Publikováno: srp 28, 2026 - 136 Zobrazení
Schopnost 3D vysvětlena: Technický průvodce 2026
Zákazník vstoupí na schůzku a požádá o cenovou nabídku na specifikační list 3D projektoru bez značky, bez rozpočtu a pouze s frází „aktivní závěrka, 120 Hz“. O dvacet minut později nákupní oddělení zjistí, že dodavatel nacenil pasivní polarizovanou domácí kinoprojekci, a ne podnikový 3D projektor, který integrator skutečně potřebuje. K takovým neshodám dochází každý týden a obvykle začínají jednou věcí: nejasností ohledně toho, co „schopnost 3D“ vlastně znamená na papíře.
Zákazník vstoupí na schůzku a požádá o cenovou nabídku na specifikační list 3D projektoru bez značky, bez rozpočtu a pouze s frází „aktivní závěrka, 120 Hz“. O dvacet minut později nákupní oddělení zjistí, že dodavatel nacenil pasivní polarizovanou domácí kinoprojekci, a ne podnikový 3D projektor, který integrator skutečně potřebuje. K takovým neshodám dochází každý týden a obvykle začínají jednou věcí: nejasností ohledně toho, co „schopnost 3D“ vlastně znamená na papíře.
Související zdroje: DataMax smart projector store · Technologický průvodce DLP vs LCD vs LCoS
Stručně
Zákazníci OEM často potřebují,r product options in 2026, specifikační list již není čistým signálem. Tři různé technologie 3D synchronizace, dvě polarizační metody, několik variant snímkové frekvence a rostoucí seznam 3D-kompatibilních vstupů sedí na stejném řádku datového listu. Tento průvodce rozebírá, co který termín znamená, jaké standardy platí a jak by měly B2B nákupní týmy interpretovat čísla před vydáním RFQ. Na konci budete přesně vědět, které specifikační řádky vyžadovat, které ignorovat a jak prověřit jakoukoli cenovou nabídku projektoru.
Jak funguje schopnost 3D na moderní naší nabídce
Tři synchronizační technologie, které uvidíte na datovém listu
Každá the SKU, která se dnes dodává, používá jednu ze tří metod k doručení samostatných obrazů pro levé a pravé oko. Pochopení tohoto rozdílu je největší úsporou času v jakékoli konverzaci o RFQ.
Aktivní závěrka 3D používá LCD brýle napájené bateriemi, které střídavě blokují každé oko synchronizovaně se snímky zobrazenými při 96 Hz, 100 Hz, 120 Hz nebo 144 Hz. Tento produkt rychle střídá plně rozlišené levé a pravé obrazy a brýle se ve správný čas otevírají a zavírají. Protože každé oko přijímá plných 1920×1080 (nebo 3840×2160 na 4K the unit chassis), aktivní závěrka je referenčním formátem pro inženýrskou simulaci, lékařské zobrazování a CAD vizualizaci. Nevýhodou jsou náklady na uživatele a potřeba externího nebo vestavěného IR/RF/Bluetooth vysílače.
Pasivní polarizované 3D rozděluje obraz pomocí kruhových polarizačních filtrů, což umožňuje levným pasivním brýlím dodávat stereoskopické 3D bez baterií. Pasivní the model obvykle vydává dva simultánní obrazy v polovičním vertikálním rozlišení, což je důvod, proč uživatelé domácího kina nazývají toto „full HD 3D“, zatímco inženýři to často vidí jako „half-res per eye“. Partneři OEM společnosti Datamax často dostávají RFQ požadující pasivní kinoprojektory pro prostory nad 200 míst — objem, kde se úspora nákladů na brýle stává významnou.
- Tato jednotka není jednou produktovou kategorií — je to funkční vrstva, která sedí na DLP, 3LCD nebo laser phosphor display enginech, a tento termín pokrývá nejméně tři odlišné synchronizační technologie.
