Seiset 30 metrin kokoushuoneessa, jonka kattoon on jo asennettu 4K-projektori, ja kuvakoko on yhä väärä. Objektiivi on kiinteä, projektori

Julkaistu: 23.03.2026 - 62 Katselukerrat

zoom-objektiivi: Vuoden 2026 vertailuopas

zoom-objektiivi: 2026 vertailuopas

Olet 30 metrin kokoushuoneessa, jossa kattoon on asennettu 4K-projektori, mutta kuvakoko on silti väärä. Objektiivi on kiinteä, projektoria ei voi siirtää, ja asiakas haluaa kokouksen alkavan 15 minuutin kuluttua. OEM-ostajille, jotka arvioivat älyprojektorivalikoimia vuonna 2026, tämä valinta kiinteän objektiivin ja zoom-objektiivin välillä ei ole enää pelkkä spec sheet -alaviite — se määrää asennuskustannukset, SKU-määrän ja kanavajoustavuuden. DataMaxilla olemme toimittaneet yli 180 000 laservalofosforinäyttöyksikköä vuoden 2022 jälkeen, ja noin 62 % näistä tilauksista määritteli meidän tuotteen kiinteän objektiivin sijaan juuri tästä syystä. Tämä opas vertailee kahta arkkitehtuuria suoraan, antaa konkreettiset luvut, joita B2B-hankintatiimimme kysyvät, ja selittää missä projektori maksaa itsensä takaisin — ja missä ei.

Mitä tämä yksikkö oikeasti tekee projektorin sisällä

Budjetti- vs premium-projektorin rinnakkaisvertailu

Laite on mekaanisesti säädettävä linssiryhmä — tyypillisesti 8–14 lasielementtiä 6–9 ryhmässä — joka siirtää sisäisiä elementtejä muuttaakseen projisoidun kuvan kokoa siirtämättä projektorin runkoa. Zoom-alue ilmaistaan kertoimena: 1.2x zoom tarkoittaa, että sama projektori tuottaa 100 tuuman diagonaalin esimerkiksi 2,8 m – 3,4 m etäisyydeltä mallista riippuen. 1.6x zoom kattaa saman ruudun noin 2,4 m – 3,8 m etäisyydeltä, ja 2.0x zoom yltää 2,1 m – 4,2 m etäisyydelle UST-valikoimassamme. OEM-ostajille kerroin on se yksittäinen luku, jonka ympärillä neuvotellaan, koska se suoraan määrää, kuinka montaa SKU:ta tarvitset monihuonekäyttöönotoissa.

Tämä projektori vs kiinteä objektiivi: optinen kompromissi

Kiinteä objektiivi on yksielementtinen ( tai liimautettu pari) optinen lohko, jossa ei ole liikkuvia osia. Valmistuskustannus on pienempi, optinen läpäisy on tyypillisesti 2–4 prosenttiyksikköä korkeampi, koska ilma-lasi-rajapintoja on vähemmän, ja linssirunko on 30–50 % lyhyempi, minkä ansiosta optinen moottori voi istua lähemmäksi DMD- tai LCD-paneelia. Kompromissi on nolla asennusjoustavuutta: heittoetäisyys on kiinteä, joten asentajan on sijoitettava projektori 5–8 cm tarkkuudella kohderuutukokoon nähden.

Järjestelmä lisää 4–8 liikkuvaa elementtiä rungon sisään, moottoroitu- tai manuaalisen zoom-renkaan, ja useimmissa vuoden 2026 kaupallisissa yksiköissä askelmoottorin enkooderipalautteella muistiin tallennettavia zoom-asentoja varten. Optinen läpäisyhäviö on todellinen mutta pieni — mitattuna 3–7 %:na integroivalla pallotestipenkillämme 1.2x – 2.0x alueella — ja modernit monielementtirakenteet korjaavat kromaattisen aberraation, joka vaivasi aikaisia meidän tarjonta -yksiköitämme. International Display Metrology Standard IDMS v1.1:n mukaan yli 1,0 pikselin kromaattinen aberraatio 4K DMD:llä on näkyvissä koulutetulle silmälle, ja meidän 1.6x SKU-moduulimme mittaavat nyt 0,6–0,8 pikseliä täydellä laajakulmalla ja teleellä, selvästi spesifikaation sisällä.

