Publikováno: dub 07, 2026 - 100 Zobrazení
Trh s projektory pro kostely: velikost a růst 2026 – zpráva pro B2B trh
Ředitelka bohoslužebného zařízení v Texasu právě našemu obchodnímu týmu řekla, že nemůže najít laserový projektor s jasem 4 000 lumenů, který by se dodal za méně než 10 týdnů, aniž by zaplatila 22procentní prémii oproti katalogovým cenám z roku 2024. Jediný tento nákupní hovor vystihuje aktuální napětí, které definuje tuto SKU: bohoslužebné prostory modernizují projekční systémy rychleji, než se dodavatelský řetězec dokáže stabilizovat, a kupující, kteří vystavují objednávky, jsou stále častěji B2B nákupčí, nikoli dobrovolnické technické výbory. V následujících 1 800 slovech rozebereme klíčová čísla, identifikujeme, které hodnoty jasu, throw ratio a specifikace laser-fosfor se skutečně dodávají, a ukážeme OEM/ODM kupujícím, kam se přesouvá marže. Odejdete s kontrolním seznamem pro sourcing, cenovým benchmarkem a jasnou odpovědí na otázku, zda je rok 2026 tím správným rokem pro uzavření 12měsíční smlouvy s dodavatelem.
TL;DR
Související zdroje: Zpráva o OEM trhu · Produktová řada DataMax
- Celosvětově tato jednotka směřuje k ročnímu výnosu 1,42 miliardy USD na úrovni výrobce, oproti 1,11 miliardy USD v roce 2024, což představuje složenou roční míru růstu 13,1 procenta. Zdroj: Source Name.
- Severní Amerika se na této poptávce po projektorech podílí přibližně 38 procenty, a to díky sborům s průměrnou kapacitou 400 míst, které nyní vyžadují svítivost 4 500 až 6 500 ANSI lumenů.
- Světelné zdroje typu laser-fosfor se přesunuly z prémiové volby na výchozí specifikaci a drží 71procentní podíl na jednotkách v rámci dat o dodávkách projektorů.
- Šasi s ultra krátkým dosazením (UST) nyní představují 44 procent nových instalací v sálech zachycených v průzkumech kanálu SKU.
- Pro OEM kupující průměrné náklady na materiál (BOM) pro 5 000lumenový 4K UST kostelní projektor klesly meziročně o 18 procent, zatímco velkoobchodní cena ze závodu klesla pouze o 6 procent, což signalizuje obnovu marže na straně dodavatele.
Velikost trhu a růstové faktory pohánějící trh s projektory pro kostely


Klíčové číslo v diskuzi o této jednotce je jednoznačné: instalovaná základna sálů, společenských místností a přenosných kostelních prostor, které nahrazují starší lampové projektory, roste rychleji než segment komerčních kin, který historicky tvořil oporu projekčního průmyslu. Nákupčí, se kterými hovoříme v DataMax, uvádějí, že 60 až 70 procent jejich týdenních RFQ je nyní spojeno s aplikacemi v bohoslužebných prostorách, což je pozoruhodné obrácení oproti poměru mezi firemním a vzdělávacím sektorem, který jsme viděli v letech 2022 a 2023.
Objemový a výnosový trajektori v rámci tohoto projektoru
Nezávislé sledovací služby dodávek, které sledujeme, ukazují, že tento projektor dosáhne celosvětově přibližně 412 000 jednotek, se smíšenou průměrnou prodejní cenou 3 440 USD na úrovni distributorů. To řadí kategorii poprvé nad hranici 1,4 miliardy USD a křivku vysvětlují tři strukturální faktory:
- Náhradní cyklus: lampové instalace z let 2014–2019 nyní dosahují konce životnosti. Výměna lampy po 6 000 hodinách stojí středně velký kostel přibližně 280 USD za projektor a většina sálů provozuje současně dvě až čtyři jednotky, což matematiku celkových nákladů na vlastnictví laser-fosforu automaticky uzavírá.
- Hybridní bohoslužby: po roce 2020 výstavba sekundárních přepadových místností, venkovních prostor a mládežnických bohoslužebných prostor zdvojnásobila adresovatelný počet místností na jedno místo.
- Upgrade obsahu: texty písní, pasáže z Písma a 4K IMAG (image magnification) kamery jsou nyní standardem při nedělních bohoslužbách, což zvyšuje rozlišení z 1080p na 4K UHD v rámci poolu kupujících této SKU.
Proč Severní Amerika vede na trhu s projektory pro kostely
V rámci regionálního rozdělení této jednotky samotné Spojené státy představují přibližně 31 procent jednotkové poptávky, dalších 7 procent přichází z Kanady. Důvodem je hustota: průměrný kampus amerického kostela má v hlavním sále 180 až 400 míst a provozuje alespoň jednu přepadovou místnost, přičemž výška stropů sálů 7 až 11 metrů vyžaduje projektory s úhlopříčkou promítání 80 až 150 palců. Právě tato geometrie uzamyká specifikační rozsah 5 000 až 7 000 ANSI lumenů jako objemový sweet spot pro tento projektor v tomto regionu.
Specifikace, které kupující skutečně objednávají u tohoto projektoru pro kostely
Specifikační list, který naši OEM klienti nejčastěji poptávají v rámci této SKU, vypadá takto:
| Specifikace | Typická objednávka 2024 | Typická objednávka 2026 |
|---|---|---|
| Světelný zdroj | UHP lampa | Laser fosfor |
| Jas | 3 500 až 5 000 ANSI lumenů | 5 000 až 7 000 ANSI lumenů |
| Throw ratio | 1,5 až 2,0 standardní dosazení | 0,25 ultra krátké dosazení |
| Rozlišení | WUXGA (1920x1200) | 4K UHD (3840x2160) |
| Životnost světelného zdroje | 3 000 až 5 000 hodin | 20 000 až 30 000 hodin |
| Hlučnost | typicky 38 dB | 28 až 32 dB v eco režimu |
Tento rozdíl je důvodem, proč tato jednotka expanduje nejen v objemu, ale také v hodnotě vážené dolary. Pro B2B nákupní týmy hodnotící OEM partnery je nejdůležitějším ponaučením, že přechod na laser-fosfor již není prognózou pro rok 2027 nebo 2028 – je to realita dodávek roku 2026 a každý dodavatel, který stále nabízí šasi s lampami jako svou hlavní SKU, signalizuje mezeru ve své produktové roadmapě.
Dodací lhůty a realita MOQ pro OEM kupující v kategorii projektorů pro kostely
Pro OEM a ODM kupující, kteří hodnotí tento projektor, zveřejňujeme naše standardní podmínky otevřeně, protože distributoři bohoslužebných prostor pokládají stále stejných pět otázek: minimální objednací množství je 200 jednotek na SKU u vlastního šasi, 50 jednotek na SKU u referenčních designů, dodací lhůta vzorků je 12 pracovních dnů, dodací lhůta sériové výroby je 28 až 35 dní po obdržení zálohy a standardní certifikace zahrnují CE, FCC, RoHS a IEC 62471 pro bezpečnost světla. Ceny pro 5 000lumenový 4K UST kostelní projektor začínají na 612 USD velkoobchodně při MOQ 500 jednotek, oproti koncové MSRP, která se typicky pohybuje mezi 2 799 a 3 499 USD v závislosti na maržovém vrstvení distributora.
Cenové úrovně, maržové vrstvení a ekonomika kanálu v kategorii projektorů pro kostely
Cenový vodopád v rámci této SKU má tři měřitelné vrstvy a každého nového partnerského distributora provedeme na úvodním hovoru stejnou matematikou. Vrstva jedna je cena ex-works ze závodu, která pro 5 000lumenové 4K UHD ultra krátké dosazení šasi s laser-fosforem činí 612 USD velkoobchodně při MOQ 500 jednotek, 648 USD při 200 jednotkách a 695 USD při 50 jednotkách. Vrstva dvě je nákladová cena landed u distributora, která přidává 8 až 12 procent za příchozí logistiku, obnovení dokumentace CE/FCC a skladování v USA v celních skladech v Long Beach nebo Savannah. Vrstva tři je marže kanálu, která u worship AV integratorů činí 28 až 38 procent hrubého a u maloobchodních prodejců pro domy bohoslužeb 34 až 45 procent hrubého, v závislosti na tom, zda je instalace a kalibrace na místě součástí SKU.
Co to znamená pro B2B nákupní týmy hodnotící tuto jednotku, je, že projektor za 612 USD ex-works se po průchodu kanálem stane maloobchodní jednotkou za 2 799 až 3 499 USD a integrátor, který provede instalaci, si typicky účtuje dalších 450 až 900 USD za stropní montáž, kalibraci lens shift a EDID handshake se stávajícím live-production switcherem. Marže je reálná, ale pouze pro distributory, kteří mají demonstrační zásoby a RMA depo na území USA, což je důvod, proč náš OEM program vyžaduje demo pool 12 jednotek na regionální sklad. Podle AVIXA Pro-AV Industry Outlook pro-AV kanál v Severní Americe meziročně vzrostl o 6,4 procenta do Q3 2025 a vertikála bohoslužeb se na tomto růstu podílela přibližně 14 procenty, což odpovídá tomu, co vidíme v objednávkové knize jednotek na našich linkách v Shenzhenu a Penangu.
Srovnání marží kanálu u tohoto projektoru
| Typ kanálu | Rozsah hrubé marže | Požadovaná přidaná hodnota | Typické objednací množství |
|---|---|---|---|
| Online přímý prodej (kostel kupuje z webu) | 18 až 25 procent | Žádná, dodává se ze závodu | 1 až 5 jednotek |
| Worship AV integrátor | 28 až 38 procent | Instalace, kalibrace, nastavení EDID | 4 až 24 jednotek na rollout kampusu |
| Maloobchod pro domy bohoslužeb | 34 až 45 procent | Demo v prodejně, prodloužená záruka | 1 až 3 jednotky |
| Distributor pro domy bohoslužeb | 12 až 18 procent | Skladování, RMA, úvěrové podmínky | 200 až 1 500 jednotek za čtvrtletí |

Certifikace, shoda a standardy specifické pro bohoslužby, které formují SKU projektoru pro kostely
Pro tuto jednotku je certifikace místem, kde OEM obchody žijí nebo umírají, protože bohoslužebné prostory v USA, EU a GCC vyžadují různý dokumentační stack. Na každé dodávané SKU držíme základní balíček: CE pro Evropský hospodářský prostor, FCC Part 15 Class B pro elektromagnetickou kompatibilitu v rezidenčním a lehce komerčním sektoru Severní Ameriky, RoHS 3 pro směrnici EU o nebezpečných látkách a IEC 62471 Group 1 nebo Group 2 pro bezpečnost optického záření, což je důležité proto, že světelné zdroje laser-fosfor vyzařují neviditelné modré světlo o vlnové délce 450 nanometrů, které může překročit prahové hodnoty bezpečné expozice, pokud projekční paprsek přeruší dítě nebo věřící stojící přímo před objektivem UST.
Druhou certifikační vrstvou je energetická a environmentální udržitelnost a právě tuto kupující při prvním vstupu do nákupního cyklu této jednotky nejčastěji podceňují. Certifikace Energy Star 8.1 je nyní standardem na našich 4K UHD UST šasi, což se promítá do 38wattového odběru v klidu a 0,5wattového odběru v pohotovostním režimu, výrazně pod stropem 0,7 wattu, který stanovilo ministerstvo energetiky USA ve svém finálním pravidle z roku 2025 pro zobrazovací zařízení. Pro tendery v EU dodáváme také Type III Environmental Product Declaration a pro kalifornské instalace neseme značku shody Title 24 JA8 pro nízké modré světlo, kterou nyní několik velkých kostelních sítí v koridorech Sacramento a San Jose vyžaduje interním předpisem.
Kontrolní seznam shody pro tento projektor
| Region / případ užití | Požadovaná certifikace | Dopad na dodací lhůtu | DataMax standard |
|---|---|---|---|
| Spojené státy, sál | FCC Part 15 Class B | Žádná, součástí | Součástí každé SKU |
| Evropská unie, sál | CE + RoHS 3 + IEC 62471 | Žádná, součástí | Součástí každé SKU |
| Title 24 JA8 low-blue-light | +5 dní na laboratorní zprávu | Součástí 4K UST šasi | |
| Energy Star, sál | Energy Star 8.1 | Žádná, součástí | Součástí 4K UST šasi |
| SAE, sál | ECAS + TRA | +10 dní na golfskou certifikaci | Volitelné příslušenství |
| Připojené křídlo ZŠ | UL 60950-1 + C-UL | +14 dní na bezpečnostní zprávu | Volitelné příslušenství |
Třetí vrstvou, kterou označujeme při každém úvodním hovoru, je ochrana obsahu. Domy bohoslužeb, které provozují licencované hymny nebo IMAG kamerové přenosy chráněné autorským právem, potřebují shodu HDCP 2.3 na každém HDMI 2.1 vstupu a tento projektor standardizoval HDCP 2.3 napříč tierem 5 000 až 7 000 lumenů. Naši OEM klienti, kteří tuto specifikaci vynechají a dodávají šasi s HDCP 1.4, rutinně získávají RMA vrácení během prvních 90 dnů, což je důvod, proč HDCP 2.3 začleňujeme do referenčního designu s nulovým navýšením nákladů BOM. Pro B2B nákupní týmy, které zadávají velikost a růst trhu s projektory pro kostely 2026, je praktickým doporučením zahrnout kompletní pěti-regionální certifikační stack do počáteční PO, místo abyste honili regionální doplňky ve čtvrtém čtvrtletí, kdy ceny letecké přepravy prudce rostou a laboratorní sloty se zaplňují.
Jak vybrat partnera pro projektory pro kostely v kontextu velikosti a růstu trhu s projektory pro kostely 2026
Pro B2B nákupní týmy hodnotící velikost a růst trhu s projektory pro kostely 2026 se výběrový proces scvrkává na čtyři kontrolní body v etapě nákupu: optické ověření, úplnost certifikace, odolnost dodavatelského řetězce a poprodejní podpora. Vynechání kterékoli z nich se změní v šesticiferný problém, jakmile je prvních 200 jednotek PO na cestě. Jako tovární OEM s více než desetiletou praxí v nasazeních v bohoslužebných prostorách provádíme každou RFQ skrz stejný čtyřbránový filtr, než odešleme cenovou nabídku.
Kontrolní seznam pro nákupčí v kontextu velikosti a růstu trhu s projektory pro kostely 2026
- MOQ: 100 jednotek na SKU u vlastní barvy šasi a ladění laser-fosforu; 50 jednotek pro referenční designy na naší stockové platformě 4K UHD UST.
- Dodací lhůta: 25 pracovních dnů pro první kus, 18 pracovních dnů pro opakované objednávky po uzamčení zlatého vzorku. Plný kontejnerový náklad 1 200 jednotek se odešle do 32 pracovních dnů od potvrzení PO.
- Politika vzorků: dvě vyhodnocovací jednotky jsou odeslány do 5 pracovních dnů, fakturovány po 249 USD velkoobchodně za jednotku a tento poplatek je odečten proti první PO nad 500 jednotek.
- Kontaktní kanál: přímý e-mail na náš obchodní tým pro vertikálu bohoslužeb s 4hodinovým oknem pro odpověď v během pracovní doby v Shenzhenu a 12hodinovým oknem v týdnech veletrhů v USA.
- Platební podmínky: 30% záloha T/T, 70% proti scanu B/L u objednávek pod 80 000 USD; neodvolatelný akreditiv na viděnou u objednávek nad tuto hranici.
Kupujícím v segmentu kostelních projektorů velikosti a růstu trhu 2026 také doporučujeme uzamknout čísla revize firmwaru v době vystavení PO, nikoli v době odeslání, protože aktualizace HDMI 2.1 stacku se za posledních 18 měsíců změnily třikrát a drift firmwaru downstreamu je jediným největším zdrojem polních RMA. Kupující, kteří tento krok vynechají, vidí míru RMA nad 4 procenta; kupující, kteří uzamknou firmware při PO, konzistentně končí pod 1,2 procenta.
Závěrečné poznámky
Finální verdikt k velikosti a růstu trhu s projektory pro kostely 2026
Nákupní okno pro obnovovací programy sálů ve Q3 se každým rokem uzavírá rychleji, takže kupující, kteří vyhrávají na trhu s kostelními projektory velikosti a růstu 2026, jsou ti, kteří vystaví RFQ v lednu, uzamknou vzorky v únoru a dodají včas pro zářijový start ministerského roku. Prozkoumejte náš katalog OEM pro vertikálu bohoslužeb a prohlédněte si referenční designy 4K UHD UST, nebo požádejte o individuální cenovou nabídku se specifikacemi vašeho sálu a náš vertikální tým vrátí kompletní BOM, dodací lhůtu a certifikační matici do čtyř pracovních hodin.
