Slået op den: mar. 23, 2026 - 177 Visninger
Sådan tilbyder du en projektor for backyard: En trin-for-trin 2026-guide
sådan tilbyder du en projektor for backyard begynder med et virkeligt scenarie: en familie har en 16 x 20 foot stor terrasse, en hvid pudset væg fordi den ene side, og ønsker at vise kampen for hele 12 naboer fra solnedgangen i slutningen af august. Køberen har brug for en model, der kan klare omgivende lys, modstå fugtighed og oprette forbindelse til en telefon på under et minut. Denne guide gennemgår de nøjagtige specifikationer, lumen-grænser og opsætningstrin, der adskiller en baghave-biograf, der virker, fra en der vasker i pausen. Ved afslutningen af første gennemlæsning ved du, hvilke projektor-specifikationer der betyder noget, hvilke certificeringer du skal spørge din OEM om, og hvordan du budgetterer for hele det udendørs setup.
TL;DR
Relaterede ressourcer: DataMax smart-projektor-store · OEM-opsætningstjenester
Valget af den rigtige projektor forector for backyard begynder med et virkeligt scenarie: en familie har en 16 x 20 foot stor terrasse, en hvid pudset væg på den ene side, og ønsker at vise kampen for 12 naboer fra solnedgangen i slutningen af august. Køberen har brug for en model, der kan klare omgivende lys, modstå fugtighed og oprette forbindelse til en telefon på under et minut. Denne guide gennemgår de nøjagtige specifikationer, lumen-grænser og opsætningstrin, der adskiller en baghave-biograf, der virker, fra en der vasker i pausen. Ved afslutningen af første gennemlæsning ved du, hvilke projektor-specifikationer der betyder noget, hvilke certificeringer du skal spørge din OEM om, og hvordan du budgetterer for hele det udendørs setup.
denne projektor: Lumen, opløsning og lyskilde
projektoren begynder med tre kernespecifikationer: lysstyrke målt i ANSI-lumen, native opløsning og typen af lysmotor. Købere, der springer en af disse over, ender normalt med et udvasket billede eller en lampe, der svigter inden den anden sommer.
SKU'en: ANSI-lumen vs LED-lumen
den model, købere bør forankre sig på ANSI-lumen, ikke de oppustede "lyskilde-lumen", som nogle mærker opgiver. American National Standards Institute (ANSI) IT7.228-standarden måler lysstyrken på ni punkter på en hvid skærm ved en fast farvetemperatur på 6300K ANSI. Mange forbrugerrettede specifikationer ganger dette tal med 2,5 til 3 for at reklamere et "LED-lumen"-tal, der ikke har nogen tilsvarende reference. For en baghave med delvis skygge bør du sigte efter 3000 til 4500 ANSI-lumen; for fuld skygge eller visning efter kl. 21 er 2000 ANSI-lumen nok.
- modellen kræver matchning af ANSI-lumen til omgivende lys: 3000+ ved skumring, 4500+ for resterende glød efter solnedgang og 6000+ for delvist skyggede terrasser.
- Native 4K UHD-opløsning med HDR10- eller HDR-understøttelse giver et skarpere billede på skærme fra 100 til 200 tommer sammenlignet med 1080p-modeller ved samme visningsafstand.
- IP5X eller højere støvbeskyttelse, driftstemperaturer fra 0 til 40 grader Celsius og laserfosfor- eller trippel-laser-lysmotorer forlænger levetiden til over 25.000 timer.
- Et kasteforhold mellem 0.21:1 og 0.25:1 fungerer til ultra-kort kast-opsætninger på overdækkede terrasser; standard kasteforhold på 1.2:1 til 1.5:1 passer til baghaver med mindst 10 fod mellem projektor og skærm.
- enheden på B2B-niveau betyder verificering af MOQ, leveringstid og certificeringer som FCC, CE, RoHS og Dolby Vision-licens, før du afgiver en engrosordre.
Projektor Native 4K UHD og HDR-standarder
projektor-købere, der betjener sports- og gaming-kunder, bør kræve native 4K UHD (3840 x 2160) frem for 1080p med pixel-shifting. Pixel-shifted 1080p-enheder når en opfattet skarphed tæt på 4K på en 100-tommers skærm, men taber skarphed over 120 tommer. For 150 til 200-tommers baghavesskærme er native 4K den mindste acceptable opløsning. HDR10, HDR10+ og Dolby Vision-understøttelse tilføjer dynamiske metadata, der løfter farvedybden fra 8-bit til 10-bit, hvilket betyder noget for sports-trøjer og naturdokumentarer på en 200-diagonal.
Hver projektor begynder med tre kernespecifikationer: lysstyrke målt i ANSI-lumen, native opløsning og typen af lysmotor. Købere, der springer en af disse over, ender normalt med et udvasket billede eller en lampe, der svigter inden den anden sommer.
Modellens laserfosfor vs trippel-laser
enheden på lyskilde-niveau kommer ned på laserfosfor (blå laser plus gul fosfor-hjul) versus RGB trippel-laser. Laserfosfor-enheder dækker typisk 80 til 90 procent af BT.2020-farverummet og leveres til lavere engrospriser, ofte mellem 280 USD og 480 USD FOB Shenzhen for en 3000-lumen-enhed. Trippel-laser-projektorer når 100 procent BT.2020, men koster mellem 650 USD og 1200 USD FOB ved lignende lysstyrkeniveauer.
Mange modelkøbere bør forankre sig på ANSI-lumen, ikke de oppustede "lyskilde-lumen", som nogle mærker opgiver. American National Standards Institute (ANSI) IT7.228-standarden måler lysstyrken på ni punkter på en hvid skærm ved en fast farvetemperatur på 6300K ANSI. Mange forbrugerrettede specifikationer ganger dette tal med 2,5 til 3 for at reklamere et "LED-lumen"-tal, der ikke har nogen tilsvarende reference. For en baghave med delvis skygge bør du sigte efter 3000 til 4500 ANSI-lumen; for fuld skygge eller visning efter kl. 21 er 2000 ANSI-lumen nok.
Projektor støv- og vejrratings
enheden betyder også at spørge OEM'en, om lysstyrken falder over de første 2000 timer. Laserfosfor- og RGB trippel-laser-motorer bevarer 80 procent eller mere af den oprindelige lysstyrke efter 20.000 timer, mens traditionelle UHP-lamper kan falde til under 60 procent inden for 3000 timer. For B2B-indkøbsteams, der evaluerer SKU'er, bør du anmode om en lysstyrke-nedbrydningskurve fra fabrikken frem for et enkelt spids-tal.
SKU'en betyder også at verificere, at enheden leveres med et konformal-belagt hovedkort. Konformbelastning beskytter mod kondens under sene nattemperaturfald, en almindelig fejltilstand i udendørs projektorer, der består laboratorietests, men fejler i den tredje baghave-sæson.
modellen: Tilslutning, lyd og smart-OS
projektor-købere, der betjener sports- og gaming-kunder, bør kræve native 4K UHD (3840 x 2160) frem for 1080p med pixel-shifting. Pixel-shifted 1080p-enheder når en opfattet skarphed tæt på 4K på en 100-tommers skærm, men taber skarphed over 120 tommer. For 150 til 200-tommers baghavesskærme er native 4K den mindste acceptable opløsning. HDR10, HDR10+ og Dolby Vision-understøttelse tilføjer dynamiske metadata, der løfter farvedybden fra 8-bit til 10-bit, hvilket betyder noget for sports-trøjer og naturdokumentarer på en 200-diagonal.
En sku med hdr betyder også at tjekke HDMI 2.1-porte. HDMI 2.0b håndterer 4K ved 60Hz, men HDMI 2.1 er påkrævet for 4K ved 120Hz, som gamere med en PlayStation 5 eller Xbox Series X vil kræve. Mindst to HDMI 2.1-indgange fremtidssikrer installationen til stadion-sportsstreaming-bokse og næste generations konsoller.
Projektor streaming-apps og OS-opdateringer
projektoren på smart-OS-siden afhænger af, om enheden kører Android TV 11 (eller nyere), Google TV eller en proprietær forgrening. Android TV 11 åbner for Netflix, Disney+, og Prime Video i native 4K HDR; proprietære forgreninger leveres ofte med begrænset codec-understøttelse og kræver sideindlæste APK'er. Bekræft med OEM'en, om enheden bærer en Netflix-certificeret Widevine L1-licens. Enheder uden L1 streamer Netflix ved 480p, hvilket fuldstændig dræber baghave-biograf-pitchet.
enheden på lyskilde-niveau kommer ned på laserfosfor (blå laser plus gul fosfor-hjul) versus RGB trippel-laser. Laserfosfor-enheder dækker typisk 80 til 90 procent af BT.2020-farverummet og leveres til lavere engrospriser, ofte mellem 280 USD og 480 USD FOB Shenzhen for en 3000-lumen-enhed. Trippel-laser-projektorer når 100 procent BT.2020, men koster mellem 650 USD og 1200 USD FOB ved lignende lysstyrkeniveauer.
modellen: Kasteforhold, linseforskydning og skærm-matchning

For B2B-købere, der placerer container-volumordrer, tilbyder laserfosfor et bedre margin-til-ydeevne-forhold for udendørskanalen. For premium detailhandels-SKU'er rettet mod hjemmebiograf-entusiaster forbliver trippel-laser den foretrukne spec. Under alle omstændigheder bør du bekræfte, at laserklassen er Klasse 1 eller Klasse 2 for øjensikkerhed, da baghave-enheder ofte står i børnehøjde.
Standard-kast-projektorer (1.2:1 til 1.5:1) er fortsatningsvalget for B2B-engros, fordi de parres med billigere nedtræksskærme og leveres til lavere enhedsomkostninger. For en 150-tommers diagonalskærm bør du budgettere med 15 til 18 fod monteringsafstand med en standard-kast-enhed, eller 5 til 6 fod med en UST-enhed.
Projektor Keystone, linseforskydning og fokusmotor
Mange projektorer på holdbarhedsniveau kræver som minimum IP5X-støvbeskyttelse, og ideelt IP6X for terrasser nær strande eller byggepladser. Driftstemperaturer fra 0 til 40 grader Celsius dækker de fleste nordamerikanske og europæiske somre, men for Mellemøsten- eller Sydøstasien-distribution bør du bede OEM'en om 50-graders Celsius-testrapporter. Hos DataMax kører vi alle udendørs-ratede SKU'er igennem et 72-timers saltåge- og 95 procent fugtighedskammer inden levering, hvilket er grunden til, at vores baghave-linje bærer IP6X-mærket på specifikationsarket frem for kun i marketingmateriale.
Hver sku betyder også at verificere, at enheden leveres med et konformal-belagt hovedkort. Konformbelastning beskytter mod kondens under sene nattemperaturfald, en almindelig fejltilstand i udendørs projektorer, der består laboratorietests, men fejler i den tredje baghave-sæson.
| Spec | Standard kast (1.2:1) | Ultra-kort kast (0.4:1) | Bærbar / batteri |
|---|---|---|---|
| Monteringssted | Pergola eller loft | Mediemøbel | Bordplade eller stativ |
| Skærm-match | Nedtræk eller fast ALR | Kun ALR UST-skærm | Enhver flad overflade |
| Bedste skærmstørrelse | 100 til 200 tommer | 80 til 120 tommer | 40 til 80 tommer |
| Typisk engros FOB | 240 til 480 USD | 580 til 1100 USD | 180 til 320 USD |
| Opsætningstid | 30 til 60 min | 10 til 15 min | 2 til 5 min |
| Udendørs lydparring | Bluetooth 5.2 + eARC | Bluetooth 5.2 + eARC | Kun Bluetooth 5.0 |
sådan tilbyder du en projektor for backyard: Skærmforstærkning og omgivende lys
enheden på tilslutningslaget er ofte, hvor udendørsinstallatører møder den største frustration. En projektor, der mestrer lysstyrke og opløsning, men taber Wi-Fi-signalet hver gang nogen går forbi terrassen, er en returnering, der venter på at ske. Start med Wi-Fi 6 (802.11ax) som minimumsstandard for trådløs, fordi Wi-Fi 5 (802.11ac) kæmper, når signalet skal trænge gennem en enkelt ydervæg plus 30 fod åben luft for at nå projektor-kabinettet. Bluetooth 5.2 eller højere er påkrævet til lav-latens udendørs højttaler-parring; alt under 5.0 introducerer en hørbar lip-sync-forsinkelse på sportsudsendelser.
Til kablet backup bør du kræve HDMI 2.1 med eARC, en USB-C med DisplayPort Alt Mode og mindst et RJ45 Ethernet-stik til faste installationer. Vi hos DataMax leverer alle udendørs SKU'er med et hardwired Ethernet-kabel forudtestet ved 100 meter Cat6, fordi hotel- og resort-købere regelmæssigt trækker rør gennem havevægge. For B2B-indkøbsteams, der administrerer multi-ejendoms-installationer, betyder eARC-understøttelse, at en enkelt udendørs soundbar på 350 watt kan bære lydkæden uden en separat forstærker.
Endelig indkøbscheckliste for sådan tilbyder du en projektor for backyard-ordrer
I den tilbyder en playbook ector, der passer, ector der passer, ector der passer, ector der passer, ector der passer, ector der passer, ector der passer, ector der passer, ector for backyard i stor skala lukker, når indkøb, ingeniørafdeling og marketing er enige om en fast SKU-matrix. For OEM-købere, der evaluerer et projektor for backyard-guide-tier-forsyning, er det sidste trin at låse tre dokumenter: BOM'en med chip-leverandør bekræftet, firmware-roadmappen for 24 måneder og tilbehørssættet (kabel, fjernbetjening, bæretaske) til en landed omkostnad under 18 procent af enhedens FOB. Et projektor for backyard 2026-program bør også reservere 5 procent af den første container til prøveenheder sendt til seed-anmeldere, da udendørs projektionsanmeldelser rangerer for høj-intentionstrafik inden for 90 dage efter lancering.
B2B-indkøb næste skridt (MOQ, leveringstid, prøver)
For B2B-indkøbsteams, der færdiggør en projektor for backyard-guide-SKU, gælder DataMax' standard kommercielle betingelser på tværs af engroskataloget:
Mange projektorer på smart-OS-siden afhænger af, om enheden kører Android TV 11 (eller nyere), Google TV eller en proprietær forgrening. Android TV 11 åbner for Netflix, Disney+, og Prime Video i native 4K HDR; proprietære forgreninger leveres ofte med begrænset codec-understøttelse og kræver sideindlæste APK'er. Bekræft med OEM'en, om enheden bærer en Netflix-certificeret Widevine L1-licens. Enheder uden L1 streamer Netflix ved 480p, hvilket fuldstændig dræber baghave-biograf-pitchet.
For B2C-købere betyder automatiske OS-opdateringer over Wi-Fi noget, fordi Google dropper codec-understøttelse cirka hver 18. måned. For B2B-købere, spørg om OEM'en tilbyder et 3-årigt firmware-supportvindue; DataMax leverer en garanteret 36-måneders opdaterings-SLA på deres udendørs linje, hvilket beskytter resort- og integrator-kunder mod midtcyklus-forældelse.
Afsluttende ord
Afsluttende konklusion for baghave-projektor-købere
For feltteknikere, der regner på tallene, løser valget af en projektor for backyard sig i tre holdbare beslutninger: kasttype, lysudbytte og garantidækning. Lumen-, skærmforstærknings- og motorholdbarhedsdataene ovenfor bør forankre ethvert 2026-indkøbsmøde. For engrospriser på DataMax' udendørs projektor-lineup, custom OEM-ingeniørarbejde eller bundtede ALR-skærmtilbud, kontakt vores OEM-skrivebord eller gennemse udendørs projektor-kataloget. Vi svarer på kvalificerede specifikationsark inden for 48 timer.
