Publicerad: apr 02, 2026 - 79 Visningar
WEEE-certifiering för projektorer: En guide för 2026
WEEE-certifiering för projektorer är den vanligaste efterlevnadsgrinden som stoppar våra B2B-leveranser vid tullgränsen i Shenzhen, och 2026 skärps reglerna kring registrering, märkning och återvinningsfinansiering i hela Europeiska unionen, Storbritannien och Gulfstaterna. Vi ser köpare förlora sex till tolv veckors lanseringstid varje kvartal eftersom pappersarbetet lämnades in mot fel producentnivå eller eftersom 2002/11 / WEEE-direktivets registreringsnummer saknades på ytterkartongen. Den här guiden sammanfattar vad SKU:n kräver i praktiken: vilka tekniska filer som ska underhållas, vilka märken som ska tryckas, vilka 9-tums insamlingssymboler som ska placeras, och hur man anpassar sig till 2026-ändringarna i EN 50419-standardiseringen. Vid slutet av Del 1 har du en konkret dokumentchecklista, ett specifikationsblad för etikettoriginal och den exakta 12-veckorsleveranstid vi kör för OEM-köpare.
Sammanfattning
- modellen 2026 kräver dubbel registrering i alla EU-medlemsstater plus Storbritannien, Schweiz och Norge, med en producentansvarsorganisation utsedd innan den första enheten lämnar 23 Number 23 Shenzhen-dockan.
- enheten föreskriver den överkryssade soptunnesymbolen med minst 5 mm höjd på höljet, plus en separat horisontell streck-symbol på förpackningen när ytterkartongen överstiger 3 kg bruttovikt.
- denna projektor-dokumentation måste innehålla en teknisk konstruktionsfil, en materialspecifikation ner till kondensator- och LED-drivernivå, samt EN 50419-kompatibel märkning verifierad av ett ackrediterat laboratorium som TUV Rheinland eller SGS.
- projektorn lägger typiskt till 4 till 7 procent på landad kostnad när eko-bidrag och återvinningsfinansiering avskrivs över en OEM-körning på 5 000 enheter vid bas-SKU-priset $249.
- SKU-godkännanden tar 6 till 10 arbetsdagar för pappersgranskning och 4 till 6 veckor för laboratorietestning, med DataMax som erbjuder en parallell spår-tjänst som komprimerar detta till totalt 3 veckor.
modellen: 2026 Compliance Framework för B2B-köpare

I EU-efterlevnadsarbetsflödet för projektorer eller projektorer är den vanligaste efterlevnadsgrinden som stoppar våra B2B-leveranser vid tullgränsen i Shenzhen, och 2026 skärps reglerna kring registrering, märkning och återvinningsfinansiering i hela Europeiska unionen, Storbritannien och Gulfstaterna. Vi ser köpare förlora sex till tolv veckors lanseringstid varje kvartal eftersom pappersarbetet lämnades in mot fel producentnivå eller eftersom 2002/11 / WEEE-direktivets registreringsnummer saknades på ytterkartongen. Den här guiden sammanfattar vad SKU:n kräver i praktiken: vilka tekniska filer som ska underhållas, vilka märken som ska tryckas, vilka 9-tums insamlingssymboler som ska placeras, och hur man anpassar sig till 2026-ändringarna i EN 50419-standardiseringen. Vid slutet av Del 1 har du en konkret dokumentchecklista, ett specifikationsblad för etikettoriginal och den exakta 12-veckorsleveranstid vi kör för OEM-köpare.
H3-underavsnitt: Producentansvar och registreringsnummer
projektor-producentregistreringen är den första fakturaraden, och 2026 ligger den genomsnittliga nationella registeravgiften på 240 till 1 800 EUR beroende på medlemsstat, plus 80 till 200 EUR per SKU för katalogposten. Tyskland debiterar via EAR-stiftelsen, Frankrike via Sycovi- eller Ecologic-systemet, Italien via CDC (Consolidated Europe) RAEE-registret, och Storbritannien via ett separat Environment Agency-system som SKU-leveranserna måste klarera även efter Brexit. För en OEM-körning på 5 000 enheter som riktar sig till Tyskland, Frankrike, Italien och Spanien lägger registreringsstacken till cirka $0,18 per enhet före eko-modulationsavgifter. modellregistreringarna är giltiga i ett kalenderår och måste förnyas före den 31 mars för att undvika avstängning. Köpare som konsoliderar EU-registrering via en enda auktoriserad representant sparar typiskt 12 till 18 procent i administrativ overhead, ett mönster bekräftat av PRO Europas årsrapport.
H3-underavsnitt: Teknisk fil och krav på laboratorietestning
- modellen 2026 kräver dubbel registrering i alla EU-medlemsstater plus Storbritannien, Schweiz och Norge, med en producentansvarsorganisation utsedd innan den första enheten lämnar 23 Number 23 Shenzhen-dockan.
- enheten föreskriver den överkryssade soptunnesymbolen med minst 5 mm höjd på höljet, plus en separat horisontell streck-symbol på förpackningen när ytterkartongen överstiger 3 kg bruttovikt.
- denna projektor-dokumentation måste innehålla en teknisk konstruktionsfil, en materialspecifikation ner till kondensator- och LED-drivernivå, samt EN 50419-kompatibel märkning verifierad av ett ackrediterat laboratorium som TUV Rheinland eller SGS.
- projektorn lägger typiskt till 4 till 7 procent på landad kostnad när eko-bidrag och återvinningsfinansiering avskrivs över en OEM-körning på 5 000 enheter vid bas-SKU-priset $249.
- SKU-godkännanden tar 6 till 10 arbetsdagar för pappersgranskning och 4 till 6 veckor för laboratorietestning, med DataMax som erbjuder en parallell spår-tjänst som komprimerar detta till totalt 3 veckor.
H3-underavsnitt: Märkning, insamlingssymboler och visuella specifikationer för 2026
SKU-märkningen 2026 kräver den överkryssade soptunnesymbolen med minst 5 mm höjd på projektorhöljet, plus samma symbol med 10 mm på ytterkartongen när förpackningen är större än 300 mm på sin längsta sida. Det horisontella strecket under soptunnesymbolen anger att produkten släpptes ut på marknaden efter den 13 augusti 2005, och strecket måste vara synligt utan förstoring under kontorsbelysning vid 400 lux. modellens förpackningsvarianter måste också inkludera den gröna punkten eller motsvarande nationella återvinningsfinansieringsmärke — Tyskland använder den dubbla Gröna Punkten, Frankrike använder Triman-logotypen, och Italien använder RAEE-soptunnan med en italienskspråkig kommentar som måste matcha SKU-kartongens original. DataMax originalteam leverar tryckklara AI- och PDF-filer inom fem arbetsdagar efter PO-bekräftelse, och vi inkluderar 2 mm utfall och en Pantone-bestruket färgprovsreferens så att tryckeriet känner sig tryggt. enhetens original slutförs vid 12-veckorsleverans för den första produktionssatsen, med upprepade beställningar som tar 6 veckor när en SKU finns i varumärkesägarens lagerbuffert.
Prissättningsmodeller och kostnadsstrukturer för denna projektor
projektor-prissättningen bryts ned i fyra lager: registreringsavgifter, eko-modulationsbidrag, laboratorietestning och lokalanpassning av original. För B2B-upphandlingsteam som utvärderar en OEM-körning på 5 000 enheter ligger SKU-registreringen ensam mellan $0,12 och $0,45 per enhet beroende på viktkategori, med lasermodeller över 5 kg som hamnar i övre skiktet. Eko-modulationsavgifter i Tyskland lägger till ungefär EUR 0,08 till EUR 0,22 per kilo plast, så en 3,2 kg projektor har cirka $0,27 i extra tysk EPR-kostnad. modellens laboratorietestning vid en ISO/IEC 17025-anläggning kostar mellan $1 400 och $2 800 per SKU för hela EN 50419-, EN IEC 62368-1- och RoHS-omfånget; derivatmodeller som återanvänder ett befintligt optikblock sjunker till cirka $650 eftersom det destruktiva nedmonteringssteget elimineras. enhetens lokalanpassning av original kostar $180 per marknad för Triman-, Gröna Punkten- och RAEE-originalvarianterna, plus en engångsavgift på $420 om varumärket är nytt i EPR-registret. DataMax offererar dessa som en enda post på proformafakturan så att köpare kan rulla in dem i den landade kostnadsmodellen utan överraskningsfakturor.
| Kostnadslager | Typiskt intervall (per SKU) | Utlösande händelse |
|---|---|---|
| Nationell registrering | $0,12 - $0,45 / enhet | Första leverans till marknad |
| Eko-modulationsavgift | EUR 0,08 - EUR 0,22 / kg plast | Årsvis deklaration |
| Laboratorietestning (fullständig) | $1 400 - $2 800 | Ny optisk motor |
| Laboratorietestning (derivat) | $650 - $900 | Återanvänt optikblock |
| Lokalanpassning av original | $180 / marknad | Nytt kartongoriginal |
| Auktoriserad representant | $1 200 - $2 400 / år | Gränsöverskridande konsolidering |
Varje enhet omfattas av direktiv 2012/19/EU och dess omarbetning 2026, som utökar omfattningen till att inkludera laserfosfordisplay-motorer, ultrakortkastade optik och projektorer med ett inbyggt litiumbatteri över 100Wh. För OEM-köpare som utvärderar DataMax-katalogen startar certifieringsvägen i det ögonblick en SKU registreras i vår New Product Introduction-spårare. Vi tilldelar varje ny modell till en av tre producentnivåer — hushåll, dubbel användning eller enbart professionell — och detta enda fält styr 80 procent av det nedströms pappersarbetet. Köpare som hoppar över detta klassificeringssteg slutar med att betala för höga registreringsavgifter eller, värre, att produkten blockeras i Rotterdam eftersom deklarationskoden inte matchar den faktiska slutanvändarmarknaden. denna projektors klassificeringar är inte utbytbara, och Europeiska kommissionen kör nu månatliga stickprovskontroller av producentregistret som förs av Europeiska miljöbyrån.
B2B-upphandlingsarbetsflöde och dokumentöverlämning för projektorn
SKU-upphandlingsarbetsflödet på DataMax följer en sju-stegssekvens som vi kör med varje varumärkesägar-kund. Steg ett är SKU-intagsformuläret, som fångar modellnummer, vikt, plastmassa, optisk motortyp och målmarknader. Steg två är laboratorieofferten och ISO/IEC 17025-omfångsbekräftelsen. Steg tre är originalbriefingen, där modellens märkningsdimensioner specificeras mot 2026 visuella spec. Steg fyra är PO-bekräftelsen med 30 procents deposition; detta utlöser originalrundan och laboratoriets provleverans. Steg fem är leveransen av laboratorierapporten, typiskt 4 till 6 veckor för en ny SKU. Steg sex är den nationella registreringsansökan hos den relevanta producentansvarsorganisationen. Steg sju är dokumentöverlämningspaketet, som innehåller försäkran om överensstämmelse, testrapporten, registreringscertifikatet, de tryckklara originalfilerna och EPR-betalningskvittona.
Varje projektor-producentregistrering är den första fakturaraden, och 2026 ligger den genomsnittliga nationella registeravgiften på 240 till 1 800 EUR beroende på medlemsstat, plus 80 till 200 EUR per SKU för katalogposten. Tyskland debiterar via EAR-stiftelsen, Frankrike via Sycovi- eller Ecologic-systemet, Italien via CDC (Consolidated Europe) RAEE-registret, och Storbritannien via ett separat Environment Agency-system som SKU-leveranserna måste klarera även efter Brexit. För en OEM-körning på 5 000 enheter som riktar sig till Tyskland, Frankrike, Italien och Spanien lägger registreringsstacken till cirka $0,18 per enhet före eko-modulationsavgifter. modellregistreringarna är giltiga i ett kalenderår och måste förnyas före den 31 mars för att undvika avstängning. Köpare som konsoliderar EU-registrering via en enda auktoriserad representant sparar typiskt 12 till 18 procent i administrativ overhead, ett mönster bekräftat av PRO Europas årsrapport.
Vanliga avslagsanledningar och hur man undviker dem för SKU:n
modellavslagen klustrar kring tre felfunktioner: felaktiga dimensioner på den överkryssade soptunnesymbolen, saknat horisontellt streck under soptunnesymbolen och ofullständiga tekniska konstruktionsfiler. enhetens originalavslag kommer typiskt från att soptunnesymbolen trycks med 3 mm istället för de erforderliga 5 mm på höljet, eller med 8 mm istället för 10 mm på ytterkartonger större än 300 mm på den längsta sidan. Det horisontella strecket som anger utsläppande efter 13 augusti 2005 är det näst vanligaste felet, och vi har sett köpare få automatiska avstängningsmeddelanden från tyska myndigheter när strecket helt utelämnas. denna projektor-registreringsavslag spåras vanligtvis tillbaka till en teknisk konstruktionsfil som saknar polymassaspecifikationen över 25-gramströskeln, eller en RoHS-testrapport som inte täcker varje kretskortsvariant i SKU-familjen.
De flesta enhetsdokumentationer börjar med en teknisk konstruktionsfil som listar varje kretskort, varje optisk motor och varje polymerhölje över 25 gram. Laboratoriets omfattning täcker EN 50419 märkningsverifiering, EN 60065 eller EN IEC 62368-1 säkerhetsbaslinje, och 2011/65/EU RoHS-ämnesprov på ett destruktivt nedmonterat prov. denna projektor-laboratoriecykel på DataMax tar 4 till 6 veckor för en ny SKU och 10 arbetsdagar för en derivatmodell som återanvänder ett befintligt optikblock. Laboratoriet levererar en testrapport numrerad enligt ISO/IEC 17025, plus en mall för försäkran om överensstämmelse som vi anpassar till köparens brevhuvud. För köpare som sourcar 4500 ANSI lumen laser-SKU:n på $249 grossistnivå buntar vi laboratorieavgiften i en enda post så att upphandlingsteam kan rulla in den i den landade kostnadsmodellen utan överraskningsfakturor. projektorns testrapporter måste arkiveras i fem år och göras tillgängliga för marknadsövervakningsmyndigheter inom 48 timmar på begäran, en regel vi kodar direkt in i vårt dokumentkontrollsystem.
Vad man ska leta efter när man sourcar en WEEE-kompatibel projektorleverantör 2026
enhetens sourcingbeslut 2026 kokar ned till fyra verifierbara kontrollpunkter: ett levande registreringsnummer som du kan validera på den nationella EPR-portalen, en teknisk konstruktionsfil daterad inom de senaste 24 månaderna, originalbevis vid produktionslinjeupplösning, och en dokumenterad överlämningstakt. denna projektorleverantörer som kan producera alla fyra på begäran inom 24 timmar är de leverantörer värda att kortlista. Allt mindre, och du riskerar ett tullstopp eller ett återkallande efter leverans.
B2B-upphandlingschecklista och kontaktkanal
En SKU-märkning 2026 kräver den överkryssade soptunnesymbolen med minst 5 mm höjd på projektorhöljet, plus samma symbol med 10 mm på ytterkartongen när förpackningen är större än 300 mm på sin längsta sida. Det horisontella strecket under soptunnesymbolen anger att produkten släpptes ut på marknaden efter den 13 augusti 2005, och strecket måste vara synligt utan förstoring under kontorsbelysning vid 400 lux. modellens förpackningsvarianter måste också inkludera den gröna punkten eller motsvarande nationella återvinningsfinansieringsmärke — Tyskland använder den dubbla Gröna Punkten, Frankrike använder Triman-logotypen, och Italien använder RAEE-soptunnan med en italienskspråkig kommentar som måste matcha SKU-kartongens original. DataMax originalteam leverar tryckklara AI- och PDF-filer inom fem arbetsdagar efter PO-bekräftelse, och vi inkluderar 2 mm utfall och en Pantone-bestruket färgprovsreferens så att tryckeriet känner sig tryggt. FCC Part 15-efterlevnad för projektorer som levereras till USA slutförs vid 12-veckorsleverans för den första produktionssatsen, med upprepade beställningar som tar 6 veckor när en SKU finns i varumärkesägarens lagerbuffert.
| Upphandlingskriterier | Vad man ska fråga leverantören | DataMax-standard |
|---|---|---|
| MOQ | Vad är minimibeställningskvantiteten för ODM? | 500 enheter |
| Ledtid | PO till ex-fabrik? | 12 veckor |
| Provpolicy | Provkostnad och leveranstid? | Med laboratorierapporter inom 7 dagar |
| Efterlevnadskontakt | Vem hanterar WEEE-certifiering för projektorer? | Dedikerat efterlevnadsteam |
Upphandlingsteam kan begära en anpassad offert eller granska DataMax OEM-tjänsteöversikt för att inleda samtalet.
Vanliga frågor
Hur lång tid tar WEEE-certifiering för projektorregistrering 2026?
Varje projektor-prissättning bryts ned i fyra lager: registreringsavgifter, eko-modulationsbidrag, laboratorietestning och lokalanpassning av original. För B2B-upphandlingsteam som utvärderar en OEM-körning på 5 000 enheter ligger SKU-registreringen ensam mellan $0,12 och $0,45 per enhet beroende på viktkategori, med lasermodeller över 5 kg som hamnar i övre skiktet. Eko-modulationsavgifter i Tyskland lägger till ungefär EUR 0,08 till EUR 0,22 per kilo plast, så en 3,2 kg projektor har cirka $0,27 i extra tysk EPR-kostnad. modellens laboratorietestning vid en ISO/IEC 17025-anläggning kostar mellan $1 400 och $2 800 per SKU för hela EN 50419-, EN IEC 62368-1- och RoHS-omfånget; derivatmodeller som återanvänder ett befintligt optikblock sjunker till cirka $650 eftersom det destruktiva nedmonteringssteget elimineras. I hela CE-märkningscertifieringsarbetsflödet kostar lokalanpassning $180 per marknad för Triman-, Gröna Punkten- och RAEE-originalvarianterna, plus en engångsavgift på $420 om varumärket är nytt i EPR-registret. DataMax offererar dessa som en enda post på proformafakturan så att köpare kan rulla in dem i den landade kostnadsmodellen utan överraskningsfakturor.
Vilka dokument levereras med varje WEEE-certifiering för projektor-kompatibel container?
| Kostnadslager | Typiskt intervall (per SKU) | Utlösande händelse |
|---|---|---|
| Nationell registrering | $0,12 - $0,45 / enhet | Första leverans till marknad |
| Eko-modulationsavgift | EUR 0,08 - EUR 0,22 / kg plast | Årsvis deklaration |
| Laboratorietestning (fullständig) | $1 400 - $2 800 | Ny optisk motor |
| Laboratorietestning (derivat) | $650 - $900 | Återanvänt optikblock |
| Lokalanpassning av original | $180 / marknad | Nytt kartongoriginal |
| Auktoriserad representant | $1 200 - $2 400 / år | Gränsöverskridande konsolidering |
Kan en enda WEEE-certifiering för projektorregistrering täcka flera länder 2026?
denna projektor-kostnadsoptimering börjar typiskt med derivatmodellskvalificering, eftersom 10-arbetsdagar-laboratoriecykeln jämfört med 4-till-6-veckors-cykeln sparar ungefär tre veckor av projekttid. För OEM-köpare som utvärderar 4500 ANSI lumen laser-SKU:n på $249 grossistnivå buntar vi registrering, laboratorium och original i ett enda efterlevnadspaket prissatt till $4,20 per enhet på en MOQ på 5 000 enheter, med ett 12-veckorsleveransfönster för den första produktionssatsen och 6-veckorsleverans för upprepade beställningar.
Hur mycket kostar WEEE-certifiering för projektorer per SKU 2026?
För projektorer som behöver FCC Part 15-godkännande eller projektorers per-SKU-registreringsavgifter 2026 sträcker sig från ungefär $45 i lägre volym-medlemsstater till $310 i Tyskland för den största hushållsapparatkategorin. Bekräftade bulkpriser förhandlade av DataMax ger en blandkostnad under $80 per SKU över ett 12-marknadsavtryck. Volymrabatter gäller över 1000 enheter per SKU per år, och vi skickar vidare dessa besparingar på varje offert.
Vad är avslagsfrekvensen för WEEE-certifiering för projektoransökningar?
En SKU-upphandlingsarbetsflöde på DataMax följer en sju-stegssekvens som vi kör med varje varumärkesägar-kund. Steg ett är SKU-intagsformuläret, som fångar modellnummer, vikt, plastmassa, optisk motortyp och målmarknader. Steg två är laboratorieofferten och ISO/IEC 17025-omfångsbekräftelsen. Steg tre är originalbriefingen, där modellens märkningsdimensioner specificeras mot 2026 visuella spec. Steg fyra är PO-bekräftelsen med 30 procents deposition; detta utlöser originalrundan och laboratoriets provleverans. Steg fem är leveransen av laboratorierapporten, typiskt 4 till 6 veckor för en ny SKU. Steg sex är den nationella registreringsansökan hos den relevanta producentansvarsorganisationen. Steg sju är dokumentöverlämningspaketet, som innehåller försäkran om överensstämmelse, testrapporten, registreringscertifikatet, de tryckklara originalfilerna och EPR-betalningskvittona.
Slutsats för 2026 efterlevnadsplanering
I projektor-efterlevnadsstacken eller projektorer, planering för 2026 börjar med att bekräfta att din leverantör kan producera en levande registrering, en daterad teknisk konstruktionsfil och originalbevis vid produktionsupplösning. DataMax buntar alla tre i varje efterlevnadspaket, så att B2B-köpare kan leverera utan att skynda efter pappersarbete när marknadsövervakningsmyndigheter hör av sig. denna projektor-dokumentöverlämning landar typiskt i köparens delade enhet inom två arbetsdagar efter registreringsbekräftelse, och vi arkiverar varje rapport i fem år på vårt ISO 9001-dokumentkontrollsystem. För B2B-upphandlingsteam innebär detta att revisionsförfrågningar från marknadsövervakningsmyndigheter kan besvaras inom det 48-timmars lagstadgade fönstret utan att skynda efter saknat pappersarbete. projektorns dokumentkontroll matar också in i vår garantiregistreringsdatabas, så när en distributör rapporterar ett fältmisslyckande på en 4500 ANSI lumen-enhet kan vi spåra efterlevnadsfilen på under tre minuter och bekräfta om enheten ligger inom den registrerade SKU-familjen eller en gråmarknadsimport.
