Komplett B2B-guide för projektor till etta 2026: kastförhållande, ANSI-lumen, brus och OEM/ODM-specifikationer för inköpare.

Publicerad: jan 15, 2026 - 65 Visningar

Så väljer du projektor för etta 2026

Sammanfattning (TL;DR)

Denna guide är skriven för två läsare samtidigt. Om du är inköpsansvarig som sourcar private-label eller ODM-lager, kommer specifikationstabellerna och certifieringsnoteringarna nedan att spara tre RFQ-ronder. Om du är en slutanvändare som möblerar en etta i Stockholm, Berlin eller Singapore, kommer rumsanpassningsberäkningarna och ljusstyrkemålen nedan att hindra dig från att köpa en projektor som bleknar så fort grannen tänder lampan i hallen. Vi täcker produktcykeln 2026, eftersom paneldrivrutiner, laserfosformoduler och UST-optik alla förändrades meningsfullt i år.

Varför en projektor för etta fungerar bättre än en 55-tums TV

Museigalleri med projektor som visar konstverk eller information

De flesta som bor i etta har redan gjort TV-matematiken. En 55-tums panel mäter cirka 1,21 meter diagonalt, tar 1,21 kvadratmeter väggyta och kräver en mediabänk minst 1,2 meter bred. I en etta äter den bänken upp gångstråket mellan köket och sängen. En projektorinstallation ersätter bänken med en enhet på ett kilo som står på en hylla, ett stativ eller en takräls, och skjuter bilden mot en vägg du annars inte använder.

Bildstorlek vs. väggyta

  • En projektor för etta måste leverera minst 800 ANSI-lumen i ett mörklagt rum och 2 000+ ANSI-lumen om det finns omgivande ljus, enligt standarden ANSI/ISO 21118 för lumenrapportering.
  • UST-modeller (Ultra Short Throw) med kastförhållande 0,21:1 levererar en bild på 80 till 100 tum från endast 4 till 12 cm från väggen, vilket är den enskilt viktigaste specifikationen för trånga planlösningar.
  • 1080p native är 2026 års sweet spot för de flesta ettor; 4K UHD smarta projektorer under 500 USD wholesale är nu möjliga för första gången tack vare den nya 0,47-tums DMD-generationen från Texas Instruments.
  • För B2B-köpare ligger minsta orderkvantitet för en private-label etta-projektor normalt på 500 enheter, med 12 veckors produktionsledtid och 100-enheters provledtid hos DataMax.
  • Väg tre saker innan du köper: kastförhållande, ANSI-lumen och ljudnivå under 30 dB på en meters avstånd, eftersom en högljudd projektor i ett 35 kvm rum låter högre än samma projektor i ett 25 kvm vardagsrum.

För inköpsteam som kör RFQ:er översätts detta till en tydlig specrad: be leverantörer om uppmätt kastförhållande vid 80-tums diagonal, inte marknadsföringens kastförhållande vid 100 tum. Marknadsföringsnumret är alltid det enklare. 80-tumsnumret är det som passar i en etta.

Ljusstyrka som klarar omgivande ljus

ANSI-lumen är den andra icke-förhandlingsbara specifikationen. ANSI/ISO 21118-standarden definierar hur lumen ska mätas, och varje seriös OEM publicerar ett ANSI-lumen-värde, inte ett "LED-lumen"- eller "ljuskällelumen"-värde, som båda inflaterar den faktiska siffran med 2x till 3x. För en projektor för etta som används efter mörkrets inbrott eller med mörkläggningsgardiner räcker 800 till 1 200 ANSI-lumen. För dagtittande med ett tunt genomskinligt gardin, planera för 2 000 till 3 000 ANSI-lumen. Våra retail-köpare i Mellanöstern och Sydeuropa har drivit oss mot 3 200 ANSI-lumen som 2026 års baslinje, eftersom deras kunder sällan drar för gardinerna. Enligt en Statista-rapport om hemdisplay-leveranser 2025 har tolerans mot omgivande ljus gått om rå upplösning som en av de tre viktigaste köpdrivefaktorerna i den urbana målgruppen under 35, vilket matchar vad vi ser i vår egen förbeställningsdata för OEM-kunder.

Upplösning, HDR och 2026 års DMD-generation

1080p native (1920x1080) är fortsatt rätt val för en projektor för etta vid prisnivåer under 600 USD retail. 4K UHD shifting, där en 1080p DMD skiftar pixlar vid 120 Hz för att visa en 4K-bild, krävde tidigare en ljuskälla på 1 000 USD+. 0,47-tums DMD-generationen som släpptes sent 2025 förändrade den ekvationen, och DataMax levererar nu 4K UHD-kapabla UST-enheter i intervallet 480 till 540 USD wholesale för beställningar över 1 000 enheter. HDR10 och HLG-avkodning är nu basnivå, men Dolby Vision kräver fortfarande en licensierad kiselväg och lägger till ungefär 40 USD på BOM.

Buller, värme och akustikproblemet i en etta

De flesta som bor i etta har redan gjort TV-matematiken. En 55-tums panel mäter cirka 1,21 meter diagonalt, tar 1,21 kvadratmeter väggyta och kräver en mediabänk minst 1,2 meter bred. I en etta äter den bänken upp gångstråket mellan köket och sängen. En projektorinstallation ersätter bänken med en enhet på ett kilo som står på en hylla, ett stativ eller en takräls, och skjuter bilden mot en vägg du annars inte använder.

Placeringsdiagram för projektor i etta som visar kastavstånd och zoner för omgivande ljus

Installation av projektor i etta: kabeldragning, montering och kabeldragning

En ren installation av projektor i etta är i grunden en kabelhanteringsövning klädd som ett AV-beslut. I de enheter vi levererar till retail-partners i EU och Nordamerika är felfrekvensen under de första 90 dagarna övervägande ett kabel- och monteringsproblem, inte ett optiskt problem. Planera för det innan förpackningen öppnas.

Ström, HDMI och enkabel-frågan

En dominerande specifikation här är kastförhållande. Kastförhållande är avståndet från linsen till väggen, dividerat med bildbredden. En standard projektor med 1,2:1 kastförhållande behöver 2,4 meters avstånd för att projicera en 2 meter bred (cirka 80 tum) bild. De flesta ettor har inte 2,4 meter fritt golv mellan sängen och motsatt vägg. En 0,21:1 ultra-short throw projektor för etta projicerar samma 80-tums bild från endast 4 cm från väggen, vilket är anledningen till att varje UST-enhet DataMax levererar för den nordamerikanska och europeiska retail-kanalen 2026 använder en konstruerad 0,21:1-lins med 90 procents skärmuniformitetstolerans verifierad enligt ISO 18909-testmetodiken anpassad till projektion.

För inköpsteam som kör RFQ:er översätts detta till en tydlig specrad: be leverantörer om uppmätt kastförhållande vid 80-tums diagonal, inte marknadsföringens kastförhållande vid 100 tum. Marknadsföringsnumret är alltid det enklare. 80-tumsnumret är det som passar i en etta.

Takmontering vs. vägghylla vs. golvstående skåp

Tre monteringsmönster dominerar de samtal våra säljingenjörer har med retail-köpare om installation av projektor i etta. En takmontering 18 till 22 cm från väggen håller UST-linsen i linje med en ALR-skärm i 80 till 100-tums klass och döljer alla kablar i en enda kanal. En flytande vägghylla, vanligtvis glas eller vit ekfaner, fungerar för hyresgäster som inte kan borra i taket och passar naturligt ihop med en portabel UST på 1,2 kg eller mindre. Ett lågt media-skåp placerar linsen 40 till 50 cm från golvet, vilket landar bilden under den ideala ögonlinjen för sofftittande.

Här är jämförelsen som vårt pre-sales-team tar varje köpare igenom innan en installation av projektor i etta slutförs:

ANSI-lumen är den andra icke-förhandlingsbara specifikationen. ANSI/ISO 21118-standarden definierar hur lumen ska mätas, och varje seriös OEM publicerar ett ANSI-lumen-värde, inte ett "LED-lumen"- eller "ljuskällelumen"-värde, som båda inflaterar den faktiska siffran med 2x till 3x. För en projektor för etta som används efter mörkrets inbrott eller med mörkläggningsgardiner räcker 800 till 1 200 ANSI-lumen. För dagtittande med ett tunt genomskinligt gardin, planera för 2 000 till 3 000 ANSI-lumen. Våra retail-köpare i Mellanöstern och Sydeuropa har drivit oss mot 3 200 ANSI-lumen som 2026 års baslinje, eftersom deras kunder sällan drar för gardinerna. Enligt en Statista-rapport om hemdisplay-leveranser 2025 har tolerans mot omgivande ljus gått om rå upplösning som en av de tre viktigaste köpdrivefaktorerna i den urbana målgruppen under 35, vilket matchar vad vi ser i vår egen förbeställningsdata för OEM-kunder.

Modellen är bara så bra som monteringen, och monteringen är bara så bra som regeln eller ankaret bakom den. För gipsskivor utan regel, specificera en vikbult klassad för minst 30 kg, tvåpunktsfäste, inte de enpunkts gipsankare som de flesta retail-kit innehåller.

Installationsdiagram för projektor i etta som visar kabeldragning genom takkanal

Välja bästa projektor för etta 2026: ett specifikationsblad som faktiskt betyder något

1080p native (1920x1080) är fortsatt rätt val för en projektor för etta vid prisnivåer under 600 USD retail. 4K UHD shifting, där en 1080p DMD skiftar pixlar vid 120 Hz för att visa en 4K-bild, krävde tidigare en ljuskälla på 1 000 USD+. 0,47-tums DMD-generationen som släpptes sent 2025 förändrade den ekvationen, och DataMax levererar nu 4K UHD-kapabla UST-enheter i intervallet 480 till 540 USD wholesale för beställningar över 1 000 enheter. HDR10 och HLG-avkodning är nu basnivå, men Dolby Vision kräver fortfarande en licensierad kiselväg och lägger till ungefär 40 USD på BOM.

Fem-spec-filtren

En seriös shortlist för den bästa enheten 2026 bör klara alla fem av dessa filter innan man överväger varumärke, färg eller smart-TV-plattform:

  1. Uppmätt kastförhållande vid 80-tums diagonal lika med eller snävare än 0,25:1, inte marknadsföringens 100-tums nummer.
  2. ANSI-lumen verifierat av en extern labbrapport, med rapportdatum synligt på specifikationsbladet.
  3. Native kontrastförhållande lika med eller högre än 1 500:1 i standardläge, eftersom en projektor för etta lever nära en vägg och varje grå tvätt syns omedelbart.
  4. Akustisk klassning under 30 dB på en meter i standardläge, med tredje-oktavbandsrapport bifogad.
  5. Bluetooth-ljudlatens under 40 ms vid SBC-codec, så att den medföljande fjärrkontrollen och en parkopplad soundbar håller sig i lipsync utan en separat sändare.

Varje projektor 1,5 meter från ditt huvud i en etta är akustiskt en mycket annorlunda produkt än samma enhet monterad 4 meter bort i ett vardagsrum. Sikta på buller under 30 dB på en meter i standardläge, och under 26 dB i eco-läge. Vårt interna akustiklabb mäter varje produktionsbatch vid tre fläkthastigheter eftersom, som en retail-köpare i Tokyo uttryckte det förra kvartalet, "i ett sex-mat-rum hör man allt." För OEM-köpare som utvärderar SKU-programmet, begär tredje-oktavbandsrapporten för buller, inte bara en siffermässig dB-klassning, eftersom enkel-siffer-klassningar döljer det 2 kHz-tjut som väcker sovande.

OEM, ODM och vad bulk-köpare faktiskt får

För B2B-inköpsteam som utvärderar detta projektorprogram är den relevanta frågan vad som faller under OEM respektive ODM. På vår fabrik utanför Shenzhen köper OEM-beställningar vår standard-SKU med en köparapplicerad varumärkesetikett och 12 veckors produktionsledtid för beställningar över 1 000 enheter. ODM-beställningar utgår från köparens specifikationsblad, tar 16 till 22 veckor beroende på verktygsändringar, och levereras till en högre per-enhetskostnad eftersom BOM inte delas med retail.

Minsta orderkvantitet för ett OEM-projektor för etta-program ligger på 500 enheter för standard-SKU och 1 000 enheter för skärmpaket-SKU. För ODM startar MOQ på 2 000 enheter. Betalningsvillkor är 30 procent T/T deposition, 70 procent mot B/L-kopia för etablerade konton, och 50/50 för förstagångsköpare. Certifieringar vi vanligtvis kör vid sidan av etta-SKU:n inkluderar CE-RED, FCC Part 15, UKCA, RCM och Energy Star 8.0, där Energy Star medför ungefär 6 veckors extra ledtid för förstagångscertifiering enligt Energy Stars vägledning för displayproduktkategorin.

En ren installation av projektor i etta är i grunden en kabelhanteringsövning klädd som ett AV-beslut. I de enheter vi levererar till retail-partners i EU och Nordamerika är felfrekvensen under de första 90 dagarna övervägande ett kabel- och monteringsproblem, inte ett optiskt problem. Planera för det innan förpackningen öppnas.

Hur man väljer projektor för etta: inköpschecklista och nästa steg

För B2B-inköpsteam som slutför projektor-SKU:n för en retail-lansering 2026 är nästa steg att omvandla specifikationsfiltret ovan till en bindande purchase order. Vi rekommenderar tre konkreta åtgärder innan någon deposition skickas.

I en etta konkurrerar varje synlig kabel med den estetik du betalar för. En projektor för etta på 2026 års specnivå bör acceptera HDMI 2.1 med eARC på minst en port, USB-C med Power Delivery på 65 W eller högre på en andra port, och en dedikerad RJ45 för IP-styrning. USB-C PD-vägen är viktig eftersom den låter en enda takklassad USB-C-kabel bära video, ljud och ström till en streaming-stick, vilket tar bort en extra strömadapter från den synliga kabelmängden. Våra OEM-kunder som specificerade etta-SKU:n för den tyska retail-marknaden Q1 2026 bad oss lägga till en andra USB-C-port specifikt så att den medföljande dongeln kunde dela kabeldragningen med en framtida soundbar-uppgradering.

B2B-inköpsteam behöver ofta överväga, som en del av installationschecklistan för projektor i etta, specifikationsraden värd att lägga till i RFQ:n är "levereras med 1,5 m vit plenum-klassad USB-C-kabel, kabelkanalklämma och täckplåt för takbussningen." Dessa tre tillbehör är där de flesta lågkostnads-OEM-program snålar, och det är vad slutanvändaren märker dag ett.

För det tredje, bekräfta certifieringsmatrisen och destinationsmarknadsetiketten innan verktygstillverkning. CE-RED, FCC Part 15, UKCA och RCM körs parallellt med 6 veckor vardera; Energy Star 8.0 lägger till ytterligare 6 veckor för förstagångssökande enligt Energy Stars displayvägledning.

Nästa steg för OEM- och ODM-köpare

Tre monteringsmönster dominerar de samtal våra säljingenjörer har med retail-köpare om installation av projektor i etta. En takmontering 18 till 22 cm från väggen håller UST-linsen i linje med en ALR-skärm i 80 till 100-tums klass och döljer alla kablar i en enda kanal. En flytande vägghylla, vanligtvis glas eller vit ekfaner, fungerar för hyresgäster som inte kan borra i taket och passar naturligt ihop med en portabel UST på 1,2 kg eller mindre. Ett lågt media-skåp placerar linsen 40 till 50 cm från golvet, vilket landar bilden under den ideala ögonlinjen för sofftittande.

För en djupare genomgång av BOM vs ODM-avvägningen, se vår OEM smart projektor produktionsguide. För att starta ett 2026-program, begär en anpassad offert med mål-enhetsantal, mål-ASP och mål-leveransdatum.

Vanliga frågor

Vad är den bästa projektorn för etta 2026 under en retail-pris på 1 200 USD?

MonteringstypBäst förKabel-siktHyresgästvänligDataMax standard-SKU
Takmontering (18-22 cm offset)ALR-skärm, 80-100 tum bildDold i plenum-kanalNejDM-U80-CEIL
Flytande vägghyllaHyresgäster, glasväggarSynlig, hanterad med klämmorJaDM-U80-SHELF
Lågt media-skåpSovrumsettor, barnSynlig, löper längs golvlistJaDM-U80-CAB
Golvstående UST-vagnSublets, under 6 månaders vistelserHelt exponeradJa, portabelDM-U80-CART

Hur använder man projektor i etta utan en dedikerad skärmvägg?

Modellen är bara så bra som monteringen, och monteringen är bara så bra som regeln eller ankaret bakom den. För gipsskivor utan regel, specificera en vikbult klassad för minst 30 kg, tvåpunktsfäste, inte de enpunkts gipsankare som de flesta retail-kit innehåller.

Hur högt bör en projektor för etta låta vid sena kvällars tittande?

Under 28 dB på en meter i standardläge. Allt högre konkurrerar med väggreflektionerna i en 25 till 35 kvm etta och blir tröttande inom 90 minuter. Vår tredje-oktavbandsrapport för varje SKU bifogas specifikationsbladet på begäran.

Vad är standard OEM-MOQ för ett projektor för etta-program?

500 enheter för en standard OEM-SKU, 1 000 enheter för en skärmpaket-SKU och 2 000 enheter för en ODM-byggnation. MOQ-skillnaden återspeglar BOM-ägande och verktygsavskrivning, inte fabrikskapacitet.

Vad är realistisk ledtid för en OEM-beställning på 5 000 projektorer för etta?

Retail-listningar för den bästa projektorn för etta 2026 omfattar ungefär 40 till 60 SKU:er under en given vecka över de stora nordamerikanska marknadsplatserna. Ungefär en tredjedel av dessa SKU:er misslyckas med minst två av de fem specifikationer

Din kundvagn
Din upplevelse på denna webbplats förbättras om du tillåter cookies Cookiepolicy