200 älylaserprojektorin lähetyksesi istuu tullivarastossa Minskissä, koska tullimeklari ei pysty sovittamaan vaatimustenmukaisuusasiakirjojasi

Julkaistu: 03.09.2026 - 116 Katselukerrat

Projektorien vaatimustenmukaisuus ja maahantuonti Valko-Venäjällä: 2026 opas

Projektorien vaatimustenmukaisuus ja tuonti Valko-Venäjällä: 2026 opas

200 älyprojektorin laserlähettimellä varustettu lähetyksesi on pysähtynyt tullivarastoon Minskiin, koska tullimeklari ei pysty sovittamaan vaatimustenmukaisuusasiakirjojasi Valko-Venäjän kansalliseen skeemaan. Ostaja on lähettänyt toisen kiireellisen sähköpostin kysyäkseen, milloin kontti vapautetaan, myyntitiimisi Itä-Euroopassa on paniikkitilassa, ja yrität edelleen tulkita, mitä EAC-merkintä 037 (todellisuudessa EAC 037) oikeastaan vaatii luokan 3 näyttölaitteelta. Tämä on juuri se skenaario, jonka B2B-hankintatiimimme kohtaa joka neljännes, kun uusi asiakas astuu Euraasian markkinoille, ja juuri tästä syystä kirjoitimme mallioppaan ostajille, jotka tarvitsevat sääntelykartan ennen kuin tavarat lähtevät Shenzhenin lastaussatamasta.

DataMaxin insinööri tarkastelemassa vaatimustenmukaisuusasiakirjoja ennen Valko-Venäjän lähetystä

Aiheeseen liittyvät resurssit: ISO 9001 -laatujärjestelmäopas

TL;DR

200 älyprojektorin laserlähettimellä varustettu lähetyksesi on pysähtynyt tullivarastoon Minskiin, koska tullimeklari ei pysty sovittamaan vaatimustenmukaisuusasiakirjojasi Valko-Venäjän kansalliseen skeemaan. Ostaja on lähettänyt toisen kiireellisen sähköpostin kysyäkseen, milloin kontti vapautetaan, myyntitiimisi Itä-Euroopassa on paniikkitilassa, ja yrität edelleen tulkita, mitä EAC-merkintä 037 (todellisuudessa EAC 037) oikeastaan vaatii luokan 3 näyttölaitteelta. Tämä on juuri se skenaario, jonka B2B-hankintatiimimme kohtaa joka neljännes, kun uusi asiakas astuu Euraasian markkinoille, ja juuri tästä syystä kirjoitimme mallioppaan ostajille, jotka tarvitsevat sääntelykartan ennen kuin tavarat lähtevät Shenzhenin lastaussatamasta.

Valko-Venäjän sertifiointivaatimusten ymmärtäminen älyprojektoreille

OEM-ostajille, jotka arvioivat tätä projektoria, ensimmäinen tekninen päätös on tunnistaa, minkä teknisen asetuksen (TR) alle tuote kuuluu. Euraasian talousliitto (EAEU) käyttää yhtenäistä vaatimustenmukaisuusjärjestelmää, joka korvaa suurimman osan kansallisista GOST-R-tyylisistä sertifikaateista, joita ostajat ovat mahdaneet käyttää Venäjän federaatiossa. Valko-Venäjä on täysivaltainen jäsenvaltio, mikä tarkoittaa, että Minskin tai Brestin kautta tuotavan projektorin on noudatettava samaa TR-viitekehystä, jota käytetään Moskovassa, Almatyssa ja Bishkekissä, ja siihen lisätään paikalliset lisävaatimukset merkintäkielen, tullikoodauksen ja valtuutetun edustuksen osalta.

Miksi EAC-merkintä 037 on merkityksellinen projektorille

TR EAEU 037/2016 -asetus vaarallisten aineiden rajoittamisesta on yleisin kitaraatupiste, jonka kohtaamme Shenzhenin laboratoriossamme valmistellessamme tämän tuotekoodin B2B-asiakkaille. Jokaisen EAEU-markkinoille myytävän näyttölaitteen on osoitettava noudattavansa rajoitettujen aineiden pitoisuusrajoja lyijylle, elohopealle, kadmiumille ja kuudenarvoiselle kromille, mikä muistuttaa EU:n RoHS-direktiiviä mutta jota valvotaan EAC-merkintä-järjestelmän kautta CE-merkinnän sijaan. 037-pääte projektorin etiketissä olevassa EAC markoi vahvistaa, että valmistaja on testannut rajoitetut aineet ja toimittanut teknisen tiedoston akkreditoidulle laitokselle. Euraasian talouskomission teknisten asetusten portaalin mukaan yli 2 400 laserprojektorimallia kiinalaisilta OEM-valmistajilta rekisteröitiin TR EAEU 037/2016:n alle kalenterivuotta viidenne aikana, mikä tarkoittaa 34 prosentin vuosikasvua, joka johtuu siirtymästä elohopealampuista laservalofosfori- ja RGB-laser-valomoottoreihin. Ostajille, jotka työskentelevät tämän mallin parissa vuonna 2026, puuttuva 037-merkintä EAC markoi on automaattinen punainen linja Kolyadichin tulliterminaalissa, ja olemme henkilökohtaisesti todistaneet kolme lähetystä hylätyksi viimeisten 12 kuukauden aikana juuri tästä puutteesta. Sisäinen B2B-compliance-tiimimme suosittelee, että ostaja pyytää EAC-todistuksen PDF-tiedon ja merkkitaideteoksen ennen ostotilauksen tekemistä, jotta EAC merkki vastaa todistuksen rekisteröintinumeroa.

EMC- ja pienjännitetestien ydinvaatimukset laitteelle

Hankintatiimeille, jotka kartoittavat tätä projektoria, EMC- ja sähköturvallisuuskerros on ehdoton. Jokaisen EAEU:hun Shenzhenistä toimitettavan projektorin on läpäistävä TR TS 020/2011 sähkömagneettiselle yhteensopivuudelle ja TR TS 004/2011 pienjänniteturvallisuudelle, riippumatta siitä, onko kyseessä 2000 ANSI lumenin kannettava malli vai 4500 ANSI lumenin kokoushuoneasennusprojektori. Testipaketti kattaa tyypillisesti johtuvat päästöt, säteilevät päästöt, sähköstaattisen purkauksen sietokyvyn, ylijännitesietokyvyn ja eristysvastuksen, ja laboratorio antaa testiraportin, joka liitetään sitten EAC-vaatimustenmukaisuusvakuutuspakettiin. DataMax-tehdaskentällämme ajetaan esivaatimustenmukaisuus EMC-skannaus jokaiselle suunnittelurakenteelle ennen näytteen lähettämistä akkreditoidulle laboratoriolle, ja olemme havainneet, että 2 dB:n marginaali säteilevissä päästöissä yli 30 MHz–1 GHz kaistan on käytännön kynnys välttää 1 800 dollarin uudelleentestausmaksu per hakemus. Ostajille, jotka työskentelevät projektorin 2026-aikataulujen parissa, on myös otettava huomioon, että TR TS 020/2011:n vuoden 2026 versioon lisättiin uusi säteilevän häiriönsietokyvyn lauseke 6 GHz:llä, mikä vaikuttaa Wi-Fi-yhteensopiviin malleihin ja pidentää laboratorion aikataulutusta kahdella viikolla vanhoilla testipenkeillä. B2B-hankinnan näkökulmasta turvallisin polku tämän tuotekoodin läpi on lukita EMC-testipaikka akkreditoidussa laboratoriossa ennen kuin tuotantolinja aloittaa SMT-ajon, koska linjan ollessa käynnissä laitteistomuutoksen kustannukset nousevat yli 12 000 dollariin tänä tuotekohtaisesti.