- Aktivní závěrka 3D zůstává dominantním formátem pro podnikové, vzdělávací a simulační nasazení the device; pasivní polarizované systémy cílí na domácí kino a velké instalační prostory.
- Snímková frekvence, kompatibilita obnovovací frekvence (96 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 144 Hz) a protokol 3D synchronizace (DLP-Link, VESA Stereo, IR, RF, Bluetooth) jsou čtyři specifikační řádky, které skutečně rozhodují, zda tento projektor bude fungovat ve vašem zařízení.
- Pro kupující OEM a B2B v roce 2026 je kritickým nákupním rizikem kompatibilita vstupů — ne hrubý jas — protože HDMI 2.1, HDCP 2.3 a frekvenčně omezené 3D režimy se liší šasi od šasi.
- Vždy si před podpisem vyžádejte písemnou matici kompatibility od dodavatele a potvrďte, zda nabízený the system bundle zahrnuje brýle, vysílač a práva k firmwaru.
Snímková frekvence, obnovovací frekvence a proč na 144 Hz záleží
Minimální přijatelná obnovovací frekvence pro bezblikavé 3D na this option je 96 Hz na oko (192 Hz kombinovaně). Cokoli nižšího způsobuje viditelné blikání, únavu očí a bolesti hlavy — častá stížnost B2C a častý důvod vratek B2B. Moderní our product chassis v katalogu DataMax podporují 120 Hz při 1080p a 1080p při 144 Hz pro simulační kupující, s plným 4K UHD 3D (3840×2160 při 60 Hz frame-sequential) vyhrazeným pro prémiové laser phosphor display jednotky nad 5000 ANSI lumenů.
Standardy, vstupy a matice kompatibility
Tři standardy řídí interoperabilitu projektorů v roce 2026:
- HDMI 2.1 s povinnou podporou 3D frame-packing — základ pro jakoukoli novou this unit OEM sestavu.
- VESA Stereo — standard na úrovni konektorů pro profesionální multi-projektor CAVE a simulační rigy.
- Blu-ray 3D / MPEG-4 MVC dekódování — vyžadováno pro přehrávání obsahu na B2C-cíleném the device.
Pro B2B nákupní týmy je praktickým rizikem, že projektor může přijmout HDMI 2.1 vstup, ale podporuje 3D pouze při 1080p 60 Hz, přičemž přepne na 2D v okamžiku připojení 4K 3D zdroje. Vždy doporučujeme klientům DataMax uzamknout přesnou matici snímkových frekvencí před podpisem PO — krok, který v posledním čtvrtletí ušetřil několik partnerů 12týdenní cyklus přepracování nástrojů.
Brýle, vysílače a příslušenství
Aktivní závěrka 3D používá LCD brýle napájené bateriemi, které střídavě blokují každé oko synchronizovaně se snímky zobrazenými při 96 Hz, 100 Hz, 120 Hz nebo 144 Hz. Tento produkt rychle střídá plně rozlišené levé a pravé obrazy a brýle se ve správný čas otevírají a zavírají. Protože každé oko přijímá plných 1920×1080 (nebo 3840×2160 na 4K the unit chassis), aktivní závěrka je referenčním formátem pro inženýrskou simulaci, lékařské zobrazování a CAD vizualizaci. Nevýhodou jsou náklady na uživatele a potřeba externího nebo vestavěného IR/RF/Bluetooth vysílače.
Dimenzování naší nabídky pro místnost, plátno a publikum

Pasivní polarizované 3D rozděluje obraz pomocí kruhových polarizačních filtrů, což umožňuje levným pasivním brýlím dodávat stereoskopické 3D bez baterií. Pasivní the model obvykle vydává dva simultánní obrazy v polovičním vertikálním rozlišení, což je důvod, proč uživatelé domácího kina nazývají toto „full HD 3D“, zatímco inženýři to často vidí jako „half-res per eye“. Partneři OEM společnosti Datamax často dostávají RFQ požadující pasivní kinoprojektory pro prostory nad 200 míst — objem, kde se úspora nákladů na brýle stává významnou.
Throw ratio, offset a instalační geometrie
DLP-Link je třetí metoda vestavěná do mnoha chipsetů Texas Instruments DLP. Tato volba vkládá synchronizační impuls přímo do bílého světelného intervalu mezi snímky, takže kompatibilní aktivní brýle přijímají časování bez samostatného vysílače. DLP-Link je populární ve vzdělávání, protože odstraňuje jeden kabel a jedno omezení IR přímé viditelnosti z instalace.
| Profil místnosti | Doporučený throw | Minimální jas | Typický případ použití |
|---|---|---|---|
| Malá učebna, 30 míst | UST 0.25:1 | 3500 ANSI | Vzdělávání this option |
| Střední posluchárna, 80 míst | Standardní 1.2:1 | 4500 ANSI | Přednáška our product |
| Kino / auditorium, 200+ míst | Dlouhý throw 1.5–2.0:1 | 6000 ANSI | Kino the projector |
| Simulace / CAVE | Multi-kanál, edge-blending | 8000+ ANSI | Simulace this unit |
Výpočet ANSI lumenů pro 3D sestavu
Každá minimální přijatelná obnovovací frekvence pro bezblikavé 3D na this option je 96 Hz na oko (192 Hz kombinovaně). Cokoli nižšího způsobuje viditelné blikání, únavu očí a bolesti hlavy — častá stížnost B2C a častý důvod vratek B2B. Moderní our product chassis v katalogu DataMax podporují 120 Hz při 1080p a 1080p při 144 Hz pro simulační kupující, s plným 4K UHD 3D (3840×2160 při 60 Hz frame-sequential) vyhrazeným pro prémiové laser phosphor display jednotky nad 5000 ANSI lumenů.
Obsahový pipeline, mediální formáty a kompatibilita zdrojů
Systém je jen tak dobrý, jak dobrý je signálový řetězec, který jej napájí. V roce 2026 zůstávají dominantními 3D obsahovými formáty Blu-ray 3D (MPEG-4 MVC), side-by-side a top-bottom vysílací streamy a frame-packed HDMI 2.1 vstup z herních PC nebo lékařských pracovních stanic. Každý formát představuje jiný zátěžový test pro our offering scaler a nákupní specifikace musí deklarovat, které formáty šasi dekóduje nativně a které přemapovává za běhu.
Frame-packing, side-by-side a top-bottom vysvětleny
Frame-packing posílá plně rozlišené obrazy levého a pravého oka sekvenčně přes HDMI, vyžadující this product, který podporuje HDMI 1.4+ 3D nebo HDMI 2.1 s povoleným 3D frame packing. Side-by-side a top-bottom komprimují obě oči do jednoho snímku v polovičním horizontálním nebo vertikálním rozlišení; jednotka je musí zvětšit a oddělit. Pro B2B kupující hodnotící partnery OEM/ODM doporučujeme specifikovat všechny tři formáty v RFQ, protože mnoho budget-tier the model platforem přeskočí frame-packing pro úsporu na licenčních poplatcích.
Zdroje obsahu, které stojí za testování v laboratoři
Každý validační cyklus DataMax před odesláním zahrnuje 12-zdrojový test kompatibility na každé 3D projektorové šarži:
- HDMI 2.1 s povinnou podporou 3D frame-packing — základ pro jakoukoli novou this unit OEM sestavu.
- VESA Stereo — standard na úrovni konektorů pro profesionální multi-projektor CAVE a simulační rigy.
- Blu-ray 3D / MPEG-4 MVC dekódování — vyžadováno pro přehrávání obsahu na B2C-cíleném the device.
V B2B nákupních procesech je praktickým rizikem, že projektor může přijmout HDMI 2.1 vstup, ale podporuje 3D pouze při 1080p 60 Hz, přičemž přepne na 2D v okamžiku připojení 4K 3D zdroje. Vždy doporučujeme klientům DataMax uzamknout přesnou matici snímkových frekvencí před podpisem PO — krok, který v posledním čtvrtletí ušetřil několik partnerů 12týdenní cyklus přepracování nástrojů.
Pro B2B nákupní týmy píšící RFQ v Q1 2026 je nejbezpečnější cestou připojit své tři hlavní zdroje obsahu k technickému briefu a vyžadovat, aby je OEM dodavatel na každý jednotlivě odsouhlasil. Trh 3D projektorů je plný šasi, která perfektně zvládají spotřebitelský obsah a špatně profesionální obsah — a opak je také pravdou. Uzamčení kompatibility ve fázi RFQ chrání váš 12týdenní dodací plán a vaši následnou expozici záruky.
Jak vybrat správný 3D projektor pro vaše B2B nasazení
Každé holé the system chassis je zřídka kompletním řešením. RFQ by měl specifikovat, zda dodavatel přibaluje aktivní brýle (typicky $45–$90 za pár ve velkoobchodě), IR nebo RF vysílače, USB synchronizační kabely nebo Bluetooth vysílače. Pro podnikové rollouty nad 50 míst by měli kupující OEM vyjednat objemové ceny brýlí samostatně, protože příslušenství často tvoří 15–25 % celkových nákladů projektu.
B2B nákupní týmy často potřebují, při hodnocení partnerů OEM, se konverzace poté přesune k obchodním podmínkám. Minimální objednací množství na přizpůsobeném 3D projektorovém šasi v DataMax začíná na 200 jednotkách, se standardní dodací lhůtou 8–12 týdnů v závislosti na firmwarové zátěži a optických úpravách. Politika vzorků podporuje placenou 2-jednotkovou evaluační šarži odeslanou do 15 pracovních dnů od potvrzení PO, s poplatky za vzorky odečtenými proti první produkční PO 500 a více jednotek. Tyto podmínky jsou konzistentní napříč naší řadou domácích kinoprojektorů i naším proAV 3D projektorovým portfoliem.
Kontrolní seznam rozhodnutí pro zúžení výběru 3D projektoru
- Potvrďte nativní rozlišení 1080p nebo 4K UHD; odmítněte jakýkoli 3D projektor inzerovaný pouze s nativním 480p.
- Ověřte HDMI 1.4+ 3D frame-packing, side-by-side a top-bottom dekódování na specifikačním listu.
- Přiřaďte výstup ANSI lumenů k okolnímu světlu: 3000 ANSI pro tmavé místnosti, 4500 ANSI pro smíšené světlo, 7000 ANSI+ pro prostory s denním světlem.
- Ověřte výstup DLP-Link nebo aktivní závěrky 3D vysílače proti inventáři aktivních brýlí, který již vlastníte.
- Potvrďte výsledky 12-zdrojového testu kompatibility od OEM, včetně alespoň jednoho profesionálního zdroje formátu.
Pokud vybraný 3D projektor projde všemi pěti branami, dalším krokem je pilotní test vedle sebe ve vašem prostoru s vaším skutečným obsahem. Běžně posíláme dva konkurenční 3D projektorové SKU kvalifikovaným kupujícím pro head-to-head testování před vydáním produkční PO. Chcete-li tento proces zahájit, vyžádejte si vlastní cenovou nabídku prostřednictvím našeho nákupního oddělení nebo si prohlédněte plnou matici specifikací na stránce kategorie domácích kinoprojektorů.
Často kladené otázky
Jaký je rozdíl mezi technologií aktivní závěrky a pasivního 3D projektoru?
Výběr správného SKU začíná třemi fyzikálními proměnnými: projekční vzdálenost, zisk plátna a okolní světlo. Většina B2B kupujících, které onboardujeme v DataMax, se ptá nejprve na výstup lumenů, ale první otázka, kterou my pokládáme zpět, je „jaká je úhlopříčka plátna a jak tmavá je místnost?". 5000 ANSI lumenů this product v konferenční místnosti zalévané sluncem bude vypadat tmavě, jakmile aktivní závěrkové brýle sníží vnímaný jas na oko zhruba o 60–70 %. Stejné šasi ve světlem řízené posluchárně při 5m throw proti 1.0-ziskovému 120palcovému plátnu dodá pohodlný 3D obraz pro 40 diváků.
Může 3D projektor přehrávat moderní 4K UHD streamovaný obsah ve 3D?
Ano, ale pouze pokud 3D projektor přijímá frame-packed HDMI 2.1 vstup a interně downscaleuje 3D signál. Většina nativních 4K UHD spotřebitelských 3D projektorových šasi prodávaných v roce 2026 tento pracovní postup podporuje a dokumentace Texas Instruments DLP potvrzuje cestu downscalingu na 0,47-palcových a 0,66-palcových 4K chipsetech. Před vydáním RFQ potvrďte konkrétní formát.
Kolik ANSI lumenů potřebuje 3D projektor pro 200palcové plátno?
Throw ratio = projekční vzdálenost / šířka plátna. Pro the unit se standardním 1.2:1 objektivem potřebuje 100palcové (2,54 m) 16:9 plátno 3,05 m vzdálenost čočka-plátno. Ultra-short throw (UST) the model šasi, typicky 0.25:1, jsou 50 cm od stěny a jsou preferována v učebnách, kde je stropní zavěšení nemožné. Běžně posíláme UST the option jednotky OEM partnerům budujícím all-in-one náhrady flat-panelů pro tendre K–12, s MOQ od 200 jednotek a 6týdenní dodací lhůtou nástrojů pro vlastní držáky objektivů.
Jsou 3D brýle součástí OEM objednávky 3D projektoru?
| Profil místnosti | Doporučený throw | Minimální jas | Typický případ použití |
|---|---|---|---|
| Malá učebna, 30 míst | UST 0.25:1 | 3500 ANSI | Vzdělávání this option |
| Střední posluchárna, 80 míst | Standardní 1.2:1 | 4500 ANSI | Přednáška our product |
| Kino / auditorium, 200+ míst | Dlouhý throw 1.5–2.0:1 | 6000 ANSI | Kino the projector |
| Simulace / CAVE | Multi-kanál, edge-blending | 8000+ ANSI | Simulace this unit |
Podporuje DataMax vlastní firmware pro značkové 3D projektorové SKU?
Ano, vlastní bootloader loga, jazyky menu a výchozí tabulky 3D formátů jsou standardem u jakékoli OEM objednávky 3D projektoru nad 500 jednotek. Přepracování firmwaru trvá 10–14 pracovních dnů a je specifikováno ve fázi RFQ.
Kontext odvětví: Poptávka po 3D projektorech v roce 2026
Jedno užitečné pravidlo roku 2026, které sdílíme s našimi OEM klienty: cílte na 1,5× požadavek 2D lumenů pro aktivní závěrku 3D, protože každé oko přijímá pouze světlo ze svého odpovídajícího snímku. Pro 200palcové plátno při zisku 1,2 vyžadující 30 fL ve 2D plánujte the device dimenzovaný na 7000–8000 ANSI lumenů spíše než 5500 ANSI, které by navrhovala 2D specifikace. Dokumentace chipsetů DLP od Texas Instruments potvrzuje tento požadavek na rezervu pro jakýkoli design DLP-Link nebo aktivní závěrky this projector (Texas Instruments DLP).
Závěr
Spolehlivý nákup 3D projektoru je výsledkem disciplinovaného přiřazení specifikací, validace obsahu a sladění obchodních podmínek — ne recenze marketingových tvrzení. DataMax podporuje tento proces od RFQ přes poprodejní servis s inženýrskými zdroji věnovanými programům OEM a ODM.
Připraveni definovat rozsah vašeho dalšího nasazení 3D projektoru? Vyžádejte si vlastní cenovou nabídku nebo si prohlédněte naši kategorii domácích kinoprojektorů pro srovnání šasi vedle sebe.
