En køber, der vurderer hjemmebio-projektorer til en 2026-opdateringscyklus, støder konstant ind i den samme mur: hvert spec-ark reklamerer for 3D-understøttelse, men to fuldstændigt

Slået op den: maj 28, 2026 - 162 Visninger

aktiv 3D: 2026 sammenligningsguide

Aktiv 3D: Sammenligningsguide 2026

En indkøber, der vurderer hjemmebiograf-projektorer til en opdateringscyklus i 2026, støder hele tiden på den samme mur: alle datablade reklamerer med 3D-understøttelse, men to helt forskellige teknologier gemmer sig bag den betegnelse. Aktiv 3D-projektorer bruger batteridrevne lukkerglas, der er synkroniseret med skærmen, mens passive 3D-systemer er afhængige af polariseringsfiltre og billige briller i biografstil. At vælge den forkerte teknologi betyder, at man fordobler sit tilbehørsbudget, begrænser lysstyrken eller låser sig selv ude fra det HDMI 2.1-økosystem, som ens downstream-kunder faktisk ønsker. Denne guide nedbryder beslutningen mellem aktiv og passiv 3D med de specifikationsniveaudata, som et OEM-indkøbsteam eller en velinformeret forbruger har brug for, før de underskriver en indkøbsordre i 2026.

Højdepunkter

  • Aktive 3D-projektorer leverer fuld 1080p-opløsning pr. øje via lukkerglas og er fortsat det dominerende format på det HDMI-tilsluttede hjemmebiografmarked i 2026.
  • Passiv 3D reducerer brilleomkostningerne til omkring 2-5 USD pr. par, men halverer den vertikale opløsning på standarddisplays, et kompromis, som de fleste B2B-købere afviser til premium-SKU'er.
  • Det aktive 3D-lysstyrketab er i gennemsnit 70-80 %, når lukkerne aktiveres; laserfosfor-lysmotorer opvejer nu dette med en lysstyrke på 4500-6000 ANSI lumen.
  • For OEM-købere medfører vores aktive 3D-produkt højere MOQ-forpligtelser for tilbehør (typisk 500-1000 brilleordrer), men åbner for stærkere marginer på bundtede SKU'er.
  • Projektor-roadmappen for 2026 er centreret omkring 4K UHD ved 120Hz med bagudkompatibel RF-synkronisering, der forlænger produktets livscyklus til over 36 måneder.

Hvad aktiv 3D faktisk betyder i en 2026-projektor

Radardiagram der sammenligner 2 projektormodeller på 6 dimensioner

Sådan fungerer lukker-synkroniseringsteknologien

Aktiv 3D-projektionen skifter mellem billeder til venstre og højre øje ved mindst 96Hz (typisk 120Hz i 2026-enheder), hvor batteridrevne LCD-lukkerglas blokerer det modsatte øje i præcis synkronisering. Projektoren udsender et infrarødt eller RF-synkroniseringssignal, der fortæller hvert par briller, hvornår venstre linse skal mørkne i forhold til højre linse. Da hvert øje modtager hele billedet sekventielt, bevarer denne aktive 3D-projektor den native 1920x1080-opløsning pr. øje på en 1080p-lysmotor, og den fulde 3840x2160-opløsning pr. øje på en 4K UHD-lysmotor. For en OEM-køber, der vurderer et DataMax-engrosparti, er dette vigtigt, fordi markedsføringspåstanden "Full HD 3D" kun er teknisk ærlig, når den beskriver det aktive 3D-system; passive systemer kan ikke fremsætte dette krav uden forbehold.

Synkroniseringslinket kører typisk ved 60Hz eller 120Hz-bærefrekvens på RF-båndet, hvor nyere enheder anvender Bluetooth Low Audio-koordinationsprofiler for at reducere interferens med nærliggende soundbars. Ifølge Consumer Technology Association angav over 78 % af de hjemmebiografprojektorer, der blev sendt til nordamerikansk detailhandel i 2025, aktiv 3D-lukkerunderstøttelse som den primære 3D-kompatibilitetstilstand, mens passiv stort set var forbeholdt kommercielle biografinstallationer og et nicheuddannelsessegment.

Hvor vores aktive 3D-tilbud passer ind i den aktuelle projektor-3D-sammenligning

Inden for enhver ærlig projektor-3D-sammenligning i 2026 har den aktive 3D-SKU stadig tre målbare fordele:

  1. Opløsning pr. øje matcher panelets native specifikation.
  2. Kompatibilitet med eksisterende HDMI 2.1-kilder, herunder PlayStation 5, Xbox Series X og nuværende generation af UHD Blu-ray-afspillere.
  3. Grænseoverskridende lovgivningsmæssig accept: aktive 3D-briller med FCC Part 15-certificering sendes frit på tværs af markederne i Nordamerika, EU og APAC uden den RF-gentestning i de enkelte lande, som nogle passive polariserede systemer kræver.

Passiv 3D bruger derimod faste polariseringsfiltre enten ved projektorlinsen eller på en specialiseret skærmoverflade. Brillerne indeholder ingen elektronik og koster en brøkdel af aktive briller, hvilket er grunden til, at kommercielle biografier har anvendt formatet i årtier. Kompromiset er reelt og målbart: på et standard 1080p DLP- eller 3LCD-panel deler passiv 3D de vertikale adresserbare linjer mellem øjnene, så den effektive opløsning falder til 540p pr. øje på en 1080p-chip. Vi hos DataMax ser ofte, at B2B-købere undervurderer dette, når de sammenligner linjeposter på indkøbsstadiet, og derefter overkompenserer ved at bestille 4K-paneler, de faktisk ikke havde brug for til den passive kanal.

Hvorfor aktiv 3D forbliver OEM-standarden

For OEM-indkøbsteams, der kører vores standard 12-ugers produktionscyklus, leverer den aktive 3D-model en renere stykliste. DLP-chippen eller 3LCD-panelet leveres native kompatibelt, synkroniseringssenderen er en enkelt lavpris IR- eller RF-modul, og de RF-certificerede briller indkøbes fra en stabil leverandørbase i Shenzhen og Dongguan. Enhedsøkonomien ender med cirka 14-22 USD i BOM-tillæg pr. aktiv 3D-aktiveret SKU versus 4-7 USD for passiv, men tilbehørs-attach-raten retfærdiggør forskellen: vi ser rutinemæssigt 1,6-1,9 par briller solgt pr. projektor i aktive 3D-bundter, hvor passiv attach i gennemsnit ligger under 0,4 par.

Det andet indkøbsgreb er certificering. Aktive 3D-briler solgt til EU skal bære et CE RED (Radio Equipment Directive)-mærke, mens passive briler typisk kun kræver et generelt produktsikkerhedsmærke. For B2B-købere, der sender til flere regioner under en enkelt SKU, amortiseres CE RED-arbejdet over hele produktionsserien, hvilket sænker compliance-omkostningen pr. enhed til omkring 0,40 USD ved 5000-enheds MOQ. Dette tal falder yderligere ved 10.000 enheder, hvilket er grunden til, at de fleste DataMax-engrosprogrammer rettet mod projektorer specificerer en 5000-enheds MOQ som cost-optimization-tærskel.

Endelig firmware. Den aktive 3D-synkroniseringshåndtering lever i projektorens scalar-chipsæt, hvilket betyder, at en enkelt firmwareopdatering kan tilføje frame-rate-interpolationstilstande, reducere crosstalk eller aktivere 4K UHD 3D ved 60Hz pr. øje på kompatible paneler. Passiv 3D, der for det meste er optisk, kan ikke opgraderes efter forsendelse. For en aktiv 3D-projektor i 2026 i vores katalog er det forventede firmware-supportvindue 36-48 måneder, hvilket matcher den afskrivningscyklus, de fleste forhandlere anvender på mellemsegment-hjemmebiograf-SKU'er.

Aktive 3D-lukkerglas synkroniseret med en laserfosfor-projektorlysmotor i et DataMax OEM-laboratorium

Aktiv 3D vs Passiv 3D: Spec-for-spec-nedbrydning

Den reneste måde for B2B-indkøbsteams at afgøre spørgsmålet om vores aktive 3D-tilbud vs passiv 3D er at stille de to formater op mod målbare projektor-specifikationer. Tabellen nedenfor trækker på data fra vores interne testlaboratorium, krydsrefereret mod Texas Instruments' DLP Cinema-specifikationsark og 3LCD-hvidbogsarkivet hos ProjectorCentral, som vi begge bruger som basisreferencer, når vi kvalificerer nye OEM-paneler.

SpecifikationAktiv 3D-SKU (RF-lukker)Passiv 3D (polariseret)
Effektiv opløsning pr. øje (1080p-panel)1920x10801920x540
Effektiv opløsning pr. øje (4K UHD-panel)3840x21603840x1080
Opdateringshastighed pr. øje (typisk)60Hz - 120Hz60Hz fast
Brille-enhedsomkostning (engros, 2026)14 - 22 USD4 - 7 USD
Brille-batterilevetid60 - 120 timerIkke relevant (ingen elektronik)
SynkroniseringsmetodeIR- eller RF-senderIngen (optisk filter)
Crosstalk ved 120HzUnder 1,2 %4 % - 8 %
FCC Part 15 / CE RED påkrævetJaNej
Firmware kan opgraderes efter forsendelseJaNej
Anbefalet MOQ for cost-paritet5.000 enheder1.000 enheder

For B2C-købere, der læser den samme tabel, er de to tal, der betyder mest, effektiv opløsning pr. øje og crosstalk. Den aktive 3D-kolonne fordobler de adresserbare pixels pr. øje på hvert panel, vi sender, og crosstalk-forskellen udvides ved højere opdateringshastigheder, hvor bevægelsestungt indhold afslører artefakterne mest aggressivt.

Hvordan vi måler aktiv 3D-ydeevne hos DataMax

Vores Shenzhen QA-laboratorium kører en standardiseret 12-punkts aktiv 3D-validering på hvert DLP- og 3LCD-panel, der indgår i vores OEM-katalog. Hver enhed kontrolleres for synkroniseringshåndteringslatens, venstre/højre kanalseparation ved 60Hz og 120Hz samt crosstalk ved hjælp af et Konica Minolta LS-110-luminansmeter parret med en 3D-testpatterngenerator. Pass-grænsen for den aktive 3D-SKU er under 1,5 % crosstalk over de centrale 80 % af billedet, med hjørnezoner begrænset til 2,2 %. Vi har afvist paneler, der ramte det globale gennemsnit, men fejlede hjørnetesten, fordi seere, der sidder i kanten af sofaen, lægger mærke til hjørneartefakter, før de lægger mærke til centerskarphed.

Dette er en af grundene til, at vi anbefaler aktiv 3D til købere, der sigter mod hjemmebiograf- og premium-stue-segmentet, og passiv 3D kun til kommercielle installationer med mange siddepladser, hvor den optiske enkelhed opvejer opløsningskompromiset. For en 30-sæders venue, hvor seere sidder i varierende vinkler, slår den polariserede ensartethed lukkersynkronisering. For en 4-sæders stue med en 120-tommer laserfosfor-skærm vinder vores aktive 3D-produkt på alle akser undtagen tilbehørsomkostninger.

Aktiv 3D-projektor 2026: Hvad der er ændret, og hvad købere bør holde øje med

2026-aktiv 3D-cyklen er det første fulde år, hvor flere længe ventede standarder landede i forsendelsesklart silicium. HDMI 2.1a-specifikationen færdiggjorde sine 3D-signaludvidelser i slutningen af 2024, og inden Q2 2025 havde både Texas Instruments og Sony Semiconductor referencedesigns, der understøtter 4K UHD aktiv 3D ved 60Hz pr. øje via et enkelt HDMI 2.1-kabel. For OEM-købere, der opbygger 2026 aktiv 3D-projektor-lineups, eliminerer dette den dobbeltkabel-workaround, der tidligere krævede to HDMI 1.4-indgange og en brugerdefineret scalar.

Vi har integreret de nye referencedesigns i tre aktive 3D-SKU'er i vores nuværende katalog. Flagskibet leverer 4500 ANSI lumen med en 0,47-tommer DMD, en input lag på 32ms velegnet til PlayStation 5 og Xbox Series X ved 4K 60Hz 3D, og en 36-måneders firmware-supportforpligtelse. Engros FOB Shenzhen for denne SKU lander på 1.180 USD i 5.000-enheds-volumener, med en 12-ugers produktionsledetid fra PO til ex-works-forsendelse.

Tilbehørs-attach-rate-matematikken for 2026 aktiv 3D-bundter

Attach rate for tilbehør er det målepunkt, der afgør, om den aktive 3D-SKU giver mening som standardkanal for din detail- eller distributionsforretning. I vores 2025-forsendelsesdata, der dækker omkring 38.000 aktive 3D-projektorenheder på tværs af Nordamerika, EU og APAC, var den gennemsnitlige attach rate 1,74 par briller pr. projektor. Fordelingen så således ud: 41 % af køberne købte præcis to par, 28 % købte tre par, og 19 % købte fire eller flere par til familie- eller småvenuebrug. Kun 12 % af de aktive 3D-projektorkøbere købte nul par briller, og denne kohorte var stærkt overvægtet mod kommercielle købere, der allerede ejede RF-briler fra en tidligere installation.

For OEM-købere, der planlægger et aktiv 3D-bundt i 2026, er det praktiske råd at dimensionere den medfølgende brillepakke til 2 par og have en 4-pak og 8-pak tilbehør-SKU på lager separat. Til vores engrospriser tilføjer et 2-pak-bundt 28-32 USD til projektorens BOM, mens det løfter detailhandlens ASP med 79 USD, hvilket er den reneste marginudvidelse, vi har målt på nogen featuretilføjelse i år.

Regionale compliance-kontrolpunkter for aktiv 3D i 2026

Aktive 3D-briler krydser grænser under tre regulatoriske regimer, som vi løbende overvåger for vores OEM-partnere. Nordamerika er underlagt FCC Part 15 Subpart C for 2,4GHz- og 5GHz-RF-varianterne, EU under CE RED (2014/53/EU), og APAC-markederne under en lappetæppe, der inkluderer Japans MIC-typecertificering, Koreas KC-mærke og Australiens ACMA RCM. For B2B-købere, der sender en enkelt SKU til alle tre regioner, er den omkostningseffektive vej et universalt RF-modul testet mod alle fire standarder i en enkelt TUV- eller Intertek-laboratoriecyklus. Ved vores 5.000-enheds MOQ tilføjer denne konsoliderede certificering 0,40 USD pr. enhed til BOM'en, faldende til omkring 0,18 USD ved 10.000 enheder.

For OEM-købere, der vurderer, om aktiv 3D hører hjemme i deres 2026-katalog, er den regulatoriske konsolidering det sidste argument, der lukker hullet til passiv på tilbehørscompliance-omkostninger. Vi har udgivet vores regionale certificeringsmatrix på forespørgsel for seriøse købere, og vores B2B-salgsingeniører kan gennemgå de specifikke MIC- eller KC-indsendelseskrav for Japan og Korea med dit indkøbsteam, hvis din måldistribution inkluderer disse markeder.

Sådan vælger du den rette aktive 3D-partner til din 2026-lineup

Indkøbsbeslutninger om aktiv 3D-hardware har længere haler end de fleste projektor-kategorier, fordi RF-billeøkosystemet, firmware-roadmappen og den regionale certificeringsstak alle følger med SKU'en. For B2B-teams, der evaluerer aktiv 3D i 2026, plejer tre udvælgelseskriterier at afgøre vindere fra shortlisten.

OEM-evalueringstjekliste til aktiv 3D-sourcing

  1. Bekræftet 4K UHD aktiv 3D ved 60Hz pr. øje via et enkelt HDMI 2.1-kabel, ikke en dobbelt-HDMI-workaround.
  2. Dokumenteret RF-brilleprotokol med offentlige firmwareopdateringsforpligtelser på mindst 36 måneder.
  3. Konsolideret regional certificering på tværs af FCC, CE RED, MIC, KC og ACMA i en enkelt laboratoriecyklus.
  4. Pålidelig tilbehørs-attach-rate-data med mindst 38.000 aktive 3D-enhedsforsendelser bag tallene.
  5. Transparent engros-FOB-prissætning ved 1.000 / 5.000 / 10.000-enheds volumentrin.

Hos DataMax opfylder vores aktive 3D-referencelinje alle fem kriterier, med 5.000-enheds MOQ, 12-ugers ex-works-ledetid fra PO og gratis sample-politik for kvalificerede B2B-købere med en LOI på fil. Vores salgsingeniører svarer på tekniske RFQ'er inden for en arbejdsdag og kan udgive en pr. SKU BOM-nedbrydning inden for fem dage for aktive 3D-projekter over 1.000-enheds-tærsklen. Se vores fulde OEM-serviceoversigt for standard NDA, værktøj og farveboks-proces.

For købere, der stadig sammenligner aktiv 3D med passiv 3D, er den afgørende variabel normalt venue-størrelse over 50 siddepladser eller distributionskanal, der kræver enkeltprotokol-interoperabilitet. Hvis din kanal passer til en af disse betingelser, forbliver aktiv 3D den lavere total cost of ownership-vej for 2026. For at anmode om et tilbud på en aktiv 3D-build, kontakt vores B2B-salgsdisk med dine målspecifikationer og månedlige volumen.

Ofte stillede spørgsmål

Er aktiv 3D stadig værd at producere i 2026?

Ja. Aktiv 3D bibeholdt en attach rate på 1,74 par briler på tværs af 38.000 enheder sendt i 2025, og HDMI 2.1 single-kabel 4K UHD aktiv 3D ved 60Hz pr. øje fjernede den tidligere båndbredde-flaskehals. Kategorier som hjemmebiograf, simulation og edutainment fortsætter med at sende aktiv 3D som standardkanal.

Hvordan sammenlignes aktiv 3D med passiv 3D til store venues?

Passiv 3D forklaret i venue-sammenhænge betyder normalt polariserede sølvscreens plus letvægts passive briller, som skalerer bedre over 50 siddepladser, fordi brillerne falder til under 2 USD engros. Aktiv 3D holder billedet lysere pr. sæde og undgår sølvscreen-omkostninger, så break-even ligger omkring 50-80 siddepladser afhængigt af skærmstørrelse.

Hvad er den typiske engrospris for en aktiv 3D-projektor i 2026?

Vores Shenzhen FOB-priser for en 4K UHD aktiv 3D-SKU med 4500 ANSI lumen, 5.000-enheds-volumener lander på 1.180 USD pr. enhed. Lavere-volumen MOQ'er ved 1.000 enheder prissættes typisk 8-12 procent over dette tal, mens 10.000-enheds-forpligtelser åbner for en yderligere reduktion på 4-6 procent.

Skal aktive 3D-briler have separat FCC, CE, MIC og KC-certificering?

Ja, og den omkostningseffektive vej er et universalt RF-modul testet én gang mod alle fire standarder i en enkelt TUV- eller Intertek-cyklus. Ved 5.000 enheder tilføjer denne konsoliderede certificering 0,40 USD pr. projektor til BOM'en, faldende til 0,18 USD ved 10.000 enheder.

Hvilken input lag kan gamere forvente fra en aktiv 3D-projektor i 2026?

Vores flagskib aktive 3D-reference leverer 32ms input lag ved 4K 60Hz pr. øje, hvilket holder til PlayStation 5 og Xbox Series X 3D Blu-ray-afspilning og de fleste simulationstitler. Konkurrenceprægede esports-spillere foretrækker stadig en 1080p 240Hz ikke-3D-vej, men til cinematisk 3D-gaming er 32ms-tallet solidt.

Hvor kan B2B-købere anmode om en aktiv 3D-sample?

Kvalificerede købere med et Letter of Intent på fil kan anmode om evalueringsprøver via vores B2B-salgsdisk. Standard sample-ledetid er 7 arbejdsdage fra Shenzhen, med sample-gebyret refunderet mod den første produktions-PO over 1.000 enheder.

Endelig konklusion for købere af aktiv 3D

Aktiv 3D i 2026 er ikke længere det kompromis-spec, det var under HDMI 1.4-æraen. Kombinationen af HDMI 2.1 single-kabel 4K UHD-understøttelse, konsolideret regional certificering og en målt attach rate på 1,74 par briller gør aktiv 3D til en forsvarlig standardkanal for OEM-købere, der opbygger hjemmebiograf-, edutainment- og simulationslineups næste år.

For en dybere gennemgang af den aktive 3D-hardware i vores nuværende katalog, gennemse DataMax hjemmebiograf-projektor-lineup, eller send dit specifikationsark til vores ingeniørteam for en samme-dags feasibility-gennemgang af dit aktive 3D-projekt. Vi svarer på enhver kvalificeret RFQ inden for en arbejdsdag og kan sende referenceprøver inden for syv arbejdsdage fra vores Shenzhen-facilitet.

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik