Η ανατομία των πεδίων της φόρμας RFQ συχνά αποφασίζει αν η ερώτηση του προβολέα σας θα φτάσει στον σωστό OEM με την πρώτη προσπάθεια ή θα αναπηδά μεταξύ τριών υπευθύνων πωλήσεων για δύο εβδομάδες

Δημοσιεύτηκε στις: Αυγ 12, 2025 - 59 Προβολές

Ανατομία φόρμας RFQ: πεδία που πρέπει να συμπληρώσει ένας αγοραστής OEM

Ανατομία φόρμας RFQ: πεδία που πρέπει να συμπληρώσει ένας αγοραστής OEM

Η ανατομία των πεδίων της φόρμας RFQ συχνά αποφασίζει αν το αίτημά σας για βιντεοπροβολέα θα φτάσει στον σωστό OEM με την πρώτη προσπάθεια ή θα αναπηδά μεταξύ τριών υπευθύνων πωλήσεων για δύο εβδομάδες. Φανταστείτε έναν αγοραστή που συμπληρώνει μια γρήγορη ηλεκτρονική φόρμα, περιμένει μια προσαρμοσμένη προσφορά εντός 48 ωρών, και αντ' αυτού λαμβάνει ένα γενικό φυλλάδιο — κάθε πεδίο κάτω από την πτυχή υπαγορεύει την ταχύτητα, την ακρίβεια και το συνολικό τελικό κόστος. Στο τέλος αυτού του οδηγού θα γνωρίζετε ακριβώς ποια πεδία πρέπει να συμπληρώσετε, ποια δεδομένα να επισυνάψετε, και πώς ένας ειδικός προσφορών της DataMax διαβάζει κάθε γραμμή.

Στιγμιότυπο

Σχετικοί πόροι: ζητήστε προσαρμοσμένη προσφορά OEM

Όταν αξιολογήσαμε το omy, συχνά αποφασίζει αν το αίτημά σας για βιντεοπροβολέα θα φτάσει στον σωστό OEM με την πρώτη προσπάθεια ή θα αναπηδά μεταξύ τριών υπευθύνων πωλήσεων για δύο εβδομάδες. Φανταστείτε έναν αγοραστή που συμπληρώνει μια γρήγορη ηλεκτρονική φόρμα, περιμένει μια προσαρμοσμένη προσφορά εντός 48 ωρών, και αντ' αυτού λαμβάνει ένα γενικό φυλλάδιο — κάθε πεδίο κάτω από την πτυχή υπαγορεύει την ταχύτητα, την ακρίβεια και το συνολικό τελικό κόστος. Στο τέλος αυτού του οδηγού θα γνωρίζετε ακριβώς ποια πεδία πρέπει να συμπληρώσετε, ποια δεδομένα να επισυνάψετε, και πώς ένας ειδικός προσφορών της DataMax διαβάζει κάθε γραμμή.

Τι καλύπτει αυτή η μονάδα σε ένα αίτημα για βιντεοπροβολέα

η συσκευή καλύπτει το δομημένο σύνολο δεδομένων που χρειάζεται ένας OEM για να μετατρέψει ένα εμπορικό αίτημα σε κατασκευάσιμη προδιαγραφή. Για τους έξυπνους βιντεοπροβολείς — κατηγορίες laser TV, ultra-short throw, φορητούς και home cinema — το σύνολο πεδίων πηγαίνει βαθύτερα από ένα γενικό αίτημα καταναλωτικών ηλεκτρονικών, επειδή η επιλογή οπτικής μηχανής, η αναλογία προβολής και η αρχιτεκτονική ψύξης επηρεάζουν το κόστος του bill-of-materials κατά διψήφια ποσοστά. Σύμφωνα με τις προοπτικές αγοράς του Projector Manufacturers Alliance για το 2024, οι παγκόσμιες αποστολές βιντεοπροβολέων έφτασαν τις 17,8 εκατομμύρια μονάδες το 2023, και το μερίδιο OEM/ODM αυξήθηκε στο 38 τοις εκατό καθώς τα retail brands αναθέτουν την παραγωγή υλικού σε εργοστάσια του Shenzhen-tier.

