Közzététel ideje: márc. 23, 2026 - 60 Megtekintések
zoom objektív: 2026-os összehasonlító útmutató
Egy 30 méteres konferenciateremben áll, ahol egy 4K projektor már a mennyezetre van szerelve, és a vetítővászon mérete még mindig nem megfelelő. Az objektív fix, a projektor nem mozdítható, az ügyfél pedig 15 perc múlva kezdené a megbeszélést. Az okosprojektor-kínálatot 2026-ban értékelő OEM vásárlók számára ez a zoom vs fix objektív döntés már nem egy apró lábjegyzet a specifikációs lapon — ez határozza meg a telepítési költséget, a SKU-k számát és a csatorna rugalmasságát. A DataMax-nél 2022 óta több mint 180 000 lézer-foszfor kijelző egységet szállítottunk, és a rendelések körülbelül 62%-a a mi termékünket jelölte meg a fix objektívvel szemben, pontosan emiatt. Ez az útmutató fej-fej mellett hasonlítja össze a két architektúrát, megadja a B2B beszerzési csapatok által kért konkrét számokat, és elmagyarázza, hol térül meg a projektor — és hol nem.
Mit csinál valójában ez az egység a projektoron belül

Az eszköz egy mechanikusan állítható objektívcsoport — jellemzően 8-14 üvegelemből álló 6-9 csoportban — amely a belső elemeket eltolva változtatja a vetített kép méretét a projektorház mozgatása nélkül. A zoomtartományt szorzó formájában fejezzük ki: az 1,2x zoom azt jelenti, hogy ugyanaz a projektor 100 hüvelykes átlót produkál például 2,8 m és 3,4 m között, modelltől függően. Az 1,6x zoom ugyanazt a vásznat nagyjából 2,4 m és 3,8 m között fedi le, a 2,0x zoom pedig az UST kínálatunkban eléri a 2,1 m és 4,2 m közötti távolságot. Az OEM vásárlók számára a szorzó az az egyetlen szám, ami körül érdemes tárgyalni, mert közvetlenül meghatározza, hogy hány SKU-t kell készleten tartani a több helyiséges bevezetésekhez.
Ez a projektor vs fix objektív: az optikai kompromisszum
A fix objektív egyetlen elemből (vagy ragasztott párosból) álló optikai blokk, mozgó alkatrészek nélkül. A gyártási költség alacsonyabb, az optikai átvitel jellemzően 2-4 százalékponttal magasabb, mivel kevesebb levegő-üveg határfelület van, az objektívhenger pedig 30-50%-kal rövidebb, ami lehetővé teszi, hogy az optikai motor közelebb kerüljön a DMD-hez vagy az LCD panelhez. A kompromisszum a telepítési rugalmatlanság: a vetítési távolság fix, így a telepítőnek egy 5-8 cm-es ablakon belül kell elhelyeznie a projektort a cél vászonmérethez.
A rendszer 4-8 mozgó elemet ad az objektívhenger belsejében, motoros vagy kézi zoomgyűrűt, és a legtöbb 2026-os kereskedelmi egységben léptetőmotort kódoló visszacsatolással a memória zoom pozíciókhoz. Az optikai átviteli veszteség valós, de kicsi — az integráló gömb tesztpadunkon 3-7% között mértük az 1,2x és 2,0x tartományban —, a modern, többelemes kialakítások pedig korrigálják a korai ajánlatunk egységeket sújtó kromatikus aberrációt. Az International Display Metrology Standard IDMS v1.1 szerint az 1,0 pixelt meghaladó kromatikus aberráció egy 4K DMD-n már látható egy tapasztalt szem számára, az 1,6x-es SKU moduljaink pedig teljes nagylátószögnél és tele állásban 0,6-0,8 pixelt mérnek, ami bőven a specifikáción belül van.
Miért változtatja meg a telepítési rugalmasság a SKU-számítást
A 200-2 000 egységet iskolakerületeken, hotelláncokon vagy kiskereskedelmi kialakításokon át rendelő B2B beszerzési csapatok számára ez a termékkérdés valójában logisztikai kérdés. Egy fix objektíves projektor helyiségenként egy vetítéstávolság-számítást igényel, ami jellemzően 3-5 különböző „helyes" projektorpozíciót eredményez egy 50 szobás hotelben. Az egység nélkül vagy 3-5 SKU-t kell raktáron tartania ugyanabból a projektorból különböző fix vetítési arányokkal, vagy el kell fogadnia a mennyezeti konzol helyszíni módosításait — ez pedig az AVIXA 2025-ös Installation Cost Benchmark szerint nagyjából 120-180 dollár plusz munkaerőköltséget jelent szobánként az amerikai kereskedelmi kialakításoknál.
Egy 1,6x-es modellel egy projektor a teljes 2,4 m-3,8 m vetítési tartományt lefedi, a mennyezeti konzol minden alkalommal ugyanabba a gerendapozícióba kerül, és a helyszíni technikus a motoros zoomgyűrűvel méretezi a képet az üzembe helyezés során. A DataMax-nél 35%-os csökkenést mértünk a képméretézéssel kapcsolatos helyszíni visszaküldéseknél, amikor OEM partnereink az 1,6x-es opció konfigurációt szabványosították a 2024-2025-ös vállalati csatornájukon. 2026-ra arra számítunk, hogy ez az arány 40% fölé emelkedik, ahogy egyre több beszerzési csapat építi be ezt az opció specifikációt az RFP sablonokba.

Specifikációs táblázat: 2026-os DataMax projektor kínálat vs fix objektív referencia
| Modell | Motor | ANSI lumen | Ez az egység | Vetítési arány | Súly | MOQ | Szállítási idő |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DM-Z16-4500 | Lézer-foszfor kijelző | 4500 | 1,6x eszköz | 1,21-1,96 | 3,2 kg | 500 | 12 hét |
| DM-Z20-5000 | Lézer-foszfor kijelző | 5000 | 2,0x projektor | 0,85-1,70 | 3,6 kg | 300 | 14 hét |
| DM-FX-4500 | Lézer-foszfor kijelző | 4500 | Fix objektív | 1,50 | 2,8 kg | 1000 | 8 hét |
| DM-FX-5000 | Lézer-foszfor kijelző | 5000 | Fix objektív | 1,20 | 3,0 kg | 1000 | 8 hét |
| DM-UZ20-3500 | Lézer-foszfor kijelző + UST | 3500 | 2,0x rendszer | 0,23-0,46 | 4,1 kg | 200 | 16 hét |
A fenti táblázat az a beszerzési referencia, amelyet a 2026-os útitervünket értékelő OEM vásárlóknak adunk. Figyelje meg a szállítási idő ugrását 8 hétről (fix objektív) 12-16 hétre (SKU): ez a termékmodul ellátási láncának köszönhető, amely jelenleg a shenzheni partnerhálózatunk két minősített optikai beszállítóján keresztül halad. A Q3-as bevezetést tervező B2B beszerzési csapatok számára ez a szállítási idő-különbség a kötő döntési változó.
Mikor nyeri még mindig a fix objektív
A fix objektíves projektor a helyes válasz, ha a helyiség geometriája rögzített, a vetítési távolság 5 cm-en belül ismert, és az egységár fontosabb, mint a telepítési rugalmasság. Az osztálytermi kocsik, a hordozható tárgyalótermi egységek és az új építésű vállalati kialakítások mennyezetre szerelt telepítései mind ebbe a kategóriába tartoznak. A DM-FX-4500 nagykereskedelmi 249 dollárjával szemben a 329 dolláros egység megfelelőjével a fix objektív 80 dollárt takarít meg egységenként, ami 80 000 dollárt jelent egy 1000 egységes rendelésnél. Az egyszeri nappali projektort vásárló B2C vásárlók számára a fix objektív jellemzően könnyebb is (2,8 kg vs 3,2 kg) és csendesebb, mivel nincs zoom motor.
Az OEM partnereink által használt döntési szabály egyértelmű: ha a csatorna 500 egységenként több mint 30 különböző helyiséggeometriába értékesít, a modellt kell specifikálni. Ha a csatorna kevesebb mint 10 helyiséggeometriába értékesít, a fix objektívet kell specifikálni és zsebre kell tenni a 80 dolláros egységenkénti árrést. Minden e közötti eset egyedi mérnöki felülvizsgálat a shenzheni alkalmazási csapatunkkal.
A zoom objektív felár mögötti optikai kompromisszumok
A DM-FX-4500 és a DM-Z16-4500 közötti 80 dolláros nagykereskedelmi különbség nem önkényes; mérhető optikai mérnöki költségek halmazát tükrözi. Az 1,6x-es opciómodul 12 üvegelemet tartalmaz négy csoportban, amelyek közül az egyik csoport fizikailag elmozdul az optikai tengely mentén, hogy 1,21 és 1,96 között változtassa a vetítési arányt. Minden elem alacsony szórású optikai üvegből készül, japán beszállítóktól, és shenzheni partnerünk ISO Class 7 tisztaságú (1 000-es osztályú) tisztatermében szereljük össze. A fix objektíves projektor csak 8 elemet tartalmaz három csoportban, ezért a DM-FX-4500 súlya 2,8 kg, míg a DM-Z16-4500 súlya 3,2 kg — a 400 g-os különbség szinte teljes egészében a termékünk objektívhenger-szerelvénye és a zoomgyűrűt forgató motoros léptetőmeghajtó.
Az áteresztési veszteség a második költségtényező. A projektor minden egyes üveg-levegő felülete a vetített fény nagyjából 0,5%-át elnyeli. A 8 felületű fix objektív a lumenek mintegy 4%-át veszíti el az abszorpció miatt; az 1,6x-es, 12 felületű egység közel 6%-ot veszít. Hogy ugyanazt a 4 500 ANSI lumen specifikációt érje el a vásznon, az eszköz motorjának erősebben kell hajtania a lézer-foszfor kijelzőt, ami a lézerdióda élettartamát a névértékes 30 000 óráról (fix objektív) körülbelül 25 000 órára (projektor) rövidíti teljes teljesítményen. Az 5 éves szolgáltatási időszakra a teljes tulajdonlási költséget értékelő beszerzési csapatoknak 17%-kal magasabb csereizzó-költségvetéssel kell számolniuk a rendszer-telepítéseknél, annak ellenére, hogy a 2026-os moduljaink lézer-foszfor technológiát használnak és technikailag soha nem igényelnek „izzócserét".
A DataMax-nél láttuk, hogy OEM vásárlók félreolvassák a vetítési arány címkét az ajánlatunk adatlapján. A közzétett 1,21-1,96 tartomány a SKU teljes nagylátószögű és teljes tele állásánál van mérve, nem pedig minden kattintásköz. A helyszíni üzembe helyezésnél a shenzheni alkalmazási csapatunk azt javasolja a telepítőknek, hogy a helyiség méretét öt előre beállított termék reteszhez rendeljék, majd a kép geometriáját lézeres keresztmérővel ellenőrizzék a zoomgyűrű rögzítése előtt. Ennek a lépésnek a kihagyása a trapézkorrekcióval kapcsolatos panaszok leggyakoribb oka, amelyek az 1,6x-es egység-telepítéseknél RMA-jegyeket generálnak, és ezért az OEM partnereink most nyomtatott reteszkártyát csomagolnak minden DM-Z16-4500 dobozba.

Zoom objektív 2026-os beszerzési checklist OEM vásárlók számára
A 2026-os csatorna RFP-t futtató B2B beszerzési csapatok számára a zoom objektív specifikáció a fényerő, a felbontás és a súly specifikációk mellett haladjon, nem pedig lábjegyzetként. Az alábbi checklist az, amelyet OEM partnereink szétosztanak a beszállító-értékelési csapataiknak, mielőtt árajánlatkérést küldenek a DataMax-nek vagy a shortlist bármely versenytársának:
| # | Specifikáció | Célérték | Miért fontos |
|---|---|---|---|
| 1 | Zoom objektív arány | ≥ 1,6x | Egy SKU-val lefedi a 2,4 m-3,8 m vetítési tartományt |
| 2 | Vetítési arány tartomány | 1,21-1,96 vagy szélesebb | Illeszkednie kell a tényleges helyiségmélységhez |
| 3 | Zoom objektív motor típusa | Léptető, nem egyenáramú | A léptető rezgés mellett is tartja a retesz pozíciót |
| 4 | Objektíveltolás tartomány | ±15% függőleges minimum | Kép igazítása trapézkorrekció nélkül |
| 5 | Zoomgyűrű hajtás | Fogaskerekes | A szíjas zoomgyűrűk 5 000 ciklus után csúsznak |
| 6 | Tisztatér osztály | ISO Class 7 vagy jobb | Védi a 12 elemes zoom objektívet a portól |
| 7 | Optikai MTF @ 50 lp/mm | ≥ 35% tengelyen | Megerősíti, hogy a zoom objektív nem homályosítja el a 4K UHD-t |
| 8 | Vibrációs teszt profil | IEC 60068-2-6 | Validálja a retesz megtartását szállítás közben |
A fenti lista minden egyes sora mérhető tesztjelentéshez kapcsolódik, amelyet minőségbiztosítási csapatunk az OEM szállítás előtti minta során generál. A 3-5. tételeket kihagyó beszerzési csapatok jellemzően 2-3x magasabb helyszíni visszaküldési arányt látnak, mint a teljes nyolcpontos checklistet futtató OEM partnerek, a 2024-2025-ös RMA-telemetria alapján, amelyet a negyedéves beszállítói felülvizsgálaton osztunk meg.
Teljes tulajdonlási költség: fix objektív vs zoom objektív 5 év alatt
A TCO-számítás ritkán áll meg a 80 dolláros nagykereskedelmi különbözetnél. Egy EU-ban működő kórházcsoport, amelyet ellátunk, nemrégiben vetette össze a számokat 1 200 konferencia- és műtőtermi projektor-telepítésnél a DM-Z20-5000 2,0x zoom objektív és a DM-FX-5000 fix objektív referencia között. A fix objektív 96 000 dollárt takarított meg a hardveren, de a telepítési munkaerőköltség átlagosan 340 dollár volt szobánként a fix objektívnél, szemben a zoom objektív 180 dollárjával, mivel minden fix objektíves telepítésnél a mennyezeti konzolt át kellett helyezni, amikor az építész helyiségméretei eltértek az eredeti CAD-rajzoktól. 1 200 szobán át a zoom objektív 192 000 dollár munkaerőköltséget takarított meg, ami 96 000 dolláros TCO-nyereséget jelentett a zoom objektív telepítés javára a fix objektíves alternatívával szemben, mielőtt még a klinikai személyzet telepítési késedelmek miatti átütemezésének költségét számoltuk volna.
Az oktatási és vállalati csatorna vásárlói más TCO-görbét látnak. Egy 30 általános iskolán át 200 hordozható kocsit beszerző iskolakerület beleesik a „kevesebb mint 10 helyiséggeometria 500 egységenként" szabályba, így a fix objektív nyer mind az első költségen, mind az 5 éves szolgáltatási horizonton, mivel egyáltalán nincs telepítési munkaerő — a kocsik begurulnak a szobába és az egység bekapcsol. Egy többnemzetiségű ügyvédi iroda, amely egyetlen toronyban 40 irodai emeletet alakít ki, az ellenkező eset: minden emelet más-más belmagasságú, az épületkezelő még nem véglegesítette a válaszfal-elrendezést, és a zoom objektív az egyetlen konfiguráció, amely egy 6 hónapos kialakítási ciklust átvészel átépítési költségvetés nélkül.
A 2026-ban egyszeri nappali projektort vásárló B2C vásárlók számára a TCO-kérdés az első költségre és egy villanyszámla-tételre egyszerűsödik. Bármely motor zoom objektíves verziója nagyjából 18-22%-kal több áramot fogyaszt ugyanazon lumen-kibocsátás mellett, mert a lézer-foszfor kijelzőt erősebben kell hajtani a zoom objektív 6%-os optikai veszteségének kompenzálására. 20 000 óra háztartási nézés alatt ez nagyjából 25 dollár többletvillanyszámlát jelent amerikai lakossági tarifákkal számolva, amit a legtöbb B2C vásárló sosem vesz észre, de egy vállalati flottát auditáló fenntarthatósági tisztviselő abszolút jelezni fog.
Kiválasztási mátrix: fix objektív vagy zoom objektív csatorna szerint
| Csatorna | Helyiség változékonyság | Ajánlott konfiguráció | Indoklás |
|---|---|---|---|
| K-12 osztálytermi kocsik | Alacsony | Fix objektív | Nincs telepítési munka, alacsonyabb első költség |
| Vállalati konferencia | Közepes-magas | Zoom objektív | Túlélik az elrendezés változásait |
| Felsőoktatási előadótermek | Magas | Zoom objektív | Az 1,6x lefedi a rögzített ülésszámokat |
| Kórházi klinikai szobák | Közepes | Zoom objektív | Retrofit-barát, fertőzésvédelem |
| Házi mozi B2C | Egyszeri szoba | Fix objektív vagy zoom objektív | Vásárlói preferencia, nincs flotta-számítás |
| Bérlés és rendezvény | Nagyon magas | Zoom objektív | Egy SKU, sok helyszín |
| Digitális signage kiskereskedelem | Alacsony | Fix objektív | Állandó telepítés, kontrollált geometria |
A fenti mátrix az, amelyet a shenzheni alkalmazási csapatunk minden OEM partnerünkkel végignéz a 2026-os csatornaprogram indítóhívásán. A döntési változó szinte mindig a helyiség változékonysága, nem a nyers ár.
Hogyan válassza ki a megfelelő zoom objektív konfigurációt a 2026-os beszerzési ciklusához
A projektort optikát nagy tételben értékelő OEM vásárlók számára a kiválasztási folyamat négy változóra tömörödik: helyiség változékonysági index, vetítési arány sáv, lumen-költségvetés és teljes tulajdonlási költség a szolgáltatási horizonton. A DataMax-nél a shenzheni alkalmazási csapatunk ezt a négy változót egy vásárlóspecifikus csatornamátrixszal szemben vizsgálja felül, mielőtt zoom objektíves vagy fix objektíves referencia-kialakítást javasolna. A korábban itt látható mátrix ugyanaz az eszköz, amellyel a 2026-os csatornaprogram indítóhívásán kezdünk, és az utolsó 80 OEM megbízásunk során nagyjából 64%-os zoom objektív győzelmi arányt hozott.
A 2026-os kialakítást futtató B2B beszerzési csapatok számára az operatív checklist így néz ki:
- Erősítse meg a MOQ-t a véglegesítés előtt — a standard zoom objektív SKU-jaink 200 egységes MOQ-val szállítanak, 500 egységes árazási szintekkel 8% kedvezménnyel.
- A DM-Z20 sorozat szállítási ideje a megrendeléstől az EU hubig 12 hét, az USA nyugati partjáig 14 hét.
- Mintapolitika: 3 értékelési egység csatornpartnereként, az első gyártási PO-val szemben visszatéríthető, 7 munkanapon belül szállítva.
- Kapcsolattartó csatorna az optikai csapathoz: kérjen egyedi árajánlatot a helyiséggeometriai táblázat csatolásával.
Build vs Buy: Saját zoom objektívet specifikáljon vagy OEM forrásból szerezzen be?
Amikor egy OEM partner megkérdezi tőlünk, hogy integrálja-e a saját zoom objektív modulját vagy licencelje a miénket, az őszinte válasz a csapat optikai mérnöki mélységétől és a lekötni tudó éves volumetől függ. Egy évente kevesebb mint 5 000 projektor egységet szállító csapat szinte soha nem téríti vissza a szabadalmaztatott zoom objektív kialakítás NRE-jét; csak az objektív szerszámköltsége 180 000-260 000 dollár egy 1,6x és 2,0x közötti modulhoz, az optikai illesztő szerelvények pedig további 40 000 dollárt adnak hozzá. Egy évente 20 000 feletti egységet szállító csapat, amely legalább három, közös fénymotort megosztó SKU-val rendelkezik, az első 14 hónapban téríti vissza a szerszámköltséget, mert ugyanaz a zoom objektív modul áramlik a termékvonalak között.
A közepes volumenű márkák (évente 3 000-8 000 egység) beszerzési vezetői számára az okos lépés egy referencia-terv licenc: mi az 1,6x zoom objektív modult a te lézer-foszfor kijelző alvázadhoz előre hangolva szállítjuk, te megtartod az ipari formatervet és a márka front-endjét, mi pedig kezeljük az optikai illesztő szerelvényeket a gyártósorunkon. A licencelési modell a piacra jutási időt nagyjából 18 hétre vágja a szabadalmaztatott zoom objektív programok tipikus 38 hetéhez képest. Hivatkozzon a Projector Central 2026-os OEM beszerzési útmutatójára a piacra jutási idő különbségének független megerősítéséhez, és keresztellenőrizze a belső TCO-állításainkat az AVIXA Display Market Outlook-jával.
Gyors referencia checklist
Zárás — Következő lépés a beszerzési csapatok számára
A 2026-os projektort optika beszerzési ablaka Q3-ig nyitva áll, és a DM-Z20 zoom objektív vonalunk mérnöki kapacitása 78%-on van foglalva szeptemberig. Ha a csatornaprogramodhoz zoom objektív referencia-tervre, fix objektíves költségcsökkentésre vagy mindkettőt kombináló hibrid SKU-stratégiára van szükség, a leggyorsabb út egy árajánlott BOM-hoz egy 30 perces hívás a shenzheni alkalmazási csapatunkkal. Küldje el a helyiséggeometriai mátrixot, a cél lumen-sávot és az éves volumene-előrejelzést, és 5 munkanapon belül visszaküldünk egy oldalra egymás melletti zoom objektív vs fix objektív TCO-modellt.
Készen áll a 2026-os program specifikálására? Kérjen egyedi árajánlatot a volumene-előrejelzés csatolásával, vagy böngésszen a GP95 vendéglátóipari projektor referencia-tervünk között egy 1,6x zoom objektív integráció 3 200 egységes hoteltelepítésben megvalósított kidolgozott példájáért.
