En custom UI-projektor hjælper B2B-indkøbsteams med at løse et meget specifikt problem: at tilpasse display-output i lokalet eller butikken til en brandidentitet, der ikke kan

Slået op den: aug. 03, 2026 - 203 Visninger

Sådan køber du den bedste custom UI-projektor i 2026: En komplet guide

Sådan køber du den bedste custom UI-projektor i 2026: En komplet guide

En custom UI-projektor hjælper B2B-indkøbsteams med at løse et meget specifikt problem: at tilpasse visningsoutputtet i rummet eller butikken til en brandidentitet, der ikke kan tolerere standardmenuer, generiske baggrunde eller tredjeparts startskærme. Vi modtager denne forespørgsel hver uge fra hotelkæder, museumsintegratorer, detailkæder og undervisningsministerier, der ønsker deres logo, farvepalette og app-genveje indbygget i selve launcher-grænsefladen – ikke lagt ovenpå af en ekstern medieafspiller. Denne guide fører dig igennem, hvad du skal specificere, hvad du skal teste, og hvad du skal budgettere med, når du køber modellen i 2026, med konkrete tal fra vores Shenzhen-fabriksgulv.

Hvad definerer en Custom UI-projektor, og hvorfor OEM'er bygger dem

Denne projektor defineres af tre ingeniørlag, der arbejder i sekvens. Det første lag er den optiske enhed – DMD-chippen, laserfosfor- eller UHP-lampelyskilden samt projiceringslinseenheden. Det andet lag er hovedkortet, der kører Android 11/13, en custom Linux-distribution eller en Realtek RTD289X SoC. Det tredje lag – og det lag, der betyder mest for brandkøbere – er brugergrænsefladen: opstartsanimationen, launcher-gitteret, indstillingsmenuen, inputvalgsoverlayet og teksten i skærmmenuen (OSD). projektor-OEM'er i Shenzhen omskriver dette tredje lag for at matche køberleverede designfiler, typisk leveret som Figma- eller Sketch-eksporter plus en SVG-ikonpakke.

Hver custom UI-projektor hjælper B2B-indkøbsteams med at løse et meget specifikt problem: at tilpasse visningsoutputtet i rummet eller butikken til en brandidentitet, der ikke kan tolerere standardmenuer, generiske baggrunde eller tredjeparts startskærme. Vi modtager denne forespørgsel hver uge fra hotelkæder, museumsintegratorer, detailkæder og undervisningsministerier, der ønsker deres logo, farvepalette og app-genveje indbygget i selve launcher-grænsefladen – ikke lagt ovenpå af en ekstern medieafspiller. Denne guide fører dig igennem, hvad du skal specificere, hvad du skal teste, og hvad du skal budgettere med, når du køber modellen i 2026, med konkrete tal fra vores Shenzhen-fabriksgulv.

Ingeniørstakken bag skinnen

Enhedens ingeniørarbejde starter med en billede-for-billede-gennemgang af kildefilen fra Figma. De fleste købere sender en master-brandvejledning, men få sender de opskårne aktiver klar til SoC'ens compositor. Vores team i Shenzhen genopbygger ikonerne i SVG, rasteriserer startskærme ved 3840×2160 for 4K-SKU'erne og 1920×1080 for den bærbare serie og gemmer alt i en skrivebeskyttet partition, så en mislykket OTA ikke brick'er launcher-grænsefladen. Vi kører derefter buildet igennem en 41-punkts tjekliste, der dækker lokaletekster (vi understøtter 26 sprog out of the box), højre-til-venstre-layout for arabisk og hebraisk samt Unicode-emoji-fallback-kæden.

Hvorfor standardlaunchere svigter brandkøbere

Hver denne projektor defineres af tre ingeniørlag, der arbejder i sekvens. Det første lag er den optiske enhed – DMD-chippen, laserfosfor- eller UHP-lampelyskilden samt projiceringslinseenheden. Det andet lag er hovedkortet, der kører Android 11/13, en custom Linux-distribution eller en Realtek RTD289X SoC. Det tredje lag – og det lag, der betyder mest for brandkøbere – er brugergrænsefladen: opstartsanimationen, launcher-gitteret, indstillingsmenuen, inputvalgsoverlayet og teksten i skærmmenuen (OSD). projektor-OEM'er i Shenzhen omskriver dette tredje lag for at matche køberleverede designfiler, typisk leveret som Figma- eller Sketch-eksporter plus en SVG-ikonpakke.

B2B-servicestakken bag hvert build

Mange SKU-købere tilhører normalt en af fire vertikaler: udrulninger i virksomhedernes mødelokaler (hvor de vil have deres egen videokonference-ikon i forgrunden), POS- eller vinduesdisplays i detailhandlen (hvor brandfarven skal matche butiksfacaden), uddannelses- og træningsinstitutioner (hvor et distrikts IT-team administrerer op til 1.200 slutpunkter og ønsker én samlet menu) samt hospitality (hvor hver ejendom kan ønske en lidt anderledes launcher, der viser lokale faciliteter). Modellens specifikationer inkluderer opstartstiden (vi benchmarker 7,4 sekunder for vores Android 13-referencebuild), den ledige hukommelse efter den custom skin er indlæst (vi reserverer mindst 800 MB på 2 GB RAM-SKU'er og 1,6 GB på 4 GB RAM-SKU'er) samt muligheden for at sende OTA-opdateringer, der erstatter UI'en uden at flashe firmware.

For B2B-indkøbsteams, der vurderer SKU 2026-programmet, er det praktiske udgangspunkt en betalt 4-ugers UI-prototype, en betalt 6-ugers ingeniørvalideringsenhed og først derefter en produktionskørsel. Vores minimumsordremængde for modelproduktionsordren er 50 enheder; for købere under 50 enheder tilbyder vi et referencedesign med en præbygget "the unit lite"-skin, der stadig kan omfarves og re-brandes på startskærmniveau uden en fuld firmware-fork. Denne trinvise model holder capex forudsigelig, mens integratoren kan teste brugeroplevelsen i et rigtigt rum, før de forpligter sig til en udrulning på 1.000 enheder. Denne projektor-engrospriser på 50-enheds-niveauet starter ved $312 pr. enhed for en 1080p LED bærbar og $1.120 pr. enhed for en 4K UHD ultra-short throw lasermodel.

Mange enheders ingeniørarbejde starter med en billede-for-billede-gennemgang af kildefilen fra Figma. De fleste købere sender en master-brandvejledning, men få sender de opskårne aktiver klar til SoC'ens compositor. Vores team i Shenzhen genopbygger ikonerne i SVG, rasteriserer startskærme ved 3840×2160 for 4K-SKU'erne og 1920×1080 for den bærbare serie og gemmer alt i en skrivebeskyttet partition, så en mislykket OTA ikke brick'er launcher-grænsefladen. Vi kører derefter buildet igennem en 41-punkts tjekliste, der dækker lokaletekster (vi understøtter 26 sprog out of the box), højre-til-venstre-layout for arabisk og hebraisk samt Unicode-emoji-fallback-kæden.

Specifikationsopdeling: Hvad en produktionsklar enhed faktisk leveres med

Denne projektor-specifikationer rækker langt ud over linsen og lyskilden. For indkøbsteams, der skriver en RFP, bør specifikationsarket opdeles i tre blokke: optikblokken, elektronikblokken og softwareblokken. At blande disse blokke er den mest almindelige fejl, vi ser i førstegangs-B2B-briefs, fordi det tvinger fabrikken til at give et æbler-til-appelsiner-sammenligning mod detailenheder.

Denne projektor-standardlaunchere svigter brandkøbere af tre årsager. For det første reklamerer de for chip-leverandøren (Realtek, MediaTek, Amlogic) frem for projektor-OEM'en, hvilket får en single-tenant-udrulning til at føles som et tredjepartsprodukt. For det andet eksponerer standardindstillingsmenuen tekniske knapper – blæserkurver, finjustering af farvetemperatur, EDID-override – som ikke bør være brugervendte i et hotel eller klasseværelse. For det tredje hardkoder standardstartskærmen streaming-apps som Netflix, YouTube og Disney+, hvilket udløser DRM-licensaudits i mange regioner (dette punkt er dokumenteret i Digital Living Network Alliance-retningslinjerne og i de licensbetingelser, som Google har offentliggjort for Android TV-OEM'er).

OEM-chipset-niveauer for en Custom UI-projektor

SKU-SoC-valget driver både enhedsomkostninger og funktionsloft. For B2B-købere anbefaler vi at matche chipset-niveau til udrulningsscenarie frem for at købe den dyreste silicium.

SoC-niveauAlmindelige chipsRAM / LagerBedst egnet udrulningIndikativ MOQ-enhedsomkostning
EntryAmlogic S905Y4, Realtek RTD13192 GB / 16 GBKlasseværelse, mødelokale, bærbar detail$148 – $212
MidAmlogic A311D, MediaTek MT96134 GB / 32 GBHotelgæsteværelse, restaurantskiltning$289 – $412
HighMediaTek Pentonic 1000, Realtek RTD28934 GB / 64 GBKommandocentral, premium hjemmebiograf-ODM$640 – $1.120

Certificeringsblok, som enhver køber bør bekræfte

Hver projektor-OEM/ODM-service inkluderer fire forskellige leverancer, som vi prissætter separat, så købere kan fase deres forbrug. Leverance ét er UI/UX-engineering-sprintet, faktureret som et fastprisprojekt (typisk $4.800 til $18.000 afhængigt af antallet af skærme og antal lokaliteter). Leverance to er bootloader-signering og OTA-pipelinen, faktureret pr. firmwareudgivelse. Leverance tre er den regulatoriske certificeringsgodkendelse (CE-RED, FCC Part 15, RoHS 3, REACH, og hvor påkrævet, Energy Star 8.0 til det nordamerikanske marked). Leverance fire er logistik-overdragelsen, herunder kartonkunst, faldtestrapporter (ISTA 3A) og palletering til FOB Shenzhen- eller DDP-vilkår.

For B2B-indkøbsteams, der vurderer SKU 2026-programmet, er det praktiske udgangspunkt en betalt 4-ugers UI-prototype, en betalt 6-ugers ingeniørvalideringsenhed og først derefter en produktionskørsel. Vores minimumsordremængde for modelproduktionsordren er 50 enheder; for købere under 50 enheder tilbyder vi et referencedesign med en præbygget "the unit lite"-skin, der stadig kan omfarves og re-brandes på startskærmniveau uden en fuld firmware-fork. Denne trinvise model holder capex forudsigelig, mens integratoren kan teste brugeroplevelsen i et rigtigt rum, før de forpligter sig til en udrulning på 1.000 enheder. Denne projektor-engrospriser på 50-enheds-niveauet starter ved $312 pr. enhed for en 1080p LED bærbar og $1.120 pr. enhed for en 4K UHD ultra-short throw lasermodel.

Sådan evaluerer du en custom UI-projektor OEM/ODM-partner, før du skriver under

Museumsgalleri med projektor, der viser kunstværk eller information

[Billede: En ingeniør, der gennemgår projektor-launcher-mockup på en 4K-laserprojektor – skærmen viser en hotelkædes farvepalette og ikonsæt. alt-tekst: SKU-launcher skindet til en hotelkæde]

Det 7-spørgsmåls leverandørtjek

Custom UI-projektor due diligence starter med spørgsmål, der afdækker reel ingeniørdybde. Bed fabrikken om følgende: (1) hvilke SoC-platforme de har sendt i produktion inden for de seneste 24 måneder og i hvilke mængder; (2) om de opretholder en separat bootloader-signeringsnøgle eller deler den på tværs af kunder; (3) OTA-serverarkitekturen (vi bruger en multi-tenant cloud med per-brand-kanaler, som forhindrer én tenants mislykkede opdatering i at kaskadere til andre); (4) antallet af testfixturer til burn-in og aldring; (5) en nylig ISTA 3A-faldtestrapport; (6) den angivne produktionsledetid efter værktøjsgodkendelse (vores standard er 28 dage for SKD-montering og 42 dage for fuld CKD-build); (7) om de kan hoste en 4-ugers betalt UI-prototype, før PO'en underskrives.

En leverandør, der besvarer alle syv med dokumentation frem for verbale løfter, er en leverandør, der er et fabriksbesøg værd. ProjectorCentrals OEM-branchenoter understreger vigtigheden af fabriksaudits, når man vælger en custom firmware-partner til branded kanaler, og Consumer Technology Associations indkøbsvejledning giver en supplerende ramme for B2B-teknologiindkøb.

Røde flag, vi ser hvert kvartal

Denne projektor-specifikationer rækker langt ud over linsen og lyskilden. For indkøbsteams, der skriver en RFP, bør specifikationsarket opdeles i tre blokke: optikblokken, elektronikblokken og softwareblokken. At blande disse blokke er den mest almindelige fejl, vi ser i førstegangs-B2B-briefs, fordi det tvinger fabrikken til at give et æbler-til-appelsiner-sammenligning mod detailenheder.

[Billede: En fabriksaudit-clipboard med den 7-spørgsmåls leverandørevalueringstjekliste afmærket som gennemført. alt-tekst: custom UI-projektor-leverandørtjekliste brugt af B2B-indkøbsteam]

Én optikblok dækker ansi lumens, native opløsning, throw ratio, lyskildetype (LED, laserfosfor eller RGB triple laser) og kontrastforhold. Et typisk 2026-produktionsniveau leveres ved 2500 til 4500 ANSI lumens med en 0,21:1 ultra-short throw-linse. Elektronikblokken dækker system-on-chip (SoC), RAM (2 GB til 4 GB DDR4), eMMC-lager (16 GB til 64 GB), Wi-Fi 6E- eller Wi-Fi 7-modul, Bluetooth 5.3 samt I/O-panelet (HDMI 2.1, USB-C med DisplayPort alt mode, RJ-45, SPDIF, 3,5 mm audio, RS-232 til kontrolrum). Softwareblokken dækker launcher-grænsefladen, OTA-kanalen, DRM-stakken (Widevine L1 for Netflix 4K, PlayReady, FairPlay) samt lokalitetspakken.

Næste skridt og hvordan du sourcinger en Custom UI-projektor

I denne sourcing-serie bliver indkøb ligetil, når specifikationsarket, prøvepolitikken og certificeringsplanen er låst. For B2B-indkøbsteams, der bevæger sig fra evaluering til køb, løber den praktiske vej gennem fire checkpoints: gennemførelse af leverandøraudit, prototypegodkendelse, MOQ-bekræftelse og pilotforsendelseslogistik. Custom UI-projektor-sourcing fungerer bedst som en gate-styret arbejdsgang frem for en enkelt PO-begivenhed, fordi launcher-, OTA- og firmware-lagene hver især har brug for en separat acceptgate.

Indkøbsworkflow for B2B-købere

I denne sourcing-serie følger ordrer typisk en fem-trins proces på vores fabrik: (1) specifikationsfrys og NDA-underskrivelse, normalt 5 hverdage; (2) UI-prototype-sprint på referencehardware, 4 uger til en fast pris på $1.800, krediteret mod den første PO; (3) overdragelse af bootloader-signeringsnøgle og OTA-tenant-provisionering, 1 uge; (4) pilotkørsel på 50-100 enheder til forhandlerdemoer og certificering, 4 uger; (5) masseproduktion ved den aftalte MOQ. Custom UI-projektor-MOQ'er hos DataMax starter ved 300 enheder for SKD-montering og 1.000 enheder for fuld CKD-build, med en standardledetid på 28 dage for SKD og 42 dage for CKD efter værktøjsgodkendelse. Set objektivt er prøvepolitikken på vores fabrik prissat separat fra enhedsomkostningen, med referenceenheder refunderet mod PO-volumen over 500 enheder. Vi har sendt 1.420 custom UI-projektor-programmer i 2024-2025 på tværs af hospitality-, uddannelses- og detailkanaler, og de samme gates gælder uanset segment.

SoC-niveauAlmindelige chipsRAM / LagerBedst egnet udrulningIndikativ MOQ-enhedsomkostning
EntryAmlogic S905Y4, Realtek RTD13192 GB / 16 GBKlasseværelse, mødelokale, bærbar detail$148 – $212
MidAmlogic A311D, MediaTek MT96134 GB / 32 GBHotelgæsteværelse, restaurantskiltning$289 – $412
HighMediaTek Pentonic 1000, Realtek RTD28934 GB / 64 GBKommandocentral, premium hjemmebiograf-ODM$640 – $1.120

For OEM-købere, der evaluerer den custom UI-projektor-guide, vi udgiver, er næste skridt et 30-minutters specifikationsopkald. Medbring dit målsegment, forventede årsvolumen og eventuelle forhandler- eller platformbegrænsninger; vi returnerer et skriftligt tilbud, en prøveomkostningslinje og et udkast til UI-brief inden for to hverdage. Set fra et sourcing-perspektiv er 2026-programmer allerede ved at booke Q3-pladser, og vi anbefaler at låse et prototypevindue før april-UI-fryseren for at holde holiday retail-vinduet i kalenderen.

En modelcertificering er uomtvistelig for de fleste B2B-kanaler. Vi leverer med følgende baseline: CE-RED for EU, FCC Part 15B for Nordamerika, RCM for Australien og New Zealand, PSE for Japan, CCC for Kina og BIS for Indien. Energy Star 8.0-certificering tilføjer cirka 6 til 8 uger til tidsplanen, men kræves til mange amerikanske føderale og uddannelsesmæssige udbud. Købere, der målretter EU-markedet, bør også budgettere med REACH SVHC-test for enhver branded plast- eller metalkant, som vores laboratorium håndterer in-house.

Afsluttende bemærkninger

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik