En innkjøpssjef for en hotellkjede med 350 rom åpner tre tilbud på ultrakortkast-projektorer side om side. Én linje sier WXGA, den neste sier 1080p, og

Lagt ut: mar 11, 2026 - 50 Visninger

WXGA vs Full HD: sammenligningsguide for 2026

DLP vs LCD-projeksjonskvalitet side-ved-side-sammenligning

WXGA vs Full HD: Sammenligningsguide for 2026

En innkjøpssjef for en hotellkjede med 350 rom åpner tre tilbud på kortrekkekast-projektorer side om side. Én linje viser WXGA, den neste viser 1080p, og den tredje viser Full HD. Prisene skiller seg med mindre enn 8 %, men spesifikasjonsarkene ser nesten identiske ut for alle som ikke har sammenlignet pikselgrids på papir. Det er i dette ene øyeblikket de fleste bulkkjøp av projektorer taper penger i stillhet, og det er nettopp denne avgjørelsen denne sammenligningsguiden er bygget for å løse.

Når du er ferdig med denne 2026-utgaven, vil du vite hvilken oppløsning som passer klasserom under 60 kvadratmeter, hvilken som passer møterom over 100 kvadratmeter, hvor WXGA fortsatt vinner på kostnad per lumen, og hvor Full HD nå vinner på total eierkostnad. Du vil også se de fem OEM/ODM-spørsmålene vi anbefaler at du sender videre til enhver fabrikk før du signerer en bestilling.

Kort oppsummert

  • WXGA vs Full HD i 2026 er ikke lenger et enkelt kappløp om pikselantall — WXGA leverer 1 280 × 800 (1,02 megapiksler) mens Full HD leverer 1 920 × 1 080 (2,07 megapiksler), nøyaktig dobbelt så stort pikselareal.
  • For B2B-kjøpere flyttes enhetsavgjørelsen til total eierkostnad, ikke listepris, fordi Full HD-paneler typisk legger til 12–18 % på materialregningen, men reduserer kunders returfrekvens på teksttunge slides.
  • WXGA forblir arbeidshesten for K-12-klasserom, kirkeinstallasjoner og treningsrom under 80 tommer diagonalt, der det opprinnelige 16:10-sideforholdet matcher de fleste projektorskjermer som fortsatt er på lager.
  • Full HD 1080p dominerer enhver installasjon der kildeinnholdet er Blu-ray, moderne bærbare PC-er eller 4K-nedskalerte feeder, inkludert sløyfer for butikkskilt og rom for medisinsk bildegjennomgang.
  • OEM-fabrikkenes ledetider for WXGA-enheter ligger i snitt på 10–14 uker i 2026, mens Full HD-konfigurasjoner strekker seg til 12–16 uker på grunn av panelallokeringssykluser hos Texas Instruments og Sonys halvlederdivisjoner.

Spesifikasjoner, standarder og den virkelige pikselmatematikken bak WXGA vs Full HD

En innkjøpssjef for en hotellkjede med 350 rom åpner tre tilbud på kortrekkekast-projektorer side om side. Én linje viser WXGA, den neste viser 1080p, og den tredje viser Full HD. Prisene skiller seg med mindre enn 8 %, men spesifikasjonsarkene ser nesten identiske ut for alle som ikke har sammenlignet pikselgrids på papir. Det er i dette ene øyeblikket de fleste bulkkjøp av projektorer taper penger i stillhet, og det er nettopp denne avgjørelsen denne sammenligningsguiden er bygget for å løse.

Opprinnelig pikselantall og hva det betyr for skjermen din

Når du er ferdig med denne 2026-utgaven, vil du vite hvilken oppløsning som passer klasserom under 60 kvadratmeter, hvilken som passer møterom over 100 kvadratmeter, hvor WXGA fortsatt vinner på kostnad per lumen, og hvor Full HD nå vinner på total eierkostnad. Du vil også se de fem OEM/ODM-spørsmålene vi anbefaler at du sender videre til enhver fabrikk før du signerer en bestilling.

Kompatibilitet for sideforhold

WXGA er et 16:10-panel, mens Full HD er et 16:9-panel. Det 10 %-vertikale mellomrommet betyr noe når kilden er en klasseromstavle, en standardmal i Microsoft PowerPoint eller en MacBook-utgang i speilmodus. Mestepåle eldre pedagogisk programvare bruker fortsatt 16:10-letterboxing som standard, og det er derfor dette projektspørsmålet for skoledistrikter sjelden ender i favør 1080p. Vi undersøkte 47 K-12-innkjøpsansvarlige i Q1 2026 gjennom vår partnerkanal, og 61 % bestilte fortsatt WXGA-chassis fordi deres eksisterende fester, skjermer og kabeltrekk var kalibrert for 16:10-geometrien.

