Slået op den: aug. 28, 2026 - 182 Visninger
3D-funktion forklaret: En teknisk guide til 2026
En køber kommer ind til et møde og beder om et tilbud på et datablad for en 3D-projektor uden mærkenavn, uden budget og kun med vendingen "active shutter, 120Hz." Tyve minutter senere opdager indkøbsafdelingen, at leverandøren har tilbudt en passiv polariseret enhed til hjemmebio, ikke den enterprise-grade 3D-projektor, som integratoren faktisk har brug for. Denne type mismatch sker hver uge, og den begynder normalt med én ting: forvirring om, hvad "3D-funktion" faktisk betyder på papir.
En køber kommer ind til et møde og beder om et tilbud på et datablad for en 3D-projektor uden mærkenavn, uden budget og kun med vendingen "active shutter, 120Hz." Tyve minutter senere opdager indkøbsafdelingen, at leverandøren har tilbudt en passiv polariseret enhed til hjemmebio, ikke den enterprise-grade 3D-projektor, som integratoren faktisk har brug for. Denne type mismatch sker hver uge, og den begynder normalt med én ting: forvirring om, hvad "3D-funktion" faktisk betyder på papir.
Relaterede ressourcer: DataMax smart projector-butik · Teknologiguide til DLP vs LCD vs LCoS
Overblik
OEM-kunder har ofte brug for,r produktmuligheder i 2026, og databladet er ikke længere et entydigt signal. Tre forskellige 3D-synkroniseringsteknologier, to polariseringsmetoder, flere billedhastighedsvarianter og en voksende liste over 3D-kompatible input findes alle på den samme databladlinje. Denne guide gennemgår, hvad hvert udtryk betyder, hvilke standarder der gælder, og hvordan B2B-indkøbsteams bør fortolke tallene, før de udsender en RFQ. Til sidst ved du præcis, hvilke databladlinjer du skal kræve, hvilke du skal ignorere, og hvordan du kan stress teste et projektilbud.
Sådan fungerer 3D-funktion på et moderne vores tilbud
De tre synkroniseringsteknologier, du vil se på et datablad
Alle SKU'er, der sendes i dag, bruger en af tre metoder til at levere separate billeder til venstre og højre øje. Forståelsen af forskellen er den største tidsbesparelse i enhver RFQ-dialog.
Active shutter 3D bruger batteridrevne LCD-briller, der skiftevis blokerer hvert øje synkront med billeder, der vises ved 96Hz, 100Hz, 120Hz eller 144Hz. Dette produkt skifter hurtigt mellem billeder i fuld opløsning til venstre og højre, og brillerne åbnes og lukkes i tidsmæssig sammenhæng. Fordi hvert øje modtager et fuldt 1920×1080-billede (eller 3840×2160 på et 4K-enhedschassis), er active shutter referenceformatet til ingeniørsimulering, medicinsk billeddannelse og CAD-visualisering. Ulempen er omkostningerne pr. bruger og behovet for en ekstern eller indbygget IR/RF/Bluetooth-sender.
Passiv polariseret 3D opdeler billedet ved hjælp af cirkulære polarisationsfiltre, hvilket gør det muligt for billige passive briller at levere stereoskopisk 3D uden batterier. En passiv model sender normalt to samtidige billeder ved halv lodret opløsning, og derfor kalder brugere af hjemmebio dette "full HD 3D", mens ingeniører ofte ser det som "halv opløsning pr. øje." Datamax' OEM-partnere modtager jævnligt RFQ'er, der beder om passive bioenheder til lokaler med over 200 siddepladser – et volumen, hvor besparelsen på briller bliver betydelig.
- Denne enhed er ikke én produktkategori – den er et funktionslag oven på DLP-, 3LCD- eller laserfosfor-displaymotorer, og udtrykket dækker mindst tre forskellige synkroniseringsteknologier.
- Active shutter 3D forbliver det dominerende format til enterprise-, uddannelses- og simulationsinstallationer; passive polariserede systemer er rettet mod hjemmebio og installationer i store lokaler.
- Billedhastighed, opdateringskompatibilitet (96Hz, 100Hz, 120Hz, 144Hz) og 3D-synkroniseringsprotokol (DLP-Link, VESA Stereo, IR, RF, Bluetooth) er de fire databladlinjer, der faktisk afgør, om projektoren fungerer i dit lokale.
- For OEM- og B2B-købere i 2026 er den kritiske indkøbsrisiko inputkompatibilitet – ikke rå lysstyrke – fordi HDMI 2.1, HDCP 2.3 og båndede 3D-tilstande varierer fra chassis til chassis.
- Bed altid leverandøren om en skriftlig kompatibilitetsmatrix før godkendelse, og bekræft, om det tilbudte systembundle inkluderer briller, sender og firmware-rettigheder.
Billedhastighed, opdatering og hvorfor 144Hz betyder noget
Den minimale acceptable opdateringshastighed for flimmerfrit 3D på denne mulighed er 96Hz pr. øje (192Hz kombineret). Noget lavere giver synligt flimmer, øjetræthed og hovedpine – en almindelig B2C-klagemål og en almindelig B2B-årsag til retur. Moderne produktchassis i DataMax-kataloget understøtter 120Hz ved 1080p og 1080p ved 144Hz til simulationskøbere, mens fuldt 4K UHD 3D (3840×2160 ved 60Hz frame-sequential) er forbeholdt premium-enheder med laserfosfor-display over 5000 ANSI lumens.
Standarder, input og kompatibilitetsmatrixen
Tre standarder styrer projektorens interoperabilitet i 2026:
- HDMI 2.1 med obligatorisk 3D frame-packing-understøttelse – grundstandarden for alle nye OEM-bygninger med denne enhed.
- VESA Stereo – standarden på stikniveau til professionelle installationer med flere projektorer i CAVE- og simulationssystemer.
- Blu-ray 3D / MPEG-4 MVC-dekoding – påkrævet for afspilning af indhold på B2C-rettede enheder.
For B2B-indkøbsteams er den praktiske risiko, at en projektor kan acceptere HDMI 2.1-input, men kun understøtte 3D ved 1080p 60Hz og skifte til 2D, når en 4K 3D-kilde tilsluttes. Vi anbefaler altid, at DataMax-kunder låser den præcise billedhastighedsmatrix, før de underskriver en PO – et skridt, der alene i sidste kvartal har sparet flere partnere for en 12-ugers cyklus med værktøjsændringer.
Briller, sendere og tilbehør
Active shutter 3D bruger batteridrevne LCD-briller, der skiftevis blokerer hvert øje synkront med billeder, der vises ved 96Hz, 100Hz, 120Hz eller 144Hz. Dette produkt skifter hurtigt mellem billeder i fuld opløsning til venstre og højre, og brillerne åbnes og lukkes i tidsmæssig sammenhæng. Fordi hvert øje modtager et fuldt 1920×1080-billede (eller 3840×2160 på et 4K-enhedschassis), er active shutter referenceformatet til ingeniørsimulering, medicinsk billeddannelse og CAD-visualisering. Ulempen er omkostningerne pr. bruger og behovet for en ekstern eller indbygget IR/RF/Bluetooth-sender.
Dimensionering af vores tilbud til lokale, lærred og publikum

Passiv polariseret 3D opdeler billedet ved hjælp af cirkulære polarisationsfiltre, hvilket gør det muligt for billige passive briller at levere stereoskopisk 3D uden batterier. En passiv model sender normalt to samtidige billeder ved halv lodret opløsning, og derfor kalder brugere af hjemmebio dette "full HD 3D", mens ingeniører ofte ser det som "halv opløsning pr. øje." Datamax' OEM-partnere modtager jævnligt RFQ'er, der beder om passive bioenheder til lokaler med over 200 siddepladser – et volumen, hvor besparelsen på briller bliver betydelig.
Kastforhold, offset og installationsgeometri
DLP-Link er en tredje metode, der er indbygget i mange Texas Instruments DLP-chipsæt. Denne mulighed indlejrer et synkroniseringssignal direkte i intervallet mellem billederne i hvidt lys, så kompatible aktive briller modtager timing uden en separat sender. DLP-Link er populært i undervisningen, fordi det fjerner én kabel og én IR-synslinjebegrænsning fra installationen.
| Lokaleprofil | Anbefalet kastforhold | Minimum lysstyrke | Typisk anvendelse |
|---|---|---|---|
| Lille klasseværelse, 30 siddepladser | UST 0.25:1 | 3500 ANSI | Undervisning, denne mulighed |
| Mellemstor forelæsningssal, 80 siddepladser | Standard 1.2:1 | 4500 ANSI | Forelæsning, vores produkt |
| Bio / auditorium, 200+ siddepladser | Langt kast 1.5–2.0:1 | 6000 ANSI | Bio, projektoren |
| Simulation / CAVE | Multikanal, edge-blended | 8000+ ANSI | Simulation, denne enhed |
Beregning af ANSI lumens til en 3D-opsætning
Den minimale acceptable opdateringshastighed for flimmerfrit 3D på denne mulighed er 96Hz pr. øje (192Hz kombineret). Noget lavere giver synligt flimmer, øjetræthed og hovedpine – en almindelig B2C-klagemål og en almindelig B2B-årsag til retur. Moderne produktchassis i DataMax-kataloget understøtter 120Hz ved 1080p og 1080p ved 144Hz til simulationskøbere, mens fuldt 4K UHD 3D (3840×2160 ved 60Hz frame-sequential) er forbeholdt premium-enheder med laserfosfor-display over 5000 ANSI lumens.
Indholdsflow, medieformater og kildekompatibilitet
Systemet er kun så godt som den signalkæde, der forsyner det. I 2026 er de dominerende 3D-indholdsformater stadig Blu-ray 3D (MPEG-4 MVC), side-by-side- og top-bottom-udsendelser samt frame-pakket HDMI 2.1-input fra gaming-pc'er eller medicinske arbejdsstationer. Hvert format stiller forskellige krav til vores scaler, og indkøbsspecifikationerne skal angive, hvilke formater chassiset dekoder native, og hvilke det ommapper under drift.
Forklaring af frame-packing, side-by-side og top-bottom
Frame-packing sender billeder i fuld opløsning til venstre og højre øje sekventielt via HDMI, hvilket kræver produkter, der understøtter HDMI 1.4+ 3D eller HDMI 2.1 med 3D frame-packing aktiveret. Side-by-side og top-bottom komprimerer begge øjne til ét billede ved halv vandret eller lodret opløsning, og enheden skal opskalere og adskille dem. For B2B-købere, der vurderer OEM/ODM-partnere, anbefaler vi at angive alle tre formater i RFQ'en, fordi mange modeller i budgetklassen springer frame-packing over for at spare licensomkostninger.
Indholdskilder, der er værd at teste i laboratoriet
Hver DataMax-valideringscyklus før afsendelse omfatter en kompatibilitetstest med 12 kilder på hvert 3D-projektorparti:
- HDMI 2.1 med obligatorisk 3D frame-packing-understøttelse – grundstandarden for alle nye OEM-bygninger med denne enhed.
- VESA Stereo – standarden på stikniveau til professionelle installationer med flere projektorer i CAVE- og simulationssystemer.
- Blu-ray 3D / MPEG-4 MVC-dekoding – påkrævet for afspilning af indhold på B2C-rettede enheder.
I B2B-indkøbsprocesser er den praktiske risiko, at en projektor kan acceptere HDMI 2.1-input, men kun understøtte 3D ved 1080p 60Hz og skifte til 2D, når en 4K 3D-kilde tilsluttes. Vi anbefaler altid, at DataMax-kunder låser den præcise billedhastighedsmatrix, før de underskriver en PO – et skridt, der alene i sidste kvartal har sparet flere partnere for en 12-ugers cyklus med værktøjsændringer.
For B2B-indkøbsteams, der skriver RFQ'er i Q1 2026, er det sikreste at vedlægge de tre vigtigste indholdskilder til det tekniske brief og kræve, at OEM-leverandøren godkender hver enkelt. 3D-projektormarkedet er fuld af chassis, der håndterer forbrugerindhold perfekt, men professionelt indhold dårligt – og omvendt er også sandt. At låse kompatibiliteten på RFQ-stadiet beskytter din 12-ugers leveringsplan og din efterfølgende garantirisiko.
Sådan vælger du den rette 3D-projektor til din B2B-installation
Et blot chassis er sjældent en komplet løsning. RFQ'en bør angive, om leverandøren inkluderer aktive briller (typisk $45–$90 pr. par i engros), IR- eller RF-sendere, USB-synkroniseringskabler eller Bluetooth-sendere. Til enterprise-rulouts over 50 siddepladser bør OEM-købere forhandle mængderabat på briller separat, fordi tilbehørslinjen ofte udgør 15–25% af projektets samlede omkostning.
B2B-indkøbsteams har ofte brug for, når de vurderer OEM-partnere, skifter samtalen til kommercielle vilkår. Minimumsantal på et specialtilpasset 3D-projektorchassis hos DataMax starter ved 200 enheder, med en standardleveringstid på 8–12 uger afhængigt af firmware og optiske justeringer. Sample-politikken understøtter en betalt evalueringsbatch på 2 enheder, der sendes inden for 15 hverdage efter PO-bekræftelse, med sample-gebyrer tilbageført på den første produktions-PO ved 500 enheder eller mere. Disse vilkår er ens for vores sortiment af hjemmebioprojektorer og vores proAV 3D-projektorer.
Tjekliste til valg af 3D-projektor
- Bekræft native opløsning på 1080p eller 4K UHD; afvis alle 3D-projektorer, der kun markedsføres med 480p native opløsning.
- Verificér HDMI 1.4+ 3D frame-packing, side-by-side og top-bottom-dekoding på databladet.
- Tilpas ANSI-lumen til omgivende lys: 3000 ANSI til mørklagte rum, 4500 ANSI til blandet lys og 7000 ANSI+ til lokaler med dagslys.
- Validér DLP-Link eller output fra active shutter 3D-sender mod den beholdning af aktive briller, du allerede ejer.
- Bekræft resultaterne af kompatibilitetstesten med 12 kilder hos OEM-leverandøren, herunder mindst én kilde i professionelt format.
Hvis den udvalgte 3D-projektor består alle fem kontroller, er næste skridt en sideløns pilot i dit lokale med dit faktiske indhold. Vi sender jævnligt to konkurrerende 3D-projektor-SKU'er til kvalificerede købere til head-to-head-test, før produktions-PO'en frigives. For at starte processen kan du anmode et specialtilbud via vores indkøbsafdeling eller gennemgå den fulde specifikationsmatrix på vores side med hjemmebioprojektorer.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er forskellen på active shutter og passiv 3D-projektor teknologi?
Valg af det rette SKU begynder med tre fysiske variabler: kastafstand, lærredsforstærkning og omgivende lys. De fleste B2B-købere, vi onboarding hos DataMax, spørger først til lumen-output, men det første spørgsmål, vi stiller tilbage, er: "Hvad er lærredets diagonal, og hvor mørkt er lokalet?" Et produkt på 5000 ANSI lumens i et sollyst konferencelokale ser svagt ud, når aktive shutter-briller reducerer den oplevede lysstyrke pr. øje med cirka 60–70%. Det samme chassis i en lyskontrolleret forelæsningssal med 5m kast på et 120-tommers lærred med forstærkning 1.0 leverer et behageligt 3D-billede til 40 seere.
Kan en 3D-projektor vise moderne 4K UHD-streamingindhold i 3D?
Ja, men kun hvis 3D-projektoren acceptere frame-pakket HDMI 2.1-input og nedskalerer 3D-signalet internt. De fleste native 4K UHD-forbrugerchassis til 3D-projektorer, der sælges i 2026, understøtter denne arbejdsgang, og dokumentationen fra Texas Instruments DLP bekræfter nedskaleringsvejen på 4K-chipsæt i 0.47-inch og 0.66-inch. Bekræft det konkrete format, før du udsender din RFQ.
Hvor mange ANSI lumens har en 3D-projektor brug for til et 200-tommers lærred?
Kastforhold = kastafstand / lærredsbredde. For enheden med en standard 1.2:1-linse kræver et 100-tommers (2.54m) 16:9-lærred en afstand på 3.05m mellem linse og lærred. UST-chassis, typisk 0.25:1, placeres 50cm fra væggen og er populære i klasseværelser, hvor montering i loftet er umulig. Vi sender regelmæssigt UST-enheder til OEM-partnere, der bygger alt-i-en-erstatninger til flade skærme i K–12-udbud, med et MOQ på 200 enheder og en værktøjsfremstillingsperiode på 6 uger til specialfremstillede linseholdere.
Er 3D-briller inkluderet i en OEM-bestilling på 3D-projektorer?
| Lokaleprofil | Anbefalet kastforhold | Minimum lysstyrke | Typisk anvendelse |
|---|---|---|---|
| Lille klasseværelse, 30 siddepladser | UST 0.25:1 | 3500 ANSI | Undervisning, denne mulighed |
| Mellemstor forelæsningssal, 80 siddepladser | Standard 1.2:1 | 4500 ANSI | Forelæsning, vores produkt |
| Bio / auditorium, 200+ siddepladser | Langt kast 1.5–2.0:1 | 6000 ANSI | Bio, projektoren |
| Simulation / CAVE | Multikanal, edge-blended | 8000+ ANSI | Simulation, denne enhed |
Understøtter DataMax specialfremstillet firmware til brandede 3D-projektor-SKU'er?
Ja. Specialtilpassede bootloader-logoer, menusprog og standardtabeller for 3D-formater er standard ved alle 3D-projektor-OEM-bestillinger over 500 enheder. Ændring af firmware tager 10–14 hverdage og afgrænses under RFQ-stadiet.
Branchekontekst: Efterspørgsel på 3D-projektorer i 2026
En nyttig tommelfingerregel fra 2026, som vi deler med vores OEM-kunder: sigt mod 1,5× kravet til 2D-lumen til active shutter 3D, fordi hvert øje kun modtager lyset fra sit tilsvarende billede. Til et 200-tommers lærred med forstærkning 1.2, der kræver 30 fL i 2D, skal du planlægge en enhed på 7000–8000 ANSI lumens i stedet for de 5500 ANSI, en 2D-specifikation ville foreslå. Texas Instruments' dokumentation for DLP-chipsæt bekræfter dette krav til ekstra lysstyrke for alle DLP-Link- eller active-shutter-projektor designs (Texas Instruments DLP).
Afslutning
Et pålideligt køb af en 3D-projektor er resultatet af disciplineret matching af specifikationer, validering af indhold og tilpasning af kommercielle vilkår – ikke en gennemgang af marketingpåstande. DataMax understøtter denne proces fra RFQ til eftersalg med ingeniørressourcer dedikeret til OEM- og ODM-programmer.
Klar til at planlægge din næste 3D-projektorinstallation? Anmod om et specialtilbud eller gennemgå vores kategori for hjemmebioprojektorer for at sammenligne chassis side om side.
