Slået op den: mar. 18, 2026 - 77 Visninger
Sådan køber du den bedste custom-projektor i 2026: En komplet guide
Du sender 500 detailenheder næste kvartal. Din detailindkøber har netop eskaleret en e-mail: deres kunder efterspørger en 4K-laser-model med indbygget streaming, og din nuværende leverandør kan ikke komme videre fra 1080p-lampebaseret hardware. Du har brug for denne OEM-partner, der kan genspinde et referencedesign, sætte dit logo på kabinettet og stadig nå en leveringstid på 12 uger. Denne guide fører dig gennem det præcise specifikationsark, OEM/ODM-spørgsmålene og den engros-matematik, der adskiller en profitabel lancering fra en margin-drænende tilbagekaldelse.
Hurtigt overblik
- En custom-projektor er en displayenhed bygget efter dit specifikationsark — opløsning, kasteforhold, OS og kabinetfarve — i stedet for valgt fra en detailhandlers hylde.
- For B2B-indkøbsteams er de tre tal, der afgør ethvert tilbud, ANSI lumen, kontrastforhold (FOFO) og MTBF-timer for lyskilden.
- Indkøbsguide-beslutninger i 2026 domineres af laserfosfor- og RGB-trippel-laser-lys motorer, som har skubbet 1080p-lampemodeller under $249-engrosgulvet.
- OEM/ODM-fabrikker i Shenzhen kan typisk levere en vores produkt-prøve på 14-21 dage og en bulkproduktion på 8-12 uger, afhængigt af værktøj.
- Verificér altid ISO 9001, CE, FCC og Dolby Audio-licensering, før du udsteder en indkøbsordre på en custom-projektor.
Hvorfor en custom-projektor er et anderledes indkøbsproblem end at købe hyldevarer


De fleste B2C-indkøbsguider behandler en projektor som et tv. Den indramning er forkert for en custom-projektor, fordi enheden ikke er produktet — specifikationsarket er det. Når din detailkanal, hotelkæde eller uddannelsesforhandler giver dig en ønskeliste over funktioner, er fabrikkens opgave at oversætte denne ønskeliste til en materialeliste, en firmware-fork og en form. Din opgave er at sikre, at denne oversættelse ikke æder din margin.
For OEM-indkøbere, der evaluerer denne enhed for første gang, er den reneste måde at indramme beslutningen i tre lag: lys motoren, billedbehandlingsblokken og det brugervendte kabinet. Hvert lag har sin egen MOQ, sin egen værktøjsledetid og sin egen fejltilstand.
Lys motor: laserfosfor vs. RGB trippel-laser vs. lampe
Lyskilden er den enkelt største omkostningsdriver i enhver custom-projektor, og det er også den specifikation, der rykker sig hvert år. Fra Q4 2025 leveres lampebaserede motorer stadig til den laveste BOM-omkostning — et 200W UHP-modul lander omkring $18-$24 pr. enhed ved 1.000-enheds volumener — men MTBF-loftet ligger nær 4.000 timer. Laserfosfor-moduler fordobler det til 20.000-30.000 timer og tilføjer cirka $40-$60 til BOM, hvilket er grunden til, at de fleste 2026-mellemklasse den enhed tilbud lander mellem 2800 og 4500 ANSI lumen med en laserfosfor-kilde. RGB trippel-laser skubber farvegamut forbi 110% BT.2020 og løfter BOM med yderligere $90-$140, men det er den eneste vej til ægte HDR-ydeevne i en custom-projektor under $1.500 engros [Display Daily, 2025].
Billedbehandlingsblok: DMD, 3LCD eller LCOS
Inde i billedbehandlingsblokken konkurrerer tre teknologier om denne projektor-sokkel. Texas Instruments DLP-chipsæt forbliver standarden ved 0,47-tommer og 0,66-tommer 4K UHD-fodaftryk, dels fordi firmware-stakken er moden og dels fordi forsyningskæden er koncentreret. 3LCD fra Epson foretrækkes til uddannelses-SKU'er, hvor farvelysstyrke betyder mere end absolut kontrast. LCOS (Liquid Crystal on Silicon) optræder i ultra-kort kast custom-projektor-design, hvor glatte pixelkanter betyder mere end rå ANSI lumen.
Kabinet, kasteforhold og brugervendte specifikationer
Kabinettet er der, hvor de fleste B2C-indkøbere faktisk mærker systembeslutningen. Kasteforhold (afstand til skærmbredde), keystone-korrektionsområde, autofokus, forhindringsundgåelse og OS-fork (Google TV, Fire TV eller en neutral AOSP-build) sidder alle på chassis-siden af BOM. For en custom-projektor bestemt til stuekanalen er et ultra-kort kasteforhold på 0,21:1 med et indbygget 30W-højttalerarray blevet 2026-referencedesignet. For bærbare SKU'er er sub-1,2 kg kabinetvægt og et 15.000 mAh-batteri nu bordkrav frem for opgraderinger.
Hvad fabrikstilbuddet faktisk indeholder
Når vi giver en B2B-indkøber et vores tilbud på DataMax, opdeles linjeelementerne i fem spande: lys motor-modul, billedbehandlingsblok, mainboard og Wi-Fi 6-modul, mekanisk værktøj (form-amortisering spredt over MOQ) og certificering (CE, FCC, Dolby, DTS, Google ATV). En 1.000-enheds custom-projektor-kørsel amortiserer typisk formomkostninger over $7-$14 pr. enhed, og certificering løber yderligere $4-$9 pr. SKU. At kende disse tal, før du forhandler, holder enhedsprisen ærlig og beskytter din lanceringsmargin.
I del 2 gennemgår vi den nøjagtige specifikationssammenligningstabel, OEM/ODM-revisionscheckliste og engros-matematikken, der forvandler et custom-projektor-tilbud til en leveringsklar SKU.
Sådan læser du et dette produkt-tilbud uden at blive brændt
Et custom-projektor-tilbud er ikke en prismærkat; det er et fem-siders dokument, der skjuler omkring tredive beslutninger. I vores OEM/ODM-arbejde hos DataMax har vi lært, at B2B-indkøbere, der springer linjeelement-gennemgang over, betaler for det i omarbejdningsgebyrer seks måneder senere. Sådan gennemgår vi hvert indkøbsdokument, før de skriver under.
De fem spande, der altid optræder
Hver den enhed-kvotation, uanset om den kommer fra en Shenzhen-fabrik, en Vietnam-fabrik eller en indisk kontraktproducent, opdeles i de samme fem omkostningsspande. Spand et er lys motor-modulet (lampe, laserfosfor eller RGB trippel-laser) og repræsenterer normalt 28-34% af enhedsomkostningen. Spand to er billedbehandlingsblokken (DMD-chipsæt fra Texas Instruments, 3LCD fra Epson eller LCOS-panel) til 18-22%. Spand tre er mainboard, Wi-Fi 6-modul og enhver SoC-licensering (8-12%). Spand fire er mekanisk værktøj, hvor form-amortisering spredes over MOQ — ved 1.000 enheder lander dette på $7-$14 pr. custom-projektor; ved 3.000 enheder falder det til $4-$7. Spand fem er certificering (CE, FCC, Dolby, DTS, Google ATV, Netflix HD/4K), som løber $4-$9 pr. SKU og er den mest almindeligt undervurderede linje.
Røde flag, vi ser i 2026-tilbud
Når vi reviderer den model-tilbud fra andre fabrikker for vores forhandlerpartnere, optræder tre røde flag gentagne gange. For det første en enhedspris, der ikke bevæger sig med MOQ — hvis pr. enhed-deltaet mellem 500 og 2.000 enheder er mindre end 9%, bliver form-amortiseringen skjult inde i enhedsprisen i stedet for specificeret. For det andet en certificeringslinje, der siger "skal bekræftes" — dette betyder normalt, at fabrikken faktisk ikke har kørt custom-projektoren gennem laboratoriet endnu. For det tredje en garantiperiode kortere end 12 måneder på lys motoren, hvilket signalerer enten en svag laserfosfor-leverandør eller en planlagt EOL inden den første salgssæson.
Custom-projektor specifikationssammenligningstabel (2026-reference)
Nedenfor er referencematricen, vi giver til OEM-indkøbere, der udvælger denne option til en 2026-lancering. Tallene afspejler typiske Q4 2025-indkøbsdata hentet fra Projector Central-specifikationsark og vores interne DataMax-fabriksbenchmarks.
| Specifikationsniveau | Entry Custom-projektor | Mellemklasse vores produkt | Premium Custom-projektor |
|---|---|---|---|
| Lys motor | 200W UHP-lampe | Lasersfosfor | RGB trippel-laser |
| Lysstyrke | 800-1.200 ANSI lumen | 2.800-4.500 ANSI lumen | 5.000-8.500 ANSI lumen |
| Opløsning | 1080p native | 4K UHD (0,47" DMD) | 4K UHD (0,66" DMD) |
| Farveområde | ~65% BT.709 | ~95% BT.709 | >110% BT.2020 |
| Lyskildens levetid | 4.000 timer | 20.000-30.000 timer | 25.000-40.000 timer |
| Kasteforhold | 1,2:1 standard | 0,46:1 kort kast | 0,21:1 ultra-kort kast |
| Vægt | 1,1-1,8 kg | 3,2-5,5 kg | 6,0-9,5 kg |
| Højttalerarray | 5W mono | 15W stereo | 30W stereo med Dolby |
| MOQ (OEM) | 500 enheder | 1.000 enheder | 1.500 enheder |
| Engrosenhedsomkostning | $129-$189 | $329-$489 | $799-$1.149 |
| Leveringstid | 6-8 uger | 9-12 uger | 12-16 uger |
| Certificering inkluderet | CE, FCC | CE, FCC, Dolby | CE, FCC, Dolby, DTS, ATV |
Sådan bruger du tabellen
For B2B-indkøbsteams, der evaluerer projektoren til detail-, uddannelses- eller hotelkædekanaler, giver tabellen et forsvarbart benchmark, før der anmodes om en formel RFQ. Hvis en fabrik tilbyder $219 på en enhed, vi ved bør lande på $329-$489, bliver BOM enten strippet (ingen Dolby-licens, intet laser-modul) eller MOQ-antagelsen er forkert. For OEM-indkøbere i den tidlige scoping-fase afklarer tabellen også, hvilket specifikationsniveau deres slutkanal faktisk kan absorbere ved detail — en premium custom-projektor med RGB trippel-laser kan sjældent løbe rundt under en $1.299 MSRP.
denne enhed OEM/ODM-revisionscheckliste
Før enhver B2B-partner skriver under på en custom-projektor-indkøbsordre med en ny fabrik, kører vi den samme otte-punkts revision hos DataMax. Det tager omkring 90 minutter på et videoopkald og har reddet vores partnere fra mindst to garantikatastrofer i år.
Dokumentation og certificeringer
For det første bekræfter vi ISO 9001-kvalitetssystemstatus og beder om revisionsrapporten dateret inden for de seneste 18 måneder. For det andet verificerer vi, at fabrikken har aktive CE- og FCC-certifikater for en lignende SKU, ikke kun for en referencemodel. For det tredje anmoder vi om laserfosfor-MTBF-rapporten fra lys motor-leverandøren, ikke OEM-ompakkeren — dette ene dokument beskytter din den enhed-garanti-eksponering.
Kapacitet og værktøj
For det fjerde gennemgår vi produktionsgulvet på video og tæller SMT-linjer, montagemsslinjer og ældningsrum. En fabrik, der lover 5.000 custom-projektor-enheder pr. måned, bør have mindst tre SMT-linjer og to dedikerede montagemsslinjer. For det femte bekræfter vi form-ejerskab skriftligt — hvis fabrikken ejer formen, bærer du en skifteomkostningsrisiko ved hver genbestilling af denne projektor. For det sjette beder vi om en prøvebatch på 20-50 enheder før værktøjsfrigivelse, ikke efter, fordi dette er den billigste forsikring mod en $40.000 omarbejdning.
Kommercielle beskyttelser
For det syvende låser vi en garantiperiode på 24 måneder på lys motoren og 12 måneder på resten af custom-projektoren, med en defineret RMA-sti, der navngiver en kontaktperson, ikke en generisk e-mail. For det ottende forhandler vi betalingsbetingelser på 30% depositum, 70% mod B/L-kopi for enhver den system-ordre over 1.000 enheder — dette afstemmer fabrikkens cash flow med din lancerings cash flow.
At køre disse otte tjek er forskellen mellem en custom-projektor-lancering, der leverer på margin, og en der bløder i to kvartaler. I del 3 lukker vi sløjfen med B2C-indkøber-FAQ'en, engros-matematik-eksemplet og DataMax-næste-skridt CTA'en.
Sådan vælger du et vores tilbud: Næste skridt for OEM-indkøbere
For B2B-indkøbsteams i den endelige udvælgelsesfase kommer valget af en custom-projektor ned på fire kommercielle beslutninger, der skal låses før værktøjsfrigivelse. Her er checklisten, vi gennemgår med hver DataMax-klient, før de skriver under på en indkøbsordre.
Det fire-trins udvælgelsesframework
- Lås specifikationsniveauet til din detailpris. En premium custom-projektor-SKU med RGB trippel-laser, Dolby og 30W-højttalere kan ikke detaljhandles under $1.299 uden marginskade. Hvis din kanal ligger på $799, har du brug for en mellemklasse custom-projektor-specifikation, ikke en strippet premium-BOM.
- Validér MOQ og leveringstid skriftligt. Vores standard-MOQ for dette produkt-program starter ved 500 enheder med en leveringstid på 6-8 uger for bærbare SKU'er og strækker sig til 1.500 enheder over 12-16 uger for ultra-kort kast SKU'er. Ethvert tilbud under disse tal er enten en ompakket referenceenhed eller en fantom-MOQ.
- Kør en betalt prøveevaluering. Vi sender 20-50 evalueringsenheder af enhver custom-projektor inden for 14 dage efter PO, opkrævet til prøvepriser med kredit mod den første produktionskørsel. Dette er den billigste forsikring mod en $40.000 omarbejdning på den første batch.
- Bekræft RMA-stien ved navn og e-mail. Den enhed-garanti er kun så stærk som kontaktpersonen bag den. Lås en 24-måneders lys motor-garanti og 12-måneders dækning på resten, med en defineret RMA-kanal, der ikke er en generisk info@-mailbox.
For OEM-indkøbere, der evaluerer en custom-projektor for første gang, er den hurtigste vej at anmode om et custom-tilbud med dit målspecifikationsniveau, kanalens detailpris og lanceringsmarked. Vores ingeniørteam svarer inden for en arbejdsdag med en feasibility-memo, et udkast til BOM og en prøveplan, der matcher din den model-brief.
Hurtig referencecheckliste
Endelig konklusion
Custom-projektor-markedet i 2026 favoriserer indkøbere, der låser spec-til-pris-matchen, validerer fabriksrevisionen og kører betalte prøver før værktøjsfrigivelse. DataMax kører denne playbook på hvert program, vi leverer.
Kom i gang med DataMax
Uanset om du indkøber en custom-projektor til en detailkanal, en uddannelsesudrulning eller en hotelkæde-udrulning, er DataMax-teamet klar til at scope din specifikation, din MOQ og dit lanceringsvindue. Send os din brief i dag, så svarer vi inden for en arbejdsdag med en feasibility-memo og en prøveplan for dit custom-projektor-program. Anmod om et custom-tilbud eller gennemse vores hjemmebiograf-projektor-sortiment og vores GP95 hotelprojektor for at se aktuelle OEM/ODM-platforme klar til private-label-tilpasning.
