Heti kun pelaaja pudottaa kolikon klassiseen kaappiin, väärä näyttötekniikka voi latistaa jokaisen Street Fighter -erän, jokaisen Out Run -kierroksen ja jokaisen combon

Julkaistu: 04.09.2026 - 66 Katselukerrat

Näin valitset projektorin arcade-pelaamiseen vuonna 2026

Kuinka valita projektori pelihallikäyttöön vuonna 2026

Sillä hetkellä kun pelaaja pudottaa kolikon klassiseen pelikabiiniin, väärä näyttöteknologia voi latistaa jokaisen Street Fighter -erän, jokaisen Out Run -kierroksen ja jokaisen Pac-Man-kombon. Viivepiikit, haalistuneet värit ja liike-epäterävyys muuttavat kokemuksen lähemmäs diaesitystä kuin pelihallin lattiaa, jota yritetään jäljitellä. Projektorin valinta ei ole sama työ kuin sellaisen valinta neuvotteluhuoneisiin, luokkahuoneisiin tai edes olohuoneen Netflix-sessioihin, ja vaatimukset voivat hiljaa räjäyttää hankintabudjetin, kun tekniset tiedot näyttävät vaihdettavilta spesifikaatiolomakkeella.

Siksi kirjoitimme tämän oppaan. Seuraavan 2000 sanan aikana saat toimivan määritelmän sille, mitä pelihalliprojektorin on pystyttävä tekemään, rinnakkain vertailtavan spesifikaatiotaulukon, kolme käytännön käyttötapausta (kotikokoonpano, kaupallinen venue ja OEM-integrointi) sekä hankintatarkistuslistan vuodelle 2026.

Mitä "pelihallivalmis" oikeasti tarkoittaa projektorin spesifikaatioissa

Useimmat ostajat astuvat hankintakeskusteluun luullen, että he tarvitsevat vain "korkean lumenin" tai "4K":n. Molemmat ovat hyödyllisiä, mutta kumpikaan ei ole ratkaiseva tekijä pelihallikäyttöön tarkoitetussa projektorissa. Kolme spesifikaatiota nousevat muiden yläpuolelle, ja niiden tulisi olla ensimmäinen suodatin jokaisessa RFP:ssä tai shortlistalla.

Syöttöviive ja virkistystaajuus, mitattuna käytännössä

Yksin yleisimmin väärinymmärretty spesifikaatio projektorin datalehdillä on syöttöviive. Valmistajat rakastavat tulostaa "game mode" -luvun, mutta arvo edustaa yleensä parasta mahdollista skenaariota, jossa liikkeenpehmennys, trapetsikorjaus ja kohinanvaimennus on kaikki pois päältä. Vakavassa pelihallipelissä mikä tahansa yli 16 ms 1080p / 120 Hz -tilassa alkaa tuntua hitaalta tappelupeleissä ja rytmipeleissä. MiSTer FPGA -tyyppinen levy 15 kHz:n taajuudella täytyy skaalata ylöspäin ja lukita kuvataajuus, mikä lisää prosessointiviivettä, jota yksikään spesifikaatiolomake ei suoraan ilmoita. Neuvomme OEM-ostajia pyytämään mitatun viiveraportin markkinointiluvun sijaan ja B2C-ostajia etsimään arvioijia, jotka julkaisevat oskilloskooppijälkiä subjektiivisten vaikutelmien sijaan.

ANSI-lumenit vs ISO-lumenit vs todellinen huoneesi

Kirkkausstandardit ovat olemassa syystä, ja ANSI / ISO -määritelmät, joita Projector Central julkaisee metodologiasivuillaan, ovat useimpien insinöörien käyttämä referenssi. Pelihallikäyttöön tarkoitettu projektori pimeässä kotikokoonpanossa pärjää 2500–3500 ANSI-lumenilla. Siirrä sama laite veneeseen, jossa on ylävalaistus, neonkylttejä tai lasijulkisivu, ja samasta projektorista tulee lukukelvoton. Kaupallisten ostajien tulisi suunnitella 4500–6000 ANSI-lumenia yhdistettynä korkean kontrastin ALR-näyttöön, kun taas kotikäyttäjät voivat säästää kustannuksissa valitsemalla 3000 ANSI-lumenia kiinteäkehyksisellä ympäristön valon hylkivällä pinnalla.

Väriavaruus ja pelikabiinin taideteosten ongelma

Pelihallien markiisit ja sivutaideteokset on painettu tietyillä Pantone-tyyppisillä punaisen, syaanin ja keltaisen sävyillä, jotka halvat valomoottorit haalettavat. DLP-laite, jossa on tavallinen RGB-LED- tai laserkonversiovalonlähde, kattaa tyypillisesti 85–95 prosenttia Rec.709:stä, kun taas 3LCD-laserkonversio voi ylittää 95 prosenttia ja pitää ihonsävyt neutraaleina. Tappelupeleissä, joissa on punaiset elämäpalkit ja siniset supermittarit, jopa 10 prosentin väriavaruusero on näkyvissä. Käytännön lattia, jota suosittelemme, on 90 prosenttia Rec.709:stä, ja 110 prosenttia DCI-P3:sta stretch-tavoitteena niille kaapeille, joissa näytetään animea tai tyyliteltyä taidetta.

