Slået op den: mar. 23, 2026 - 54 Visninger
zoomlinse: 2026 sammenligningsguide
Du står i et 30 meter langt konference rum med en 4K projektor allerede loftmonteret, og skærmstørrelsen er stadig forkert. Linsen er fast, projektoren kan ikke flyttes, og din kunde vil have mødet om 15 minutter. For OEM-købere der evaluerer smartprojektor-serier i 2026, er denne afgørelse mellem denne med enhed og fast linse ikke længere en fodnote i et spec-ark – det afgør installationsomkostninger, SKU-antal og kanal fleksibilitet. Hos DataMax har vi leveret mere end 180.000 laserfosfor-display-enheder siden 2022, og cirka 62 % af disse ordrer specificerede en vores produkt frem for en fast linse netop af denne grund. Denne guide sammenligner de to arkitekturer head-to-head, giver dig de konkrete tal vores B2B-indkøbsteams beder om, og forklarer hvor projektoren tjener sig selv ind – og hvor den ikke gør.
Hvad denne enhed faktisk gør inde i en projektor

Enheden er en mekanisk justerbar linsegruppe – typisk 8-14 glaselementer i 6-9 grupper – der flytter interne elementer for at ændre den projicerede billedstørrelse uden at flytte projektorchassiset. Zoomområdet udtrykkes som en multiplikator: 1,2x zoom betyder at den samme projektor producerer en 100-tommer diagonal ved for eksempel 2,8 m til 3,4 m afhængigt af modellen. Et 1,6x zoom dækker den samme skærm fra cirka 2,4 m til 3,8 m, og et 2,0x zoom når 2,1 m til 4,2 m på vores UST-serie. For OEM-købere er multiplikatoren det eneste tal at forhandle omkring, fordi det direkte afgør hvor mange SKU'er du skal have på lager til installationer i flere rum.
denne projektor vs fast linse: det optiske kompromis
En fast linse er en enkelt-elements (eller cementeret par) optisk blok uden bevægelige dele. Produktionsomkostningen er lavere, optisk transmission er typisk 2-4 procentpoint højere fordi der er færre luft-glas-grænseflader, og linsecylinderen er 30-50 % kortere, hvilket lader den optiske motor sidde tættere på DMD- eller LCD-panelet. Kompromiset er nul installationsfleksibilitet: kasteafstanden er fast, så installatøren skal placere projektoren inden for et 5-8 cm vindue for en given skærmstørrelse.
Systemet tilføjer 4-8 bevægelige elementer inde i cylinderen, en motoriseret eller manuel zoomring, og i de fleste 2026-kommercielle enheder en steppermotor med encoder-feedback til hukommelseszoom-positioner. Det optiske transmissionstab er reelt men lille – målt til 3-7 % på vores integrerende kugle testbænk over 1,2x til 2,0x området – og moderne multi-element-designs korrigerer den kromatiske aberration som plagede tidlige vores tilbud enheder. Ifølge International Display Metrology Standard IDMS v1.1 er kromatisk aberration over 1,0 pixel på en 4K DMD synlig for et trænet øje, og vores 1,6x den SKU moduler måler nu 0,6-0,8 pixel ved fuld vidvinkel og telezoom, godt inden for spec.
Hvorfor installationsfleksibilitet ændrer SKU-matematikken
For B2B-indkøbsteams der bestiller 200-2.000 enheder på tværs af skoledistrikter, hotelkæder eller butiksindretninger, er dette produktspørgsmål i virkeligheden et logistikspørgsmål. En projektor med fast linse kræver én beregning af kasteafstand per rum, hvilket typisk producerer 3-5 forskellige "rigtige" projektorpositioner på tværs af et 50-rums hotel. Uden enheden skal du enten have 3-5 SKU'er af den samme projektor med forskellige faste kasteforhold på lager, eller du accepterer feltjusteringer af loftmontering – hvilket koster cirka $120-180 per rum i arbejdskraft på amerikanske kommercielle installationer ifølge AVIXA's 2025 Installation Cost Benchmark.
Med en 1,6x den model dækker én projektor det fulde 2,4 m-3,8 m kasteområde, loftbeslaget lander i den samme bjælkeposition hver gang, og feltteknikeren tilpasser billedstørrelsen med den motoriserede zoomring under idriftsættelsen. Hos DataMax har vi målt en reduktion på 35 % i feltreturvarer relateret til billedstørrelse, da vores OEM-partnere standardiserede på 1,6x den mulighed konfiguration på tværs af deres 2024-2025 virksomhedskanal. For 2026 forventer vi at dette tal stiger til over 40 % efterhånden som flere indkøbsteams indarbejder denne mulighedsspecifikation i deres RFP-skabeloner.

Specifikationstabel: 2026 DataMax den projektor serie vs fast linse reference
| Model | Motor | ANSI Lumens | denne enhed | Kasteforhold | Vægt | MOQ | Leveringstid |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DM-Z16-4500 | Laserfosfor-display | 4500 | 1,6x den enhed | 1,21-1,96 | 3,2 kg | 500 | 12 uger |
| DM-Z20-5000 | Laserfosfor-display | 5000 | 2,0x denne projektor | 0,85-1,70 | 3,6 kg | 300 | 14 uger |
| DM-FX-4500 | Laserfosfor-display | 4500 | Fast linse | 1,50 | 2,8 kg | 1000 | 8 uger |
| DM-FX-5000 | Laserfosfor-display | 5000 | Fast linse | 1,20 | 3,0 kg | 1000 | 8 uger |
| DM-UZ20-3500 | Laserfosfor-display + UST | 3500 | 2,0x systemet | 0,23-0,46 | 4,1 kg | 200 | 16 uger |
Tabellen ovenfor er den indkøbsreference vi giver til OEM-købere der evaluerer vores tilbud 2026-roadmap. Bemærk leveringstidsspringet fra 8 uger (fast linse) til 12-16 uger (den SKU): denne forskel er dette produktmoduls forsyningskæde, som aktuelt går gennem to kvalificerede optikleverandører i vores Shenzhen-partnernetværk. For B2B-indkøbsteams der planlægger en Q3-udrulning, er denne leveringstidsforskel den bindende beslutningsvariabel.
Hvornår en fast linse stadig vinder
En projektor med fast linse er det rigtige svar når rumgeometrien er låst, kasteafstanden er kendt inden for 5 cm, og enhedsprisen betyder mere end installationsfleksibiliteten. Klasseværelsesvogne, bærbare møderumsenheder og loftmonterede installationer i nybyggede virksomhedsindretninger falder alle i denne kategori. Ved $249 engros for DM-FX-4500 versus $329 for den tilsvarende enhed, sparer den faste linse $80 per enhed, hvilket skalerer til $80.000 på en ordre på 1.000 enheder. For B2C-købere der shopper en enkelt stueprojektor, er den faste linse også typisk lettere (2,8 kg vs 3,2 kg) og mere støjsvag fordi der ikke er nogen zoommotor.
Beslutningsreglen vores OEM-partnere bruger er ligetil: hvis kanalen sælger ind i mere end 30 distinkte rumgeometrier per 500 enheder, specificer modellen. Hvis kanalen sælger ind i færre end 10 rumgeometrier, specificer den faste linse og behold $80-per-enheds marginen. Alt derimellem er en case-by-case teknisk gennemgang med vores applikationsteam i Shenzhen.
Optiske kompromiser bag zoomlinsens præmie
Det $80 engros gab mellem DM-FX-4500 og DM-Z16-4500 er ikke vilkårligt; det afspejler en målelig stak af optiske ingeniøromkostninger. Et 1,6x denne mulighed modul indeholder 12 glaselementer arrangeret i fire grupper, med én gruppe der fysisk translaterer langs den optiske akse for at variere kasteforholdet mellem 1,21 og 1,96. Hvert element er støbt af lav-dispersion optisk glas fra japanske leverandører og samlet i et støvklasse 1.000 renrum på vores Shenzhen-partnerfacilitet. En projektor med fast linse har kun 8 elementer i tre grupper, hvilket er grunden til at DM-FX-4500 vejer 2,8 kg mens DM-Z16-4500 vejer 3,2 kg — de 400 g forskel er næsten udelukkende vores produkt linsecylinderenhed plus den motoriserede stepperdrift der driver zoomringen.