Oppdateringsfrekvens, farge og de ofte ignorerte spesifikasjonene

  • WXGA vs Full HD i 2026 er ikke lenger et enkelt kappløp om pikselantall — WXGA leverer 1 280 × 800 (1,02 megapiksler) mens Full HD leverer 1 920 × 1 080 (2,07 megapiksler), nøyaktig dobbelt så stort pikselareal.
  • For B2B-kjøpere flyttes enhetsavgjørelsen til total eierkostnad, ikke listepris, fordi Full HD-paneler typisk legger til 12–18 % på materialregningen, men reduserer kunders returfrekvens på teksttunge slides.
  • WXGA forblir arbeidshesten for K-12-klasserom, kirkeinstallasjoner og treningsrom under 80 tommer diagonalt, der det opprinnelige 16:10-sideforholdet matcher de fleste projektorskjermer som fortsatt er på lager.
  • Full HD 1080p dominerer enhver installasjon der kildeinnholdet er Blu-ray, moderne bærbare PC-er eller 4K-nedskalerte feeder, inkludert sløyfer for butikkskilt og rom for medisinsk bildegjennomgang.
  • OEM-fabrikkenes ledetider for WXGA-enheter ligger i snitt på 10–14 uker i 2026, mens Full HD-konfigurasjoner strekker seg til 12–16 uker på grunn av panelallokeringssykluser hos Texas Instruments og Sonys halvlederdivisjoner.

Hvor prisforskjellen faktisk ligger

Transparent fabrikkprising forteller en annen historie enn butikkpriser. Ved en grossist-MOQ på 500 enheter lander en 4 500 ANSI lumen WXGA-laserprojektor med 30 000 timers lysmotor på rundt 215 USD per enhet i vår 2026-kostnadsbok, mens tilsvarende Full HD-bygg lander på $249 USD, en 15,8 % delta, ikke 30–40 % delta som de fleste kataloger fortsatt reklamerer med (ProjectorCentral 2026 kanalprisundersøkelse). Den tettere prisingen finnes fordi panelprodusentene har konsolidert seg rundt 0,47-tommers 1080p DMD-er, noe som senker kostnadskurven for inngangsnivå raskt.

En forkortelse wxga står for widescreen Extended Graphics Array, en standard opprinnelig ratifisert av Video Electronics Standards Association (VESA) på slutten av 1990-tallet for 16:10-dataskjermer. Når det brukes på projektorer, betyr WXGA nesten alltid en opprinnelig oppløsning på 1 280 horisontale piksler ganger 800 vertikale piksler, et nøyaktig samsvar med det eldre widescreen-sideforholdet for bærbare PC-er. Full HD følger derimot forbruker-TV-standarden kjent i Europa som 1080p og i kringkastingskode som SMPTE 1920×1080. Begge etikettene brukes nå om hverandre i OEM-datablad, noe som er en del av forvirringen vi hører fra kjøpere hver uke på DataMax tekniske linje.

DataMax lab-sammenligning av WXGA vs Full HD-laserprojektorer på en 120-tommers skjerm i omgivelseslys

Total eierkostnad: Femårsmodelering for våre tilbudsrulleut

Innkjøpsansvarlige signerer sjelden en bestilling kun på listepris. WXGA vs Full HD-samtalen flytter seg idet vi gir klientene vårt femårs TCO-regneark, som vi har foredlet gjennom 1 840 skipede projektorutrullinger siden 2022. To kostnadsbøtter svinger avgjørelsen mer enn paneloppløsningen i seg selv: forbruksvarer og den myke kostnaden ved romnedetid under serviceoppdrag.

Når vi kjører side-ved-side bildekvalitetskontroller på laboratoriet vårt i Shenzhen, er matematikken det første vi går gjennom med klientene. Et WXGA-panel gjengir nøyaktig 1 024 000 adresserbare piksler per bilde. Et Full HD-panel gjengir 2 073 600 per bilde, som er 102,5 % mer pikseldata hvert 60-del-sekund. På en 120-tommers skjerm sett fra 4 meters avstand oversettes den ekstra oppløsen til rundt 18–22 % mer leselig 12-punkts tekst under identisk omgivelseslys, målt mot ISO 9241-303-lesbarhetsstandarden. Innkjøpsteam som gir tilbud på utdanningsanbud bør merke seg at lesbarhetsdeltavlen er den enkeltstående målingen som de fleste skoledistrikt-RFP-er nå scorer i 2026.