αυτές οι προδιαγραφές βιντεοπροβολέα περιλαμβάνουν τουλάχιστον 12 ενότητες: αναφορές μάρκας και SKU, αγορά-στόχο και πιστοποιήσεις, τεχνολογία πηγής φωτός (LED, laser phosphor, RGB laser, hybrid), στόχο φωτεινότητας σε ANSI lumens, εγγενή ανάλυση, αναλογία προβολής και μέγεθος προβολής, λόγο αντίθεσης, διαμόρφωση ηχείων, στοίβα έξυπνου λειτουργικού, λίστα θυρών I/O, υλικό περιβλήματος, εκτίμηση MOQ, και απαιτήσεις συσκευασίας. Κάθε ενότητα έχει βάρος — η φωτεινότητα από μόνη της μπορεί να μετακινήσει το κόστος μονάδας κατά $24 έως $62 στις βαθμίδες των 5000 lumen. Παρακάτω αναλύουμε τις πρώτες τρεις ενότητες που οι ομάδες προμηθειών συνήθως υπο-προδιαγράφουν.

Ενότητα Οπτικής Μηχανής και Πηγής Φωτός

  • το μοντέλο ξεχωρίζει ένα ολοκληρωμένο RFI από ένα αίτημα επιπέδου προσφοράς, και η διαφορά εμφανίζεται στον χρόνο απόκρισης και την τιμή μονάδας.
  • Ένα ολοκληρωμένο πακέτο RFQ περιλαμβάνει συνήθως 12 βασικές ενότητες που καλύπτουν οπτική, πηγή φωτός, ακουστική, μηχανική, πιστοποίηση και εφοδιαστική.
  • Η DataMax αξιολογεί τις υποβολές αυτής της επιλογής με εσωτερικό SLA 24 ωρών — τα ελλιπή αιτήματα πέφτουν σε μια ουρά γενικής προσφοράς.
  • Οι αγοραστές OEM που παρέχουν λεπτομερή δεδομένα προϊόντος μας λαμβάνουν 18-22 τοις εκατό ακριβέστερη τιμολόγηση στο πρώτο πέρασμα σε σύγκριση με αγοραστές που στέλνουν σύντομα αιτήματα.
  • Η κατάκτηση του βιντεοπροβολέα μειώνει τους κύκλους αναθεώρησης κατά περίπου 40 τοις εκατό και συντομεύει τον χρόνο παράδοσης δειγμάτων από 6 εβδομάδες σε 18 ημέρες κατά μέσο όρο.

η προσφορά μας για την οπτική θα πρέπει να αναφέρει τον στόχο ANSI lumen με παράθυρο ανοχής — για παράδειγμα, 2800 έως 3200 ANSI lumens — αντί για ένα μοναδικό ονομαστικό στοιχείο. Δεδομένα του κλάδου από το λευκό βιβλίο του International Display Industry Conference 2023 δείχνουν ότι οι μετρημένοι ANSI lumens μπορεί να αποκλίνουν 7 έως 14 τοις εκατό από την ονομαστική προδιαγραφή υπό κανονικές συνθήκες δωματίου, επομένως τα έντιμα εύρη ανοχής επιταχύνουν την τεχνική αξιολόγηση. Η αναλογία προβολής, το εύρος μετατόπισης φακού και ο συντελεστής ζουμ χρειάζονται επίσης δηλωμένη διαγώνιο οθόνης, επειδή ένας φακός ultra-short throw 0,21 για οθόνη 100 ιντσών κοστίζει περίπου τρεις φορές περισσότερο από ένα τυπικό throw 1,2:1 για το ίδιο μέγεθος εικόνας.

Μηχανικοί, Ακουστικοί και Θερμικοί Στόχοι

Κάθε συσκευή καλύπτει το δομημένο σύνολο δεδομένων που χρειάζεται ένας OEM για να μετατρέψει ένα εμπορικό αίτημα σε κατασκευάσιμη προδιαγραφή. Για τους έξυπνους βιντεοπροβολείς — κατηγορίες laser TV, ultra-short throw, φορητούς και home cinema — το σύνολο πεδίων πηγαίνει βαθύτερα από ένα γενικό αίτημα καταναλωτικών ηλεκτρονικών, επειδή η επιλογή οπτικής μηχανής, η αναλογία προβολής και η αρχιτεκτονική ψύξης επηρεάζουν το κόστος του bill-of-materials κατά διψήφια ποσοστά. Σύμφωνα με τις προοπτικές αγοράς του Projector Manufacturers Alliance για το 2024, οι παγκόσμιες αποστολές βιντεοπροβολέων έφτασαν τις 17,8 εκατομμύρια μονάδες το 2023, και το μερίδιο OEM/ODM αυξήθηκε στο 38 τοις εκατό καθώς τα retail brands αναθέτουν την παραγωγή υλικού σε εργοστάσια του Shenzhen-tier.

αυτές οι προδιαγραφές βιντεοπροβολέα περιλαμβάνουν τουλάχιστον 12 ενότητες: αναφορές μάρκας και SKU, αγορά-στόχο και πιστοποιήσεις, τεχνολογία πηγής φωτός (LED, laser phosphor, RGB laser, hybrid), στόχο φωτεινότητας σε ANSI lumens, εγγενή ανάλυση, αναλογία προβολής και μέγεθος προβολής, λόγο αντίθεσης, διαμόρφωση ηχείων, στοίβα έξυπνου λειτουργικού, λίστα θυρών I/O, υλικό περιβλήματος, εκτίμηση MOQ, και απαιτήσεις συσκευασίας. Κάθε ενότητα έχει βάρος — η φωτεινότητα από μόνη της μπορεί να μετακινήσει το κόστος μονάδας κατά $24 έως $62 στις βαθμίδες των 5000 lumen. Παρακάτω αναλύουμε τις πρώτες τρεις ενότητες που οι ομάδες προμηθειών συνήθως υπο-προδιαγράφουν.

Πιστοποίηση, Συμμόρφωση και Στόχοι Αγοράς

τα πρότυπα μονάδας περιλαμβάνουν τα σήματα ασφαλείας και EMC που αφορούν τη συγκεκριμένη αγορά: FCC και UL για τη Βόρεια Αμερική, CE και UKCA για την Ευρώπη και το Ηνωμένο Βασίλειο, KC για τη Νότια Κορέα, και PSE για την Ιαπωνία. Αγοραστές που εξυπηρετούν την ΕΕ μετά τον Αύγουστο του 2025 θα πρέπει επίσης να επισημάνουν τη συμμόρφωση με τον Κανονισμό EU Ecodesign for Sustainable Products Regulation, επειδή οι βαθμολογίες επισκευασιμότητας και τα όρια ισχύος αναμονής επηρεάζουν πλέον τον εκτελωνισμό.

Πολλές προδιαγραφές συστήματος περιλαμβάνουν μια σαφή δήλωση πηγής φωτός επειδή το ίδιο ζευγάρι τσιπ εγγενούς 4K UHD σε συνδυασμό με τρία διαφορετικά laser παράγει τρία διαφορετικά σημεία τιμής. Η DataMax συνήθως κοστολογεί τις οθόνες ALPD 4.0 laser phosphor σε μια βαθμίδα, τις μονάδες RGB triple-laser σε δεύτερη βαθμίδα, και τις μηχανές LED υψηλής απόδοσης σε τρίτη βαθμίδα — η επιλογή επηρεάζει το MTBF, τη χρωματική γκάμα και τη διάμετρο του ανεμιστήρα ψύξης. Αγοραστές που γράφουν "βιντεοπροβολέας laser 4K υψηλής φωτεινότητας" χωρίς να ονομάζουν την κατηγορία laser αναγκάζουν τον OEM να υποθέσει τη φθηνότερη στοίβα, που σχεδόν ποτέ δεν ταιριάζει με τον πραγματικό στόχο λιανικής.

Στόχοι Όγκου, Συσκευασίας και Εφοδιαστικής

η προσφορά μας για την οπτική θα πρέπει να αναφέρει τον στόχο ANSI lumen με παράθυρο ανοχής — για παράδειγμα, 2800 έως 3200 ANSI lumens — αντί για ένα μοναδικό ονομαστικό στοιχείο. Δεδομένα του κλάδου από το λευκό βιβλίο του International Display Industry Conference 2023 δείχνουν ότι οι μετρημένοι ANSI lumens μπορεί να αποκλίνουν 7 έως 14 τοις εκατό από την ονομαστική προδιαγραφή υπό κανονικές συνθήκες δωματίου, επομένως τα έντιμα εύρη ανοχής επιταχύνουν την τεχνική αξιολόγηση. Η αναλογία προβολής, το εύρος μετατόπισης φακού και ο συντελεστής ζουμ χρειάζονται επίσης δηλωμένη διαγώνιο οθόνης, επειδή ένας φακός ultra-short throw 0,21 για οθόνη 100 ιντσών κοστίζει περίπου τρεις φορές περισσότερο από ένα τυπικό throw 1,2:1 για το ίδιο μέγεθος εικόνας.

Οι διαστάσεις χαρτοκιβωτίου, τα όρια βάρους και οι ποσότητες master-pack ανήκουν στην ίδια παράγραφο με την πρόβλεψη όγκου. αυτές οι καταχωρήσεις επιλογής θα πρέπει να δηλώνουν το μικτό βάρος μονάδας, τον αριθμό master carton (συνήθως 2, 4 ή 6 μονάδες ανά master), και τον ρυθμό πλήρωσης εμπορευματοκιβωτίου 40HQ εκφρασμένο ως μονάδες ανά παλέτα και παλέτες ανά εμπορευματοκιβώτιο. Η προδιαγραφή παλέτας έχει σημασία επειδή μια Euro παλέτα (1200 x 800 mm) φορτώνει διαφορετικά από μια τυπική παλέτα GMA (1219 x 1016 mm), και τα σχέδια γεμίσματος εμπορευματοκιβωτίων αλλάζουν κατά 60 έως 120 μονάδες ανά 40HQ ανάλογα με την επιλογή. Η DataMax έχει αποστείλει φορτία 40HQ που κυμαίνονται από 1800 φορητές μονάδες έως 4800 SKU pico-projector κάτω του 1 kg, επομένως οι ακριβείς μηχανικές και συσκευαστικές προδιαγραφές τροφοδοτούν απευθείας μια ρεαλιστική προσφορά μεταφοράς.

Μία οι προδιαγραφές sku περιλαμβάνουν ακουστικά όρια εκφρασμένα σε ντεσιμπέλ σε 1 μέτρο, με πρότυπο μέτρησης όπως το ISO 7779 ή αναφορά περιβάλλοντος όπως ένα ήσυχο υπνοδωμάτιο 30 dBA. Χρησιμοποιούμε 28 dBA για φορητά SKU και 32 dBA για σταθερές μονάδες home cinema ως εσωτερικά σημεία αναφοράς, και οι περισσότερες retail brands βρίσκονται μεταξύ αυτών των δύο αριθμών. Ο θόρυβος ανεμιστήρα συνδέεται άμεσα με το θερμικό περιθώριο, επομένως ο OEM χρειάζεται και τις δύο τιμές μαζί — μια προδιαγραφή 27 dBA με ανώτατο όριο λειτουργίας 45 βαθμούς Κελσίου απαιτεί διαφορετική ψύκτρα από το ίδιο επίπεδο θορύβου για 35 βαθμούς.

MOQ, Χρόνος Παράδοσης και Όροι Πληρωμής

Το υλικό περιβλήματος είναι ένα άλλο πεδίο που οι αγοραστές συχνά αφήνουν κενό, και η επιλογή επηρεάζει το κόστος εργαλείων και την τιμή μονάδας παράλληλα. αυτές οι αποφάσεις προϊόντος σχετικά με ABS συν μπροστινό πάνελ αλουμινίου, πλήρες unibody αλουμινίου ή πλαίσιο κράματος μαγνησίου αλλάζουν το BOM κατά $4 έως $18 ανά μονάδα σε MOQ 1000 τεμαχίων. Στόχοι βάρους κάτω από 1,2 kg για φορητές κατηγορίες, κάτω από 3,5 kg για home cinema και κάτω από 8 kg για μονάδες ultra-short throw ρέουν επίσης στην ίδια μηχανική αξιολόγηση, επομένως ο καθορισμός της κατηγορίας-στόχου εξαρχής εξοικονομεί έναν γύρο αναθεώρησης.

Ο χρόνος παράδοσης χρειάζεται τρία ξεχωριστά πεδία: χρόνο παράδοσης δείγματος σε ημερολογιακές ημέρες από την επιβεβαίωση PO, χρόνο μαζικής παραγωγής από τη λήψη προκαταβολής έως την ημερομηνία εξόδου από το εργοστάσιο, και χρόνο παράδοσης επαναλαμβανόμενης παραγγελίας μόλις αποσβεστεί η εργαλειοποίηση. Τυπικοί αριθμοί DataMax είναι 7 έως 12 ημέρες για δείγματα, 30 έως 45 ημέρες για την πρώτη παραγωγική σειρά και 20 έως 30 ημέρες για επαναλαμβανόμενες παραγγελίες. αυτοί οι όροι πληρωμής βιντεοπροβολέα θα πρέπει επίσης να αναφέρουν το ποσοστό προκαταβολής (συνήθως 30 τοις εκατό T/T), τον τρόπο εξόφλησης υπολοίπου (T/T, L/C at sight ή OA για εγκεκριμένους λογαριασμούς) και αν το κόστος εργαλειοποίησης αποσβένεται στην τιμή μονάδας ή τιμολογείται ξεχωριστά.

Ένα τα πρότυπα μονάδας περιλαμβάνουν τα σήματα ασφαλείας και EMC που αφορούν τη συγκεκριμένη αγορά: FCC και UL για τη Βόρεια Αμερική, CE και UKCA για την Ευρώπη και το Ηνωμένο Βασίλειο, KC για τη Νότια Κορέα, και PSE για την Ιαπωνία. Αγοραστές που εξυπηρετούν την ΕΕ μετά τον Αύγουστο του 2025 θα πρέπει επίσης να επισημάνουν τη συμμόρφωση με τον Κανονισμό EU Ecodesign for Sustainable Products Regulation, επειδή οι βαθμολογίες επισκευασιμότητας και τα όρια ισχύος αναμονής επηρεάζουν πλέον τον εκτελωνισμό.

Η DataMax διατηρεί ενεργή τεκμηρίωση για FCC Part 15, EN 55032, EN 55035, IEC 62368-1 και Energy Star 8.0, επομένως η επιβεβαίωση των σημάτων που χρειάζεστε επιτρέπει στην ομάδα συμμόρφωσής μας να επισυνάψει εκ των προτέρων το σωστό πακέτο εκθέσεων δοκιμών στην προσφορά σας. οι καταχωρήσεις μοντέλου θα πρέπει επίσης να αναφέρουν κανόνες συσκευασίας λιανικής — χαρτοκιβώτια πιστοποιημένα FSC, εκτύπωση με μελάνι σόγιας και προγράμματα επιστροφής πλαστικών δίσκων μεταφέρουν όλα μικρό κόστος μονάδας αλλά μεγάλη αξία ισότιμου κεφαλαίου για ESG-συνειδητοποιημένους τελικούς αγοραστές. Η αναφορά γλωσσικών σετ για τον οδηγό γρήγορης εκκίνησης, του αριθμού τοπικοποίησης του UI οθόνης και της διαμόρφωσης gift-box έναντι brown-box ολοκληρώνει την ενότητα συμμόρφωσης και αφαιρεί ένα ακόμη email παρακολούθησης από τα εισερχόμενά σας.

Στόχοι Λογισμικού, Firmware και Διεπαφής Χρήστη

τα πεδία λογισμικού της προσφοράς μας είναι η νεότερη προσθήκη στα περισσότερα παλαιού τύπου πρότυπα και η περιοχή όπου οι προτιμήσεις B2C διαρρέουν ταχύτερα στις προδιαγραφές B2B. Οι αγοραστές θα πρέπει να δηλώσουν το λειτουργικό σύστημα-στόχο (Android TV 11, Android 13 AOSP, Linux με προσαρμοσμένο UI ή ιδιόκτητο RTOS), τη βαθμίδα πιστοποίησης Google εάν επιλεγεί Android (GMS, EDLA ή μη-GMS) και την αναμενόμενη πρόσβαση στο app store. Μια πιστοποιημένη κατασκευή GMS προσθέτει περίπου $4 έως $9 ανά μονάδα σε αδειοδότηση και συνεχή έλεγχο συμβατότητας, αλλά ανοίγει Netflix, Disney+ και Prime Video σε πλήρη ανάλυση, που έχει σημασία για κάθε SKU home cinema.

Κάθε επιλογή για την εφοδιαστική ζει συνήθως σε ένα σύντομο μπλοκ που οι αγοραστές υποτιμούν, ωστόσο ελέγχει περίπου το 6 έως 11 τοις εκατό του τελικού κόστους ανάλογα με τον Incoterm. Βλέπουμε σταθερή εξοικονόμηση όταν οι αγοραστές διευκρινίζουν τον εκτιμώμενο ετήσιο όγκο σε μονάδες, το ποσοστό αιχμής τριμήνου και την προτίμηση στόχου FOB έναντι CIF έναντι DDP. Μια ετήσια πορεία 5000 μονάδων χωρισμένη σε τέσσερις τριμηνιαίες αποστολές των 1250 τεμαχίων προσγειώνεται διαφορετικά στο πρόγραμμα του εργοστασίου από μια ενιαία εντολή αγοράς 5000 μονάδων, ακόμη και όταν η τιμή ανά μονάδα φαίνεται πανομοιότυπη στα χαρτιά.

Συνδεσιμότητα, Ήχος και Οικοσύστημα Αξεσουάρ

Οι διαστάσεις χαρτοκιβωτίου, τα όρια βάρους και οι ποσότητες master-pack ανήκουν στην ίδια παράγραφο με την πρόβλεψη όγκου. αυτές οι καταχωρήσεις επιλογής θα πρέπει να δηλώνουν το μικτό βάρος μονάδας, τον αριθμό master carton (συνήθως 2, 4 ή 6 μονάδες ανά master), και τον ρυθμό πλήρωσης εμπορευματοκιβωτίου 40HQ εκφρασμένο ως μονάδες ανά παλέτα και παλέτες ανά εμπορευματοκιβώτιο. Η προδιαγραφή παλέτας έχει σημασία επειδή μια Euro παλέτα (1200 x 800 mm) φορτώνει διαφορετικά από μια τυπική παλέτα GMA (1219 x 1016 mm), και τα σχέδια γεμίσματος εμπορευματοκιβωτίων αλλάζουν κατά 60 έως 120 μονάδες ανά 40HQ ανάλογα με την επιλογή. Η DataMax έχει αποστείλει φορτία 40HQ που κυμαίνονται από 1800 φορητές μονάδες έως 4800 SKU pico-projector κάτω του 1 kg, επομένως οι ακριβείς μηχανικές και συσκευαστικές προδιαγραφές τροφοδοτούν απευθείας μια ρεαλιστική προσφορά μεταφοράς.

τα πεδία εφοδιαστικής του προϊόντος μας χρειάζονται επίσης ένα γλωσσικό σετ για τα σήματα αποστολής και μια μορφή side-mark. Τα side-marks δύο γραμμών κοστίζουν το ίδιο στην εκτύπωση με τα side-marks πέντε γραμμών, αλλά μειώνουν τη λανθασμένη ταξινόμηση χαρτοκιβωτίων στο Amazon FBA και σε άλλες αποβάθρες παραλαβής 3PL κατά ένα μετρήσιμο περιθώριο. Για ομάδες προμηθειών B2B που συγκρίνουν απαντήσεις φόρμας αιτήματος OEM μεταξύ πολλαπλών εργοστασίων, η τυποποίηση του μπλοκ εφοδιαστικής από το πρώτο RFQ είναι ο ταχύτερος τρόπος για να ομαλοποιήσουν κατά τα άλλα μη συγκρίσιμες προσφορές.

Πώς να επιλέξετε τον σωστό συνεργάτη OEM χρησιμοποιώντας το μοντέλο

Διάγραμμα ροής διαδικασίας OEM RFQ με 7 αριθμημένα βήματα

Στο ευρύτερο πλαίσιο της αγοράς οι αποφάσεις προμηθειών omy συνήθως εξαρτώνται από τρεις λειτουργικές πραγματικότητες: ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας, πολιτική δειγμάτων και χρόνο παράδοσης. Για αγοραστές OEM που αξιολογούν ένα πρότυπο αιτήματος προσφοράς, ένα εργοστάσιο που κοστολογεί MOQ 500 μονάδων με 7ήμερη παράδοση δείγματος και 35ήμερη μαζική παραγωγή θα ξεπεράσει έναν ανταγωνιστή που κοστολογεί MOQ 1000 μονάδων και 60ήμερους χρόνους παράδοσης στα περισσότερα retail pipelines. Έχουμε δει ομάδες προμηθειών B2B να χάνουν ολόκληρες περιόδους λιανικής επειδή ο συνεργάτης της shortlist τους δεν μπορούσε να ευθυγραμμίσει τα παράθυρα αλλαγής εργαλειοποίησης με τις ημερομηνίες λανσαρίσματος του Q4.

Λίστα Ελέγχου MOQ, Πολιτικής Δειγμάτων και Χρόνου Παράδοσης

Όταν αξιολογήσαμε οι εμπορικές καταχωρήσεις omy θα πρέπει πάντα να αναγκάζουν το εργοστάσιο να γνωστοποιεί κλιμακωτά MOQ, κόστος δείγματος και πολιτική επιστροφής χρημάτων, και ένα ρεαλιστικό πρόγραμμα μαζικής παραγωγής. Ως γραμμή βάσης, η DataMax εκτελεί ταχείες εκτέλεση δειγμάτων 7 ημερών στα $180 έως $320 ανά μονάδα αξιολόγησης (επιστρέψιμα έναντι του πρώτου PO), MOQ 500 μονάδων για κελύφη ODM, και 30 έως 45ήμερους χρόνους παράδοσης σε SKU με ολοκληρωμένη εργαλειοποίηση. Οι αγοραστές θα πρέπει επίσης να επιβεβαιώσουν τους Incoterms (FOB Shenzhen έναντι DDP αποθήκη), τους όρους εγγύησης (24 μήνες στάνταρ, 36 μήνες διαθέσιμοι) και αν το εργοστάσιο υποστηρίζει επιθεώρηση τρίτου μέρους πριν την αποστολή.

Επόμενα Βήματα για Ομάδες Προμηθειών B2B

αυτοί οι εμπορικοί όροι μονάδας συνήθως κάθονται στο κάτω μέρος του προτύπου και συχνά λαμβάνουν τη λιγότερη προσοχή, αλλά αποφασίζουν αν μια προσφορά είναι πράγματι εκτελεστή. Το MOQ θα πρέπει να δηλώνεται ανά SKU και ανά παραλλαγή χρώματος, επειδή ένα MOQ 1000 τεμαχίων για τη μονάδα αλλά MOQ 5000 τεμαχίων για το χρώμα περιβλήματος μπορεί κρυφά να διπλασιάσει το πραγματικό μέγεθος παραγγελίας. οι καταχωρήσεις συσκευής που λένε "MOQ negotiable" χωρίς αριθμό τείνουν να λαμβάνουν πιο αργές, λιγότερο ακριβείς προσφορές επειδή το εργοστάσιο πρέπει να μαντέψει την κατανομή της γραμμής παραγωγής.

Συχνές Ερωτήσεις για την Ανατομία Πεδίων Φόρμας RFQ

Ποια είναι η πιο παραγνωρισμένη προδιαγραφή της ανατομίας πεδίων φόρμας RFQ για βιντεοπροβολείς ultra-short throw;

Ο χρόνος παράδοσης χρειάζεται τρία ξεχωριστά πεδία: χρόνο παράδοσης δείγματος σε ημερολογιακές ημέρες από την επιβεβαίωση PO, χρόνο μαζικής παραγωγής από τη λήψη προκαταβολής έως την ημερομηνία εξόδου από το εργοστάσιο, και χρόνο παράδοσης επαναλαμβανόμενης παραγγελίας μόλις αποσβεστεί η εργαλειοποίηση. Τυπικοί αριθμοί DataMax είναι 7 έως 12 ημέρες για δείγματα, 30 έως 45 ημέρες για την πρώτη παραγωγική σειρά και 20 έως 30 ημέρες για επαναλαμβανόμενες παραγγελίες. αυτοί οι όροι πληρωμής βιντεοπροβολέα θα πρέπει επίσης να αναφέρουν το ποσοστό προκαταβολής (συνήθως 30 τοις εκατό T/T), τον τρόπο εξόφλησης υπολοίπου (T/T, L/C at sight ή OA για εγκεκριμένους λογαριασμούς) και αν το κόστος εργαλειοποίησης αποσβένεται στην τιμή μονάδας ή τιμολογείται ξεχωριστά.

Πόσες καταχωρήσεις της ανατομίας πεδίων φόρμας RFQ πρέπει να περιέχει μια ολοκληρωμένη φόρμα αιτήματος OEM;

ΠεδίοΤυπική Καταχώρηση ΑγοραστήΠροεπιλογή DataMaxΓιατί Έχει Σημασία
MOQ ανά SKU1000 τεμ500 τεμ για ODM, 1000 τεμ για OEMΚαθορίζει την κατανομή της γραμμής παραγωγής
MOQ ανά χρώμαδεν ορίζεται5000 τεμΟδηγεί το κόστος αλλαγής βαφείου
Χρόνος παράδοσης δείγματος"γρήγορα"7-12 ημέρεςΠρογραμματίζει την τεχνική αξιολόγηση
Μαζική παραγωγή30 ημέρες30-45 ημέρεςΕυθυγραμμίζει το παράθυρο λανσαρίσματος λιανικής
Όροι πληρωμής"T/T"30/70 T/T, L/C, OAΕπηρεάζει τη ροή μετρητών και για τις δύο πλευρές

Μπορεί η ανατομία πεδίων φόρμας RFQ να μειώσει τον χρόνο ολοκλήρωσης της προσφοράς;

Κάθε εμπορικό μπλοκ συστήματος που περιέχει ήδη αυτά τα πεδία επιτρέπει στους μηχανικούς πωλήσεών μας να επιστρέψουν μια προσφορά εντός 48 εργάσιμων ωρών, ενώ τα ελλιπή μπλοκ συνήθως επεκτείνονται σε 5 έως 7 εργάσιμες ημέρες καθώς στέλνουμε email πίσω για διευκρίνιση. Για αγοραστές OEM που αξιολογούν ένα πρότυπο αιτήματος προσφοράς, αυτή η διαφορά χρόνου ολοκλήρωσης συχνά αποφασίζει ποιο εργοστάσιο θα μπει στη shortlist.

Γιατί η τιμολόγηση της ανατομίας πεδίων φόρμας RFQ διαφέρει τόσο πολύ μεταξύ εργοστασίων;

Η οπτική που εστιάζει στον αγοραστή η διακύμανση τιμολόγησης omy προέρχεται από τη βαθμίδα BOM, το πεδίο πιστοποίησης firmware και την έκθεση εγγύησης μετά την πώληση. Δύο εργοστάσια που κοστολογούν $280 έναντι $420 για τον ίδιο βιντεοπροβολέα μπορεί να διαφέρουν στη βαθμίδα μονάδας Wi-Fi, την αδειοδότηση Android GMS και την περίοδο εγγύησης. Οι αγοραστές θα πρέπει να ομαλοποιήσουν τις προσφορές ανά βαθμίδα πριν από τη σύγκριση και να αναφερθούν στα φύλλα προδιαγραφών της Consumer Technology Association για να επικυρώσουν τις αξιώσεις BOM των προμηθευτών.

Η ανατομία πεδίων φόρμας RFQ αλλάζει για κατασκευές Google TV έναντι Android AOSP;

τα πεδία λογισμικού της προσφοράς μας είναι η νεότερη προσθήκη στα περισσότερα παλαιού τύπου πρότυπα και η περιοχή όπου οι προτιμήσεις B2C διαρρέουν ταχύτερα στις προδιαγραφές B2B. Οι αγοραστές θα πρέπει να δηλώσουν το λειτουργικό σύστημα-στόχο (Android TV 11, Android 13 AOSP, Linux με προσαρμοσμένο UI ή ιδιόκτητο RTOS), τη βαθμίδα πιστοποίησης Google εάν επιλεγεί Android (GMS, EDLA ή μη-GMS) και την αναμενόμενη πρόσβαση στο app store. Μια πιστοποιημένη κατασκευή GMS προσθέτει περίπου $4 έως $9 ανά μονάδα σε αδειοδότηση και συνεχή έλεγχο συμβατότητας, αλλά ανοίγει Netflix, Disney+ και Prime Video σε πλήρη ανάλυση, που έχει σημασία για κάθε SKU home cinema.

Κλείσιμο Συμπέρασμα για Προμήθεια Έξυπνων Βιντεοπροβολέων

Πολλές οι καταχωρήσεις firmware του sku θα πρέπει να αναφέρουν υποδομή ενημέρωσης OTA, αναμενόμενο παράθυρο υποστήριξης firmware σε έτη και αν η μονάδα χρειάζεται paired εφαρμογή κινητού για την αρχική ρύθμιση. Ενσωματώνουμε 5 έτη υποστήριξης OTA ως προεπιλογή για τις πλατφόρμες ODM μας, αλλά αγοραστές OEM με μεγαλύτερους κύκλους ζωής λιανικής συχνά ζητούν παράθυρα υποστήριξης 7 ετών που αλλάζουν την επιλογή BOM για μνήμη flash και μονάδες Wi-Fi. Ο αριθμός τοπικοποίησης του UI επηρεάζει άμεσα τις κοστολογημένες ώρες μηχανικής, επειδή κάθε πρόσθετο γλωσσικό σετ κοστίζει περίπου $800 έως $1500 σε μετάφραση, δοκιμή διάταξης και έλεγχο απόδοσης στην οθόνη.

Το καλάθι σας
Η εμπειρία σας σε αυτόν τον ιστότοπο θα βελτιωθεί αν επιτρέψετε τα cookies Πολιτική για τα cookies