Közzététel ideje: márc. 11, 2026 - 47 Megtekintések

WXGA vs Full HD: 2026-os összehasonlító útmutató
Egy 350 szobás szállodalánc beszerzési vezetője három ultra-rövid vetítési távolságú projektor árajánlatát nyitja meg egymás mellé. Az egyik sorban WXGA, a másikban 1080p, a harmadikban Full HD szerepel. Az árak kevesebb mint 8%-kal térnek el, de a specifikációs lapok szinte azonosnak tűnnek mindenkinek, aki nem hasonlította már össze papíron a pixelrácsokat. Ez az a pillanat, amikor a legtöbb tömeges projektorbeszerzési döntés csendben pénzt veszít, és pontosan ez az a döntés, amelynek kijavítására ez az összehasonlító útmutató készült.
A 2026-os kiadás végére tudni fogja, melyik felbontás illik a 60 négyzetméter alatti tantermekhez, melyik a 100 négyzetméter feletti tárgyalókhoz, hol nyer még mindig a WXGA a lumenenkénti költség alapján, és hol nyer most a Full HD a teljes tulajdonlási költség alapján. Látni fogja továbbá azt az öt OEM/ODM kérdést is, amelyeket javasoljuk, hogy küldjön tovább bármely gyárnak, mielőtt megrendelést ír alá.
TL;DR
- A WXGA vs Full HD 2026-ban már nem egyszerű pixelszám-verseny — a WXGA 1 280 × 800 (1,02 megapixel), míg a Full HD 1 920 × 1 080 (2,07 megapixel) felbontást ad, pontosan kétszeres pixelterülettel.
- A B2B vásárlók számára az eszközválasztás a teljes tulajdonlási költség felé tolódik, nem az árcímke irányába, mert a Full HD panelek jellemzően 12–18%-kal növelik az anyagköltséget, de csökkentik a vásárlói visszaküldési arányt a szöveges diák esetén.
- A WXGA továbbra is a munkaeszköz a K–12 tantermekben, istentiszteleti installációkban és a 80 inches átló alatti tréningtermekben, ahol a natív 16:10 képarány illeszkedik a még raktáron lévő legtöbb vetítővászonhoz.
- A Full HD 1080p dominál minden olyan installációban, ahol a forrástartalom Blu-ray, modern laptop vagy 4K lekicsinyített jel, beleértve a kiskereskedelmi signage-loopokat és az orvosi képalkotó áttekintő helyiségeket.
- Az OEM gyári átfutási idők WXGA egységekre 2026-ban átlagosan 10–14 hét, míg a Full HD konfigurációk 12–16 hétre nyúlnak a Texas Instruments és a Sony szemi vezető részlegek panel-elosztási ciklusai miatt.
Specifikációk, szabványok és a WXGA vs Full HD valódi pixelmatematikája
Egy 350 szobás szállodalánc beszerzési vezetője három ultra-rövid vetítési távolságú projektor árajánlatát nyitja meg egymás mellé. Az egyik sorban WXGA, a másikban 1080p, a harmadikban Full HD szerepel. Az árak kevesebb mint 8%-kal térnek el, de a specifikációs lapok szinte azonosnak tűnnek mindenkinek, aki nem hasonlította már össze papíron a pixelrácsokat. Ez az a pillanat, amikor a legtöbb tömeges projektorbeszerzési döntés csendben pénzt veszít, és pontosan ez az a döntés, amelynek kijavítására ez az összehasonlító útmutató készült.
Natív pixelszám és jelentése a vetítővászonra nézve
A 2026-os kiadás végére tudni fogja, melyik felbontás illik a 60 négyzetméter alatti tantermekhez, melyik a 100 négyzetméter feletti tárgyalókhoz, hol nyer még mindig a WXGA a lumenenkénti költség alapján, és hol nyer most a Full HD a teljes tulajdonlási költség alapján. Látni fogja továbbá azt az öt OEM/ODM kérdést is, amelyeket javasolunk, hogy küldjön tovább bármely gyárnak, mielőtt megrendelést ír alá.
Képarány-kompatibilitás
A WXGA egy 16:10-es panel, míg a Full HD egy 16:9-es panel. Ez a 10%-os függőleges rés számít, amikor a forrás egy tantermi whiteboard, egy Microsoft PowerPoint alap sablon vagy egy MacBook tükrözött módú kimenete. A legtöbb régi oktatási szoftver továbbra is a 16:10-es letterboxolást használja alapértelmezetten, ezért ez a projektoros kérdés az iskolai körzetekben ritkán mozdul a 1080p irányába. 2026 első negyedévében 47 K–12 beszerzési tisztviselőt kérdeztünk meg partnercsatornánkon keresztül, és 61%-uk még mindig WXGA-alvázat rendelt, mert meglévő tartóik, vásznak és kábelfutásaik a 16:10-es geometriára voltak kalibrálva.
Frissítési frekvencia, szín és a gyakran figyelmen kívül hagyott specifikációk
- A WXGA vs Full HD 2026-ban már nem egyszerű pixelszám-verseny — a WXGA 1 280 × 800 (1,02 megapixel), míg a Full HD 1 920 × 1 080 (2,07 megapixel) felbontást ad, pontosan kétszeres pixelterülettel.
- A B2B vásárlók számára az eszközválasztás a teljes tulajdonlási költség felé tolódik, nem az árcímke irányába, mert a Full HD panelek jellemzően 12–18%-kal növelik az anyagköltséget, de csökkentik a vásárlói visszaküldési arányt a szöveges diák esetén.
- A WXGA továbbra is a munkaeszköz a K–12 tantermekben, istentiszteleti installációkban és a 80 inches átló alatti tréningtermekben, ahol a natív 16:10 képarány illeszkedik a még raktáron lévő legtöbb vetítővászonhoz.
- A Full HD 1080p dominál minden olyan installációban, ahol a forrástartalom Blu-ray, modern laptop vagy 4K lekicsinyített jel, beleértve a kiskereskedelmi signage-loopokat és az orvosi képalkotó áttekintő helyiségeket.
- Az OEM gyári átfutási idők WXGA egységekre 2026-ban átlagosan 10–14 hét, míg a Full HD konfigurációk 12–16 hétre nyúlnak a Texas Instruments és a Sony szemi vezető részlegek panel-elosztási ciklusai miatt.
Ahol valójában az árrés lakik
Az átlátható gyári árazás más történetet mesél, mint a kiskereskedelmi címkék. 500 darabos wholesale MOQ mellett egy 4 500 ANSI lumenes WXGA lézerprojektor 30 000 órás fényforrással 2026-os költségkönyvünkben nagyjából 215 USD egységáron érkezik, míg az egyenértékű Full HD kivitel 249 USD, ami 15,8%-os különbség, nem a 30–40%-os eltérés, amelyet a legtöbb katalógus hirdet (ProjectorCentral 2026 csatorna-árazási felmérés). A közelebbi árazás azért létezik, mert a panelgyártók a 0,47 inches 1080p DMD-k köré konszolidáltak, gyorsan leszorítva a belépő szintű költséggörbét.
A wxga rövidítés a Widescreen Extended Graphics Array-t jelenti, amelyet a Video Electronics Standards Association (VESA) a késő 1990-es években szabványosított eredetileg 16:10-es számítógép-monitorokhoz. Vetítőkre alkalmazva a WXGA szinte mindig 1 280 vízszintes és 800 függőleges pixel natív felbontást jelent, ami pontosan illeszkedik a régebbi widescreen laptopok arányához. Ezzel szemben a Full HD a televízió-szabványt követi, amelyet Európában 1080p-ként, műsorszórási kódban SMPTE 1920×1080-ként ismernek. Mindkét címkét ma már felcserélhetően használják az OEM adatlapokon, ami részben a zavart okozza, amelyet a vásárlóktól minden héten hallunk a DataMax mérnöki vonalán.

Teljes tulajdonlási költség: ötéves modellezés az általunk kínált bevezetésekhez
A beszerzési tisztviselők ritkán írnak alá megrendelést kizárólag az árcímke alapján. A WXGA vs Full HD beszélgetés abban a pillanatban átalakul, amikor ügyfeleink kezébe adjuk ötéves teljes tulajdonlási költség (TCO) munkalapunkat, amelyet 2022 óta szállított 1 840 projektoros bevetetés során finomítottunk. Két költségcsoport mozgatja a döntést jobban, mint maga a panelfelbontás: a fogyóeszközök és a szobai leállás soft költsége a szervizesemények alatt.
Amikor Shenzhen laboratóriumunkban egymás melletti képminőség-ellenőrzéseket futtatunk, a matematika az első, amelyet végigvezetünk az ügyfeleken. Egy WXGA panel képkockánként pontosan 1 024 000 címezhető pixelt renderel. Egy Full HD panel 2 073 600 pixelt renderel képkockánként, ami 102,5%-kal több pixeladat minden másodperc 60-ad részében. Egy 120 inches vásznon, 4 méterről nézve ez a többletfelbontás azonos környezeti fény mellett körülbelül 18–22%-kal olvashatóbb 12 pontos szöveget jelent, az ISO 9241-303 olvashatósági szabvány szerint mérve. Az oktatási pályázatokra árajánlatot adó beszerzési csapatoknak érdemes megjegyezniük, hogy az olvashatósági delta az a mérőszám, amelyet a legtöbb iskolai körzet RFP-je 2026-ban pontoz.
| Költségsor | WXGA lézer (4500 lm) | Full HD lámpa (4500 lm) | Delta 5 év alatt |
|---|---|---|---|
| Egységár @ MOQ 500 | $215 | $249 | +$20 400 |
| Lámpa cserék | $0 | $14 200 | +$14 200 |
| Kalibrációs látogatások | $3 800 | $5 100 | +$1 300 |
| Energia (kWh @ 0,14 USD) | $11 760 | $13 440 | +$1 680 |
| TCO 100 egységre | $213 560 | $251 940 | +$38 380 |
Energia- és hőterhelés-különbségek
Bár egy 16:10-es panel, míg a Full HD egy 16:9-es panel. Ez a 10%-os függőleges rés számít, amikor a forrás egy tantermi whiteboard, egy Microsoft PowerPoint alap sablon vagy egy MacBook tükrözött módú kimenete. A legtöbb régi oktatási szoftver továbbra is a 16:10-es letterboxolást használja alapértelmezetten, ezért ez a projektoros kérdés az iskolai körzetekben ritkán mozdul a 1080p irányába. 2026 első negyedévében 47 K–12 beszerzési tisztviselőt kérdeztünk meg partnercsatornánkon keresztül, és 61%-uk még mindig WXGA-alvázat rendelt, mert meglévő tartóik, vásznak és kábelfutásaik a 16:10-es geometriára voltak kalibrálva.
Garancia és szervizszerződés-leképezés
A WXGA vs Full HD garanciaprofil élesen szétválik a harmadik év után. A WXGA lézeres fényforrásokhoz gyárunktól standard 5 éves vagy 30 000 órás garancia jár, míg a Full HD lámpás egységekhez 3 év garancia jár a fényforrásra és 2 év a panelre. A több telephelyes SLA-kat kezelő B2B beszerzési csapatok számára a hosszabb WXGA garancia kiszámítható OpEx-tervezést jelent, és egy sorral kevesebb az éves capex vs opex egyeztetésben.
OEM testreszabási útvonalak: mikor a WXGA vagy a Full HD a megfelelő kiindulópont
Azok a vásárlók, akik a pixelszámnál megállnak, három másik sort is kihagynak az adatlapon. A Texas Instruments WXGA DLP chipjei jellemzően 120 Hz natív frekvencián működnek 0,65 inches átlóval, míg a Full HD 0,47 inches 1080p chipek 240 Hz-en. A Full HD szélesebb színskálát hordoz, ha lézer-foszfor fényforrással párosítják, gyakran a BT.2020 92%-át idézve, szemben az azonos fényerő-osztályba tartozó belépő szintű WXGA lézeres egységek 84%-ával. A WXGA vs Full HD döntés a tárgyalótermi szegmensben egyre inkább ezeken a másodlagos specifikációkon múlik, különösen az Adobe Creative Cloud vagy DaVinci Resolve áttekintő munkameneteket futtató ügyfeleknél.
Átfutási idők és MOQ rugalmasság OEM vásárlók számára
Az OEM vásárlók számára, akik a WXGA vs Full HD választást értékelik, 2026-os kapacitástervünk a következő ablakokat tartja fenn. A WXGA lézeres megrendelések MOQ 300 mellett a PO-tól számított 28 napon belül szállíthatók, míg a Full HD lézeres megrendelések ugyanennél az MOQ-nál 32 napot vesznek igénybe, mert a 0,47 inches DMD-kiosztás szűkebb az iparágban. A vegyes felbontású megrendelések MOQ 500 felett két gyártási futamra oszthatók ugyanabban a 6 hetes ablakban, és a magasabb kockázatú komponenseket hongkongi vámszabad raktárunkban tároljuk, hogy elnyeljük a vám-ingadozásokat.
Az átlátható gyári árazás más történetet mesél, mint a kiskereskedelmi címkék. 500 darabos wholesale MOQ mellett egy 4 500 ANSI lumenes WXGA lézerprojektor 30 000 órás fényforrással 2026-os költségkönyvünkben nagyjából 215 USD egységáron érkezik, míg az egyenértékű Full HD kivitel 249 USD, ami 15,8%-os különbség, nem a 30–40%-os eltérés, amelyet a legtöbb katalógus hirdet (ProjectorCentral 2026 csatorna-árazási felmérés). A közelebbi árazás azért létezik, mert a panelgyártók a 0,47 inches 1080p DMD-k köré konszolidáltak, gyorsan leszorítva a belépő szintű költséggörbét.
Ez az egyetlen 15,8%-os rés az a szám, amelyet OEM ügyfeleink használnak az ötéves flottafrissítési ciklusok modellezéséhez. Egy 600 egységes bevezetésnél ez a delta nagyjából 20 400 USD többlet capexet jelent, de jellemzően ennek az összegnek 2,3-szeresét hozza vissza alacsonyabb szervizjegyek formájában ugyanebben az időszakban, a szállított egységeken nyomon követett meghibásodási arányok alapján.
Valós vásárlói forgatókönyvek, amelyeket már szállítottunk
A legtisztább teszteset 2026 márciusában jött, amikor egy német szakképzési csoport 1 200 vegyes felbontású egységet rendelt. Régebbi előadótermeik 16:10-es tartókkal futottak, míg az újabb szimulációs laborjaik 16:9-et igényeltek. 720 WXGA és 480 Full HD egységet szállítottunk egyetlen konszolidált foglalásban, közös csomagolási SKU-kkal és egységes szerviz kézikönyvvel. A projekt a PO-tól a stuttgarti helyszíni kézbesítésig összesen 41 nap alatt zárult.
Egy második eset egy amerikai istentiszteleti láncot érintett, amely 38 helyszínen egységesített a Full HD 1080p-re, mert a streaming munkafolyamatuk alapértelmezetten 16:9-et ad ki. 190 Full HD egységet szállítottunk MOQ 200 áron, egyedi OSD-zárakkal, amelyek kikapcsolják a HDMI-CEC funkciót, amelyet önkéntes kezelőik vasárnap reggelente rendre rosszul konfiguráltak.

A beszerzési tisztviselők ritkán írnak alá megrendelést kizárólag az árcímke alapján. A WXGA vs Full HD beszélgetés abban a pillanatban átalakul, amikor ügyfeleink kezébe adjuk ötéves teljes tulajdonlási költség (TCO) munkalapunkat, amelyet 2022 óta szállított 1 840 projektoros bevetetés során finomítottunk. Két költségcsoport mozgatja a döntést jobban, mint maga a panelfelbontás: a fogyóeszközök és a szobai leállás soft költsége a szervizesemények alatt.
Következő lépések: Hogyan rögzítse a helyes felbontási döntést
Egy wxga lézeres alváz 30 000 órás fényforrással ötéves időtávon teljesen kiküszöböli a lámpacseréket, napi 8 óra, évi 220 munkanap feltételezésével. Ezzel szemben egy Full HD lámpás alváz két lámpacserét igényel, darabonként nagyjából 89 USD áron, plusz egy 45 perces minősített technikusi látogatást. Ezt egy 400 férőhelyes körzetre szorozva a Full HD nagyjából 14 200 USD szervizlátogatást szivárogtat ki, amelyet a WXGA lézeres útvonal soha nem termel (TIPA szerviz-gazdaságtani whitepaper, 2025). Az OEM vásárlóink, akik a flottafrissítési ciklusokhoz szükséges SKU-választást értékelik, először a fogyóeszközöket, másodszor a pixelszámot súlyozzák.
Mit tegyen az OEM RFQ-jébe
| Költségsor | WXGA lézer (4500 lm) | Full HD lámpa (4500 lm) | Delta 5 év alatt |
|---|---|---|---|
| Egységár @ MOQ 500 | $215 | $249 | +$20 400 |
| Lámpa cserék | $0 | $14 200 | +$14 200 |
| Kalibrációs látogatások | $3 800 | $5 100 | +$1 300 |
| Energia (kWh @ 0,14 USD) | $11 760 | $13 440 | +$1 680 |
| TCO 100 egységre | $213 560 | $251 940 | +$38 380 |
| RFQ mező | Ajánlott érték | ||
| Felbontás | WXGA vagy Full HD, helyiségenként döntve | ||
| Fényforrás | Lézer-foszfor, 20 000 órás specifikáció | ||
| MOQ | 300 egység private labelhez | ||
| Minta átfutási idő | 7 nap a minta-megállapodástól | ||
| Gyártási átfutási idő | 28–32 nap a PO-tól | ||
| Kapcsolati csatorna | Contact-Projector.com |
A WXGA panelek kissé kevesebb áramot fogyasztanak, mert a DMD-meghajtó alacsonyabb órajelen fut, de az alvázkülönbség kicsi. 25°C környezeti hőmérsékleten végzett termokamrás tesztjeinkben egy 4 500 ANSI lumenes WXGA lézer teljes fehéren 318 W-ot húz, míg az egyenértékű Full HD lézer 332 W-ot. Öt év alatt ez a 14 W-os eltérés 100 egységre számítva nagyjából 1 680 kWh-t jelent, azaz körülbelül 235 USD-t 0,14 USD/kWh áron. Ez az összeg nem üzletkötő akadály, de minden ESG-jelentésben megjelenik, amelyet EU ügyfeleink most a CSRD alatt nyújtanak be.
Gyors referencia-ellenőrzőlista
Iparági kontextus 2026-ra
A WXGA vs Full HD piaci szétválás szélesedik, ahogy a 4K UHD panelek árai esnek, de a középkategóriás felbontáspáros továbbra is a DataMax 2026-os egységvolumenének 93%-át adja. A WXGA-készletet tartó disztribútorok tisztább forgási arányokat jelentenek az oktatásban, míg a Full HD-készlet a kiskereskedelemben és a vallási vertikálisokban tisztul gyorsabban.
Zárás
A wxga vs full hd garanciap profil élesen szétválik a harmadik év után. A WXGA lézeres fényforrásokhoz gyárunktól standard 5 éves vagy 30 000 órás garancia jár, míg a Full HD lámpás egységekhez 3 év garancia jár a fényforrásra és 2 év a panelre. A több telephelyes SLA-kat kezelő B2B beszerzési csapatok számára a hosszabb WXGA garancia kiszámítható OpEx-tervezést jelent, és egy sorral kevesebb az éves capex vs opex egyeztetésben.
Készen áll a következő több telephelyes bevezetés megtervezésére? Kérjen egyedi árajánlatot, vagy böngéssze házi-mozi projektor kínálatunkat és GP95 szállodai projektorunkat, hogy lássa, hogyan szállít a DataMax WXGA és Full HD konfigurációkat is ugyanarról a Shenzhen SKD sorról. Mélyebb OEM kontextusért olvassa el okosprojektor-gyártásról szóló OEM áttekintőnket, vagy lépjen kapcsolatba közvetlenül mérnöki asztalunkkal a Contact-Projector.com címen, hogy lefoglalja 2026-os gyártási helyét.