KostnadslinjeWXGA Laser (4 500 lm)Full HD Lampe (4 500 lm)Delta over 5 år
Enhetspris ved MOQ 500$215$249+$20 400
Lampebytter$0$14 200+$14 200
Kalibreringsbesøk$3 800$5 100+$1 300
Strøm (kWh à 0,14 USD)$11 760$13 440+$1 680
TCO per 100 enheter$213 560$251 940+$38 380

Strøm- og varmebelastningsforskjeller

Selv om et 16:10-panel, mens Full HD er et 16:9-panel. Det 10 %-vertikale mellomrommet betyr noe når kilden er en klasseromstavle, en standardmal i Microsoft PowerPoint eller en MacBook-utgang i speilmodus. Mestepåle eldre pedagogisk programvare bruker fortsatt 16:10-letterboxing som standard, og det er derfor dette projektspørsmålet for skoledistrikter sjelden ender i favør 1080p. Vi undersøkte 47 K-12-innkjøpsansvarlige i Q1 2026 gjennom vår partnerkanal, og 61 % bestilte fortsatt WXGA-chassis fordi deres eksisterende fester, skjermer og kabeltrekk var kalibrert for 16:10-geometrien.

Kartlegging av garanti og serviceavtale

WXGA vs Full HD-garantikprofilen divergerer skarpt etter år tre. WXGA-lasermotorer har en standard 5-års eller 30 000 timers garanti fra fabrikken vår, mens Full HD-lampekonstruksjoner har 3 år på motoren og 2 år på panelet. For B2B-innkjøpsteam som håndterer SLA-er på flere lokasjoner, oversettes den lengre WXGA garantien til forutsigbar OpEx-budsjettering og én linjepost mindre i den årlige capex vs opex-avstemmingen.

OEM-tilpasningsveier: Når WXGA eller Full HD er det riktige utgangspunktet

Kjøpere som stopper ved pikselantall overser tre andre linjer i databladet. WXGA DLP-brikker fra Texas Instruments kjører typisk på 120 Hz opprinnelig med 0,65-tommers diagonal, mens Full HD 0,47-tommers 1080p-brikker kjører på 240 Hz. Full HD har bredere fargespekter når den pares med en laserfosfor-lysmotor, og oppgir ofte 92 % av BT.2020 mot 84 % for WXGA-laserenheter på inngangsnivå i samme lysstyrkeklasse. WXGA vs Full HD-avgjørelsen i konferanseromsegmentet vender i økende grad på disse sekundære spesifikasjonene, spesielt for klienter som kjører Adobe Creative Cloud- eller DaVinci Resolve-gjennomganger.

Ledetider og MOQ-fleksibilitet for OEM-kjøpere

For OEM-kjøpere som evaluerer WXGA vs Full HD-valget, har vår 2026-kapasitetsplan følgende vinduer. WXGA-laserordrer ved MOQ 300 skipes innen 28 dager fra bestilling, mens Full HD-laserordrer ved samme MOQ skipes innen 32 dager fordi 0,47-tommers DMD-allokeringen er strammere i hele bransjen. Blandede oppløsningsordrer over MOQ 500 kan deles på to produksjonsrunder innenfor samme 6-ukers vindu, og vi lagerfører de mer risikoutsatte komponentene i vår Hong Kong-bondsone for å absorbere tollvolatilitet.

Transparent fabrikkprising forteller en annen historie enn butikkpriser. Ved en grossist-MOQ på 500 enheter lander en 4 500 ANSI lumen WXGA-laserprojektor med 30 000 timers lysmotor på rundt 215 USD per enhet i vår 2026-kostnadsbok, mens tilsvarende Full HD-bygg lander på $249 USD, en 15,8 % delta, ikke 30–40 % delta som de fleste kataloger fortsatt reklamerer med (ProjectorCentral 2026 kanalprisundersøkelse). Den tettere prisingen finnes fordi panelprodusentene har konsolidert seg rundt 0,47-tommers 1080p DMD-er, noe som senker kostnadskurven for inngangsnivå raskt.

Det ene 15,8 %-gapet er tallet OEM-klientene våre bruker når de modellerer femårs flåtefornyelsessykluser. For en utrulling på 600 enheter tilsvarer den deltaen rundt omtrålig $20 400 i ekstra capex, men returnerer typisk 2,3× det beløpet i færre servicesaker i samme periode, basert på feilfrekvensdata vi sporer på tvers av skipede enheter.

Reelle kjøperscenarier vi har skipet

Det klareste testtilfellet kom i mars 2026 da en tysk yrkesopplæringsgruppe bestilte 1 200 enheter med blandet oppløsning. Deres eldre forelesningssaler kjørte 16:10-fester, mens de nyere simuleringslaboratoriene krevde 16:9. Vi skipet 720 WXGA- og 480 Full HD-enheter i én konsolidert bestilling, med delte emballasje-SKU-er og en enhet servicemanualien. Det prosjektet ble avsluttet på 41 dager totalt fra bestilling til levering på sted i Stuttgart.

En annen sak involverte en amerikansk kirkekjede som standardiserte på Full HD 1080p på tvers av 38 lokasjoner fordi deres strømmearbeidsflyt sender ut 16:9 som standard. Vi skipet 190 Full HD-enheter til MOQ 200-priser med tilpassede OSD-låser som deaktiverer HDMI-CEC-funksjonen som deres frivillige operatører stadig mistokkonfigurerte på søndagsmorgener.

DataMax Shenzhen OEM-produksjonslinje som viser WXGA- og Full HD-projektorchassis på samme SKD-transportør

Innkjøpsansvarlige signerer sjelden en bestilling kun på listepris. WXGA vs Full HD-samtalen flytter seg idet vi gir klientene vårt femårs TCO-regneark, som vi har foredlet gjennom 1 840 skipede projektorutrullinger siden 2022. To kostnadsbøtter svinger avgjørelsen mer enn paneloppløsningen i seg selv: forbruksvarer og den myke kostnaden ved romnedetid under serviceoppdrag.

Neste steg: Slik låser du den riktige oppløsningsbeslutningen

Et wxga-laserchassis med 30 000 timers lysmotor eliminerer lampebytter fullstendig over et femårsvindu, forutsatt 8 timer per dag, 220 arbeidsdager per år. Et Full HD-lampebasert chassis krever derimot to lampebytter til rundt 89 USD hver pluss et 45-minutters besøk av en sertifisert tekniker. Multipliser det over et 400-seters distrikt, og Full HD begynner å lekke rundt 14 200 USD i servicebesøk som WXGA-laserbanen aldri pådrar seg (TIPA-tjenesteøkonomisk hvitbok, 2025). Våre OEM-kjøpere som evaluerer SKU-valget for flåtefornyelsessykluser bør vekte forbruksvarer først, panelantall deretter.

Hva du bør inkludere i din OEM RFQ

KostnadslinjeWXGA Laser (4 500 lm)Full HD Lampe (4 500 lm)Delta over 5 år
Enhetspris ved MOQ 500$215$249+$20 400
Lampebytter$0$14 200+$14 200
Kalibreringsbesøk$3 800$5 100+$1 300
Strøm (kWh à 0,14 USD)$11 760$13 440+$1 680
TCO per 100 enheter$213 560$251 940+$38 380
RFQ-feltAnbefalt verdi
OppløsningWXGA eller Full HD, avgjort per rom
LyskildeLaserfosfor, 20 000 timers spesifikasjon
MOQ300 enheter for private label
Prøve ledetid7 dager fra prøveavtale
Produksjons ledetid28–32 dager fra bestilling
KontaktkanalContact-Projector.com

WXGA-paneler trekker litt mindre strøm fordi DMD-driveren kjører en lavere klokkefrekvens, men chassisforskjellen er liten. I våre termiske kammerforsøk ved 25 °C omgivelsestemperatur trekker en 4 500 ANSI lumen WXGA-laser 318 W ved full hvitt, mens tilsvarende Full HD-laser trekker 332 W. Over fem år utgjør den 14 W-deltaen rundt 1 680 kWh per 100 enheter, eller omtrent 235 USD ved 0,14 USD per kWh. Tallet er ingen avbryter, men det dukker opp i hver ESG-rapport EU-klientene våre nå leverer under CSRD.

Hurtigreferanse-sjekkliste

Branckekontekst for 2026

WXGA vs Full HD-markedsdelingen utvides etter hvert som 4K UHD-panelprisene faller, men mellomnivå-oppløsningsparet representerer fortsatt 93 % av DataMax 2026-enhetsvolum. Distributører som holder WXGA-lager rapporterer renere omsetningsrater innen utdanning, mens Full HD-lager tømmes raskere i detaljhandel- og kirkevertikaler.

Avslutning

En wxga vs full hd-garantikprofil divergerer skarpt etter år tre. WXGA-lasermotorer har en standard 5-års eller 30 000 timers garanti fra fabrikken vår, mens Full HD-lampekonstruksjoner har 3 år på motoren og 2 år på panelet. For B2B-innkjøpsteam som håndterer SLA-er på flere lokasjoner, oversettes den lengre WXGA garantien til forutsigbar OpEx-budsjettering og én linjepost mindre i den årlige capex vs opex-avstemmingen.

Klar til å definere omfanget av din neste utrulling på flere lokasjoner? Be om et tilpasset tilbud eller se vår ny hjemmekino-projektorutvalg og GP95 hotellprojektor for å se hvordan DataMax skipet både WXGA- og Full HD-konfigurasjoner fra den samme Shenzhen SKD-linjen. For dypere OEM-kontekst, les vår ny OEM smartprojektor-produksjonsoversikt eller kontakt vår tekniske desk direkte på Contact-Projector.com for å låse din 2026-produksjonsplass.

Handlekurven din
Din opplevelse på dette nettstedet vil bli bedre hvis du tillater informasjonskapsler Informasjonskapselpolicy