Miksi asennusjoustavuus muuttaa SKU-matematiikan

B2B-hankintatiimeille, jotka tilaavat 200–2 000 yksikköä kouluihin, hotelliketjuihin tai vähittäiskaupan kalustuksiin, tämä tuotekysymys on oikeasti logistiikkakysymys. Kiinteän objektiivin projektori vaatii yhden heittoetäisyyslaskelman per huone, mikä tyypillisesti tuottaa 3–5 eri "oikeaa" projektorisijoitusta 50 huoneen hotellissa. Ilman yksikköä joko varastoit 3–5 SKU:ta samasta projektorista eri kiinteillä heittosuhteilla tai hyväksyt kenttäsäädöt kattokiinnityksen sijoittelussa — mikä maksaa noin 120–180 $ per huone työkustannuksina Yhdysvaltojen kaupallisissa kalustuksissa AVIXA:n vuoden 2025 Installation Cost Benchmarkin mukaan.

1.6x mallin kanssa yksi projektori kattaa koko 2,4 m – 3,8 m heittoalueen, kattokiinnitys osuu samaan palkkikohtaan joka kerta, ja kenttäteknikko säätää kuvan koon moottoroidulla zoom-renkaalla käyttöönoton aikana. DataMaxilla olemme mitanneet 35 % vähennyksen kuvan kokoon liittyvissä kenttäpalautuksissa, kun OEM-kumppanimme standardoivat 1.6x valinta -kokoonpanon yli 2024–2025 yrityskanavan. Vuodelle 2026 odotamme luvun nousevan yli 40 %:n, kun yhä useammat hankintatiimit sisällyttävät tämän valintaspesifikaation RFP-pohjiinsa.

DataMax meidän tuote optisen moottorin leikkauskuva, jossa näkyy 12-elementtinen zoom-ryhmä ja moottoroitu zoom-rengas

Spec-taulukko: vuoden 2026 DataMax tämä projektori -valikoima vs kiinteän objektiivin referenssi

MalliMoottoriANSI-lumeniaTämä yksikköHeittosuhdePainoMOQToimitusaika
DM-Z16-4500Laservalofosforinäyttö45001.6x laite1.21-1.963.2kg50012 viikkoa
DM-Z20-5000Laservalofosforinäyttö50002.0x tämä projektori0.85-1.703.6kg30014 viikkoa
DM-FX-4500Laservalofosforinäyttö4500Kiinteä objektiivi1.502.8kg10008 viikkoa
DM-FX-5000Laservalofosforinäyttö5000Kiinteä objektiivi1.203.0kg10008 viikkoa
DM-UZ20-3500Laservalofosforinäyttö + UST35002.0x järjestelmä0.23-0.464.1kg20016 viikkoa

Yllä oleva taulukko on hankintaviite, jonka annamme OEM-ostajille arvioidessaan meidän tarjonta 2026 -roadmappia. Huomaa toimitusaikero 8 viikosta (kiinteä objektiivi) 12–16 viikkoon (SKU): tuo ero on tämä tuote -moduulin toimitusketju, joka tällä hetkellä kulkee kahden pätevän optiikkatoimittajan kautta Shenzhen-kumppaniverkostossamme. B2B-hankintatiimeille, jotka suunnittelevat Q3-käyttöönottoa, tuo toimitusaikaväli on sitova päätösmuuttuja.

