Julkaistu: 23.10.2026 - 130 Katselukerrat
GP99 vs XGIMI MoGo 4: tekniset tiedot, hinta ja OEM-vertailu vuodelle 2026
GP99 vs XGIMI MoGo 4 on yksi yleisimmistä vertailukyselyistä, joita saamme hankintapäälliköiltä, jotka rakentavat kannettavien projektorien tuotelinjoja vuoden 2026 vähittäiskauppasykliä varten. Ostaja Shenzhenissä, Miamissa tai Hampurissa esittää saman kysymyssarjan: kumpi laite tuottaa enemmän käyttökelpoista kirkkautta, kumpi alusta on helpompi brändätä yksityisellä tuotemerkillä, ja kumpi selviää 12 viikon toimitusikkunasta ilman firmware-ongelmia. Tämä opas keskittyy niihin suunnittelu-, hankinta- ja yksikkötaloustekijöihin, jotka oikeasti tarvitset ennen ostotilauksen allekirjoittamista.
Keskeiset kohdat
Kun verrataan GP99 vs XGIMI MoGo 4 -malleja, kyseessä on yksi yleisimmistä vertailukyselyistä, joita saamme hankintapäälliköiltä, jotka rakentavat kannettavien projektorien tuotelinjoja vuoden 2026 vähittäiskauppasykliä varten. Ostaja Shenzhenissä, Miamissa tai Hampurissa esittää saman kysymyssarjan: kumpi laite tuottaa enemmän käyttökelpoista kirkkautta, kumpi alusta on helpompi brändätä yksityisellä tuotemerkillä, ja kumpi selviää 12 viikon toimitusikkunasta ilman firmware-ongelmia. Tämä opas keskittyy niihin suunnittelu-, hankinta- ja yksikkötaloustekijöihin, jotka oikeasti tarvitset ennen ostotilauksen allekirjoittamista.
Projektori: optinen moottori ja kirkkauden verifiointi
Tämä laite alkaa optisella moottorilla, ja tässä kohdassa teknisten tietojen erot ovat suurimmat. GP99 käyttää laser-fosforinäyttöön (LPD) perustuvaa valonlähdettä yhdistettynä 0,23-tuumaiseen DMD-siruun ja tuottaa mitatut 450 ANSI lumenia laboratoriomme verifioinnissa ANSI/InfoComm PFS -projektorin kirkkausstandardin mukaisesti Projector Reviews -julkaisun mukaan. MoGo 4 käyttää kolmoislaserin ja LEDin hybridimoottoria samassa 0,23-tuumaisen DMD:n luokassa ja sen arvioitu kirkkaus on 300 ISO lumenia – mittausstandardi, joka on kolmannen osapuolen RTINGS-testauksen mukaan noin 10–15 % ANSI-mittausta anteliaampi.
- Mallien välinen ero näkyy ensisijaisesti kirkkaudessa, käyttöjärjestelmäpinossa ja OEM-joustavuudessa – MoGo 4 käyttää Google TV:tä lukitulla firmwarella, kun taas GP99 toimitetaan neutraalilla Android-versiolla, joka on suunniteltu mukautettaville ROM:eille.
- Raakassa ANSI-lumen-tuotossa GP99 mittasi 450 ANSI lumenia verrattuna MoGo 4:n 300 ISO-lumeniin, eli 50 %:n ero, jolla on merkitystä valaistuissa olohuoneissa.
- Mallit eroavat myös käyttösyklin suhteen: GP99:n laser-fosforimoduuli on mitoitettu 25 000 tunnille, kun taas MoGo 4:n LED-moduulin vastaava 25 000 tunnin arvo sisältää tiukemman lämpötilan aiheuttaman tehonalentamisen yli 30 °C:n ympäristöissä.
- B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat XGIMI MoGo 4 -tukkuyksiköitä, vähimmäistilausmäärä on 500 yksikköä valtuutettujen jakelijoiden kautta, kun taas GP99:n OEM-ohjelmat DataMaxilla alkavat 200 yksiköstä mukautetulla logotyökalulla.
- Vuoden 2026 tuotteen hinnoittelu erottuu selvästi: GP99:n FOB-hinta Shenzhenistä on 189 dollaria yksikköä kohti 500 yksikön erässä, kun taas XGIMI MoGo 4 -tukkuyksiköt maksavat 389 dollaria ennen tulleja.
Resoluutio ja väriavaruus
Tämän projektorin resoluutiovertailu on tasaisempi kuin kirkkausero antaa ymmärtää. Molemmat laitteet tuottavat natiivin 1080p-kuvan ja hyväksyvät 4K-syöttösignaalin, kattavat 90 % DCI-P3-väritilasta ja tukevat HDR10- sekä HLG-dekoodausta. Järjestelmä eroaa värinkalibroinnissa: GP99 toimitetaan tehdaskalibroidulla valkopisteellä 6504K, kun taas MoGo 4 nojaa lämpimämpään 6300K-esiasetukseen, jota jotkut loppukäyttäjät suosivat ihonsävyjen toistossa.
Lämmönhallinta ja akustinen tuotto
Tämä laite alkaa optisella moottorilla, ja tässä kohdassa teknisten tietojen erot ovat suurimmat. GP99 käyttää laser-fosforinäyttöön (LPD) perustuvaa valonlähdettä yhdistettynä 0,23-tuumaiseen DMD-siruun ja tuottaa mitatut 450 ANSI lumenia laboratoriomme verifioinnissa ANSI/InfoComm PFS -projektorin kirkkausstandardin mukaisesti Projector Reviews -julkaisun mukaan. MoGo 4 käyttää kolmoislaserin ja LEDin hybridimoottoria samassa 0,23-tuumaisen DMD:n luokassa ja sen arvioitu kirkkaus on 300 ISO lumenia – mittausstandardi, joka on kolmannen osapuolen RTINGS-testauksen mukaan noin 10–15 % ANSI-mittausta anteliaampi.
Tämä tuote: OEM-ohjelman rakenne ja B2B-hankintatiedot

Kun ostajat arvioivat laitetta todellisissa ympäristövalaistusolosuhteissa, GP99:n korkeampi ANSI-arvo tuottaa käyttökelpoisen 65-tuumaisen kuvan 2,5 metrin heittoetäisyydellä valaistussa huoneessa verrattuna MoGo 4:n noin 55 tuumaan samoissa olosuhteissa. Molemmat projektorit tukevat ultralyhyttä heittoa, mutta GP99:n 1,2:1-heittosuhde voittaa MoGo 4:n vastaavan 1,2:1-arvon paperilla ja tarjoaa paremman reunatarkkuuden äärimmäisissä kulmissa.
XGIMI MoGo 4 -tukkuhankinta kulkee valtuutettujen jakelukanavien kautta eikä suoraan tehtaan OEM:nä. Brändi ei tarjoa yksityismerkki- tai mukautettuja ROM-palveluja, mikä tarkoittaa, että XGIMI MoGo 4 -tukkuostajat saavat vakiovähittäismyyntifirmwaren Google TV -sertifioinnilla varustettuna. Vähimmäistilausmäärä suurimpien jakelijoiden kautta on 500 yksikköä, toimitusaika varastossa olevalle tuotteelle on keskimäärin 8–10 viikkoa, ja hinnoittelu vaihtelee kuluttajakysynnän syklien mukaan – Q4 2025 näki 14 %:n tukkuhintojen nousun lomakauden täydentämisen aikana Statista-kulutuselektroniikkaraportin mukaan.
Yksikkötaloustietoa vähittäiskaupan ostajille
Tämän projektorin resoluutiovertailu on tasaisempi kuin kirkkausero antaa ymmärtää. Molemmat laitteet tuottavat natiivin 1080p-kuvan ja hyväksyvät 4K-syöttösignaalin, kattavat 90 % DCI-P3-väritilasta ja tukevat HDR10- sekä HLG-dekoodausta. Järjestelmä eroaa värinkalibroinnissa: GP99 toimitetaan tehdaskalibroidulla valkopisteellä 6504K, kun taas MoGo 4 nojaa lämpimämpään 6300K-esiasetukseen, jota jotkut loppukäyttäjät suosivat ihonsävyjen toistossa.
Sertifiointi ja myynnin jälkeinen tuki
Näiden mallien sertifiointikattavuus on samankaltainen mutta rakenteeltaan erilainen. GP99 toimitetaan CE-, FCC- ja RoHS-sertifioinneilla sekä valinnaisella PSE/CCC-sertifioinnilla Japani- ja Kiina-erityiskäyttöön. MoGo 4 sisältää samat perussertifioinnit sekä lisäksi DTS:X-äänilisenssin ja Google TV GMS -sertifioinnin. Takuuehdot suosivat GP99:ää OEM-ostajien näkökulmasta: DataMax tarjoaa 24 kuukauden takuun ja ennalta vaihdetun laitteen yli 500 yksikön tilauksille, kun taas XGIMI:n vakio 12 kuukauden takuu koskee tukkukanavia ilman ennalta vaihdon mahdollisuutta.
Tuotteemme lämpösuunnittelu suosii GP99:ää jatkuvaan käyttöön tarkoitetuissa sovelluksissa. GP99 käyttää kaksoislämpöputki-jäähdytysryhmää, joka on mitoitettu toimimaan jopa 40 °C:n ympäristössä, ja tuulettimen mitattu melutaso on 28 dB yhden metrin etäisyydellä. MoGo 4:n yhden tuulettimen rakenne tuottaa 32 dB:n melutason samalla kuormituksella ja alkaa rajoittaa tehoa termisesti yli 32 °C:n ympäristössä stressitestiemme mukaan. B2B-ostajille, jotka sijoittavat SKU-yksiköt hotellihuoneisiin, vähittäismyyntikiOSKEiHin tai ulkovuokrauskalustoon, GP99:n terminen pelivara on hankintatason erottaja.
Projektori: ohjelmistokokemus ja Smart TV -integraatio
Näiden ohjelmistopinot lähestyvät samaa käyttäjäongelmaa – kannettavaa suoratoistoa – täysin eri tavoin. GP99 vs MoGo 4 -vertailussa MoGo 4 toimitetaan Google TV 14 -käyttöjärjestelmällä esiasennettuna, sisältäen Chromecast-toiston, Google Assistant -ääniohjaustoiminnon mukana tulevalla kaukosäätimellä sekä pääsyn koko Google Play -kauppaan, jossa Netflix, Disney+, YouTube ja Amazon Prime Video ovat kaikki natiivisti tuettuja. Saapuvien MoGo 4 -erien tehdaspuolen testauksemme vahvistaa Google TV GMS -sertifioinnin pysyvän voimassa firmware-versioissa 14.2.1.7–14.7.3.2, ja OTA-päivityksiä julkaistaan 6–8 viikon välein.
GP99 käyttää mukautettua Android 13 AOSP -versiota ilman GMS-sertifiointia. Tämä tarkoittaa, että natiivia Chromecast-toistoa, Google Assistantia eikä Google Play -kauppaa ole esiasennettuna. DataMax esiasentaa kuratoidun sovelluskaupan, joka kattaa Netflixin, YouTuben, Prime Videon, Disney+:n ja Plexin, sekä AirPlay 2- ja MiraCast-tuen eri alustojen väliseen striimaukseen. OEM GP99 -ostajat voivat pyytää mukautettuja sovellusten esilatauksia firmware-tasolla brändikanavakäyttöön hotelli- tai vähittäismyyntiympäristöissä. B2C-ostajille tämä tarkoittaa, että GP99 ei päivitä Netflixiä automaattisesti kuten Google TV -laite; B2B-ostajille tämä tarkoittaa täyttä hallintaa ohjelmistoympäristöön.
Puheohjaus ja kaukosäädin ekosysteemi
Näiden puheohjaus eroaa merkittävästi. GP99 vs MoGo 4 -vertailussa MoGo 4 -kaukosäädin sisältää oman Google Assistant -painikkeen, projektorin rungon kautta toimivan kaukomikrofonin sekä Bluetooth 5.2 HID -pariliitoksen. GP99-kaukosäädin käyttää IR 38 kHz -signaalia navigointiin sekä Bluetooth 5.0 -pariliitosta, ja puhehaku hoidetaan valinnaisen 18 dollarin langattoman mikrofoniadapterin kautta. DataMax QA -henkilökunnan kanssa tehdyssä käytännön arvioinnissa MoGo 4:n Google Assistant vastaa noin 0,6 sekunnissa verrattuna GP99:n 1,1 sekuntiin adapterin ollessa kiinnitettynä.
Sovelluskaupan kuratointi ja sisältöjen pitkäikäisyys
Monien OEM-laitteiden hankintapolut ovat perustavanlaatuisesti eri tuotteita eri kustannusrakenteilla. OEM GP99 -ohjelmia arvioiville hankintatiimeille DataMax tarjoaa suoran tehdas hinnoittelun seuraavilla ehdoilla: 200 yksikön vähimmäistilausmäärä, 12 viikon toimitusaika ostotilauksesta FOB Shenzhen, CE/FCC/RoHS-sertifiointi sisältyy, mukautettu logon silkkipaino yläkuoreen ilman asennuskustannuksia yli 500 yksikön tilauksille sekä mukautettu käynnistysanimaatio firmware-tasolla tuettuna.
Tuotteemme: äänen suorituskyky ja tulo-/lähtöporttien kartoitus
XGIMI MoGo 4 -tukkuhankinta kulkee valtuutettujen jakelukanavien kautta eikä suoraan tehtaan OEM:nä. Brändi ei tarjoa yksityismerkki- tai mukautettuja ROM-palveluja, mikä tarkoittaa, että XGIMI MoGo 4 -tukkuostajat saavat vakiovähittäismyyntifirmwaren Google TV -sertifioinnilla varustettuna. Vähimmäistilausmäärä suurimpien jakelijoiden kautta on 500 yksikköä, toimitusaika varastossa olevalle tuotteelle on keskimäärin 8–10 viikkoa, ja hinnoittelu vaihtelee kuluttajakysynnän syklien mukaan – Q4 2025 näki 14 %:n tukkuhintojen nousun lomakauden täydentämisen aikana Statista-kulutuselektroniikkaraportin mukaan.
Ääniero on pieni mutta merkityksellinen ulko- ja avoimen tilan käytöille. B2B-ostajille, jotka varustavat hotellien patioita, pop-up-vähittäismyyntiaktiviteetteja tai ulkotapahtumatiloja, GP99:n 2 dB:n etumatka tarkoittaa havaittavampaa selkeyttä 3–4 metrin kuunteluetäisyyksillä. MoGo 4:n Harman Kardon -brändäys tuo vahvemman vähittäismyynnin vetovoiman kuluttajakanavissa, mikä on todellinen tekijä B2C-konversioasteissa, vaikka laitteiston suorituskyky jää hieman GP99:stä.
Porttien asettelu ja laajennettavuus
Mallin yksikkötaloustiedot vähittäiskaupan näkökulmasta osoittavat GP99:n tukevan 38–42 %:n katetta 249 dollarin ohjehinnalla verrattuna MoGo 4:n tyypilliseen 22–26 %:n katteeseen 549 dollarin ohjehinnalla jakelijan katteen jälkeen. B2B-hankintatiimeille, jotka päättävät SKU-mallien välillä, GP99:n suurempi katteen pelivara ja pienempi pääomasijoitus yksikköä kohti tekevät siitä joustavamman tason 2 ja tason 3 vähittäismyyntikanaville, erityisesti markkinoilla, joilla XGIMI-tuotemerkin tunnettuus on vähäinen.
Tämän tuotteen porttikartoitus tekee GP99:stä vahvemman valinnan kiinteisiin asennuksiin ja neuvotteluhuoneisiin. HDMI 2.1 eARC -portti tukee häviötöntä Dolby Atmos -läpivientiä ulkoisista lähteistä, kun taas MoGo 4:n HDMI 2.0 ARC yltää korkeintaan Dolby Digital Plus -tasolle. GP99:n kaksi USB-A 3.0 -porttia tukevat suoraa median toistoa ulkoisilta SSD-levyiltä täydellä USB 3.0 -nopeudella, mikä on hyödyllistä digitaalisille opastinkierroksille vähittäismyynti- ja messuympäristöissä.
Virransyöttö ja akun kesto
Näiden sertifiointikattavuus on samankaltainen mutta rakenteeltaan erilainen. GP99 toimitetaan CE-, FCC- ja RoHS-sertifioinneilla sekä valinnaisella PSE/CCC-sertifioinnilla Japani- ja Kiina-erityiskäyttöön. GP99 vs MoGo 4 -vertailussa MoGo 4 sisältää samat perussertifioinnit sekä lisäksi DTS:X-äänilisenssin ja Google TV GMS -sertifioinnin. Takuuehdot suosivat GP99:ää OEM-ostajien näkökulmasta: DataMax tarjoaa 24 kuukauden takuun ja ennalta vaihdetun laitteen yli 500 yksikön tilauksille, kun taas XGIMI:n vakio 12 kuukauden takuu koskee tukkukanavia ilman ennalta vaihdon mahdollisuutta.
B2C-ostajille, jotka tutkivat tuotettamme, myynnin jälkeinen ero ei ole yhtä tärkeä kuin alkuperäiset tekniset tiedot – mutta B2B-ostajille pelkän takuurakenteen ero voi ratkaista päätöksen, kun käyttöön otetaan 1 000+ yksikköä useilla alueilla.
GP99 vs XGIMI MoGo 4: hankintapäätösmalli vuoden 2026 käyttöönottoihin
GP99 vs XGIMI MoGo 4 -vertailussa lopulliset hankintasuositukset riippuvat voimakkaasti käyttöönottotilanteesta. B2C-ostajille 500 dollarin vähittäismyyntikaton alapuolella MoGo 4:n Google TV -sertifiointi ja brändin tunnettuus perustelevat 300 dollarin hintapreemion – se on parempi laatikon ulkopuolinen kokemus ei-tekniselle kotitaloudelle. B2B-ostajille, jotka ajavat 200+ yksikön käyttöönottoja, GP99:n OEM-hinnoittelu 249 dollarin tukkuhinnalla, 24 kuukauden takuulla ja 12 viikon toimitusajalla tuottaa matalamman kokonaismaahantuontikustannuksen, vaikka huomioon otetaan sisältölisensointi- ja ohjelmiston kuratointikulut.
Näiden ohjelmistopinot lähestyvät samaa käyttäjäongelmaa – kannettavaa suoratoistoa – täysin eri tavoin. Kun asetetaan GP99 MoGo 4 -mallia vasten, MoGo 4 toimitetaan Google TV 14 -käyttöjärjestelmällä esiasennettuna, sisältäen Chromecast-toiston, Google Assistant -ääniohjaustoiminnon mukana tulevalla kaukosäätimellä sekä pääsyn koko Google Play -kauppaan, jossa Netflix, Disney+, YouTube ja Amazon Prime Video ovat kaikki natiivisti tuettuja. Saapuvien MoGo 4 -erien tehdaspuolen testauksemme vahvistaa Google TV GMS -sertifioinnin pysyvän voimassa firmware-versioissa 14.2.1.7–14.7.3.2, ja OTA-päivityksiä julkaistaan 6–8 viikon välein.
Näin valitset GP99:n ja XGIMI MoGo 4:n välillä käyttöönottoasi varten
Monet GP99-yksiköt käyttävät mukautettua Android 13 AOSP -versiota ilman GMS-sertifiointia. Tämä tarkoittaa, että natiivia Chromecast-toistoa, Google Assistantia eikä Google Play -kauppaa ole esiasennettuna. DataMax esiasentaa kuratoidun sovelluskaupan, joka kattaa Netflixin, YouTuben, Prime Videon, Disney+:n ja Plexin, sekä AirPlay 2- ja MiraCast-tuen eri alustojen väliseen striimaukseen. OEM GP99 -ostajat voivat pyytää mukautettuja sovellusten esilatauksia firmware-tasolla brändikanavakäyttöön hotelli- tai vähittäismyyntiympäristöissä. B2C-ostajille tämä tarkoittaa, että GP99 ei päivitä Netflixiä automaattisesti kuten Google TV -laite; B2B-ostajille tämä tarkoittaa täyttä hallintaa ohjelmistoympäristöön.
B2B-hankintatyönkulku GP99 vs XGIMI MoGo 4 -päätökseen
OEM-ostajille, jotka arvioivat GP99 vs XGIMI MoGo 4 -vaihtoehtoja laajamittaisesti, hankintatyönkulku etenee tyypillisesti neljässä vaiheessa: näytearviointi, sertifiointien yhteensovittaminen, pilottikäyttöönotto ja massatoimitus. DataMax tukee GP99:n 5 yksikön näytekäytäntöä 7 päivän toimitusajalla Shenzhenin toimipisteestä, kun taas XGIMI MoGo 4 -näyteyksiköt ovat saatavilla vähittäishinnoittelulla 2–3 viikon toimitusajalla Amazonin tai valtuutettujen jakelukanavien kautta.
Näiden puheohjaus eroaa merkittävästi. Suorassa GP99 vs MoGo 4 -testissä MoGo 4 -kaukosäädin sisältää oman Google Assistant -painikkeen, projektorin rungon kautta toimivan kaukomikrofonin sekä Bluetooth 5.2 HID -pariliitoksen. GP99-kaukosäädin käyttää IR 38 kHz -signaalia navigointiin sekä Bluetooth 5.0 -pariliitosta, ja puhehaku hoidetaan valinnaisen 18 dollarin langattoman mikrofoniadapterin kautta. DataMax QA -henkilökunnan kanssa tehdyssä käytännön arvioinnissa MoGo 4:n Google Assistant vastaa noin 0,6 sekunnissa verrattuna GP99:n 1,1 sekuntiin adapterin ollessa kiinnitettynä.
- GP99-näytekäytäntö: 5 yksikköä, 7 päivän toimitusaika, hyvitettävissä vähimmäistilausmäärän ostotilausta vastaan
- MoGo 4 -näytekäytäntö: saatavilla vain vähittäiskanavista, ei OEM-näyteohjelmaa
- GP99 vähimmäistilausmäärä: 200 yksikköä, 12 viikon toimitusaika, FOB Shenzhen
- MoGo 4 -tukkukauppa: ei saatavilla suoraan XGIMI:ltä; vain valtuutetut jakelukanavat
- GP99 takuu: 24 kuukautta OEM, 36 kuukautta valinnaisena laajennuksena
- MoGo 4 takuu: 12 kuukauden valmistajan takuu vähittäisostokautta
Ota yhteyttä tiimiimme DataMax OEM -portaalissa pyytääksesi räätälöidyn tarjouksen käyttöönottomittakaavallasi, kohdemarkkinallasi ja sertifiointivaatimuksillasi.
Visuaalinen viittaus
Usein kysytyt kysymykset
GP99 vs XGIMI MoGo 4: kumpi tarjoaa pidemmän akunkeston?
Tämän projektorin pitkäaikainen sisältöjen käyttöikä suosii MoGo 4:ää yksinomaan Google TV -sertifioinnin ansiosta. Netflix pudotti Widevine L1 -tuen useilta ei-sertifioiduilta Android-versioilta vuonna 2024, minkä vuoksi GP99 toimitetaan Widevine L1 -esilisenssillä DataMaxin suoran sopimuksen kautta sisällöntuottajan kanssa Android Authorityn DRM-selityksen mukaan. Testauksemme osoittaa 1080p Netflix-toiston toimivan molemmilla laitteilla; 4K Netflix-toisto vaatii MoGo 4:n natiivin sovelluksen.
Voinko tilata GP99:n mukautetulla firmwarrella tai logobrändäyksellä?
Kyllä. OEM GP99 -ohjelma tukee mukautettuja firmware-peittokuvia, käynnistyslogon kaiverrusta ja vähittäismyynnin värivaihtoehtopyyntöjä alkaen 200 yksikön vähimmäistilausmäärästä. Brändäyksen räätälöinnin toimitusaika lisää 2–4 viikkoa vakio-ohjelman 12 viikon tuotantoaikatauluun suunnittelun monimutkaisuudesta riippuen. Lähetä brändäysaineistot ja firmware-vaatimukset DataMaxin OEM-palvelut -sivulla.
Sisältyykö XGIMI MoGo 4 -laitteeseen takuu joukkoostajille?
Hankintatiimeille, jotka puntaroivat GP99:ää MoGo 4:ää vastaan, MoGo 4 toimitetaan 12 kuukauden valmistajan takuulla vähittäiskanavien kautta, eikä XGIMI tarjoa suoraa tukkutakuuohjelmaa joukkoostajille. Valtuutetut jakelijat hoitavat korvaavat yksiköt, mutta takuuvaatimusten täyttämisen toimitusaika on keskimäärin 4–6 viikkoa Pohjois-Amerikassa ja 6–8 viikkoa EMEA-alueella. Joukkoostajille, jotka tarvitsevat nopeampaa takuukäsittelyä, OEM GP99:n 24 kuukauden takuu valinnaisella 36 kuukauden laajennuksella on hankintaystävällisempi vaihtoehto.
Mikä sisältöekosysteemi kummankin projektorin mukana toimitetaan?
Näiden äänijärjestelmät palvelevat eri kuuntelijaprofiileja. GP99 vs MoGo 4 -vertailussa MoGo 4 käyttää kahta 5 W:n Harman Kardon -viritettyä ohjainta DTS:X Ultra -prosessoinnilla sekä takapaneelin passiivisäteilijää. Mitattu äänenpaine yhden metrin etäisyydellä on 84 dB SPL, jossa särö on 0,8 % THD 1 kHz:llä. GP99 toimitetaan kahdella 8 W:n ohjaimella, jotka ovat DataMaxin sisäisen akustisen tiimin virittämiä, sekä taakse suunnatulla bassorefleksiportilla, ja ne saavuttavat 86 dB SPL:n 1,1 %:n THD:llä samoissa testiolosuhteissa RTINGS.com-äänimittausmenetelmän mukaan.
Kuinka äänekäs kummankin projektorin tuuletin on kuormituksen aikana?
Jokainen ääniero on pieni mutta merkityksellinen ulko- ja avoimen tilan käytöille. B2B-ostajien yhteyksissä, kun varustetaan hotellien patioita, pop-up-vähittäismyyntiaktiviteetteja tai ulkotapahtumatiloja, GP99:n 2 dB:n etumatka tarkoittaa havaittavampaa selkeyttä 3–4 metrin kuunteluetäisyyksillä. MoGo 4:n Harman Kardon -brändäys tuo vahvemman vähittäismyynnin vetovoiman kuluttajakanavissa, mikä on todellinen tekijä B2C-konversioasteissa, vaikka laitteiston suorituskyky jää hieman GP99:stä.
Mistä voin hankkia varaosia kumpaankin malliin?
GP99:n varaosat – mukaan lukien käyttäjän vaihdettavissa oleva akkumoduuli, optinen moottori ja emolevy – toimitetaan suoraan DataMaxilta 5 päivän toimitusajalla takuuvaatimuksille ja 10 päivän toimitusajalla takuun ulkopuolisille tilauksille. GP99 vs MoGo 4 -vertailussa MoGo 4 -osien saatavuus kulkee XGIMI:n valtuutettujen huoltokeskusten kautta, mikä rajoittaa B2B-ostajat kuluttajatason RMA-aikatauluihin. Selaa GP99:n varaosaluetteloa ennen sitoutumista kumpaakaan laitteeseen.
Alan yhteenveto projektorihankintoihin vuonna 2026
| Tekniset tiedot | GP99 | XGIMI MoGo 4 |
|---|---|---|
| HDMI-tulot | 1× HDMI 2.1 (eARC) | 1× HDMI 2.0 (ARC) |
| USB-portit | 2× USB-A 3.0, 1× USB-C PD | 1× USB-A 2.0 |
| Äänilähtö | 3,5 mm + optinen S/PDIF | ainoastaan 3,5 mm |
| Langaton yhteys | Wi-Fi 6, BT 5.0 | Wi-Fi 5, BT 5.2 |
| Akku | 71 Wh, 2,5 tunnin toisto | 44 Wh, 2,0 tunnin toisto |
Tämän tuotteen porttikartoitus tekee GP99:stä vahvemman valinnan kiinteisiin asennuksiin ja neuvotteluhuoneisiin. HDMI 2.1 eARC -portti tukee häviötöntä Dolby Atmos -läpivientiä ulkoisista lähteistä, kun taas MoGo 4:n HDMI 2.0 ARC yltää korkeintaan Dolby Digital Plus -tasolle. GP99:n kaksi USB-A 3.0 -porttia tukevat suoraa median toistoa ulkoisilta SSD-levyiltä täydellä USB 3.0 -nopeudella, mikä on hyödyllistä digitaalisille opastinkierroksille vähittäismyynti- ja messuympäristöissä.
