Publicerad: mar 18, 2026 - 97 Visningar
Så köper du bästa custom projector 2026: Komplett guide för B2B
Ni levererar 500 detaljhandelsenheter nästa kvartal. Er detaljhandelsköpare har precis eskalerat ett mejl: deras kunder frågar efter en 4K-laser med inbyggd streaming, och er nuvarande leverantör kan inte gå förbi 1080p-lampbaserad hårdvara. Ni behöver en OEM/ODM-partner som kan omarbeta en referensdesign, sätta er logotyp på chassit och ändå hålla en 12-veckorsleveranstid. Den här guiden tar er igenom det exakta specifikationsbladet, OEM/ODM-frågorna och grossistkalkylen som skiljer en lönsam lansering från en marginalförstörande återkallelse.
Snabböversikt
- En custom projector är en visningsmotor byggd efter ert specifikationsblad — upplösning, kastförhållande, OS och chassifärg — istället för att plockas från en detaljhandlares hylla.
- För B2B-upphandlingsteam är det tre tal som avgör varje offert: ANSI-lumen, kontrastförhållande (FOFO) och MTBF-timmar för ljuskällan.
- Inköpsbeslut 2026 domineras av laserfosfor och RGB-trippellasermotorer, som har pressat 1080p-lampmodeller under $249 i grossistledet.
- OEM/ODM-fabriker i Shenzhen kan normalt leverera ett produktprov på 14–21 dagar och en bulkbeställning på 8–12 veckor, beroende på verktyg.
- Verifiera alltid ISO 9001, CE, FCC och Dolby Audio-licens innan ni utfärdar en purchase order för någon custom projector.
Varför custom projector är ett annat upphandlingsproblem än att köpa hyllvara


De flesta B2C-köparguider behandlar en projektor som en TV. Den bilden är fel för en custom projector, eftersom enheten inte är produkten — specifikationsbladet är det. När er detaljhandelskanal, hotellkedja eller utbildningsåterförsäljare ger er en funktionsönskelista, är fabrikens jobb att översätta den listan till en materialförteckning, en firmware-fork och en form. Ert jobb är att se till att översättningen inte äter upp er marginal.
För OEM-köpare som utvärderar custom projector för första gången är det renaste sättet att rama in beslutet i tre lager: ljusmotorn, bildbehandlingsblocket och det användarvända skalet. Varje lager har sin egen MOQ, sin egen verktygsledtid och sitt eget felsätt.
Ljusmotor: laserfosfor vs. RGB-trippellaser vs. lampa
Ljuskällan är den enskilt största kostnadsdrivaren i varje custom projector, och det är också den specifikation som flyttar sig varje år. Från och med Q4 2025 levereras lampbaserade motorer fortfarande till lägsta BOM-kostnad — en 200W UHP-modul landar runt $18–$24 per enhet vid 1 000-enhetsvolymer — men MTBF-taket ligger nära 4 000 timmar. Laserfosformoduler dubblerar det till 20 000–30 000 timmar och lägger till cirka $40–$60 på BOM, vilket är anledningen till att de flesta 2026-offert i mellansegmentet landar mellan 2 800 och 4 500 ANSI-lumen med laserfosforkälla. RGB-trippellaser pressar färgomfånget förbi 110 % BT.2020 och höjer BOM med ytterligare $90–$140, men det är den enda vägen till äkta HDR-prestanda i en custom projector under $1 500 i grossistledet [Display Daily, 2025].
Bildbehandlingsblock: DMD, 3LCD eller LCOS
Inne i bildbehandlingsblocket konkurrerar tre teknologier om custom projector-sockeln. Texas Instruments DLP-chipset är fortfarande standard vid 0,47-tums och 0,66-tums 4K UHD-formfaktorer, dels för att firmware-stacken är mogen och dels för att leverantörskedjan är koncentrerad. 3LCD från Epson är att föredra för utbildnings-SKU:er där färgljusstyrkan är viktigare än absolut kontrast. LCOS (Liquid Crystal on Silicon) dyker upp i ultra-kortkastande custom projector-designer där jämna pixelkanter är viktigare än rå ANSI-lumen.
Skal, kastförhållande och användarvända specifikationer
Skalet är där de flesta B2C-köpare faktiskt känner av systembeslutet. Kastförhållande (avstånd till skärmbredd), keystone-korrigeringsintervall, autofokus, hinderundvikande och OS-fork (Google TV, Fire TV eller en neutral AOSP-version) ligger alla på chassitsidan av BOM. För en custom projector som är avsedd för vardagsrumsskanalen har ett ultra-kort kastförhållande på 0,21:1 med inbyggt 30W-högtalararray blivit 2026 års referensdesign. För bärbara SKU:er är chassivikt under 1,2 kg och ett 15 000 mAh-batteri nu minimikrav snarare än uppgraderingar.
Vad fabriksofferten faktiskt innehåller
När vi på DataMax ger en B2B-köpare en offert, bryts raderna ned i fem hinkar: ljusmotormodul, bildbehandlingsblock, moderkort och Wi-Fi 6-modul, mekanisk verktyg (formamortering spridd över MOQ) samt certifiering (CE, FCC, Dolby, DTS, Google ATV). En 1 000-enhets custom projector-beställning amortiserar normalt formkostnaden över $7–$14 per enhet, och certifiering kostar ytterligare $4–$9 per SKU. Att känna till dessa siffror innan ni förhandlar håller enhetspriset ärligt och skyddar er lanseringsmarginal.

I Pass 2 går vi igenom den exakta specifikationsjämförelsetabellen, OEM/ODM-revisionschecklistan och grossistkalkylen som förvandlar en custom projector-offert till en leveransbar SKU.
Läsa en custom projector-offert utan att bli bränd
En custom projector-offert är inte en prislapp; det är ett femsidigt dokument som döljer ungefär trettio beslut. I vårt OEM/ODM-arbete på DataMax har vi lärt oss att B2B-köpare som hoppar över radgranskning betalar för det i omarbetsavgifter sex månader senare. Så här guidar vi varje upphandlingschef genom dokumentet innan de skriver under.
De fem hinkar som alltid finns
Varje custom projector-offert, oavsett om den kommer från en Shenzhen-fabrik, en vietnamesisk anläggning eller en indisk kontraktstillverkare, delas in i samma fem kostnadshinkar. Hink ett är ljusmotormodulen (lampa, laserfosfor eller RGB-trippellaser) och representerar normalt 28–34 % av enhetskostnaden. Hink två är bildbehandlingsblocket (DMD-chipset från Texas Instruments, 3LCD från Epson eller LCOS-panel) på 18–22 %. Hink tre är moderkort, Wi-Fi 6-modul och eventuell SoC-licensiering (8–12 %). Hink fyra är mekanisk verktyg, där formamorteringen sprids över MOQ — vid 1 000 enheter landar det på $7–$14 per custom projector; vid 3 000 enheter sjunker det till $4–$7. Hink fem är certifiering (CE, FCC, Dolby, DTS, Google ATV, Netflix HD/4K), vilket kostar $4–$9 per SKU och är den mest underskattade raden.
Varningsflaggor vi ser i 2026-offert
När vi granskar custom projector-offerter från andra fabriker för våra återförsäljarpartner dyker tre varningsflaggor upp upprepade gånger. Först: ett enhetspris som inte rör sig med MOQ — om deltaperenhet mellan 500 och 2 000 enheter är mindre än 9 %, döljs formamorteringen inuti enhetspriset istället för att specificeras. För det andra: en certifieringsrad som säger "att bekräftas" — det betyder oftast att fabriken faktiskt inte har kört custom projector genom laboratoriet ännu. För det tredje: en garantitid kortare än 12 månader på ljusmotorn, vilket signalerar antingen en svag laserfosforleverantör eller en planerad EOL inom den första säsongen.

Jämförelsetabell för custom projector-specifikationer (2026 referens)
Nedan finns referensmatrisen vi ger till OEM-köpare som kortlistar custom projector för en 2026-lansering. Siffrorna återspeglar typisk Q4 2025 inköpsdata hämtad från Projector Central specifikationsblad och våra interna DataMax-fabriksbenchmarks.
| Specnivå | Entry Custom Projector | Mellanklass Custom Projector | Premium Custom Projector |
|---|---|---|---|
| Ljusmotor | 200W UHP-lampa | Laserfosfor | RGB-trippellaser |
| Ljusstyrka | 800–1 200 ANSI-lumen | 2 800–4 500 ANSI-lumen | 5 000–8 500 ANSI-lumen |
| Upplösning | 1080p native | 4K UHD (0,47" DMD) | 4K UHD (0,66" DMD) |
| Färgomfång | ~65 % BT.709 | ~95 % BT.709 | >110 % BT.2020 |
| Ljuskällans livslängd | 4 000 timmar | 20 000–30 000 timmar | 25 000–40 000 timmar |
| Kastförhållande | 1,2:1 standard | 0,46:1 kortkastande | 0,21:1 ultra-kortkastande |
| Vikt | 1,1–1,8 kg | 3,2–5,5 kg | 6,0–9,5 kg |
| Högtalararray | 5W mono | 15W stereo | 30W stereo med Dolby |
| MOQ (OEM) | 500 enheter | 1 000 enheter | 1 500 enheter |
| Grossistenhetskostnad | $129–$189 | $329–$489 | $799–$1 149 |
| Ledtid | 6–8 veckor | 9–12 veckor | 12–16 veckor |
| Inkl. certifiering | CE, FCC | CE, FCC, Dolby | CE, FCC, Dolby, DTS, ATV |
Så använder du tabellen
För B2B-upphandlingsteam som utvärderar custom projector för detaljhandel, utbildning eller hotellkanaler ger tabellen en försvarbar benchmark innan formell RFQ begärs. Om en fabrik offererar $219 på en enhet vi vet bör landa på $329–$489, är antingen BOM avskalad (ingen Dolby-licens, ingen lasermodul) eller så är MOQ-antagandet fel. För OEM-köpare i tidigt scopingsskede förtydligar tabellen också vilken specnivå deras slutkanal faktiskt kan absorbera i detaljhandeln — en premium custom projector med RGB-trippellaser går sällan ihop under $1 299 MSRP.
OEM/ODM-revisionschecklista för custom projector
Innan någon B2B-partner undertecknar en custom projector purchase order med en ny fabrik kör vi samma åttapunktsrevision på DataMax. Det tar ungefär 90 minuter på ett videosamtal och har räddat våra partners från minst två garantikatastrofer i år.
Dokumentation och certifieringar
Först bekräftar vi ISO 9001-kvalitetssystemstatus och ber om revisionsrapporten daterad inom de senaste 18 månaderna. För det andra verifierar vi att fabriken har aktiva CE- och FCC-certifikat för en liknande SKU, inte bara för en referensmodell. För det tredje begär vi laserfosfor-MTBF-rapporten från ljusmotorleverantören, inte OEM-återförpackaren — detta enda dokument skyddar er custom projector-garanti-exponering.
Kapacitet och verktyg
För det fjärde går vi produktionsgolvet på video och räknar SMT-linjer, monteringslinjer och åldersrum. En fabrik som lovar 5 000 custom projector-enheter per månad bör ha minst tre SMT-linjer och två dedikerade monteringslinjer. För det femte bekräftar vi formägande skriftligt — om fabriken äger formen bär ni en bytekostnadsrisk vid varje återbeställning av custom projector. För det sjätte ber vi om ett provparti på 20–50 enheter innan verktygsfrigörning, inte efter, hör av detta är den billigaste försäkringen mot ett omarbete på $40 000.
Kommersiella skydd
För det sjunde låser vi en garantitid på 24 månader på ljusmotorn och 12 månader på resten av custom projector, med en definierad RMA-väg som namnger en kontaktperson, inte en generisk e-postadress. För det åttonde förhandlar vi betalningsvillkor på 30 % deposition, 70 % mot B/L-kopia för alla custom projector-beställningar över 1 000 enheter — detta anpassar fabrikens kassaflöde med ert lanseringskassaflöde.
Att köra dessa åtta kontroller är skillnaden mellan en custom projector-lansering som levereras med marginal och en som blöder i två kvartal. I Pass 3 stänger vi loopen med B2C-köpar-FAQ, grossistkalkyl-exemplet och DataMax nästa steg CTA.
Hur man väljer custom projector: Nästa steg för OEM-köpare
För B2B-upphandlingsteam i slutvalstadiet kommer valet av custom projector ned till fyra kommersiella beslut som måste låsas innan verktygsfrigörning. Här är checklistan vi går igenom med varje DataMax-klient innan de undertecknar en purchase order.
Fyrstegsvalet
- Lås specnivån mot er detaljhandelsprisnivå. En premium custom projector med RGB-trippellaser, Dolby och 30W-högtalare kan inte detaljhandlas under $1 299 utan marginalskada. Om er kanal ligger på $799 behöver ni en mellantiers custom projector-spec, inte avskalad premium-BOM.
- Validera MOQ och ledtid skriftligt. Vår standard-MOQ för custom projector-program börjar på 500 enheter med 6–8 veckors ledtid för bärbara SKU:er och sträcker sig till 1 500 enheter över 12–16 veckor för ultra-kortkastande SKU:er. Offerter under dessa siffror är antingen en ompaketerad referensenhet eller en spök-MOQ.
- Kör en betald provutvärdering. Vi skickar 20–50 utvärderingsenheter av valfri custom projector inom 14 dagar efter PO, debiterade till provpriser med kredit mot den första produktionskörningen. Detta är den billigaste försäkringen mot $40 000 omarbete på första batchen.
- Bekräfta RMA-vägen med namn och e-post. custom projector-garantin är bara så stark som kontaktpersonen bakom den. Lås 24 månaders ljusmotorgaranti och 12 månaders täckning på resten, med en definierad RMA-kanal som inte är en generisk info@-mailbox.
För OEM-köpare som utvärderar custom projector för första gången är snabbaste vägen att begära en custom-offert med er målspecnivå, kanalens detaljhandelspris och lanseringsmarknad. Vårt ingenjörsteam svarar inom en arbetsdag med en feasibility-memo, ett utkast till BOM och en provplan som matchar ert custom projector-brief.
Snabbreferens-checklista
Slutsats
Marknaden för custom projector 2026 gynnar köpare som låser spec-till-pris-matchningen, validerar fabriksrevisionen och kör betalda prover innan verktygsfrigörning. DataMax kör denna spelbok på varje program vi levererar.
Kom igång med DataMax
Oavsett om ni sourcar en detaljhandelskanal, en utbildningssatsning eller en hotellrullning, är DataMax-teamet redo att scopa er spec, er MOQ och ert lanseringsfönster. Skicka oss ert brief idag så svarar vi inom en arbetsdag med en feasibility-memo och en provplan för ert custom projector-program. Begär en custom-offert eller bläddra i vårt hemmabio-projektorutbud och vår GP95 hotellprojektor för att se aktuella OEM/ODM-plattformar redo för private-label-anpassning.