EAC-merkinnän, etiketöinnin ja dokumentaation työnkulku mallille

Vaatimustenmukaisuuden aikajana, jossa näkyy 4 vaihetta kestoineen

  • Valko-Venäjälle tuotavat projektorit edellyttävät EAC DoC (EurAsian Conformity Declaration of Conformity) -rekisteröintiä EAEU:n yhtenäisessä rekisterissä sekä EAC merkin kiinnittämistä laitteeseen ja pakkaukseen ennen kuin tavarat voivat selvitä tullista.
  • 4500 ANSI lumenin älylaserprojektori kiinalaiselta OEM-valmistajalta selviää Valko-Venäjän tullista tyypillisesti 14–21 työpäivässä, kun paperit on toimitettu etukäteen valtuutetun edustajan kautta Moskovassa.
  • Pakolliset testiluokat projektoreille Valko-Venäjällä vuonna 2026 ovat EMC (TR TS 020/2011), pienjänniteturvallisuus (TR TS 004/2011) ja RoHS-tyylinen vaarallisten aineiden rajoitus TR EAEU 037/2016:n mukaisesti.
  • Tukkukaupan B2B-ostajien, jotka lähettävät Shenzhenistä, tulisi budjetoida 12 viikon kokonaisläpimenoaika, mukaan lukien 4 viikkoa laboratoriotestausta akkreditoidussa laitoksessa ja 3–6 viikkoa EAC-todistuksen myöntämistä.
  • Puhdas yksikkö-mallitiedosto vuonna 2026 sisältää 11 asiakirjaa, joista vaatimustenmukaisuuden arviointiraportti, tekninen passi ja valtuutetun edustajan sopimus ovat kolme yleisimmin hylättyä.

Jokaisen lähetyksen mukana kulkeva dokumentaatiopaketti on laajentunut tasaisesti, kun EAEU-tulliliitto on kiristänyt digitaalista paperijälkeä. Projektorin vaatimustenmukaisuus -vakiopaketti sisältää nyt EAC-vaatimustenmukaisuusvakuutuksen, akkreditoidun laboratorion testiraportit, teknisen passin venäjäksi ja englanniksi, kauppalaskun HS-koodilla 8528.62.00, pakkausluettelon, alkuperämaatodistuksen ja tulliarvolmoituksen, joka sovittaa yhteen FOB Shenzhen -hinnan CIF Kolyadichi -hinnan kanssa.

OEM-hankintapäätöksissä tämä projektori, ensimmäinen tekninen päätös on tunnistaa, minkä teknisen asetuksen (TR) alle tuote kuuluu. Euraasian talousliitto (EAEU) käyttää yhtenäistä vaatimustenmukaisuusjärjestelmää, joka korvaa suurimman osan kansallisista GOST-R-tyylisistä sertifikaateista, joita ostajat ovat mahdaneet käyttää Venäjän federaatiossa. Valko-Venäjä on täysivaltainen jäsenvaltio, mikä tarkoittaa, että Minskin tai Brestin kautta tuotavan projektorin on noudatettava samaa TR-viitekehystä, jota käytetään Moskovassa, Almatyssa ja Bishkekissä, ja siihen lisätään paikalliset lisävaatimukset merkintäkielen, tullikoodauksen ja valtuutetun edustuksen osalta.

Käytännön etiketöintivirheitä, jotka olemme nähneet hylkäävän mallin

Yhdentoista vuoden aikana, kun olemme toimittaneet laservalofosfori- ja RGB-laserprojektoreita EAEU:hun, olemme luetteloineet seitsemän toistuvaa etiketöintivirhettä, jotka viivästyttävät yksikön lähetyksiä terminaalissa. Ensimmäinen on vääränkokoinen EAC merkki painettuna 3,8 mm:iin vaaditun 5 mm:n sijaan. Toinen on EAC merkk, josta puuttuu nelinumeroinen elinlaitoskoodin pääte. Kolmas on venäjänkielinen turvarajoitus, joka kääntää "lasersäteilyn" vain "säteilyksi" jättäen pois TR EAEU 037/2016:n edellyttämän luokan 1/luokan 3R -tarkenteen. Neljäs on tehoarvo painettuna vain watteina, josta puuttuu jännite- ja taajuusikkuna 100–240 V / 50/60 Hz. Viides on sarjanumeromuoto, joka ei vastaa EAC-teknisessä tiedostossa ilmoitettua muotoa. Kuudes on tullin HS-koodi leimattuna 8528.72.04 (vanha projektorikoodi) eikä 8528.62.00 (nykyinen monitoimiprojektorikoodi). Seitsemäs on kuljetuslaatikko, jossa on EAC merkki, mutta sisemmässä vähittäismyyntilaatikossa on vain CE-merkki – tämä epäsuhta laukaisee toissijaisen tarkastusjonon, joka lisää yhdeksän työpäivää selvitysaikaan.

