Julkaistu: 13.07.2026 - 117 Katselukerrat
Näin valitset projektorin e-urheiluareenalle vuonna 2026
Kilpapelaamisen tapahtumapaikan näyttölaitteistoa arvioiva ostaja kohtaa pitkän tarkistuslistan: kirkkaus, joka kestää lavavalaistuksen, matala syöttöviive, joka ei rankaise ammattilaispelaajaa, väritarkkuus, joka toimii lähetyskameroiden alla, ja runko, joka kestää 14 tunnin turnauspäivät. Väärä projektorihankinta tuhlaa budjettia, viivästyttää avajaisiltoja ja turhauttaa pelaajia, joiden reaktiot mitataan millisekunneissa. Tämä opas kartoittaa ne suunnittelupäätökset, joita käymme läpi OEM- ja ODM-kumppaneidemme kanssa joka viikko, jotta tiimisi voi määritellä, hankkia ja toimittaa SKU-asennukset luottavaisin mielin.
TL;DR
Kilpapelaamisen tapahtumapaikan näyttölaitteistoa arvioiva ostaja kohtaa pitkän tarkistuslistan: kirkkaus, joka kestää lavavalaistuksen, matala syöttöviive, joka ei rankaise ammattilaispelaajaa, väritarkkuus, joka toimii lähetyskameroiden alla, ja runko, joka kestää 14 tunnin turnauspäivät. Väärä projektorihankinta tuhlaa budjettia, viivästyttää avajaisiltoja ja turhauttaa pelaajia, joiden reaktiot mitataan millisekunneissa. Tämä opas kartoittaa ne suunnittelupäätökset, joita käymme läpi OEM- ja ODM-kumppaneidemme kanssa joka viikko, jotta tiimisi voi määritellä, hankkia ja toimittaa SKU-asennukset luottavaisin mielin.
Ydinspesifikaatioiden suunnittelu mallille

Kirkkaus, ympäristön valo ja ANSI-standard
Ensimmäinen luku jokaisessa vakavassa lainauspyynnössä on ANSI-lumeneina mitattu kirkkaus, ja ensimmäinen hankintavirhe on luottaa markkinointihuippulukuun ANSI-luokitellun luvun sijaan. Lavavalaistus, LED-seinät ja yleisöön päin suunnatut kohdevalot nostavat ympäristön valon säännöllisesti yli 600 luxiin pelipinnalla, joten tämän projektorin päälava tarvitsee vähintään 4500 ANSI-lumenia pitääkseen 240 Hz -kuvan luettavana. Sivupaneelit ja lämmittelynäytöt voidaan pudottaa 3000 ANSI-lumeniin, mutta kaikki sen alle haalistuu lähetysvalaistuksessa.
Kun istumme OEM-ostajien kanssa tehdaskentällä Shenzhenissä, annamme heille yksisivuisen kirkkaustaulukon, joka yhdistää lavan koon, ympäristön luxit, kankaan vahvistuksen ja vaaditun ANSI-tehon. Tämä asiakirja perustuu ANSI/PLASA FL1 -standardiin projektorien lumenien osalta, johon myös International Display Manufacturers Association viittaa vuoden 2026 hankintaohjeissaan PLASA FL1 Standard. Jos toimittaja ei voi näyttää ANSI-luokiteltua lukua kolmannen osapuolen testausselosteessa, kävele pois.
Syöttöviive, virkistystaajuus ja turnaustodellisuus
OEM/ODM-hankintatyönkuluissa arvioitaessa laitteen käyttöä, lukitse vähintään 4000 ANSI-lumenia, ≤16 ms syöttöviive ja ≥95 % Rec.709-väripeitto ennen hinnan vertailua.
- 0,19–0,25 erittäin lyhyen heittosuhteen projektori on turvallisin perusta tämän projektorin pelikaistoille, joissa pelaajat istuvat lähellä näyttöä, koska se poistaa varjot ja kompastumisvaarat.
- Laserfosforinäyttömoottorit tarjoavat 20 000–30 000 tuntia huoltovapaata käyttöaikaa, mikä on yksittäisin tärkein kokonaiskustannusluku turnausluokan e-urheiluareenoiden tapahtumapaikoille.
- DataMax tukee ODM-räätälöintiä 12 viikon toimitusajalla 500 yksikön tai sitä suuremmille tilauksille, ja CE-, FCC-, RoHS-sertifioinnit sekä valinnainen Dolby Vision -sertifiointi on niputettu BOM:iin.
- B2C-ostajille, jotka rakentavat koti-peliasemaa jäljitelläkseen turnauslattiaa, short-throw 4K UHD -mallimme 899 dollarin alkaen tarjoavat saman ydinspesifikaation kuin tukku-SKU-yksiköt, joita toimitamme areenaketjuille.
Suunnittelutiimimme testaa jokaisen SKU-ehdokkaan Leo Bodnar -syöttöviivetesterillä kolmella resoluutiolla ennen kuin se lähtee linjalta, ja julkaisemme pahimman tapauksen luvun, emme parasta, spesifikaatiossa. Olemme nähneet muilta tehtailta saapuvan 32 ms projektoreita, jotka mittasivat 47 ms samalla laitteistolla – juuri tämä ero erottaa turnausluokan e-urheiluareenan asennuksen markkinointiluokan yksiköstä. Virkistystaajuus on yhtälön toinen puolisko: 120 Hz vähintään, 240 Hz suositeltava taistelu- ja ammuntapeleihin, ja HDMI 2.1 täydellä 48 Gbps kaistanleveydellä on neuvottelematon vuoden 2026 rakennuksessa.
Heittosuhde, linssin siirto ja lavageometria
Heittosuhde on geometrinen spesifikaatio, jonka useimmat B2C-ostajat unohtavat ja joita useimmat B2B-ostajat katuavat, kun unohtavat. Laitteen kaistan kokoonpano käyttää tyypillisesti kattoon asennettua erittäin lyhyttä heittoa 0,19–0,25 suhteella, jolloin linssi on 30–60 cm päässä 120-tuuman näytöstä eikä pelaaja koskaan kulje säteen läpi. Vakioheittoyksiköt 1,2–1,5 suhteella vaativat 2,5–3 m asennussyvyyden ja luovat pelaajan taakse varjovyöhykkeen, jonka lähettäjät ehdottomasti huomaavat hidastuskuvassa.
Linssin siirto ja pystysuuntainen säätö ovat yhtä tärkeitä, koska areenoiden katot eivät ole harvoin tasaisia ja ripustuspisteet eivät harvoin ole keskellä. Tämä projektoriräkki, jossa on vähintään ±60 % pystysuuntainen linssin siirto ja ±30 % vaakasuuntainen siirto, voidaan asentaa olemassa olevaan ristikkoon ilman kannattimen uudelleensuunnittelua. Keystone-korjaus on ohjelmiston kiertotie, ei optisen siirron korvike, ja painostamme jokaista OEM-kumppania, jonka kanssa työskentelemme, spesifioimaan moottoroidun linssin siirron ennen keystonea.
| Spec | Turnauksen päälava | Sivupaneeli / lämmittely | Koti-peliasema |
|---|---|---|---|
| ANSI-lumenit | 4500–6000 | 3000–4000 | 2200–3000 |
| Syöttöviive (4K/60) | ≤16 ms | ≤25 ms | ≤30 ms |
| Virkistystaajuus | 240 Hz | 144 Hz | 120 Hz |
| Heittosuhde | 0,19–0,25 UST | 0,8–1,0 ST | 1,2–1,5 |
| Valonlähde | Laserfosfori | Laserfosfori | Laser tai LED |
| Käyttöikä | 30 000 h | 25 000 h | 20 000 h |
| HDMI | 2.1 ×2 | 2.1 ×1, 2.0 ×1 | 2.1 ×1 |
Väri, HDR ja lähetyskameran yhteensopivuus
Monet ensimmäinen luku jokaisessa vakavassa lainauspyynnössä on ANSI-lumeneina mitattu kirkkaus, ja ensimmäinen hankintavirhe on luottaa markkinointihuippulukuun ANSI-luokitellun luvun sijaan. Lavavalaistus, LED-seinät ja yleisöön päin suunnatut kohdevalot nostavat ympäristön valon säännöllisesti yli 600 luxiin pelipinnalla, joten tämän projektorin päälava tarvitsee vähintään 4500 ANSI-lumenia pitääkseen 240 Hz -kuvan luettavana. Sivupaneelit ja lämmittelynäytöt voidaan pudottaa 3000 ANSI-lumeniin, mutta kaikki sen alle haalistuu lähetysvalaistuksessa.
Kun istumme OEM-ostajien kanssa tehdaskentällä Shenzhenissä, annamme heille yksisivuisen kirkkaustaulukon, joka yhdistää lavan koon, ympäristön luxit, kankaan vahvistuksen ja vaaditun ANSI-tehon. Tämä asiakirja perustuu ANSI/PLASA FL1 -standardiin projektorien lumenien osalta, johon myös International Display Manufacturers Association viittaa vuoden 2026 hankintaohjeissaan PLASA FL1 Standard. Jos toimittaja ei voi näyttää ANSI-luokiteltua lukua kolmannen osapuolen testausselosteessa, kävele pois.
Luotettavuus, käyttöikä ja kokonaiskustannus
Yksittäisin unohdettu rivi missä tahansa mallin RFP:ssä on käyttöikä. Lamppupohjainen 3 000 tunnin yksikkö vaatii 400 dollarin lampun vaihdon neljän kuukauden välein turnausaikataululla, mikä on noin 1 200 dollaria vuodessa per projektorit tarvikkeissa. Laserfosforinäyttömoottori 30 000 tunnin käyttöiällä toimii seitsemästä kymmeneen vuotta samalla turnausrytmillä ilman vaihtoa, ja ainoa suunniteltu huolto on 60 dollarin suodattimen vaihto 18 kuukauden välein.
Värin laatu on tärkeää, mutta spesifikaatio, joka päättää urheiluja kilpapelaamisessa, on syöttöviive. Projektorin päälavan tulisi pitää järjestelmän kokonaissyöttöviive ≤16 ms 4K UHD 60 Hz:llä ja ihanteellisesti ≤8 ms 1080p 240 Hz:llä ensimmäisen persoonan ammuntapeleissä. Tämä luku on signaalinkäsittelyn, skaalaimen viiveen ja paneelin vasteen summa, ja jokainen millisekunti yli 16 ms on mitattavissa oleva haitta lavalla olevalle pelaajalle.
Ripustus, asennus ja kaapelointi-infrastruktuuri turnauslattioille
Suunnittelutiimimme testaa jokaisen SKU-ehdokkaan Leo Bodnar -syöttöviivetesterillä kolmella resoluutiolla ennen kuin se lähtee linjalta, ja julkaisemme pahimman tapauksen luvun, emme parasta, spesifikaatiossa. Olemme nähneet muilta tehtailta saapuvan 32 ms projektoreita, jotka mittasivat 47 ms samalla laitteistolla – juuri tämä ero erottaa turnausluokan e-urheiluareenan asennuksen markkinointiluokan yksiköstä. Virkistystaajuus on yhtälön toinen puolisko: 120 Hz vähintään, 240 Hz suositeltava taistelu- ja ammuntapeleihin, ja HDMI 2.1 täydellä 48 Gbps kaistanleveydellä on neuvottelematon vuoden 2026 rakennuksessa.
Kaapelivedot ovat toinen vikapiste. E-urheiluareenan sivunäytön projektorin tarvitsee vähintään 30 metriä sertifioitua HDMI 2.1 Ultra High Speed -kuituvetoa pelaajan PC:n ja linssin välillä, ja tämä matka romahduttaa passiivikuparin signaalibudjetin. Varastoimme ja toimitamme panssaroituja kuitu-HDMI 2.1 -kaapeleita 30 m, 50 m ja 100 m pituuksina, koska turnauksen kaapeliteknikot eivät voi arvuutella patch-päivänä. Lähetyspaluusyötölle erillinen SDI-veto OB-autoon on standardi, ja SDI-HDMI-muuntimen tulisi olla räkkiasennettu pelaajan asemalle, ei nippusiteillä projektorin kiinnikkeen alla.
Heittosuhde on geometrinen spesifikaatio, jonka useimmat B2C-ostajat unohtavat ja joita useimmat B2B-ostajat katuavat, kun unohtavat. Laitteen kaistan kokoonpano käyttää tyypillisesti kattoon asennettua erittäin lyhyttä heittoa 0,19–0,25 suhteella, jolloin linssi on 30–60 cm päässä 120-tuuman näytöstä eikä pelaaja koskaan kulje säteen läpi. Vakioheittoyksiköt 1,2–1,5 suhteella vaativat 2,5–3 m asennussyvyyden ja luovat pelaajan taakse varjovyöhykkeen, jonka lähettäjät ehdottomasti huomaavat hidastuskuvassa.
Linssin siirto ja pystysuuntainen säätö ovat yhtä tärkeitä, koska areenoiden katot eivät ole harvoin tasaisia ja ripustuspisteet eivät harvoin ole keskellä. Tämä projektoriräkki, jossa on vähintään ±60 % pystysuuntainen linssin siirto ja ±30 % vaakasuuntainen siirto, voidaan asentaa olemassa olevaan ristikkoon ilman kannattimen uudelleensuunnittelua. Keystone-korjaus on ohjelmiston kiertotie, ei optisen siirron korvike, ja painostamme jokaista OEM-kumppania, jonka kanssa työskentelemme, spesifioimaan moottoroidun linssin siirron ennen keystonea.
OEM/ODM-hankinnan tarkistuslista bulk-ostajille
| Spec | Turnauksen päälava | Sivupaneeli / lämmittely | Koti-peliasema |
|---|---|---|---|
| ANSI-lumenit | 4500–6000 | 3000–4000 | 2200–3000 |
| Syöttöviive (4K/60) | ≤16 ms | ≤25 ms | ≤30 ms |
| Virkistystaajuus | 240 Hz | 144 Hz | 120 Hz |
| Heittosuhde | 0,19–0,25 UST | 0,8–1,0 ST | 1,2–1,5 |
| Valonlähde | Laserfosfori | Laserfosfori | Laser tai LED |
| Käyttöikä | 30 000 h | 25 000 h | 20 000 h |
| HDMI | 2.1 ×2 | 2.1 ×1, 2.0 ×1 | 2.1 ×1 |
Vähimmäistilausmäärä, toimitusaika ja pakkaus
Standardi e-urheiluareenan projektorin tukku-MOQ on 100 yksikköä per SKU, 12 viikon tuotannon toimitusajalla ostotilauksesta tehtaalta. Räätälöidyt SKU:t (räätälöity käynnistyslogo, räätälöity OSD-kielisarja, räätälöity rungon väri areenabrändäystä varten) vaativat MOQ 500 ja 16 viikkoa. Pakkaus on kaksiseinämäistä aallotettua EPE-vaahtomuovikehtimillä, suunniteltu 1,2 m pudotustestiin, ja meillä on ISTA 3A -testiraportti tallessa, jonka jokainen tukkuostaja voi pyytää. EU:hun tai Iso-Britanniaan toimitettaville ostajille tarjoamme DDP-incoterm-tarjoukset sisältäen CE-merkintäpaperit, ja Pohjois-Amerikkaan toimitamme FCC-vahvistuksen ollessa jo tallessa.
