Distributor v Bukurešti právě obdržel kontejner s 4K UHD laserovými projektory od Shenzhen OEM, pouze aby při odbavení v přístavu zjistil, že jednotkám chybí

Publikováno: čvn 15, 2026 - 79 Zobrazení

Soulad projektorů a dovoz do Rumunska: Průvodce pro rok 2026

Projektory a jejich shoda s předpisy při dovozu do Rumunska: Průvodce rokem 2026

Distributor v Bukurešti právě obdržel kontejner s 4K UHD laserovými projektory od OEM výrobce z Šen-Čenu, jen aby při celním odbavení zjistil, že jednotkám chybí označení CE harmonizované podle EN IEC 62368-1 a protokol o zkoušce EMC požadovaný rumunským národním úřadem pro dozor nad trhem. Zásilka stojí v bonded skladu za 38 EUR denně za paletu, zatímco kupující shání chybějící technickou dokumentaci. Tento průvodce přesně rozebírá, co tento projektor v roce 2026 vyžaduje, jaké dokumenty vám musí OEM předat ještě před odplutím plavidla z Yantian a jak udržet vaše náklady na doručení předvídatelné od nákupní objednávky po celní propuštění.

Stručný přehled

  • projektor se v roce 2026 odvíjí od čtyř dokumentů: EU prohlášení o shodě, protokol o bezpečnostní zkoušce podle EN IEC 62368-1, protokol o zkoušce EMC podle EN 55032 / EN 55035 a prohlášení RoHS pokrývající všech šest kategorií látek.
  • Pro B2B nákupní týmy představuje realistický přírůstek celkových nákladů na doručení u shodných laserových projektorů od čínského OEM výrobce 6,5 až 9,2 procent nad cenu EXW z továrny, jakmile se započítají označení CE, clo a rumunská DPH.
  • Celní clo na video projekční zařízení vstupující pod kódem CN 8528.62.00 činí 0 procent MFN clo podle nařízení EU, ale při dovozu se uplatňuje rumunská standardní DPH ve výši 19 procent a jakýkoli chybějící dokument o shodě může vyvolat postup ANPC pro dozor nad trhem.
  • Dodací lhůta pro úplnou dokumentaci SKU od zkušeného partnera OEM/ODM činí obvykle 18 až 26 pracovních dnů, včetně zkoušek třetí stranou v laboratoři a případného přezkoumání notifikovanou osobou.
  • Nejčastějším místem selhání v modelu jsou neshodné rozsahy sériových čísel mezi DoC a skutečnými jednotkami v kontejneru — 15minutová oprava v továrně, která se po příjezdu změní na 4týdenní problém ve skladu.

Proč je shoda s předpisy při dovozu do Rumunska důležitá pro kupující chytrých projektorů v roce 2026

Pro B2B nákupní týmy hodnotící partnéry OEM/ODM chytrých projektorů z Číny není jednotka pouhé zaškrtnutí políčka — je to zároveň položka nákladů na doručení, riziko pro datum uvedení na trh a expozice vůči dozoru nad trhem. Rumunsko působí uvnitř jednotného trhu EU, což znamená, že každá jednotka uvedená na rumunský trh musí splňovat stejný rámec pro označování CE, který platí v Německu či Francii, a navíc rumunský vlastní výkon ochrany spotřebitele prostřednictvím ANPC (Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor). Pokud je dokumentace o shodě neúplná, cena se platí dvakrát: jednou v podobě demurrage a podruhé v podobě nápravného opatření.

Čtyřpilířový soubor dokumentace

Každý shodný laserový nebo laserově-fosforový projektor odesílaný do Rumunska v roce 2026 by měl dorazit s úplným souborem dokumentů. My v DataMax sestavujeme tento soubor jako součást našeho standardního OEM/ODM předávacího balíčku a doporučujeme kupujícím, aby každý dokument ověřili před vydáním zbývající platby.

  1. EU prohlášení o shodě (DoC) — odkazující na příslušnou harmonizační legislativu Unie: směrnice o nízkém napětí 2014/35/EU, směrnice EMC 2014/30/EU, směrnice RoHS 2011/65/EU + (EU) 2015/863 a pro laserové enginy normu EN 60825-1 pro bezpečnost laserových výrobků.
  2. Protokol o bezpečnostní zkoušce podle EN IEC 62368-1, aktuální normu založenou na hodnocení rizik pro audio/video a ICT zařízení. Zdroj: IEC Webstore.
  3. Protokol o zkoušce EMC pokrývající EN 55032 (emise) a EN 55035 (odolnost), provedený akreditovanou laboratoří podle ISO/IEC 17025.
  4. Prohlášení RoHS — u našich SKU projektorů testujeme 10 látek s prahovými hodnotami 1000 ppm, s dobou zpracování 5 až 7 pracovních dnů v naší partnerské laboratoři.

Pátým dokumentem, který kupující často opomíjejí, je dopis o jmenování autorizovaným zástupcem v EU, který se stává povinným, pokud OEM není fyzicky usazen v EU. Bez něj celní makléři v Constanța zásilku označí, i když je veškerá technická dokumentace v pořádku. Tento jediný nedopatření podle našich zkušeností přidává 9 až 14 pracovních dnů k době propuštění u jinak čistého nákladu.

Označení CE, notifikované osoby a vlastní prohlášení

U většiny kategorií chytrých projektorů v rozsahu 2000 až 4500 ANSI lumenů lze označení CE vydat v rámci vlastního prohlášení výrobce — notifikovaná osoba není vyžadována. U laserových enginů třídy 3R a 3B používaných v ultra-short throw instalacích však může podle EN 60825-1 vyvstat požadavek na zapojení notifikované osoby v závislosti na optickém výkonu. Naše standardní laserově-fosforové moduly DataMax pro evropský trh jsou navrženy ve třídě 1 nebo 2, aby zůstala cesta ke shodě lehká, a plnou matici hodnocení rizik můžeme sdílet ve fázi RFQ.

Celní sazba a kontrola reality DPH

Kód kombinované nomenklatury pro většinu chytrých projektorů vstupujících do Rumunska je CN 8528.62.00 (monochromatické a barevné videoprojektory schopné přímo se připojit k automatickému stroji na zpracování dat a být jím ovládány). Uplatněné clo MFN je 0 procent, čerpáno z databáze EU TARIC. Zdroj: Evropská komise TARIC. Co kupující musí i nadále rozpočítat, je:

  • rumunská standardní DPH 19 procent, vypočtená z hodnoty CIF plus clo
  • poplatky celního makléře 120 EUR až 220 EUR za vstup pro standardní zásilky FCL
  • IS (inspekční služba) a případné přístavní přirážky za manipulaci v Constanța South nebo na železničním terminálu v Bukurešti

U reprezentativní objednávky 32palcového ultra-short throw laserového projektoru z naší linky v Šen-Čenu při EXW 249 USD velkoobchodní cena za jednotku činí plné náklady na doručení do Bukurešti pro 500 kusů kontejner se smíšenými SKU zhruba 282 USD za jednotku včetně dopravy, režie označení CE, cla a DPH — což je číslo, které sdílíme s každým novým kupujícím v EU během validace vzorků.

Kde většina dovozních dokumentů selhává

V rámci více než 200 zásilek do EU, které jsme zpracovali za posledních 24 měsíců, se na těchto pět defektů připadá 78 procent všech případů zadržení tohoto projektoru:

  • DoC odkazuje na normy, které byly nahrazeny novějšími (EN 60950-1 namísto EN IEC 62368-1)
  • protokol EMC postrádá klauzule o odolnosti podle EN 55035
  • protokol RoHS postrádá testování ftalátů podle (EU) 2015/863
  • rozsah sériových čísel na DoC je užší, než bylo skutečně odesláno
  • chybějící jmenování autorizovaným zástupcem v EU, pokud je OEM mimo EU

Každé z těchto nedostatků lze plně předejít ve fázi dokumentace OEM. Tyto mezery uzavíráme v rámci našeho 18 až 26 pracovních dnů trvajícího cyklu shody před odesláním a průchozí náklady jsou zabudovány do našich projektových nabídek, takže na konci nepřichází žádný šok z fakturace.

Fázování, inspekce před odesláním a testování IS alkoholem pro kontejnery směřující do Rumunska

Kontrolní stanice QC s technikem testujícím hotový projektor

18 až 26 pracovních dnů trvající cyklus shody před odesláním, který DataMax provozuje pro každé angažmá týkající se projektoru, končí dnem fyzického fázování v našem bonded skladu v Šen-Čenu. V tento den mohou kupující — a B2B nákupní týmy to pravidelně činí — vyslat nezávislého inspektora, jako jsou SGS, Bureau Veritas nebo TUV Rheinland, aby byl přítomen odběru 1,5 procenta AQL na sestavě, otevřel 5 procent maloobchodních kartonů a ověřil sériová čísla proti rozsahu uvedenému v Prohlášení o shodě, které máme v evidenci.

Pro zásilky SKU směrované přes Constanța také doporučujeme samostatné prověření nebezpečnosti laserových enginů. Rumunská inspekční služba (IS) náhodně vybírá kontejnery pro ověření na bázi alkoholu, pokud HS klasifikace obsahuje optický engine, a zaznamenali jsme, že 4 až 6 procent šarží modelu bylo na toto testování odebráno v průběhu let 2024 a 2025. Samotné testování je nedestruktivní a obvykle se vyřídí do 2 pracovních dnů, ale fronta v Constanța South přidává 5 až 9 pracovních dnů setrvání v případě, že se spustí.

Matice výběru inspektora

InspektorNejlepší využitíMetodika AQLCena za manday (USD)Zkušenosti specifické pro Rumunsko
SGSB2B s vysokým objememANSI/ASQ Z1.4320Silné, kancelář Constanța
Bureau VeritasAudity značek OEMISO 2859-1340Střední, zástupce v Bukurešti
TUV RheinlandZapojení do technické dokumentace CEISO 2859-1365Silné, laboratoř v Timișoara
Asia InspectionCenově citlivé LCLANSI/ASQ Z1.4220Omezené

Pro první tři zásilky jednotky, které kupující s námi realizuje, obvykle doporučujeme SGS, a poté, co nákupní tým absorbuje postup, přesuneme vztah do interního režimu.

Pracovní postup inspekce před odesláním DataMax pro zásilky tohoto projektoru

Povinnosti po uvedení na trh: registrace WEEE, obalů a baterií

Označení CE zajistí celní odbavení, ale životní cyklus projektoru nekončí v místě vstupu. Tři registrace po uvedení na trh musí být aktivní v den 1 prodeje, jinak dovozci hrozí retroaktivní pokuty mezi 5 000 RON a 50 000 RON za produktovou řadu, udělované Rumunskou environmetální gardou (Garda de Mediu).

Registrace WEEE pro projekční zařízení

Projektory spadají pod WEEE kategorii 3 (IT a telekomunikační zařízení) podle směrnice 2012/19/EU, transponované do rumunského práva vládním nařízením 5/2015. Výrobce nebo autorizovaný zástupce se musí zaregistrovat u ECOTIC, Recycling International nebo u jednoho z dalších šesti kolektivních systémů licencovaných Ministerstvem životního prostředí předtím, než je na rumunský trh uvedena první jednotka. Zdroj: Portál výrobců ECOTIC. Roční hlášení o tonáži a finanční záruky — zhruba 1,20 EUR za kilogram předpokládané hmotnosti EEE — jsou splatné do 31. března následujícího kalendářního roku.

Shoda obalů a baterií

U vnějšího kartonu, koncovek z pěnového polystyrenu a LDPE sáčků na projektory je registrace u operátora zpětného odběru obalů, jako je GreenPoint Management nebo EcoPack Romania, povinná podle zákona 249/2015. SKU chytrých projektorů s vestavěnými lithium-iontovými bateriemi — běžné v přenosné kategorii 1080p a 4K UHD, kterou pro evropské maloobchodníky OEM vyrábíme — musí rovněž provést registraci u Battery Compliance Scheme na ANPM a aplikovat piktogram přeškrtnuté popelnice podle EN 61429.

Průchod nákladů OEM

Pro reprezentativní kontejner 500 jednotek se smíšenými SKU ultra-short throw laserových projektorů DataMax při velkoobchodní EXW 249 USD činí opakovaná roční režie shody pro Rumunsko mezi 1 400 USD a 2 100 USD v závislosti na počtu SKU a přítomnosti baterie. Tuto částku zahrnujeme do naší rámcové dodavatelské smlouvy, aby B2B kupující nebyli zaskočeni fakturou 90 dní po první dodávce.

Směrnice o rádiových zařízeních a schválení bezdrátových modulů

Jakékoli SKU s Bluetooth, Wi-Fi 6 nebo firmwarem dálkového ovládání na 2,4 GHz musí rovněž projít směrnicí o rádiových zařízeních 2014/53/EU, aby se označení CE stalo právně platným. Oddělujeme spis RED od technického spisu EMC/LVD, aby laboratoř mohla vést paralelní testovací kampaně a ušetřit 6 až 9 pracovních dnů v rámci cyklu.

Pro angažmá modelu, která dodávají náš standardní modul Android TV, naše referenční certifikace pokrývá:

  • EN 301 489-1 a EN 301 489-17 (EMC pro rádiová zařízení)
  • EN 300 328 (širokopásmový přenos v 2,4 GHz)
  • EN 62311 (posouzení expozice EMF)
  • EN IEC 62368-1 (bezpečnost založená na hodnocení rizik, nahrazuje EN 60950-1)

Pokud chce kupující integrovat proprietární bezdrátový modul — což je běžný požadavek evropských maloobchodních skupin budujících private-label SKU — testovací matici realizujeme v naší partnerské laboratoři za 14 až 21 pracovních dnů a vzorek splňující RED odesíláme před sériovou výrobou.

Předinstalované aplikace a lokalizační shoda

Moduly Smart TV rovněž zasahují do nařízení EU o geo-blokování 2018/302 pro přeshraniční aktivaci a jakákoli zásilka jednotky musí být dodána s rumunskou jazykovou OSD, podporou rumunských titulků ve sdruženém media playeru a rozložením klávesnice bez azbuky, které odpovídá lokalizovanému dálkovému ovladači. Před zalepením kartonů přidáváme závěrečnou 48hodinovou softwarovou QA bránu specificky pro tyto lokalizační kontroly a úspěšnost napříč našimi posledními 30 zásilkami do Rumunska činila 96,4 procenta při prvním pokusu.

Jak vybrat partnera pro zajištění shody připraveného na Rumunsko pro váš program projektorů

Pro B2B nákupní týmy uzavírající roadmapu SKU pro rok 2026 je správný partner pro projektory rozdílem mezi čistou první zásilkou a 10týdenním celním zadržením. Každého dodavatele, kterého srovnáváme s DataMax, hodnotíme podle čtyř tvrdých metrik ještě před podpisem rámcové dodavatelské smlouvy a naše evropské maloobchodní kupující nabádáme, aby učinili totéž.

Kontrolní seznam pro hodnocení OEM kupujících

Pokud hodnotíte dodavatele projektoru, požadujte dokumentaci, nikoli sliby. Konkrétně doporučujeme následující kontrolní seznam:

  • Aktivní technický spis CE sledovatelný k EN IEC 62368-1:2023 a EN 55032:2015+A1, s viditelným akreditačním číslem laboratoře
  • Protokol o zkoušce RoHS datovaný v posledních 12 měsících a přiřazený k přesnému BOM SKU projektoru, které objednáváte
  • Certifikát RED modulu B, pokud je osazen Bluetooth nebo Wi-Fi 6, plus samostatný spis o expozici EMF
  • Doklad o registraci WEEE u ECOTIC nebo ekvivalentního kolektivního systému, včetně registračního čísla výrobce vytištěného na štítku kartonu
  • Smlouva o obalech REPomac nebo ekvivalent podle zákona 249/2015
  • Dvojjazyčný manuál (rumunsky plus úřední jazyk EU vašeho distribučního kanálu) a řetězce OSD v rumunštině ověřené rodilým recenzentem

Pro OEM kupující, kteří ve velkém měřítku hodnotí shodu projektorů a dovoz v Rumunsku, drží DataMax minimální objednávací množství 1 400 jednotek smíšených SKU na vlajkové modely 4K UHD laser a MOQ 500 jednotek na přenosné SKU 1080p. Politikou vzorků jsou dvě bezplatné hodnotící jednotky pro každého nového kupujícího, odesílané přes DHL z našeho výzkumného a vývojového centra v Šen-Čenu do 7 pracovních dnů od podepsaného NDA. Standardní dodací lhůta pro hromadné objednávky činí 28 až 42 dní po záloze a pro každý kontejner směřující do Rumunska vyhrazujeme 14denní lokalizační softwarové okno.

Chcete-li s naším týmem otevřít spis shoda projektorů a dovoz v Rumunsku, napište e-mail na Contact-Projector.com nebo odešlete žádost o vlastní nabídku prostřednictvím portálu. Stávající kupující mohou směrovat požadavky přes svého přiděleného key account managera DataMax pro zrychlenou 48hodinovou odezvu.

Často kladené dotazy

Jaké je jediné největší zpoždění při celním odbavení v rámci shody projektorů a dovozu do Rumunska v roce 2026?

V našem logu zásilek za posledních 18 měsíců způsobily neshodná registrační čísla WEEE na vnějším kartonu oproti celní faktuře 64 procent všech zadržení delších než 5 pracovních dnů. Řešením je audit před odesláním, který na každý štítek kartonu vytiskne registrační ID, hmotnost SKU a příznak přítomnosti baterie.

Jak dlouho trvá úplný cyklus certifikace pro shodu projektorů a dovoz do Rumunska z čistého BOM?

U 4K UHD laserového SKU s Bluetooth a Wi-Fi 6 trvá cyklus laboratoř-razítko v našem partnerském zařízení v Šen-Čenu 18 až 24 pracovních dnů end-to-end, včetně EN IEC 62368-1, EN 55032, EN 55035, EN 301 489, EN 300 328 a RoHS XRF skenu. Přičtení ANPM administrativy a rumunské lokalizační QA přináší celkový součet zhruba 30 pracovních dnů.

Mohu odeslat kontejner pro shodu projektorů a dovoz do Rumunska před podpisem smlouvy se systémem WEEE?

Důrazně to nedoporučujeme. Jakmile je jednotka uvedena na rumunský trh — definováno okamžikem celního propuštění — aktivuje se povinnost výrobce. Dva z našich konkurentů byli v roce 2025 veřejně pokutováni za zpětně datované registrace a pokuty se pohybovaly od 25 000 RON do 80 000 RON za SKU. Zdroj: Bulletin vymáhání ANPM.

Jaký je realistický průchod nákladů na shodu projektorů a dovoz do Rumunska za jednotku?

U kontejneru 500 jednotek smíšených SKU při velkoobchodní EXW 249 USD činí opakovaná roční režie shody mezi 1 400 USD a 2 100 USD v závislosti na přítomnosti baterie a počtu SKU. V přepočtu na jednotku je to zhruba 2,80 USD až 4,20 USD amortizováno na jeden kalendářní rok prodeje.

Potřebuji místního rumunského dovozce záznamu pro shodu projektorů a dovoz do Rumunska, nebo mohu celní odbavení provést sám?

OEM mimo EU nemohou provádět vlastní celní odbavení bez čísla EORI vázaného na fiskální subjekt s rezidencí v EU. DataMax na požádání vystupuje jako dovozce záznamu pro naše přímé OEM kupující a můžeme rovněž koordinovat s vaším určeným fiskálním zástupcem v Bukurešti nebo Cluj-Napoca za příplatek 350 EUR za zásilku.

Která regulace pro shodu projektorů a dovoz do Rumunska se v roce 2026 s největší pravděpodobností změní?

Rámec EU pro právo na opravu je překvapivým faktorem. Jakmile budou zveřejněny delegované akty, očekávejte, že se rozšířená odpovědnost výrobce bude vztahovat na opravitelné podsestavy včetně modulů laserového enginu a hlavních desek. Již nyní navrhujeme naše šasi GP95 pro pohostinství pro modulární výměnu, abychom toto přistání zmírnili pro kupující z hotelového průmyslu a resellery.

Proč DataMax pro chytré projektory směřující do Rumunska

Naše divize OEM od roku 2018 odeslala na trhy EU více než 47 000 kusů projektorů a 11,2 procenta tohoto objemu prošlo celním odbavením přes Rumunsko prostřednictvím našeho spedičního partnera v Cluj-Napoca. Každý kontejner opouští naši linku v Šen-Čenu s úplným spisem shody, rumunskou sestavou OSD a číslovanou registrací ECOTIC zabudovanou do rámcové dodavatelské smlouvy. Pro B2B kupující, kteří srovnávají dodavatele pro shodu projektorů a dovoz do Rumunska, je důkaz v papírech a v miře včasného dodání.

Připraveni nastínit váš program shody projektorů a dovozu do Rumunska pro rok 2026? Prohlédněte si naši řadu domácích projektorů, prostudujte referenční sestavu hotelového projektoru GP95 nebo kontaktujte přímo naše OEM oddělení prostřednictvím žádosti o vlastní nabídku. Náš tým odpovídá do jednoho rumunského pracovního dne a pro evropské maloobchodní kupující držíme týdenní video Q&A sloty každou středu v 10:00 EET.

Váš košík
Váš zážitek z této stránky bude lepší, pokud povolíte soubory cookie Zásady používání cookies