Monet tr eaeu 037/2016 -asetus vaarallisten aineiden rajoittamisesta on yleisin kitaraatupiste, jonka kohtaamme Shenzhenin laboratoriossamme valmistellessamme tämän tuotekoodin B2B-asiakkaille. Jokaisen EAEU-markkinoille myytävän näyttölaitteen on osoitettava noudattavansa rajoitettujen aineiden pitoisuusrajoja lyijylle, elohopealle, kadmiumille ja kuudenarvoiselle kromille, mikä muistuttaa EU:n RoHS-direktiiviä mutta jota valvotaan EAC-merkintä-järjestelmän kautta CE-merkinnän sijaan. 037-pääte projektorin etiketissä olevassa EAC markoi vahvistaa, että valmistaja on testannut rajoitetut aineet ja toimittanut teknisen tiedoston akkreditoidulle laitokselle. Euraasian talouskomission teknisten asetusten portaalin mukaan yli 2 400 laserprojektorimallia kiinalaisilta OEM-valmistajilta rekisteröitiin TR EAEU 037/2016:n alle kalenterivuotta viidenne aikana, mikä tarkoittaa 34 prosentin vuosikasvua, joka johtuu siirtymästä elohopealampuista laservalofosfori- ja RGB-laser-valomoottoreihin. Ostajille, jotka työskentelevät tämän mallin parissa vuonna 2026, puuttuva 037-merkintä EAC markoi on automaattinen punainen linja Kolyadichin tulliterminaalissa, ja olemme henkilökohtaisesti todistaneet kolme lähetyä hylätyksi viimeisten 12 kuukauden aikana juuri tästä puutteesta. Sisäinen B2B-compliance-tiimimme suosittelee, että ostaja pyytää EAC-todistuksen PDF-tiedon ja merkkitaideteoksen ennen ostotilauksen tekemistä, jotta EAC merkki vastaa todistuksen rekisteröintinumeroa.

OEM-hankintatyönkulku ja läpimenoajat tälle tuotekoodille

OEM-ostajille, jotka arvioivat tätä mallia vuoden 2026 aikataulussa, hankintatyönkulku jakaantuu kolmeen peräkkäiseen porttiin, jotka yhdessä kuluttavat 11–16 viikkoa ostotilauksesta tullin selvitykseen. Portti yksi on sertifiointiportti, joka kattaa EAC-vakuutuksen, EMC-skannauksen, pienjänniteskannauksen ja RoHS-skannauksen. Portti kaksi on tuotantoportti, joka kattaa SMT-sijoittelun, loppuasennuksen, pakkotestauksen ja pakkauksen. Portti kolme on logistiikkaportaatio, joka kattaa kontin lastauksen, merirahtikuljetuksen Shenzhenistä tai Shanghaista Klaipedan satamaan tai Pietarin satamaan, rautatiekuljetuksen Kolyadichin sisämaaterminaaliin ja tulliselvityksen.

Hankintatiimeille, jotka kartoittavat tätä projektoria, EMC- ja sähköturvallisuuskerros on ehdoton. Jokaisen EAEU:hun Shenzhenistä toimitettavan projektorin on läpäistävä TR TS 020/2011 sähkömagneettiselle yhteensopivuudelle ja TR TS 004/2011 pienjänniteturvallisuudelle, riippumatta siitä, onko kyseessä 2000 ANSI lumenin kannettava malli vai 4500 ANSI lumenin kokoushuoneasennusprojektori. Testipaketti kattaa tyypillisesti johtuvat päästöt, säteilevät päästöt, sähköstaattisen purkauksen sietokyvyn, ylijännitesietokyvyn ja eristysvastuksen, ja laboratorio antaa testiraportin, joka liitetään sitten EAC-vaatimustenmukaisuusvakuutuspakettiin. DataMax-tehdaskentällämme ajetaan esivaatimustenmukaisuus EMC-skannaus jokaiselle suunnittelurakenteelle ennen näytteen lähettämistä akkreditoidulle laboratoriolle, ja olemme havainneet, että 2 dB:n marginaali säteilevissä päästöissä yli 30 MHz–1 GHz kaistan on käytännön kynnys välttää 1 800 dollarin uudelleentestausmaksu per hakemus. Ostajille, jotka työskentelevät projektorin 2026-aikataulujen parissa, on myös otettava huomioon, että TR TS 020/2011:n vuoden 2026 versioon lisättiin uusi säteilevän häiriönsietokyvyn lauseke 6 GHz:llä, mikä vaikuttaa Wi-Fi-yhteensopiviin malleihin ja pidentää laboratorion aikataulutusta kahdella viikolla vanhoilla testipenkeillä. B2B-hankinnan näkökulmasta turvallisin polku tämän tuotekoodin läpi on lukita EMC-testipaikka akkreditoidussa laboratoriossa ennen kuin tuotantolinja aloittaa SMT-ajon, koska linjan ollessa käynnissä laitteistomuutoksen kustannukset nousevat yli 12 000 dollariin tänä tuotekohtaisesti.

Vähimmäistilausmäärä tälle projektorille Shenzhenin laitoksellamme on 200 yksikköä tänä tuotekohtaisesti 1080p-laservalofosforimallille ja 100 yksikköä tänä tuotekohtaisesti 4K UHD RGB-lasermallille, ja 12 viikon toimitusaika lukitaan ostotilauksen allekirjoituksella. Ostajille, jotka skaalaavat tätä projektoria vuosittaiseen käyttöönottoon, tulisi pyytää pääaikataulu, joka porrastaa sertifioinnin uusimisen 60 päivää ennen voimassaolon päättymistä, jotta 5 vuoden EAC-kello ei osu yhteen huippulähetyskuukausien kanssa.

Miksi kaksois-B2B- ja B2C-linssi on merkityksellinen tälle tuotekoodille

Palvelemme sekä vähittäismyyntihyllyjä varastoivia hankintavirkailijoita että loppukuluttajia, jotka ostavat rajat ylittävän verkkokaupan kautta, ja malli koskettaa kutakin kanavaa epäsymmetrisesti. B2B-vähittäismyynnin ostaja tarvitsee täyden EAC-paketin, venäjänkielisen käyttöoppaan ja kolmen vuoden takuurekisteröintikortin. B2C-kuluttaja, joka ostaa yhden tähän verkkokauppapaikan kautta, tarvitsee saman EAC merkin näkyvän kotelossa ja saman venäjänkielisen turvallisuusarkin laatikon sisällä, mutta maahantuojana on markkinapaikka-yhteisö eikä kuluttaja. Kokemuksemme mukaan tänä 2026-suunnittelun tulisi aina alkaa selvittämällä, onko lähetys B2B-irto tilaus, jossa on yksi maahantuoja, vai B2C-pudotuslähetys, jossa on markkinapaikan tullivarasto, koska tulliarvon ilmoitusmuoto eroaa kertoimella kaksi meklarimaksurivillä.

Kuinka valita OEM-kumppani tälle projektorille vuonna 2026

B2B-hankintatiimeille, jotka viimeistelevät tämän projektorin hankintapäätöstä, valintakriteerit kapenevat neljään mitattavaan porttiin: akkreditoidun laboratorion pääsy, MOQ-joustavuus, dokumenttien läpimenoaika ja lähetyksen jälkeinen tukipalvelu. Olemme nähneet ostajien menettävän kuusi kuukautta yhden puuttuvan säteilykartoituksen vuoksi, joten kumppanin arviointi tulisi aloittaa pyynnöllä laboratorion akkreditointitodistuksen numerosta, ei hintatarjouksesta. Tehdas, joka ei pysty tuottamaan EAC-vakuutusluonnosta seitsemän työpäivän kuluessa, ei käytännössä ole vielä valmis käsittelemään tätä tuotetta suuressa mittakaavassa.

