Un cumpărător al unui lanț hotelier din Jakarta a contactat echipa noastră de vânzări trimestrul trecut solicitând 4.000 de unități ultra-short throw cu rezoluție 4K UHD, 4500 ANSI lumeni și o

Posted At: feb. 03, 2026 - 74 Views

Dimensiunea pieței proiectoarelor cu proiecție scurtă și creșterea în 2025

Dimensiunea pieței proiectoarelor cu proiecție scurtă și creșterea în 2025

De ce este important

Un cumpărător al unui lanț hotelier din Jakarta a contactat echipa noastră de vânzări trimestrul trecut solicitând 800 de unități ultra-short throw cu rezoluție 4K UHD, 4500 ANSI lumeni și un termen de livrare de 12 săptămâni înainte de o lansare de proprietăți în Q2. Două zile mai târziu, un distribuitor german a solicitat unități laser phosphor display cu un raport de proiecție de 0,21 pentru o licitație școlară. Aceste solicitări nu mai sunt excepții. Semnalele de cerere din ospitalitate, educație și AV corporativ remodelează piața de proiectoare cu proiecție scurtă în timp real, iar echipele de achiziții care ignoră traiectoria riscă să rateze SKU-uri pe care clienții lor le vor cere trimestrul viitor. Acest raport detaliază punctele de date pe care le monitorizăm în interiorul pieței, ce înseamnă ele pentru cumpărătorii OEM și unde se îndreaptă curba proiectoarelor cu proiecție scurtă până în 2026.

Pe scurt

  • Cererea globală pentru modelele short throw și ultra-short throw accelerează mai rapid decât segmentul tradițional de proiectoare cu lampă, iar prognoza pentru proiectoarele cu proiecție scurtă reflectă această divergență.
  • Tehnologia laser phosphor display a depășit tehnologia cu lampă în ceea ce privește livrările de unități peste 3000 ANSI lumeni, o schimbare direct vizibilă în datele SKU pe care echipa noastră de achiziții le vede lunar.
  • Ospitalitatea, educația și AV corporativ sunt cele trei verticale care generează cea mai mare parte a volumului în narațiunea proiectoarelor cu proiecție scurtă în acest an.
  • Pentru echipele de achiziții B2B, impactul practic al tendinței pieței este reducerea termenelor de livrare pentru SKU-urile cu lumeni ridicați și o flexibilitate mai mare a MOQ pe șasiurile UST.
  • Achiziția în etapa TOFU înseamnă că povestea acestui proiector ar trebui să informeze fișa de specificații înainte de selecția furnizorilor, nu după.

proiectorul: Snapshot al segmentului și factori de cerere

Graficul de creștere a dimensiunii pieței globale de proiectoare

Unde se încadrează short throw în cadrul pieței mai largi de proiectoare

Proiectoarele short throw și ultra-short throw rămân un sub-segment definit în cadrul industriei mai largi de proiecție frontală, dar curba SKU depășește categoria părinte. Conform IDC Worldwide Quarterly Projector Tracker, livrările de unități de proiecție frontală au crescut cu un ritm modest de o singură cifră year-over-year în 2024, în timp ce SKU-urile short throw au crescut la mai mult de dublu acest ritm. Propriul nostru registru OEM reflectă aceeași diviziune: aproximativ 38% din unitățile pe care le-am expediat în Q1 2025 aveau un raport de proiecție de 0,4 sau mai mic, față de 22% în Q1 2023.

Pentru echipele de achiziții B2B care compară SKU-uri, concluzia practică este că momentum-ul pieței este concentrat în trei benzi de raport de proiecție:

Banda raportului de proiecțieCaz de utilizare tipicInterval lumeni (ANSI)Rezoluții comune la DataMax
0,21 – 0,30 (UST)Living, tablă de clasă, suită de hotel2500 – 45001080p, 4K UHD
0,31 – 0,40 (ST)Sala de conferințe, chioșc retail3000 – 50001080p, 4K UHD
0,41 – 0,80 (Short)Montaj pe tavan în clasă, muzeu3500 – 6000XGA, WUXGA, 4K UHD

Banda 0,21 – 0,30 este felia cu cea mai rapidă creștere din conversația despre piață, deoarece se suprapune simultan cu instalațiile de tip living room prietenoase consumatorilor și cu pachetele B2B pentru educație.

Factor de cerere 1: ciclurile de renovare din ospitalitate și hoteluri

Grupurile hoteliere care reînnoiesc sălile de ședințe și suitele reprezintă o felie semnificativă din volumul acestui proiector. O singură proprietate de 250 de camere poate absorbi 40 până la 60 de unități ultra-short throw atunci când un brand implementează un nou standard AV în portofoliu. Fabrica noastră a cotat trei astfel de implementări în ultimele șase luni, cu dimensiuni medii ale comenzilor între 300 și 900 de unități și ferestre de cerere de ofertă legate de programele de amenajare, nu de trimestrele fiscale.

Această cerere alimentează direct titlul proiectoarelor cu proiecție scurtă deoarece ospitalitatea este mai puțin sezonieră decât educația și mai puțin constrânsă bugetar decât IT-ul corporativ. Responsabilii de achiziții din grupurile hoteliere solicită de obicei 3500 până la 4500 ANSI lumeni, rezoluție 4K UHD, durată de viață a sursei laser phosphor display de 20000 de ore și intrări HDMI 2.1 + USB-C — o fișă de specificații care nu exista ca SKU standard acum trei ani.

Factor de cerere 2: achizițiile din educație și EdTech

Ministerele educației și integratorii EdTech reprezintă al doilea pilon al poveștii proiectoarelor cu proiecție scurtă. Panourile plate interactive concurează pentru același spațiu de perete, dar proiectoarele short throw păstrează avantaje la preț-per-inch, flexibilitatea montajului pe tavan și costul total de proprietate pe un ciclu de viață de șapte ani. În registrul nostru de export, licitațiile pentru K-12 și învățământul superior din Asia de Sud-Est, Orientul Mijlociu și America Latină au solicitat SKU-uri short throw la 3600 – 4000 ANSI lumeni cu rezoluție WUXGA ca specificație mediană.

Pentru cumpărătorii OEM care evaluează semnalul pieței în educație, trei numere contează cel mai mult:

  • Minim 3600 ANSI lumeni pentru săli de clasă luminate de soare fără jaluzele opace
  • Sursă laser phosphor display cu durată de viață de 30000 de ore pentru a se potrivi cu o fereastră de garanție de șapte ani
  • Documentație CE, FCC și RoHS livrată odată cu expedierea, nu ulterior

Când o licitație cere toate trei, datele pieței ne arată că termenele de livrare pe SKU-urile compatibile se strâng cu 2 până la 4 săptămâni într-un singur trimestru.

Factor de cerere 3: AV corporativ și sălile de ședințe hibride

Al treilea pilon de cerere al curbei acestui proiector este AV corporativ. Sălile de ședințe hibride au nevoie tot mai mult de un afișaj care umple un perete de 100 inch de la mai puțin de 30 cm distanță de proiecție, se montează curat deasupra unei comode și se asociază cu o cameră de sală. Modelele ultra-short throw laser phosphor display la 4K UHD satisfac acest brief, iar noi cotăm aproximativ 1,4 ori volumul cotat în aceeași fereastră anul trecut pentru acest caz de utilizare exact. Cumpărătorii în această etapă a funnel-ului ar trebui să trateze traiectoria proiectoarelor cu proiecție scurtă ca un tailwind confirmat, nu ca un titlu de prognoză, deoarece RFQ-urile s-au convertit deja în PO-uri la primele noastre 10 conturi AV corporative.

Ce spun datele unui cititor B2B în etapa TOFU

Pentru echipele de achiziții B2B în etapa de conștientizare a unei evaluări short throw, tabloul SKU ar trebui să schimbe trei lucruri în fișa dumneavoastră de specificații acest trimestru:

  • Adăugați o opțiune SKU laser phosphor display alături de orice linie cu lampă, chiar dacă lampa rămâne opțiunea implicită.
  • Specificați un plafon al raportului de proiecție (0,30 sau 0,40) mai degrabă decât termenul „short throw", deoarece conformitatea furnizorilor variază.
  • Blocați un prag minim de lumeni (de obicei 3500 ANSI) legat de dimensiunea sălii, deoarece datele pentru proiectoarele cu proiecție scurtă arată că cererea de lumeni crește cu aproximativ 200 până la 400 ANSI pe generație.

Tratați numerele de unități de mai sus ca o linie de bază de lucru. Următoarea trecere va acoperi împărțirea regională, reperele de preț și cum arată traiectoria proiectorului short-throw în perspectiva lui 2026.

Împărțirea regională: unde proiectorul short-throw accelerează efectiv

Când suprapunem manifestul nostru de expediere peste trackerele SKU publicate, trei regiuni se detașează de media globală. Asia-Pacific încă reprezintă cel mai mare volum de unități, dar delta year-over-year este acum concentrată în Orientul Mijlociu și Africa (MEA) și în America Latină. Această distribuție contează dacă sunteți o echipă de achiziții B2B care decide unde să aloce stocuri pentru a doua jumătate a anului fiscal.

Conform brief-ului de piață 6Wresearch, cererea MEA pentru SKU-uri short throw și ultra-short throw în banda 3500-4500 ANSI lumeni a crescut la o rată compusă care a depășit linia de bază globală a modelului cu aproximativ 4 până la 6 puncte procentuale pe ultimele patru trimestre. America Latină a înregistrat o dispersie similară, determinată de licitații educaționale în Brazilia, Mexic și Columbia. America de Nord și Europa de Vest continuă să cumpere unitățile cu cel mai mare ASP (4K UHD ultra-short throw laser phosphor display), dar creșterea în unități acolo este mai aproape de o singură cifră, ceea ce comprimă marja pentru distribuitorii care și-au bazat planurile 2025 pe o curbă de volum de 15-20%.

Pentru cumpărătorii OEM care evaluează semnalul de unități regiune cu regiune, trei numere contează cel mai mult:

RegiuneCreștere unități YoY (2025)Banda de specificații medianăMOQ tipic la fabrica noastră
Asia-Pacific8-10%3000-3600 ANSI, WUXGA200 unități
MEA14-17%3500-4000 ANSI, WUXGA300 unități
America Latină12-15%3500-4500 ANSI, 1080p / WUXGA300 unități
America de Nord4-6%4K UHD UST, 4000+ ANSI100 unități
Europa de Vest5-7%4K UHD UST, laser phosphor display150 unități

Coloana MOQ de mai sus provine direct din registrul nostru de export la DataMax. Când o regiune înregistrează o creștere de două cifre pentru acest proiector, MOQ-ul nostru standard pe SKU-urile compatibile crește cu 100 de unități într-un singur trimestru, deoarece pre-alocăm capacitatea de șasiu și banc laser pentru cumpărătorii care se angajează la o prognoză de 12 luni.

Cum interpretăm semnalul regional de cerere la DataMax

Pe partea OEM, biroul nostru de achiziții tratează împărțirea regională a SKU-urilor ca un input de planificare a capacității, nu ca un comunicat de presă. Când cumpărătorii din MEA solicită unități short throw WUXGA 3500-4000 ANSI cu pachete CE și RoHS, reținem stoc de șasiu timp de 30 de zile contra unui PO semnat. Când cumpărătorii din Europa de Vest solicită SKU-uri 4K UHD UST laser phosphor display cu documentație ENEC și ErP, termenul de livrare se extinde la 10-12 săptămâni deoarece BOM-ul motorului optic este alocat doar comenzilor confirmate. Aceasta este forma practică a curbei de cerere odată ce părăsește deck-ul analistului.

Repere de preț și puntea 2025 – 2026

Grafic reper de preț al competitorilor

A doua jumătate a poveștii unității este mișcarea ASP. Prin canalul nostru de distribuție, prețurile factory-gate pe o unitate short throw WUXGA 3600 ANSI au aterizat într-un interval wholesale de $310-$420 în Q1 2025 și s-au restrâns la $335-$445 până în Q3, în funcție de durata de viață a sursei laser phosphor display și de garanția inclusă. SKU-urile ultra-short throw 4K UHD laser phosphor display au menținut o bandă mai largă de $1,150-$1,680 wholesale, cu dispersia determinată în principal de modulul de difuzoare, firmware-ul de casting wireless și licența firmware pentru trecerea camerei de sală.

Un ancoraj extern util pentru curba de preț a acestui proiector este perspectiva Future Market Insights, care urmărește ASP-ul global ponderat scăzând cu aproximativ 2,5-3,5% pe an pe măsură ce randamentele laser phosphor display se îmbunătățesc și capacitatea OEM chineză continuă să se scaleze. Datele noastre interne sunt de acord cu acea direcție, dar semnalează un prag: odată ce o unitate 4K UHD UST scade sub $1,050 wholesale, marja de canal se prăbușește sub linia de 8% pe care distribuitorii o solicită pentru a stoca un nou SKU.

Cum arată puntea proiectorului short-throw 2026

Tranziția SKU 2026 este mai puțin despre o schimbare bruscă și mai mult despre o compunere constantă a acelorași factori deja vizibili în acest an. Educația, AV corporativ și înlocuirea home cinema se prelungesc. Se adaugă la mix: săli de instruire retail pentru branduri EV, săli de simulare în depozite logistice și spații de cult mici care se bazau anterior pe panouri plate și acum licitează pentru unități short throw de 4000 ANSI cu kit de montaj pe tavan.

Trei puncte operaționale pe care le recomandăm cumpărătorilor care planifică pe curba proiector short-throw 2026:

  • Blocați o prognoză forward de 12 săptămâni cu fabrica înainte de sfârșitul Q4 2025, deoarece alocarea băncii laser se comprimă în fereastra februarie-aprilie.
  • Specificați versiunea de firmware pe PO, nu doar pe datasheet, astfel încât unitățile pe care le primiți să se potrivească cu ciclul de știri despre acest proiector pe care clienții dumneavoastră îl citesc.
  • Solicitați fabricii să dezvăluie durata de viață a sursei laser phosphor display per SKU; analiza de proiector din rapoartele publice face medie între SKU-uri, ceea ce ascunde o dispersie de 5000 de ore între motoarele optice premium și bugetare.

Următoarea trecere va traduce aceste semnale regionale și de preț într-un playbook de achiziții, incluzând un selector SKU comparativ, termenele documentației de certificare și rutele de transport pe care ne bazăm în prezent pentru volumul de short throw projector market size and growth 2025 către MEA și LATAM.

Cum să alegeți un proiector short throw pentru ciclul de achiziții 2025

Pentru echipele de achiziții B2B care se aprovizionează cu valul short throw projector market size and growth 2025, decizia de cumpărare nu mai este doar despre lumeni și rezoluție. Trei puncte de control separă constant o achiziție curată de o durere de cap cu garanția: dezvăluirea motorului optic, versionarea firmware și alinierea rutei de transport. Trecem fiecare RFQ pentru short throw projector market size and growth 2025 prin același filtru la DataMax înainte de a trimite o ofertă, deoarece variația dintre o unitate short throw WUXGA 4000 ANSI și o unitate UST 4K UHD 4500 ANSI rareori ține de titlul fișei de specificații — ea trăiește în furnizorul băncii laser, fișierul de calibrare a roții de culoare și firmware-ul modulului de difuzoare.

Checklist de achiziții pentru cumpărătorii OEM și distribuitori

  • MOQ: 200 unități per SKU pentru construcții standard short throw laser phosphor display; 500 unități pentru carcase complet personalizate sau lucru de logo boot personalizat.
  • Termen de livrare: 35-45 zile pentru SKU-uri repetate, 55-65 zile pentru unelte noi, livrare blocată la 12 săptămâni dacă alocarea băncii laser este rezervată înainte de închiderea Q4.
  • Politică de mostre: 3-5 unități de evaluare expediate în termen de 7 zile lucrătoare, creditate la 100% la primul PO.
  • Certificări pe care le furnizăm de rutină pentru pipeline-ul short throw projector market size and growth 2025: CE, FCC, RoHS, UKCA, IEC 62471 și BIS pentru expedieri către India.
  • Canal de contact: solicitați o ofertă personalizată cu SKU-ul țintă, piața țintă și certificările necesare.
Nivel specificațieCaz de utilizare tipicBandă wholesale (USD)Termen de livrare
3600 ANSI WUXGA short throwSală de clasă, sală de instruire$335-$44535 zile
4000 ANSI WUXGA short throwAV corporativ, casă de cult$460-$61040 zile
4500 ANSI 4K UHD UST laserHome cinema, showroom$1,150-$1,68055 zile

Cumpărătorii care își mapează licitația la unul dintre aceste niveluri înainte de a emite RFQ-ul văd constant o compresie de 2 săptămâni pe termenul de returnare a ofertei, ceea ce contează când ciclul de știri despre short throw projector market size and growth 2025 împinge un nou buget de educație în canal la mijlocul trimestrului.

Checklist de referință rapidă

Cum arată următoarele 12 luni pentru short throw projector market size and growth 2025

Analiza short throw projector market size and growth 2025 de acum înainte indică o compunere mai stabilă mai degrabă decât creșteri spectaculoase, cu simularea, educația și înlocuirea home cinema făcând munca grea în perspectiva lui 2026.

Vedem această tendință desfășurându-se în RFQ-uri reale în fiecare săptămână, iar linia noastră de fabrică este deja calibrată pentru volumele pe care cumpărătorii dumneavoastră sunt pe cale să le liciteze. Când sunteți gata să mapați fișa de specificații la o ofertă reală, solicitați o ofertă personalizată sau parcurgeți gama de proiectoare home theater și construcția de referință GP95 hotel projector pentru a ancora lista dumneavoastră scurtă de SKU-uri.

Your Cart
Experiența dumneavoastră pe acest site va fi îmbunătățită prin permiterea cookie-urilor Politica privind cookie-urile