Sertifioinnit, laadunvalvonta ja myynnin jälkeinen tuki
Turnauslattiat kuvataan 50/60 Hz:llä lähetysluokan kameroilla, jotka litistävät kaikki väriprofiilit, jotka poikkeavat standardista. Projektorin päänäytön tulisi kattaa ≥95 % Rec.709 ja ≥80 % DCI-P3, ja HDR10- ja HLG-dekoodaus on oltava mukana, jotta sama syöte toistuu oikein paikan päällä ja streamissa. Dolby Vision on valinnainen, ja suosittelemme sitä vain VIP-loungeihin ja brändin showcase-lavoille, joissa sisältö on masteroitu sitä varten.
OEM/ODM-hankintatyönkuluissa usean kaupungin turnaussarjoja rakennettaessa värin yhtenäisyys koko laivueen yli on piilotettu hankintamittari. Kalibroimme tehtaalla jokaisen tukku-SKU-tilauksen delta E alle 2:een Konica Minolta CA-410 -spektrometrillä, ja toimitamme kalibrointitodistuksen kunkin sarjanumeron mukana. Tämä on se paperityön taso, jota lähetyskumppanisi kysyvät, kun he auditoivat tapahtumapaikan ennen finaaliviikonloppua.
Jäähdytys, melu ja pelaajien viestintä
6000 lumenin e-urheiluareenan päälavan projektori tuottaa noin 1 800 wattia lämpöä suljettuun ristikkotaskuun, ja tämä lämpö kuristaa laservalon 90 minuutissa, jos jäähdytysreitti on väärä. Jokainen e-urheiluareenan asennukseen suunnittelemamme projektori käyttää joko kanavoitua poistoilmaa tapahtumapaikan HVAC-paluuseen tai nestejäähdytteistä levyä laservalossa ylhäällä oleviin räkkeihin, joissa kanavointi ei ole mahdollista. Melutaso on tärkeämpi kuin useimmat spesifikaatiot myöntävät, koska 38 dB humiseva projektori on kolmen metrin päässä pelaajan kuulokkeista, ja tällä etäisyydellä 38 dB kuuluu avoimen kuulokkeen läpi ratkaisevalla kierroksella.
Jokainen yksittäisin unohdettu rivi missä tahansa mallin RFP:ssä on käyttöikä. Lamppupohjainen 3 000 tunnin yksikkö vaatii 400 dollarin lampun vaihdon neljän kuukauden välein turnausaikataululla, mikä on noin 1 200 dollaria vuodessa per projektori tarvikkeissa. Laserfosforinäyttömoottori 30 000 tunnin käyttöiällä toimii seitsemästä kymmeneen vuotta samalla turnausrytmillä ilman vaihtoa, ja ainoa suunniteltu huolto on 60 dollarin suodattimen vaihto 18 kuukauden välein.
Kun tukkutiimimme antaa laitteen bulk-tilauksen tarjouksen, annamme ostajalle viiden vuoden TCO-arkin, joka sisältää lamput, suodattimet, kalibroinnin ja yhden hätähuoltokäynnin vuodessa. 500 yksikön tilauksessa ero lamppuprojektorin ja laserfosforiprojektorin välillä on noin 480 000 dollaria käyttökustannuksissa ensimmäisen viiden vuoden aikana, minkä vuoksi jokainen vakava e-urheiluareenan projektorin tukkukeskustelu vuonna 2026 alkaa valonlähteestä ja päättyy linssin siirtoon.
Näin valitset projektorin e-urheiluareenalle vuonna 2026: Hankintaopas
B2B-hankintatiimeille, jotka viimeistelevät e-urheiluareenan projektoripäätöstä vuonna 2026, lyhin polku puhtaaseen ostokseen on viiden vaiheen suodatin. Ensinnäkin, lukitse tapahtumapaikan ympäristön valo ja näytön läpimitta; nämä kaksi lukua määrittävät vähimmäislumenit ja heittosuhdeluokan. Toiseksi, vahvista syöttöviivespesifikaatio resoluutiolla, jota todella ajat (useimmat ostajat unohtavat, että 4K 60 Hz:llä ja 1080p 240 Hz:llä on eri viive-luvut). Kolmanneksi, vaadi kalibrointitodistus sarjatasolla jäljitettävyyden kera, ei yleistä "tehdaskalibroitu" -riviä esitteessä. Neljänneksi, validoi jäähdytysreitti ehdotetun räkin sijainnin lämpökartalla. Viidenneksi, vertaa takuun SLA:ta kirjallisesti, mukaan lukien varaosien toimitusajat ja lainalaitteen käytäntö.
MOQ, toimitusaika, näytteet ja yhteydenottokanava tukkuostajille
Maailman puhtain spesifikaatio ei pelasta huonosti ripustettua tämän projektorin asennusta. Olemme kävelleet liian moniin tapahtumapaikkoihin, joissa projektori oli spesifioitu oikein ja sitten ripustettu yhdestä teräsköydestä, joka oli kierretty valaistusristikon yli. Turnauksen ripustustarkastajat liputtavat sen punaisella nähtyään. Oikea asennustapa projektorin päälavalle on tarkoitukseen suunniteltu teräskouru, joka on pultattu Unistrut-pohjaan tai tarkoitukseen rakennettuun ristikkosovittimeen, toissijaisella turvaköydellä varavarmistuksena. Toissijainen köysi ei ole valinnainen; jokainen tapahtumavakuutuksen tarjoaja, jonka kanssa työskentelemme, vaatii sitä lastin tarkistuslistassa.
Kaapelivedot ovat toinen vikapiste. E-urheiluareenan sivunäytön projektorin tarvitsee vähintään 30 metriä sertifioitua HDMI 2.1 Ultra High Speed -kuituvetoa pelaajan PC:n ja linssin välillä, ja tämä matka romahduttaa passiivikuparin signaalibudjetin. Varastoimme ja toimitamme panssaroituja kuitu-HDMI 2.1 -kaapeleita 30 m, 50 m ja 100 m pituuksina, koska turnauksen kaapeliteknikot eivät voi arvuutella patch-päivänä. Lähetyspaluusyötölle erillinen SDI-veto OB-autoon on standardi, ja SDI-HDMI-muuntimen tulisi olla räkkiasennettu pelaajan asemalle, ei nippusiteillä projektorin kiinnikkeen alla.
Seuraavat askeleet
Lopullinen päätelmä vuoden 2026 ostajille
| Kaapelin veto | Tyyppi | Suurin luotettava matka | Käyttötapaus |
|---|---|---|---|
| Pelaajan PC → päälava | HDMI 2.1 -kuitu | 100 m | Turnauksen päänäyttö |
| Lava → lähetys | 12G SDI | 300 m | OB-auton paluusyöttö |
| Lava → sivupaneeli | HDMI 2.1 -kuitu | 50 m | Lämmittelylavan toistin |
| Tuotanto → aula | HDBaseT | 100 m | Brändin showcase-silmukka |
| Varaveto | HDMI 2.0 -kupari | 15 m | Hätäpaikkaus |
Aloita DataMaxin kanssa
Jakelijahankinnoille, monipaikkaisen vuokralaivueen rakentamista varten kaapelilasku on noin 12–18 % e-urheiluareenan projektorin kokonaislaitteistokustannuksista 50 yksikön tilauksessa. Esinidotamme panssaroidun kuidun jokaisen tukkutarjouksen mukaan, jotta ostajan ei tarvitse hankkia sitä kolmelta eri toimittajalta tiukassa lastinottoaikataulussa.
