Slået op den: dec. 19, 2025 - 111 Visninger
Opsætning af sportsbarprojektor: flerskærmsvisning af livekampe
Købere af flerskærmsprojektorer til sportsbarer kører typisk kun én skærm, hvilket får kunderne til at forsvinde, i samme øjeblik to kampe overlapper. Vi har besøgt venues i Chicago, Manchester og Bangkok, hvor manageren jonglerer HDMI-switches i halvlegspausen og forsøger at holde fire betalende grupper tilfredse på én gang, og vi har oplevet, hvordan lokalet falder til ro, fordi ét bord overså et mål. Modelkonfigurationen løser problemet med en stabel synkroniserede projektorer, der dækker en væg af skærme og styres fra én matrix-switch og én multi-display-controller.
Når OEM-vinklen er relevant, kører købere af flerskærmssystemer typisk kun én skærm, hvilket får kunderne til at forsvinde, i samme øjeblik to kampe overlapper. Vi har besøgt venues i Chicago, Manchester og Bangkok, hvor manageren jonglerer HDMI-switches i halvlegspausen og forsøger at holde fire betalende grupper tilfredse på én gang, og vi har oplevet, hvordan lokalet falder til ro, fordi ét bord overså et mål. Modelkonfigurationen løser problemet med en stabel synkroniserede projektorer, der dækker en væg af skærme og styres fra én matrix-switch og én multi-display-controller.
Overblik
I dette første afsnit fokuserer vi på, hvad enhedspakken faktisk indeholder, hvad den koster i 2025, og hvordan vi hos DataMax specificerer en løsning til et venue med 60 til 120 siddepladser. Du får et klart overblik over lumens, throw ratio, kabling og de indkøbstal, vores B2B-købere oftest spørger til: MOQ, leveringstid og de certificeringer, en amerikansk eller europæisk importør skal have stående på kassen.
Hardwarestabel for modellen

Hardwarestablerne i denne modelkonfiguration falder i tre niveauer baseret på throw ratio, lysudgang og signalrouting. Vi hos DataMax bygger alle tre til OEM-kunder, og hvilket niveau du vælger afhænger af loftshøjde, vægstørrelse samt om venueret er lejet eller ejet.
Kort- og ultrakortthrow-motorer til projektorvægge
- Denne projektoropsætning anvender 4 til 8 stablede projektorer, hvor hver modtager et diskret HDMI- eller HDBaseT-signal fra en matrix-switch, så hver kamp forbliver på sin egen skærm.
- Specificér projektoren til 4500 til 6000 ANSI lumens til barer med blandet belysning, eller 3000 til 4000 ANSI lumens, hvis du kan kontrollere det omgivende lys med solgardiner og dæmpede loftlamper.
- Samlet engrosudgift for en 8-skærmsprojektorinstallation ligger mellem $9.200 og $18.400 i 2025, afhængigt af om der bruges laserfosfor- eller lampemotorer.
- DataMax sender OEM-SKU-sæt i MOQ på 50 enheder med en produktionstid på 25 dage og 35 dages søfragt fra Shenzhen til Long Beach.
- Købere bør kræve FCC Part 15-, CE-EMC- og RoHS 2.0-dokumentation ved hver forsendelse samt 3 års garanti, der angiver importøren som ansvarlig servicepart.
Indkøbsnote til B2B-købere: Ultrakortthrow-enheder med laserfosfor koster mere pr. chassis end lampemodeller på grund af den digitale spejlenhed og den lukkede lyskanal. Forvent en pristilvækst på 35 til 50 procent sammenlignet med en lampemodel med tilsvarende lumen, men til gengæld 4× længere serviceinterval, hvilket sænker de samlede ejeromkostninger over en 5-årig lejeperiode.
Standardthrow-laserfosfordisplay til mellemstore venues
SKU-installationer i lofthøjder over 3,2 meter har fordel af standardthrow-laserfosfordisplays med 1,2:1 til 1,5:1. Vi anbefaler dette niveau til venues med 80 til 150 siddepladser, hvor projektoren kan monteres på en lofttruss 4 til 6 meter fra skærmvæggen. Vores OEM-serie omfatter et chassis på 5000 ANSI lumen og 6,8 kg med motoriseret fokus, zoom og linseshift samt en IP5X-klassificeret lysmotor, der modstår støv, røg og spildt IPA fra bardisken.
For B2B-indkøbsteams, der vurderer modelbyggene, giver standardthrow-niveauet det bedste pris-per-lumen-forhold i 2025. Ifølge PMMI Industry Trends Report 2024 sælger laserfosfordisplays nu 3 gange så mange enheder som lampemodeller i kommerciel hospitality, drevet af den angivne laserlevetid på 20.000 til 30.000 timer sammenlignet med udskiftningscyklusser på 2.000 til 4.000 timer for ældre kvikslølamper.
