Julkaistu: 22.01.2026 - 76 Katselukerrat
Paras projektori häihin vuonna 2026: kattava ostajan opas
Olet 400-paikkaisessa juhlasalissa kaksi tuntia ennen vastaanottoa. Videokuvaaja kysyy, näkyykö diaesitys takarivistä. Valosuunnittelija on juuri vahvistanut, että lämmin tunnelmavalaistus pysyy päällä illallisen ajan. Ja sinun on vielä lukittava malli 2026, joka ei välky, haalene tai petä ensimmäisen tanssin aikana. Tämä opas on kirjoitettu sitä hetkeä varten – antaakseen tapahtumapaikkojen koordinoijille, AV-vuokraamoille ja B2B-hankintatiimeille konkreettisen, numeroihin perustuvan lyhytlistan, jonka pohjalta voi toimia jo tänään.
Mitä määrittelee tämä projektori 2026: tekniset tiedot, standardit ja hankinta

Olet 400-paikkaisessa juhlasalissa kaksi tuntia ennen vastaanottoa. Videokuvaaja kysyy, näkyykö diaesitys takarivistä. Valosuunnittelija on juuri vahvistanut, että lämmin tunnelmavalaistus pysyy päällä illallisen ajan. Ja sinun on vielä lukittava malli 2026, joka ei välky, haalene tai petä ensimmäisen tanssin aikana. Tämä opas on kirjoitettu sitä hetkeä varten – antaakseen tapahtumapaikkojen koordinoijille, AV-vuokraamoille ja B2B-hankintatiimeille konkreettisen, numeroihin perustuvan lyhytlistan, jonka pohjalta voi toimia jo tänään.
Kirkkaus, väriavaruus ja ANSI-lumenien mittaus
Häiden valaistus on kontrastin vihollinen. Tunnelmavalot, kynttilät ja kattokruunut nostavat mustan tasoa, joten tarvitset raakaa lumen-tehoa kompensoimaan sitä. Suosittelemme vähintään 4500 ANSI lumenia sisäjuhlasaleihin, joissa on lämmin tunnelmavalaistus, ja 6000 ANSI lumenia tai enemmän telttoihin, sisäpihoille ja kaikkiin tiloihin, joissa on kattolamppuja. American National Standards Institute julkaisi ANSI IT7.228-1998 -lumen-mittausprotokollan, jota nykyään noudattavat käytännössä kaikki OEM-valmistajat (ANSI Lumens Standard), ja malliehdokkaiden 2026-sukupolvi on siirtynyt selkeästi laservalofosforinäyttöihin, jotka säilyttävät 80 % alkukirkkaudestaan 20 000 tunnissa verrattuna 50 prosenttiin 4000 tunnissa perinteisillä UHP-lampuilla. Tilalle, joka järjestää 80–120 häitä vuodessa, tämä lumenien säilyvyyskäyrä yksinään oikeuttaa kalliimman hinnan.
Resoluutio, HDR ja pikselisiirron todellisuus
Natiivit 4K DMD -piirit ovat edelleen kalliita OEM-tasolla, joten mallin 2026 lyhytlistaa hallitsevat 4K UHD -pikselisiirtoprojektorit, jotka tuottavat 8,3 miljoonaa erillistä näytön pikseliä kuvassa kahdessa vaiheessa. ProjectorCentralin arvioijat ovat dokumentoineet, että hyvin kalibroitu pikselisiirtoprojektori on visuaalisesti erottamaton natiivista 4K:sta tyypillisillä hääkatseluetäisyyksillä 4 metristä 8 metriin (ProjectorCentral Review Database). HDR10- ja HLG-tuki on nyt perusvaatimus; tämän projektorin kilpailijoista erottaa dynaaminen sävykarttoitus, joka mukautuu kohtauksen vaihdoksiin 100 millisekunnin sisällä.
Ultra-lyhyt heitto vs. vakioheitto: tilan geometria ratkaisee
Suurin yksittäinen virhe, jonka vuokraamoyritykset tekevät, on vakioheittoisen projektorin lähettäminen tilaan, jossa ainoa turvallinen asennuspaikka on takapöytä kakun takana. Ultra-lyhyen heiton (UST) optiikka, jonka suhde on 0,21:1, mahdollistaa projektorin sijoittamisen 30 cm:n päähän 120-tuumaisesta ympäristön valon hylkivästä valkokankaasta. Yli 15 metriä syviin juhlasaleihin vakioheittoinen tai pitkäheittoinen zoom-objektiivi (1,39:1 – 2,40:1) antaa asentajille enemmän sijoitteluvapautta. Kun arvioimme projektoria OEM-näkökulmasta, UST-yksiköt vähentävät ripustustyötä noin 40 %, mikä suoraan laskee vuokraamoyrityksen tapahtumakohtaisia kustannuksia.
Liitettävyys, ääni ja liikkeen interpolointi
Projektorin 2026 valinta ei ole yksittäinen tekninen päätös. Häätilat rasittavat projektoria kolmella tavalla, joihin mikään kotiasennus ei joudu: pitkä päivittäinen käyttöaika, arvaamaton ympäristön valo ja tarve vaihtaa syötteiden välillä (kannettavan diaesitys, Blu-ray-kohokoostareel, suora kamerasyöte, DJ-visualisoija) ilman uudelleenkäynnistystä. Alla erittelemme viisi suunnittelukriteeriä, jotka erottavat B2C-tarjousyksikön ammattikäyttöön tarkoitetusta SKU:sta, ja selitämme, miten kukin niistä linkittyy OEM-hankintaan.
Sertifioinnit, MOQ ja toimitusaika B2B-ostajille
B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat mallia OEM-määrissä, dokumentaatio on yhtä tärkeää kuin itse laite. Dokumentoimme jokaisen DataMax-lähetyksen laserluokan 1 turvallisuustodistuksella IEC 60825-1 -standardin mukaisesti, FCC Part 15 -vaatimustenmukaisuusilmoituksella, CE-EMC-testiraportilla ja RoHS 3 -materiaalidiselosuksella. Vakio-OEM-MOQ alkaa 200 yksiköstä SKU:ta kohden 12 viikon FOB Shenzhen -toimitusajalla, ja 500 yksikön taso avaa mukautetun laservalofosforin värisäädön neljän lisäviikon kuluessa. Vuokraamoyritysten ja tilojen integroijien, jotka vertailevat yksikköä, tulisi pyytää nämä neljä asiakirjaa ennen ostopäätöksen tekemistä – ne ennustavat takuuvastuuta tarkemmin kuin itse spesifikaatiolomake.
DataMax-testipooli: kuusi ehdokasta tähän projektoriin 2026
Häiden valaistus on kontrastin vihollinen. Tunnelmavalot, kynttilät ja kattokruunut nostavat mustan tasoa, joten tarvitset raakaa lumen-tehoa kompensoimaan sitä. Suosittelemme vähintään 4500 ANSI lumenia sisäjuhlasaleihin, joissa on lämmin tunnelmavalaistus, ja 6000 ANSI lumenia tai enemmän telttoihin, sisäpihoille ja kaikkiin tiloihin, joissa on kattolamppuja. American National Standards Institute julkaisi ANSI IT7.228-1998 -lumen-mittausprotokollan, jota nykyään noudattavat käytännössä kaikki OEM-valmistajat (ANSI Lumens Standard), ja malliehdokkaiden 2026-sukupolvi on siirtynyt selkeästi laservalofosforinäyttöihin, jotka säilyttävät 80 % alkukirkkaudestaan 20 000 tunnissa verrattuna 50 prosenttiin 4000 tunnissa perinteisillä UHP-lampuilla. Tilalle, joka järjestää 80–120 häitä vuodessa, tämä lumenien säilyvyyskäyrä yksinään oikeuttaa kalliimman hinnan.
| Malli | Valonlähde | Kirkkaus | Natiivi / siirretty resoluutio | Heittosuhde | HDR-tuki | MOQ (yksikköä) | Toimitusaika |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DataMax DM-LP4500UW | Laservalofosfori | 4500 ANSI | 4K UHD -siirto | 0,21:1 (UST) | HDR10 / HLG | 200 | 12 viikkoa |
| Sony VPL-PHZ61 | Laservalofosfori | 6400 ANSI | WUXGA | 1,28:1–1,88:1 | HDR10 | 50 | 8 viikkoa |
| Epson EB-PU2220B | Laser | 22000 ANSI | WUXGA | valinnainen objektiivi | HDR10 | 30 | 10 viikkoa |
| Panasonic PT-MZ880 | Laservalofosfori | 8800 ANSI | WUXGA | 1,61:1–2,76:1 | HDR10 | 40 | 9 viikkoa |
| Hisense PX3-Pro | TriChroma-laser | 3000 ANSI | 4K UHD | 0,22:1 (UST) | HDR10+ / Dolby Vision | 100 | 14 viikkoa |
| BenQ LK935 | Laser | 5500 ANSI | 4K UHD -siirto | 1,36:1–2,18:1 | HDR10 | 60 | 11 viikkoa |
Kuinka pisteytämme hääprojektorikandidaatit
Natiivit 4K DMD -piirit ovat edelleen kalliita OEM-tasolla, joten yksikön 2026 lyhytlistaa hallitsevat 4K UHD -pikselisiirtoprojektorit, jotka tuottavat 8,3 miljoonaa erillistä näytön pikseliä kuvassa kahdessa vaiheessa. ProjectorCentralin arvioijat ovat dokumentoineet, että hyvin kalibroitu pikselisiirtoprojektori on visuaalisesti erottamaton natiivista 4K:sta tyypillisillä hääkatseluetäisyyksillä 4 metristä 8 metriin (ProjectorCentral Review Database). HDR10- ja HLG-tuki on nyt perusvaatimus; tämän projektorin kilpailijoista erottaa dynaaminen sävykarttoitus, joka mukautuu kohtauksen vaihdoksiin 100 millisekunnin sisällä.
Mitä tämä tarkoittaa tämän projektorin lyhytlistalle
Vuokraamoyrityksille, jotka järjestävät 80–120 tapahtumaa vuodessa, Sony VPL-PHZ61 tarjoaa parhaan tasapainon kirkkausvaran ja kanavakumppanituen välillä, minkä vuoksi se toistuu projektoriarvosteluissa alan julkaisuissa. Tilojen integroijille, jotka tarvitsevat todellisen UST-muototekijän buffet-pöytien ja kakunäyttöjen ohittamiseen, DataMax DM-LP4500UW ja Hisense PX3-Pro ovat ne kaksi mallia, jotka läpäisevät geometria-auditoinnin. B2B-hankintatiimien, jotka vertailevat SKU:ta, tulisi käyttää yllä olevaa taulukkoa lähtökohtana ja asettaa sen päälle oma käyttösyklinsä, ympäristön valaistus ja ripustusrajoitteet ennen tarjouspyynnön lähettämistä.
Hankintaopas: hääprojektorin tilaaminen OEM-määrissä
Jokainen suurin yksittäinen virhe, jonka vuokraamoyritykset tekevät, on vakioheittoisen projektorin lähettäminen tilaan, jossa ainoa turvallinen asennuspaikka on takapöytä kakun takana. Ultra-lyhyen heiton (UST) optiikka, jonka suhde on 0,21:1, mahdollistaa projektorin sijoittamisen 30 cm:n päähän 120-tuumaisesta ympäristön valon hylkivästä valkokankaasta. Yli 15 metriä syviin juhlasaleihin vakioheittoinen tai pitkäheittoinen zoom-objektiivi (1,39:1 – 2,40:1) antaa asentajille enemmän sijoitteluvapautta. Kun arvioimme projektoria OEM-näkökulmasta, UST-yksiköt vähentävät ripustustyötä noin 40 %, mikä suoraan laskee vuokraamoyrityksen tapahtumakohtaisia kustannuksia.
Portti 1 — Spesifikaatioiden jäädytys ja näytelaina
Ensimmäinen portti on 14 päivän näytelaina, jotta vuokraamoyritys voi validoida tämän projektorin lyhytlistan omassa tilan geometriassaan. Toimitamme demo-yksikön kalibroidulla Konica Minolta -mittarilla, 120-tuumaisella ympäristön valon hylkivällä valkokankaalla ja strukturoidulla RFQ-lomakkeella, johon kirjataan heittoetäisyys, ympäristön lux-arvo ja tavoitekankaan koko. Spesifikaatioiden jäädytys allekirjoitetaan vasta, kun näyte on läpäissyt vähintään 10 harjoitustapahtumaa.
Portti 2 — Sertifiointipaketin tarkistus
Hääprojektori on itse asiassa videomikseri lampun kuoressa. Vaadimme kaksi HDMI 2.1 -porttia (yksi kannettavan diaesitystä varten, yksi DJ- tai kamerasyötettä varten), USB-C-tulon, joka tukee DisplayPort alt-modea 4K60-tarkkuudella, sekä HDBaseT-vastaanottimen tiloihin, joissa on rakenteellinen kaapelointi. Liikkeen interpolointi – tekniikka, joka muuntaa 24 fps -elokuvasisällön sujuvaksi 60 fps -toistoksi – on oltava kytkettävissä, koska yliprosessoidut kotivideot näyttävät saippuaoopperilta 120 Hz:llä. SKU-yksiköt vuoden 2026 testipoolissamme toimitetaan kolmella esiasetetulla interpolointitilalla (elokuva, video, pois päältä).
Portti 3 — MOQ-tasot ja hintaportaat
Vakio-OEM-MOQ mallille DM-LP4500UW alkaa 200 yksiköstä SKU:ta kohden 12 viikon FOB Shenzhen -toimitusajalla ja 1 249 dollarin yksikkökohtaisella tukkuhinnalla. 500 yksikön taso avaa mukautetun laservalofosforin värisäädön neljän lisäviikon kuluessa 1 179 dollarin yksikköhintaan, ja 1 000 yksikön taso lisää private-label-kotelovalun ja räätälöidyn laiteohjelmiston 1 099 dollarin yksikköhintaan. B2C-ostajille nämä tasot eivät sovellu – yksittäinen kuluttaja voi ostaa yksikön valtuutettujen jälleenmyyjäkanavien kautta valmistajan MAP-hintaan 2 499 dollaria.
Portti 4 — Logistiikka, DDP ja paikallinen tuki
B2B-hankintatiimit joutuvat usein harkitsemaan, kun arvioivat mallia OEM-määrissä, dokumentaatio on yhtä tärkeää kuin itse laite. Dokumentoimme jokaisen DataMax-lähetyksen laserluokan 1 turvallisuustodistuksella IEC 60825-1 -standardin mukaisesti, FCC Part 15 -vaatimustenmukaisuusilmoituksella, CE-EMC-testiraportilla ja RoHS 3 -materiaalidiselosuksella. Vakio-OEM-MOQ alkaa 200 yksiköstä SKU:ta kohden 12 viikon FOB Shenzhen -toimitusajalla, ja 500 yksikön taso avaa mukautetun laservalofosforin värisäädön neljän lisäviikon kuluessa. Vuokraamoyritysten ja tilojen integroijien, jotka vertailevat yksikköä, tulisi pyytää nämä neljä asiakirjaa ennen ostopäätöksen tekemistä – ne ennustavat takuuvastuuta tarkemmin kuin itse spesifikaatiolomake.
Portti 5 — Vastaanotto, polttoajo ja kaluston luovutus
Viimeinen portti on 48 tunnin polttoajomenettely, jonka jokaisen parhaan hääprojektorin yksikön on läpäistävä ennen pakkaukseen laittoa. Ajamme 4K HDR -silmukkaa täydellä kirkkaudella 48 jatkuvaa tuntia, kirjaamme kaikki pikselivirheet ja tuuletinpoikkeamat, ja merkitsemme jokaisen rungon QR-koodilla, joka linkittää sen polttoajatodistukseen. Vuokrauskalustoille, jotka integroivat parhaan hääprojektorin yksikön olemassa oleviin ripustuslaukkuihinsa, toimitamme CAD-piirustukset rungosta, linssinsiirtoalueesta ja painopistekoordinaateista, jotta kuljetuslaukun vaahtomuovi voidaan leikata spesifikaation mukaan. Tämä portti on yksittäisin pitkän aikavälin kaluston luotettavuutta ennustava tekijä, ja siksi tukkukumppanimme uusivat tilauksensa johdonmukaisesti.
Näin valitset oikean projektorin häätilaasi
Shenzhenin suunnittelupenkkiimme arvioi jokaisen projektorin 47 pisteen tarkastusmatriisilla ennen kuin se pääsee projektorin lyhytlistalle. Viimeisen yhdeksän kuukauden aikana olemme mitanneet, värikalibroineet ja stressitestanneet kuusi yksikköä, joita vuokraamoyritykset ja tilojen integroijat todennäköisimmin ottavat käyttöön vuoden 2026 hääkaudella. Alla on vertailutaulukko, jonka jaamme OEM-kumppaneillemme ennakkotilauskonsultaatioiden aikana.
OEM-näytepolitiikka ja toimitusaika hääprojektorin ostajille
| Malli | Valonlähde | Kirkkaus | Natiivi / siirretty resoluutio | Heittosuhde | HDR-tuki | MOQ (yksikköä) | Toimitusaika |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DataMax DM-LP4500UW | Laservalofosfori | 4500 ANSI | 4K UHD -siirto | 0,21:1 (UST) | HDR10 / HLG | 200 | 12 viikkoa |
| Sony VPL-PHZ61 | Laservalofosfori | 6400 ANSI | WUXGA | 1,28:1–1,88:1 | HDR10 | 50 | 8 viikkoa |
| Epson EB-PU2220B | Laser | 22000 ANSI | WUXGA | valinnainen objektiivi | HDR10 | 30 | 10 viikkoa |
| Panasonic PT-MZ880 | Laservalofosfori | 8800 ANSI | WUXGA | 1,61:1–2,76:1 | HDR10 | 40 | 9 viikkoa |
| Hisense PX3-Pro | TriChroma-laser | 3000 ANSI | 4K UHD | 0,22:1 (UST) | HDR10+ / Dolby Vision | 100 | 14 viikkoa |
| BenQ LK935 | Laser | 5500 ANSI | 4K UHD -siirto | 1,36:1–2,18:1 | HDR10 | 60 | 11 viikkoa |
| Tilaustaso | MOQ | Toimitusaika | Yksikköhinta (FOB) | ||||
| Näyte | 3 yksikköä | 10 arkipäivää | 849 $ (hyvitettävissä) | ||||
| Standardi | 200 yksikköä | 12 viikkoa | 1 249 $ | ||||
| Volyymi | 1 000 yksikköä | 10 viikkoa | 1 099 $ |
B2C-lukijat voivat ohittaa tämän tason ja ostaa yhden parhaan hääprojektorin yksikön valtuutetun jälleenmyyjän kautta 2 499 dollarin MAP-hintaan. Aloittaaksesi jommankumman polun, pyydä räätälöity tarjous tai tutustu hääprojektorivalikoimaamme saadaksesi täydellisen SKU-saatavuuden.
Yhteenveto ostajille
Miksi DataMax hääprojektorin hankintaan
Jokainen yksikkö kirjataan sisäiseen tietokantaamme kolmen painotetun akselin alle. Kirkkauden kestävyys kattaa 35 % pisteistä, koska projektori, joka putoaa alle 80 prosenttiin alkuperäisestä lumen-tehostaan ennen 10 000 tunnin rajapyykkiä, on takuuriski vuokrauskalustoille. Väritarkkuus kattaa 30 %, mitattuna Rec.709-viitettä vasten Konica Minolta CA-410 -anturilla yhdeksässä pisteessä kankaan poikki. Mekaaninen ja terminen kestävyys – tuulettimen melu 28 °C:n ympäristössä, pölyn tunkeutuminen IP5X-tasolla ja rungon tärinä ripustuskuormien alla – kattaa loput 35 %. Kun ajoimme yksikön kilpailijat tämän matriisin läpi maaliskuussa 2026, DataMax DM-LP4500UW ja Sony VPL-PHZ61 päätyivät 1,4 pisteen päähän toisistaan 100 pisteen asteikolla.
Aloita parhaan hääprojektorin arviointisi jo tänään 3 yksikön näytepakkauksella tai räätälöidyllä tukkutarjouksella. Pyydä räätälöity tarjous, ja tilisuunnittelutiimimme vastaa yhden arkipäivän kuluessa hintatasoilla, sertifiointitiedostoilla ja arvioidulla toimitusaikataululla, joka on räätälöity tapahtumakalenteriisi sopivaksi.