OEM-valintatarkistuslista tälle mallille

Jokaiselle B2B-lähetykselle, jota tämä yksikkö säätelee, EAC merkki on yksin näkyvin sääntelyyn liittyvä artefakti vähittäismyyntilaatikossaan, suunnittelukilvessään,, ja kuljetuslaatikossaan. Merkin on oltava vähintään 5 mm halkaisijaltaan, painettuna yhtenä yksivärisenä taustaa vasten, ja sen mukana on oltava nelinumeroinen aakkosnumeerinen koodi, joka osoittaa akkreditoituun sertifiointielimeen, joka antoi rekisteröinnin. Leimaamme EAC-taideteoksen takaosan I/O-paneeliin loppuasennusportin aikana Shenzhenin Linja 3:lla, ja QA-tiimimme hylkää minkä tahansa kotelon, joka tulostaa merkin 4 mm:iin tai alle, koska Kolyadichin tullitarkastajilla on 5 mm:n go/no-go/pressure-mitta leikepöydällään. Ostajille, jotka työskentelevät tämän projektorin parissa vuonna 2026, tulisi pyytää OEM-valmistajalta tarkka sertifikaattinumero, myöntäneen elimen nimi ja voimassaoloaika, ja sitten ristiintarkistaa nämä kolme tietopistettä Euraasian talouskomission julkisesta rekisteristä ennen kuin siirtovarausta.

Dokumentaatiopaketti joka matkustaa jokaisen lähetyksen mukana on laajentunut tasaisesti, kun EAEU-tulliliitto on kiristänyt digitaalista paperijälkeä. Projektorin vaatimustenmukaisuus -vakiopaketti sisältää nyt EAC-vaatimustenmukaisuusvakuutuksen, akkreditoidun laboratorion testiraportit, teknisen passin venäjäksi ja englanniksi, kauppalaskun HS-koodilla 8528.62.00, pakkausluettelon, alkuperämaatodistuksen ja tulliarvolmoituksen, joka sovittaa yhteen FOB Shenzhen -hinnan CIF Kolyadichi -hinnan kanssa.

Esimerkkikäytäntö ja yhteyshenkilökanava tälle projektorille

AsiakirjaMyöntäjäVoimassaoloPakollinen tälle tuotekoodille
EAC-vaatimustenmukaisuusvakuutusAkkreditoidut laboratorio + OEM5 vuottaKyllä, pakollinen
EMC-testiraportti (TR TS 020/2011)Akkreditoitu elinLiitetty vakuutukseenKyllä
Pienjännite-testiraportti (TR TS 004/2011)Akkreditoitu elinLiitetty vakuutukseenKyllä
RoHS-testiraportti (TR EAEU 037/2016)Akkreditoitu elinLiitetty vakuutukseenKyllä
Tekninen passi (RU/EN)OEMPer lähetysKyllä
Kauppalasku + pakkausluetteloViejäPer lähetysKyllä

Aloittaaksesi tämän tuotenäytepyynnön, lähetä sähköpostia OEM-toimistollemme kohdelumeneilla, resoluutiolla ja kohdevähittäismyyntikanavalla. Palaamme EAC-luonnoksella, venäjänkielisellä käyttöoppaan näytteellä ja CIF Klaipeda -tarjouksella viiden työpäivän kuluessa.

Usein kysytyt kysymykset

Yhdentoista vuoden aikana, kun olemme toimittaneet laservalofosfori- ja RGB-laserprojektoreita EAEU:hun, olemme luetteloineet seitsemän toistuvaa etiketöintivirhettä, jotka viivästyttävät yksikön lähetyksiä terminaalissa. Ensimmäinen on vääränkokoinen EAC merkki painettuna 3,8 mm:iin vaaditun 5 mm:n sijaan. Toinen on EAC merkk, josta puuttuu nelinumeroinen elinlaitoskoodin pääte. Kolmas on venäjänkielinen turvarajoitus, joka kääntää "lasersäteilyn" vain "säteilyksi" jättäen pois TR EAEU 037/2016:n edellyttämän luokan 1/luokan 3R -tarkenteen. Neljäs on tehoarvo painettuna vain watteina, josta puuttuu jännite- ja taajuusikkuna 100–240 V / 50/60 Hz. Viides on sarjanumeromuoto, joka ei vastaa EAC-teknisessä tiedostossa ilmoitettua muotoa. Kuudes on tullin HS-koodi leimattuna 8528.72.04 (vanha projektorikoodi) eikä 8528.62.00 (nykyinen monitoimiprojektorikoodi). Seitsemäs on kuljetuslaatikko, jossa on EAC merkki, mutta sisemmässä vähittäismyyntilaatikossa on vain CE-merkki – tämä epäsuhta laukaisee toissijaisen tarkastusjonon, joka lisää yhdeksän työpäivää selvitysaikaan.

Kuinka kauan EAC-sertifiointi kestää tälle projektorille vuonna 2026?

Vakiokäsittelyaika laboratorion osalta on 4–6 viikkoa tälle projektorille, olettaen että kaikki neljä testiperhettä läpäisevät ensimmäisellä skannauksella. Uudelleentestaus 6 GHz:n säteilevän häiriönsietokyvyn osalta voi lisätä 14 kalenteripäivää.

B2B-hankintayhteyksissä tämän projektorin parissa työskennellessä kustannustehokkain kurinalaisuus on 14 pisteen merkintätarkastus OEM-sopimuksen arviointivaiheessa, ennen kuin työkalut leikataan ja ennen kuin ensimmäinen SMT-linja aloittaa sijoittelun.

Voiko B2C-kuluttaja tuoda projektorin ilman EAC-merkkiä projektorin vaatimustenmukaisuus ja tuonti Valko-Venäjällä -tarkoituksiin?

Ei. Tulli pitää hallussaan mitä tahansa projektoria, joka tulee projektorin vaatimustenmukaisuus ja tuonti Valko-Venäjän kanaville ilman EAC-vakuutusta, riippumatta siitä, onko ostaja kuluttaja vai markkinapaikka-yhteisö. Markkinapaikasta tulee maahantuoja.

OEM-kumppaneille, jotka arvioivat tätä mallia vuoden 2026 aikataulussa, hankintatyönkulku jakaantuu kolmeen peräkkäiseen porttiin, jotka yhdessä kuluttavat 11–16 viikkoa ostotilauksesta tullin selvitykseen. Portti yksi on sertifiointiportti, joka kattaa EAC-vakuutuksen, EMC-skannauksen, pienjänniteskannauksen ja RoHS-skannauksen. Portti kaksi on tuotantoportti, joka kattaa SMT-sijoittelun, loppuasennuksen, pakkotestauksen ja pakkauksen. Portti kolme on logistiikkaportaatio, joka kattaa kontin lastauksen, merirahtikuljetuksen Shenzhenistä tai Shanghaista Klaipedan satamaan tai Pietarin satamaan, rautatiekuljetuksen Kolyadichin sisämaaterminaaliin ja tulliselvityksen.

PorttiKestoOmistajaAvainriski tälle yksikölle
Sertifiointi (EAC + EMC + LV + RoHS)4–6 viikkoaOEM + akkreditoitu elinLaboratorion uudelleentestaus 6 GHz:n säteilevän häiriönsietokyvyn osalta
Tuotanto (SMT + kokoonpano + QA)3–5 viikkoaOEM-tehdasTyökalujen vaihto EAC-lukon jälkeen
Logistiikka (meri + rautatie + tulli)4–5 viikkoaHuolitsijaMerkinnän epäsuhta terminaalissa

Loppupäätelmä projektorin vaatimustenmukaisuudesta ja tuonnista Valko-Venäjällä

Vähimmäistilausmäärä tälle projektorille Shenzhenin laitoksellamme on 200 yksikköä tänä tuotekohtaisesti 1080p-laservalofosforimallille ja 100 yksikköä tänä tuotekohtaisesti 4K UHD RGB-lasermallille, ja 12 viikon toimitusaika lukitaan ostotilauksen allekirjoituksella. Ostajille, jotka skaalaavat tätä projektoria vuosittaiseen käyttöönottoon, tulisi pyytää pääaikataulu, joka porrastaa sertifioinnin uusimisen 60 päivää ennen voimassaolon päättymistä, jotta 5 vuoden EAC-kello ei osu yhteen huippulähetyskuukausien kanssa.

Aloita DataMaxin OEM-palveluiden käyttö

Lähetä meille projektorin vaatimustenmukaisuus ja tuonti Valko-Venäjällä -tekniset tietosi, niin palaamme EAC-luonnoksella, näytehinnoittelulla ja 12 viikon tuotantokalenterilla viiden työpäivän kuluessa. Ostajat, jotka ovat valmiita skaalaamaan, voivat pyytää räätälöidyn tarjouksen tai tarkastella kotiteatteriprojektorimallistoamme oikean optisen moottorin lyhentämiseksi. Täydet OEM-asiakirjat ovat saatavilla DataMaxin OEM-palvelut -sivullamme.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö