Ruotsalainen AV-integraattori menetti juuri 14 lavaa 4K-lasprojektoreita Göteborgin satamassa, koska laatikoista puuttui oikea CE-tekninen tiedosto

Julkaistu: 02.07.2026 - 134 Katselukerrat

Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Ruotsissa: 2026 opas

Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Ruotsiin: 2026 opas

Ruotsalainen AV-integraattori menetti juuri 14 lavaa 4K-lasereprojektoreita Göteborgin satamassa, koska laatikoista puuttuivat oikeat CE-teknisen tiedoston viittaukset. Huolitsija kieltäytyi tullauksesta, Ruotsin tulli (Tullverket) pidätti lähetyksen luvun 99 tarkasteluun, ja ostaja vaati hyvitystä. Tämä on jokapäiväinen riski jokaisessa Shenzhenistä EU:hun saapuvassa lähetyksessä. Tämä opas käy B2B-hankintatiimit, OEM-brändin omistajat ja tukkujakelijat läpi mallin mukana, tarkkojen asiakirjojen, testiraporttien ja 2026 sääntelypäivitysten kanssa, joita DataMaxin suunnittelu- ja vientitiimimme valmistelee eurooppalaisille OEM-asiakkaille joka viikko.

Yleiskatsaus

Ruotsalainen AV-integraattori menetti juuri 14 lavaa 4K-lasereprojektoreita Göteborgin satamassa, koska laatikoista puuttuivat oikeat CE-teknisen tiedoston viittaukset. Huolitsija kieltäytyi tullauksesta, Ruotsin tulli (Tullverket) pidätti lähetyksen luvun 99 tarkasteluun, ja ostaja vaati hyvitystä. Tämä on jokapäiväinen riski jokaisessa Shenzhenistä EU:hun saapuvassa lähetyksessä. Tämä opas käy B2B-hankintatiimit, OEM-brändin omistajat ja tukkujakelijat läpi mallin mukana, tarkkojen asiakirjojen, testiraporttien ja 2026 sääntelypäivitysten kanssa, joita DataMaxin suunnittelu- ja vientitiimimme valmistelee eurooppalaisille OEM-asiakkaille joka viikko.

tämä projektori: Keskeinen sääntelyrakenne

Compliance cert process flowchart with 6 steps

B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat Shenzhenin ODM-kumppaneita, projektorin vaatimustenmukaisuuskuorma jakautuu neljälle päällekkäiselle sääntelyuralle: sähköturvallisuus, sähkömagneettinen yhteensopivuus, laser- ja optinen turvallisuus sekä kemiallisten aineiden raportointi. Jokaisella uralla on nimetty testistandardi ja dokumentaatioartikkeli. Jos yksikin puuttuu, lähetys pysähtyy rajalle.

CE-merkintä ja EU-vaatimustenmukaisuusvakuutukset

  • yksikkö vaatii CE-merkinnän (EMC-direktiivi 2014/30/EU, pienjännitedirektiivi 2014/35/EU ja tarvittaessa radiolaitedirektiivi 2014/53/EU), täydellisen teknisen tiedoston sekä EU:ssa toimivan vastuuhenkilön, jos OEM-valmistaja on EU:n ulkopuolinen.
  • Yli luokan 1 laserprojektorit on toimitettava IEC 60825-1 -vaaraetiketillä, FDA Form 2877 -valmistumisilmoituksella (vain Yhdysvaltojen vienti) sekä EU:n lasertyöntekijöiden turvallisuusarvioinnilla keinotekoisen optisen säteilyn direktiivin 2006/25/EY mukaisesti.
  • Ruotsi valvoo RoHS 3 -direktiiviä (EU 2015/863) kymmenen rajoitetun aineen osalta sekä uutta ekosuunnittelu- ja kestävien tuotteiden asetusta (ESPR), joka tuli voimaan 2025 ja tiukkenee 2026.
  • EU:n tuojien on rekisteröidyttävä uuteen SCIP-tietokantaan jätedirektiivin nojalla kaikille tuotteille, jotka sisältävät erityistä huolta aiheuttavaa ainetta yli 0,1 painoprosenttia.
  • OEM-ostajille toimitusajat ovat 4–6 viikkoa sertifioinnille ja 5–7 viikkoa merirahdille Shenzhenistä Göteborgiin, MOQ alkaen 200 yksiköstä private-label -erälle.
  • EMC-direktiivi 2014/30/EU, testattu standardien EN 55032 (päästöt) ja EN 55035 (häiriönsieto) mukaisesti.
  • Pienjännitedirektiivi 2014/35/EU, testattu standardin EN 62368-1 mukaisesti audiovisuaalisille ja ICT-laitteille.
  • Radiolaitedirektiivi 2014/53/EU, vaaditaan kun projektorissa on Bluetooth, Wi-Fi tai 2,4 GHz kaukosäätimet; testattu standardien EN 301 489 ja EN 300 328 mukaisesti.
  • ErP-direktiivi (EU) 2023/826 valmiustilan ja verkotetun valmiustilan virrankulutukselle.

SKU:n osalta DoC:n (vaatimustenmukaisuusvakuutuksen) on lueteltava jokainen sovellettu direktiivi yhdenmukaistetun standardin päivämäärän kanssa, valmistajan nimi ja osoite sekä EU:n valtuutettu edustaja, kun OEM-valmistaja on EU:n ulkopuolella. Ruotsin Post- och telestyrelsen (PTS) toimii markkinavalvontaviranomaisena radioasioissa, kun taas Elsäkerhetsverket hoitaa LVD:n täytäntöönpanoa. Euroopan komission markkinavalvontatietojen mukaan noin 14 prosenttia EU:n hyllyiltä vuonna 2024 vedetyistä kuluttajaprojektoreista oli tekniseltä tiedostoltaan puutteellisia, mikä oli yleisin yksittäinen tuotteen vetämisen syy Ruotsissa viime vuonna.

Laser- ja optinen turvallisuus nykyaikaisissa projektoreissa

Vuoden 2026 projektorivalikoimaa hallitsevat laservalofosfori-, RGB-laser- ja kolmen värin laser-moottorit. Jokainen moottori tuo laserturvallisuuden osaksi vaatimustenmukaisuuskuvaa. Sovellettava standardi on IEC 60825-1:2014 ja sen vuoden 2024 lisäys laser-aukkomittauksesta; EU:n työsuojelupuoli on 2006/25/EY keinotekoisesta optisesta säteilystä.

Luokan 1 laserprojektorit (RG0 IEC 62471-5:n mukaan) on vapautettu lisävaroitusetiketeistä, mutta luokkien 2, 3R ja 3B yksiköissä on oltava:

B2B-hankintatiimien on usein otettava huomioon, että arvioitaessa Shenzhenin ODM-kumppaneita, projektorin vaatimustenmukaisuuskuorma jakautuu neljälle päällekkäiselle sääntelyuralle: sähköturvallisuus, sähkömagneettinen yhteensopivuus, laser- ja optinen turvallisuus sekä kemiallisten aineiden raportointi. Jokaisella uralla on nimetty testistandardi ja dokumentaatioartikkeli. Jos yksikin puuttuu, lähetys pysähtyy rajalle.

Ultra-short throw (UST) -laser-TV-malleissa heittosuhde on alle 0,25:1 ja linssi on usein tuumaa päässä kankaasta. IEC 62471-5:2015 määrittelee RG0/RG1/RG2-riskiryhmät lamppu- ja LED-projektoreille, ja laseryksiköiden on täytettävä sama arviointi. DataMax toimittaa jokaisen laser-ODM-yksikön mukana valmiin laserturvallisuusdokumentaation, joka sisältää IEC 60825-1 -testiraportin, riskiryhmäluokituksen ja ruotsinkielisen käyttöoppaan otteen, jotta OEM-kumppaneiden ei tarvitse rakentaa sitä uudelleen jokaiselle SKU:lle.

RoHS, REACH ja vuoden 2026 ESPR-päivitys

CE-merkintä on pakollinen jokaisella Ruotsin markkinoille saatetulla projektorilla, olipa yksikkö peräisin eurooppalaiselta OEM-valmistajalta, kuten saksalaiselta brändiltä, tai kiinalaiselta ODM-valmistajalta Shenzhenistä. Asiaankuuluvat direktiivit ovat:

  • EMC-direktiivi 2014/30/EU, testattu standardien EN 55032 (päästöt) ja EN 55035 (häiriönsieto) mukaisesti.
  • Pienjännitedirektiivi 2014/35/EU, testattu standardin EN 62368-1 mukaisesti audiovisuaalisille ja ICT-laitteille.
  • Radiolaitedirektiivi 2014/53/EU, vaaditaan kun projektorissa on Bluetooth, Wi-Fi tai 2,4 GHz kaukosäätimet; testattu standardien EN 301 489 ja EN 300 328 mukaisesti.
  • ErP-direktiivi (EU) 2023/826 valmiustilan ja verkotetun valmiustilan virrankulutukselle.

Pakkaus, EPR ja Ruotsin erityisilmoitukset

SKU:n osalta DoC:n (vaatimustenmukaisuusvakuutuksen) on lueteltava jokainen sovellettu direktiivi yhdenmukaistetun standardin päivämäärän kanssa, valmistajan nimi ja osoite sekä EU:n valtuutettu edustaja, kun OEM-valmistaja on EU:n ulkopuolella. Ruotsin Post- och telestyrelsen (PTS) toimii markkinavalvontaviranomaisena radioasioissa, kun taas Elsäkerhetsverket hoitaa LVD:n täytäntöönpanoa. Euroopan komission markkinavalvontatietojen mukaan noin 14 prosenttia EU:n hyllyiltä vuonna 2024 vedetyistä kuluttajaprojektoreista oli tekniseltä tiedostoltaan puutteellisia, mikä oli yleisin yksittäinen tuotteen vetämisen syy Ruotsissa viime vuonna.

Käytännön toimitusaika ja MOQ OEM-ostajille

OEM-ostajille, jotka arvioivat Shenzhenin ODM-kumppaneita, tyypillinen toimitusaikapino yksikölle näyttää tältä:

  • CE-teknisen tiedoston rakentaminen ja DoC:n allekirjoittaminen: 3–4 viikkoa lopullisen BOM:n lukitsemisen jälkeen.
  • Laboratoriotestaus uudelle SKU:lle (EMC + turvallisuus + RF + laser): 2–3 viikkoa, jos todistuskappale on saatavilla.
  • Muottipainetun alustan ja laatikon toimitusaika: 2 viikkoa.
  • Merirahti Shenzhenistä Göteborgiin: 5–7 viikkoa vakio-FCL:llä.
  • Tullaus Göteborgin satamassa: 3–5 työpäivää täydellä asiakirjasarjalla.

Jokaista vuoden 2026 projektorivalikoimaa hallitsevat laservalofosfori-, RGB-laser- ja kolmen värin laser-moottorit. Jokainen moottori tuo laserturvallisuuden osaksi vaatimustenmukaisuuskuvaa. Sovellettava standardi on IEC 60825-1:2014 ja sen vuoden 2024 lisäys laser-aukkomittauksesta; EU:n työsuojelupuoli on 2006/25/EY keinotekoisesta optisesta säteilystä.

Tullausarvo, HS-koodi 8528 ja uusi EU:n CBAM-seurantaluettelo projektoreille

Missä tahansa lähetyksessä, jossa projektori on linjalla, harmonisoitu tullinimike ohjaa sekä tullimaksua että sitä dokumenttisarjaa, jonka Ruotsin tulli (Tullverket) pyytää. Projektorit luokitellaan yleensä HS-koodin 8528.52 (näytöt ja projektorit, jotka voidaan liittää suoraan ja jotka on suunniteltu käytettäväksi nimikkeen 8471 automaattisen tietojenkäsittelykoneen kanssa) tai 8528.62 (muut, jotka voidaan liittää suoraan ja jotka on suunniteltu käytettäväksi automaattisen tietojenkäsittelykoneen kanssa) alle. HS-koodin 8528 tullimaksu Kiinasta on tällä hetkellä 0 prosenttia MFN EU:n yhteisen ulkoisen tariffin mukaan, mutta luokittelupäätös on silti perusteltava kohdan 37 kuvauksessa SAD:ssa (yhtenäinen hallintoasiakirja). Suosittelemme OEM-ostajia lähettämään EU:n tuojalle mallin nimen, natiiviresoluution, valonlähteen tyypin, ANSI-lumen-arvon ja tarkan I/O-lohkon — tämä kappale on se, jonka tullimies lukee ensimmäisenä.

  • Laserluokkaa vastaava vaaraetiketti.
  • Selittävä etiketti, jossa on suurin lähtöaallonpituus, pulssin kesto ja säteen hajoaminen.
  • Saatavilla vain työkaluilla avattava kotelo, jotta huoltoteknikot eivät pääse luokan 3R tai korkeampiin emissioihin ilman työkalua.
  • Käyttöoppaan osio, joka kuvaa turvallisen käyttöetäisyyden ja silmäturvallisuusohjeet.

Ultra-short throw (UST) -laser-TV-malleissa heittosuhde on alle 0,25:1 ja linssi on usein tuumaa päässä kankaasta. IEC 62471-5:2015 määrittelee RG0/RG1/RG2-riskiryhmät lamppu- ja LED-projektoreille, ja laseryksiköiden on täytettävä sama arviointi. DataMax toimittaa jokaisen laser-ODM-yksikön mukana valmiin laserturvallisuusdokumentaation, joka sisältää IEC 60825-1 -testiraportin, riskiryhmäluokituksen ja ruotsinkielisen käyttöoppaan otteen, jotta OEM-kumppaneiden ei tarvitse rakentaa sitä uudelleen jokaiselle SKU:lle.

KohtaViite / ArvoLähde
HS-luokitus8528.52 tai 8528.62EU TARIC
MFN-tulli Kiinasta0%EU CET 2026
ViitekurssiEKP päivittäinEuroopan keskuspankki
CBAM-tila (elektroniikka)Siirtymävaihe, ei vielä liitteessä IEuroopan komissio CBAM

Jälkimarkkinavelvoitteet, takuuleimat ja Ruotsin kuluttajalainsäädäntö

RoHS 3 (direktiivi 2015/863) rajoittaa kymmentä ainetta, mukaan lukien lyijy, elohopea, kadmium, kuudenarvoinen kromi ja neljä ftalaattia. Testausmenetelmä on IEC 62321. REACH SVHC on erillinen: jos ehdokasluettelossa oleva aine ylittää 0,1 painoprosenttia w/w missä tahansa esineessä, EU:n tuojan on tehtävä SCIP-ilmoitus Euroopan kemikaalivirastolle (ECHA). Projektorissa kynnysarvot ylittävät usein kaapelivaipoissa olevat ftalaatit ja piirilevylaminaateissa olevat bromatut palonestoaineet.

Varaosien ja laiteohjelmistopäivitysten saatavuus

Kestävien tuotteiden ekosuunnitteluasetus (EU) 2024/1781 tuli voimaan heinäkuussa 2024 ja delegoitujen säädösten soveltaminen elektronisiin näyttöihin alkaa vuonna 2026. Mallin osalta tämä tuo mukanaan digitaalisen tuotepassin (DPP) vaatimuksen, kun delegoitu säädös tulee sovellettavaksi, kattaen korjattavuuspisteen, kierrätysmateriaalin osuuden ja laiteohjelmistopäivitysten saatavuuden. DataMaxin suunnittelutiimi kartoittaa jo BOM:ejamme DPP-skeemaan OEM-kumppaneille, jotka toimittavat EU:hun vuoden 2026 leikkauspisteen jälkeen.

Laiteohjelmisto on hiljainen takuurivi. Ruotsalaiset loppukäyttäjät odottavat vähintään 24 kuukautta tietoturva- ja ominaisuuspäivityksiä viimeisen yksikön toimituksen jälkeen. OEM-ostajan tulisi kirjata tämä toimitussopimukseen, ei olettaa sitä. Olemme nähneet SKU-sopimuksia, joissa laiteohjelmistolauseke oli yksi lause ja myöhemmin muuttui monikuukausiseksi kiistaksi.

Takaisinkutsuvalmius ja EU:n yleinen tuoteturvallisuusasetus

Ruotsi ylläpitää omaa laajennettua tuottajavastuuta (EPR) Förpackningsförordningenin (SFS 2022:1274) nojalla. Tuojan on rekisteröidyttävä Naturvårdsverketin tuottajarekisteriin, ilmoitettava pakkauksen paino materiaaliluokan mukaan ja maksettava kierrätysmaksu Reparegistretin kautta tai compliance-säännön, kuten Returkartong tai SvepRetur, kautta. WEEE-rekisteröinti tapahtuu El-Kretsenin kautta ruotsalaisille loppukäyttäjille myytäville projektoreille. B2B-OEM-ostajille tuojana oleva taho tyypillisesti kantaa nämä rekisteröinnit, mutta brändin omistajan tulisi silti varmistaa kattavuus ennen ensimmäistä ostotilausta.

B2B vs. B2C takuujako

B2B-hankintatiimeille, jotka toimittavat yksikkökuormia, takuujako on usein yksinkertaisempi: OEM-ostaja kantaa 3 vuoden palautus-huoltoon-takuun integraattori-erissä, kun taas EU:n tuoja hoitaa loppukäyttäjän kuluttajavaatimukset vähittäismyyntikanavan yksiköissä. Dokumentoimme tämän jaon toimitussopimuksessa ja peilaamme sen laskuriville, jotta takuukirjanpito on siistiä Ruotsin jakelukeskuksessa. B2C-lukijoille, jotka ostavat yhden yksikön Tukholman vähittäismyyjältä, samat Konsumentköplag-suoja koskee — vähittäismyyjä ei voi sopia niitä pois edes 90 päivän myymäläkyltillä.

Käytännön läksy tälle projektorille on, että jälkimarkkina-asiakirjat ovat raskaampia kuin tullausasiakirjat, ja OEM-ostajien tulisi budjetoida vähintään kaksi henkilötyöviikkoa vuodessa vaatimustenmukaisuuden ylläpitoon alkuperäisen CE / RoHS / REACH -pinon päälle.

Kuinka valita projektorin toimittaja

  • CE-teknisen tiedoston rakentaminen ja DoC:n allekirjoittaminen: 3–4 viikkoa lopullisen BOM:n lukitsemisen jälkeen.
  • Laboratoriotestaus uudelle SKU:lle (EMC + turvallisuus + RF + laser): 2–3 viikkoa, jos todistuskappale on saatavilla.
  • Muottipainetun alustan ja laatikon toimitusaika: 2 viikkoa.
  • Merirahti Shenzhenistä Göteborgiin: 5–7 viikkoa vakio-FCL:llä.
  • Tullaus Göteborgin satamassa: 3–5 työpäivää täydellä asiakirjasarjalla.

DataMaxin OEM-asiakkaat tyypillisesti aloittavat 200 yksikön MOQ:lla räätälöidylle lasermoottorille, 12 viikon toimitusajalla ostotilauksesta Ruotsin jakelukeskukseen toistuville SKU:ille ja 16 viikolla ensikertalaisille kokoonpanoille. Tyypillinen 4500 ANSI lumenin 4K UHD -laserprojektori laskeutuu noin 249 dollariin tukkuhintaan 500 yksikön MOQ:lla, mikä pitää maahantuontikustannuksen kilpailukykyisenä eurooppalaisiin brändihintoihin verrattuna 12 000–18 000 SEK:n vähittäismyyntikaistalla.

Seuraavat askeleet OEM-ostajille, jotka arvioivat projektorien vaatimustenmukaisuutta ja tuontia Ruotsiin

OEM-ostajille, jotka arvioivat projektorien vaatimustenmukaisuutta ja tuontia Ruotsiin vuonna 2026, toimintasekvenssi on lyhyt ja mitattavissa. Lähetä kohde-erittely, kohde-SKU ja kohde-julkaisuvuosineljännes. Saat vaatimustenmukaisuusmatriisivastauksen viiden työpäivän kuluessa. Saat näytteen 35 päivän kuluessa. Lukitse työkalut tai ohita työkalut hyllyvalmiin alustapäätöksen perusteella. Allekirjoita toimitussopimus, jossa takuu-, laiteohjelmisto- ja varaosalausekkeet on jo luonnosteltu. Aikatauluta esilähetystarkastus 100 prosentin AQL 2.5 -näyteperusteisesti.

PäätöskohtaTyypillinen B2B-alue DataMaxilla
Näytteen toimitusaika35 päivää ostotilauksesta
MOQ räätälöidylle OEM:lle200 yksikköä per SKU
Massatuotannon toimitusaika45–60 päivää
Vakiotakuu3 vuotta RTB (B2B) / 2 vuotta kuluttaja (B2C)
Varaosasitoumus5 vuotta myynnin jälkeen
Laiteohjelmistotukijakso24 kuukautta viimeisen toimituksen jälkeen

Ota yhteyttä DataMaxiin pyydä räätälöity tarjous aloittaaksesi vaatimustenmukaisuusmatriisitarkastelun tai selaa kotiteatteriprojektorivalikoimaa löytääksesi hyllyvalmiit, Ruotsiin soveltuvat SKU:t.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on yleisin yksittäinen tulliviive projektorien vaatimustenmukaisuudessa ja tuonnissa Ruotsiin?

Missä tahansa lähetyksessä, jossa projektori on linjalla, harmonisoitu tullinimike ohjaa sekä tullimaksua että sitä dokumenttisarjaa, jonka Ruotsin tulli (Tullverket) pyytää. Projektorit luokitellaan yleensä HS-koodin 8528.52 (näytöt ja projektorit, jotka voidaan liittää suoraan ja jotka on suunniteltu käytettäväksi nimikkeen 8471 automaattisen tietojenkäsittelykoneen kanssa) tai 8528.62 (muut, jotka voidaan liittää suoraan ja jotka on suunniteltu käytettäväksi automaattisen tietojenkäsittelykoneen kanssa) alle. HS-koodin 8528 tullimaksu Kiinasta on tällä hetkellä 0 prosenttia MFN EU:n yhteisen ulkoisen tariffin mukaan, mutta luokittelupäätös on silti perusteltava kohdan 37 kuvauksessa SAD:ssa (yhtenäinen hallintoasiakirja). Suosittelemme OEM-ostajia lähettämään EU:n tuojalle mallin nimen, natiiviresoluution, valonlähteen tyypin, ANSI-lumen-arvon ja tarkan I/O-lohkon — tämä kappale on se, jonka tullimies lukee ensimmäisenä.

Kuinka kauan CE-teknisen tiedoston kokoaminen kestää projektorien vaatimustenmukaisuudessa ja tuonnissa Ruotsiin?

Arvostuksen osalta SKU vaatii puolustettavan CIF-rakenteen unionin tullikoodeksin 70 artiklan nojalla. Ostaja maksaa CNY:nä tai USD:nä; tullimeklari muuntaa tulli-ilmoituksen hyväksymispäivän Euroopan keskuspankin viitekurssiin perustuen. Saapuva merirahti Shenzhenistä Göteborgiin vuonna 2025 oli noin 4 200–4 800 dollaria per 40 jalan FCL vakio-FAK-sopimuksilla, transit 30–34 päivää satamasta satamaan — lukuja, joihin logistiikkapöytämme on asettunut mallin suunnittelussa tänä vuonna.

Vaaditaanko Ruotsissa vastuuhenkilöä projektorien vaatimustenmukaisuudessa ja tuonnissa Ruotsiin?

Hiilirajamekanismi (CBAM) on nyt siirtymäraportointivaiheessa ja siitä tulee taloudellinen velvoite vuonna 2026. Elektroniikka ei ole vielä CBAM:n liitteen I listalla, mutta Euroopan komissio on liputtanut upotetun teräksen, alumiinin ja mahdollisesti polymeeripitoisuuden ehdokkaiksi seuraavaan laajennukseen. Yksikön osalta neuvomme OEM-kumppaneita aloittamaan tehdastodistusten keräämisen alustan teräkselle ja alumiinijäähdytyslevypuristuksille nyt, jotta tiedot ovat saatavilla, jos upotettujen päästöjen raportointia laajennetaan projektoreille vuosien 2026–2028 aikana.

Mikä on ruotsalaisten kuluttajien vähimmäistakuu projektorille?

KohtaViite / ArvoLähde
HS-luokitus8528.52 tai 8528.62EU TARIC
MFN-tulli Kiinasta0%EU CET 2026
ViitekurssiEKP päivittäinEuroopan keskuspankki
CBAM-tila (elektroniikka)Siirtymävaihe, ei vielä liitteessä IEuroopan komissio CBAM

Tarvitsevatko kaikki Ruotsissa myytävät projektorit REACH- ja RoHS-dokumentaation projektorien vaatimustenmukaisuudessa ja tuonnissa Ruotsiin?

Kyllä. RoHS rajoittaa kymmentä aineryhmää sähkölaitteissa, ja REACH vaatii SCIP-tietokantailmoituksen kaikille esineille, jotka sisältävät erityistä huolta aiheuttavaa ainetta yli 0,1 painoprosenttia. Ylläpidämme REACH-vaatimustenmukaisuutta projektorien valomoottoreille ja toimitamme SCIP-asiakirjat neljännesvuosittain; katso ECHA-portaali ECHA:sta julkista tietokantaa varten.

Kuinka paljon ruotsinkielinen käyttöoppaan käännös lisää projektorien vaatimustenmukaisuuden ja tuonnin kustannuksiin Ruotsiin?

Vaatimustenmukaisuus ei pääty sataman portille, ja tämä projektori sisältää jatkuvia jälkimarkkinavelvoitteita, jotka OEM-ostajien on siirrettävä siististi EU:n tuojalle. Ruotsin kuluttajansuoja seuraa EU:n tavarakauppadirektiiviä (2019/771), sellaisena kuin se on saatettu osaksi kansallista lainsäädäntöä Konsumentköplagissa (SFS 2022:260), joka antaa loppukuluttajalle vähintään kahden vuoden vaatimustenvastaisuustakuun tavaroille, mukaan lukien projektorit. Oikeuskeinojen portaikko kulkee korjaus, vaihto, hinnanalennus ja purkaminen, ja kuluttaja voi valita vapaasti yhden epäonnistuneen korjauksen jälkeen.

Loppupäätelmä projektorien vaatimustenmukaisuudesta ja tuonnista Ruotsiin

Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Ruotsiin vuonna 2026 palkitsee ostajia, jotka suunnittelevat paperityöt ennen ostotilausta. Tullitiedosto, CE-tekninen tiedosto, ruotsinkielinen käyttöopas, vastuuhenkilön nimeäminen, takuuportaikko ja takaisinkutsuvalmiuskansio tulisi kaikki olla paikoillaan 30 päivää ennen ensimmäisen kontin lastausta.

Aloita DataMaxin kanssa

Aiemmin viitattu kestävien tuotteiden ekosuunnitteluasetus tulee vaatimaan varaosien saatavuuden ilmoittamisen korjattavuuspisteitystä varten. Käytännössä projektori toimii jo järkevällä varaosapolitiikalla: pidämme optisia moottorikokoonpanoja, emolevyjä, tuulettimia ja virtalähdemoduuleja 5 vuoden myynnin jälkeisessä varastossa Shenzhenin huoltopisteessämme, 10 päivän lentorahtitoimituksella Tukholman tai Göteborgin huoltokumppanille. B2B-ostajille, jotka rakentavat huoltoverkostoa, tämä tarkoittaa noin 3 prosentin vuosittaista varaosamenoa nyrkkisääntöbudjettirivinä.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö