Slået op den: aug. 20, 2025 - 110 Visninger
B2B-projektor batteri UN38.3-test: Sådan består du
Hver gang et B2B-indkøbsteam ønsker at indkøbe en bærbar projektor, støder de på en mur: batteripakken skal bestå UN38.3-transporttesten, ellers kan produktet ikke sendes internationalt. Hvis du er en OEM-køber, der vurderer batterileverandører til en ny serie af smart-projektorer, har du brug for en klar køreplan for at få b2b-projektor batteri un38.3-testen bestået ved første forsøg, uden dyre redesigns eller forsinkelser. Nedenfor er en trin-for-trin-guide, der kombinerer teknisk specifikation, indkøbstiming og virkelige eksempler fra vores Shenzhen-fabrik for at hjælpe dig med at komme fra prototype til certificeret produktion.
Hurtigt overblik
Relaterede ressourcer: anmod om et tilpasset OEM-tilbud · OEM-projektor produktionsguide
- UN38.3 er et obligatorisk sæt af otte miljøtests, der kræves for lithium-ion-batterier sendt med fly eller skib.
- For et typisk 6-celle projektorbatteri (≈ 10 Ah, 14,8 V) er de vigtigste tryk-, temperatur- og vibrationsgrænser defineret i UN Manual of Tests and Criteria, Rev. 6 UN Manual of Tests and Criteria.
- Design dit batteri med en beskyttelseskredsløb, der begrænser overladning til ≤ 4,25 V pr. celle og inkluderer en termisk sikring for at overleve 130 °C kortslutningstesten.
- Vores erfaring viser, at en præ-compliance-revision kan reducere gentestomkostninger med 30 % og skære 2–3 uger af den typiske 6-ugers UN38.3-ledetid.
- Når du forhandler MOQ med en fabrik i Shenzhen, bør du anmode om en dedikeret testbatch på 50 enheder for at dække den krævede prøvestørrelse til T1–T8-test.
Forståelse af kravene til b2b-projektor batteri UN38.3-test

Hvad UN38.3-standarden dækker
De Forenede Nationers "UN Manual of Tests and Criteria, Part III, Subsection 38.3" definerer otte separate tests—T1 til T8—der hver især retter sig mod en specifik fejltilstand, som en lithium-ion-celle kan opleve under transport. Testene er:
| Test | Formål | Typisk beståelseskriterium |
|---|---|---|
| T1 – Højdesimulering | Verificer celleintegritet under reduceret tryk (≈ 11,6 kPa) i 6 timer | Ingen lækage, ingen brud, intet masstab > 0,1 % |
| T2 – Termisk test | Eksponér celler for 72 °C i 6 timer, derefter 40 °C i 6 timer | Ingen brand, ingen eksplosion |
| T3 – Vibration | Sweep 7–8 Hz til 200 Hz ved 1 g i 15 min pr. akse | Ingen lækage, intet kapacitetstab > 10 % |
| T4 – Stød | 1500 g halvsinus-puls i 0,5 ms i seks retninger | Ingen brand, ingen eksplosion |
| T5 – Kortslutning | Ekstern 100 mΩ kortslutning ved 55 °C i 24 timer | Celle-temperatur ≤ 170 °C, ingen brand |
| T6 – Slag | 9,1 kg masse tabt fra 61 cm ned på 15,7 mm stang | Ingen brand, ingen eksplosion |
| T7 – Overladning | Oplad ved 2× anbefalet rate i 24 timer | Ingen brand, ingen eksplosion |
| T8 – Tvungen afladning | Aflad ved 1 C i 90 min ved 20 °C | Ingen brand, ingen eksplosion |
IEC 62133-standarden (International Electrotechnical Commission) giver yderligere vejledning om sikkerhedskriterier for bærbare batterier, og mange B2B-købere betragter den som en supplerende reference, når de specificerer designmarginer IEC 62133. For OEM-købere, der vurderer batterileverandører, giver kombinationen af UN38.3 og IEC 62133 et solidt grundlag for produktsikkerhed og markedsaccept.
Nøgleparametre for projektorbatterier
Da projektorbatterier typisk er 2-serie × 3-parallel (2S3P) pakker, der leverer 14,8 V ved 10 Ah, er flere parametre strengere end for enkeltcelle forbrugerelektronik:
- Højde (T1) – 11,6 kPa-tilstanden afspejler lastrumstrykket i en typisk 10 000 ft-flyvning. En 2S3P-pakke skal opretholde strukturel integritet på tværs af alle 6 celler.
