B2B nákupčí se nás na obchodním oddělení zeptal třikrát za tento týden na stejnou otázku: „Jak velký je trh s short throw projektory a jaký je jeho růst v roce 2026

Publikováno: dub 17, 2026 - 69 Zobrazení

Velikost a růst trhu s short throw projektory 2026

Trh s krátkozobými projektory: velikost a růst 2026

B2B procurement lead nám tento týden položil na obchodním oddělení třikrát stejnou otázku: „Jak velký je trh s krátkozobými projektory z hlediska velikosti a růstu v roce 2026 a jak rychle se vlastně rozšiřuje?" Toto opakování nám říká, co se snažíte zjistit i vy. Potřebujete reálná čísla o dodávkách, kontext OEM cen a technické benchmarky na úrovni kategorií, než se zavážete k plánu SKU na rok 2026 nebo k vlastní privátní značce. V úvodní části naší B2B zprávy o tomto trhu si projdeme hlavní faktory poptávky, rozdělení mezi laserový fosfor a UST s posunem objektivu a velkoobchodní cenová pásma, která jsou důležitá při sourcingu z továrny OEM/ODM v Šen-čenu, jako je DataMax.

Klíčové body

  • Celosvětová poptávka po tomto projektoru sleduje CAGR 14–18 % do roku 2026, tažena adopcí UST v obývacích pokojích a obnovovacími cykly ve školství.
  • Světelné zdroje s laserovým fosforem nyní drží přibližně 62 % podílu na jednotkách uvnitř tohoto projektoru, oproti méně než 40 % v roce 2021.
  • Hlavní velkoobchodní cenové pásmo v rámci SKU se pohybuje na 249–540 USD FOB Šen-čen pro 1080p UST a 700–1 150 USD pro nativní 4K UHD UST.
  • Pro OEM kupující je typické MOQ u tohoto modelu 500–1 000 kusů na SKU, s dodací lhůtou 10–14 týdnů od objednávky po ex-works.
  • Mezi hlavní certifikace, které brání vstup jednotky na trh, patří FCC, CE-RED, RoHS 2.0, DOE Level VI a Energy Star 8.0 pro distribuci v Severní Americe a EU.

Tento projektor: faktory poptávky a scénáře kupujících

Graf velikosti a růstu celosvětového trhu s projektory

Pro OEM kupující, kteří hodnotí příležitosti privátních značek, a B2B procurement týmy plánující tendry na rok 2026, je tento projektor nejlépe pochopitelný prostřednictvím tří poptávkových segmentů: náhrada plochých TV UST v domácím kině, obnova vybavení v ZŠ a SŠ i na vysokých školách a instalace do firemních huddle roomů. Každý segment táhne jiný kontrolní seznam specifikací, a proto v DataMax obvykle doporučujeme dvoučlennou rodinu SKU, když nový distributor vstupuje na tento trh.

Domácí kino UST: kde se soustředí objem

Segment domácího kina je jednoznačně největším objemovým přispěvatelem k tomuto modelu. Data maloobchodního prodeje sestavená společností Omdia ukazují, že celosvětové dodávky UST v roce 2024 překročily 2,4 milionu kusů, a kategorie směřuje k překonání 3,6 milionu kusů do konce roku 2026, pokud současná křivka obměny vydrží. Kupující cílicí na tento segment by se měli opřít o následující minimální specifikace:

SpecifikaceVstupní USTHlavní USTPrémiový UST
Rozlišení1080p1080pNativní 4K UHD
Světelný zdrojLEDLaserový fosforLaserový fosfor + RGB
Jas2 200 ANSI lumenů3 800 ANSI lumenů4 500 ANSI lumenů
Throw ratio0,21:10,23:10,25:1
FOB Šen-čen (1k+)249 USD420 USD1 050 USD

Referenční jednotka, kterou nejčastěji dodáváme distributorům v Severní Americe, je UST s 0,23:1, 3 800 ANSI lumeny, certifikací Dolby Audio, Android TV 11 a životností laserového fosforu 25 000 hodin. Při ex-works ceně blízké 420 USD pro objednávky nad 1 000 kusů představuje tato konfigurace v rámci tohoto modelu cenově nejzajímavější sweet spot.

Vzdělávání a firemní segment: kde leží marže

Vzdělávací a firemní tendry mají nižší objemy, ale vyšší marže a jsou druhým jádrem tohoto projektoru. Školy obvykle potřebují 4 000–5 000 ANSI lumenů pro denní osvětlení ve třídách, throw ratio 0,33:1 nebo 0,39:1 pro instalace na nástěnné rameno a řízení přes RS-232 / LAN pro správu celého kampusu. Firemní kupující naopak upřednostňují bezdrátové zrcadlení obrazovky, hlučnost ventilátoru 28–32 dB a životnost laseru 20 000 hodin, protože IT týmy chtějí pětiletý obnovovací cyklus.

Dodali jsme školní jednotky se 4 500 ANSI lumeny za přibližně 680 USD FOB Šen-čen v dávkách po 500 kusech a firemní jednotky do huddle roomů za zhruba 540 USD FOB v dávkách po 1 000 kusech. Obě cenové hladiny jsou u tohoto projektoru konkurenceschopné, protože distributoři soupeří se staršími SKU na bázi lamp, které jsou vyřazovány z hlavních vzdělávacích procurement portálů.

Normy, certifikace a realita nákupu

Jakýkoli OEM kupující vstupující na tento trh musí před odesláním jednotky do maloobchodní sítě v NA nebo EU projít pěti certifikačními bránami: FCC Part 15B, CE-RED, RoHS 2.0, DOE Level VI pro externí napájení a Energy Star 8.0 tam, kde to kanál vyžaduje. Dodací lhůty pro tyto certifikace se pohybují na 6–10 týdnů na region, proto našim partnerům doporučujeme zahájit compliance přípravu 14 týdnů před PO. Druhým procurement kontrolním bodem je uvádění ANSI/ISO lumenů, které upravuje ANSI IT7.227-1998, a křivka údržby jasu podle ISO 21118, jejíž vytištění na karton nyní vyžaduje většina retailerů.

Pokud mapujete privátní značku pro rok 2026 vůči tomuto modelu, nejbezpečnější postup je jedna vstupní 1080p UST pro maloobchod typu Amazon a jedna prémiová 4K UHD UST pro specializované AV dealery. Obě mohou sdílet stejnou základnu dodavatelů laserového fosforu, stejný firmware modulu správy barev (Color Management Module) a stejnou dceřinou desku HDMI 2.1 + ARC, což udržuje konsolidaci BOM čistou a předvídatelnou z hlediska záruční expozice.

Řada UST projektorů DataMax zobrazující vedle sebe modely tohoto projektoru 1080p a 4K UHD

Regionální vzorce poptávky uvnitř tohoto projektoru

Regionální poptávka uvnitř tohoto projektoru již nemá plochou křivku. Severní Amerika stále vede v objemu jednotek pro náhradu plochých TV v obývacích pokojích pomocí UST, ale růstový sklon je nejvýraznější ve dvou přilehlých regionech: západní Evropě a bloku Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC). Podle prognózy AVIXA IOTA 2024 se očekává, že pro-AV tržby v EMEA porostou o CAGR 6,8 % do roku 2026, přičemž UST projekce je uváděna jako jedna ze tří nejrychleji rostoucích produktových kategorií, které tento růst táhnou. V GCC pokračuje vzdělávací a hotelový build-out v rámci saúdskoarabské Vize 2030 ve vydávání tendrů, které explicitně požadují 4K UHD UST s prachotěsně utěsněnými světelnými zdroji, což naše továrna plnila jednotkami se 4 200 ANSI lumeny za 890 USD FOB Šen-čen v šaržích po 300 kusech.

Severní Amerika: obnovovací cyklus a ekonomika balíčků

Pro B2B procurement týmy čtoucí analýzu tohoto SKU je Severní Amerika příběhem obnovovacího cyklu. Vlna lampových domácích projektorů z let 2018–2020 nyní v terénu selhává a koncoví uživatelé přecházejí na UST s laserovým fosforem, které zapadnou do stejného půdorysu TV stolku. Distributoři, se kterými spolupracujeme v Texasu, Ohiu a Kalifornii, hlásí 2,4× vyšší sell-through u UST balíčků, které spojují jednotku 0,23:1 se 100palcovým ALR (ambient-light-rejecting) plátnem, oproti samostatně prodávanému projektoru. Velkoobchodní ASP balíčku se pohybuje na 720–880 USD landed, což retailerům dává hrubou marži 38–44 % oproti MAP.

Pro OEM kupující hodnotící tento model je nyní hra v Severní Americe: jedna 1080p LED UST s 2 200 ANSI lumeny pro bitvy o Amazon Best Seller rank, jedna 4K UHD laser UST s 4 500 ANSI lumeny pro Magnolia a regionální AV specialisty a jedna bundle SKU typu Costco se 100palcovým ALR plátnem pro Q4 podlahovou návštěvnost.

Západní Evropa a GCC: tendry řízené, certifikačně náročné

Západní Evropa a GCC se uvnitř tohoto modelu chovají odlišně. Objem na SKU je nižší, ale průměrná prodejní cena je o 18–25 % vyšší a každá zásilka vyžaduje certifikace specifické pro danou zemi. Německo vyžaduje značku GS a EN 50465 pro hluk, Francie vyžaduje certifikaci NF pro veřejné zakázky a Saúdská Arábie vyžaduje registraci SASO IECEE a SABER, než kontejnery projdou přes přístav Džidda. Dodací lhůta od PO po doručení do země typicky činí 14–18 týdnů oproti 6–8 týdnům pro Severní Ameriku.

Nedávno jsme odeslali objednávku 250 kusů do GCC s 4K UHD UST s 25 000hodinovou životností laseru, arabsky lokalizovaným UI a duálními porty HDMI 2.1 + ARC za 1 080 USD FOB Šen-čen. Právě tento maržový profil je důvodem, proč tento projektor zůstává atraktivní pro partnery OEM/ODM ochotné absolvovat certifikační proces.

Regionální dashboard dodávek DataMax zobrazující rozdělení poptávky po tomto projektoru mezi NA, EU a GCC

Dodavatelský řetězec, MOQ a OEM/ODM ekonomie pro rok 2026

Dodavatelská strana tohoto SKU je přetvářena dvěma silami: konsolidací laserových diod a licencováním Android TV. Podle zprávy Omdia ProAV Components 2024 nyní tři největší dodavatelé laserových diod (Nichia, Osram a významný čínský dodavatel) kontrolují přibližně 78 % obchodního trhu s modrými laserovými diodami v kvalitě pro UST, což zpřísňuje alokaci během Q3 svátečního náběhu. Licenční poplatky za Android TV 11 a Google TV se v roce 2024 rovněž zvýšily přibližně o 12 %, podle aktualizace ceníku Google Android TV Operator Tier, což stlačuje BOM u vstupních UST více než u prémiových jednotek.

MOQ, dodací lhůta a platební podmínky

Níže je referenční procurement tabulka, kterou sdílíme s novými partnery vstupujícími na tento trh:

Profil objednávkyMOQDodací lhůtaPlatební podmínkyRozpětí FOB Šen-čen
Vstupní 1080p UST (LED)500 kusů35 dní30/70 TT235–265 USD
Hlavní 1080p UST (Laser)1 000 kusů45 dní30/70 TT395–440 USD
Prémiový 4K UHD UST (Laser)500 kusů55 dní30/70 TT1 000–1 120 USD
Custom ODM (firmware/kryt)2 000 kusů75 dní30/40/30 TTPOA

Rizikové páky, které by si procurement týmy měly zahrnout do ceny

Tři rizikové páky trvale pohybují landed náklady u tohoto modelu: (1) alokace laserových diod v období Q2–Q3, kde se spotové ceny modrých diod v roce 2024 pohybovaly o ±9 % mezikvartálně; (2) přeprava, kde 40HQ kontejner z Yantian do Long Beach kolísal v posledních dvanácti měsících mezi 3 200 a 5 800 USD; a (3) celní expozice pod HS kódem 8528.62.00, kterou sleduje harmonogram USITC HTS. Našim partnerům doporučujeme uzamknout alokaci diod 90 dní před PO a rezervovat přepravu na čtvrtletním kontraktu místo spotu, aby se stabilizovaly marže u tohoto projektoru.

Jak vybrat správného OEM krátkozobých projektorů pro rok 2026

Pro B2B procurement týmy hodnotící tento projektor záleží výběr partnera stejně jako specifikace produktu. Od roku 2019 jsme provedli kupující více než 80 OEM audity a stejných pět filtrů odděluje spolehlivé továrny od sezónních montážníků: finanční stabilita, vlastní montáž optického enginu, certifikovaná laboratoř přímo v provozu, zkušenosti s multi-regionální compliance a transparentní zveřejnění BOM. Pokud dodavatel nedokáže na jedné stránce sdělit značku laserové diody, kód šarže DLP čipu a softwarový stack, odejděte.

Další kroky pro partnery OEM/ODM

Uvnitř pipeline velikosti a růstu trhu s krátkozobými projektory 2026 doporučujeme novým kupujícím třístupňové zapojení:

  • Vyžádejte 5kusový evaluační vzorek (890 USD refundovatelných proti PO, odesláno DHL do 5 dnů)
  • Domluvte 30minutový hovor se specifikacemi s naším engineering týmem pro sladění DMD čipu, výstupu lumenů a verze Android TV
  • Potvrďte rozsah pilotní PO, cílovou cenu FOB Šen-čen a certifikační roadmapu

Naše standardní MOQ začíná na 500 kusech pro vstupní UST SKU a 1 000 kusech pro laserové modely. Dodací lhůta činí 35–55 dní v závislosti na konfiguraci, s podmínkami 30/70 TT u prvních objednávek a 30/40/30 dostupnými po třetí zásilce. Vzorková politika je jedna placená evaluační jednotka na SKU, plně refundovatelná proti potvrzenému PO do 90 dnů. Pro start nám napište prostřednictvím OEM vstupního formuláře nebo si prohlédněte přehled služeb DataMax OEM.

Pro operátory upřednostňující marži před obratem uvnitř velikosti a růstu trhu s krátkozobými projektory v roce 2026 poskytují prémiové 4K UHD UST dodávané FOB Šen-čen za 1 000–1 120 USD více prostoru pro maloobchodní markup než vstupní 1080p LED jednotky za 235–265 USD.

Procurement kontrolní seznam pro velikost a růst trhu s krátkozobými projektory 2026 zobrazující OEM audit filtry

Praktické další kroky

Proč DataMax pro UST cyklus 2026

Od roku 2018 jsme dodali 312 000 UST jednotek do 47 zemí, a právě tato historie je důvodem, proč se naši partneři opakovaně vracejí v rámci velikosti a růstu trhu s krátkozobými projektory 2026. Každá zásilka opouští naše 18 000 m² zařízení v Šen-čenu se šaržově sledovanými laserovými diodami, 72hodinovými burn-in logy a region-specific firmware předinstalovaným.

Připraveni definovat váš UST program pro rok 2026? Stáhněte si katalog UST OEM 2026 nebo požádejte o individuální cenovou nabídku. Náš engineering tým odpovídá na příchozí poptávky do 4 pracovních hodin a kupující poprvé si mohou rovněž prohlédnout naši řadu domácích kinoprojektorů a podívat se na aktivní SKU ještě před objednáním vzorků.

Váš košík
Váš zážitek z této stránky bude lepší, pokud povolíte soubory cookie Zásady používání cookies