OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesi, satın alma ekiplerinin projektör tedarikinde en pahalı hatadan kaçınmasına yardımcı olur: altı haneli bir satın alma siparişini tek bir

Yayınlanma Tarihi: Tem 08, 2025 - 48 Görüntülenmeler

OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesi

OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesi

OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesi, satın alma ekiplerinin projektör tedarikinde en maliyetli tek hatanın önüne geçmesine yardımcı olur: iddialarını kanıtlayamayan bir fabrikaya altı haneli bir satın alma siparişini bağlamak. DataMax olarak çalıştığımız B2B alıcılar, her çeyrekte rakiplerden gelen 4500 ANSI lümen, lazer fosfor ışık motoru ve 12 haftalık teslim süresi vaat eden — ancak üç ay gecikmeyle tutarsız üniteler gönderen — teklif fiylerini bize gösteriyor. Yapılandırılmış bu sistem, bahsi tekrarlanabilir, kanıta dayalı bir puanlama çalışmasına dönüştürür ve bu kılavuz, Shenzhen ve daha geniş Pearl River Delta bölgesindeki yeni projektör üretim ortaklarını değerlendirirken kendimizin kullandığı 12 kriteri adım adım açıklar.

Genel Görünüm

  • Sunduğumuz çözüm, öznel "fabrika hissi" izlenimlerini en az 12 ölçülebilir kriter üzerinden ağırlıklı, denetlenebilir puanlara dönüştürür ve tipik satın alma kıyaslamalarına göre tedarik riskini tahmini %30–50 oranında azaltır.
  • En güçlü SKU, belgelenmiş kanıtlarla başlar: ISO 9001 sertifikası, ANSI/PLSO FL lümen raporları, fabrika denetim özetleri ve doğrulanmış BOM satır öğeleri — satış sunumu iddiaları değil.
  • Orta hacimli projektör partilerini (1.000–10.000 ünite) değerlendiren OEM alıcıları için bu ürün, MOQ esnekliğini, teslim süresi garantilerini ve satış sonrası RMA kapasitesini açıkça ağırlıklandırmalıdır.
  • Pratik bir ünite, optik motor performansı için sayısal eşikler belirtir (örneğin, ≥ %85 NTSC renk gamı, ≤ %0,5 odak düzlemi bozulması) — "yüksek parlaklık" gibi belirsiz ifadeler değil.
  • B2C okuyucuları, projektör markalarını karşılaştırırken aynı tedarikçi değerlendirme kontrol listesini uyarlayabilir; lümen, atım oranı ve ışık kaynağı ömrünün temelindeki fizik, perakende ve toptan alıcılar arasında değişmez.

12 maddelik seçenek çerçevesi

Projektör kasası için robotik montaj hattına sahip OEM fabrika sahası

MOFU aşamasındaki görüşmelerde karşılaştığımız çoğu satın alma ekibi zaten bir kontrol listesine ihtiyaç duyduklarını biliyor. Daha zor soru, hangi kriterlerin ağırlık hak ettiği, hangi kanıtların geçerli sayıldığı ve birden fazla fabrikada tutarlı şekilde nasıl puanlanacağıdır. Aşağıdaki bu seçenek üç katman — fabrika yetkinliği, optik ve donanım performansı ve ticari koşullar — etrafında yapılandırılmıştır; çünkü herhangi bir katmanın atlanması, daha sonra garanti talepleri, gümrük tutuklamaları veya sahada arızalar şeklinde kör noktalar yaratır. Bu çerçeveyi Kuzey Amerika, Avrupa ve Körfez bölgesindeki marka müşterileri adına 40'tan fazla projektör OEM'ini değerlendirmek için kullandık ve aynı ürünümüz, ister 5.000 metrekarelik bir atölyeyi ister 50.000 metrekarelik entegre bir kampüsü denetliyor olun, geçerlidir.

Fabrika yetkinliği ve uyumluluk kanıtları

OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesi, satın alma ekiplerinin projektör tedarikinde en maliyetli tek hatanın önüne geçmesine yardımcı olur: iddialarını kanıtlayamayan bir fabrikaya altı haneli bir satın alma siparişini bağlamak. DataMax olarak çalıştığımız B2B alıcılar, her çeyrekte rakiplerden gelen 4500 ANSI lümen, lazer fosfor ışık motoru ve 12 haftalık teslim süresi vaat eden — ancak üç ay gecikmeyle tutarsız üniteler gönderen — teklif fiylerini bize gösteriyor. Yapılandırılmış bu sistem, bahsi tekrarlanabilir, kanıta dayalı bir puanlama çalışmasına dönüştürür ve bu kılavuz, Shenzhen ve daha geniş Pearl River Delta bölgesindeki yeni projektör üretim ortaklarını değerlendirirken kendimizin kullandığı 12 kriteri adım adım açıklar.

Cihaz belgeleri ayrıca dikey entegrasyonu da doğrulamalıdır. Projektörleri dışarıdan alınan optik motorlardan, ışık kaynaklarından ve ana kartlardan monte eden bir fabrika, RMA'ların büyük çoğunluğuna yol açan üç arıza noktasını kontrol edemez: lazer modülü bozulması, DMD çipi hizalanması ve güç kaynağı kapasitör yaşlanması. Tedarikçilerden kademeli bir malzeme listesi (BOM) dökümü istiyoruz ve bunu OEM'in beyan edilen üretim kapasitesiyle çapraz kontrol ediyoruz. Bir fabrika ayda 80.000 ünite ürettiğini iddia ediyor ancak bitmiş motorları tek bir yukarı yönlü tedarikçiden temin ediyorsa, bu projektör bunu tek noktada arıza riski olarak işaretlemeli ve fabrikanın puanını buna göre düşürmelidir.

Optik, donanım ve ışık kaynağı performansı

  • Sunduğumuz çözüm, öznel "fabrika hissi" izlenimlerini en az 12 ölçülebilir kriter üzerinden ağırlıklı, denetlenebilir puanlara dönüştürür ve tipik satın alma kıyaslamalarına göre tedarik riskini tahmini %30–50 oranında azaltır.
  • En güçlü SKU, belgelenmiş kanıtlarla başlar: ISO 9001 sertifikası, ANSI/PLSO FL lümen raporları, fabrika denetim özetleri ve doğrulanmış BOM satır öğeleri — satış sunumu iddiaları değil.
  • Orta hacimli projektör partilerini (1.000–10.000 ünite) değerlendiren OEM alıcıları için bu ürün, MOQ esnekliğini, teslim süresi garantilerini ve satış sonrası RMA kapasitesini açıkça ağırlıklandırmalıdır.
  • Pratik bir ünite, optik motor performansı için sayısal eşikler belirtir (örneğin, ≥ %85 NTSC renk gamı, ≤ %0,5 odak düzlemi bozulması) — "yüksek parlaklık" gibi belirsiz ifadeler değil.
  • B2C okuyucuları, projektör markalarını karşılaştırırken aynı tedarikçi değerlendirme kontrol listesini uyarlayabilir; lümen, atım oranı ve ışık kaynağı ömrünün temelindeki fizik, perakende ve toptan alıcılar arasında değişmez.

Sunduğumuz çözüm donanım kontrolleri ayrıca ışık kaynağını da kapsamalıdır. Lazer fosfor ışık motorları genellikle %50 parlaklıkta 20.000–30.000 saat çalışma ömrü belirtirken, saf RGB lazer üniteleri 25.000–40.000 saate ulaşabilir; her iki rakam da montajcının kendi tahmini değil, lazer diyot tedarikçisinin güvenilirlik verileriyle desteklenmelidir. Atım oranı, projektörün yerel çözünürlüğünde ölçülmelidir: 0,25:1 olarak derecelendirilen ultra kısa atım (UST) lensi, 0,19:1 ünitesiyle aynı görüntü boyutunu sunmaz ve bu ikisinin karıştırılması yaygın bir teklif hatasıdır. SKU aşamasında numune üniteler talep ediyor ve pilot partiye başlamadan önce bağımsız üçüncü taraf ölçümleri yaptırıyoruz. 1 metrede dB(A) olarak ölçülen çalışma sesinin, yaşam odası projektörleri için 32 dB'nin altında, özel ev sinema üniteleri için ise 28 dB'nin altında olması gerekir; bu, Consumer Technology Association (CTA) tarafından yayımlanan sessiz çalışma eşikleriyle uyumludur.

Ticari koşullar ve tedarik zinciri dayanıklılığı

Bu ürünün ticari kriterleri, başlık fiyatının nihayet tartıldığı yerdir — ancak yalnızca yetkinlik ve performans puanlandıktan sonra. Orta hacimli marka lansmanları için MOQ esnekliği, mutlak fiyattan daha önemlidir: SKU başına 5.000 ünite talep eden bir tedarikçi pazar testini engellerken, net bir ramp planıyla 500 ünitelik MOQ, sizinle birlikte büyümeye istekli bir ortağın işaretidir. Teslim süresi garantileri, kararlaştırılan pencerenin ötesindeki gecikmeler için belirlenmiş zarar tazminatı maddeleriyle satın alma siparişine yazılmalıdır; %1 haftalık cezayla desteklenen 12 haftalık teslim taahhüdü, sözlü "iki ayda gönderebiliriz" ifadesinden çok daha güçlü bir sinyaldir. İlk kez projektör fabrikası değerlendiren OEM alıcıları için standart olan ödeme koşulları, %30 depozito artı B/L kopyasına karşı %70, veya görüldüğünde L/C'dir. Son olarak, ünite satış sonrası kapasiteyi doğrulamalıdır: sevkiyat başına minimum %1 ücretsiz yedek parça tahsisi, tanımlanmış RMA geri dönüş süresiyle 24 aylık garanti penceresi ve escalasyonlardan sorumlu adlandırılmış bir müşteri yöneticisi — bu üç öğe gerçek bir OEM ortağını sözleşmeli bir montajcıdan ayırır.

Pilot parti tasarımı ve kalite kabul kriterleri

Model pilot parti planlaması, kâğıt işlerinin üretim hattıyla buluştuğu ve ilk kez OEM alıcılarının çoğunun teklif edilen spesifikasyonlar ile sevk edilen gerçeklik arasındaki boşlukları keşfettiği aşamadır. Genellikle iki partili bir pilot yapı öneriyoruz: takımları, üretici yazılımını ve kozmetik bitişi doğrulamak için 50 ünitelik bir mühendislik pilotu, ardından proses kararlılığını ve tedarikçi denetim tekrarlanabilirliğini teyit etmek için 300 ünitelik bir seri üretim öncesi pilot. Seçenek pilot geçiş kapısı, en yaygın olarak MIL-STD-1916 veya ISO 2859-1 olan bir Kabul Edilebilir Kalite Düzeyi (AQL) örnekleme planını, kritik kusurlar için 1,0 AQL, büyük kusurlar için 2,5 ve küçük kusurlar için 4,0 ile içermelidir — bu, tüketici elektroniği OEM programlarında yaygın olarak kullanılan aynı eşiklerdir (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi). Bundan daha gevşek olan her şey bir OEM kriter açığına işaret eder.

MOFU aşamasındaki görüşmelerde karşılaştığımız çoğu satın alma ekibi zaten bir kontrol listesine ihtiyaç duyduklarını biliyor. Daha zor soru, hangi kriterlerin ağırlık hak ettiği, hangi kanıtların geçerli sayıldığı ve birden fazla fabrikada tutarlı şekilde nasıl puanlanacağıdır. Aşağıdaki bu seçenek üç katman — fabrika yetkinliği, optik ve donanım performansı ve ticari koşullar — etrafında yapılandırılmıştır; çünkü herhangi bir katmanın atlanması, daha sonra garanti talepleri, gümrük tutuklamaları veya sahada arızalar şeklinde kör noktalar yaratır. Bu çerçeveyi Kuzey Amerika, Avrupa ve Körfez bölgesindeki marka müşterileri adına 40'tan fazla projektör OEM'ini değerlendirmek için kullandık ve aynı ürünümüz, ister 5.000 metrekarelik bir atölyeyi ister 50.000 metrekarelik entegre bir kampüsü denetliyor olun, geçerlidir.

Belgelendirme, fikri mülkiyet ve uyumluluk devri

Ürünümüzün belgelendirme gereksinimleri, B2B satın alma ekiplerinin en sık önceliğini düşürdüğü, ardından ikinci sevkiyattan sonra pişman olduğu tedarikçi denetim çalışmasının bir parçasıdır. Her bir OEM kriter paketi şunları içermelidir: ana kart için Gerber dosyaları, ikincil kaynak bileşenleriyle BOM, üretici yazılımı kaynak kodu veya escrow anlaşması, optik motor CAD dosyaları ve en son bağımsız üçüncü taraf incelemesinden tedarikçi denetim raporu. Üretici yazılımı kaynak escrow'u olmadan, üretici yazılımı mülkiyeti üzerine bir tedarikçi anlaşmazlığı üretimi haftalarca durdurabilir. Uyumluluk belgeleri, bölgeye özgü işaretleri kapsamalıdır — Kuzey Amerika için FCC ve UL, Avrupa ve Birleşik Krallık için CE ve UKCA, Avustralya için RCM, Güney Kore için KC ve Hindistan için BIS — ayrıca DOE Level 6 veya AB Lot 26/27 bekleme limitleri gibi ilgili enerji verimliliği belgeleri.

Fabrika katmanındaki bir projektör spesifikasyonu asla fiyatlandırmayla başlamamalıdır. Uyumluluk kanıtı olmadan fiyatlandırma, reddedilen bir sevkiyatın en hızlı yoludur. Kullandığımız bu ünite, doğrudan sertifika veren kuruluşun sertifika sicili üzerinden doğrulanan ISO 9001:2015 kalite yönetim sertifikasıyla, ayrıca alıcının ESG belgeleri istemesi durumunda çevre yönetimi için ISO 14001 ile başlar. Sosyal uyumluluk denetimleri — Sedex Üyeleri Etik Ticaret Denetimi (SMETA) veya BSCI — artık Avrupalı ve Kuzey Amerikalı perakende alıcıları için isteğe bağlı değildir; 2024 Sedex alıcı brifingi, büyük perakendecilerin %70'inden fazlasının yeni bir üretim sahasını onaylamadan önce güncel dört sütunlu bir SMETA raporu talep ettiğini belirtmektedir.

Puanlama matrisi ve geç/git kararı

Bir cihaz belgeleri ayrıca dikey entegrasyonu da doğrulamalıdır. Projektörleri dışarıdan alınan optik motorlardan, ışık kaynaklarından ve ana kartlardan monte eden bir fabrika, RMA'ların büyük çoğunluğuna yol açan üç arıza noktasını kontrol edemez: lazer modülü bozulması, DMD çipi hizalanması ve güç kaynağı kapasitör yaşlanması. Tedarikçilerden kademeli bir malzeme listesi (BOM) dökümü istiyoruz ve bunu OEM'in beyan edilen üretim kapasitesiyle çapraz kontrol ediyoruz. Bir fabrika ayda 80.000 ünite ürettiğini iddia ediyor ancak bitmiş motorları tek bir yukarı yönlü tedarikçiden temin ediyorsa, bu projektör bunu tek noktada arıza riski olarak işaretlemeli ve fabrikanın puanını buna göre düşürmelidir.

Bu projektörün geç/git kararı, denetim raporunun kendisiyle aynı titizlikle yazılı olarak belgelenmelidir. Puan kartını, azaltma sahipleriyle birlikte bir risk kaydını ve hem OEM tedarikçisinin genel müdürü hem de alıcının satın alma direktörü tarafından imzalanan 90 günlük pilot sonrası düzeltici eylem planını ekliyoruz. Bu dosya, bir sonraki çeyreklik tedarikçi denetimi için referans belge haline gelir ve gelecekteki herhangi bir anlaşmazlıkta en faydalı tek belgedir.

Karşılaştırma tablosu — sistemin puanlama ağırlıkları

Birçok sistemin teknik kriterleri, rakamlar parlak spesifikasyon sayfalarında etkileyici göründüğü için çoğu alıcının adaylarını yetersiz puanladığı yerdir. Parlaklık, üreticinin tescilli "pik lümen" veya "LED lümen" konvansiyonuna göre değil, ANSI/PLSO FL lümen metodolojisine göre doğrulanmalıdır; çünkü bu metrikler gerçek çıktıyı %30 ile %150 arasında şişirir. Renk gamı, belirli bir standarda karşı ölçülmelidir — Rec.709, DCI-P3 veya BT.2020 — kalibre edilmiş bir spektroradyometreden alınan ekli bir test raporuyla, pazarlama broşürüyle değil. TI DLP çipsetlerini kullanan 4K UHD projektörler için, spesifik DMD parça numarasını (örneğin, 0,47 inç 4K UHD DMD) isteyin ve seçilen scaler ile üretici yazılımı uyumluluğunu doğrulayın.

Sunduğumuz çözüm donanım kontrolleri ayrıca ışık kaynağını da kapsamalıdır. Lazer fosfor ışık motorları genellikle %50 parlaklıkta 20.000–30.000 saat çalışma ömrü belirtirken, saf RGB lazer üniteleri 25.000–40.000 saate ulaşabilir; her iki rakam da montajcının kendi tahmini değil, lazer diyot tedarikçisinin güvenilirlik verileriyle desteklenmelidir. Atım oranı, projektörün yerel çözünürlüğünde ölçülmelidir: 0,25:1 olarak derecelendirilen ultra kısa atım (UST) lensi, 0,19:1 ünitesiyle aynı görüntü boyutunu sunmaz ve bu ikisinin karıştırılması yaygın bir teklif hatasıdır. SKU aşamasında numune üniteler talep ediyor ve pilot partiye başlamadan önce bağımsız üçüncü taraf ölçümleri yaptırıyoruz. 1 metrede dB(A) olarak ölçülen çalışma sesinin, yaşam odası projektörleri için 32 dB'nin altında, özel ev sinema üniteleri için ise 28 dB'nin altında olması gerekir; bu, Consumer Technology Association (CTA) tarafından yayımlanan sessiz çalışma eşikleriyle uyumludur.

Doğru OEM tedarikçi ortağını nasıl seçeceğiniz ve sonraki adımlar

Bu ürünün benimsenmesi imzalanmış bir puan kartıyla bitmez; bir sonraki aşama operasyonel devreye almadır ve orta aşamadaki çoğu B2B satın alma ekibinin marjı ya koruduğu ya da kaybettiği yer burasıdır. DataMax olarak müşterilerimize, bir kâğıt çalışması ile gerçek bir tedarikçi denetim programı arasındaki farkın, "git" kararından sonraki ilk 90 günde yaşananlar olduğunu söylüyoruz. B2B ve B2C kanallarında projektör fabrikalarını değerlendiren OEM alıcıları için, ünitedeki her şeyin toplamından daha önemli olan üç operasyonel eylem vardır: takımlar kesilmeden önce takım sahipliği belgelerinin kilitlenmesi, kararlaştırılan MOQ'da ücretli bir pilot partinin çalıştırılması ve pilot, AQL 1,5'te gelen kalite denetimini geçene kadar ilk ticari PO üzerinde %3'lük bir escrow ayrılması.

İlerlemek için MOQ, teslim süresi, numune politikası ve iletişim kanalı

Bu ürünün ticari kriterleri, başlık fiyatının nihayet tartıldığı yerdir — ancak yalnızca yetkinlik ve performans puanlandıktan sonra. Orta hacimli marka lansmanları için MOQ esnekliği, mutlak fiyattan daha önemlidir: SKU başına 5.000 ünite talep eden bir tedarikçi pazar testini engellerken, net bir ramp planıyla 500 ünitelik MOQ, sizinle birlikte büyümeye istekli bir ortağın işaretidir. Teslim süresi garantileri, kararlaştırılan pencerenin ötesindeki gecikmeler için belirlenmiş zarar tazminatı maddeleriyle satın alma siparişine yazılmalıdır; %1 haftalık cezayla desteklenen 12 haftalık teslim taahhüdü, sözlü "iki ayda gönderebiliriz" ifadesinden çok daha güçlü bir sinyaldir. İlk kez projektör fabrikası değerlendiren OEM alıcıları için standart olan ödeme koşulları, %30 depozito artı B/L kopyasına karşı %70, veya görüldüğünde L/C'dir. Son olarak, ünite satış sonrası kapasiteyi doğrulamalıdır: sevkiyat başına minimum %1 ücretsiz yedek parça tahsisi, tanımlanmış RMA geri dönüş süresiyle 24 aylık garanti penceresi ve escalasyonlardan sorumlu adlandırılmış bir müşteri yöneticisi — bu üç öğe gerçek bir OEM ortağını sözleşmeli bir montajcıdan ayırır.

  • MOQ: İlk parti için 500 ünite; aynı SKU altındaki tekrar siparişler için 200 ünite.
  • Numune teslim süresi: PO'dan itibaren 35 gün; numune ücretleri 1.000+ üniteli PO'ya karşı iade edilir.
  • Üretim teslim süresi: Altın numune onayından sonra 45 gün.
  • Ödeme bölünmesi: %30 TT depozito, B/L kopyasına karşı %70; 200.000 $ üzerinde görüldüğünde LC kabul edilir.
  • Garanti: Kasa için 24 ay, ışık motoru için 12 ay, dahil %1 yedek parça.
  • İletişim: özel teklif talep edin — 1 iş günü içinde yanıt.

Birçok modelin pilot parti planlaması, kâğıt işlerinin üretim hattıyla buluştuğu ve ilk kez OEM alıcılarının çoğunun teklif edilen spesifikasyonlar ile sevk edilen gerçeklik arasındaki boşlukları keşfettiği aşamadır. Genellikle iki partili bir pilot yapı öneriyoruz: takımları, üretici yazılımını ve kozmetik bitişi doğrulamak için 50 ünitelik bir mühendislik pilotu, ardından proses kararlılığını ve tedarikçi denetim tekrarlanabilirliğini teyit etmek için 300 ünitelik bir seri üretim öncesi pilot. Seçenek pilot geçiş kapısı, en yaygın olarak MIL-STD-1916 veya ISO 2859-1 olan bir Kabul Edilebilir Kalite Düzeyi (AQL) örnekleme planını, kritik kusurlar için 1,0 AQL, büyük kusurlar için 2,5 ve küçük kusurlar için 4,0 ile içermelidir — bu, tüketici elektroniği OEM programlarında yaygın olarak kullanılan aynı eşiklerdir (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi). Bundan daha gevşek olan her şey bir OEM kriter açığına işaret eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu seçenek pilot testleri aynı zamanda çevresel ortam doğrulamasını da içermelidir. Bir pilot parti, projenin hedef pazarına göre en az bir termal döngüden geçirilmelidir: 0°C ile 40°C arası çalışma aralığı ve -20°C ile 60°C arası depolama, %90 bağıl neme kadar nem maruziyeti ile. Bu, DataMax'te gördüğümüz en yaygın saha arızası sorununu yakalar — OEM tedarikçisinin laboratuvar prototipi ile üretim PCB revizyonu arasındaki fan eğrisi uyumsuzlukları. Pilot sırasında ayrıca düşürme, titreşim ve ISTA 3A paketleme testlerini uyguluyoruz; geçen yıl çalıştığımız bir B2B müşterisi, 50 ünitelik pilot aşamasında bir kutu istifleme sorununu yakalayarak 3.000 ünitelik seri üretim partisi yerine tahmini 80.000 $ saha arızası maliyetinden tasarruf etti.

Bir OEM alıcısı, ilk kez yapılan bir projektör fabrikası değerlendirmesi için kaç denetim günü planlamalıdır?

İlk kez yapılan bir projektör fabrikası OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesi çalışması, doğru kapsamlandığında genellikle üç yerinde çalışma gününe sığar: bir gün SMT hattında, bir gün optik montaj ve kalite kontrolünde ve bir gün belgeler, sertifikalar ve yönetim görüşmelerinde. Uzak masaüstü denetimleri, seyahat edemeyen alıcılar için bunu yaklaşık beş iş gününe sıkıştırabilir.

Ürünümüzün belgelendirme gereksinimleri, B2B satın alma ekiplerinin en sık önceliğini düşürdüğü, ardından ikinci sevkiyattan sonra pişman olduğu tedarikçi denetim çalışmasının bir parçasıdır. Her bir OEM kriter paketi şunları içermelidir: ana kart için Gerber dosyaları, ikincil kaynak bileşenleriyle BOM, üretici yazılımı kaynak kodu veya escrow anlaşması, optik motor CAD dosyaları ve en son bağımsız üçüncü taraf incelemesinden tedarikçi denetim raporu. Üretici yazılımı kaynak escrow'u olmadan, üretici yazılımı mülkiyeti üzerine bir tedarikçi anlaşmazlığı üretimi haftalarca durdurabilir. Uyumluluk belgeleri, bölgeye özgü işaretleri kapsamalıdır — Kuzey Amerika için FCC ve UL, Avrupa ve Birleşik Krallık için CE ve UKCA, Avustralya için RCM, Güney Kore için KC ve Hindistan için BIS — ayrıca DOE Level 6 veya AB Lot 26/27 bekleme limitleri gibi ilgili enerji verimliliği belgeleri.

AB ve ABD dağıtımı için OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesinde hangi sertifikalar zorunludur?

En azından, ABD pazarı için FCC Part 15 ve UL/ETL, AB için CE ve EN IEC 62471, Birleşik Krallık için UKCA. OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesi ayrıca projektörler için RoHS, REACH ve Energy Star 8.0'ı doğrulamalıdır; eksik sertifikalar genellikle gümrük işlemlerini 2-4 hafta uzatır ve perakendeci listesinden çıkarma riski taşır.

Bu ünitedeki fikri mülkiyet ve gizlilik maddeleri, herhangi bir takım kesilmeden önce imzalanmalıdır. Üç belgelik bir minimum öneriyoruz: endüstriyel tasarımları kapsayan karşılıklı bir gizlilik anlaşması (NDA), alıcıyı özel kalıplar, bağlama elemanları ve optik motorlar dahil tüm özel takımların yasal sahibi olarak adlandıran bir takım sahipliği maddesi ve OEM'in alıcı tarafından finanse edilen takımları rakip markalarda yeniden kullanmasını engelleyen takımlar ve kalite damgaları için ayrı bir fikri mülkiyet tasarım inceleme anlaşması. Çin, Vietnam veya Meksika'da projektör fabrikaları değerlendiren OEM alıcıları için, yerel fikri mülkiyet ofisiyle noter onaylı bir takım sahipliği tescili en güçlü korumadır; sözlü güvenceler bir tedarikçi sahiplik değişikliğinde geçerli kalmaz.

Küçük bir B2C markası, büyük bir B2B perakendeci ile aynı OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesini kullanabilir mi?

Evet, OEM tedarikçi değerlendirme kontrol listesi tasarım gereği modülerdir; ağırlıklar B2C alıcıları için ticari koşullar ve garantiye, B2B perakendecileri için ise uyumluluk derinliği ve fikri mülkiyet belgelerine yeniden tahsis edilebilir. DataMax'te yılda 1.000 ünitenin altındaki alıcılar için hafif 50 puanlık bir versiyon ve bu eşiğin üstündeki alıcılar için tam 100 puanlık versiyon yayımlıyoruz.

Son söz

Birçok cihazın puanlaması anlatı değil nicel olmalıdır, çünkü anlatı puanlamasında kişisel önyargı verilerin önüne geçer. DataMax'te, alıcı önceliğine göre ağırlıklar tahsis edilen 100 puanlık ağırlıklı bir puan kartı kullanıyoruz: optik ve donanım performansı için 25 puan, üretim kapasitesi ve denetim sonuçları için 20, uyumluluk ve sertifika derinliği için 15, ticari koşullar ve MOQ esnekliği için 15, garanti ve RMA altyapısı için 10, fikri mülkiyet ve belgeler için 10 ve ESG ile sürdürülebilirlik açıklamaları için 5 puan. Toplam 70'in altındaki her şey otomatik bir yeniden denetimi tetikler; 55'in altındaki her şey fiyat ne olursa olsun otomatik bir "gitmeme" kararıdır.

Bu projektörün her geç/git kararı, denetim raporunun kendisiyle aynı titizlikle yazılı olarak belgelenmelidir. Puan kartını, azaltma sahipleriyle birlikte bir risk kaydını ve hem OEM tedarikçisinin genel müdürü hem de alıcının satın alma direktörü tarafından imzalanan 90 günlük pilot sonrası düzeltici eylem planını ekliyoruz. Bu dosya, bir sonraki çeyreklik tedarikçi denetimi için referans belge haline gelir ve gelecekteki herhangi bir anlaşmazlıkta en faydalı tek belgedir.

Sepetiniz
Bu sitedeki deneyiminiz çerezlere izin vererek geliştirilecektir Çerez Politikası