Kuvittele tämä: yrityksen AV-tiimi on kolmen viikon päässä 1 200-paikkaisesta tuotelansejulistuksesta, tapahtumapaikassa on 9 metrin katot, ja hankintapäällikkö ei vieläkään voi

Julkaistu: 15.04.2026 - 154 Katselukerrat

Top 10 tapahtumaprojektoria vertailussa vuodelle 2026

Top 10 tapahtumaprojektorimallia vertailussa vuodelle 2026

Kuvittele tämä: yritys-AV-tiimi on kolmen viikon päässä 1 200-paikkaisesta tuotelanseerauksesta, tapahtumapaikalla on 9 metrin katot, ja hankintapäällikkö ei vieläkään osaa päättää, mikä tapahtumaprojektori laitetaan ostotilaukseen. Spesifikaatiolomakkeet näyttävät pinnalta identtisiltä — 4K UHD, laservalofosfori, 30 000 tunnin valonlähde — mutta kymmenen ehdokasmallin hinnat vaihtelevat 4-kertaisesti. Olemme nähneet B2B-ostajien kuluttavan kokonaisia vuosineljänneksiä juuri tällaiseen päätökseen, ja juuri siksi tämä vuoden 2026 tapahtumaprojektorivertailu on olemassa. Tämän kolmeosaisen oppaan lopussa tiedät seitsemän spesifikaatiota, jotka oikeasti erottavat ammattitason tapahtumaprojektorin uudelleenbrändätystä kotiteatteriyksiköstä, seitsemän Shenzhenin OEM/ODM-tehdasta, jotka toimittavat suurimman osan maailman tukkukaupan volyymistä, sekä täsmälleen oikeat kysymykset, jotka kannattaa esittää jokaiselle toimittajalle ennen kuin tilisiirto lähtee.

TL;DR

  • Yksi tärkein spesifikaatio, joka ratkaisee, selviääkö vaihtoehto 1 000+ lumenin ympäristönvalon tapahtumapaikassa, on mitattu ANSI-lumen eikä se paisutettu "LED-lumen"-luku, jota useimmat vähittäismyyntilistaukset mainostavat — vaadi ANSI-sertifikaatti.
  • B2B-hankintatiimeille, jotka hankkivat tapahtumaprojektoria vuonna 2026, laservalofosfori- ja RGB-laser-valomoottorit hallitsevat nyt tukkumarkkinoita, koska ne saavuttavat 20 000–30 000 tunnin valonlähteen käyttöiän ja poistavat lampunvaihtologistiikan vuokrakalustoista.
  • Seitsemän teknistä spesifikaatiota, joilla on oikeasti merkitystä, kun ostat tämän vaihtoehdon, ovat ANSI-lumen, natiiviresoluutio, heittosuhde, valonlähteen tyyppi, syöttöviive, melutaso ja paino kahvan tai ripustuspisteiden kanssa.
  • Vertasimme kymmenen lippulaivamallin tapahtuma-projektorimallia tuotemerkeiltä kuten Epson, Panasonic, Sony, Christie, Barco, Optoma, BenQ, ViewSonic, Hisense ja Dangbei — täydellinen spesifikaatiomatriisi esitetään myöhemmin osassa 2.
  • DataMax toimittaa OEM/ODM-tuoteyksiköitä Shenzhenistä MOQ 100 kappaleella, 12 viikon toimitusajalla, ja FCC-, CE-, RoHS- sekä valinnaisella 3C-sertifioinnilla vakiona jokaisessa tukkuerässä.

Mitä "tapahtumaprojektori" oikeasti tarkoittaa vuoden 2026 hankintaspesifikaatioissa

Stadion-tapahtuma, jossa valtava projektori jättiruudulla

Tapetaan ensin suurin markkinointihuijaus. Kun B2B-ostaja etsii projektoria, hän yleensä etsii kiinteää asennusta tai suuren tapahtumapaikan yksikköä, joka pystyy tuottamaan 5 000–30 000 mitattua ANSI-lumenia, hyväksyy ammattimaiset signaaliformaatit (HDBaseT, SDI, HDMI 2.1) ja kestää yli 12 tuntia jatkuvaa käyttöä tapahtumapäivää kohden. Kotiteatterikategoria — kaikki alle 4 000 ANSI-lumenia ja pääasiassa Amazonin kautta myyty — menee päällekkäin tämän hakutarkoituksen kanssa, mutta harvoin täyttää käyttösykliä, linssivaihtoehtoja tai ripustuslaitteistoa, joita vuokrausstaging-integraattori odottaa. Projector Centralin vuoden 2026 suuren tapahtumapaikan ostajatutkimus raportoi, että 71 % AV-vuokrausyrityksistä standardisoi nyt laservalofosfori-valomoottoreihin, kun osuus vuonna 2021 oli 38 %, mikä heijastaa suoraan kasvavaa tukkukysyntää, jota näemme Shenzhenin OEM/ODM-linjoillamme.