SpesifikaatioVähimmäisvaatimus pelihallikäyttöönSuositus vuodelle 2026Premium / venue-taso
Syöttöviive (1080p / 120 Hz)alle 16 msalle 8 msalle 4 ms erillisellä tilalla
ANSI-kirkkaus2500 ANSI3500 ANSI4500 – 6000 ANSI
Väriavaruus (Rec.709)85%90%110% tai laajempi
ValonlähdeLEDLaserkonversioRGB-laser / hybridi
Heittosuhde1.2:10.8:1 ultralyhyt heitto0.4:1 markiisien korvaamiseen
Natiivi virkistystaajuus60 Hz120 Hz240 Hz pienemmällä resoluutiolla
AsennusJalusta / hyllyKatto / takahyllyMukautettu kaappikiinnitys

Heittosuhde on geometriaongelma, ei spesifikaatiolomakepäätös

Heittosuhde kaataa hiljaa useampia pelihallirakennelmia kuin mikään muu spesifikaatio. Tavallinen 1.2:1 -linssi pienessä pelihuoneessa voi pakottaa projektorin 3 metrin päähän näytöstä, mikä törmää pelaajan istuimeen. Ultralyhyen heiton projektori pelihallikäyttöön, 0.4:1–0.8:1 alueella, voi olla noin 60 cm:n päässä 100-tuumaisesta näytöstä ja jättää pelaajan pääntilan kokonaan vapaaksi. Kaupallisissa pelihallibaareissa venuen omistajat usein asentavat laitteen näytön yläpuolelle jyrkässä alaspäin kulmassa, mikä toimii vain, jos linssissä on pystysuora linssinsiirto tai vahva trapetsin sieto. Olemme nähneet OEM-ostajien tilaavan vahingossa 200 yksikköä 1.5:1-mallia ja sitten joutuvan rakentamaan layoutin uudelleen pilottiasennuksen jälkeen – kustannus, jota mikään tukkualennus ei kata.

Liitettävyys, viiveen siirto ja sovittimien todellinen hinta

Pelihallikäyttöön tarkoitettu projektori on vain yhtä reagoiva kuin polku ohjauslevysi ja kuvapiirin välillä. Modernit JAMMA-liitännät, RP2MAME-rakennelmat ja MiSTer FPGA -asennukset kaikki lähettävät HDMI 2.0:n tai 2.1:n kautta, mutta levyn revisio, kaapelin laatu ja jakajan topologia kukin lisäävät mitattavissa olevaa viivettä. Olemme mitanneet 4–7 ms lisäviivettä, jonka halvat passiiviset HDMI-jakajat aiheuttavat 1080p/120 Hz -signaalipolussa, ja luku kaksinkertaistuu sovittimissa, jotka skaalaavat 4K:n 1080p:hen. OEM-ostajille, jotka hankkivat pelihallikäyttöön tarkoitettua projektoria mittakaavassa, suosittelemme määrittelemään HDMI 2.1:n eARC-läpimenon ollessa pois käytöstä kättelyajan lyhentämiseksi, sekä mitatun viivebudjetin, joka sisältää sovitinkaapelin, ei vain moottoria itseään.

Signaalipolun komponenttiTyypillinen lisäviiveLievennys pelihallikäytössä
HDMI 2.1 passiivijakaja4 – 7 msAktiivinen optinen HDMI-kaapeli tai kuitu
Alasskaalaus (4K → 1080p)8 – 14 msAja natiivisti 1080p FPGA:sta tai MiSTeristä
Langaton HDMI-extender15 – 30 msKiinteä CAT6 tai kuitu venue-mittakaavassa
AV-vastaanotin DSP:llä12 – 25 msBypass-tila tai vain HDMI-läpimeno
Pelikonsolin sisäinen prosessointi6 – 18 msIsäntälaitteen "Game Mode" pois päältä

B2C-ostajat, jotka tarvitsevat vain yhden kaapin, voivat jättää suurimman osan tästä taulukosta huomiotta. Hankintatiimit, jotka tilaavat 50–500 yksikköä venue-käyttöönottoon, eivät voi. Jokainen millisekunti, jonka menetät halpaan sovitinpinoon, muuttuu huoltolipukkeksi, palautukseksi tai negatiiviseksi arvosteluketjuksi, joka vahingoittaa brändin mainetta pitkään takuuikkunan sulkeuduttua.

Kaapelin pituus, kuituyhteydet ja venuen arkkitehtuuri

Pelihallibaarit ja FEC-venuet kulkevat rutiininomaisesti HDMI 15–30 metriä keskitetystä telineestä kattoon asennettuihin projektoreihin yli 100-tuumaisen näytön ylle. Tavallinen kupari-HDMI alkaa menettää signaalin eheyttä 8 metrin jälkeen 4K/60-tilassa, minkä vuoksi vakavat asennukset ottavat käyttöön kuituoptisen HDMI:n tai HDBaseT-extenderit CAT6A:n yli. Kuituvaihtoehto lisää noin 1 ms viivettä verrattuna 6–10 ms:iin HDBaseT-extenderillä, mitattavissa oleva ero tappelupelilinjastossa, jossa 4 ms:n kuvan pudotus vastaa 5 kuvaa sekunnissa koettua nopeuden menetystä. Neuvomme spesifioimaan kuidun uusiin yli 12 metrin asennuksiin ja budjetoimaan 45–90 dollaria per veto kaapelille ja päätöshardille.

Hankinnan realiteetit: MOQ, toimitusaika ja sertifiointiaikataulut

OEM-ostajille, jotka arvioivat pelihallikäyttöön tarkoitettua projektoria jälleenmyyntiin omalla tuotemerkillään tai FEC-rakennelmaan integroitavaksi, hankintalasku on erilainen kuin B2C-ostoskorissa. Useimmat aasialaiset OEM/ODM-tehtaat, oma linjamme mukaan lukien, antavat vähimmäistilausmääräksi 100 yksikköä standardi-SKU:lle ja 300–500 yksikköä mukautetulle rungon värille, laserkonversio-väripyörän kalibroinnille tai räätälöidylle käynnistyslogolle. Toimitusajat ovat 35–55 päivää standardiväreille ja 70–90 päivää täysin räätälöidyille SKU:ille talletuksen selvittyä. Tämä aikajana ei sisällä saapuvaa merikuljetusta Shenzhenistä tai Shanghaista, mikä lisää 18–28 päivää meritse tai 4–7 päivää lentoteitse.

Sertifiointi on piilotettu vero, jonka useimmat ensikertalaiset maahantuojat aliarvioivat. Pohjois-Amerikkaan menevä projektori tarvitsee FCC Part 15 -todennuksen sekä UL- tai ETL-listauksen, jos yksikkö toimitetaan ulkoisen virtalähteen kanssa. Eurooppaan menevät yksiköt vaativat CE-EMC:n ja pienjännitedirektiivin sekä RoHS-dokumentaation jokaiselle komponentille. Olemme seuranneet ostajien budjetoivan 8 000 dollaria 200 yksikön tilaukseen ja saavan sitten 14 000 dollarin laskun sertifiointilaboratoriomaksujen, toimituksen ennakkomaksun ja tullivälittäjän kulujen kasautuessa. Realistinen vararahasto ensimmäisille pelihalliprojektoritilauksille on 15–20 prosenttia FOB-hinnan päälle.

HankintavaiheTyypillinen kestoYleinen sudenkuoppa
Tarjous ja näytteen arviointi7 – 14 päivääNopeutta, kirkkautta ja melua ei mitata paikan päällä
Työkalujen ja värin hyväksyntä10 – 21 päivääPantone-epäsuhta näytteen ja bulk-erän välillä
Bulkkituotanto35 – 55 päivää (standardi), 70 – 90 päivää (räätälöity)Raaka-ainepula LED-/lasermoottoreissa
FCC / CE / UL -laboratoriosertifiointi21 – 45 päivääUusintatestauksen maksut insinööritarkistusten jälkeen
Merikuljetus (Shenzhen – Long Beach)18 – 28 päivääSatamaruuhka lisää 4 – 12 päivää sesonkiaikana
Tulliselvitys ja saapuva maantiekuljetus3 – 7 päivääHTS-koodin virheellinen luokittelu laukaisee tullikäsittelyn

Tiimimme DataMaxilla oppi suurimman osan yllä olevien rivien karuista opetuksista yhdeksän vuoden aikana, kun olemme toimittaneet pelihallikäyttöön tarkoitettuja projektoritilauksia 38 maahan. Ostajat, jotka palaavat toiseen ja kolmanteen tilaukseen, ovat niitä, jotka budjetoivat sertifioinnin etukäteen, ennustivat Q4-kysynnän 90 päivää etukäteen ja pyysivät mitattuja viiveraportteja markkinointitekstin sijaan. B2C-lukijalle, joka rakentaa yksittäistä kotikaappia, mikään yllä olevasta taulukosta ei koske, mutta sen takana oleva insinööritaso on juuri syy siihen, miksi tehdastestattu OEM-yksikkö yleensä suoriutuu yleisen markkinapaikkalistauksen ohi mukavalla marginaalilla. Valitse toimittajasi samalla tavalla kuin valitsisit arcade-ohjaimesi – niiden spesifikaatioiden perusteella, jotka he julkaisevat kun kukaan ei katso.

Kuinka valita oikea projektori pelihallikäyttöön: ostajan tarkistuslista

Pelihuone nopean virkistystaajuuden projektorin ja RGB-valaistuksen kanssa

Ostajille, jotka ovat loppuvaiheessa arvioimassa pelihallikäyttöön tarkoitettua projektoria, päätös yleensä tiivistyy neljään mitattavissa olevaan tarkistuspisteeseen. Ensinnäkin, vahvista kirkkaus sillä heittoetäisyydellä, jota aiot todella käyttää, ei laboratoriomyönteisellä 2,4 metrin heitolla. 4500-ANSI-lumenin yksikkö, joka lukee 3800 lumeniksi 1,6 metrissä, on yleinen havainto, joten pyydä aina toimittajalta lux-lukema sinun erityisellä näyttö-kaappi-etäisyydelläsi. Toiseksi, validoi syöttöviive Leo Bodnar -viivetesterillä 1080p / 120Hz:llä, ei pelkän markkinointi-"game mode" -väitteen perusteella. Kolmanneksi, pyydä melutason mittaus 1 metrin etäisyydeltä kaapin ollessa suljettuna, sillä useimmat arcade-kotelot vangitsevat tuulettimen vinkunan, joka häviää spesifikaatiolomakkeelta. Neljänneksi, vahvista, että pelihallikäyttöön tarkoitettu projektori, jota tarjotaan, hyväksyy ohjausprotokollan, jota sovittimesi käyttää – olipa kyseessä GPIO-USB-silta, JAMMA-sovitin tai Brook Universal Fighting Board. Jokainen DataMax-toimitus sisältää mitatun viiveraportin ja melu-dB-lokin, koska tämän kategorian ostajat ovat oppineet pyytämään niitä.

B2B seuraavat askeleet: näytteenotto, MOQ ja yhteydenottokanava

OEM-ostajille, jotka ovat valmiita siirtymään spesifikaatiolomakkeesta ostotilaukseen, DataMaxin vakionäytekäytäntömme on 7 päivän lentorahtinäyte Shenzhenistä yhdelle esittelyyksikölle, hyvitettävissä 100 yksikön MOQ:ta vastaan. Vakiorungon värit toimitetaan 100 yksikön MOQ:lla ja 35–55 päivän tuotannolla talletuksen jälkeen. Mukautetut rungon värit, käynnistyslogot ja laserkonversio-viritys toimitetaan 300 yksikön MOQ:lla ja 70–90 päivän tuotannolla. Keskustelun aloittamiseksi pyydä räätälöity tarjous hankintatiimimme kautta tai lähetä sähköpostia Contact-Projector.com kertoen tavoite-lumenmääräsi, kaapin heittoetäisyytesi ja ennustettu vuosittainen volyymisi.

VaiheToimenpideDataMax-yhteys
1Vahvista käyttötapausspesifikaatio (lumenit, viive, melu)spesifikaatiolomakekirjasto
2Pyydä esittelyyksikköpyydä räätälöity tarjous
3Arvioi näyte paikan päällä viivetestillätestiprotokolla PDF
4Tee 100 yksikön PO (standardi) tai 300 yksikön PO (räätälöity)OEM-palveluiden yleiskatsaus
5Vastaanota 35–90 päivän tuotanto + merikuljetuslogistiikkaopas

Pikaviitetarkistuslista

Toimialakonteksti: miksi 2026 on laserkonversion käännekohta

FEC- ja kotipelihallikategoria siirtyy pois UHP-lamppuprojektoreista mitattavissa olevalla vauhdilla. Laserkonversioyksiköt tarjoavat nyt 30 000 tunnin moottorin käyttöiän, tasaisen värin koko käyttöalueella ja välittömän päällekytkennän, johon lamppukaapit eivät pysty. Pelihallikäyttöön tarkoitettua projektoria tänä vuonna arvioiville ostajille laskelma on kääntynyt: laser ei ole enää premium-vaihtoehto, se on lähtökohta.

Päätös ja toimintakehotus

Pelihallikäyttöön tarkoitettu projektori on ero kaapin välillä, joka tuntuu aidosti pelihallimaiselta, ja sellaisen välillä, joka tuntuu konsolilta sidottuna huonekalukappaleeseen. Mittaa viive, mittaa melu, mittaa lumenit heittoetäisyydelläsi ja hanki toimittajalta, joka on valmis julkaisemaan nämä luvut. Selaa DataMax-pelihalliprojektorivalikoimaa tai pyydä räätälöity tarjous aloittaaksesi arviointisyklisi tänään.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö