Julkaistu: 20.08.2025 - 115 Katselukerrat
B2B-projektorin akun UN38.3-testi: Näin läpäiset sen
Aina kun B2B-hankintatiimi hankkii kannettavaa projektoria, he törmäävät samaan esteeseen: akkuyksikön on täytettävä UN38.3-kuljetustesti, tai tuotetta ei voida toimittaa kansainvälisesti. Jos olet OEM-ostaja ja arvioit akkutoimittajia uutta älyprojektorimallia varten, tarvitset selkeän etenemispolun, jotta b2b-projektorin akun UN38.3-testi menee läpi ensimmäisellä yrityksellä ilman kalliita uudelleensuunnitteluja tai viivästyksiä. Alla on vaiheittainen opas, jossa yhdistyvät tekninen spesifikaatio, hankinnan ajoitus ja käytännön esimerkit Shenzhenin tehtaaltamme auttaaksemme sinua siirtymään prototyypistä sertifioituun tuotantoon.
Nopea yhteenveto
Liittyvät resurssit: pyydä räätälöity OEM-tarjous · OEM-projektorin valmistusopas
- UN38.3 on pakollinen kahdeksan ympäristötestin sarja, joka vaaditaan litiumioniakuilta lento- tai merikuljetuksessa.
- Tyypilliselle 6-kennon projektorin akulle (≈ 10 Ah, 14.8 V) keskeiset paine-, lämpötila- ja tärinärajat on määritelty UN-kokeita ja kriteerejä koskevan käsikirjan, versiossa 6, UN-kokeiden ja kriteerien käsikirjassa.
- Suunnittele akku suojauspiirillä, joka rajoittaa ylilatauksen ≤ 4.25 V kennoa kohden ja sisältää lämpösulakkeen selviytyäkseen 130 °C oikosulkutestistä.
- Kokemuksemme mukaan esivaatimustenmukaisuusauditointi voi leikata uudelleentestauskustannuksia 30 % ja lyhentää tyypillistä 6 viikon UN38.3-läpimenoaikaa 2–3 viikolla.
- Neuvotellessasi MOQ:sta Shenzhenin tehtaan kanssa, pyydä oma 50 yksikön testierä kattamaan vaadittu näytekoko T1–T8-testejä varten.
B2B-projektorin akun UN38.3-testivaatimusten ymmärtäminen

Mitä UN38.3-standardi kattaa
Yhdistyneiden kansakuntien "UN-kokeiden ja kriteerien käsikirja, osa III, alajakso 38.3" määrittelee kahdeksan erillistä testiä – T1–T8 – joista kukin kohdistuu tiettyyn vikatilaan, jonka litiumionikenno voi kokea kuljetuksen aikana. Testit ovat:
| Testi | Tavoite | Tyypillinen hyväksymiskriteeri |
|---|---|---|
| T1 – Korkeussimulaatio | Varmistaa kennon eheys alennetussa paineessa (≈ 11.6 kPa) 6 h ajan | Ei vuotoa, ei repeämistä, massahäviö ei > 0.1 % |
| T2 – Lämpötesti | Altistaa kennot 72 °C:lle 6 h, sitten 40 °C:lle 6 h | Ei tulipaloa, ei räjähdystä |
| T3 – Tärinä | Pyyhkäisy 7–8 Hz:stä 200 Hz:iin 1 g:llä 15 min akselia kohden | Ei vuotoa, kapasiteettihäviö ei > 10 % |
| T4 – Iskutesti | 1500 g puolisini-pulssi 0.5 ms kuuteen suuntaan | Ei tulipaloa, ei räjähdystä |
| T5 – Oikosulku | Ulkoinen 100 mΩ oikosulku 55 °C:ssa 24 h | Kennon lämpötila ≤ 170 °C, ei tulipaloa |
| T6 – Isku | 9.1 kg massa pudotetaan 61 cm korkeudelta 15.7 mm tangon päälle | Ei tulipaloa, ei räjähdystä |
| T7 – Ylilataus | Lataus 2× suositellulla nopeudella 24 h | Ei tulipaloa, ei räjähdystä |
| T8 – Pakotettu purku | Purku 1 C:n virralla 90 min 20 °C:ssa | Ei tulipaloa, ei räjähdystä |
IEC 62133 -standardi (International Electrotechnical Commission) antaa lisäohjeita turvallisuuskriteereistä kannettaville akuille, ja monet B2B-ostajat käyttävät sitä täydentävänä viitteenä suunnittelumarginaaleja määriteltäessä IEC 62133. OEM-ostajille, jotka arvioivat akkutoimittajia, UN38.3:n ja IEC 62133:n yhdistelmä antaa vankan perustan tuoteturvallisuudelle ja markkina-akseptoinnille.
Projektorin akkujen keskeiset testiparametrit
Koska projektorin akut ovat tyypillisesti 2-sarja × 3-rinnan (2S3P) -paketteja, jotka tuottavat 14.8 V ja 10 Ah, useat parametrit ovat tiukempia kuin yksikennoisissa kulutuselektroniikkatuotteissa:
- Korkeus (T1) – 11.6 kPa -ehto vastaa tavallisen 10 000 jalan lennon rahtitilan painetta. 2S3P-paketin on säilytettävä rakenteellinen eheys kaikkien kuuden kennon osalta.
- Lämpösyklaus (T2) – 72 °C -altistus jäljittelee projektorin lampun tuottamaa lämpöä. Suosittelemme keskikennon sijoitettavaa termistoria seuraamaan reaaliaikaista lämpötilaa testin aikana.
- Tärinä (T3) – Projektorit kokevat usein kannettavaa käsittelyä, joten 1 g:n pyyhkäisy kolmen akselin yli pidennetään 30 minuuttiin akselia kohden mahdollisten juotosliitosväsymysten havaitsemiseksi.
- Isku (T4) – 1500 g:n puolisini-pulssi 0.5 ms jäljittelee pudotusta kovalle alustalle 1 metristä. Käytä kulmilla jäykistettyä koteloa, jossa on reunajäykisteet impulssin hajauttamiseksi.
- Oikosulku (T5) – Ulkoinen 100 mΩ oikosulku 55 °C:ssa pakottaa suojauspiirin toimimaan 2 ms:n sisällä; MOSFET, jossa on matala R<sub>DS(on)</sub> (< 5 mΩ), auttaa täyttämään tämän ikkunan.
- Isku (T6) – 9.1 kg massan pudotus on suoritettava sekä paketin päällä että sivulla, joten varmista, että akkukotelo on symmetrinen.
B2B-hankintatiimeille nämä parametrit tarkoittavat tiettyjä komponenttivalintoja: suurenopeuksinen erotin, jonka huokoisuus on > 25 %, katodimateriaali, jonka kapasiteetti on ≥ 180 mAh g⁻¹, sekä PCM (Protection Circuit Module), joka täyttää 2 ms vastevaatimuksen.
Akkusuunnittelun valmistelu vaatimustenmukaisuutta varten
- Valitse kenno, jolla on todistettu UN38.3-historia – Olemme validoineet useita 18650-tyypin kennoja kolmelta sertifioidulta valmistajalta Shenzhenin tehtaallamme, ja saavutimme 95 % ensikertaläpäisyn T1–T8-testeissä. Valitse kenno, jolla on jo testiraportti; tämä poistaa erillisen kennotason testauksen tarpeen.
- Integroi vankka PCM – PCM:n on sisällettävä ylijännitesuoja (OVP), alijännitesuoja (UVP), ylivirtasuoja (OCP) ja lämpökatkaisu (TCO).
Sertifioidun akkutoimittajan valinta: B2B-ostajien tarkistuslista
B2B-hankintatiimeille akkutoimittajan sertifikaattien todentaminen ulottuu yksittäistä UN38.3-testiraporttia pidemmälle. Suosittelemme monivaiheista auditointia, joka kattaa kansainväliset standardit, valmistusvalmiudet ja logistisen valmiuden.
Keskeiset sertifikaatit UN38.3:n lisäksi
Vaikka UN38.3 on pakollinen lentokuljetuksessa, kohdemarkkinat vaativat usein lisävaatimustenmukaisuutta. IEC 62133 -standardi (International Electrotechnical Commission) on laajasti tunnustettu Euroopassa ja Aasiassa, ja monet ostajat pitävät sitä kannettavien akkujen turvallisuuden edellytyksenä IEC 62133. Yhdysvaltojen markkinoille UL 62133 -sertifiointi (Underwriters Laboratories) tarjoaa lisäuskottavuutta, erityisesti koulutus- tai yrityskäytössä oleville projektorin akuille. Euroopan unioni edellyttää CE-merkintää, jossa kiinnitetään erityistä huomiota akkudirektiiviin 2006/66/EY, joka rajoittaa vaarallisia aineita ja edistää kierrätystä CE-merkintävaatimukset. Kattavan toimittajan tulisi pitää hallussaan vähintään kahta näistä sertifikaateista globaalin markkinoillepääsyn varmistamiseksi.
| Sertifikaatti | Päämarkkina | Keskeinen vaatimus | Tyypillinen aikataulu |
|---|---|---|---|
| UN38.3 | Globaali (lentokuljetus) | T1–T8-testikokonaisuus | 4–6 viikkoa |
| IEC 62133 | Eurooppa, Aasia | Kannettavien akkujen turvallisuustestaus | 6–8 viikkoa |
| UL 62133 | Yhdysvallat | UL-turvallisuustestaus | 8–10 viikkoa |
| CE-merkintä | Euroopan unioni | Conformité Européenne, sisältäen RoHS:in | 10–12 viikkoa |
Toimittajan auditointikriteerit
Arvioidessasi OEM/ODM-kumppania projektorin akuille, B2B-ostajien tulisi pyytää todisteet seuraavista:
- Vähimmäistilausmäärä (MOQ): Tyypillisesti 500–2 000 yksikköä räätälöidyille akkupaketeille, kennosaatavuudesta riippuen.
- Toimitusaika: 4–8 viikkoa tuotannolle näytteen hyväksymisen jälkeen, plus 1–2 viikkoa UN38.3-uudelleentestaukseen, jos suunnittelumuutoksia tapahtuu.
- Tuotantokapasiteetti: Varmista, että toimittaja pystyy skaalaamaan vuosittaiseen volyymiisi vaarantamatta testien vaatimustenmukaisuutta.
- Dokumentaatio: Pyydä UN38.3-testiraporttipohja, IEC 62133 -todistus ja materiaalidokumentaatiot (esim. MSDS, UN 38.3 -yhteenveto).
Olemme työskennelleet Shenzhenin toimittajien kanssa, jotka tarjoavat joustavia MOQ-määriä B2B-asiakkaille, mahdollistaen näyte-erät jopa 100 yksikköön alkuvalidointia varten.
UN38.3-testausprosessin nopeuttaminen: vaiheittainen työnkulku OEM-ostajille
UN38.3-testisarjan läpikäyminen voi olla aikaa vievää ja kallista, jos sitä ei hallita ennakoivasti. Suosittelemme strukturoitua työnkulkua, joka integroi testauksen tuotekehityssykliin.
Esivaatimustenmukaisuustestaus ja suunnittelun validointi
Ennen kuin sitoudut täyteen UN38.3-sertifiointiin, suorita sisäiset esivaatimustenmukaisuustarkistukset kriittisille parametreille. 2S3P-projektorin akkupaketille tämä sisältää:
- Kennotason seulonta: Varmista, että jokainen kenno täyttää spesifioidun kapasiteetin (≥ 9 800 mAh 10 Ah paketille) ja sisäisen resistanssin (< 35 mΩ).
- PCM:n toiminnallinen testaus: Varmista, että ylijännite-, alijännite-, ylivirtasuoja ja lämpökatkaisu laukeavat vaadittujen kynnysarvojen sisällä.
- Mekaanisen rasituksen simulointi: Käytä elementtimenetelmäanalyysiä (FEA) tärinä- ja iskukäyttäytymisen mallintamiseen, mikä vähentää vikaantumisriskiä T3- ja T4-testeissä.
Shenzhenin insinööritiimimme suorittaa nämä esivaatimustenmukaisuustarkistukset jokaiselle akkusuunnittelulle, tyypillisesti vähentäen ensimmäisen kerran UN38.3-epäonnistumisasteita 80 %.
Dokumentaation ja raportoinnin hallinta
UN38.3-testiraportin on sisällettävä yksityiskohtaiset tiedot jokaisesta testistä (T1–T8), laitteiden kalibrointitiedot sekä hyväksymis-/hylkäyskriteerit. IEC 62133 -linjauksen vuoksi sisällytä riskinarviointi ja suunnitteluperusteludokumentti. Suosittelemme käyttämään ISO 17025 -akkreditoitua kolmannen osapuolen testauslaboratoriota varmistaaksesi raportin hyväksynnän viranomaisten ja logistiikkakumppaneiden toimesta.
Noudattamalla tätä työnkulkua OEM-ostajat voivat lyhentää sertifiointiaikataulun 6–10 viikkoon verrattuna alan keskimääräiseen 12–16 viikkoon ensikertalaisille hakijoille.
B2B-projektorin akkutoimittajan valinta UN38.3-vaatimustenmukaisuutta varten
Oikean toimittajan valinta b2b-projektorin akun UN38.3 -vaatimuksiin vaatii enemmän kuin yksikköhintojen vertailua. Tarvitset kumppanin, joka pystyy hallitsemaan koko sertifiointielinkaaren täyttäen samalla kaupalliset ehtosi.
B2B-hankintatiimien keskeiset arviointikriteerit
Karsiessasi tehtaita, priorisoi nämä neljä kriteeriä:
- Sertifiointivalikoima: Varmista, että toimittajalla on voimassa olevat UN38.3-raportit akuille, jotka vastaavat jännite- ja kapasiteettispesifikaatioitasi. Pyydä raakadataa, älä pelkkiä yhteenvetoja.
- MOQ-joustavuus: Useimmat tehtaat asettavat MOQ:n 500–2 000 yksikköön. Neuvottele näyte-erät 100–200 yksiköstä validointia varten ennen sitoutumista täyteen tuotantoon.
- Toimitusajan läpinäkyvyys: Selvennä tuotannon aikataulu ostotilauksen vahvistuksesta toimitukseen. Sisällytä puskuriviikot mahdollisille suunnitteluiteroinneille, joita tarvitaan alkuperäisen UN38.3-testauksen jälkeen.
- Sertifioinnin jälkeinen tuki: Varmista, että toimittaja testaa uudelleen, jos muokkaat akkupakettia sertifioinnin jälkeen. UN DOT -ohjeiden mukaan jopa pienet kennon muutokset vaativat uudelleensertifioinnin.
Ylläpidämme ennalta hyväksyttyä toimittajaluetteloa b2b-projektorin akun UN38.3 -hankintaan, kumppaneiden tarjotessa 4–6 viikon toimitusaikoja ja joustavia MOQ-määriä hyväksytyille asiakkaille.
| Kriteeri | Standardi vaihteluväli | DataMaxin suosima |
|---|---|---|
| MOQ | 500–2 000 yksikköä | 200–500 näytteille |
| Toimitusaika | 6–10 viikkoa | 4–6 viikkoa |
| Uudelleentestauskäytäntö | Muutosta kohden | Sisältyy 12 kuukaudeksi |
b2b-projektorin akun UN38.3 -hankinnassa pyydä pilottierää ennen sitoutumista volyymitilauksiin. Useimmat hyvämaineiset ODM-kumppanit Shenzhenissä tarjoavat tämän vaihtoehdon suhteutetulla hinnoittelulla.