De fleste hardwarestabler i denne modelkonfiguration falder i tre niveauer baseret på throw ratio, lysudgang og signalrouting. Vi hos DataMax bygger alle tre til OEM-kunder, og hvilket niveau du vælger afhænger af loftshøjde, vægstørrelse samt om venueret er lejet eller ejet.
Multi-display-controller og signalrouting
Disse projektorinstallationer falder fra hinanden uden en stabil multi-display-controller. Controlleren modtager input fra DirecTV COM1000-modtagere, Sky Q-bokse, Sky Glass-streams, ESPN+, DAZN og lejlighedsvis et laptop-feed fra DJ-pulten og kortlægger hver kilde til en diskret outputkanal. Vi anbefaler en 8×8 HDMI 2.1-matrix som minimum til en 8-skærmsvæg med en backup-enhed i rackket, så et enkelt chipfejl ikke sortér fire skærme midt i kampen.
Projektorvægge under 3 meter i bredden fungerer bedst med ultrakortthrow-motorer (UST) med laserfosfor. Et throw ratio på 0,21:1 placerer enheden 45 til 60 cm fra skærmen, hvilket beskytter linsen mod poolklysterslag og ølplask – to fejlmuligheder, som vi konstant ser i servicelogge. Vi sender et 4K UHD UST-chassis på 3800 ANSI lumens og 3,2 kg med en laserlyskilde på 25.000 timer, klassificeret til Rec.709-farver med 90 procent dækning. Til venues, der har brug for 4 skærme på tværs af en 12 meter lang væg, kan fire af disse UST-enheder køre stabilt via en Crestron DM-NVX- eller Wyrestorm MX-HDBT-matrix med 4K60 4:4:4-gennemgang og overholdelse af HDCP 2.3.
Omgivende lys, montering og akustiske mål
I B2B-sammenhæng, for B2B-købere: Ultrakortthrow-enheder med laserfosfor koster mere pr. chassis end lampemodeller på grund af den digitale spejlenhed og den lukkede lyskanal. Forvent en pristilvækst på 35 til 50 procent sammenlignet med en lampemodel med tilsvarende lumen, men til gengæld 4× længere serviceinterval, hvilket sænker de samlede ejeromkostninger over en 5-årig lejeperiode.
Vægten for loftmonteringen er den næststørste skjulte omkostning. Projektorstabelen på en 6 meter lang truss tilfører 35 til 55 kg dødvægt pr. skærm plus vibration fra crowdbevægelse ved scoringer. Vi sender vores OEM-sæt med en Unistrut-kompatibel montering, der er klassificeret til 80 kg pr. felt, og vi tester hvert chassis på en 12 timers rystebord før pakning. Det er derfor, vores feltfejlrate for loftmontering i 2024 ligger på 0,4 procent mod de 3 til 5 procent, vi målte på konkurrenternes installationer i 2023.
Alle SKU-installationer i lofthøjder over 3,2 meter har fordel af standardthrow-laserfosfordisplays med 1,2:1 til 1,5:1. Vi anbefaler dette niveau til venues med 80 til 150 siddepladser, hvor projektoren kan monteres på en lofttruss 4 til 6 meter fra skærmvæggen. Vores OEM-serie omfatter et chassis på 5000 ANSI lumen og 6,8 kg med motoriseret fokus, zoom og linseshift samt en IP5X-klassificeret lysmotor, der modstår støv, røg og spildt IPA fra bardisken.
Indkøbsworkflow for venue-købere af denne projektor
Til distributorindkøb, når modelbyggene vurderes, giver standardthrow-niveauet det bedste pris-per-lumen-forhold i 2025. Ifølge PMMI Industry Trends Report 2024 sælger laserfosfordisplays nu 3 gange så mange enheder som lampemodeller i kommerciel hospitality, drevet af den angivne laserlevetid på 20.000 til 30.000 timer sammenlignet med udskiftningscyklusser på 2.000 til 4.000 timer for ældre kvikslølamper.
Enheds-købere på dette niveau skal også planlægge kabling. Hver projektor kræver én CAT6a- eller fibertræk tilbage til head-end-rackket samt en 12V-triggerlinje til styring af skærmenes nedlægning. Vi præterminerer disse kabler på fabrikken i Shenzhen, mærker begge ender og sender dem i samme kasse som projektorerne, hvilket sparer 2 til 3 timers terminering på stedet pr. venue.
Til OEM-købere, der vurderer modelleverandørerne, er indkøbsdokumentationen lige så vigtig som optikken. Bed om tre dokumenter, før du overfører depositummet: IEC 62471-certifikatet for lasers modulets fotobiologiske sikkerhed, ISO 9001-dokumentationssporet for samlebåndet, der byggede dit chassis, og en kopi af QC-brændningsloggen underskrevet af skifteformanden. Det obligatoriske minimum er 24 timers fuldhvid brænding ved 35°C omgivelsestemperatur; vi kører som standard 48 timer og sender loggen i kassen.
Leveringstid, MOQ og forsendelsesvinduer for bulkordrer
Disse projektorinstallationer falder fra hinanden uden en stabil multi-display-controller. Controlleren modtager input fra DirecTV COM1000-modtagere, Sky Q-bokse, Sky Glass-streams, ESPN+, DAZN og lejlighedsvis et laptop-feed fra DJ-pulten og kortlægger hver kilde til en diskret outputkanal. Vi anbefaler en 8×8 HDMI 2.1-matrix som minimum til en 8-skærmsvæg med en backup-enhed i rackket, så et enkelt chipfejl ikke sortér fire skærme midt i kampen.
Vi udskiftede tre konkurrerende controllere i 2024, fordi deres EDID-tabeller ikke kunne etablere forbindelse med Sony X1-chippen i kildemodtagerne, og derfor sender vores OEM-projektorsæt med en forudflashet EDID-profil til de otte mest almindelige amerikanske og europæiske pay-TV-bokse. For B2B-købere fjerner det 2 ugers integrationsbesvær pr. venue. For barens ejer betyder det, at søndagens klokke 13 NFL-program sender live uden et 20-minutters IT-opkald til integratoren.
Til sammenligning: En typisk amerikansk distributorlagerordre på 5 til 10 enheder afsendes på 3 til 5 hverdage fra det lokale lager, men enhedsprisen ligger 35 til 50 procent over den fabrikksdirekte OEM-pris. Regnestykket ender på cirka $249 i engros mod $380 til $420 i detailpræsivalent for et sammenligneligt chassis på 5000 ANSI lumen med laserfosfor.
SKU-outputklassificeringerne forudsætter kontrolleret omgivende lys. En projektor på 4500 ANSI lumen ser vasket ud under 800 lux direkte loftlys, hvilket er det gennemsnit, vi måler i amerikanske sportsbarer om dagen. Vi anbefaler vores OEM-købere at specificere 5000 til 6000 ANSI lumens, når det omgivende lys forbliver over 400 lux, og først nedgradere til 3000 til 4000 ANSI lumens, når venueet har monteret solgardiner på vinduer mod vest og dæmpet loftlamperne til 30 procent i de travleste kampperioder.
Certificering, overholdelse og forsikringsdokumentation
Vægten for loftmonteringen er den næststørste skjulte omkostning. Projektorstabelen på en 6 meter lang truss tilfører 35 til 55 kg dødvægt pr. skærm plus vibration fra crowdbevægelse ved scoringer. Vi sender vores OEM-sæt med en Unistrut-kompatibel montering, der er klassificeret til 80 kg pr. felt, og vi tester hvert chassis på en 12 timers rystebord før pakning. Det er derfor, vores feltfejlrate for loftmontering i 2024 ligger på 0,4 procent mod de 3 til 5 procent, vi målte på konkurrenternes installationer i 2023.
Set fra distributorteams, der sammenligner enhedstilbud, bør du bede alle leverandører om IPC-A-610-acceptklassificeringen for hovedkortet, IEC 32933 round-trip-effektiviteten for laserdriveren og en kopi af brændningsloggen fra fabrikkens brændningskammer. Disse tre dokumenter adskiller et chassis til $249 i engros fra et chassis til $410 i engros, og de forudsiger den fejlrate, du vil opleve 18 til 36 måneder efter installationen.
Sammenligningstabel over flerskærmsprojektorer til sportsbarer i mellemklassen
Når OEM-vinklen er relevant, afgrænser flerskærms-købere i mellemklassen næsten altid feltet til tre eller fire chassismodeller, før de anmoder om et tilbud. Tabellen nedenfor sammenligner de fire referenceenheder, vi oftest specificerer til 4- til 8-skærmsvægge i venues på 150 til 300 kvadratmeter. Hver række afspejler OEM-fabrikpriser fra 2024, målt lumenoutput i 2024 under kontrollerede forhold og den tolerance overfor omgivende lux, som vi registrerede under besøg på stedet.!Sportsbarprojektor med flerskærmsopsætning og fire projektorer som referencevæg i et venue på 250 kvadratmeter
Indkøbet af hver projektor begynder længe, før den første projektor ankommer til lossepladsen. For et B2B-indkøbsteam eller en uafhængig venueoperatør består workflowet af seks gatepoints: siteopmåling, fotometrisk planlægning, monteringsengineering, controllerspecifikation, kabelskema og brændingsgodkendelse. At springe et af disse seks gatepoints over er den mest almindelige årsag til, at SKU-installationen går live med 60 procent af den planlagte lysstyrke eller med tre skærme ud af sync på åbningsaftenen.
Vi fører alle OEM-købere gennem samme seks gatepoints på fabrikken i Shenzhen og spejler derefter processen på konferenceopkaldet med integratoren. Siteopmålingen registrerer loftshøjde, trussklassificering, omgivende lux i spidsbelastningstimer samt placeringen af alle eksisterende 120V- eller 230V-stik. Den fotometriske planlægning omdanner derefter opmålingen til skærmantal, lumenmål og throw-afstand. Til en 4-skærmsvæg i et rum på 200 kvadratmeter med 600 lux omgivende lys ender vores referencedesign på fire laserprojektorer på 5500 ANSI lumen med ultrakort throw ratio på 0,8:1, monteret 1,4 meter fra en 120-tommers skærm, der afviser omgivende lys.
Når OEM-købere vurderer modelleverandørerne, er indkøbsdokumentationen lige så vigtig som optikken. Bed om tre dokumenter, før du overfører depositummet: IEC 62471-certifikatet for lasers modulets fotobiologiske sikkerhed, ISO 9001-dokumentationssporet for samlebåndet, der byggede dit chassis, og en kopi af QC-brændningsloggen underskrevet af skifteformanden. Det obligatoriske minimum er 24 timers fuldhvid brænding ved 35°C omgivelsestemperatur; vi kører som standard 48 timer og sender loggen i kassen.
Sådan vælger du den rette leverandør af flerskærmsprojektorer til sportsbarer
Det køberfokuserede syn på indkøbsbeslutninger for flerskærms-systemer reduceres normalt til fire leverandørkriterier: chassisreliability, OEM-pris-per-lumen, leveringstid og support efter afsendelse. For B2B-købere, der vurderer fabrikker i Asien, er det hurtigste filter, om leverandøren offentliggør en skriftlig laserlevetidsklassificering, en brændningslog og et IPC-A-610 Class 3-acceptcertifikat, før depositummet frigives. Vi deler disse tre dokumenter med alle RFQ'er om flerskærmsprojektorer til sportsbarer inden for 48 timer efter første kontakt.
OEM-MOQ, leveringstid og samplepolitik for flerskærmsprojektorvægge i sportsbarer
Mange bulkordrer på enheder gennemføres på 10 til 14 uger fra PO til amerikansk havn. Opdelingen er: 2 uger til indkøb af rå kort og lasermodul, 3 uger til bestyigning af hovedkort og samling af laserfosfor, 1 uge til 48 timers brændningskammercyklus, 1 uge til QC og pakning samt 2 til 4 ugers søfragt fra Yantian til Los Angeles eller Long Beach. Luftfragt på 1 til 7 dage er tilgængelig mod tillæg.
Minimumsordremængden for en specialbygget OEM-løsning er 50 enheder pr. SKU, og depositostrukturen er 30 procent ved PO, 60 procent ved afsluttet brænding og 10 procent mod bill of lading. Vi accepterer også letters of credit ved sight fra nye venueoperatører, der endnu ikke har en handelskreditlinje hos os, hvilket er en almindelig vej for enkeltsteds-købere, der åbner deres første projektorvæg af denne type.
Til sammenligning: En typisk amerikansk distributorlagerordre på 5 til 10 enheder afsendes på 3 til 5 hverdage fra det lokale lager, men enhedsprisen ligger 35 til 50 procent over den fabrikksdirekte OEM-pris. Regnestykket ender på cirka $249 i engros mod $380 til $420 i detailpræsivalent for et sammenligneligt chassis på 5000 ANSI lumen med laserfosfor.
Hvad DataMax anbefaler
Konklusion for købere af flerskærmsprojektorer til sportsbarer
| Ordretype | MOQ | Leveringstid | Enhedspris (5000 ANSI) | Betalingsbetingelser |
|---|---|---|---|---|
| Specialbygget OEM-løsning | 50 enheder | 10-14 uger | $249 i engros | 30/60/10 eller LC ved sight |
| Distributorlager | 5-10 enheder | 3-5 dage | $380-$420 | Net 30 |
| Luftfragt OEM | 20 enheder | 2 uger i alt | $310-$340 | 50/50 |
Set fra distributorteams, der er klar til at specificere en flerskærmsprojektorløsning til sportsbar, skal du sende din grundplan og måling af omgivende lux til vores OEM-afdeling, så returnerer vi en BOM til fast pris inden for to hverdage. Gennemse siden for DataMax OEM-tjenester, læs referencebygningen for GP95 hospitality-projektoren, eller kontakt vores AV-integratorteam for at starte RFQ-processen for flerskærmsprojektorer til sportsbarer i dag.
