klesne pod minimum 24 pixelů na znak, které předpokládají týmy broadcastové grafiky. Toto geometrické omezení je jediným největším důvodem, proč řetězce směřujeme k 100palcovým diagonálním UST sestavám spíše než ke 120palcovým stropům.
Barva stěny a povrchový materiál SKU záleží více, než specifikační list naznačuje. Matná slonovinová omítková stěna snižuje efektivní kontrast přibližně o 35 % oproti dedikovanému ALR plátnu, a lesklá obkladačková stěna zavádí artefakty hot-spot, které žádný počet lumenů nevyřeší. Naším standardním doporučením je pevný rámový ALR štít s PET nebo black-grid optickým povrchem o gainu 0,6–0,8, zavěšený na strop s 30stupňovým šikmým držákem tak, aby projekční osa dopadla kolmo k rovině plátna.
Co doporučuje DataMax
Kontext odvětví: proč poptávka po projektorech pro zahrádky stále roste
Na trhu projektorů pro restaurační zahrádky poptávka v našem průzkumu integrátorů 2025 vzrostla meziročně o 31 %, tažena expanzí ghost kitchens do venkovních restauračních prostor a přidáváním zastřešených zahrádek u sport barů pro přetok v herní dny. Řetězce, které dříve zacházely se zahrádkou jako se sezónním přístavkem, ji nyní provozují jako plnou příjmovou linku – což je přesně případ použití, pro který byla naše řada IP6X laser navržena.
Začněte s DataMax
Když provozovatelé restauračních zahrádek zvažují možnosti projektorů, kupující, kteří dočetli až sem, obvykle chtějí jednu další věc: vzorek na reálné zahrádce do dvou týdnů. Napište našemu týmu řešení na Contact-Projector.com nebo požádejte o individuální cenovou nabídku s uvedením počtu poboček, cíle v lumenech a požadovaného data dodání a my vaši poptávku nasměrujeme přidělenému inženýrovi ještě tentýž pracovní den. Pro kupující srovnávající naši kompletní hotelovou řadu si prohlédněte vedle patio série i rodinu hotelových projektorů GP95, abyste sjednotili firmware napříč vnitřními i venkovními zónami.
