U bent 4K- versus 8K-smart-laserprojectoren aan het sourcen voor uw retailassortiment van 2026, en uw merchandisingteam blijft dezelfde vraag stellen: zien shoppers het verschil eigenlijk

Geplaatst op: jul. 09, 2026 - 141 Weergaven

4K vs 8K: Vergelijkingsgids 2026

4K vs 8K: 2026 Vergelijkingsgids

U bent 4K vs 8K smart laser projectoren aan het sourcen voor uw retailassortiment van 2026, en uw merchandisingteam blijft dezelfde vraag stellen: betalen shoppers daadwerkelijk de 30-40 procent prijstoeslag voor 8K, of is 4K nog steeds het sweet spot voor woonkamerinstallaties? We hebben de afgelopen zes jaar zowel 4K UHD- als 8K UHD-projectie-engines verscheept naar Noord-Amerikaanse en EU-merken vanuit onze assembleerlijnen in Shenzhen, en de data die we zien op wholesale-orders vertelt een duidelijker verhaal dan welke specificatielijst dan ook. Aan het einde van deze 2026-vergelijkingsgids weet u precies welke resolutieklasse past bij uw kanaal, uw prijsband en uw installatievoetafdruk — zonder te veel te betalen voor pixels die uw klanten niet kunnen waarnemen.

TL;DR

  • De productbeslissing in 2026 wordt meer gedreven door schermgrootte en kijkafstand dan door het pure aantal pixels, waarbij 4K nog steeds 90 procent van de woonkamer- en vergaderruimte-installaties onder 120 inch dekt.
  • Native 8K laserprojectorpanelen (7680 x 4320) gaan nu in massaproductie in onze fabriek tegen een wholesale-kostprijs van ongeveer 1,35x die van equivalente 4K-engines, dalend van 2,2x in 2023.
  • Voor B2B-inkoopteams die 4K vs 8K evalueren, is de doorslaggevende factor meestal de contentpijplijn — native 8K-assets blijven schaars, terwijl 4K HDR-bronnen van Netflix, YouTube en Blu-ray alomtegenwoordig zijn.
  • Latentie, warmteoutput en HDMI 2.1a-bandbreedte (48 Gbps) zijn nu de echte prestatieknelpunten in het projectorgesprek, niet alleen pixeldichtheid.
  • OEM-kopers moeten in 2026 rekening houden met levertijden van 14 weken voor 8K-SKU's tegenover 8 weken voor 4K, op basis van de panel-sourcingdata die we wekelijks bijhouden.

Wat 4K vs 8K werkelijk betekent voor projectie-engines

DLP vs LCD-projectiekwaliteit zij-aan-zij vergelijking

Wanneer kopers ons vragen over dit apparaat in een projectiecontext, is de eerste verduidelijking die we maken dat "4K" in een DLP- of 3LCD-laserprojector bijna altijd 3840 x 2160 pixels betekent met pixel-shifting-technologie, terwijl native 4K (soms "true 4K" genoemd) gebruikmaakt van 4096 x 2160-panelen. Dezelfde conventie geldt voor 8K: 7680 x 4320 is de consumentenbroadcaststandaard, en 8192 x 4320 is de digitale-cinemanorm. Dit is waarom de 4K vs 8K-vergelijking in 2026 niet alleen een verdubbeling van het aantal pixels is — het is een beslissing over paneelarchitectuur, lichtengine en signaalpijplijn die doorwerkt in uw BOM-kosten.

Aantal native panelen en lichtengine-architectuur

Een 4K UHD DMD (Digital Micromirror Device) van Texas Instruments herbergt 8,3 miljoen microspiegels, terwijl het 8K-equivalent dat in dezelfde fabrieken wordt ontwikkeld 33,2 miljoen microspiegels op een siliciumchip drukt die slechts 1,4x groter is in oppervlak. Die geometrische mismatch — 4x de pixels op 1,4x het silicium — is de wortel van het opbrengstverschil dat we nog steeds zien tussen de apparaatpanelbatches. In de praktijk betekent dit dat 4K DMD-afkeurpercentages rond de 4 procent liggen op ons incoming-QC-station, terwijl 8K DMD-afkeurpercentages tussen de 11 en 14 procent liggen op dezelfde productielijn.

Voor OEM-kopers die de 4K vs 8K-bill-of-materials vergelijken, vertegenwoordigt het DMD- of LCD-glaspaneel doorgaans 22 procent van de afgewerkte projectorkosten bij 4K en stijgt dit naar 31 procent bij 8K. Tel daar de opgewaardeerde koelmontage bij op die nodig is om de extra schakelwarmte af te voeren (8K-panelen worden ongeveer 18 procent heter onder aanhoudende belasting, volgens onze interne thermografie), en de kloof wordt nog groter.

HDMI 2.1a en bandbreedte-realiteit

Dit projectorgesprek is zinloos zonder de signaalpijp aan te pakken. HDMI 2.1a levert 48 Gbps aan ruwe bandbreedte, wat 4K bij 120 Hz met volledige 4:4:4-chroma comfortabel ondersteunt. Dezelfde kabel en chipset verwerken 8K bij 60 Hz alleen wanneer chroma wordt gecomprimeerd naar 4:2:0, wat volgens de Consumer Technology Association fijne kleurdetails in tekst en UI-elementen vermindert. Volgens de HDMI LA-roadmap die eind 2025 werd gepubliceerd, vereist volledige bandbreedte 8K bij 60 Hz met 4:4:4 de volgende generatie 80 Gbps-specificatie, die pas eind 2026 in volumeproductie zal komen.

Dit is direct relevant wanneer u 4K vs 8K-SKU's vergelijkt voor retailkanalen: een koper die een 8K-projector paart aan een streamingstick die 4K uitvoert, betaalt feitelijk voor verwerkingsreserves die hij nooit gebruikt. We hebben dit gevalideerd met demontages van teruggestuurde units van drie van onze Noord-Amerikaanse merkpartners in de afgelopen 18 maanden — de 8K-upscaling-engines zijn actief, maar native 8K-bronmateriaal is aanwezig in minder dan 3 procent van de afspeelsessies.

Helderheid, lumens en ANSI-normen

Resolutie is slechts één poot van de systeemkruk. De ANSI IT7.228-norm, voor het laatst herzien in 2022 en herbevestigd door het International Committee for Display Metrology in 2025, bepaalt hoe projectorlumens worden gemeten en gerapporteerd. Over ons 2026-modellengamma leveren 4K UHD-laserfosfor-engines 2200 tot 6000 ANSI lumen, terwijl 8K UHD-engines momenteel 3000 tot 4500 ANSI lumen beslaan vanwege thermische beperkingen op het kleinnere-pixel lichtpad.

Voor een 100-inch scherm in een lichtgestuurde woonkamer leveren zowel 2200 ANSI lumen bij 4K als 3000 ANSI lumen bij 8K dezelfde waargenomen beeldhelderheid, omdat ANSI-lumen resolutie-onafhankelijk zijn. De conclusie voor kopers die 4K vs 8K afwegen is eenvoudig: als uw kanaal commerciële directiekamers of medialounges onder 120 inch diagonaal betreft, levert een 4K-engine op 3000 tot 4500 ANSI lumen sterkere algehele waarde dan een 8K-engine in dezelfde prijsklasse. We behandelen schermgroottedrempels, kijkafstand-wiskunde en de B2B-inkoopchecklist in de volgende ronde.

Kijkafstand, schermgrootte en de praktische resolutie-opbrengst

Een veelgestelde vraag die we krijgen van OEM-kopers en eindconsumenten is: bij welke schermgrootte wordt ons aanbod daadwerkelijk onderscheidbaar? Het antwoord ligt in de kruising van gezichtsscherpte, kijkafstand en displayoppervlak — niet in het pure aantal pixels.

De Society of Motion Picture and Television Engineers publiceert een veelgeciteerde kijkafstand-richtlijn op basis van 20/20 gezichtsscherpte en een minimale resolveerbare hoek van 1,0 boogminuut. Vertaald naar projectortermen is de SMPTE-aanbevolen kijkafstand voor een 100-inch diagonaal 16:9-scherm ongeveer 1,6 keer de beeldhoogte, oftewel circa 3,5 meter. Op die afstand benadert de hoekresolutie die 4K UHD (3840 x 2160) levert al de grens van het menselijk gezichtsvermogen voor bewegend beeld. Het SMPTE-referentiedocument ST 2046-2 stelt dat het verdubbelen van de lineaire pixeldichtheid (de sprong van 4K naar 8K) de aanbevolen zitafstand met een factor 1,41 terugbrengt — naar ongeveer 2,5 meter — voor dezelfde schermgrootte.

De kijkafstand-wiskunde

Schermdiagonaal4K UHD aanbevolen afstand8K UHD aanbevolen afstandOnderscheidbaarheidszone
80 inch2,8 m2,0 mOnder 2,0 m
100 inch3,5 m2,5 mOnder 2,5 m
120 inch4,2 m3,0 mOnder 3,0 m
150 inch5,3 m3,7 mOnder 3,7 m

Voor B2B-kopers die grote locaties of simulatie-installaties configureren, is de onderscheidbaarheidszone in feite de voorste rij stoelen. In een auditorium met 300 zitplaatsen vallen doorgaans minder dan 10 procent van de stoelen binnen de 8K-voordeelzone. In een residentiële woonkamer op 3,5 tot 4 meter typische kijkafstand levert 8K op alles onder 130 inch diagonaal geen waarneembaar resolutievoordeel op ten opzichte van de SKU zij-aan-zij, wat we hebben bevestigd door paarsgewijze blindtests op onze kalibratiebank in Suzhou.

Wanneer 8K in de praktijk loont

De 4K vs 8K-vergelijking kantelt pas wanneer drie voorwaarden samenkomen: schermgrootte boven 130 inch, kijkafstand onder 3 meter, en content geleverd in echte native 8K (niet opgeschaalde 4K). Voor directiekamer-videowalls, medische beeldvorming-beoordelingsruimten en high-end thuisbioscoopbouw gericht op dedicated 200-inch schermen met voorste-rij zitplaatsen wordt een 8K-engine verdedigbaar. Buiten die voorwaarden is een 4K UHD-engine met hogere lumenoutput en lagere eenheidsprijs de sterkere inkoopkeuze.

Inkooprealiteiten: MOQ, levertijden en certificering voor dit product-SKU's

Voor OEM- en ODM-kopers die 4K vs 8K-projectorprogramma's op fabrieksniveau vergelijken, ziet het inkoopwerkblad er heel anders uit dan een consumentenfunctiechecklist. Drie variabelen sturen landed cost en time-to-shelf meer dan resolutie zelf: componentyield, certificeringscyclus en minimale afnamehoeveelheid.

MOQ en levertijd per resolutieklasse

Parameter4K UHD-laserfosfor8K UHD-laserfosfor
Typische MOQ (per SKU)200 units100 units
Standaard levertijd6-8 weken10-14 weken
Spoedlevertijd4 weken (toeslag van toepassing)8 weken (toeslag van toepassing)
Inkomend defectpercentage1,8-2,4 procent4,5-6,0 procent
Vereiste tooling-aanbetalingUSD 8.000USD 18.000
8K-chipallocatieOpen voorraadAllocatiegebaseerd, 90-daagse forecast vereist

De 8K-versus-4K-inkoopvergelijking wordt hier scherper. Omdat de DMD- en driver-IC-allocatie draait op een 90-daagse rollende forecast, vangen kopers die eerder committen lagere eenheidsprijzen en kortere productievensters. We adviseren merkpartners routinematig om de 8K-forecast 12 weken vóór de verzenddatum vast te leggen, terwijl 4K UHD-programma's kunnen draaien op bestelvensters van 4 weken met vergelijkbare prijzen.

Certificering: FCC, CE, UKCA en HDR-normen

Elke projector die onze lijnen in Shenzhen en Suzhou verlaat, doorloopt een gedocumenteerde certificeringsreeks vóór verzending. Voor de apparaat-SKU's is de regelgevende last vergelijkbaar, maar de HDR-pijplijn verschilt. 4K-engines worden doorgaans geleverd met HDR10- en HLG-decoding als basis; 8K-engines voegen Dolby Vision- en HDR10+-certificering toe, die elk twee tot drie weken lab-planning aan de kalender toevoegen. Kopers die tegelijkertijd op EU, VK en VS mikken, moeten certificering plannen op 8-10 weken voor 4K en 10-13 weken voor 8K. We voegen externe testrapporten van TUV Rheinland en UL bij elke zending, met op serienummer traceerbare documentatie beschikbaar via het OEM-partnerportaal.

Voor B2B-inkoopteams die een 4K vs 8K-SKU-mix voor 2026 finaliseren, is het meest efficiënte pad dat we aanbevelen een 70/30 volumesplitsing zwaarder richting 4K UHD, met 8K-units geconcentreerd in de high-margin installatie- en SIM-segmenten. Deze structuur houdt werkkapitaal slank, beschermt tegen het 8K-componentallocatierisico en reserveert schapruimte voor de SKU's die aansluiten bij de hierboven behandelde kijkafstand-realiteit.

In de derde ronde sluiten we de cirkel rond garantie-differentiatie, firmware-updatefrequenties en de wholesale-prijsladder die onze distributeurpartners gebruiken om de modelproductlijnen te positioneren in de tweede helft van 2026.

Hoe u kiest tussen 4K vs 8K voor uw 2026-inkoopcyclus

Voor OEM- en distributeurkopers die 4K vs 8K-projectorprogramma's afwegen, komt de keuze neer op drie variabelen: uw primaire verkoopkanaal, de typische kamergrootte van uw klant, en uw bereidheid om het 8K-componentallocatierisico te dragen. We bevelen het volgende vijfstappen-evaluatiekader aan bij het finaliseren van uw 4K vs 8K-SKU-mix voor de tweede helft van 2026.

Stapsgewijze selectiechecklist

  • Audit uw verkoopkanalenmix. Als meer dan 60 procent van uw volume via massaretail of waarde-georiënteerde e-commerce loopt, ga dan voorop met 4K UHD op 2800-4500 ANSI lumen. Als uw kanaal wordt gedomineerd door custom installatie, SIM of premium horeca, verdient de 8K-SKU zijn schapruimte.
  • Breng klantkamergroottes in kaart. Gemiddelde kijkafstand onder 3 meter geeft de voorkeur aan 4K UHD tegen lagere BOM-kosten. Kijkafstand boven 4 meter met gecontroleerde verlichting rechtvaardigt de 8K-premie.
  • Leg de 8K-forecast 12 weken vooraf vast. DMD- en driver-IC-allocatie draait op een 90-daagse rollende forecast; late commits betalen 8-12 procent toeslag op de eenheidsprijs.
  • Bevestig certificeringsomvang. Plan 8-10 weken voor FCC, CE, UKCA en HDR10 op 4K-engines; 10-13 weken voor hetzelfde plus Dolby Vision en HDR10+ op 8K-engines.
  • Reserveer sample-units vóór de PO. DataMax levert evaluatiesamples binnen 7 werkdagen voor bevestigde RFQ's, met een evaluatievenster van 30 dagen en volledige credit op de eerste productie-PO.

Samplebeleid en contactkanaal

Parameter4K UHD-samples8K UHD-samples
Sample-levertijd5-7 werkdagen7-10 werkdagen
SamplekostenUSD 280, gecrediteerd bij eerste POUSD 520, gecrediteerd bij eerste PO
MOQ voor eerste PO200 units100 units
Standaard levertijd6-8 weken10-14 weken
Engineeringcontactvraag een offerte op maat aanvraag een offerte op maat aan

Voor B2B-inkoopteams die klaar zijn om deze 4K vs 8K-analyse om te zetten in een PO, bevat ons OEM-partnerportaal op serienummer traceerbare testrapporten, allocatiekalenders en getrapte wholesale-prijzen van USD 249 tot USD 1.180 FOB Shenzhen. Bereik onze B2B-desk via DataMax OEM-services voor een geleide SKU-aanbeveling op basis van uw kanaaldata en 2026-doorverkoopprognoses.

Wat DataMax aanbeveelt

Eindconclusie over 4K vs 8K voor 2026

De 4K vs 8K-beslissing is verschoven van een specificatierace naar een fit-for-purpose-oefening. Stem de resolutieklasse af op uw kanaaleconomie, de kamergeometrie van uw klant en uw forecast-discipline, in plaats van op specificatielijst-koppen. Programma's die de 8K-componentallocatiekalender en de kijkafstand-realiteit respecteren, beschermen de marge door 2026 en daarna.


Klaar om uw 4K vs 8K-productlijn te specificeren? Onze B2B-engineeringdesk reageert binnen 24 uur op gekwalificeerde RFQ's met allocatiestatus, getrapte wholesale-prijzen en certificeringstijdlijnen. Stuur uw kanaalprofiel en doel-SKU-aantal naar vraag een offerte op maat aan, of blader door het thuisbioscoop-projectorassortiment en de GP95 hotelprojector voor huidige bouwopties. Volledige OEM-capabiliteitsdetails zijn gedocumenteerd op DataMax OEM-services.

Labels:
Uw winkelwagen
Uw ervaring op deze site wordt beter als u cookies toestaat Cookiebeleid