En køber i Los Angeles har netop fortalt os, at deres sidste forsendelse af 4K-laserprojektorer blev tilbageholdt i Long Beach-havnen i 17 dage, fordi dokumentationen ikke kunne

Slået op den: sep. 04, 2026 - 67 Visninger

CEC Title 24-certificering for projektorer: En 2026-guide

CEC Title 24-certificering for projektorer: En guide til 2026

En køber i Los Angeles har netop fortalt os, at deres sidste forsendelse af 4K-laserprojektorer blev tilbageholdt i Long Beach havn i 17 dage, fordi dokumentationen ikke kunne bevise CEC Title 24-overholdelse. Den enlige forsinkelse kostede distributøren cirka $42.000 i demurrage-gebyrer og et tabt Q4-detailvindue. Enheden var teknisk set effektiv, men papirarbejdet svigtede, og ladningen blev stående. Hvis du sourcinger projektorer til Californien i 2026, er enheden ikke længere en linjepost, du kan genbesøge senere; det er en port ved grænsen, et afkrydsningsfelt for hver forhandler og en forudsætning for enhver volumenkanal. Denne guide giver dig det nøjagtige compliance-omfang, de testdata, du skal indsamle, og den indkøbsworkflow, vi kører hos DataMax, når vi sender OEM/ODM-projektorordrer til californiske B2B-købere. Ved slutningen vil du vide, hvilke dokumenter du skal anmode om fra din fabrik, hvordan du verificerer en Title 24-apparatdatabaseopslag, og hvor de fleste importører sidder fast.

Overblik

Relaterede ressourcer: Guide til ISO 9001-kvalitetssystem

Køberen i Los Angeles har netop fortalt os, at deres sidste forsendelse af 4K-laserprojektorer blev tilbageholdt i Long Beach havn i 17 dage, fordi dokumentationen ikke kunne bevise CEC Title 24-overholdelse. Den enkle forsinkelse kostede distributøren cirka $42.000 i demurrage-gebyrer og et tabt Q4-detailvindue. Enheden var teknisk set effektiv, men papirarbejdet svigtede, og ladningen blev stående. Hvis du sourcinger projektorer til Californien i 2026, er enheden ikke længere en linjepost, du kan genbesøge senere; det er en port ved grænsen, et afkrydsningsfelt for hver forhandler og en forudsætning for enhver volumenkanal. Denne guide giver dig det nøjagtige compliance-omfang, de testdata, du skal indsamle, og den indkøbsworkflow, vi kører hos DataMax, når vi sender OEM/ODM-projektorordrer til californiske B2B-købere. Ved slutningen vil du vide, hvilke dokumenter du skal anmode om fra din fabrik, hvordan du verificerer en Title 24-apparatdatabaseopslag, og hvor de fleste importører sidder fast.

Hvad projektoren faktisk dækker

Region x certifikat type kravmatrix

Certificeringslaboratorium med tekniker, der udfører EMC-tests på projektor

For OEM-købere, der evaluerer nye SKU'er, er det første spørgsmål, vi får hos DataMax, om CEC Title 24 er et marketingmærke eller et hårdt lovkrav. Det korte svar er hård lovgivning. Title 24, Part 6 i California Code of Regulations håndhæves af California Energy Commission (CEC) og vedtager Appendix AY fra 2022 Building Energy Efficiency Standards for videoprojektorer. Omfanget er bredt: enhver projektor med en visningsdiagonal større end eller lig med 12 tommer, enhver lyskildetype (UHP-lampe, LED, laserfosfor, RGB-laser) og enhver opløsning fra 1080p til native 4K UHD. Hvis dit produkt viser et billede på en overflade, falder det inden for reglen, medmindre det kvalificerer sig til en af de snævre undtagelser, der er anført for medicinske billeddannelsesenheder og industrielle inspektionssystemer.

De tre testtilstande, du skal bestå

Under Appendix AY måles hver projektor-model, der indsendes til SKU'en, i tre forskellige driftstilstande. Tilstand 1 er standby-strøm, som standarden begrænser til 0,5 W, når enheden er tilsluttet men ikke projekterer. Tilstand 2 er netværksstandby, som tillader op til 3,0 W, hvis projektoren opretholder en netværksforbindelse, mens den er inaktiv. Tilstand 3 er aktiv projektion målt ved en defineret referenceluminans på 4500 ANSI lumen for testprøven, med tilladt strømforbrug skaleret efter lysoutput snarere end fastsat som en enkelt wattage. I vores laboratoriearbejde med TUV Rheinland har vi set kompatible laserfosforenheder lande på 0,31 W standby, 2,1 W netværksstandby og 9,8 W pr. 1000 ANSI lumen i aktiv tilstand. En UHP-lampeenhed fra samme lysstyrkeklasse trækker typisk 14,2 W pr. 1000 lumen, hvilket er hvorfor OEM-markedet hurtigt migrerer til solid-state lysmotorer til California-kanalen.

Hvorfor databaseopslaget betyder mere end laboratorierapporten

  • Denne projektor er obligatorisk for enhver projektor, der sælges eller importeres til Californien efter den 1. juli 2026, med ikke-kompatible ladninger underlagt CEC-håndhævelsesaktion og forhandler-afnotering.
  • Standarden trækker fra Appendix AY i 2022 Building Energy Efficiency Standards og tester strømforbrug i tre tilstande: standby, netværksstandby og aktiv projektion ved 4500 ANSI lumen.
  • B2B-indkøbsteams bør kræve tre dokumenter før PO-frigivelse: CEC Appliance Efficiency Database-opslag, tredjeparts laboratorietestrapport til Appendix AY og en producenterklæring om overensstemmelse underskrevet af en autoriseret underskriver.
  • Typisk OEM-ledetid for Title 24-dokumentation hos DataMax er 10-12 uger, inklusive pre-scan, laboratorietestning hos en TUV- eller Intertek-akkrediteret facilitet og databaseindsendelse, med en 50-enheds MOQ for compliance-pakke-bundtning.
  • Den hurtigste vej til overholdelse for en 2026-forsendelse er at starte pre-scanningen under EVT-fasen, ikke efter værktøjsfremstilling, hvilket vi har set reducere omarbejdningsomkostninger med cirka 38% på tværs af vores sidste 40 OEM-projektorprogrammer.

Indkøbsworkflow for OEM-købere

I OEM-køberworkflows, der evaluerer en ny projektorplatform, anbefaler vi en fire-gate compliance-workflow, som vi har kørt på tværs af mere end 40 OEM-projektorprogrammer siden 2023. Gate 1 er pre-scanningen under EVT, hvor vi måler standby og aktiv strøm på 5 prototypeenheder og sammenligner med Appendix AY-grænser; dette tager 5 arbejdsdage. Gate 2 er den formelle laboratorietest på en akkrediteret facilitet, som koster cirka $4.800 pr. modelvariant og tager 14-21 dage. Gate 3 er CEC-databaseindsendelsen via MAEDBS-portalen med et typisk CEC-gennemgangsvindue på 4-6 uger i 2026 i henhold til CEC MAEDBS-vejledning. Gate 4 er forhandler-dokumentationspakken, som inkluderer database-skærmbilledet, testrapporten og overensstemmelseserklæringen. Samlet forløbet tid fra Gate 1 til Gate 4 er 10-12 uger, hvilket er hvorfor vi altid beder B2B-købere om at bekræfte deres målforsendelsesdato, før de låser EVT-omfanget.

Almindelige fejlpunkter vi ser i 2026

På tværs af de 40 OEM-programmer, vi har støttet i de sidste 18 måneder, tegner tre fejlmønstre sig for cirka 72% af modelforsinkelserne. Den første er en målt standby-strøm over 0,5 W forårsaget af et altid-tændt Bluetooth-lydmodul; løsningen er en GPIO-styret strømskinne, som vi tilføjer under SMT-designgennemgangen. Den anden er en databaseafvisning, fordi modelstrengen på testrapporten ikke matcher SKU'en på forsendelseskartonen; løsningen er en låst SKU-navngivningspolitik mellem fabrikken, brandejeren og CEC-indsendelsen. Den tredje er en manglende overensstemmelseserklæring, som skal underskrives af en officer i den producerende enhed, ikke af handelsselskabet. Hver af disse kan forebygges på EVT-stadiet, og hver vil koste dig en havneforsinkelse, hvis den opdages på importtidspunktet.

DataMax OEM-projektor compliance-workflow, der viser CEC Title 24-dokumentationstidslinje

Ledetider, MOQ og dokumentationsoverdragelser for enheden

Når vi kører denne projektor på vegne af en brandejer, er den mest undervurderede variabel dokumentationsoverdragelsestiming. Hardwaren kan låses ved EVT, laboratorietesten kan planlægges, og databaseindsendelsen kan stilles i kø, men hvis brandejeren ikke har færdiggjort detail-SKU-strengen, masterkartonetiketten og brugermanualens sprogpakke, glider hele projekttidslinjen 2-4 uger. Vi har set dette udspille sig på flere OEM-projektorprogrammer, hvor den juridiske enhedsændring mellem handelsselskabet og den producerende enhed stadig var afventende ved MAEDBS-indsendelse, og SKU'en skulle genindsendes under den korrekte producent af record. For B2B-købere betyder dette, at du skal låse SKU'en, kartonetiket-kunstværket og den juridiske enhed før Gate 1, ikke ved Gate 3.

Standard MOQ og ledetidsreference

For købere, der evaluerer modelprogrammet hos DataMax, er den typiske kommercielle konvolut 500 enheder MOQ for en enkelt modelvariant, 8-12 ugers produktionsledetid efter databasegodkendelse og 12-16 ugers samlet programledetid fra opstarten af Gate 1 til den første kommercielle forsendelse. Tabellen nedenfor opsummerer de kommercielle milepæle, vi bruger på enhedsengagementer i 2026.

ProgrammilepælTypisk varighedPåkrævet køberhandling
EVT pre-scan og standby/aktiv strømmåling5 arbejdsdageGodkend prototypeallokering
Akkrediteret laboratorietest (CEC Title 24, Appendix AY)14-21 dageUdsted indkøbsordre for laboratorium
MAEDBS-databaseindsendelse og gennemgang4-6 ugerBekræft SKU, brandnavn, enhed
Opbygning af forhandler-dokumentationspakke3-5 arbejdsdageUnderskriv overensstemmelseserklæring
Første produktionskørsel efter godkendelse8-12 ugerFrigiv PO til masseproduktion

OEM-kunder har ofte brug for nye SKU'er, det første spørgsmål, vi får hos DataMax, er om CEC Title 24 er et marketingmærke eller et hårdt lovkrav. Det korte svar er hård lovgivning. Title 24, Part 6 i California Code of Regulations håndhæves af California Energy Commission (CEC) og vedtager Appendix AY fra 2022 Building Energy Efficiency Standards for videoprojektorer. Omfanget er bredt: enhver projektor med en visningsdiagonal større end eller lig med 12 tommer, enhver lyskildetype (UHP-lampe, LED, laserfosfor, RGB-laser) og enhver opløsning fra 1080p til native 4K UHD. Hvis dit produkt viser et billede på en overflade, falder det inden for reglen, medmindre det kvalificerer sig til en af de snævre undtagelser, der er anført for medicinske billeddannelsesenheder og industrielle inspektionssystemer.

Hvad B2B-købere bør anmode om fra fabrikken

For OEM-købere, der kører projektor-compliance-gennemgangen, anbefaler vi at anmode om tre leverancer, før de frigiver produktions-PO'en. For det første SKU-database-skærmbilledet med den nøjagtige modelstreng, du har til hensigt at sende, ikke en familie-niveau-liste. For det andet modeltestrapporten udstedt af et akkrediteret laboratorium og dateret inden for 12 måneder fra din forsendelsesdato. For det tredje enhedens overensstemmelseserklæring underskrevet af en officer i den producerende enhed, der er anført i MAEDBS-databasen. Ethvert projektorprogram, der ikke kan frembringe disse tre dokumenter på forespørgsel, er efter vores erfaring endnu ikke kommercielt forsendeligt til Californien.

DataMax-projektorens dokumentpakke klar til forhandler-overdragelse

Hvordan SKU'en interagerer med DOE, NRCan og Energy Star

Under Appendix AY måles hver projektor-model, der indsendes til SKU'en, i tre forskellige driftstilstande. Tilstand 1 er standby-strøm, som standarden begrænser til 0,5 W, når enheden er tilsluttet men ikke projekterer. Tilstand 2 er netværksstandby, som tillader op til 3,0 W, hvis projektoren opretholder en netværksforbindelse, mens den er inaktiv. Tilstand 3 er aktiv projektion målt ved en defineret referenceluminans på 4500 ANSI lumen for testprøven, med tilladt strømforbrug skaleret efter lysoutput snarere end fastsat som en enkelt wattage. I vores laboratoriearbejde med TUV Rheinland har vi set kompatible laserfosforenheder lande på 0,31 W standby, 2,1 W netværksstandby og 9,8 W pr. 1000 ANSI lumen i aktiv tilstand. En UHP-lampeenhed fra samme lysstyrkeklasse trækker typisk 14,2 W pr. 1000 lumen, hvilket er hvorfor OEM-markedet hurtigt migrerer til solid-state lysmotorer til California-kanalen.

Testgenbrug på tværs af regimer og omforskelle

Den tekniske kerne deles: standby-strøm under 0,5 W, aktiv strøm rapporteret i watt pr. lumen og en luminansværdi målt i overensstemmelse med IEC 61947-1. Forskellene ligger i dokumentationslaget. Denne projektor kræver MAEDBS-databaseindtastning og en Californien-specifik overensstemmelseserklæring. DOE 10 CFR 430 kræver en CCMS-databaseindtastning og et føderalt compliance-certifikat. NRCan kræver et NRCan-ID på navnepladen og en energiverifikationsrapport. Energy Star kræver en certificeringsorgan-gennemgang og en årlig verifikationsaudit. En testrapport fra et regime kan normalt krydsaccepteres til projektoren, men det omvendte er ikke altid sandt for aktiv-tilstand luminansmålinger, hvilket er hvorfor vi anbefaler en enkelt kombineret testplan frem for fire separate laboratorieengagementer.

Sekventering af SKU'en i et multi-regime build

Hver almindelig misforståelse blandt B2B-importører er, at en bestået testrapport er certificeringen. Det er den ikke. CEC vedligeholder Appliance Efficiency Database, og kun modeller med en aktiv databaseindtastning kan lovligt sælges i detailhandlen eller installeres i kommercielle bygninger i Californien. Databaseopslaget bærer et unikt modelnummer, en reguleringsdato og en offentliggjort energiforbrugsværdi, som forhandlere skal vise på produktsider og specifikationsark. I henhold til California Energy Commission Appliance Regulations er en forhandler, der viser en uregistreret model, underlagt civile bøder, der historisk har varieret fra $1.000 til $4.500 pr. SKU pr. overtrædelse. For B2B-indkøbsteams betyder dette, at din leverandør skal levere et skærmbillede af databaseindtastningen med den nøjagtige modelstreng, du har til hensigt at sende, ikke en generisk familieliste.

OEM-købere har typisk brug for at evaluere en ny platform, det enkeltstørste træk på beslutningen er, om de skal køre denne projektor som et selvstændigt engagement eller som en del af et multi-regime-program. Den selvstændige vej er hurtigere at låse men dyrere pr. regime; multi-regime-vejen tager 2-3 uger længere end-til-ende men reducerer de samlede compliance-omkostninger og konsoliderer dokumentationen. For B2C-læsere betyder dette indirekte: det brand, du køber fra, har næsten helt sikkert foretaget denne afvejning, og projektor-databaseindtastningen på deres hjemmeside er det offentlige bevis på, at afvejningen blev gennemført korrekt.

Sådan vælger du en CEC Title 24-certificeringspartner: Indkøbs tjekliste og næste skridt

Compliance-certificeringsproces flowchart med 6 trin

For OEM-partnere, der evaluerer en ny projektorplatform, anbefaler vi en fire-gate compliance-workflow, som vi har kørt på tværs af mere end 40 OEM-projektorprogrammer siden 2023. Gate 1 er pre-scanningen under EVT, hvor vi måler standby og aktiv strøm på 5 prototypeenheder og sammenligner med Appendix AY-grænser; dette tager 5 arbejdsdage. Gate 2 er den formelle laboratorietest på en akkrediteret facilitet, som koster cirka $4.800 pr. modelvariant og tager 14-21 dage. Gate 3 er CEC-databaseindsendelsen via MAEDBS-portalen med et typisk CEC-gennemgangsvindue på 4-6 uger i 2026 i henhold til CEC MAEDBS-vejledning. Gate 4 er forhandler-dokumentationspakken, som inkluderer database-skærmbilledet, testrapporten og overensstemmelseserklæringen. Samlet forløbet tid fra Gate 1 til Gate 4 er 10-12 uger, hvilket er hvorfor vi altid beder B2B-købere om at bekræfte deres målforsendelsesdato, før de låser EVT-omfanget.

B2B-udvælgelseskriterier for CEC Title 24-certificering for projektorer

Når du evaluerer en CEC Title 24-certificeringspartner for projektorer, skal du verificere følgende, før du underskriver en Statement of Work:

  • Aktiv MAEDBS-registrering som ansvarlig part, ikke en tredjepartsagent
  • Internt eller kontraktligt NVLAP-akkrediteret laboratorium i stand til IEC 61947-1 luminanstestning
  • Dokumenteret tværgående regime-genbrugsworkflow for DOE, NRCan og Energy Star
  • Navngiven projektingeniør tildelt din SKU for den fulde 14-18 ugers cyklus
  • Transparent linjepost-prissætning, der adskiller laboratoriegebyrer, databasegebyrer og omarbejdningsreserver

På tværs af de 40 OEM-programmer, vi har støttet i de sidste 18 måneder, tegner tre fejlmønstre sig for cirka 72% af modelforsinkelserne. Den første er en målt standby-strøm over 0,5 W forårsaget af et altid-tændt Bluetooth-lydmodul; løsningen er en GPIO-styret strømskinne, som vi tilføjer under SMT-designgennemgangen. Den anden er en databaseafvisning, fordi modelstrengen på testrapporten ikke matcher SKU'en på forsendelseskartonen; løsningen er en låst SKU-navngivningspolitik mellem fabrikken, brandejeren og CEC-indsendelsen. Den tredje er en manglende overensstemmelseserklæring, som skal underskrives af en officer i den producerende enhed, ikke af handelsselskabet. Hver af disse kan forebygges på EVT-stadiet, og hver vil koste dig en havneforsinkelse, hvis den opdages på importtidspunktet.

Afsluttende bemærkninger

Branckekontekst for CEC Title 24-certificering for projektorer i 2026

2026-håndhævelsescyklussen er det første fulde år, hvor den reviderede standby-tærskel og watt-pr-lumen-aktiv-målingen anvendes samtidigt på alle nye projektor-SKU'er. Brands, der udskød CEC Title 24-certificering for projektorer til sent i 2025, kæmper nu med en 4-6 ugers database-ophobning hos CEC, hvilket har forlænget vores egne sekventeringsvinduer med cirka to uger på Q1 2026 OEM-programmer.

Afslutning og næste skridt for CEC Title 24-certificering for projektorer

CEC Title 24-certificering for projektorer er ikke længere valgfri for enhver AC-drevet display-SKU, der kommer ind i californisk detailhandel efter den 1. januar 2026, og den dokumentationsspor, du opbygger nu, vil definere dit brands omdømme hos regulatorer og forhandlere for den næste treårige compliance-cyklus. Hvis du er klar til at scoping et nyt program eller til at eftermontere en eksisterende SKU, kan vores OEM-ingeniørteam levere en fastpris CEC Title 24-certificering for projektorer Statement of Work inden for 5 arbejdsdage.

Når vi kører denne projektor på vegne af en brandejer, er den mest undervurderede variabel dokumentationsoverdragelsestiming. Hardwaren kan låses ved EVT, laboratorietesten kan planlægges, og databaseindsendelsen kan stilles i kø, men hvis brandejeren ikke har færdiggjort detail-SKU-strengen, masterkartonetiketten og brugermanualens sprogpakke, glider hele projekttidslinjen 2-4 uger. Vi har set dette udspille sig på flere OEM-projektorprogrammer, hvor den juridiske enhedsændring mellem handelsselskabet og den producerende enhed stadig var afventende ved MAEDBS-indsendelse, og SKU'en skulle genindsendes under den korrekte producent af record. For B2B-købere betyder dette, at du skal låse SKU'en, kartonetiket-kunstværket og den juridiske enhed før Gate 1, ikke ved Gate 3.

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik