Seorang pembeli masuk ke mesyuarat dan meminta sebut harga untuk helaian spesifikasi projektor 3D tanpa nama jenama, tanpa bajet, dan hanya dengan frasa "active shutter, 120Hz."

Diposkan Pada: Ogs 28, 2026 - 184 Tontonan

Keupayaan 3D Dijelaskan: Panduan Teknikal 2026

Kemampuan 3D Dijelaskan: Panduan Teknikal 2026

Pembeli masuk ke mesyuarat dan meminta sebut harga pada lembaran spesifikasi projektor 3D tanpa nama jenama, tanpa bajet, dan hanya frasa "active shutter, 120Hz." Dua puluh minit kemudian, bahagian perolehan menyedari pembekal sedang memetik unit pawagam rumah pasif terterpolarisasi, bukan projektor 3D gred perusahaan yang sebenarnya diperlukan oleh integrator. Jenis ketidakpadanan ini berlaku setiap minggu, dan biasanya bermula dengan satu perkara: kekeliruan tentang apa yang "kemampuan 3D" sebenarnya bermakna di atas kertas.

Pembeli masuk ke mesyuarat dan meminta sebut harga pada lembaran spesifikasi projektor 3D tanpa nama jenama, tanpa bajet, dan hanya frasa "active shutter, 120Hz." Dua puluh minit kemudian, bahagian perolehan menyedari pembekal sedang memetik unit pawagam rumah pasif terterpolarisasi, bukan projektor 3D gred perusahaan yang sebenarnya diperlukan oleh integrator. Jenis ketidakpadanan ini berlaku setiap minggu, dan biasanya bermula dengan satu perkara: kekeliruan tentang apa yang "kemampuan 3D" sebenarnya bermakna di atas kertas.

Sumber berkaitan: Kedai projektor pintar DataMax · Panduan teknologi DLP vs LCD vs LCoS

Sekilas Pandang

Pelanggan OEM sering perlu, pilihan produk pada tahun 2026, lembaran spesifikasi已经不是 isyarat yang bersih. Tiga teknologi penyegerakan 3D yang berbeza, dua kaedah pengutuban, beberapa varian kadar bingkai, dan senarai input berkemampuan 3D yang semakin berkembang semuanya terletak pada baris lembaran data yang sama. Panduan ini menguraikan maksud setiap istilah, piawaian yang mana terpakai, dan cara pasukan perolehan B2B harus mentafsir nombor-nombor sebelum mengeluarkan RFQ. Pada akhirnya, anda akan tahu dengan tepat baris spesifikasi mana yang perlu dituntut, mana yang perlu diabaikan, dan cara menguji tekanan mana-mana sebut harga projektor.

Cara Kemampuan 3D Berfungsi pada Penawaran Moden Kami

Tiga Teknologi Penyegerakan yang Akan Anda Jumpai pada Lembaran Data

Setiap SKU yang dihantar hari ini menggunakan satu daripada tiga kaedah untuk menyampaikan imej mata kiri dan mata kanan yang berasingan. Memahami perbezaan adalah penjimat masa tunggal terbesar dalam mana-mana perbualan RFQ.

Active shutter 3D menggunakan cermin mata LCD berkuasa bateri yang secara bergantian menghalang setiap mata segerak dengan bingkai yang dipaparkan pada 96Hz, 100Hz, 120Hz, atau 144Hz. Produk ini dengan pantas menggantikan imej kiri dan kanan resolusi penuh, dan cermin mata terbuka dan tutup mengikut masa. Oleh kerana setiap mata menerima 1920×1080 penuh (atau 3840×2160 pada casis unit 4K), active shutter ialah format rujukan untuk simulasi kejuruteraan, pengimejan perubatan, dan visualisasi CAD. Pertukaran ialah kos setiap pengguna dan keperluan pemancar IR/RF/Bluetooth luaran atau terbina dalam.

Pasif terterpolarisasi 3D membahagikan imej menggunakan penapis pengutuban bulat, membolehkan cermin mata pasif yang murah menyampaikan 3D stereoskopik tanpa bateri. Model pasif biasanya mengeluarkan dua imej serentak pada setengah resolusi menegak, sebab itulah pengguna pawagam rumah memanggil ini "3D HD penuh" sementara jurutera sering melihatnya sebagai "separuh resolusi setiap mata." Rakan kongsi OEM Datamax sering menerima RFQ yang meminta unit pawagam pasif untuk tempat melebihi 200 tempat duduk — jumlah di mana penjimatan kos cermin mata menjadi ketara.

  • Unit ini bukan satu kategori produk — ia adalah lapisan ciri yang terletak di atas enjin paparan DLP, 3LCD, atau laser fosfor, dan istilah itu merangkumi sekurang-kurangnya tiga teknologi penyegerakan yang berbeza.
  • Active shutter 3D kekal sebagai format dominan untuk perusahaan, pendidikan, dan penggunaan peranti simulasi; sistem pasif terterpolarisasi menyasarkan pawagam rumah dan pemasangan tempat besar.
  • Kadar bingkai, keserasian penyegaran semula (96Hz, 100Hz, 120Hz, 144Hz), dan protokol penyegerakan 3D (DLP-Link, VESA Stereo, IR, RF, Bluetooth) adalah empat baris spesifikasi yang sebenarnya memutuskan sama ada projektor ini akan berfungsi di kemudahan anda.
  • Bagi pembeli OEM dan B2B pada tahun 2026, risiko perolehan kritikal ialah keserasian input — bukan kecerahan mentah — kerana HDMI 2.1, HDCP 2.3, dan mod 3D berjalur berbeza dari casis ke casis.
  • Sentiasa minta matriks keserasian bertulis daripada pembekal sebelum menandatangani, dan sahkan sama ada bundle sistem yang dipetik termasuk cermin mata, pemancar, dan hak firmware.

Kadar Bingkai, Penyegaran Semula, dan Mengapa 144Hz Penting

Kadar penyegaran semula minimum yang boleh diterima untuk 3D tanpa kelipan pada pilihan ini ialah 96Hz setiap mata (192Hz gabungan). Apa-apa yang lebih rendah menyebabkan kelipan yang boleh dilihat, keletihan mata, dan sakit kepala — aduan B2C biasa dan pemandu pulangan B2B biasa. Casis produk moden kami dalam katalog DataMax menyokong 120Hz pada 1080p dan 1080p pada 144Hz untuk pembeli simulasi, dengan 3D UHD 4K penuh (3840×2160 pada 60Hz jujukan bingkai) dikhaskan untuk unit paparan laser fosfor premium melebihi 5000 ANSI lumens.

Piawaian, Input, dan Matriks Keserasian

Tiga piawaian mengawal saling kendali projektor pada tahun 2026:

  1. HDMI 2.1 dengan sokongan pembungkusan bingkai 3D mandatori — garis dasar untuk mana-mana unit OEM baharu.
  2. VESA Stereo — piawaian peringkat penyambung untuk rig CAVE dan simulasi berbilang projektor profesional.
  3. Penyahkodan Blu-ray 3D / MPEG-4 MVC — diperlukan untuk main balik sisi kandungan pada peranti yang disasarkan B2C.

Bagi pasukan perolehan B2B, risiko praktikal ialah projektor mungkin menerima input HDMI 2.1 tetapi hanya menyokong 3D pada 1080p 60Hz, jatuh ke 2D apabila sumber 3D 4K disambungkan. Kami sentiasa mengesyorkan pelanggan DataMax mengunci matriks kadar bingkai yang tepat sebelum menandatangani PO — langkah yang telah menyelamatkan beberapa rakan kongsi daripada kitaran pembuatan semula 12 minggu pada suku terakhir sahaja.

Cermin Mata, Pemancar, dan Aksesori

Active shutter 3D menggunakan cermin mata LCD berkuasa bateri yang secara bergantian menghalang setiap mata segerak dengan bingkai yang dipaparkan pada 96Hz, 100Hz, 120Hz, atau 144Hz. Produk ini dengan pantas menggantikan imej kiri dan kanan resolusi penuh, dan cermin mata terbuka dan tutup mengikut masa. Oleh kerana setiap mata menerima 1920×1080 penuh (atau 3840×2160 pada casis unit 4K), active shutter ialah format rujukan untuk simulasi kejuruteraan, pengimejan perubatan, dan visualisasi CAD. Pertukaran ialah kos setiap pengguna dan keperluan pemancar IR/RF/Bluetooth luaran atau terbina dalam.

Menentukan Saiz Penawaran Kami untuk Bilik, Skrin, dan Audiens

Pawagam rumah premium dengan projektor 8K dan skrin 120 inci

Pasif terterpolarisasi 3D membahagikan imej menggunakan penapis pengutuban bulat, membolehkan cermin mata pasif yang murah menyampaikan 3D stereoskopik tanpa bateri. Model pasif biasanya mengeluarkan dua imej serentak pada setengah resolusi menegak, sebab itulah pengguna pawagam rumah memanggil ini "3D HD penuh" sementara jurutera sering melihatnya sebagai "separuh resolusi setiap mata." Rakan kongsi OEM Datamax sering menerima RFQ yang meminta unit pawagam pasif untuk tempat melebihi 200 tempat duduk — jumlah di mana penjimatan kos cermin mata menjadi ketara.

Nisbah Lontaran, Offset, dan Geometri Pemasangan

DLP-Link ialah kaedah ketiga yang terbina dalam dalam banyak cipset DLP Texas Instruments. Pilihan ini membenamkan denyut penyegerakan secara langsung dalam selang cahaya putih antara bingkai, jadi cermin mata aktif yang serasi menerima pemasaan tanpa pemancar berasingan. DLP-Link popular dalam pendidikan kerana ia membuang satu kabel dan satu kekangan garis penglihatan IR daripada pemasangan.

Profil BilikLontaran DisyorkanLantai KecerahanKes Penggunaan Biasa
Bilik darjah kecil, 30 tempat dudukUST 0.25:13500 ANSIPendidikan pilihan ini
Dewan syarahan pertengahan, 80 tempat dudukPiawai 1.2:14500 ANSISyarahan produk kami
Pawagam / auditorium, 200+ tempat dudukLontaran jauh 1.5–2.0:16000 ANSIPawagam projektor
Simulasi / CAVEBerbilang saluran, cantuman tepi8000+ ANSISimulasi unit ini

Mengira ANSI Lumens untuk Persediaan 3D

Setiap kadar penyegaran semula minimum yang boleh diterima untuk 3D tanpa kelipan pada pilihan ini ialah 96Hz setiap mata (192Hz gabungan). Apa-apa yang lebih rendah menyebabkan kelipan yang boleh dilihat, keletihan mata, dan sakit kepala — aduan B2C biasa dan pemandu pulangan B2B biasa. Casis produk moden kami dalam katalog DataMax menyokong 120Hz pada 1080p dan 1080p pada 144Hz untuk pembeli simulasi, dengan 3D UHD 4K penuh (3840×2160 pada 60Hz jujukan bingkai) dikhaskan untuk unit paparan laser fosfor premium melebihi 5000 ANSI lumens.

Saluran Paip Kandungan, Format Media, dan Keserasian Sumber

Sistem ini hanya sebaik rantaian isyarat yang memberi makan kepadanya. Pada tahun 2026, format kandungan 3D dominan kekal sebagai Blu-ray 3D (MPEG-4 MVC), strim penyiaran sebelah-menyebelah dan atas-bawah, dan input HDMI 2.1 pembungkusan bingkai daripada PC permainan atau stesen kerja perubatan. Setiap format memberikan ujian tekanan yang berbeza pada penskala penawaran kami, dan spesifikasi perolehan mesti mengisytiharkan format mana yang dinyahkod secara natif oleh casis berbanding yang dipetakan semula secara terbang.

Pembungkusan Bingkai, Sebelah-menyebelah, dan Atas-bawah Dijelaskan

Pembungkusan bingkai menghantar imej mata kiri dan kanan resolusi penuh secara berurutan melalui HDMI, memerlukan produk ini yang menyokong 3D HDMI 1.4+ atau HDMI 2.1 dengan pembungkusan bingkai 3D didayakan. Sebelah-menyebelah dan atas-bawah memampatkan kedua-dua mata ke dalam satu bingkai pada setengah resolusi mendatar atau menegak; unit mesti meningkatkan dan memisahkannya. Bagi pembeli B2B yang menilai rakan kongsi OEM/ODM, kami mengesyorkan menentukan ketiga-tiga format dalam RFQ, kerana banyak platform model peringkat bajet melangkau pembungkusan bingkai untuk menjimatkan yuran pelesenan.

Sumber Kandungan yang Berbaloi Diuji dalam Makmal

Setiap kitaran pengesahan pra-penghantaran DataMax termasuk imbasan keserasian 12 sumber pada setiap kumpulan projektor 3D:

  1. HDMI 2.1 dengan sokongan pembungkusan bingkai 3D mandatori — garis dasar untuk mana-mana unit OEM baharu.
  2. VESA Stereo — piawaian peringkat penyambung untuk rig CAVE dan simulasi berbilang projektor profesional.
  3. Penyahkodan Blu-ray 3D / MPEG-4 MVC — diperlukan untuk main balik sisi kandungan pada peranti yang disasarkan B2C.

Dalam aliran kerja pembelian B2B, risiko praktikal ialah projektor mungkin menerima input HDMI 2.1 tetapi hanya menyokong 3D pada 1080p 60Hz, jatuh ke 2D apabila sumber 3D 4K disambungkan. Kami sentiasa mengesyorkan pelanggan DataMax mengunci matriks kadar bingkai yang tepat sebelum menandatangani PO — langkah yang telah menyelamatkan beberapa rakan kongsi daripada kitaran pembuatan semula 12 minggu pada suku terakhir sahaja.

Bagi pasukan perolehan B2B, menulis RFQ pada Q1 2026, laluan paling selamat ialah melampirkan tiga sumber kandungan teratas anda kepada brief teknikal dan menghendaki vendor OEM menandatangani setiap satu. Pasaran projektor 3D penuh dengan casis yang mengendalikan kandungan pengguna dengan sempurna dan kandungan profesional dengan teruk — dan sebaliknya juga benar. Mengunci keserasian pada peringkat RFQ melindungi jadual penghantaran 12 minggu anda dan pendedahan waranti hiliran anda.

Cara Memilih Projektor 3D yang Tepat untuk Penggunaan B2B Anda

Setiap casis sistem kosong jarang menjadi penyelesaian lengkap. RFQ harus menentukan sama ada pembekal membungkus cermin mata aktif (biasanya $45–$90 setiap pasang pada harga borong), pemancar IR atau RF, kabel penyegerakan USB, atau pemancar Bluetooth. Untuk penggunaan perusahaan melebihi 50 tempat duduk, pembeli OEM harus merundingkan harga volum cermin mata secara berasingan, kerana baris aksesori sering memacu 15–25% daripada jumlah kos projek.

Pasukan perolehan B2B sering perlu, menilai rakan kongsi OEM, perbualan kemudian beralih kepada terma komersial. Kuantiti pesanan minimum pada casis projektor 3D tersuai di DataMax bermula pada 200 unit, dengan masa petunjuk standard 8–12 minggu bergantung pada muatan firmware dan pelarasan optik. Polisi sampel menyokong kumpulan penilaian 2 unit berbayar yang dihantar dalam masa 15 hari perniagaan daripada pengesahan PO, dengan yuran sampel dipulangkan terhadap PO pengeluaran pertama 500 unit atau lebih. Terma ini adalah konsisten merentasi barisan projektor pawagam rumah kami dan julat projektor 3D proAV kami.

Senarai Semak Keputusan untuk Menyenaraipendekkan Projektor 3D

  • Sahkan resolusi natif 1080p atau 4K UHD; tolak mana-mana projektor 3D yang diiklankan hanya pada 480p natif.
  • Verifikasi penyahkodan pembungkusan bingkai 3D HDMI 1.4+, sebelah-menyebelah, dan atas-bawah pada lembaran spesifikasi.
  • Padankan output lumen ANSI dengan cahaya ambien: 3000 ANSI untuk bilik gelap, 4500 ANSI untuk cahaya campuran, 7000 ANSI+ untuk tempat dengan cahaya siang.
  • Validasi output pemancar DLP-Link atau active shutter 3D terhadap inventori cermin mata aktif yang anda sudah miliki.
  • Sahkan keputusan imbasan keserasian 12 sumber daripada OEM, termasuk sekurang-kurangnya satu sumber format profesional.

Jika projektor 3D yang disenarai pendek melepasi semua lima get, langkah seterusnya ialah perintis sebelah-menyebelah di tempat anda dengan kandungan sebenar anda. Kami secara rutin menghantar dua SKU projektor 3D yang bersaing kepada pembeli layak untuk ujian kepala-ke-kepala sebelum PO pengeluaran dikeluarkan. Untuk memulakan proses ini, minta sebut harga tersuai melalui meja perolehan kami atau semak matriks spesifikasi penuh pada halaman kategori projektor pawagam rumah kami.

Soalan Lazim

Apakah perbezaan antara teknologi projektor 3D active shutter dan pasif?

Memilih SKU yang tepat bermula dengan tiga pembolehubah fizikal: jarak lontaran, gandaan skrin, dan cahaya ambien. Kebanyakan pembeli B2B yang kami onboard di DataMax bertanya dahulu tentang output lumen, tetapi soalan pertama yang kami tanya balik ialah "apakah pepenjuru skrin dan berapa gelap bilik itu?" Produk 5000 ANSI lumen ini dalam bilik persidangan yang disinari matahari akan kelihatan malap apabila cermin mata active shutter memotong kecerahan yang dilihat setiap mata sebanyak kira-kira 60–70%. Casis yang sama di dewan syarahan kawalan cahaya pada lontaran 5m terhadap skrin 1.0-gandaan 120 inci akan menyampaikan imej 3D yang selesa untuk 40 penonton.

Bolehkah projektor 3D memainkan kandungan penstriman 4K UHD moden dalam 3D?

Ya, tetapi hanya jika projektor 3D menerima input HDMI 2.1 pembungkusan bingkai dan menurunkan skala isyarat 3D secara dalaman. Kebanyakan casis projektor 3D pengguna UHD 4K natif yang dijual pada tahun 2026 menyokong aliran kerja ini, dan dokumentasi DLP Texas Instruments mengesahkan laluan penurunan skala pada cipset 4K 0.47 inci dan 0.66 inci. Sahkan format tertentu sebelum mengeluarkan RFQ anda.

Berapa banyak ANSI lumens yang diperlukan oleh projektor 3D untuk skrin 200 inci?

Nisbah lontaran = jarak lontaran / lebar skrin. Untuk unit dengan kanta piawai 1.2:1, skrin 100 inci (2.54m) 16:9 memerlukan jarak kanta-ke-skrin 3.05m. Casis model lontaran ultra-pendek (UST), biasanya 0.25:1, terletak 50cm dari dinding dan digemari di bilik darjah di mana perancah siling adalah mustahil. Kami secara rutin menghantar unit pilihan UST kepada rakan kongsi OEM yang membina pengganti panel rata semua-dalam-satu untuk tender K–12, dengan MOQ bermula pada 200 unit dan masa petunjuk peralatan 6 minggu untuk pemegang kanta tersuai.

Adakah cermin mata 3D disertakan dengan pesanan OEM projektor 3D?

Profil BilikLontaran DisyorkanLantai KecerahanKes Penggunaan Biasa
Bilik darjah kecil, 30 tempat dudukUST 0.25:13500 ANSIPendidikan pilihan ini
Dewan syarahan pertengahan, 80 tempat dudukPiawai 1.2:14500 ANSISyarahan produk kami
Pawagam / auditorium, 200+ tempat dudukLontaran jauh 1.5–2.0:16000 ANSIPawagam projektor

Adakah DataMax menyokong firmware tersuai untuk SKU projektor 3D berjenama?

Ya, logo bootloader tersuai, bahasa menu, dan jadual lalai format 3D adalah piawai pada mana-mana pesanan OEM projektor 3D melebihi 500 unit. Kerja semula firmware mengambil masa 10–14 hari perniagaan dan diliputi semasa peringkat RFQ.

Konteks Industri: Permintaan Projektor 3D pada 2026

Satu peraturan berguna 2026 yang kami kongsi dengan pelanggan OEM kami: sasarkan 1.5× keperluan lumen 2D untuk active shutter 3D, kerana setiap mata hanya menerima cahaya daripada bingkai yang sepadan. Untuk skrin 200 inci pada gandaan 1.2 yang memerlukan 30 fL dalam 2D, rancang untuk peranti yang dinilai pada 7000–8000 ANSI lumens dan bukannya 5500 ANSI yang dicadangkan oleh spesifikasi 2D. Dokumentasi cipset DLP Texas Instruments mengesahkan keperluan ruang tambahan ini untuk mana-mana reka bentuk projektor DLP-Link atau active shutter (Texas Instruments DLP).

Penutup

Pembelian projektor 3D yang boleh dipercayai adalah hasil pemadanan spesifikasi yang berdisiplin, pengesahan kandungan, dan penjajaran terma komersial — bukan semakan tuntutan pemasaran. DataMax menyokong proses ini dari RFQ hingga selepas jualan dengan sumber kejuruteraan yang didedikasikan untuk program OEM dan ODM.

Bersedia untuk menentukan skop penggunaan projektor 3D anda yang seterusnya? Minta sebut harga tersuai atau semak kategori projektor pawagam rumah kami untuk membandingkan casis sebelah-menyebelah.

Troli Anda
Pengalaman anda di tapak ini akan bertambah baik dengan membenarkan kuki Polisi Kuki