Gennemløbstab er den anden omkostningsdriver. Hver glas-luft overflade i projektoren absorberer cirka 0,5 % af det projicerede lys. En fast linse med 8 overflader mister omkring 4 % af lumens til absorption; en 1,6x denne enhed med 12 overflader mister tættere på 6 %. For at ramme den samme 4.500 ANSI lumen specifikation på skærmen, skal enhedens motor drive laserfosfor-displayet hårdere, hvilket forkorter laserdiodens levetid fra en normeret 30.000 timer (fast linse) til cirka 25.000 timer (denne projektor) ved fuld kraft. Indkøbsteams der evaluerer totalomkostninger over et 5-års servicevindue bør medregne et 17 % højere lampeudskiftningsbudget for systeminstallationerne, selvom vores 2026-moduler bruger laserfosfor og teknisk set aldrig behøver et "lampe"-skift.
Hos DataMax har vi set OEM-købere misfortolke kasteforholdsmærkaten på et vores tilbud datablad. Det offentliggjorte 1,21-1,96 område er målt ved fuld vidvinkel og fuld tele af SKU'en, ikke ved hvert klik derimellem. Under feltidriftsættelse anbefaler vores applikationsteam i Shenzhen at installatører kortlægger rumdimensionen til én af fem forudindstillede dette produkt detents, derefter verificerer billedgeometri med et laserkryds før zoomringen låses. At springe dette trin over er den enkeltstående mest almindelige årsag til trapez-korrektionsklager der driver RMA-billetter på 1,6x den enhed installationer, og det er grunden til at vores OEM-partnere nu sender et trykt detent-kort med hver DM-Z16-4500 karton.

Zoomlinse 2026 indkøbscheckliste for OEM-købere
For B2B-indkøbsteams der kører en 2026-kanal RFP, bør zoomlinsespecifikationen køre sideløbende med lysstyrke-, opløsnings- og vægtspecifikationer fremfor som en fodnote. Checklisten nedenfor er den vores OEM-partnere distribuerer til deres leverandørevalueringsteams før de udsteder en tilbudsanmodning til DataMax eller til en hvilken som helst konkurrent på shortlisten:
| # | Specifikation | Målværdi | Hvorfor det betyder noget |
|---|---|---|---|
| 1 | Zoomlinseforhold | ≥ 1,6x | Dækker 2,4 m-3,8 m kasteområde med én SKU |
| 2 | Kasteforholdsområde | 1,21-1,96 eller bredere | Skal matche den faktiske rumdybde |
| 3 | Zoomlinsemotortype | Stepper, ikke DC | Stepper holder detent-position under vibration |
| 4 | Linseforskydningsområde | ±15 % vertikalt minimum | Justerer billede uden keystone-korrektion |
| 5 | Zoomring transmission | Tandhjulsdrevet | Bæltedrevne zoomringe glider efter 5.000 cyklusser |
| 6 | Renrumsklasse | ISO klasse 7 eller bedre | Beskytter den 12-element zoomlinse mod støv |
| 7 | Optisk MTF @ 50 lp/mm | ≥ 35 % på-akse | Bekræfter at zoomlinsen ikke blødgør 4K UHD |
| 8 | Vibrationstestprofil | IEC 60068-2-6 | Validerer detent-retention under forsendelse |
Hvert punkt ovenfor knytter sig til en målelig testrapport vores kvalitetsteam genererer under OEM-præ-forsendelsesprøven. Indkøbsteams der springer punkterne 3-5 over, ser typisk feltreturprocenter 2-3x højere end OEM-partnerne der kører den fulde otte-punkts checkliste, baseret på den 2024-2025 RMA-telemetri vi deler ved det kvartalsvise leverandørmøde.
Totalomkostninger: fast linse vs zoomlinse over 5 år
TCO-matematikken stopper sjældent ved de $80 engros. En hospitalsgruppe vi leverer til i EU kørte for nylig tallene på tværs af 1.200 konference- og operationsrumsprojektorinstallationer ved hjælp af vores DM-Z20-5000 2,0x zoomlinse mod DM-FX-5000 fast linse reference. Den faste linse sparede $96.000 på hardwaren, men installationsarbejdet kostede i gennemsnit $340 per rum for den faste linse versus $180 per rum for zoomlinsen, fordi hver installation med fast linse krævede loftbeslagsomplacering da arkitektens rummål afveg fra de originale CAD-tegninger. På tværs af 1.200 rum sparede zoomlinsen $192.000 i arbejdskraft, hvilket gav en netto TCO-gevinst på $96.000 for zoomlinseudrulningen over den faste linse, før man medregner omkostningerne ved at omlægge klinisk personale omkring installationsforsinkelser.
Uddannelses- og virksomhedskanalkøbere ser en anden TCO-kurve. Et skoledistrikt der køber 200 bærbare vogne på tværs af 30 grundskoler passer ind i "færre end 10 rumgeometrier per 500 enheder"-reglen, så den faste linse vinder på både første omkostning og det 5-årige servicehorisont, fordi der slet ikke er installationsarbejde — vognene ruller ind i rummet og enheden tænder. En multinational advokatvirksomhed der indretter 40 etager i et enkelt tårn rammer det modsatte tilfælde: hver etage har en anden lofthøjde, bygningsledelsen har ikke færdiggjort skillevægslayoutet, og zoomlinsen er den eneste konfiguration der overlever en 6-måneders indretningscyklus uden et om-monteringsbudget.
For B2C-købere der shopper en enkelt stueprojektor i 2026, kollapser TCO-spørgsmålet til første omkostning plus en el-regningspost. Zoomlinseversionen af enhver motor koster cirka 18-22 % mere i elektricitet over den samme lumen-output fordi laserfosfor-displayet drives hårdere for at overvinde det 6 % optiske tab i zoomlinsen. Over 20.000 timers husholdningsbrug oversætter det til omkring $25 i meromkostninger til elektricitet ved amerikanske husstandspriser, hvilket de fleste B2C-købere aldrig bemærker, men som en bæredygtighedsansvarlig der reviderer en virksomhedsflåde absolut vil flagge.
Valgmatrix: fast linse eller zoomlinse efter kanal
| Kanal | Rumvariabilitet | Anbefalet konfiguration | Begrundelse |
|---|---|---|---|
| K-12 klasseværelsesvogne | Lav | Fast linse | Ingen installationsarbejde, lavere første omkostning |
| Virksomhedskonference | Medium-høj | Zoomlinse | Overlever layoutændringer |
| Universitetsforelæsningssale | Høj | Zoomlinse | 1,6x dækker faste siddepladsantal |
| Hospital kliniske rum | Medium | Zoomlinse | Retrofit-venlig, infektionskontrol |
| Hjemmebiograf B2C | Enkelt rum | Fast linse eller zoomlinse | Køberpræference, ingen flådematematik |
| Udlejning og scene | Meget høj | Zoomlinse | Én SKU, mange spillested |
| Digital skiltning butik | Lav | Fast linse | Permanent installation, kontrolleret geometri |
Matrixen ovenfor er den vores applikationsteam i Shenzhen gennemgår med hver OEM-partner under kickoff-opkaldet for et 2026-kanalprogram. Beslutningsvariablen er næsten altid rumvariabilitet, ikke rå pris.
Sådan vælger du den rigtige zoomlinsekonfiguration til din 2026-indkøbscyklus
For OEM-købere der evaluerer projektoroptik i stor skala, komprimeres udvælgelsesprocessen til fire variable: rumvariabilitetsindeks, kasteforholdsbånd, lumen-budget og totalomkostninger over servicehorisonten. Hos DataMax gennemgår vores applikationsteam i Shenzhen disse fire variable mod en køberspecifik kanalmatrix før de anbefaler en zoomlinse- eller fast linse-referencedesign. Matrixen tidligere her er det samme værktøj vi åbner med under kickoff-opkaldet for et 2026-kanalprogram, og det har produceret en cirka 64 % zoomlinse-vinderrate på tværs af de seneste 80 OEM-engagementer vi har leveret.
For B2B-indkøbsteams der kører en 2026-indretning, ser den operationelle checkliste således ud:
- Bekrækk MOQ før lock-in – vores standard zoomlinse SKU'er leveres ved 200-enheds MOQ, med 500-enheds pristrin til 8 % rabat.
- Leveringstid på DM-Z20-serien er 12 uger fra PO til dock ved EU-huben, 14 uger til den amerikanske vestkyst.
- Prøvepolitik: 3 evalueringsenheder per kanalpartner, refunderes mod den første produktions-PO, leveret inden for 7 arbejdsdage.
- Kontaktkanal til det optiske team: anmod om et tilpasset tilbud med din rumgeometri-spreadsheet vedhæftet.
Build vs buy: bør du specificere din egen zoomlinse eller sourcing fra en OEM?
Når en OEM-partner spørger os om de skal integrere deres eget zoomlinsemodul eller licensere vores, afhænger det ærlige svar af teamets optisk-tekniske dybde og den årlige volumen de kan forpligte sig til. Et team der sender færre end 5.000 projektorenheder per år, indtjener næsten aldrig NRE på et proprietært zoomlinsedesign; selve linseværktøjsopsætningen koster $180.000-$260.000 for et 1,6x til 2,0x modul, og de optiske justeringsfixturer tilføjer yderligere $40.000. Et team der sender over 20.000 enheder årligt, med mindst tre SKU'er der deler en fælles lysmotor, indtjener værktøjsopsætningen inden for de første 14 måneder fordi det samme zoomlinsemodul flyder på tværs af produktlinjer.
For indkøbschefer hos mærker med mellemvolumen (3.000-8.000 enheder per år), er det smarte træk en referencedesign-licens: vi sender DM-Z20-5000 2,0x zoomlinsemodulet forhåndsjusteret til dit laserfosfor-display-chassis, du beholder dit industrielle design og brand-front-end, og vi håndterer de optiske justeringsjigs på vores linje. Licensmodellen skærer din time-to-market til cirka 18 uger versus de typiske 38 uger for et proprietært zoomlinseprogram. Referér til Projector Central's 2026 OEM-sourcingguide for uafhængig bekræftelse af time-to-market-deltaet, og krydscheck vores interne TCO-påstande mod AVIXA's Display Market Outlook.
Hurtig referencecheckliste
Afslutning — næste skridt for indkøbsteams
2026-indkøbsvinduet for projektoroptik er åbent gennem Q3, og vores ingeniørkapacitet på DM-Z20 zoomlinselinjen er booket med 78 % til september. Hvis dit kanalprogram har brug for et zoomlinse-referencedesign, en fast linse cost-down, eller en hybrid SKU-strategi på tværs af begge, er den hurtigste vej til et tilbudt BOM et 30-minutters opkald med vores Shenzhen-applikationsteam. Indsend din rumgeometri-matrix, dit lumen-målbånd og din årlige volumenprognose, og vi returnerer en side-by-side zoomlinse versus fast linse TCO-model inden for 5 arbejdsdage.
Klar til at specificere et 2026-program? Anmod om et tilpasset tilbud med din volumenprognose vedhæftet, eller gennemse vores GP95 hospitality-projektor referencedesign for et gennemarbejdet eksempel på en 1,6x zoomlinse-integration i en 3.200-enheds hoteludrulning.