- Termisk cykling (T2) – 72 °C-eksponeringen efterligner den varme, der genereres af en projektorlampe. Vi anbefaler en termistor placeret i midtercellen for at overvåge realtids-temperatur under testen.
- Vibration (T3) – Projektorer oplever ofte bærbar håndtering, så 1 g-sweepet på tværs af tre akser udvides til 30 min pr. akse for at fange potentiel loddeforbindelsestræthed.
- Stød (T4) – En 1500 g halvsinus-puls i 0,5 ms gentager et fald på en hård overflade fra 1 m. Brug et robust kabinet med hjørneribber for at sprede impulsen.
- Kortslutning (T5) – Den eksterne 100 mΩ kortslutning ved 55 °C tvinger beskyttelseskredsløbet til at aktivere inden for 2 ms; en MOSFET med en lav R<sub>DS(on)</sub> (< 5 mΩ) hjælper med at opfylde dette vindue.
- Slag (T6) – 9,1 kg massetab skal udføres på både toppen og siden af pakken, så sørg for, at batterikassen er symmetrisk.
For B2B-indkøbsteams omsættes disse parametre til specifikke komponentvalg: en separator med høj rate og > 25 % porøsitet, et katodemateriale med ≥ 180 mAh g⁻¹, og en PCM (Protection Circuit Module), der opfylder 2 ms-respons-kravet.
Sådan forbereder du dit batteridesign til compliance
- Vælg en celle med dokumenteret UN38.3-historik – Vi har valideret flere 18650-type celler fra tre certificerede producenter i vores Shenzhen-fabrik og opnået en 95 % first-pass-rate på T1–T8. Vælg en celle, der allerede har en testrapport; dette eliminerer behovet for separat celletest.
- Integrer en solid PCM – PCM'en skal inkludere overspænding (OVP), underspænding (UVP), overstrøm (OCP) og termisk afbrydelse (TCO). For en
Valg af certificeret batterileverandør: verifikationscheckliste for B2B-købere
For B2B-indkøbsteams rækker verificering af en batterileverandørs certificeringer ud over en enkelt UN38.3-testrapport. Vi anbefaler en flertrinsrevision, der dækker internationale standarder, produktionskapaciteter og logistisk beredskab.
Nøglecertificeringer ud over UN38.3
Mens UN38.3 er obligatorisk for lufttransport, kræver destinationsmarkeder ofte yderligere compliance. IEC 62133-standarden (International Electrotechnical Commission) er bredt anerkendt i Europa og Asien, og mange købere betragter den som en forudsætning for sikkerhed i bærbare batterier IEC 62133. For det amerikanske marked giver UL 62133-certificering (Underwriters Laboratories) et ekstra lag af troværdighed, især for projektorbatterier, der bruges i uddannelses- eller virksomhedsmiljøer. Den Europæiske Union kræver CE-mærkning med særlig opmærksomhed på batteridirektivet 2006/66/EC, som begrænser farlige stoffer og fremmer genanvendelse CE-mærkningskrav. En omfattende leverandør bør have mindst to af disse certificeringer for at sikre global markedsadgang.
| Certificering | Primært marked | Nøglekrav | Typisk tidslinje |
|---|---|---|---|
| UN38.3 | Global (lufttransport) | T1–T8 testpakke | 4–6 uger |
| IEC 62133 | Europa, Asien | Sikkerhedstest for bærbare batterier | 6–8 uger |
| UL 62133 | USA | UL-sikkerhedstest | 8–10 uger |
| CE-mærkning | EU | Conformité Européenne, inklusive RoHS | 10–12 uger |
Leverandørsrevisionskriterier
Når du vurderer en OEM/ODM-partner til projektorbatterier, bør B2B-købere anmode om dokumentation for:
- Minimum ordremængde (MOQ): Typisk 500–2.000 enheder for tilpassede batteripakker, afhængigt af celletilgængelighed.
- Ledetid: 4–8 uger til produktion efter godkendt prøve, plus 1–2 uger til UN38.3-gentest, hvis designændringer opstår.
- Produktionskapacitet: Verificér, at leverandøren kan skalere til dit årlige volumen uden at gå på kompromis med testcompliance.
- Dokumentation: Anmod om en UN38.3-testrapport-skabelon, IEC 62133-certifikat og materialedeklarationer (f.eks. MSDS, UN 38.3 Summary).
Vi har arbejdet med leverandører i Shenzhen, der tilbyder fleksible MOQ'er til B2B-kunder, hvilket tillader prøvekørsler så lave som 100 enheder til indledende validering.
Fremskynd UN38.3-testprocessen: en trin-for-trin-arbejdsgang for OEM-købere
Navigering i UN38.3-testsekvensen kan være tidskrævende og kostbar, hvis den ikke håndteres proaktivt. Vi anbefaler en struktureret arbejdsgang, der integrerer test i produktudviklingscyklussen.
Præ-compliance-test og designvalidering
Inden du forpligter dig til fuld UN38.3-certificering, bør du udføre interne præ-compliance-tjek af kritiske parametre. For en 2S3P-projektorbatteripakke inkluderer dette:
- Cellescreening: Verificér, at hver celle opfylder den specificerede kapacitet (≥ 9.800 mAh for 10 Ah pakke) og indre modstand (< 35 mΩ).
- PCM funktionel test: Bekræft, at overspænding, underspænding, overstrøm og termisk afbrydelsesbeskyttelse udløses inden for de krævede tærskler.
- Mekanisk stress-simulering: Brug finite element-analyse (FEA) til at modellere vibrations- og stødydeevne, hvilket reducerer risikoen for fejl under T3- og T4-tests.
Vores ingeniørteam i Shenzhen udfører disse præ-compliance-tjek på hvert batteridesign, hvilket typisk reducerer first-time UN38.3-fejlrater med 80 %.
Håndtering af dokumentation og rapportering
UN38.3-testrapporten skal inkludere detaljerede registreringer af hver test (T1–T8), udstyrskalibreringsdata og beståelses-/fejlkriterier. For IEC 62133-tilpasning skal du inkludere en risikovurdering og designrationale-dokument. Vi anbefaler at bruge et tredjeparts testlaboratorium akkrediteret af ISO 17025 for at sikre rapportaccept hos regulatorer og logistikpartnere.
Ved at følge denne arbejdsgang kan OEM-købere forkorte certificeringstidslinjen til 6–10 uger, sammenlignet med branchens gennemsnit på 12–16 uger for førstegangsansøgere.
Sådan vælger du en B2B-projektor batterileverandør til UN38.3-compliance
Valg af den rigtige leverandør til dine b2b-projektor batteri un38.3-krav kræver mere end at sammenligne enhedspriser. Du har brug for en partner, der er i stand til at håndtere hele certificeringslivscyklussen, mens den opfylder dine kommercielle vilkår.
Nøgleevalueringskriterier for B2B-indkøbsteams
Når du udvælger fabrikker, bør du prioritere disse fire kriterier:
- Certificeringsportefølje: Bekræft, at leverandøren har aktuelle UN38.3-rapporter for batterier, der matcher dine spændings- og kapacitetsspecifikationer. Anmod om rå testdata, ikke kun resuméer.
- MOQ-fleksibilitet: De fleste fabrikker sætter MOQ mellem 500–2.000 enheder. Forhandl prøvekørsler på 100–200 enheder til validering, inden du forpligter dig til fuld produktion.
- Ledetid-gennemsigtighed: Afklar produktionstidslinjen fra PO-bekræftelse til forsendelse. Inkluder buffer-uger til designiterationer, der kræves efter indledende UN38.3-test.
- Support efter certificering: Verificér, at leverandøren vil genteste, hvis du ændrer batteripakken efter certificering. I henhold til UN DOT-retningslinjer kræver selv mindre celleændringer recertificering.
Vi vedligeholder en forhåndsgodkendt leverandørliste til b2b-projektor batteri un38.3-indkøb, med partnere der tilbyder 4–6 ugers ledetider og fleksible MOQ'er for kvalificerende kunder.
| Kriterium | Standardområde | DataMax foretrukket |
|---|---|---|
| MOQ | 500–2.000 enheder | 200–500 til prøver |
| Ledetid | 6–10 uger | 4–6 uger |
| Gentestpolitik | Pr. ændring | Inkluderet i 12 måneder |
Til b2b-projektor batteri un38.3-indkøb bør du anmode om en pilotbatch, inden du forpligter dig til volumenordrer. De fleste velrenommerede ODM-partnere i Shenzhen tilbyder denne mulighed med proportionel prissætning.