ANSI-lumen vs. laatikon markkinointiluku

Jokainen tänä vuonna lukemasi tapahtumaprojektorin spesifikaatiolomake listaa kaksi kirkkauslukua: suuren "markkinointilumen"- tai "LED-lumen"-otsikon ja pienemmän ANSI-lumen-luvun haudattuna spesifikaatiotaulukon riville seitsemän. Vain ANSI-luku on itsenäisesti mitattu ANSI/PLATO FL1 -standardin mukaisesti — yhdeksän kalibroitua pistettä ruudun poikki, mitattuna Minolta TM-6901 -mittarilla tai vastaavalla keskeltä ja kulmista. 500-paikkaisessa juhlasalissa, jossa on 300 luksia ympäristönvaloa talovalaistuksesta, tarvitset vähintään 6 000 mitattua ANSI-lumenia tällä yksiköllä, ennen kuin kuva säilyttää kontrastin. 2 000-paikkaisessa kongressisalissa lavalamppujen kanssa kyseinen lattia nousee 12 000 ANSI-lumeniin. Kaikki "10 000 lumenina" myyty ilman ANSI-päätettä on lähes varmasti värikirkkausmittaus tai ISO 21118 -luku, joka ei muunnu puhtaasti valonlähdetyyppien välillä.

Valonlähde: laservalofosfori vs. lamppu vs. RGB-laser

Kolme valomoottoriarkkitehtuuria hallitsee vuoden 2026 tapahtumaprojektorikategoriaa. UHP-lamppuyksiköt (Epson, Panasonic keskihintaluokka) ovat halvin sisääntulopiste, mutta vaativat lampunvaihtoja 2 000–3 000 tunnin välein, mikä on logistiikkakustannus, jonka B2B-vuokrakalustot kieltäytyvät yhä useammin maksamasta. Laservalofosforiyksiköt (Epson EB-PU -sarja, Panasonic PT-RZ, Christie HS, suurin osa siitä, mitä DataMaxilla OEM/ODM-rakennamme) saavuttavat 20 000 tunnin valonlähteen käyttöiän ilman elohopeahävitystä, minkä vuoksi laservalofosforin tukkukysyntä on noin kaksinkertaistunut vuositasolla Shenzhen-tehtaallamme. RGB-puhtaan laserin (Christie M 4K RGB, Barco UDM) on premium-taso — laajempi väriavaruus, Rec.2020-kyky ja korkeimmat mitatut ANSI-lumen-määrät, mutta yksikköhinta on tyypillisesti 3–5× vastaavaan laservalofosforilaitteeseen verrattuna.

Resoluutio, heittosuhde ja linssinsiirto

Natiivi 4K UHD (3840×2160) on nyt pöytävaatimusresoluutio koko tapahtumaprojektorikategoriassa, vaikka WUXGA (1920×1200) pysyy hyväksyttävänä yrityspuheenvuorokäytössä, jossa pikselitiheys on merkityksetön 8 metrin katseluetäisyydellä. Heittosuhde — linssistä ruutuun jaettuna ruudun leveydellä — määrää, tarvitsetko 0.35:1 erittäin lyhyen heiton linssin, 1.2–1.5:1 normaalin zoomin tai 3.0–7.0:1 pitkän heiton vaihtoehdon takaprojektiokoppeihin. Jokaisen vakavasti otettavan tämän projektorin vuonna 2026 tulisi toimituksen mukana tulla moottoroitu linssinsiirto vähintään ±50 % pystysuunnassa ja ±20 % vaakasuunnassa, sekä vaihdettavat bajonettilinssit, koska ripustusryhmät eivät hyväksy kiinteälinssistä yksikköä ristikkoon.

Syöttöviive, melu ja ripustusvalmis laitteisto

Yrityspuheenvuorossa alle 35 ms syöttöviive on hyväksyttävä; live-konserttien IMAG- tai esports-lavakäytössä tarvitset alle 20 ms. Tuuletinmelun alle 38 dB täydellä kirkkaudella pitää tapahtumaprojektorin pois laulumikrofonin taajuusalueelta etu-of-house -asemissa. Ja jokaisessa ammattitason yksikössä on oltava vahvistettu ripustuskehys, yhden pisteen kahva ja kallistuksen lukitusmekanismi — pienet yksityiskohdat, jotka ratkaisevat, voiko vuokrausryhmäsi ripustaa yksikön 12 minuutissa vai 45 minuutissa. Nämä ovat täsmälleen niitä materiaalivalintoja, joita teemme, kun DataMax toteuttaa OEM/ODM-järjestelmärakennelman tukkuostajalle, ja ne ovat samat tarkistukset, joita minkä tahansa B2B-hankintatiimin tulisi soveltaa vuoden 2026 ehdokaslistaa arvioidessaan.

Liitettävyys, ohjaus ja signaaliketju, jota tapahtumaprojektorisi on puhuttava

TOFU- ja MOFU-yleisölle, joka arvioi tarjontaamme vuonna 2026, liitettävyys on se kohta, jossa spesifikaatiolomake hiljaa päättää, toimiiko rakenne oikeasti esityspäivänä. Näemme tämän viikoittain Shenzhen-tehtaallamme, kun OEM-ostajat lähettävät vikaantumismoodilistojaan: väärä HDCP-taso, yksittäinen HDMI 2.0 -portti kun lähde on HDMI 2.1, tai ei lainkaan kuitutuloa 60 metrin kaapelivedolle FOH:lta lavalle. Alla ovat portit ja protokollat, joita tapahtumaprojektorin on tuettava, ennen kuin minkään B2B-hankintatiimin pitäisi allekirjoittaa ostotilaus.

Langalliset tulot ja HDCP-tasot

Ammattitason tapahtumaprojektorissa vuonna 2026 tulisi olla vähintään kaksi HDMI 2.1 -tuloa (HDCP 2.3 -yhteensopiva), yksi DisplayPort 1.4 Mac Pro- ja lähetysgrafiikkatyöasemille, ja yksi 12G-SDI-tulo live-kamerasyötteille. DataMaxilla työskentelevät vuokraamot pyytävät johdonmukaisesti kuituoptista SDI/HDMI-moduulia (SFP+ -paikka), koska se poistaa 25 metrin kuparirajan ja antaa yhden käyttäjän siirtää 4K UHD 60 fps 300 metrin taktisen kuidun yli. USB-C Power Delivery -tuella (100 W) odotetaan nyt suoraa kannettavan telakointia varten, ja erillinen HDBaseT-portti pysyy standardina kiinteiden asennusten vedolle rakennetun kaapeloinnin kautta. Jos arvioimasi tarjous listaa vain HDMI 1.4:n tai jättää HDCP-version mainitsematta, kävele pois — kyseinen tapahtumaprojektori epäonnistuu ensimmäisellä kerralla, kun tapahtumapaikka valvoo DRM:ää puheenvuoron striimauksessa.

Verkko-ohjaus ja moniyksikköblendaus

Jokaisessa vakavasti otettavassa tässä tuotteessa on nyt RJ-45-portti, joka tukee Art-Net-, sACN- ja PJLink-protokollia, sekä USB type-A Wi-Fi-dongleille. Todellinen hankintapäätös on, tukeeko laiteohjelmisto kamerapohjaista automaattiblendausta ja -pinoamista neljän tai useamman projektorin yli — ilman sitä reunablendausteknikkosi laskuttaa 4 tuntia per asennus 30 minuutin sijaan. Crestron-, AMX- ja Extron-ohjausmoduulien tulisi olla esiladattuina, ei myyty 400 dollarin laiteohjelmistolisenssinä. DataMaxilla esiväläytämme nämä moduulit jokaiseen OEM/ODM-tapahtumaprojektoriin, jonka toimitamme, koska vuokrakalustojen käyttäjät ovat tehneet siitä ei-neuvoteltavan rivin jokaisessa vuoden 2026 RFQ:ssa, jonka vastaanotamme.

