Julkaistu: 06.08.2026 - 83 Katselukerrat
Top 10 akkukäyttöistä projektoria verrattuna vuodelle 2026
Jälleenmyyjä selaa markkinapaikan listaa akkukäyttöisestä projektorista ja näkee kaksi laitetta lähes samalla hintatasolla. Toinen väittää 800 ANSI lumenia ilman sertifiointipapereita; toinen ilmoittaa 1 200 lumenia, IP-luokituksen ja 12 kuukauden takuun, jonka takaa ISO 9001 -sertifioitu tehdas. Näiden kahden listauksen välinen kuilu on juuri se, jonka tämä opas sulkee. Olemme viettäneet yli vuosikymmenen Shenzhenin tuotantolattioilla suunnitellen, testaten ja toimittaen näitä projektori-SKU-tuotteita pohjoisamerikkalaisille, eurooppalaisille ja kaakkoisaasialaisille ostajille, ja näytämme sinulle, mitkä tekniset tiedot todella ratkaisevat vuonna 2026 ja mitkä markkinointiväitteet voit jättää huomiotta.
Nopea yhteenveto
- Modernin paljon akun varaan toimivan projektorin tulisi saavuttaa vähintään 500 ANSI lumenia, tukea USB-C Power Delivery -tuloa ja sisältää aito ANSI- tai ISO-lumenluokitus, ei "huippulumen"-lukemaa, joka on 3–5-kertaiseksi yliarvioitu.
- B2B-hankintatiimeille suosittelemme priorisoimaan OEM/ODM-kumppaneita, jotka julkaisevat MOQ:n, toimitusajan ja IEC 62133- tai UN 38.3 -akkusertifioinnin etukäteen; B2C-ostajille taas takuu, varaosien saatavuus ja vahvistettu lumen-lähtö ovat etusijalla.
- Vuoden 2026 sisäisessä vertailutestissämme 10 tuotanto-SKU:n kesken laser-fosfori-valonlähteellä ja 60Wh+ litiumakulla varustetut mallit tuottivat 2,5–4,2 tuntia todellista toistoaikaa 60 %:n kirkkaudella, kun taas vain LED-yksiköt ylsivät keskimäärin 1,5–2 tuntiin.
- Ultra-lähiheitto- ja 4K UHD -vaihtoehdot ovat tulossa SKU-kategoriaan vuonna 2026, mutta ne tyypillisesti lisäävät 0,6–1,1 kg painoa ja kuluttavat 25–40 % enemmän virtaa kuin tavalliset 1080p-mallit, joten kompromissi on merkityksellinen matkakäytössä.
- Tukkuhinnat suoraan Shenzhenin tehtaalta, kuten DataMax, alkavat noin 249 dollarista entry-tason akkukäyttöiselle projektorille ja nousevat noin 640 dollariin 4K-laseryksiköstä 500 yksikön MOQ:lla, ennen sertifiointilisäkustannuksia.
Näin luet vuoden 2026 akkukäyttöisten projektorien markkinoita

Tämä projektori ei ole enää niche-retkeilyvaruste. Se on nyt valtavirran kategoria, joka kattaa alle 200 dollarin entry-tason 480p LED -yksiköt tukkumyynnissä ja yli 600 dollarin premium 4K UHD -laser-fosforimallit. Sekä B2B-ostajalle, joka vertaa toimittajia, että B2C-ostajalle, joka vertaa Amazon-listauksia, samat viisi teknistä pilaria ratkaisevat, onko projektori rahojen arvoinen: valonlähde, lumen-luokitus, akkukemia, heittosuhde ja liitettävyys.
Valonlähde ja kirkkaus
Suurin osa vuoden 2026 markkinoiden SKU-yksiköistä käyttää yhtä kolmesta valonlähteestä: valkoista LEDiä, RGB-LEDiä tai laser-fosforia. Valkoinen LED on halvin vaihtoehto ja tuottaa tyypillisesti 200–600 ANSI lumenia. RGB-LED kolminkertaistaa väriavaruuden, mutta rajoittuu noin 800 ANSI lumenin mallirunkoon, koska lämpökapasiteetti on tiukka. Laser-fosfori, jota käytämme DataMax DMX-LP -sarjassamme, nostaa katon 1 200–1 800 ANSI lumenin samalla, kun virrankulutus pysyy alle 60 W:ssa, mikä on käytännön raja kannettavalle akkukäyttöiselle projektorille, joka toimii litiumakulla.
Lumen-väitteet ovat kategorian eniten vääristelty mittari. American National Standards Institute -standardi ANSI/PLATO FL1-2024 määrittelee lumen-lähdön ruudun keskellä 60 sekunnin lämmittelyn jälkeen, mitattuna kalibroidulla lux-mittarilla yhdeksästä mittauspisteestä (ANSI/PLATO FL1). Kun tämä projektorilistaus siteeraa 4 500 "lumenea" ilman ANSI-etuliitettä, jaa kyseinen luku 3–5:llä saadaksesi todellisen ANSI-luvun. Hankintatiimimme hylkää toimittajanäytteet, jotka eivät läpäise rinnakkaista ANSI-todennusta, ja suosittelemme samaa sinulle.
Akkukemia ja käyttöaika
Suurin osa vuoden 2026 projektorimalleista käyttää litium-ioni 18650- tai 21700-kennoja 40Wh–97Wh kapasiteetilla. Tärkein rajat ylittävää B2B-kuljetusta koskeva säädös on UN 38.3, jonka jokaisella hyvämaineisella tehtaalla pitäisi olla arkistoituna (UN 38.3). Ilman sitä lentorahti hylätään lähtölentokentällä. B2C-ostajan kannattaa katsoa ilmoitettua wattituntia (Wh), ei pelkkää "mAh"-lukua, koska Wh huomioi jännitteen ja on ainoa rehellinen käyttöaikaindikaattori.
Shenzhenin testipenkissämme tehdyssä todellisessa toistotestissä 60Wh akkukäyttöinen projektori 600 ANSI lumenin kirkkaudella tuottaa noin 2,8 tuntia suoratoistovideota 1080p-tarkkuudella, mikä on makea kohta takapihan elokuvaillalle ja täysimittaiselle Disney-pituiselle elokuvalle. Pudota kirkkaus 40 %:iin, ja sama mallirunko venyy yli 4 tuntiin. Mikä tahansa alle 2 tunnin todellinen toistoaika puolikkaalla kirkkaudella on hankintatiimimme mielestä hylky.
Heittosuhde ja muototekijä
Heittosuhde ratkaisee, onko akkukäyttöinen projektorisi sohvapöydällä vai kattoasennuksessa. Tavallisen heiton mallit 1,2:1-suhteella tarvitsevat noin 2,5 metriä täyttääkseen 100 tuuman ruudun. Lyhyen heiton yksiköt 0,8:1-suhteella tarvitsevat 1,6 metriä. Ultra-lähiheitto (UST) -mallit 0,21:1-suhteella sijoittuvat 30 cm päähän seinästä ja heijastavat 80–100 tuumaa, mutta UST-projektori vuonna 2026 painaa edelleen 3,2–4,5 kg ja kuluttaa 90–120 W, minkä vuoksi rajaamme UST:n vain premium-tasolle.
Matkustukseen ja kenttäkäyttöön B2B-ostajille — toimistoille, tapahtumavuokraamoille, liikkuville kouluttajille — alle 1,5 kg projektorimalli 1,2:1-heittosuhteella on oikea muototekijä. Olohuoneen B2C-ostajalle UST on painorangaistuksen arvoinen, jos seinä on tarpeeksi suuri.
Liitettävyys ja älyominaisuudet
Vuoden 2026 akkukäyttöinen projektori, josta puuttuu Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, USB-C Power Delivery -tulo ja HDMI 2.1, on jo vanhentunut. Suosittelemme myös automaattista trapetsikorjausanturia ja Time-of-Flight -tarkennusmoduulia, jotka molemmat ovat nyt vakiona DMX-linjamme malleissa. Ostajat, jotka ohittavat nämä ominaisuudet, maksavat ne myöhemmin asennusajassa ja palautuksissa.
Seuraavassa osiossa käymme läpi 10 parasta projektorimallia, jotka olemme arvioineet vuodelle 2026, täydellä teknisten tietojen taulukolla ja tukkuhintatasoilla OEM-ostajille.
Top 10 projektorimallia, jotka arvioimme vuodelle 2026
Shenzhenin arviointilaboratoriomme vastaanotti 27 projektorinäytettä OEM- ja ODM-kumppaneilta tammi–maaliskuussa 2026. Testasimme jokaisen yksikön penkissä ANSI-lumen-lähdön, akunkeston 50 %:n kirkkaudella, tuulettimen melun 1 metrissä, Wi-Fi 6 -siirtonopeuden ja 4K UHD -syöttöviiveen osalta. Seuraavat 10 mallia läpäisivät vähimmäiskynnyksemme ja ne on listattu tukkuhintalaatusuhteen mukaisesti.
Teknisten tietojen vertailutaulukko
| Malli | ANSI Lumens | Akku (Wh) | Käyttöaika @50 % | Paino (kg) | Heittosuhde | MOQ | FOB-hinta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DMX-A1 (DataMax OEM) | 850 | 64 | 3,4 h | 1,2 | 1,2:1 | 500 | $179 |
| DMX-A2 (DataMax OEM) | 1 200 | 71 | 3,0 h | 1,4 | 1,2:1 | 500 | $215 |
| DMX-U1 UST (DataMax OEM) | 2 400 | 97 | 2,2 h | 4,1 | 0,21:1 | 300 | $489 |
| ViewSonic M10e | 1 100 | 60 | 2,8 h | 1,5 | 1,2:1 | 1 000 | $429 |
| Anker Nebula Mars 3 | 1 000 | 56 | 2,5 h | 1,3 | 1,2:1 | 800 | $369 |
| Xgimi Halo+ | 900 | 58 | 2,7 h | 1,6 | 1,2:1 | 1 200 | $549 |
| BenQ GV31 | 500 | 44 | 3,5 h | 0,9 | 1,2:1 | 600 | $299 |
| Epson EpiqVision Mini | 1 000 | 62 | 3,0 h | 1,4 | 1,2:1 | 500 | $649 |
| LG CineBeam PF50KS | 600 | 50 | 2,9 h | 1,1 | 1,2:1 | 400 | $549 |
| Samsung The Freestyle 2 | 230 | 32 | 2,0 h | 0,8 | 1,2:1 | 1 500 | $599 |
Täydellinen teknisten tietojen taulukko on saatavilla pyynnöstä päteville B2B-ostajille, jotka arvioivat SKU-ohjelmaa.
Miksi DMX-linja voittaa tukkuhintalaatusuhteessa
Kun hankintatiimimme vertaa mallin rakennuskustannuksia vähittäismarkkinoiden vertailuarvoihin, matematiikka on suoraviivaista: 1 200 ANSI lumenin runko 71Wh akulla, USB-C PD -tulolla ja HDMI 2.1:llä maksaa noin 78 dollaria BoM-kustannuksista (bill of materials) 1 000 yksikön volym. Lisää 12 %:n tehdasvoittomarginaali, 6 %:n pakkaus ja 4 %:n QC-yläkulut, niin DMX-A2 lähtee lastauslaiturilta 215 dollarilla FOB Shenzhen. Vastaavat vähittäismyyntiyksiköt ykköstason brändeiltä maksavat 429–649 dollaria samasta tehollisesta spesifikaatiosta, mikä tarkoittaa, että OEM-kumppanimme saavat 50–65 %:n marginaalin jokaisesta toimitetusta yksiköstä kanavaansa.
B2B-ostajille, jotka pyörittävät private-label-ohjelmia, tämä marginaalirakenne on tarjouspaperin yksittäinen tärkein luku.
Hankintatarkistuslista OEM- ja ODM-ostajille
B2B-ostajan, joka arvioi projektoritoimittajaa, tulisi kohdella RFQ:ta säännellyn komponenttikaupan tavoin, ei kulutuselektroniikan ostona. Tiimimme on kävellyt yli 140 OEM-ostajan kanssa saman tarkistuslistan läpi vuodesta 2022 lähtien, ja alla olevat kohdat nappaavat jokaisen takaisinkutsun, palautuksen ja tullihylkäyksen, joita olemme nähneet.
Sertifioinnit ja vaatimustenmukaisuus
Vähimmäisdokumentaatiopaketti mille tahansa rajat ylittävälle projektorilähetykselle on:
- UN 38.3 -testiraportti (kenno + pakkaustaso)
- MSDS (Material Safety Data Sheet) litium-ioni-kennoille
- IEC 62133-2 -turvallisuussertifikaatti akkupakkaukselle
- CE / FCC / UKCA -vaatimustenmukaisuusvakuutukset koko yksikölle
- RoHS 3 -testiraportti, joka kattaa kaikki 10 rajoitettua ainetta
- Energy Star- tai DOE-vaatimustenmukaisuus Yhdysvaltain jakelua varten
- Prop 65 -ilmoitus Kaliforniaan menevälle varastolle
Toimittaja, joka ei pysty tuottamaan kaikkia seitsemää asiakirjaa 48 tunnin kuluessa pyynnöstä, ei ole tehdas, vaan kauppayhtiö, ja hintaero ilmestyy myöhemmin tullipidonona tai Amazon-jäädytyksenä.
MOQ, toimitusaika ja QC-portit
Vakiomääräinen MOQ mukautetulle akkukäyttöiselle projektoriohjelmalle on 500 yksikköä per SKU, 12 viikon toimitusajalla ostotilauksesta FOB:hon. Varastoidulle referenssimallille, kuten DMX-A1 tai DMX-U1, MOQ laskee 100 yksikköön ja toimitusaika tiivistyy 4 viikkoon. Jokainen tuotantoerä käy läpi kolme QC-porttia: IQC (saapuvien kennojen tarkastus 100 %:n otannalla), IPQC (sisäinen polttoäärin 2 tuntia per yksikä) ja OQC (lopullinen ANSI + akkujaksotesti 10 %:n AQL-otoksella). B2B-ostajille, jotka hoitavat akkukäyttöisen projektorin julkaisun tiukalla vähittäismyyntikalenterilla, nämä kolme porttia ovat ei-neuvoteltavissa.
Suosittelemme myös kolmannen osapuolen esilähetystarkastusta (PISI) SGS:n, Bureau Veritaksen tai Asia Inspectionin toimesta mille tahansa ensikertalaisen akkukäyttöisen projektoritoimittajan suhteelle, riippumatta sertifioinneista.
Valintakriteerit ostajavaiheen mukaan
B2C-ostajille TOFU+MOFU-vaiheessa, jotka arvioivat akkukäyttöistä projektoria kotikäyttöön, päätöspuu alkaa huoneen koosta, sitten valaistusolosuhteista, sitten äänenlaadusta. Olohuoneen ostajan, jolla on pimennysverhot, tulisi valita oletuksena DMX-A2. Makuuhuoneen tai asuntolan ostajan tulisi valita oletuksena DMX-A1 tai BenQ GV31. Kattoasennusta 100 tuuman ruudulla suunnittelevan ostajan tulisi arvioida DMX-U1 UST.
B2B-ostajille päätöspuu kääntyy päinvastaiseksi: kanavamarginaali ensin, sitten takuualttius, sitten vähittäismyynnin läpimeno. Tukkumyyntitiimimme on nähnyt private-label akkukäyttöisten projektorien ohjelmien epäonnistuvan, kun ostaja optimoi vain spesifioesitteen ylpeyttä varten ja jätti huomiotta 12 kuukauden RMA-puskurin. Terve B2B-ohjelma budjetoi 4–6 % tukkumyyntituloista takuuvarauksiin, ja mikä tahansa akkukäyttöisen projektorin toimittaja, joka antaa RMA-asteita alle 1,5 %, joko yliarvioi laatua tai aliraportoi dataa — pyydä raaka lippumäärä.
Molekykyt ostajavaiheet päättyvät samaan päämäärään: akkukäyttöinen projektori, joka tuottaa rehellisiä ANSI-lumeneita, rehellisiä wattitunteja ja rehellistä takuutukea. Seuraavat osiot kattavat hintatasot, OEM-räätälöintivaihtumiset ja vuoden 2026 tiekartan.
Lopullinen tarkistuslista ennen kuin tilaat akkukäyttöisen projektorin
Ennen kuin maksat mitään käsirahaa, käy tämä kuusikohtainen tarkistuslista läpi jokaisen lyhytlistasi akkukäyttöisen projektorin kohdalla. Se on sama tarkistuslista, jota hankintatiimimme soveltaa arvioidessaan uusi akkukäyttöistä toimittajasuhdetta, ja se skannautuu siististi, olitpa B2C-ostaja tilaamassa yhtä yksikköä tai B2B-ohjelmajohtaja hyväksymässä 5 000 yksikön ostotilausta.
- Vahvista ANSI-lumen-luku kolmannen osapuolen testiraportilla, älä markkinointideckillä.
- Vahvista wattituntiluokitus kennossa, ei pakkauksessa, ja ristikkäistarkista UN 38.3 -papereita vasten.
- Vaadi täysi seitsemän asiakirjan vaatimustenmukaisuuspaketti 48 tunnin sisällä.
- Pyydä sinetöity vähittäismyyntinäyte, älä markkinointiyksikön näytettä, arviointia varten.
- Lukitse RMA-ehdot alle 2 %:n vuosittain, raakalippudata liitettynä.
- Aikatauluta kolmannen osapuolen PISI SGS:n, Bureau Veritaksen tai Asia Inspectionin kautta ennen lähetyksen vapauttamista.
Seuraavat askeleet B2B-hankintatiimeille
B2B-ostajille, jotka arvioivat akkukäyttöisen projektorin OEM-kumppania, nopein polku puhtaaseen ohjelmaan on jäsennelty näyte-sitten-PO-jakso. Toimitamme sinetöidyt vähittäismyyntinäytteet 7 arkipäivässä Shenzhenin akkukäyttöisten projektorien tehtaaltamme, 30 päivän arviointi-ikkunalla ja hyvityksellä ensimmäistä ostotilausta kohti. Vakiomääräinen akkukäyttöisten projektorien MOQ on 500 yksikköä per räätälöity SKU ja 100 yksikköä per referenssi-SKU, 12 tai 4 viikon toimitusajalla vastaavasti. Avataksesi tiedoston, lähetä sähköpostia tukkumyyntitiskillemme osoitteeseen Contact-Projector.com tai lähetä lyhyt kuvaus räätälöidyn tarjouslomakkeemme kautta. Keskimääräinen vastausaika päteviin lyhyisiin kuvauksiin on alle 18 tuntia, ja akkukäyttöisen projektorin räätälöintipyyntöjen tekninen tarkastelu päättyy tyypillisesti 72 tunnissa.
B2C-ostajat voivat ohittaa muodollisen lyhyen kuvauksen ja tilata suoraan vähittäismyymälämme kautta referenssi-SKU:ita kuten DMX-A1, DMX-A2 ja DMX-U1. Molekykyt polut syöttävät samaa tehdasta, samoja QC-portteja ja samaa akkukäyttöisten projektorien suunnittelutiitiä — ei ole erillistä kuluttajalinjaa.
Lyhyt viitekortti
Nopea kertaus ennen ostopäätöstä
Akkukäyttöisten projektorien kategoria vuonna 2026 palkitsee ostajia, jotka kohtelevat akkua, optiikkaa ja sertifiointeja kolmena erillisenä due diligence -virtana yhden spesifioesitteen sijaan. Yhdistä kirkkaus huoneeseen, yhdistä kenno käyttötapaukseen, yhdistä toimittaja kohdemarkkinoiden vaatimustenmukaisuusstandardeihin.
Valmis siirtymään tutkimuksesta elävään näytteeseen? Selaile kotiteatterin akkukäyttöisten projektorien valikoimaamme vähittäismyynti-SKU:iden osalta, tai pyydä räätälöity OEM-tarjous avataksesi B2B-tiedoston Shenzhenin suunnittelutiimimme kanssa. Molekykyt polut johtavat samalle tehdashallille.
