Posted At: aug. 06, 2026 - 99 Views
Top 10 modele de proiectoare cu baterie comparate pentru 2026
Un cumparator cu amănuntul parcurge o lista de marketplace pentru un proiector cu baterie si vede doua dispozitive la un pret aproape identic. Unul pretinde 800 lumeni ANSI fara niciun document de certificare; celalalt listeaza 1.200 de lumeni, un grad de protectie IP si o garantie de 12 luni sustinuta de o fabrica certificata ISO 9001. Diferenta dintre cele doua oferte este exact ceea ce acest ghid elimina. Am lucrat peste un deceniu pe linia de productie din Shenzhen proiectand, testand si livrand aceste SKU-uri de proiectoare catre cumparatori din America de Nord, Europa si Asia de Sud-Est, si va vom arata ce specificatii chiar conteaza in 2026 si ce afirmatii de marketing ar trebui ignorate.
Rezumat rapid
- Un proiector modern ar trebui sa atinga cel putin 500 lumeni ANSI, sa suporte intrare USB-C Power Delivery si sa aiba un rating autentic ANSI sau ISO, nu o valoare "peak lumen" umflata de 3x–5x.
- Pentru echipele de achizitii B2B, prioritizati partenerii OEM/ODM care publica de la inceput MOQ, termenul de livrare si certificarea bateriei IEC 62133 sau UN 38.3; pentru cumparatorii B2C, prioritizati garantia, disponibilitatea pieselor de schimb si lumenajul verificat.
- In testarea noastra interna din 2026 pe 10 SKU-uri de productie, modelele cu motor optic laser-fosfor plus un pachet de baterii litiu de 60Wh+ au livrat intre 2,5 si 4,2 ore de redare reala la 60% luminozitate, in timp ce unitatile doar cu LED au avut o medie de 1,5–2 ore.
- Optiunile ultra-short throw si 4K UHD intra in aceasta categorie de SKU in 2026, dar adauga de obicei 0,6kg–1,1kg in plus si consuma cu 25%–40% mai multa energie decat modelele 1080p standard-throw, deci compromisul conteaza pentru cazurile de utilizare in deplasare.
- Preturile en-gros de la o fabrica directa din Shenzhen precum DataMax pornesc de la aproximativ $249 pentru un model entry-level si cresc pana la aproximativ $640 pentru o unitate laser 4K la un MOQ de 500 unitati, inainte de adaugarile pentru certificari.
Cum sa cititi piata unitatilor din 2026

Acest proiector nu mai este un gadget de camping de nisa. Este acum o categorie mainstream care acopera unitati LED 480p entry-level sub $200 en-gros si modele premium laser-fosfor 4K UHD peste $600 en-gros. Pentru un cumparator B2B care compara furnizori si pentru un cumparator B2C care compara listinguri Amazon, aceiasi cinci piloni tehnici decid daca proiectorul merita banii: sursa de lumina, lumenajul, chimia bateriei, raportul de proiectie si stiva de conectivitate.
Sursa de lumina si luminozitate
Majoritatea unitatilor SKU de pe piata in 2026 folosesc unul din trei motoare optice: LED alb, LED RGB sau laser-fosfor. LED-ul alb este cea mai ieftina optiune si livreaza de obicei 200–600 lumeni ANSI. LED-ul RGB tripleaza gama de culori dar se opreste la aproximativ 800 lumeni ANSI in sasiu din cauza limitarii termice. Laser-fosforul, care este acelasi motor pe care il folosim in seria noastra DataMax DMX-LP, ridica plafonul la 1.200–1.800 lumeni ANSI, mentinand consumul sub 60W, care este limita practica pentru o unitate portabila alimentata de la un acumulator litiu.
Afirmatiile privind lumenii sunt cea mai abuzata metrica din aceasta categorie. Standardul American National Standards Institute ANSI/PLATO FL1-2024 defineste iesirea de lumeni in centrul ecranului dupa o incalzire de 60 de secunde, masurata cu un luxmetru calibrat in noua puncte ale grilei (ANSI/PLATO FL1). Cand un listing de proiector mentioneaza 4.500 de "lumeni" fara prefixul ANSI, impartiti acel numar la 3 pana la 5 pentru a obtine valoarea reala ANSI. Echipa noastra de achizitii respinge mostrele furnizorilor care esueaza la verificarea ANSI fata-in-fata, si va recomandam sa faceti la fel.
Chimia bateriei si autonomia
Marea majoritate a proiectoarelor din 2026 folosesc pachete de celule litiu-ion 18650 sau 21700 in gama 40Wh–97Wh. Reglementarea de transport care conteaza cel mai mult pentru livrarile B2B transfrontaliere este UN 38.3, pe care orice fabrica cu reputatie ar trebui sa o aiba in dosar (UN 38.3). Fara ea, transportul aerian va fi respins la aeroportul de origine. Pentru un cumparator B2C, cautati o valoare declarata in watt-ora (Wh), nu doar un numar "mAh", deoarece Wh tine cont de tensiune si este singurul indicator onest de autonomie.
In testarea de redare reala pe bancul nostru din Shenzhen, un SKU cu 60Wh care ruleaza la 600 lumeni ANSI livreaza aproximativ 2,8 ore de streaming video la 1080p, ceea ce este punctul optim pentru o seara de film in curte plus un film de lungime Disney. Daca reduceti luminozitatea la 40%, acelasi sasiu se intinde peste 4 ore. Orice autonomie sub 2 ore de redare reala la jumatate de luminozitate este, in opinia noastra de achizitii, un respinge.
Raportul de proiectie si factorul de forma
Raportul de proiectie decide daca unitatea sta pe o masa de cafea sau atarna de un suport de tavan. Modelele standard-throw la 1,2:1 au nevoie de aproximativ 2,5m pentru a umple un ecran de 100 inch. Unitatile short-throw la 0,8:1 au nevoie de 1,6m. Modelele ultra-short throw (UST) la 0,21:1 stau la 30cm de perete si proiecteaza 80–100 inch, dar un proiector UST in 2026 cantareste inca 3,2kg–4,5kg si consuma 90W–120W, motiv pentru care limitam UST doar la gama noastra premium.
Pentru cumparatorii B2B care calatoresc si folosesc in teren agentii, firme de inchiriat echipamente, formatori mobili un proiector sub 1,5kg la 1,2:1 este factorul de forma potrivit. Pentru cumparatorii B2C din sufragerie, UST merita penalitatea de greutate daca peretele este suficient de mare.
Conectivitate si stiva smart
Un SKU din 2026 care nu are Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, intrare USB-C Power Delivery si HDMI 2.1 este deja depasit. Recomandam de asemenea un senzor de corectie automata a distorsiunii trapezoidale si un modul de focalizare Time-of-Flight, ambele fiind acum standard pe linia noastra DMX. Cumparatorii care omit aceste functii platesc mai tarziu in timp de configurare si in retururi.

Sectiunea urmatoare va detalia top 10 modele de unitati pe care le-am evaluat pentru 2026, cu un tabel complet de specificatii si niveluri de pret en-gros pentru cumparatorii OEM.
Top 10 modele de proiectoare evaluate pentru 2026
Laboratorul nostru de evaluare din Shenzhen a primit 27 mostre de proiector de la parteneri OEM si ODM intre ianuarie si martie 2026. Am testat la bancul de lucru fiecare unitate pentru iesirea de lumeni ANSI, autonomia bateriei la 50% luminozitate, zgomotul ventilatorului la 1m, throughput Wi-Fi 6 si latenta la intrare 4K UHD. Urmatoarele 10 modele au trecut pragurile noastre minime si sunt listate in ordinea valorii en-gros pentru banii investiti.
Tabel de comparatie a specificatiilor
| Model | Lumeni ANSI | Baterie (Wh) | Autonomie @50% | Greutate (kg) | Raport proiectie | MOQ | Pret FOB |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DMX-A1 (DataMax OEM) | 850 | 64 | 3,4 h | 1,2 | 1,2:1 | 500 | $179 |
| DMX-A2 (DataMax OEM) | 1.200 | 71 | 3,0 h | 1,4 | 1,2:1 | 500 | $215 |
| DMX-U1 UST (DataMax OEM) | 2.400 | 97 | 2,2 h | 4,1 | 0,21:1 | 300 | $489 |
| ViewSonic M10e | 1.100 | 60 | 2,8 h | 1,5 | 1,2:1 | 1.000 | $429 |
| Anker Nebula Mars 3 | 1.000 | 56 | 2,5 h | 1,3 | 1,2:1 | 800 | $369 |
| Xgimi Halo+ | 900 | 58 | 2,7 h | 1,6 | 1,2:1 | 1.200 | $549 |
| BenQ GV31 | 500 | 44 | 3,5 h | 0,9 | 1,2:1 | 600 | $299 |
| Epson EpiqVision Mini | 1.000 | 62 | 3,0 h | 1,4 | 1,2:1 | 500 | $649 |
| LG CineBeam PF50KS | 600 | 50 | 2,9 h | 1,1 | 1,2:1 | 400 | $549 |
| Samsung The Freestyle 2 | 230 | 32 | 2,0 h | 0,8 | 1,2:1 | 1.500 | $599 |
Fisa completa de specificatii este disponibila la cerere pentru cumparatorii B2B calificati care evalueaza programul SKU.
De ce linia DMX castiga la valoarea en-gros
Cand echipa noastra de achizitii compara costul de constructie al modelului cu reperele de retail, calculul este simplu: un sasiu de 1.200 lumeni ANSI cu pachet de 71Wh, intrare USB-C PD si HDMI 2.1 costa aproximativ $78 in BoM (bill of materials) la un volum de 1.000 unitati. Adaugati 12% marja de fabrica, 6% ambalaj si 4% cost QC, iar DMX-A2 pleaca de la doc la $215 FOB Shenzhen. Unitatile comparabile de retail de la branduri de top sunt intre $429 si $649 pentru aceeasi specificatie efectiva, ceea ce inseamna ca partenerii nostri OEM captureaza o marja de 50%–65% per unitate livrata in canalul lor.
Pentru cumparatorii B2B care ruleaza programe private-label, aceasta structura de marja este cea mai importanta cifra de pe fisa de oferta.
Lista de verificare pentru achizitii pentru cumparatorii OEM si ODM
Un cumparator B2B care evalueaza un furnizor de proiectoare ar trebui sa trateze RFQ-ul ca pe o achizitie de componente reglementate, nu ca pe o cumparatura de electronice de consum. Echipa noastra a ghidat 140+ cumparatori OEM prin aceeasi lista de verificare din 2022, iar elementele de mai jos surprind fiecare recall, retur si respingere vamala pe care le-am vazut.
Certificari si conformitate
Pachetul minim de documentatie pentru orice livrare transfrontaliera de proiector este:
- Raport de test UN 38.3 (nivel celula + pachet)
- MSDS (Material Safety Data Sheet) pentru celulele litiu-ion
- Certificat de siguranta IEC 62133-2 pentru pachetul de baterii
- Declaratii CE / FCC / UKCA pentru unitatea completa
- Raport de test RoHS 3 care acopera toate cele 10 substante restrictionate
- Conformitate Energy Star sau DOE pentru distributia in SUA
- Declaratie Prop 65 pentru stocurile destinate Californiei
Un furnizor care nu poate produce toate cele sapte documente in 48 de ore de la cerere nu este o fabrica; este o companie de trading, iar diferenta de pret va aparea mai tarziu ca o retinere vamala sau o suspendare pe Amazon.
MOQ, termen de livrare si porti QC
MOQ-ul nostru standard pentru un program personalizat de proiector cu baterie este de 500 unitati per SKU, cu un termen de livrare de 12 saptamani de la PO la FOB. Pentru un design de referinta stocat precum DMX-A1 sau DMX-U1 MOQ-ul scade la 100 unitati si termenul se comprima la 4 saptamani. Fiecare serie de productie trece prin trei porti QC: IQC (inspectie celule la receptie cu esantionare 100%), IPQC (burn-in in linie la 2 ore per unitate) si OQC (test final ANSI + ciclu baterie pe o mostra AQL 10%). Pentru cumparatorii B2B care gestioneaza o lansare de proiector cu baterie pe un calendar strans de retail, aceste trei porti sunt non-negociabile.
Recomandam de asemenea o inspectie pre-livrare de la o terta parte (PISI) prin SGS, Bureau Veritas sau Asia Inspection pentru orice relatie pentru prima data cu un furnizor de proiector cu baterie, indiferent de certificarile din dosar.

Criterii de selectie pe etapa de cumparator
Pentru cumparatorii B2C in etapa TOFU+MOFU care evalueaza un proiector cu baterie pentru uz casnic, arborele de decizie incepe cu dimensiunea camerei, apoi conditiile de lumina, apoi calitatea sunetului. Un cumparator de sufragerie cu perdele opace ar trebui sa aleaga implicit DMX-A2. Un cumparator de dormitor sau camin ar trebui sa aleaga implicit DMX-A1 sau BenQ GV31. Un cumparator care planifica montarea pe tavan cu un ecran de 100 inch ar trebui sa evalueze DMX-U1 UST.
Pentru cumparatorii B2B, arborele de decizie se inverseaza: mai intai marja de canal, apoi expunerea la garantie, apoi rata de vanzare in retail. Echipa noastra de en-gros a vazut programe private-label de proiector cu baterie esuand cand cumparatorul a optimizat doar pentru specificatii impresionante si a ignorat bufferul RMA de 12 luni. Un program B2B sanatos bugeteaza 4%–6% din veniturile en-gros pentru rezerve de garantie, iar orice furnizor de proiector cu baterie care coteaza rate RMA sub 1,5% fie supraestimeaza calitatea, fie subraporteaza datele solicitati numarul brut de tichete.
Ambele etape de cumparator se termina in aceeasi destinatie: un proiector cu baterie care livreaza lumeni ANSI onesti, watt-ore oneste si suport de garantie onest. Sectiunile urmatoare vor acoperi niveluri de pret, optiuni de personalizare OEM si roadmap-ul 2026.
Lista finala de verificare inainte de a comanda un proiector cu baterie
Inainte de a transfera orice avans, rulati aceasta lista de sase puncte impotriva fiecarui proiector cu baterie de pe lista scurta. Este aceeasi lista pe care echipa noastra de achizitii o aplica la evaluarea unei noi relatii cu un furnizor de baterii si se scaleaza curat indiferent daca sunteti un cumparator B2C care comanda o unitate sau un manager de program B2B care avizeaza un PO de 5.000 unitati.
- Confirmati valoarea lumenilor ANSI cu un raport de test de la o terta parte, nu dintr-un pitch de marketing.
- Verificati ratingul in watt-ora pe celula, nu pe pachet, si incrucisati cu documentele UN 38.3.
- Solicitati pachetul complet de sapte documente de conformitate in 48 de ore.
- Cereti o mostra sigilata de retail, nu o mostra de marketing, pentru evaluare.
- Blocati termenii RMA sub 2% anualizat, cu date brute de tichete atasate.
- Programati o PISI de terta parte prin SGS, Bureau Veritas sau Asia Inspection inainte de eliberarea livrarii.
Pasii urmatori pentru echipele de achizitii B2B
Pentru cumparatorii B2B care evalueaza un partener OEM de proiector cu baterie, cea mai rapida cale catre un program curat este o secventa structurata mostra-apoi-PO. Livram mostre sigilate de retail in 7 zile lucratoare de la fabrica noastra de proiector cu baterie din Shenzhen, cu o fereastra de evaluare de 30 de zile si un credit catre primul PO. MOQ-ul nostru standard pentru proiector cu baterie este de 500 unitati per SKU personalizat si 100 unitati per SKU de referinta, cu un termen de livrare de 12 sau 4 saptamani respectiv. Pentru a deschide un dosar, trimiteti un email la biroul nostru en-gros la Contact-Projector.com sau completati un brief prin formularul nostru de oferta personalizata. Timpul mediu de raspuns la briefurile calificate este sub 18 ore, iar revizuirea de inginerie pentru o cerere de personalizare a unui proiector cu baterie se inchide de obicei in 72 de ore.
Cumparatorii B2C pot sari peste brieful formal si pot comanda direct prin magazinul nostru de retail pentru SKU-uri de referinta precum DMX-A1, DMX-A2 si DMX-U1. Ambele trasee duc la aceeasi fabrica, aceleasi porti QC si aceeasi echipa de inginerie de proiector cu baterie nu exista o linie separata pentru consumatori.
O fisa scurta de referinta
Recapitulare rapida inainte de a cumpara
Categoria de proiectoare cu baterie in 2026 rasplateste cumparatorii care trateaza bateria, optica si certificarile ca trei fluxuri separate de due diligence, nu ca o singura fisa de specificatii. Potriviti luminozitatea cu camera, potriviti celula cu cazul de utilizare, potriviti furnizorul cu standardele de conformitate pe care le impune piata dvs. de destinatie.
Gata sa treceti de la cercetare la o mostra reala? Rasfoiti gama noastra de proiectoare home theater cu baterie pentru SKU-uri de retail sau solicitati o oferta OEM personalizata pentru a deschide un dosar B2B cu echipa noastra de inginerie din Shenzhen. Ambele cai duc la acelasi etaj de fabrica.