Milloin kiinteä objektiivi silti voittaa

Kiinteän objektiivin projektori on oikea vastaus, kun huoneen geometria on lukittu, heittoetäisyys tunnetaan 5 cm tarkkuudella ja yksikköhinta on tärkeämpi kuin asennusjoustavuus. Luokkahuoneen kärryt, kannettavat kokoushuoneyksiköt ja kattokiinnitettävät asennukset uudisrakennusten yrityskalustuksissa kuuluvat kaikki tähän kategoriaan. 249 $ tukkuhinnalla DM-FX-4500 vs 329 $ yksikkövastineelle, kiinteä objektiivi säästää 80 $ per yksikkö, mikä skaalautuu 80 000 dollariin 1 000 yksikön tilauksessa. B2C-ostajille, jotka ostavat yksittäistä olohuoneprojektoria, kiinteä objektiivi on myös tyypillisesti kevyempi (2,8 kg vs 3,2 kg) ja hiljaisempi, koska zoom-moottoria ei ole.

Päätössääntö, jota OEM-kumppanimme käyttävät, on suoraviivainen: jos kanava myy yli 30 eri huonegeometriaan per 500 yksikköä, määrittele malli. Jos kanava myy alle 10 huonegeometriaan, määrittele kiinteä objektiivi ja pidä 80 $ yksikkökohtainen kate. Kaikki tältä väliltä on tapauskohtainen tekninen tarkastelu sovellustiimimme kanssa Shenzhenissä.

Zoom-objektiivin lisähinnan taustalla olevat optiset kompromissit

80 $ tukkuhintaero DM-FX-4500:n ja DM-Z16-4500:n välillä ei ole mielivaltainen; se heijastaa mitattavissa olevaa optisen suunnittelun kustannuspinoa. 1.6x tämä valinta -moduuli sisältää 12 lasielementtiä neljässä ryhmässä, joista yksi ryhmä fyysisesti liikkuu optista akselia pitkin vaihdellen heittosuhdetta välillä 1.21 – 1.96. Jokainen elementti on valmistettu japanilaisten toimittajien matalahajonta-optisesta lasista ja koottu pölyluokan 1 000 puhtaaseen huoneeseen Shenzhen-kumppanilaitoksessamme. Kiinteän objektiivin projektori sisältää vain 8 elementtiä kolmessa ryhmässä, minkä vuoksi DM-FX-4500 painaa 2,8 kg kun DM-Z16-4500 painaa 3,2 kg — 400 g ero on lähes kokonaan meidän tuote -runkokokoonpano sekä moottoroitu askelmoottorikäyttö, joka kääntää zoom-rengasta.

Läpäisyhäviö on toinen kustannustekijä. Jokainen lasi-ilma-pinta projektorissa absorboi noin 0,5 % projisoidusta valosta. Kiinteä objektiivi 8 pinnalla menettää noin 4 % lumeneista absorption vuoksi; 1.6x tämä yksikkö 12 pinnalla menettää lähempänä 6 %. Saavuttaakseen saman 4 500 ANSI-lumenin spesifikaation ruudulla, laitteen moottorin täytyy käyttää laservalofosforinäyttöä kovemmin, mikä lyhentää laserdiodin käyttöiän nimellisestä 30 000 tunnista (kiinteä objektiivi) noin 25 000 tuntiin (tämä projektori) täydellä teholla. Hankintatiimien, jotka arvioivat kokonaiskustannuksia 5 vuoden huoltoikkunalla, tulisi huomioida 17 % korkeampi vaihtolamppubudjetti järjestelmäasennuksille, vaikka vuoden 2026 moduulimme käyttävät laservalofosforia eivätkä teknisesti koskaan tarvitse "lampun" vaihtoa.

DataMaxilla olemme nähneet OEM-ostajien lukevan väärin heittosuhde-etiketin meidän tarjonta -datalehdellä. Julkaistu 1.21-1.96 alue on mitattu SKU:n täydellä laajakulmalla ja täydellä teleellä, ei jokaisella napsautuksella välissä. Kenttäkäyttöönotossa Shenzhenin sovellustiimimme suosittelee, että asentajat kartoittavat huoneen mitan yhteen viidestä esiasetetusta tämä tuote -kohdasta, ja varmistavat sitten kuvageometrian laserristillä ennen zoom-renkaan lukitsemista. Tämän vaiheen ohittaminen on yleisin syy trapetsikorjausvalituksiin, jotka synnyttävät RMA-lippuja 1.6x yksikkö -asennuksissa, ja siksi OEM-kumppanimme nyt toimittavat painetun kohdistuskortin jokaisen DM-Z16-4500 -laatikon mukana.

DataMax tämä malli -kohdistuskortti ja moottoroidun zoom-renkaan käyttöönottokaavio

Zoom-objektiivin 2026 hankintatarkistuslista OEM-ostajille

B2B-hankintatiimeille, jotka ajavat vuoden 2026 kanava-RFP:tä, zoom-objektiivin spesifikaation tulisi kulkea rinnakkain kirkkaus-, resoluutio- ja painospesifikaatioiden kanssa, ei alaviitteenä. Alla oleva tarkistuslista on sama, jonka OEM-kumppanimme jakavat toimittajien arviointitiimeilleen ennen tarjouspyynnön lähettämistä DataMaxille tai muulle ehdokaslistalla olevalle kilpailijalle:

#SpesifikaatioTavoitearvoMiksi se on tärkeä
1Zoom-objektiivin kerroin≥ 1.6xKattaa 2.4m-3.8m heittoalueen yhdellä SKU:lla
2Heittosuhdealue1.21-1.96 tai laajempiVastattava todellista huonesyvyyttä
3Zoom-objektiivin moottorityyppiAskelmoottori, ei DCAskelmoottori pitää kohdan tärinässä
4Objektiivin siirtoalue±15 % pystysuunta vähintäänKohdistaa kuvan ilman trapetsikorjausta
5Zoom-renkaan välitysHammasvetoHihnavetoiset zoom-renkaat luistavat 5 000 syklin jälkeen
6Puhtaan huoneen luokkaISO Class 7 tai parempiSuojaa 12-elementtisen zoom-objektiivin pölyltä
7Optinen MTF @ 50 lp/mm≥ 35 % akselillaVahvistaa, ettei zoom-objektiivi pehmennä 4K UHD:tä
8TärinätestiprofiiliIEC 60068-2-6Validoi kohdan pysyvyyden kuljetuksen aikana

Jokainen yllä oleva kohta vastaa mitattavissa olevaa testiraporttia, jonka laatutiimimme tuottaa OEM-toimitusta edeltävän näytteen aikana. Hankintatiimit, jotka ohittavat kohdat 3–5, tyypillisesti näkevät kenttäpalautusasteet 2–3 kertaa korkeampina kuin OEM-kumppanit, jotka ajavat koko kahdeksan kohdan tarkistuslistan, perustuen 2024–2025 RMA-telemetriaan, jota jaamme neljännesvuosittaisessa toimittajakatsauksessa.

Kokonaiskustannukset: kiinteä objektiivi vs zoom-objektiivi 5 vuoden aikana

TCO-matematiikka harvoin päättyy 80 $ tukkuhintaeroon. EU:ssa toimittamamme sairaalaryhmä äskettäin laski luvut 1 200 konferenssi- ja leikkaussaliprojektori-asennuksen yli käyttäen meidän DM-Z20-5000 2.0x zoom-objektiiviamme vs DM-FX-5000 kiinteän objektiivin referenssiä. Kiinteä objektiivi säästi 96 000 $ laitteistossa, mutta asennustyökustannus oli keskimäärin 340 $ per huone kiinteällä objektiivilla vs 180 $ per huone zoom-objektiivilla, koska jokainen kiinteän objektiivin asennus vaati kattokiinnityksen uudelleensijoittamisen, kun arkkitehdin huonemitat poikkesivat alkuperäisistä CAD-piirustuksista. 1 200 huoneen yli zoom-objektiivi säästi 192 000 $ työkustannuksissa, netto 96 000 $ TCO-voitto zoom-objektiivin käyttöönotolle kiinteän objektiivin vaihtoehtoon verrattuna, ennen kliinisen henkilökunnan uudelleenaikataulutuksen kustannuksia asennusviiveiden vuoksi.

Koulutus- ja yrityskanavaostajat näkevät erilaisen TCO-käyrän. Koulupiiri, joka ostaa 200 siirrettävää kärryä 30 alakouluun, sopii "alle 10 huonegeometriaa per 500 yksikköä" -sääntöön, joten kiinteä objektiivi voittaa sekä ensikustannuksessa että 5 vuoden huoltohorisontissa, koska asennustyötä ei ole lainkaan — kärryt rullaavat huoneeseen ja yksikkö käynnistyy. Monikansallinen lakitoimisto, joka kalustaa 40 toimistokerrosta yhteen torniin, osuu vastakkaiseen tapaukseen: jokaisella kerroksella on eri kattokorkeus, kiinteistönhallinta ei ole viimeistellyt väliseinäasettelua, ja zoom-objektiivi on ainoa kokoonpano, joka selviää 6 kuukauden kalustusjaksosta ilman uudelleenkiinnitysbudjettia.

B2C-ostajille, jotka ostavat yksittäistä olohuoneprojektoria vuonna 2026, TCO-kysymys tiivistyy ensikustannukseen ja sähkökuluriviin. Minkä tahansa moottorin zoom-objektiiviversio maksaa noin 18–22 % enemmän sähköä saman lumenin ulostulon osalta, koska laservalofosforinäyttöä käytetään kovemmin 6 % optisen häviön voittamiseksi zoom-objektiivissa. 20 000 tunnin kotikatselun aikana tämä tarkoittaa noin 25 $ lisäsähköä Yhdysvaltain asuinhinnoilla, mitä useimmat B2C-ostajat eivät koskaan huomaa, mutta mitä yrityslaivastoa auditoiva kestävän kehityksen vastaava ehdottomasti liputtaa.

Valintamatriisi: kiinteä objektiivi tai zoom-objektiivi kanavan mukaan

KanavaHuonevaihteluSuositeltu kokoonpanoSyy
K-12 luokkahuoneen kärrytMatalaKiinteä objektiiviEi asennustyötä, pienempi ensikustannus
YrityskonferenssiKeskitaso-korkeaZoom-objektiiviSelviää asettelumuutoksista
Korkea-asteen luentosalitKorkeaZoom-objektiivi1.6x kattaa kiinteät istuinmäärät
Sairaalan kliiniset huoneetKeskitasoZoom-objektiiviJälkiasennusystävällinen, infektioiden hallinta
Kotiteatteri B2CYksi huoneKiinteä objektiivi tai zoom-objektiivi
Ostajan mieltymys, ei laivustomatematiikkaaVuokraus ja tapahtumatErittäin korkeaZoom-objektiiviYksi SKU, monta tapahtumapaikkaaDigitaalinen kyltti vähittäiskauppaMatalaKiinteä objektiiviPysyvä asennus, hallittu geometria

Yllä oleva matriisi on sama, jonka Shenzhenin sovellustiimimme käy läpi jokaisen OEM-kumppanin kanssa vuoden 2026 kanavaohjelman aloituspuhelun aikana. Päätösmuuttuja on lähes aina huonevaihtelu, ei raaka hinta.

Kuinka valita oikea zoom-objektiivikokoonpano vuoden 2026 hankintasykliisi

OEM-ostajille, jotka arvioivat projektorin optiikkaa mittakaavassa, valintaprosessi tiivistyy neljään muuttujaan: huonevaihteluindeksi, heittosuhdealue, lumenibudjetti ja kokonaiskustannukset huoltohorisontilla. DataMaxilla Shenzhenin sovellustiimimme tarkastelee näitä neljää muuttujaa ostajakohtaista kanavamatriisia vasten ennen zoom-objektiivin tai kiinteän objektiivin referenssiratkaisun suosittelua. Aiempi matriisi on sama työkalu, jonka avaamme vuoden 2026 kanavaohjelman aloituspuhelussa, ja se on tuottanut noin 64 %:n zoom-objektiivin voittoprosentin viimeisten 80 OEM-toimeksiannon yli, jotka olemme toimittaneet.

B2B-hankintatiimeille, jotka ajavat vuoden 2026 kalustusta, operatiivinen tarkistuslista näyttää tältä:

  • Vahvista MOQ ennen lukitsemista — vakio zoom-objektiivi SKU:imme toimitetaan 200 yksikön MOQ:lla, 500 yksikön hintataso 8 % alennuksella.
  • DM-Z20-sarjan toimitusaika on 12 viikkoa tilauksesta EU-keskukseen, 14 viikkoa Yhdysvaltain länsirannikolle.
  • Näytepolitiikka: 3 arviointiyksikköä per kanavakumppani, hyvitettävissä ensimmäistä tuotantotilausta vastaan, toimitus 7 arkipäivässä.
  • Optisen tiimin yhteyskäytävä: pyydä räätälöity tarjous huonegeometrialaskentataulukko liitteenä.

Rakenna vs osta: pitäisikö sinun spesifioida oma zoom-objektiivisi vai hankkia OEM:ltä?

Kun OEM-kumppani kysyy meiltä, integroivatko he oman zoom-objektiivimoduulinsa vai lisensoivatko meidän, rehellinen vastaus riippuu tiimin optisen suunnittelun syvyydestä ja vuosivolyymista, johon he voivat sitoutua. Tiimi, joka toimittaa alle 5 000 projektorin yksikköä vuodessa, ei koskaan kata NRE-kustannuksia omalla zoom-objektiivisuunnittelulla; pelkkä linssin työkaluvalmistus maksaa 180 000–260 000 $ 1.6x – 2.0x moduulille, ja optisen kohdistuksen kiinnittimet lisäävät vielä 40 000 $. Yli 20 000 yksikköä vuodessa toimittava tiimi, jolla on vähintään kolme SKU:ta jakamassa yhteistä valomoottoria, kattaa työkaluvalmistuksen ensimmäisen 14 kuukauden aikana, koska sama zoom-objektiivimoduuli virtaa tuotelinjasta toiseen.

Keskivolyymin brändien (3 000–8 000 yksikköä vuodessa) hankintavastaaville järkevä siirto on referenssisuunnittelulisenssi: toimitamme DM-Z20-5000 2.0x zoom-objektiivimoduulin esiviritettynä laservalofosforinäytön runkoosi, pidät teollisen muotoilusi ja brändisi käyttöliittymän, ja me hoidamme optisen kohdistuksen jigin linjallamme. Lisensointimalli lyhentää markkinoilletuloajan noin 18 viikkoon vs tyypillinen 38 viikkoa omalle zoom-objektiiviohjelmalle. Katso Projector Centralin vuoden 2026 OEM-hankintaopasta riippumattoman vahvistuksen saamiseksi markkinoilletuloajan erolle, ja ristiviittaa sisäiset TCO-väitteemme AVIXA:n Display Market Outlookia vasten.

Pikaoppaan tarkistuslista

Päätös — seuraava askel hankintatiimeille

Vuoden 2026 hankintaikkuna projektorin optiikalle on avoinna Q3:een asti, ja suunnittelukapasiteettimme DM-Z20 zoom-objektiivilinjalla on varattu 78 %:sti syyskuuhun. Jos kanavaohjelmasi tarvitsee zoom-objektiivin referenssisuunnittelun, kiinteän objektiivin kustannusoptimoinnin tai hybridin SKU-strategian molempien yli, nopein polku tarjottuun BOM:iin on 30 minuutin puhelu Shenzhenin sovellustiimimme kanssa. Lähetä huonegeometriamatriisi, kohdennettu lumenialue ja vuosivolyymiennuste, ja palautamme rinnakkaisen zoom-objektiivi vs kiinteä objektiivi TCO-mallin 5 arkipäivässä.

Valmis määrittelemään vuoden 2026 ohjelman? Pyydä räätälöity tarjous volyymiennuste liitteenä, tai selaa meidän GP95-hotelliprojektorin referenssisuunnittelua esimerkkinä 1.6x zoom-objektiivin integraatiosta 3 200 yksikön hotellikäyttöönotossa.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö