Slået op den: jan. 06, 2026 - 78 Visninger
KC-certificering for projektorer: En guide til 2026
kc-certificering for projektorer er det suverænt mest almindelige regulatoriske bump, vores B2B-indkøbskunder rammer, når de sender smartprojektorer fra Shenzhen til det Seoul-baserede marked. En køber i Gangnam afgiver en PO på 2.000 enheder, godset lander i Busan Havn, og toldmyndighederne tilbageholder containeren, fordi KC-mærket mangler eller er indleveret under den forkerte klasse for radiofrekvensudstyr. Containeren står stille, demurrage løber op på cirka $150 pr. dag, og Q4-lanceringen i detailhandlen skubbes ind i Q1. Denne guide leverer en specifik, compliance-klar køreplan for 2026, så OEM- og ODM-købere kan planlægge testvinduer, dokumentation og labeldesign, inden LC'et åbner.
Kort opsummering
Relaterede ressourcer: Guide til ISO 9001 kvalitetssystem · Guide til FCC-certificering
Når Prop 65 indtræder i projektorcompliance-projektet, er projektorer det suverænt mest almindelige regulatoriske bump, vores B2B-indkøbskunder rammer, når de sender smartprojektorer fra Shenzhen til det Seoul-baserede marked. En køber i Gangnam afgiver en PO på 2.000 enheder, godset lander i Busan Havn, og toldmyndighederne tilbageholder containeren, fordi KC-mærket mangler eller er indleveret under den forkerte klasse for radiofrekvensudstyr. Containeren står stille, demurrage løber op på cirka $150 pr. dag, og Q4-lanceringen i detailhandlen skubbes ind i Q1. Denne guide leverer en specifik, compliance-klar køreplan for 2026, så OEM- og ODM-købere kan planlægge testvinduer, dokumentation og labeldesign, inden LC'et åbner.
KC-certificering for projektorer: Compliance-omfang og 2026-standarder

enheden dækker tre overlappende koreanske rammer: Electrical Appliances and Consumer Products Safety Act (KC 62368-1 for AV/IT-udstyr), Radio Waves Act for enhver enhed med Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 eller 2.4 GHz fjernbetjeningsmodtagere, samt Energy Efficiency-mærkningsreglen under Korea Energy Agency. For OEM- og ODM-importører stables disse tre regler i ét testprogram frem for tre parallelle – men kun hvis den tekniske dokumentation kortlægger hvert krav fra starten. Vi strukturerer typisk ansøgningen omkring det højst-risikable delsystem først og lægger derefter resten ovenpå.
KC-certificering for projektorer – sikkerhedstest under KC 62368-1
denne projektor-sikkerhedstest under KC 62368-1 hviler på fem centrale farekategorier: elektrisk energi, brand, mekanisk, termisk og kemisk. En 4500-ANSI lumen laserfosfor-projektor har for eksempel en Klasse 1-laserklassifikation under KC 60825-1, hvilket medfører en ekstra kapslingstest samt en ikke-aftagelig laseråbningslabel på Hangul. For en LED-baseret 1080p bærbar projektor på 800 ANSI lumen er testlisten lettere, men kræver stadig temperaturstigningscykling ved 40 grader Celsius omgivende temperatur i 168 timer. For B2B-indkøbsteams, der evaluerer DataMax DLP- og LCD-linjerne, indeholder vores standardsikkerhedsrapport allerede dielektriske-, kugletryks- og nåleflamme-resultater, så certificeringsorganet kun skal verificere delta-ændringer frem for at køre hele suite'en igen.
KC-certificering for projektorer – EMC- og RF-test
- modellen er et obligatorisk sikkerheds- og EMC-mærke udstedt af Korea Certification Institute, påkrævet for alle AC-drevne eller batteridrevne projektorer, der importeres til det ROK-baserede marked.
- Ledetid for en ny ansøgning er 8 til 12 uger under KC 62368-1, plus 4 uger til EMC/KN 32-test under Radio Waves Act-rammen.
- Krævede dokumenter inkluderer teknisk konstruktionsdokumentation, BOM, kredsløbsdiagrammer, labeldesign, koreansksproget manual og en lokal ansvarlig repræsentant.
- DataMax forudtester hver præproduktionsenhed i vores interne laboratorium, hvilket reducerer kundens KC-cyklustid med cirka 35 procent sammenlignet med kolde indsendelser.
- For 2026 bør der budgetteres med $3.200 til $6.500 pr. modelfamilie afhængigt af antal RF-moduler og batterikapacitet.
KC-certificering for projektorer – mærknings- og lokal repræsentationsregler
SKU-mærknings- og lokalrepræsentationsreglerne er der, hvor de fleste førstegangsimportører fejler i dokumentaudits. KC-mærket, det koreansksprogede modelnummer, nominel spænding og frekvens, producentnavn og importør skal alle fremgå af bagkabinettet eller typeskiltet i et Hangul-læseligt layout. En separat brugermanual på koreansk er obligatorisk, og de koreansksprogede sikkerhedsoplysninger skal følge den skabelonsprog, der er godkendt af Korea Testing Certification (KTC)-laboratoriet. Uden en Korea-baseret ansvarlig repræsentant registreret vil toldmyndighederne afvise toldangivelsen på modtagerniveau, uanset om selve testrapporten er gyldig.
For OEM-købere, der evaluerer DataMax som produktionspartner, knytter vi hvert KC-projekt i 2026 til en fastprispakke, der dækker udpegning af lokal repræsentant, gennemgang af labeldesign, manualoversættelse og tre runder forudtest i vores Shenzhen-laboratorium. Pakkeprisen for en enkelt SKU ligger mellem $3.200 og $4.800, mens en multi-SKU-familie med delt firmware lander tættere på $6.500, når RF-krydsmodellering tilføjes.
For indkøbsteams, der sammenligner OEM-fabrikker, bør de anmode om laboratoriets akkrediteringsnummer, en kopi af en nylig KC-certificering for en tilsvarende lumen-klasse samt en skriftlig erklæring om ejerskab af labeldesign. Disse tre dokumenter adskiller troværdige leverandører fra mæglere, der blot videresender ansøgningen. Vi offentliggør vores KTC- og Korea Testing Laboratory (KTL)-partner-ID'er på alle tilbud, så købere kan verificere kæden tilbage til det udstedende organ på få sekunder.
KC-certificering for projektorer: Pris, ledetid og dokumenttjekliste for B2B-købere
En enhed dækker tre overlappende koreanske rammer: Electrical Appliances and Consumer Products Safety Act (KC 62368-1 for AV/IT-udstyr), Radio Waves Act for enhver enhed med Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 eller 2.4 GHz fjernbetjeningsmodtagere, samt Energy Efficiency-mærkningsreglen under Korea Energy Agency. For OEM- og ODM-importører stables disse tre regler i ét testprogram frem for tre parallelle – men kun hvis den tekniske dokumentation kortlægger hvert krav fra starten. Vi strukturerer typisk ansøgningen omkring det højst-risikable delsystem først og lægger derefter resten ovenpå.
Når CE-mærkning er den afgørende kontrolstation, er projektor-dokumenttjeklisten det andet filter, vi anvender. Købere bør anmode om syv elementer, inden de underskriver en indkøbsordre: et gyldigt laboratorieakkrediteringsnummer, en testrapport-prøve for samme lumen-klasse, KCC-kvitteringen for trådløs indlevering når relevant, ejerskab af labeldesign i redigerbart AI- eller CDR-format, en koreansksproget manualudkast, udpegningsbrevet for den lokale repræsentant samt en skriftlig garanti, der definerer certifikatholderens ansvar. Vi vedlægger alle syv til hvert DataMax-tilbud, så OEM-partnere kan verificere kæden tilbage til det udstedende organ i ét trin.
Prisopdeling pr. projektor-klasse
denne projektor-sikkerhedstest under KC 62368-1 hviler på fem centrale farekategorier: elektrisk energi, brand, mekanisk, termisk og kemisk. En 4500-ANSI lumen laserfosfor-projektor har for eksempel en Klasse 1-laserklassifikation under KC 60825-1, hvilket medfører en ekstra kapslingstest samt en ikke-aftagelig laseråbningslabel på Hangul. For en LED-baseret 1080p bærbar projektor på 800 ANSI lumen er testlisten lettere, men kræver stadig temperaturstigningscykling ved 40 grader Celsius omgivende temperatur i 168 timer. For B2B-indkøbsteams, der evaluerer DataMax DLP- og LCD-linjerne, indeholder vores standardsikkerhedsrapport allerede dielektriske-, kugletryks- og nåleflamme-resultater, så certificeringsorganet kun skal verificere delta-ændringer frem for at køre hele suite'en igen.
For B2B-indkøbsteams, der sammenligner 2026-leverandørt tilbud, kortlægger tabellen ovenfor de fire klasser, vi hyppigst sender, op imod gebyrbånd og ledetider observeret i de seneste 12 måneder. Tallene afspejler medianen af 11 OEM-projektor-programmer, som vores Shenzhen-facilitet har supporteret gennem KTC og KTL siden Q4 2024.
enheden 2026-compliance-pipeline
Størstedelen af projektor-emc- og rf-testning forløber via KN 32 og KN 35 for emissioner samt KN 301 489 for immunitet, når enheden har et trådløst modul. KCC-registrering, det trådløse ben, er en separat online-indlevering administreret via National Radio Research Agency-portalen, og behandlingen tager i gennemsnit 18 hverdage, når laboratorierapporten er uploadet. Vi anbefaler vores OEM-købere at vedligeholde én master RF-matrix pr. chipset-familie – for eksempel MediaTek MT7922 eller Realtek RTL8852 – så afledte SKU'er kan arve testdata fra moderen frem for at betale for ny test. Alene i 2024 reducerede vores interne EMC-kammer kunders RF-genomtestningsomkostninger med i gennemsnit 42 procent på tværs af 11 projektorvarianter, og den ratio har holdt sig ind i 2026-pipelinen.
Lasertillægget fortjener opmærksomhed, fordi det påvirker hver UST- og loftmonteret SKU i pipelinen. Projektorer over Klasse 1 skal nu bære den Hangul-læselige åbningslabel, vi refererede til tidligere, og labeldesignet skal modstå en 96-timers fugtighedstest ved 93 procent relativ fugtighed. Vores interne labelprinter kører denne fugtighedstest som en del af den standardmæssige designgennemgang, så OEM-partnere ikke står med en uventet omarbejdningsomkostning ved KTC-auditstadiet. Ifølge Korea Testing Certification er fugtighedskonditioneret label-verifikation nu et rutineaudittrin for laserprodukter, der indføres på det koreanske marked i 2026.
Dokumentejerskab og genbrugsstrategi
SKU-mærknings- og lokalrepræsentationsregler er der, hvor de fleste førstegangsimportører fejler i dokumentaudits. KC-mærket, det koreansksprogede modelnummer, nominel spænding og frekvens, producentnavn og importør skal alle fremgå af bagkabinettet eller typeskiltet i et Hangul-læseligt layout. En separat brugermanual på koreansk er obligatorisk, og de koreansksprogede sikkerhedsoplysninger skal følge det skabelonsprog, der er godkendt af Korea Testing Certification (KTC)-laboratoriet. Uden en Korea-baseret ansvarlig repræsentant registreret vil toldmyndighederne afvise toldangivelsen på modtagerniveau, uanset om selve testrapporten er gyldig.
OEM-kunder har ofte behov for, som produktionspartner knytter DataMax hvert KC-projekt i 2026 til en fastprispakke, der dækker udpegning af lokal repræsentant, gennemgang af labeldesign, manualoversættelse og tre runder forudtest i vores Shenzhen-laboratorium. Pakkeprisen for en enkelt SKU ligger mellem $3.200 og $4.800, mens en multi-SKU-familie med delt firmware lander tættere på $6.500, når RF-krydsmodellering tilføjes.
CE-mærkningscertificering for projektorer i EU sammenligner OEM-fabrikker, anmoder om laboratoriets akkrediteringsnummer, en kopi af en nylig KC-certificering for en tilsvarende lumen-klasse samt en skriftlig erklæring om ejerskab af labeldesign. Disse tre dokumenter adskiller troværdige leverandører fra mæglere, der blot videresender ansøgningen. Vi offentliggør vores KTC- og Korea Testing Laboratory (KTL)-partner-ID'er på alle tilbud, så købere kan verificere kæden tilbage til det udstedende organ på få sekunder.
Hvad du bør se efter, når du vælger en KC-certificeringspartner for projektorer
Indkøbsteams, der evaluerer KC-certificering for projektorer, bør vægte fem målbare kriterier, inden de underskriver en produktions- eller compliance-partner. For det første: bekræft, at partneren driver et internt EMC-kammer frem for at outsource hver forudtest til et tredjepartslaboratorium, fordi interne kamre reducerer den gennemsnitlige køtid med 18 hverdage på KN 32- og KN 35-genomtest. For det andet: bed om moder-testrapporten og en eksempel-delta-regneark for mindst to tidligere SKU-familier; hvis partneren ikke kan fremvise begge, er deres dokumentejerskabsproces umoden, og dit multi-SKU-budget vil blæses op. For det tredje: verificer, at partneren har sendt mindst 11 OEM-projektor-programmer gennem KTC og KTL siden Q4 2024, hvilket signalerer aktuelle auditorrelationer frem for lærebogsbekendtskab. For det fjerde: kræv en skriftlig kvartalsvis markedsovervågningsrapport knyttet til din konto, så dit compliance-team ser Korea Customs Service-aktivitet i realtid. For det femte: bekræft, at tilbudspakken specificerer KC-gebyrer separat fra værktøj og BOM, så dit finansteam kan modellere certificeringsomkostning pr. enhed, inden depositummet cleares.
Når FCC Part 15 er adgangsbetingelsen, dominerer modelomkostning og ledetid samtalen længe før nogen diskussion på pixelniveau for asiatiske OEM-fabrikker. En single-SKU LED-projektor på 800 til 1500 ANSI lumen koster typisk $3.200 til $4.800 i alt-inklusive gebyrer via akkrediterede laboratorier såsom Korea Testing Certification (KTC) og Korea Testing Laboratory (KTL), og projektet tager 10 til 14 uger fra start til slut, når EMC-, sikkerheds- og RF-ben kører parallelt. UST-laserfosfor-enheder med 4K UHD-paneler skubber denne konvolut op på $5.400 til $8.200 på grund af den ekstra laserproduktklassifikation under KS C IEC 60825-1 og den obligatoriske Hangul-åbningslabel, med ledetider der strækker sig til 16 til 20 uger for førstegangsansøgere.
Næste skridt for dit projektor-program
I EU-compliance-workflowet for projektorer er dokumenttjeklisten det andet filter, vi anvender. Købere bør anmode om syv elementer, inden de underskriver en indkøbsordre: et gyldigt laboratorieakkrediteringsnummer, en testrapport-prøve for samme lumen-klasse, KCC-kvitteringen for trådløs indlevering når relevant, ejerskab af labeldesign i redigerbart AI- eller CDR-format, en koreansksproget manualudkast, udpegningsbrevet for den lokale repræsentant samt en skriftlig garanti, der definerer certifikatholderens ansvar. Vi vedlægger alle syv til hvert DataMax-tilbud, så OEM-partnere kan verificere kæden tilbage til det udstedende organ i ét trin.
Hvad DataMax anbefaler
Afsluttende perspektiv på KC-certificering for projektorer i 2026
Hvis din projektor har brug for CE-mærkningscertificering i 2026, belønner markedet OEM-programmer, der frontlægger dokumentforberedelsen, genbruger moder-testrapporter aggressivt og forudtester trådløse chipsæt mod KN 301 489 revision 2.4.1-grænserne, inden prøver forlader Shenzhen.
| Projektor-klasse | Lumen-område | Typisk alt-inklusive gebyr | Ledetid | Lab-routing |
|---|---|---|---|---|
| LED bærbar 1080p | 500–1500 ANSI | $3.200–$4.800 | 10–14 uger | KTC + KTL parallelt |
| UST Laser 4K UHD | 2500–4500 ANSI | $5.400–$8.200 | 16–20 uger | KTC enkelt spor + laseraudit |
| Smart DLP hjemmebiograf | 1800–3200 ANSI | $4.100–$5.600 | 12–16 uger | KTC + KCC trådløst ben |
| Kommerciel installation 3LCD | 5000–8000 ANSI | $6.800–$9.500 | 18–24 uger | KTL sikkerhed + KTC EMC |
