Lagt ut: mar 23, 2026 - 83 Visninger
Hook-avsnitt
Laget ditt forbereder seg til en regional e-sportfinale, og 65-tommersskjermen i medierommet kutter halve minimapet under en 5-mot-5-kamp. Du henter frem spesifikasjonsark, og hver nettbutikk lister opp oppdateringsfrekvens og lumen uten å forklare hva som faktisk betyr noe når en 16-åring drar til i en 1v3-klutch. Det er nettopp dette gapet denne guiden skal tette: når du er ferdig, vet du hvilke tekniske tall som avgjør projektorvalget, hvilke som er markedsstøy, og hvordan du setter opp en e-sportprojektor for både et lite treningsrom og en arena med 200 seter.
TL;DR
- En projektor for esport i 2026 krever minimum 120 Hz oppdateringsfrekvens, under 16 ms input lag og minst 3000 ANSI lumen for å håndtere røyk, blits og strobe under konkurransespill.
- Kastforhold, ikke oppløsning, er den viktigste spesifikasjonen for en fast installasjon av e-sportprojektor — ultra-short throw-modeller mellom 0,21:1 og 0,25:1 dominerer gamingkafeer og kringkastingsstudioer i vår OEM-ordrebase.
- For B2B-innkjøpsteam er riktig sjekkliste ANSI lumen, input lag i millisekunder, MTBF-timer og garantivilkår — ikke merkelogoer på rammen.
- Oppløsning er sekundært til bevegelseshåndtering: en 1080p-projektor på 240 Hz slår en 4K-modell på 60 Hz i raske skytespill og MOBAs.
- Match projektorklassen til arenaen: laserfosfor for fast installasjon, LED for bærbare turneringer, og lampe kun for B2C-rullouts under $800.
Hvordan velge projektor for esport i 2026

Slik leser du spesifikasjonsarket som en proff
De fleste spesifikasjonsark åpner med oppløsning, og de fleste kjøpere slutter å lese der. For SKU-en forteller oppløsning deg nesten ingenting om hvordan kampen faktisk vil se ut. Det som teller, er kjeden fra GPU-framebuffer til DMD- eller LCoS-brikken til øyet, målt i millisekunder. Bransjestandarder fra Consumer Technology Association definerer skjermytelsesmetrikker, men det esports-spesifikke input lag-tallet du vil ha, er end-to-end, målt ved HDMI-porten med en Leo Bodnar-tester, ikke «responstid» oppgitt i brosjyren.
Her er rekkefølgen vi anbefaler våre OEM-kunder å evaluere når de skaffer en projektor for esport:
- Input lag — under 16 ms for uformelt spill, under 8 ms for turneringsnivå. Alt over 33 ms er ett helt bilde på 30 Hz og er uakseptabelt for FPS-spill.
- Oppdateringsfrekvens — 120 Hz er gulvet for konkurransespill i 2026, 240 Hz er det nye taket for treningsfasiliteter med GeForce RTX 50-serie eller Radeon RX 9000-serie.
- ANSI lumen — 3000 for en dempet gamingkafé, 4500 for en arena med omgivelseslys, 6000+ for et kringkastingsstudio med LED-vegger. Projector Centrals lysstyrkeguide er et nyttig tverrreferanse.
- Kastforhold — 0,21:1 til 0,25:1 for ultra-short throw-vegginstallasjoner; 1,2:1 til 1,5:1 for takmontering i et 4 meter dypt rom.
- Lyskilde — laserfosfor for 20 000 til 30 000 timer MTBF og null oppvarming; LED for portabilitet; lampe kun når enhetsprisen må holdes under $400.
Kastforhold, skjermstørrelse og romgeometri
Den største feilen vi ser i førstegangs e-sportprojektor-oppsett er å velge projektoren før man måler rommet. Modellen i et 3 meter dypt rom er et annet produkt enn samme modell i et 6 meter dypt kringkastingsstudio. Vi sier til alle B2B-kjøpere som spør om oppsett av e-sportprojektor at de skal tegne rommet i målestokk først, markere spillernes sitteplasser og deretter beregne kasteavstanden.
For ultra-short throw (UST)-modeller sitter linsen 30 til 50 cm fra skjermveggen, noe som betyr at du kan plassere enheten på et lavt mediamøbel uten å blokkere siktlinjer. For takmonterte installasjoner betyr et kastforhold på 1,2:1 at en 100-tommers diagonalskjerm trenger omtrent 2,4 meter avstand fra linse til vegg. En 120-tommers skjerm på 1,5:1 trenger 3,6 meter. Disse tallene er ufravikelige i våre OEM-ingeniørgjennomganger, fordi et feilberegnet kast er den vanligste feltfeilen vi ser ved utrulling av projektor for esport.
Oppdateringsfrekvens og ramsynkronisering: hva som faktisk betyr noe
Et 240 Hz-panel gjør ingenting hvis pipelinen ikke klarer å levere 240 bilder per sekund fra kilden. For enheten i en turneringssetting er kjeden: gaming-PC → HDMI 2.1-kabel → projektorens HDMI 2.1-inngang → intern skalær → DMD/LCoS-brikke → skjerm. Enhver lenke i denne kjeden som faller til HDMI 2.0, begrenser signalet til 60 Hz ved 4K, eller 240 Hz kun ved 1080p. Variable Refresh Rate (VRR)-støtte, definert under HDMI 2.1-spesifikasjonen, er nå standard på alle projektor for esport som sendes fra vår 2026 OEM-katalog.
For et oppsett av e-sportprojektor som skal kjøre både PC- og konsoll-titler, se etter ALLM (Auto Low Latency Mode) slik at projektoren automatisk bytter til spillmodus når den oppdager et konsoll-signal. Dette er en liten spesifikasjon på papiret, men den fjerner et manuelt trinn fra spillerens pre-match-rutine, og i vår testing kutter den opplevd input lag med ytterligere 2 til 5 ms fordi skalæren hopper over mellomliggende prosessering.
Lumen, omgivelseslys og arenanivå
Lumen er ikke et forfengelighetstall for denne projektoren — de avgjør om arenaen kan selge billetter under en dagturnering. En dempet gamingkafé kan kjøre en 3000 ANSI lumen projektor for esport uten problemer, men en hotellballrom med gulv-til-tak-vinduer trenger minimum 5000 ANSI lumen, og en utendørs e-sportfestival trenger 8000+ med en antirefleks-skjerm. Som tommelfingerregel som vi deler med våre OEM-distributører: hver dobling av omgivelseslys krever omtrent 1,5x til 2x ANSI lumen-ytelse for å opprettholde samme opplevde kontrast på en 1.0 gain-skjerm.
For B2B-innkjøpsteam som evaluerer projektoren for en utrulling på flere lokasjoner, er de innkjøpsspesifikke datapunktene vi anbefaler å spore: MOQ (vår fabrikkgulv-minimum er 50 enheter per SKU for tilpasset kabinett), ledetid (12 uker for standard SKUer, 16 uker for skreddersydd firmware), og sertifiseringspakke (FCC, CE, RoHS og valgfri PSE for Japan). Garantivilkår på 3 år på lyskilden og 2 år på resten av chassiset er nå standard på tvers av vår 2026 OEM-linje.

Matche projektorklasse til kjøperprofil
En B2C-leser som handler etter SKU-en å montere over et gamingoppsett i garasjen, vil prioritere lav vekt (under 3,5 kg), innebygde høyttalere og en utsalgspris under $700. En B2B-kjøper som skaffer 200 enheter til en gamingkafé-kjede, vil prioritere lumen-konsistens mellom enheter, modulært filterdesign for enkel rengjøring og 3-års onsite-garanti. Begge målgruppene kjøper en projektor for esport, men spesifikasjonsprioriteringslisten er nesten omvendt. Neste seksjon bryter ned nøyaktig modellklasse og prissettenivå for hver brukssituasjon.
Kartlegging av projektorklasse til kjøperprofil
Forrige seksjon endte med å påpeke at en B2C-hjemmegamer og en B2B-innkjøpsleder teknisk sett kjøper samme SKU-kategori — modellen — men likevel evaluerer helt forskjellige spesifikasjonsark. Denne seksjonen pakker ut dette gapet med en side-ved-side sammenligningstabell slik at begge målgruppene kan velge riktig modellnivå før de kontakter vårt OEM-salgsteam.
Nivå 1: Entry-level hjemmeprojektor for esport (B2C)
For en kjøper som monterer enheten på et soverom eller i en garasje, er det realistiske taket på kasteavstand omtrent 2,5 m, veggen er sjelden behandlet for reflektivitet, og budsjettet lander typisk mellom $399 og $699 i utsalg. På dette nivået anbefaler vi 1080p native oppløsning, 3000 til 3500 ANSI lumen, kastforhold 1,2:1 og minimum 120 Hz oppdateringsfrekvens med HDMI 2.0-inngang. Vekten bør ligge under 3,5 kg slik at en takmontering ikke krever strukturell forsterkning. Fabrikktallene våre viser at 78 % av garantikrav på dette nivået kommer fra støvtilstoppede filtre, og det er derfor selv våre entry-level projektor for esport-SKUer leveres med et filterpanel på siden som kan åpnes uten verktøy.
Nivå 2: Mid-range turneringskafé-projektor (B2B)
En gamingkafé-operatør som driver 20 til 50 stasjoner trenger en projektor for esport som overlever 14-timers daglige driftssykluser. Vår mid-range OEM-konfigurasjon sikter på 4000 til 5000 ANSI lumen, WUXGA (1920×1200) native, et zoomområde på 1,5:1 til 1,9:1 for fleksibel takrigging, og en laserfosfor-lyskilde klassifisert for 30 000 timer. På dette nivået inkluderer innkjøpssjekklisten vi sender hver distributør: MOQ på 30 enheter per SKU, 10 ukers ledetid for gjentagende ordre, og valgfri 5-årig utvidet garanti støttet av vårt Shenzhen-servicesenter. En kafé-grad projektor bør også ha IP5X-støvklassifisering, fordi espressokverner og sigarettrøyk er de to vanligste forurensningene vårt RMA-team ser.
Nivå 3: Flaggskip arenaprojektor for esport (B2B + Pro)
Arena-grad SKU-utrullinger — tenk 200-seters regionale finaler — krever 6000 til 8000 ANSI lumen, 4K UHD (3840×2160) oppløsning med 120 Hz-støtte via HDMI 2.1, motorisert linseskift og kantblandingsegenskaper for multi-enhets-stabler. Vår flaggskip OEM-linje leveres med en dual-laser-modul som beholder 85 % lysstyrke ved 20 000 timer, en 3DLP- eller 3LCD-lysengine avhengig av kundens preferanse, og en frame-lock-inngang som aksepterer et kringkastingssignal fra en trippelhode OB-varebil. Ledetid på dette nivået er 14 til 18 uker på grunn av den skreddersydde linse- og chassis-konfigurasjonen, og MOQ faller til 10 enheter fordi per-enhets ingeniørkostnad allerede er betydelig.
| Spes. | Nivå 1 Hjemme | Nivå 2 Kafé | Nivå 3 Arena |
|---|---|---|---|
| Native oppløsning | 1080p | WUXGA | 4K UHD |
| ANSI lumen | 3000–3500 | 4000–5000 | 6000–8000 |
| Oppdateringsfrekvens | 120 Hz | 240 Hz | 120 Hz @ 4K / 240 Hz @ 1080p |
| Kastforhold | 1,2:1 | 1,5–1,9:1 | 0,37:1 UST eller 1,6–2,4:1 |
| Levetid lyskilde | 20 000 t lampe | 30 000 t laser | 20 000 t dual laser |
| Vekt | <3,5 kg | 8–12 kg | 18–28 kg |
| MOQ (DataMax OEM) | 100 enheter | 30 enheter | 10 enheter |
| Ledetid | 8 uker | 10 uker | 14–18 uker |
| Start engros | $249 | $789 | $2 450 |

Slik projekterer du for esport: stedskartlegging og oppsettsspillbok
Å kjøpe riktig modell er bare halve jobben. Den andre halvdelen er den fysiske installasjonen — og etter å ha sendt mer enn 12 000 OEM-enheter siden 2022 har vi samlet en spillbok med de syv stedskartleggingsspørsmålene vi kjører med hver B2B-distributør før en enhet forlater fabrikkgulvet. Denne seksjonen går gjennom spørsmålene og oppsettstiltakene som følger.
Spørsmål 1: Hva er avstanden fra skjerm til sete?
Avstanden fra seer til skjerm for en projektor for esport bør ligge mellom 1,5x og 2,5x skjermhøyden, målt diagonalt. En 120-tommers skjerm (265 cm bred på en 16:9-ramme) trenger derfor første seterad minst 400 cm unna og ikke lenger unna enn 660 cm. Utenfor dette båndet blir perifere bevegelser i FPS-spill uleselige, og vi har registrert en 34 % nedgang i spillernes treffsikkerhet når seteraden flyttes til 4x skjermhøyde under amatørarrangementer. For et bærbart oppsett som rigges om hver uke, merk kasteavstanden med gulvtape slik at crewet ikke tipper den for hver opprigging.
Spørsmål 2: Hva er omgivelseslysprofilen ved kamptid?
Vi ber hver arena sende oss en lux-måling ved skjermveggen tatt ved planlagt kampstart. Alt under 50 lux lar en 3000 ANSI lumen projektor for esport fungere komfortabelt; 50 til 200 lux krever 4500 til 5000 ANSI lumen; og alt over 200 lux — vanlig i glassveggede hotellballrom — presser kravet til 6000+ ANSI lumen eller en high-gain (1,4 til 1,8) ALR-skjerm. Vår OEM-katalog leverer en ALR-skjerm-pakke for akkurat denne brukssituasjonen, og 1,4 gain-varianten legger til omtrent 7 % på per-enhets engroskostnad.
Spørsmål 3: Hvordan routes signalet?
Denne projektoren trenger en ren signalbane med maksimalt én aktiv adapter. Vi anbefaler en fiberoptisk HDMI 2.1-kabel fra spill-PC-racket til projektoren for enhver kabel lengre enn 8 m, fordi kobber-HMDI faller av etter omtrent 7 m ved 4K/120 Hz. For multi-PC turneringsoppsett sitter en HDMI 2.1-matrisebryter (4×2 eller 8×2) ved spillstasjonen og mater en enkelt kabel til projektoren. Integrasjonsteamet vårt har funnet at arenaer som dropper matrisen og lenker splittere i kjede introduserer 4 til 9 ms med jitter — usynlig for en konsollspiller, men dødelig i en Valorant-grandfinale.

Spørsmål 4: Hvor går varmen?
En laserfosfor-projektor avgir omtrent 400 til 700 W termisk last, og fire enheter i et lukket takrom kan løfte omgivelsestemperaturen i racket over 45 °C innen to timer. Ventilasjonsberegning: for hver 1000 ANSI lumen ytelse, tillat 0,5 m³ per minutt innsugingsluft. OEM-chassiset vårt for nivå 2- og nivå 3-enheter leveres med front-til-side-luftstrøm i stedet for front-til-bak, slik at to enheter kan sitte side om side i et taknett uten å sulte hverandre for kjølig luft. Dette er en av de detaljene som sjelden dukker opp i et spesifikasjonsark, men som avgjør om en projektor for esport overlever sin første sommerturnering.
Slik kortlister du en projektor for esport og beveger deg fra prøve til masseordre
For B2B-innkjøpsteam og OEM-distributører som sammenligner en projektor for esport sent i 2025 og planlegger 2026-forsendelser, er den korteste veien til en forsvarlig kortliste et tretrinns filter. Filter én beholder kun enheter som treffer minst 4500 ANSI lumen, 4K UHD ved 120 Hz og input lag under 17 ms (testet, ikke påstått). Filter to fjerner ethvert chassis som mangler bekreftet HDMI 2.1 med ALLM, fiberoptisk signalkompatibilitet og dokumentert driftssyklus på 20 000 timer eller mer. Filter tre begrenser listen til fabrikker som kan vise en eksisterende 1000+ enhets produksjonsrunde, et ingeniørteam in-house, og en RMA-rate under 1,2 % over de siste fire kvartalene. Disse tre filtrene reduserer typisk en kortliste på 30 modeller til fire levedyktige kandidater innen en arbeidsdag.
For OEM-kjøpere som evaluerer en projektor for esport via en fabrikk-direkte kanal, betyr variablene som ligger under spesifikasjonsarket mer enn overskriftslumtallet. Valider laserfosfor-lysenginekilden (blå diode pluss fosforhjul versus RGB-triple-laser), bekreft garantivilkårene skriftlig, og be om en feilmoderrapport fra forrige generasjons chassis. Leverandøren som leverer den rapporten uten å nøle, er vanligvis den som fortsatt svarer i måned 18.
Innkjøpssjekkliste for distributører
- Minimumsbestillingskvantum: bekreft MOQ per SKU og MOQ per blandet container — typiske smart-projektor OEM-kjøringer starter på 300 til 500 enheter per modell.
- Ledetid: prøvebygging 10 til 14 dager, masseproduksjon 25 til 35 dager etter depositum, sjøfrakt 18 til 28 dager til store amerikanske og europeiske havner.
- Prøvepolicy: betalt prøve med refunderbar kostnad kreditert mot første PO, pluss et 7-dagers evalueringsvindu.
- Kontaktkanal: en navngitt kontoingeniør med direkte e-post og ukentlig produksjonsrapport-kadans.
Når du er klar til å gå videre, be om et tilpasset tilbud med målspesifikasjonsarket, mål-MOQ og mål-destinasjonshavn, så vil teamet vårt returnere et landed-cost-regneark innen to virkedager.
Hva DataMax anbefaler
Hvorfor dette betyr noe for 2026-bygg
Projektor for esport-kategorien beveger seg mot høyere oppdateringsfrekvenser, lyssterkere laserfosfor-motorer og strammere input lag-tak hvert kvartal. Å låse spesifikasjonsdisiplin nå beskytter 2026-installasjonskalenderen din fra midtsyklus-forfriskningsomsetning og holder arenaen konkurransedyktig mot nyere arenaer som åpner i samme storbyområde.
Klar til å spesifisere en projektor for esport for din 2026-arenakalender? Snakk med en DataMax-prosjektingeniør i dag, eller bla gjennom katalogen for gaming- og esport-projektorer for å kortliste chassis etter lumen, oppløsning og input lag i én visning.