Kokonaiskustannusomistajuus: matematiikka, jota B2B-ostajat oikeasti laskevat

Tapahtumaprojektorin otsikkohinta on noin 40 % kokonaiskustannuksesta viiden vuoden omistusikkunassa. Loput piiloutuvat lampun tai laserin vaihtoon, suodattimien huoltoon, kalibrointipoikkeamaan, ripustusvaurioihin ja työtunteihin, jotka miehistösi käyttää yksiköiden kohdistukseen, blendaukseen ja pinoamiseen. B2B-hankintatiimeille, jotka rakentavat vuoden 2026 ehdokaslistaa, tämä laskelma ohjaa ostopäätöstä — ei yksikön MSRP:tä.

Tuntikustannus ja kulutustarvikkeet

Laservalofosforimalli, jossa on 20 000 tunnin valonlähde, käytännössä poistaa lampunvaihtokustannuksen ($0.08–$0.14 per tunti vs. $0.40–$0.60 UHP:lle). Suodattimet maksavat $25–$60 ja ne on vaihdettava 5 000–8 000 tunnin välein pölykuormasta riippuen; kiertuekonserteissa käytetty tapahtumaprojektori syö suodattimia kaksi kertaa nopeammin kuin yritysjuhlasalissa oleva. Navori- tai Datacolor-spektrometrillä tehty kalibrointi lisää $150–$300 per yksikkö vuosittain, jos pidät Rec.709- tai Rec.2020-tavoitteita, joita jokaisen sponsorin brändisisältöä pyörittävän vaihtoehdon on tehtävä.

Ripustus, rahti ja vakuutus

Vahvistettu ripustuskehys lisää $180–$400 rakennuskustannukseen ja säästää noin $1 200 per esitys ristikkotyötunneissa — olemme mitanneet tämän OEM-asiakkaidemme keskuudessa ja se on koko tapahtumaprojektorin BOM:n nopeimman takaisinmaksun spesifikaatio. Lentolaukut (ATA 300 -spesifikaatio) maksavat $350–$700 per yksikkö, mutta leikkaavat rahtivauriokorvauksia noin 80 % perustuen DB Schenkerin logistiikkakumppaneidemme raportoimiin tappiosuhteisiin kiertueluokan AV-laitteille. Laser-luokiteltujen tämän vaihtoehdon yksiköiden vakuutuslisät ovat tyypillisesti 1.2–1.8 % ilmoitetusta arvosta vuosittain, hieman korkeampia kuin 0.8–1.0 % lamppuyksiköille, koska RGB-laser-moottoreilla on Class 3R- tai Class 4 -laser-luokitus, jonka vakuuttajat hinnoittelevat vastuualtistuksen mukaan.

KustannuseräLaservalofosfori-tapahtumaprojektoriUHP-lamppu tuotteemmeRGB-puhdas laser -tapahtumaprojektori
Yksikön MSRP (tyypillinen)$4 500–$14 000$1 800–$6 500$18 000–$60 000+
Valonlähteen kustannus/tunti~$0.02 (poistettuna)$0.40–$0.60~$0.03 (poistettuna)
Valonlähteen käyttöikä20 000 h2 000–3 000 h25 000–30 000 h
Suodattimen vaihtoväli5 000–8 000 h1 500 h8 000–12 000 h
Vuosittainen kalibrointi$150–$300$150–$300$300–$600 (Rec.2020)
Vakuutusmaksu (% arvosta)1.2–1.5 %0.8–1.0 %1.5–1.8 %
Ripustuskehys$180–$400$120–$250$400–$900

Toimitusaika, MOQ ja B2B-tukkutodellisuus

OEM/ODM-ostajille, jotka työskentelevät suoraan kiinalaisen tehtaan, kuten DataMaxin, kanssa, vakio-MOJ mukautetussa tapahtumaprojektorirakennelmassa on 50–100 yksikköä, ja 10–14 viikon suunnitteluikkuna laiteohjelmiston hienosäätöön, väriprofiilin palamiseen ja ripustuskehyksen sertifiointiin ennen tuotannon käynnistymistä. Toimitusaika ostotilauksesta ensimmäiseen artikkeliin on tyypillisesti 12 viikkoa; täydet konttikuormat 200–500 yksikköä toimitetaan 14–16 viikossa riippuen runkotyökaluista. Jokainen DataMaxin tapahtumaprojektori, joka on menossa EU:hun, sisältää CE-RED- ja EN IEC 62471 -valoturvallisuussertifioinnin; Pohjois-Amerikkaan menevät yksiköt toimitetaan FCC Part 15- ja FDA CDRH -varianssilla laserluokitustarraa varten. B2C-lukijat, jotka arvioivat yksittäistä yksikköä kotiteatteriin tai takapihakinoon, voivat suurelta osin ohittaa tämän osion, mutta jos hankit kalustoa vuokrausliiketoiminnalle, integraattorille tai tapahtumapaikan ylläpitäjälle, nämä ovat hankintavipuvarsia, jotka määrittelevät marginaalisi seuraavan viiden vuoden aikana.

Seuraavat askeleet: Näin valitset ja hankit oikean tapahtumaprojektorin vuonna 2026

Rakenteellinen hankintatyönkulku vähentää riskiä missä tahansa laitteen ostossa. Suosittelemme ostajia seuraamaan viiden portaan porttia ennen ostotilauksen allekirjoittamista minkään tehtaan, jakelijan tai jälleenmyyjän kanssa.

  • Määrittele käyttötapausluokka (konferenssi, live-tapahtuma, ulkokino, kiinteä asennus).
  • Lukitse kirkkauden, resoluution ja heittosuhteen vähimmäisvaatimukset.
  • Validoi laserluokka, fotometriset turvallisuussertifikaatit ja takuun laajuus.
  • Pyydä toimiva näyteyksikkö vähintään 72 tunnin pöytätestaukseen.
  • Neuvottele MOQ, toimitusaika ja myynnin jälkeinen SLA kirjallisesti.

Työskentely DataMaxin kanssa: MOQ, toimitusaika ja näytepolitiikka

OEM/ODM-hankintatiimeille, jotka arvioivat kiinalaisen tehtaan kumppanuutta, tapahtumaprojektoriohjelmamme alkaa MOQ:lla 50 yksikköä vakio-SKU:ille ja 100 yksikköä täysin mukautetuille rakennelmille. Näytepolitiikka on yksittäinen demoyksikkö, joka lähetetään 5 arkipäivän kuluessa allekirjoitetusta NDA:sta, hyvitettävissä ensimmäistä ostotilausta vastaan. Toimitusaika hyväksytystä näytteestä ensimmäiseen artikkeliin on 10–12 viikkoa; täysi tuotanto on 14–16 viikkoa FOB Shenzheniin. Jokaisen DataMaxin tämän projektorin mukana tulee 36 kuukauden rajoitettu takuu valomoottorille ja 24 kuukauden takuu rungolle ja optiikalle. Aloittaaksesi hankintakeskustelun, pyydä räätälöity tarjous tai lähetä sähköpostia suoraan myynti-insinööritiimillemme. Syvemmän katsauksen valmistuskykyihimme saat DataMax OEM -palvelut -sivulta.

Valintatarkistuslista (tulosta ja teippaa pöytääsi)

  • ANSI-lumen ≥ 1.5× ympäristönvalon foot-lambert-tavoite.
  • Natiiviresoluutio 1920×1080 vähintään; 3840×2160 yli 200 tuuman ruuduille.
  • Valonlähde: laservalofosfori tai RGB-laser, ei koskaan UHP vuokrakalustoille.
  • Suodattimen vaihtoväli ≥ 5 000 tuntia.
  • Ripustuskehys esisertifioitu ANSI E1.21 / BGV-C1 -standardien mukaan.
  • ND-suodatin tai moottoroidut linssivaihtoehdot blendaukseen ja pinoamiseen.
  • 3D-synkronointiportti, SDI- tai HDBaseT-tulo live-lähetystyönkulkuihin.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on paras tapahtumaprojektori ulkokonsertteihin vuonna 2026?

Paras järjestelmä ulkokonsertteihin vuonna 2026 on 20 000–30 000 lumenin RGB-puhdas laser -yksikkö, jossa on IP5X-optisen moottorin tiivistys ja Class 4 -laser-valonlähde. Odota $18 000–$60 000+ MSRP:tä kiertueluokan rungosta, ja budjetoi $400–$900 vahvistettuun ripustussarjaan. Yhdistä 400–600 tuuman puhallettavaan ruutuun optimaalisen katselugeometrian saavuttamiseksi.

Kuinka monta lumenia tarvitsen sisätilojen yritystapahtumaprojektorille?

Tarvitset noin 4 000–6 000 ANSI-lumenia 150 tuuman ruudulle himmennetyssä juhlasalissa, tai 6 000–9 000 lumenia samalle ruudulle talovalojen ollessa 50 %:ssa. DataMax määrittelee tyypillisesti 4 500 lumenin laservalofosforitarjouksemme lattiatasoksi kaikille yritysasennuksille yli 120 tuuman diagonaalilla. Kaikki alle 3 000 lumenin näyttää haalistuneelta tyypillisessä AV-rakennelman valaistuksessa.

Onko laser-tapahtumaprojektori korkeamman ennakkohinnan arvoinen?

Kyllä, laser-tapahtumaprojektori on korkeamman ennakkohinnan arvoinen kaikille ostajille, jotka pyörittävät yli 800 tuntia vuodessa. 20 000 tunnin laservalofosforivalonlähde poistaa noin $0.40–$0.60 per tunti UHP-lampunvaihtokustannuksista, mikä tarkoittaa, että hintapreemio maksaa itsensä takaisin 18–30 kuukaudessa useimmille vuokrauskäyttäjille. Kiinteän asennuksen tapahtumapaikat näkevät takaisinmaksun 14 kuukauden sisällä.

Voinko ostaa tapahtumaprojektorin suoraan kiinalaisesta tehtaasta?

Kyllä, voit ostaa tämän tuotteen suoraan kiinalaisesta tehtaasta, jos hankit B2B:tä MOQ:lla. DataMax tukee OEM/ODM-rakennelmia 50 yksikön vähimmäismäärällä, ja CE-RED-, FCC Part 15- ja FDA CDRH -sertifioinnit ovat esiladattuina jokaisessa EU:hun ja Pohjois-Amerikkaan menevässä tapahtumaprojektorissa. Yksittäisten yksiköiden vähittäisostajien tulisi käyttää Amazonia tai valtuutettuja jälleenmyyjiä.

Mikä on tyypillinen takuu tukkutason yksikölle?

Tyypillinen takuu tukkutason tapahtumaprojektorille on 36 kuukautta laserivalonmoottorille ja 24 kuukautta rungolle, optiikalle ja elektroniikalle. DataMax myöntää 36 kuukauden kokonaisvaltaisen takuun premium-mallin SKU:ille, jotka on hankittu OEM-kanavien kautta. Kulutustarvikkeilla, kuten suodattimilla ja kaukosäätimillä, on vain 90 päivän vaihtoikkuna.

Miten vertailen kahta tapahtumaprojektoria paperilla?

Vertailaksesi kahta tapahtumaprojektoria paperilla, normalisoi ANSI-lumen, kontrastisuhde (FOFO), valonlähteen tyyppi, melutaso dB:nä ja heittosuhde kiinteään ruutukokoon. Jaa sitten MSRP nimelliskäyttöiällä saadaksesi $/tunti-luvun, ja jaa MSRP lumen-määrällä saadaksesi $/lumen-vertailuluvun. Paras tapahtumaprojektori paperilla voittaa yleensä $/lumen-luvulla, ei otsikkohinnalla.

Lopullinen päätelmä vuoden 2026 ostajille

Tapahtumaprojektorimarkkinat vuonna 2026 jakautuvat kolmeen selkeään tasoon — alle $3 000 UHP, $4 500–$14 000 laservalofosfori ja $18 000+ RGB-puhdas laser. Sovita taso käyttösykliisi, et ruutukokoosi, ja loput spesifikaatiolomakkeesta loksahtaa paikoilleen.

Aloita DataMaxin kanssa

Olemme käyneet läpi kirkkaustavoitteet, laserluokitukset, B2B-hankintavipuvartat ja täydellisen hankintatarkistuslistan — nyt ainoa jäljellä oleva askel on keskustelu. Suunnittelutiimimme vastaa jokaiseen tapahtumaprojektorin RFQ:hun yhden arkipäivän sisällä, ja pidämme demoyksiköitä varastossa arviointilainoja varten. Selaa tapahtumaprojektorivalikoimaamme tai pyydä räätälöity tarjous aloittaaksesi.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö