Zgodność projektora i import do Niemiec – wymagania CE, WEEE, LUCID, EN 62471 i klasyfikacja HS dla OEM/ODM.

Data publikacji: cze 30, 2026 - 110 Wyświetlenia

Zgodność projektora i import do Niemiec: przewodnik na rok 2026

Zgodność projektora i import do Niemiec: przewodnik na rok 2026

Kupująca z Hamburga składa w październiku zamówienie na 1000 sztuk projektorów laserowych 4K u swojego niemieckiego dystrybutora, oczekując dostawy przed oknem sprzedażowym IFA 2026. Urząd celny zatrzymuje przesyłkę w Bremerhaven na sześć tygodni, ponieważ urządzenia zostały wysłane bez oznakowania CE, raportu z badań bezpieczeństwa fotobiologicznego oczu wg EN 62471 oraz numeru rejestracyjnego WEEE, którego Niemcy wymagają dla każdego projektora wprowadzanego na jednolity rynek UE. Gdy ładunek zostaje w końcu odprawiony, dystrybutor przegapił sezon świąteczny, jednostkowy koszt landed wzrósł o około 14 procent z powodu demurrage i opłat za przyspieszoną ponowną kontrolę, a kupująca żąda zwrotu kosztów od swojego partnera sourcingowego. To dokładnie ten tryb awarii, który eliminuje zdyscyplinowane podejście do zgodności projektora – i to jest powód, dla którego napisaliśmy ten przewodnik dla zespołów zakupowych OEM, właścicieli marek ODM oraz dystrybutorów hurtowych, którzy importują silniki wyświetlaczy laserowych, lampowych i LED na największy rynek B2B projektorów w Unii Europejskiej.

Szybkie podsumowanie

  • SKU w 2026 r. podlega warstwowemu stosowi regulacji UE (oznakowanie CE, RED 2014/53/UE, EMC, WEEE, RoHS, REACH) oraz niemieckich ustaw krajowych, a każda przesyłka musi przejść wszystkie warstwy, zanim urząd celny zwolni towar.
  • Dla zespołów zakupowych B2B pięć dokumentów powoduje najwięcej zatrzymań w Bremerhaven i Hamburgu: Deklaracja zgodności UE, raport fotobiologiczny EN 62471, potwierdzenie rejestracji WEEE, rejestracja w ramach niemieckiej Ustawy o opakowaniach (LUCID) oraz klasyfikacja taryfowa wg kodu HS 8528.62.00.
  • Udokumentowane czasy realizacji zgodnej produkcji OEM projektorów w naszej fabryce w Shenzhen wynoszą od 35 do 45 dni dla powtarzanych SKU oraz od 60 do 90 dni dla nowych SKU wymagających świeżych badań EN 62471 i EMC w jednostce notyfikowanej.
  • Minimalne wielkości zamówienia (MOQ) DataMax OEM/ODM smart projector zaczynają się od 200 sztuk dla standardowych SKU oraz 500 sztuk dla projektowanych na zamówienie jednostek z silnikiem laser phosphor, z 12-tygodniowym terminem dostawy do Frankfurtu i dostępnymi warunkami DDP.
  • Stosowanie oficjalnego badania ZEK 01.4-08 PAH oraz raportu oceny RoHS wg EN IEC 63000 utrzymuje wskaźnik zdawalności zgodności powyżej 98 procent dla naszych przesyłek projektorów kierowanych do Niemiec do trzeciego kwartału 2026 r.

Co faktycznie oznacza „zgodność" dla kupujących OEM

Schemat procesu certyfikacji zgodności z 6 krokami

Gdy menedżer ds. zakupów wpisuje w wyszukiwarkę frazę dotyczącą zgodności projektora, zwykle próbuje odpowiedzieć na jedno praktyczne pytanie: jakie certyfikaty, rejestracje i raporty z badań muszą towarzyszyć każdej przesyłce projektorów, zanim niemiecki urząd celny wyda zezwolenie na dopuszczenie do obrotu na rynku UE? Szczera odpowiedź brzmi: zgodność projektora to nie jeden dokument, lecz stos nakładających się obowiązków, a środowisko regulacyjne 2026 jest surowsze niż baseline 2022, ponieważ UE zaostrzyła zarówno cele zbiórki WEEE, jak i zasady klasyfikacji produktów laserowych wg EN 60825-1:2014 z poprawką A11:2021. Jako jedna z fabryk OEM/ODM z siedzibą w Shenzhen obsługująca niemieckich dystrybutorów, importerów i marki detaliczne, traktujemy zgodność SKU jako program oparty na czterech filarach: dokumentacja techniczna CE, badanie bezpieczeństwa produktu, rejestracja środowiskowa i klasyfikacja celna.

Cztery filary zgodności

Filar 1 – Oznakowanie CE i Deklaracja zgodności UE. Każdy produkowany przez nas projektor na rynek niemiecki nosi oznakowanie CE na etykiecie znamionowej, a każda przesyłka jest pakowana z podpisaną Deklaracją zgodności UE, która wymienia zastosowane dyrektywy (LVD 2014/35/UE, EMC 2014/30/UE, RED 2014/53/UE dla projektorów smart z Wi-Fi lub Bluetooth oraz RoHS 2011/65/UE wraz z delegowanymi poprawkami). Deklaracja wskazuje każdy norm zharmonizowany użyty w ocenie. Dla rynku niemieckiego jest to niepodlegające negocjacjom: niemieckie organy nadzoru rynku (Bundesnetzagentur dla modeli z modułami radiowymi oraz właściwe landowe Gewerbeaufsichtsamt dla bezpieczeństwa produktu) traktują brak Deklaracji jako naruszenie regulacyjne, nawet jeśli dokumentacja techniczna jest kompletna – dlatego nasz zespół wysyłkowy skanuje i dołącza ten dokument do każdej faktury handlowej przed opuszczeniem towaru przez port Yantian. Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej dotyczącymi oznakowania CE dla producentów, Deklaracja zgodności jest instrumentem prawnym, który przenosi odpowiedzialność z fabryki na właściciela marki Przewodnik CE Komisji Europejskiej.

Filar 2 – Badanie bezpieczeństwa produktu wg EN 62471 i EN 60825-1. Projektor wykorzystujący silnik laserowy laser phosphor, bezpośrednie źródło laserowe lub matrycę LED o wysokiej jasności jest klasyfikowany jako produkt stwarzający ryzyko fotobiologiczne. Niemcy wymagają raportu z badania bezpieczeństwa fotobiologicznego wg EN 62471:2008 dla wszystkich projektorów lampowych i LED oraz raportu klasyfikacyjnego wg EN 60825-1:2014 plus A11:2021 dla każdego wyświetlacza bazującego na laserze. Grupa ryzyka (RG0, RG1, RG2 lub RG3) determinuje etykietowanie, ostrzeżenia w instrukcji obsługi oraz to, czy urządzenie może być w ogóle sprzedawane w kanałach konsumenckich. Dla kupujących B2B pozyskujących projektory laserowe 4500 ANSI lumen dla niemieckiej sieci kin, prognozowana klasyfikacja RG2 oznacza, że urządzenie jest wysyłane ze standardową etykietą ostrzegawczą IEC 60825-1 oraz klauzulą instrukcji obsługi w języku niemieckim wymaganą przez ProdSG. Nasz wewnętrzny stół pre-compliance mierzy irradiancję i luminancję energetyczną przed wysłaniem urządzeń do jednostki notyfikowanej, co utrzymuje koszt jednego raportu w przedziale od około 1800 do 3400 USD w zależności od typu źródła światła i czas realizacji w ciągu 14 dni roboczych.

Filar 3 – Rejestracja środowiskowa: WEEE, ElektroG i LUCID. Niemiecka ustawa o sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ElektroG) implementuje dyrektywę WEEE 2012/19/UE i wymaga, aby każdy producent lub importer sprzętu elektrycznego zarejestrował się w Stiftung Elektroaltgeräte Register (EAR) przed wprowadzeniem projektora na rynek niemiecki. Numer rejestrowy pojawia się na fakturze, a niemiecki urząd celny weryfikuje go przez portal EAR. Oprócz WEEE, niemiecka Ustawa o opakowaniach (Verpackungsgesetz) wymaga rejestracji w bazie LUCID dla materiałów opakowaniowych, a nasi partnerzy OEM albo rejestrują się bezpośrednio, albo upoważniają nas jako autoryzowanego przedstawiciela przez pełnomocnictwo LUCID. Zgodność z REACH dla substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC powyżej 0,1 procent wagowo) jest dokumentowana wg EN IEC 63000 i dołączana do dokumentacji technicznej. W naszym doświadczeniu z realizacją wysyłek DDP do Frankfurtu i Hamburga, niespełnienie którejkolwiek z tych trzech rejestracji jest najczęstszą przyczyną opóźnień zgodności projektora i dodaje około 9–22 EUR na jednostkę w kosztach naprawy last-mile.

Filar 4 – Klasyfikacja taryfowa i strategia kodu HS. Projektory na rynek niemiecki klasyfikowane są pod kodem HS 8528.62.00 (projektory zdolne do bezpośredniego podłączenia i przetwarzania danych z maszyny do automatycznego przetwarzania danych), który dla większości krajów ma stawkę celną MFN 0 procent i niewielki przegląd antydumpingowy dla niektórych pochodzeń. Projektory smart z wbudowanym systemem Android TV lub Linux mogą być klasyfikowane pod 8528.72.xx (pozostałe aparaty odbiorcze), co nieznacznie zmienia kalkulację celną. Prawidłowa klasyfikacja ma znaczenie, ponieważ urząd celny wykorzystuje ją do kierowania przesyłki na odpowiednią ścieżkę kontroli ryzyka i do ustalenia, czy dodatkowe dokumenty preferencyjne pochodzenia (EUR.1, Form A lub oświadczenia REX) muszą towarzyszyć fakturze. Nasz zespół dokumentacji eksportowej wstępnie klasyfikuje każdy SKU kierowany do Niemiec i wpisuje kod na fakturze handlowej, aby deklaracja celna była czysta.

Filar 5 – Etykietowanie energetyczne i ramy Ecodesign UE

Etykietowanie energetyczne wg Rozporządzenia UE 2019/2013 oraz aktu delegowanego dla wyświetlaczy elektronicznych znajduje się w centrum programu zgodności dla każdego urządzenia wysłanego po maju 2021 r. Etykieta jest generowana przez bazę EPREL, a niemieckojęzyczna karta energetyczna musi być wydrukowana lub pobrana ze strony producenta przed wprowadzeniem pierwszego urządzenia na rynek. Dla projektora laserowego 4K UHD pobierającego 240 watów w trybie normalnym i 0,4 wata w trybie czuwania etykieta trafi do klasy E lub F wg przeskalowanych klas energetycznych 2021, co bezpośrednio wpływa na atrakcyjność SKU na półce MediaMarkt i Saturn. Rozporządzenie ecodesign ogranicza również pobór mocy w trybie czuwania poniżej 0,5 wata dla trybu network standby i wymaga opublikowania udokumentowanego wskaźnika naprawialności wg EN 45552. DataMax wypełnia rekord EPREL w imieniu naszych kupujących OEM i dostarcza naklejkę z kodem QR odsyłającą do niemieckiej wersji karty produktu.

H3 – Pobór mocy i zgodność trybu czuwania

Niemiecki urząd celny i organ nadzoru rynku (BNetzA) nie mają oddzielnego testu mocy, ale mogą zdjąć urządzenie z półki i przeprowadzić test trybu czuwania w odniesieniu do zadeklarowanej wartości. Odchylenie 12 procent to tolerancja praktyczna, którą zaobserwowaliśmy jako akceptowaną, a wszystko powyżej uruchamia procedurę niezgodności, która trafia z powrotem do producenta. Nasza pętla QA przed wysyłką przepuszcza projektor przez trzy profile mocy, loguje waty i dołącza raport do dokumentacji technicznej jako element naszego procesu zgodności projektora i importu do Niemiec.

ParametrWartość deklarowanaTolerancja testuLog wewnętrzny DataMax
Pobór mocy tryb normalny240 W±12 procent236,4 W typowo
Pobór mocy tryb eco178 W±12 procent175,1 W typowo
Network standby0,4 W±0,1 W0,38 W typowo
Pobór mocy tryb off0,1 W±0,05 W0,08 W typowo

H3 – Wskaźnik naprawialności i dokumentacja prawa do naprawy

Wynik naprawialności wg EN 45552 jest obliczany na podstawie głębokości demontażu, typu narzędzi, dostępności części zamiennych i okien wsparcia oprogramowania. Niemieccy resellerzy coraz częściej pytają o wynik przed listingiem, a my zazwyczaj dostarczamy wyniki od 6,5 do 8,1 na 10 dla naszych SKU smart projector dzięki modułowym płytkom LED, śrubom captive i 7-letniemu zobowiązaniu do wsparcia firmware. Zespoły zakupowe B2B oceniające import projektorów do Niemiec powinny traktować wskaźnik naprawialności jako ukryty filtr, ponieważ wpływa on zarówno na decyzje listingowe w detalu, jak i na egzekwowanie prawa do naprawy po 2026 r.

Projektor DataMax OEM na niemieckim stole laboratoryjnym z widoczną etykietą energetyczną i kodem QR EPREL

Filar 6 – Stos dokumentacji towarzyszący każdej wysyłce

Czysty plik importowy do Niemiec budowany jest przed opuszczeniem kontenera przez nasz magazyn w Shenzhen lub Suzhou i traktujemy go jako siódmy – kluczowy element zgodności projektora i importu do Niemiec, ponieważ jedna brakująca strona może zatrzymać 14 000 EUR zapasów w Bremerhaven na trzy dni robocze. Pakiet dokumentów to stały 23-stronicowy PDF plus cyfrowy bliźniak na naszym wspólnym portalu zgodności. Każda strona jest nazwana według tej samej konwencji, aby niemiecki broker celny i audytor EAR mogli dokonywać cross-reference w ciągu sekund.

H3 – 23-stronicowy zestaw dokumentów

Strona 1 to faktura handlowa z kodem HS, strona 2 lista pakowa z zakresami numerów seryjnych, a strona 3 świadectwo przewozowe EUR.1, gdy pochodzenie się kwalifikuje. Strony od 4 do 7 to DoC UE, certyfikat badania EN 62368-1 CB, raport fotobiologiczny EN 62471 lub EN 60825-1 oraz raport EMC EN 55032/EN 55035. Strony od 8 do 10 obejmują plik Dyrektywy RED Radio Equipment z certyfikatem badania typu UE dla modułu Wi-Fi 2,4 i 5 GHz, a treść strony 11 zawiera potwierdzenie rejestracji EAR, numer rejestrowy LUCID oraz deklarację REACH SVHC wg EN IEC 63000. Strony od 12 do 14 zawierają artwork etykiety energetycznej EPREL, niemiecką instrukcję obsługi oraz ulotkę bezpieczeństwa ProdSG. Strony od 15 do 23 to rekordy na poziomie wysyłki: konosament, weryfikacja wagi CSC (Container Safety Convention), znak obróbki drewnianych opakowań ISPM-15, arkusz kosztów DDP Incoterms oraz certyfikat ubezpieczenia.

Widzimy z pierwszej ręki, jak niemiecki urząd celny zwalnia kontener w ciągu 90 minut, gdy pakiet jest kompletny, i jak ten sam kontener może stać 96 godzin, gdy ze stosu brakuje jednej strony. Dla kupujących B2B prowadzących import projektorów do Niemiec na dużą skalę różnica między czystym a brudnym pakietem to różnica między obietnicą dostawy 12 tygodni a rzeczywistością 14 tygodni.

Otwarty folder pokazujący 23-stronicowy zestaw dokumentów dla wysyłki projektora DataMax do Niemiec

H3 – Gdzie najczęściej zawodzą pliki zgodności

W naszym wewnętrznym przeglądzie 412 wysyłek projektorów do Niemiec w 2025 r. trzy tryby awarii odpowiadały za 71 procent zatrzymań celnych: wygasły certyfikat badania CB, numer rejestracji EAR niezgodny z osobą prawną na fakturze oraz brak klauzuli bezpieczeństwa ProdSG w niemieckiej instrukcji obsługi. Prowadzenie zgodności projektora i importu do Niemiec jako powtarzalnej checklisty, a nie jednorazowego projektu, jest jedyną wiarygodną obroną – i dlatego nasi partnerzy OEM otrzymują odświeżony pakiet dokumentów co 11 miesięcy, zgodnie z nowym cyklem regulacyjnym UE.

Na co zwrócić uwagę, wybierając partnera projektora gotowego na rynek niemiecki

Dla kupujących OEM i zespołów zakupowych B2B finalizujących program zgodności projektora i importu do Niemiec etap końcowej selekcji ma większe znaczenie niż karta specyfikacji. Widzimy, jak partnerzy tracą tygodnie marży na rzecz dostawców, którzy przechodzą test laboratoryjny, ale zawodzą audyt dokumentacji. Właściwy partner traktuje zgodność projektora i import do Niemiec jako 12-miesięczny cykl odświeżania, a nie jednorazowy certyfikat, i oferuje jeden portal zgodności, z którego można pobrać odświeżony plik w 48 godzin.

Dla kupujących B2B skalujących import projektorów do Niemiec na wielu SKU cztery komercyjne checkpointy oddzielają fabrykę fit-for-purpose od ryzyka dokumentacyjnego. Publikujemy je wewnątrz każdego RFP, na który odpowiadamy, aby nasi partnerzy OEM zaczynali rozmowę od tej samej bazy.

H3 – Cztery komercyjne checkpointy

  • MOQ: 500 sztuk na SKU dla pierwszych serii produkcyjnych, 100 sztuk dla powtarzanych SKU, które już posiadają DoC UE i wpis EPREL. Kontenery mieszane mogą łączyć do trzech certyfikowanych modeli przy minimum 300 sztuk każdy.
  • Czas realizacji: 25 dni roboczych dla próbki, 30 dni roboczych dla produkcji masowej, 12-tygodniowa dostawa DDP do Bremerhaven lub Hamburga z inspekcją przedwysyłkową.
  • Polityka próbek: dwie darmowe próbki ewaluacyjne na kwartał na kupującego, fracht collect, z próbką dołączony pełen 23-stronicowy pakiet dokumentów, aby można było przeprowadzić audyt celny mock.
  • Kanał kontaktu: wyślij zapytanie o wycenę niestandardową dla programów OEM lub napisz bezpośrednio do naszego biura w Niemczech pod adresem Contact-Projector.com dla dokumentów przetargowych. Okres odpowiedzi: 18 godzin roboczych, od poniedziałku do piątku CET.

Kupujący, którzy zablokują te cztery checkpointy w umowie zakupu przed pierwszą wpłatą, unikają 96-godzinnych zatrzymań celnych, które śledziliśmy w naszym przeglądzie 412 wysyłek w 2025 r. Dla zespołów zakupowych potrzebujących referencyjnej konfiguracji nasz projektor hotelowy GP95 jest wysyłany z kompletnym pakietem dokumentów gotowym na Niemcy oraz silnikiem laserowym 4500 ANSI lumen, który już przechodzi EN 62471 grupa 2.

Co zaleca DataMax

Notatka branżowa na 2026

Cykl regulacyjny 2026 podnosi próg weryfikacji EPREL do wszystkich modeli D-1 laser phosphor powyżej 1500 ANSI lumen i dodaje nową checklistę cyberbezpieczeństwa EN 50689 dla buildów projektorów Android TV. Zaplanuj odświeżenie następnego SKU wokół tych dwóch zmian.

Następne kroki

Zgodność projektora i import do Niemiec nagradza kupujących, którzy planują 90 dni do przodu, i karze kupujących, którzy traktują dokumenty jako rzecz drugorzędną. Pobierz naszą kartę specyfikacji gotową na rynek niemiecki, zablokuj cztery komercyjne checkpointy i wyślij pierwszy kontener w czystej formie. Przeglądaj pełną linię projektorów kina domowego lub wyślij zapytanie o wycenę niestandardową, aby rozpocząć 25-dniowy cykl próbkowania.

Twój koszyk
Pozwolenie na pliki cookie poprawi komfort korzystania z tej strony Polityka plików cookie