Ostaja vertaillessaan kahta projektoriota näkee yhdessä teknisissä tiedoissa merkinnän "lamppupohjainen, 3500 lumenia" ja toisessa merkinnän "LED-projektorin valonlähde, 2500 lumenia" — ja

Julkaistu: 01.08.2025 - 74 Katselukerrat

Näin LED-valonlähde toimii nykyaikaisissa projektoreissa

Miten LED-valonlähde toimii nykyaikaisissa projektoreissa

B2B-projektorija tai AV-laitteita vertaileva ostaja näkee yhden tuotteen spesifikaatiossa ”lamppupohjainen, 3500 lumenia” ja toisessa ”LED-projektori valonlähde, 2500 lumenia” – ja olettaa ensimmäisen voittavan, koska numero on suurempi. Tämä olettamusai maksaa rahaa. 13 vuoden kokemuksella projektorien valmistuksesta Shenzhenin tehtaallamme olemme nähneet jakelijoiden menettävän kokonaisia B2B-tarjouskilpailuja, koska heidän RFP-dokumenttinsa painoivat raakalumenimääriä kestävän kirkkauden, väritoiston ja kokonaiskustannusten sijaan. Tämä opas purkaa tämän projektorin taustalla olevan tekniikan, näyttää tarkalleen mitkä tiedot vastaavat mitäkin hankintapäätöstä, ja antaa rinnakkaisvertailukehyksen, jonka voit antaa hankintatiimillesi tällä viikolla.

kompaktin kotiteatteriprojektorin projektorimoduuli

Pika-yhteenveto

  • SKU käyttää punaisia, vihreitä ja sinisiä valoa-LEDvai diodeja (RGB LED) yksittäisen korkeapaine-elohopealampun sijaan, mikä tuottaa noin 20 000–30 000 käyttötuntia verrattuna perinteisen UHP-lampun 3 000–5 000 tuntiin.
  • Malli säilyttää kirkkauden ja värituotannon noin 95 %:ssa alkuperäisestä spesifikaatiosta ensimmäisen 10 000 tunnin aikana, kun taas lamppupohjaiset yksiköt voivat pudota 50 % tai enemmän samassa aikaikkunassa.
  • B2B-hankintatiimeille, jotka kirjoittavat vuoden 2026 RFP:iä, yksikkö poistaa kokonaismaahantuotu-kustannuksesta huoltotyön, lampun vaihto-SKU:t ja takuuvaraus-kustannukset.
  • Tämä projektori mahdollistaa tuulettimettoman tai lähes äänettömän lämpösuunnittelun, koska diodien lämpö on pienempi ja helpompi haihduttaa kuin UHP-lampun valokaaren lämpö.
  • RGB-LED-moduulit saavuttavat myös Rec.709-väriavaruuden yli 100 % s.A. peitolla ilman värinpyörää, mikä poistaa sateenkaariefektin, joka yhä vaivaa joitain yksisiruisia DLP-lamppuprojektoreita.

Miksi projektori korvasi lampun 80 %:ssa uusista malleista

Valonlähteen vertailu: lamppu vs LED vs laservalofosfori vs RGB-laser

Muutos ei ole markkinointia. Kyse on fotoniverkkoa fysiikasta, lämpösuunnittelusta ja toimitusketjun taloudesta. Kolme teknistä tosiasiaa pakotti kategoriamuutoksen.

Fotonien tuotanto ja RGB-LED-pino

Perinteinen projektorilamppu tuottaa valkoista valoa pakottamalla sähkökaaren korkeapaineisen elohopeahöyryn läpi. Tämä laajakaistainen valo suodatetaan tai väripyöräitetään peräkkäjäisesti näytölle näkyväksi kuvaksi. SKU tuottaa punaisia, vihreitä ja sinisiä fotoneja suoraan kolmesta erillisestä puolijohdelitoksesta ja sekoittaa ne optisesti ennen kuvantamissirua (DLP, 3LCD tai LCoS).

Tällä erolla on merkitystä, koska jokainen LEDistä lähtevä fotoni on jo valonväriavaruuden sisällä. Ei ultravioletti- tai infrapunavuotoa suodatettavaksi, ei suurjännitekuristinta, ei valokaaren sytytyslämmittelyä. Yhdysvaltain energiaministeriön solid-state-valaistusohjelman mukaan fosforimuunnetut ja suoraväri-LEDit muuntavat 40–50 % sähköenergiasta näkyväksi valoksi verrattuna noin 5–10 %:iin perinteisissä elohopeakaari-lähteissä. Loppueneräinen energia poistuu lämpönä, mutta huomattavasti pienemmässä ja helpommin hallittavassa kokonaisuudessa kuin UHP-lampun monisatavuotinen valokaari.

OEM-ostajille hankintavaikutus on suoraviivainen: 100 W:n malli voi vastata näytön valkoista kirkkautta, jonka 200 W:n lamppuyksikkö tuottaa monissa olohuoneen valaistusolosuhteissa, koska LED-spektri ei juurikaan haaskaa näkymättömissä kaistoissa. Tämä suhde näkyy jasträkti suoraan pienempinä virtalähteinä, pienempinä UPS-kokoina kaupallisissa asennuksissa ja hiljaisempina jäähdfytystuulettimina.

Käyttöikä, lumenin ylläpito ja takuulaskenta

Lampun ja LEDin käyttöiän ero on suurin yksittäinen rivi 5 vuoden projektorin TCO-mallissa. Olemme nähneet tukku-RFP:stä toiseen, joissa ostaja vertaili vain yksikköhintaa ja missasi tämän kokonaan.

UHP-lamppu on mitoitettu 3 000 tunniksi normaalitilassa ja jopa 5 000 tunniksi säästötilassa. 50 %:n nimelliskäyttöiän jälkeen lumenin anto laskee huomattavasti ja lamppu on vaihdettava kuvanlaadun palauttamiseksi. Tyypillinen vaihtolamppu maksaa 49–129 dollaria tukkuhintaan plus 15–30 minuuttia kenttähuoltotyötä joka vaihdella. Kerro tämä 200 luokkahuoneen tai kokoushuoneen projektorin laivastolla, ja katsoit toistuvaa operatiivista riviä, joka varjostaa alkuperäisiä laitteistonsäästöjä.

Yksikkö on mitoitettu 20 000–30 000 tunniksi normaalitilassa useimmilla 2024–2026 alustoilla, joita auditoimme. Shenzhenin kalibrointilaboratorion sisäiset testit osoittavat, että tämä projektori pitää vähintään 70 %:n alkuperäisestä lumenin annostaan 20 000 tunnin kohdalla, selvästi sen pisteen ohi, jossa UHP-yksikkö olisi vaatinut kahdesta neljään vaihtokertaa. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat elinkaarikustannuksia, laskutoimitus on suoraviivainen: 8 tuntia päivässä, 5 päivää viikossa käytetyssä projektorissa LED-lähde voi kestää yli 9 vuotta ennen kuin valontuotannon vaihtoa harkitaan, kun taas lamppuyksikkö tarvitsee uuden polttimon noin 18–30 kuukauden välein samalla käyttöjaksolla.

Väriavaruus, värinpyörän eliminointi ja ”sateenkaariefekti”

RGB-LED tuottaa kylläisiä perusvärejä fysiikalla, ei suodattamalla valkoista valoa pyörivän dikroottisen pyörän läpi. Tuloksena oleva värikolmio kattaa Rec.709:n 110–130 %:sti hyvin viritetyissä yksiköissä ja lähestyy DCI-P3-peittoa kannettavan kategorian huippupäässä. Lamppupohjaisten yksiköiden on tehostettava elohopean vihreää ja suodatettava sininen fosforipinnoitteella lähestyäkseen samaa aluetta, mikä rajoittaa lopullisen kuvan kylläisyyttä.

Koska projektori moduloi punaisia, vihreitä ja sinisiä kanavia jatkuvasti, se poistaa peräkkäisen värinpyörän, joka yhä ohjaa edullisia yksisiruisia DLP-lamppuprojektoreita. Tämä tarkoittaa, ettei näkyviä väriraidkoja, ei ”sateenkaariefektiä” suurikontrastisilla reunoilla, eikä värin hajoamisartefaktoja liikkeessä. OEM-ostajille, jotka specifioivat tuotetta luokkahuoneisiin, kokoushuoneisiin ja kotivihde-bundleihin, tämä ero on nyt kolmen parhaan ostajavalituksen joukossa, joita kuulemme jakelijapalautteessa, joten sen rakentaminen ulos laitteistosta alusta lähtien on vuoden 2026 perusta eikä premium-lisähinta.

Seuraava osio kattaa lämpösuunnittelun, kompaktin muodon, OEM-moduulivalinnan ja spesifikaattitarkistuslistan, jonka voit antaa toimittajallesi ennen ostopäätöstä.

(Sanamäärä: ~870)

Lämpösuunnittelu, jäähdytysakustiikka ja 30 dB:n kysymys

Jäähdytys on se osa SKU:n suunnittelua, johon käytämme eniten laboratoriokokeita, koska jokainen muu spesifikaatti datalehdellä on seurausta siitä, kuinka hyvin jäähdytyslevy siirtää energiaa ulos LED-rivistä.

100 W:n malli muuntaa tyypillisesti noin 60 % syöttötehostaan säteilyvaloksi ja dumpaa loput 40 %:sta lämpöön. Tämä lämpökuorma on noin puolet siitä, mitä 200 W:n UHP-lamppu tuottaa samalle näytön lumenmäärälle, mikä kuulostaa pieneltä paperilla mutta kumuloituu dramaattisesti suljetuissa optisissa moottoreissa. Olemme mitanneet liitoksesta ympäristöön -lämpövastukseksi 1,8 °C/W käyttämissämme 2026 kannettavien alustojen sidotuissa kuparisissa lämmönlevittäjissä, laskua 2,6 °C/W:stä vuoden 2023 versiossa.

Jäähdytyslevyn geometria, höyrykammiot ja tuulettimen käyrät

Kolme jäähdytyslähestymistapaa hallitsevat nykyisiä OEM-suunnitteluja. Pelkät passiiviset jäähdytyslevyt toimivat noin 30 W:iin LED-tehoa asti ja rajoittuvat alle 500 ANSI lumenin pikoluokan yksiköihin. Yksituuletin-pakotettu ilma -suunnittelut käsittelevät 50–120 W ja ovat 1080p-kannettavien kategorian työjuhta, melutaso 28–34 dB 1 metrin etäisyydellä. Höyrykammioavusteiset kaksoistuuletin-suunnittelut työntävät 120–250 W ja on varattu 4K UHD -korkeakirkkausyksiköille, mitatut akustiikka 32–38 dB välillä riippuen säästötilan laiteohjelmistoprofiilista.

B2B-hankintatiimeille oikea kysymys ei ole ”kuinka monta tuuletinta” vaan ”mikä on dB-spesifikaatti istuinpaikalla 1 metri linssin edessä, mitattuna ANSI/ISO 7779:n mukaisesti?” Useimmat datalehdet julkaisevat yhä melunumerot 1 metri yksikön takana, mikä on merkityksetöntä kattoon asennettavassa luokkahuoneasennuksessa, jossa yleisö istuu suoraan projektorin alla.

Pölyn tunkeutuminen, IP-luokitukset ja kenttähuolto

Yksikön rivit eivät heikkene pölystä kuten pyörivä värinpyörä, mutta jäähdytyslevyn rivat ehdottomasti heikkenevät. Tukkeutunut rivojen pino nostaa liitoslämpötilaa, mikä lyhentää LEDin käyttöikää ja siirtää värikoordinaatteja ajan myötä. Määrittelemme IP5X-pölysuojatut optiset moottorit kannettavaan valikoimaamme ja IP6X kiinteisiin asennus-SKUihin, ja suosittelemme OEM-ostajia pyytämään IEC 60529 -testiraportin toimittajalta ennen PO:n allekirjoittamista. Tämä yksittäinen asiakirja kertoo, onko jäähdytyskanava suunniteltu oikeaa asennusta vai vain pöytädemoa varten.

Kompakti muoto, OEM-moduulivalinta ja spesifikaattitarkistuslista

Projektorin muotoetulyönti ei ole markkinointilause; se on hankintarivi. Pienemmät moottorit tarkoittavat pienempiä koteloita, pienempiä laatikoita, pienempiä lavoja ja pienempiä rahtikustannuksia yksikköä kohti, minkä vuoksi kannettava kategoria on siirtynyt lähes kokonaan solid-state-lähteisiin viimeisten 36 kuukauden aikana.

Optisen lohkon koko ja moduulien standardointi

Tyypillinen UHP-lamppumoottori vie 1 400–1 800 cm³ mukaan lukien heijastinkotelo, dikroottinen pyöräontelo ja UV-suodatinkoppi. Vastaava SKU-moduuli, mukaan lukien punaiset, vihreät ja siniset LED-paketit, valoputkihomogenisaattori ja integroitu ohjainpiirilevy, mahtuu 380–620 cm:iin DataMaxilla integroimillamme alustoilla. Tämä 60–70 %:n tilavuuden vähennys on se, mikä mahdollistaa 1080p 1 200 ANSI lumenin yksikön toimituksen 1,2 kg:n sijaan uuden pienikokoisen 720p-yksikön olemassaolon alle 0,8 kg:n painoisena.

spesifikaattiUHP-lamppumoduulimallin moduuli
Moottorin tilavuus1 400–1 800 cm³380–620 cm³
Lämpenemisaika60–90 sekuntia< 2 sekuntia
Nimelliskäyttöikä3 000–5 000 tuntia20 000–30 000 tuntia
VärinpyöräVaaditaan (yksisiruinen DLP)Ei vaadita (RGB perästoiminen)
Vaihtokustannus (tukku)49–129 dollaria polttimoa kohti0 dollaria (suljettu moduuli)
Elohopeapitoisuus50–200 mg0 mg
Eco-vaatimustenmukaisuusErityishäivitys RoHS-poikkeuksen allaStandardi RoHS/REACH

Hankintatarkistuslista ennen PO:n allekirjoittamista

OEM-ostajille, jotka specifioivat yksikön moduulin yksityismerkki-koteloon, seuraavat seitsemän kohtaa tulen olla toimittajan audit-lomakassa ennen kuin kopioinnan talletus keskitse. MOQ vakiolle RGB-LED-moduuleillemme alkaa 500 yksiköstä per SKU 12 viikon läpimenoajalla ensimmäiselle artikkelille ja 8 viikolla toistuville tuotantoerille. Toimitamme LM-80 lumenin ylläpitotestiraportit LED-paketeille, täyden RoHS- ja REACH-vaatimustenmukaisuuskansion, ja IEC 62471 -fotobiologisen turvallisuustodistuksen joka toimituksen mukana.

Toisen tason tarkistuslistakohta on värilaatikoiden yhtenäisyys. LEDit lajitellaan x,y-kromaattisuuden ja lumenin annon mukaan, ja toimittaja, joka ei esilajittele, toimittaa erän, jossa yksikkö A lukee 1 100 ANSI lumenia ja yksikkö B lukee 1 300, mikä muuttuu palautusaste-ongelmaksi heti kun vähittäiskanavasi avautuu. DataMaxilla suoritamme 3-vaiheisen saapuvan laadunvalvonnan jokaiselle LED-kelalle ennen SMT-linjan käynnistä, ja suosittelemme samaa mille tahansa OEM-kumppanille.

Kolmas kohta on ohjaimen topologia. Vakiovirta-ohjaimet aktiivisella PWM-himmennyksellä tuottavat puhtaampaa vettä kuin vakiojännite-ohjaimet, ja ne antavat laiteohjelmistotiimille mahdollisuuden rakentaa dynaamiset säästötilat, joita vähittäisostajat nyt odottavat standardina. Toimittajan kysyminen, onko ohjain vakiovirta vai vakiojännite, ja tukeeko se 1 kHz tai korkeampaa PWM-taajuutta, säästää sinut laiteohjelmistopäivityskierrokselta myöhemmin. Yhdysvaltain energiaministeriön solid-state-valaistusohjelman ohjaimen topologiaa koskevat spesifikaatiot ovat hyödyllinen viite mille tahansa hankintatiimille, joka kirjoittaa RFP:tä.

Kolmas osio kattaa ostajavaiheen päätöksentekokehyksen, UKK-osion, ja tukkutoimintavaiheet OEM- ja B2B-kumppaneille.

(Sanamäärä: ~870)

Seuraavat askeleet B2B-ostajille, jotka specifioivat tämän projektorin

B2B-hankintatiimeille, AV-integraattoreille ja tiimin OEM-ostajilleille, jotka arvioivat projektoria vuoden 2026 tuotantosykliin, polku shortlistilta allekirjoitettuun PO:hon noudattaa ennustettavaa sekvenssiä. Ensimmäinen askel on lukita tavoitteena oleva lumenin anto ja resoluutio, koska jokainen alavirran spesifikaatti (LED-laatikko, ohjaintopologia, lämpöbudjetti) kaskadoituu siitä päätöksestä. Toinen askel on pyysyntä LM-80-testidata, IEC 62471 -todistus, ja näyteerä 5–10 yksikköä sisäistä validointia varten. Kolmas askel on neuvotella MOQ, läpimenoaika ja takuuehdot kirjallisesti ennen kuin mitään työkalujen talletusta muutosta kädestä.

Näytepolitiikka, MOQ ja DataMaxin yhteystiedot

DataMaxilla vakionäytepolitiikkamme toimittaa 3–5 arviointiyksikköä mitä tahansa SKU-moduulia 7 arkipäivän kuluessa Shenzhenin linjaltamme, näytekustannus hyvitetty takaisin ensimmäistä 1 000 yksikön tai sitä suurempaa tuotettu PO:ta. A vasten. MOQ vakiolle RGB-mallin SKU:illemme alkaa 500 yksiköstä per osanumero, 12 viikon läpimenoajalla ensimmäiselle artikkelille ja 8 viikolla toistuville erille. Räätälöidyt optiikat, räätälöity ohjainlaiteohjelmisto ja yksityismerkki-kotelotyökalut hinnoitellaan erillistä suunnittelumuutosmääräystä vasten.

OEM-kumppaneille, jotka rakentavat yksityismerkki LED-valonlähde -koteloa, tarjoamme täyden vaatimustenmukaisuuskansion, LM-80-lumenin ylläpitoraportin, RoHS- ja REACH-todistukset, ja 24 kuukauden takuun tämän LED-valonlähdemoduulille itsessään. Bulk-hinnoitteluportaat alkavat 1 000 yksiköstä, 5 000 yksiköstä ja 10 000 yksiköstä per kalenterivuosineljännes, FOB Shenzhen- ja DDP-ehdot molemmat saatavilla.

TilausporrasMOQLäpimenoaikaNäytehyvitys
Näytearvio3–5 yksikköä7 arkipäivääKyllä, 1k+ PO:ta vastaan
Ensimmäinen artikkeli500 yksikköä12 viikkoaei sovellu
Toistuva erä500 yksikköä8 viikkoaei sovellu
Bulk Q1 -porras1 000 yksikköä8 viikkoaPorraskohtainen alennus

Aloittaaksesi projektin, pyysy räätälöity tarjous tai tutustu OEM-palveluihimme saadaksesi koko sitoutumiskulun. Pohjois-Amerikan ja EU:n jakelijakumppanit voivat myös pyysyä tukkuluettelo nykyisestä projektorin SKU-saatavuudesta.

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka kauan LED-projektorin valonlähde kestää verrattuna UHP-lamppuun?

Tyypillinen UHP-lamppumoduuli on mitoitettu 3 000–5 000 tunniksi ennen kuin polttimo vaatii vaihtoa, kun taas suljettu LED-projektorin valonlähdemoduuli on mitoitettu 20 000–30 000 tunniksi Illuminating Engineering Societyn julkaiseman LM-80-lumenin ylläpitostandardin mukaisesti. Tämä 4–6× käyttöikäetu poistaa polttimon vaihtorivin kokonaiskustannuslaskelmastasi.

Voiko LED-projektorin valonlähde saavuttaa 4 500 ANSI lumenia kokoushuoneeseen?

Kyllä. Tuotannon LED-projektorin valonlähdemoduulit DataMaxilta toimitetaan nyt 4 500 ANSI lumenina 4K UHD -kokousalustassamme, käyttäen nelikanavaista RGB-tehostettua LED-arkkitehtuuria ulkoisella fosforimuuntimella. Lämpöbudjetti tuossa annossa vaatii 120 mm:n lämpöputken ja ohjatun tilavuuden kotelon, mutta spesifikaatti on todellinen ja toimitetaan B2B-kanaville tänään.

Onko LED-projektorin valonlähde kalliimpi kuin UHP-lamppu alkuun?

LED-projektorin valonlähdemoduulin materiaaliluettelo on noin 1,6–2,1× vastaavan UHP-lamppukokoonpanon hinta, mutta 49–129 dollarin tukkuhinta jokaisesta vaihto-UHP-polttimosta tuotteen elinkaaren aikana tyypillisesti kääntää kokonaiskustannuksen LED-projektorin valonlähteen hyväksi ensimmäisten 18–24 käyttökukukauden sisällä.

Sisältävätkö LED-projektorin valonlähdemoduulit elohopeaa?

Ei. Suljettu LED-projektorin valonlähdemoduuli ei sisällä lainkaan elohopeaa, kun taas UHP-lamppumoduuli sisältää 50–200 mg elohopeahöyryä, joka laukaisee erityiset hävitysvaatimukset projektiovalonlähteiden RoHS-poikkeuksen alla. B2B-ostajille, jotka toimittavat EU:hun, Kaliforniaan tai New Yorkiin, voidaan yksinkertaistaa elinkaaren lopun vaatimustenmukaisuuspapereita.

Mikä on tyypillinen MOQ yksityismerkki-LED-projektorin valonlähderakennukselle?

Vakiolisimme MOQ alkaa 500 yksiköstä per LED-projektorin valonlähde-SKU ensimmäiselle artikkelin tuotantoerälle, toistuvat tilaukset hyväksytään samalla 500 yksikön kynnyksellä ja nopeammalla 8 viikon läpimenoajalla. Räätälöityjen optiikoiden tai räätälöidyn laiteohjelmiston suunnittelumuutosmääräykset kantavat erillisen kertaluonteisen NRE-maksun, joka jaksotetaan ensimmäisen tuotantoerän yli.

Mitkä toimialat ottavat käyttöön LED-projektorin valonlähteen nopeimmin vuonna 2026?

Koulutus, yritys-AV ja kannettava kuluttaja ovat kolme nopeimmin käyttöönottavaa pystysuoraa sektoria LED-projektorin valonlähteelle vuonna 2026, hotelli- ja uskonnolliset tilat lähellä takana. GP95-hotelliprojektorimme on yksi SKU, jonka näemme korvaavan UHP-pohjaisia kattoasennuksia hotellihuoneissa mittakaavassa tänä vuonna.

Toimialakonteksti vuodelle 2026

LED-projektorin valonlähdekategoria on ylittänyt kynnyksen, jossa se ei ole enää premium-vaihtoehto; se on oletusvalinta missä tahansa projektoritarjouksessa yli 500 ANSI lumenin, ja tukkukanava on täysin konsolidoitunut RGB-LED-toimituksen ympärille. B2B-ostajille, jotka eivät ole vielä uudelleen-spesifioineet vuoden 2024 materiaaliluetteloaan, seuraavat 6 kuukautta ovat ikkuna siirtyä.

Aloita DataMaxin kanssa

spesifioi LED-projektorin valonlähde seuraavaan tuotantosykliisi, pyysy näyteerä tai lukitse vuoden 2026 tuotantopaikka Shenzhenin tiimiinsä kanssa. Ota yhteyttä OEM-suunnittelupöytäämme tänään, tai selaa koko LED-projektorin valonlähdeluetteloa valitaksesi oikean SKU koteloosi.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö