Julkaistu: 06.01.2026 - 79 Katselukerrat
Projektoreiden KC-sertifiointi: 2026 opas
Projektoreiden KC-sertifiointi on yleisin yksittäinen sääntelyn este, jonka B2B-hankintatiimimme kohtaavat toimittaessaan älyprojektoreita Shenzhenistä Soulin markkinoille. Gangnamissa toimiva ostaja asettaa 2 000 yksikön oston, tavarat saapuvat Busanin satamaan, ja tulli pidättää kontin, koska KC-merkki puuttuu tai se on ilmoitettu väärään radiotaajuusluokkaan. Kontti seisoo, seisontamaksu kipuaa noin 150 dollariin päivässä, ja Q4:n vähittäiskaupan julkaisu siirtyy Q1:een. Tämä opas tarjoaa täsmällisen, vaatimustenmukaisuusluokitellun etenemissuunnitelman vuodelle 2026, jotta OEM- ja ODM-ostajat voivat suunnitella testausikkunat, dokumentaation ja etikettitaideteokset ennen remburssin avaamista.
Tiivistelmä
Aiheeseen liittyvät resurssit: ISO 9001 -laatujärjestelmäopas · FCC-sertifiointiopas
Kun Prop 65 tulee mukaan projektoreiden vaatimustenmukaisuuskuvaan, projektoreiden KC-sertifiointi on yleisin yksittäinen sääntelyn este, jonka B2B-hankintatiimimme kohtaavat toimittaessaan älyprojektoreita Shenzhenistä Soulin markkinoille. Gangnamissa toimiva ostaja asettaa 2 000 yksikön oston, tavarat saapuvat Busanin satamaan, ja tulli pidättää kontin, koska KC-merkki puuttuu tai se on ilmoitettu väärään radiotaajuusluokkaan. Kontti seisoo, seisontamaksu kipuaa noin 150 dollariin päivässä, ja Q4:n vähittäiskaupan julkaisu siirtyy Q1:een. Tämä opas tarjoaa täsmällisen, vaatimustenmukaisuusluokitellun etenemissuunnitelman vuodelle 2026, jotta OEM- ja ODM-ostajat voivat suunnitella testausikkunat, dokumentaation ja etikettitaideteokset ennen remburssin avaamista.
Projektoreiden KC-sertifiointi: vaatimustenmukaisuuden laajuus ja vuoden 2026 standardit

Yksikkö kattaa kolme toisensa limittyvää korealaista sääntelykehystä: sähkölaitteiden ja kuluttajatuotteiden turvallisuuslain (KC 62368-1 AV/IT-laitteille), Radioaaltoja koskevan lain kaikille yksiköille, joissa on Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 tai 2,4 GHz:n kaukosäätimen vastaanottimet, sekä Korean energiaviraston energiatehokkuusmerkintäsäännön. OEM- ja ODM-maahantuojille nämä kolme sääntöä pinoutuvat yhdeksi testausohjelmaksi kolmen rinnakkaisen sijaan, mutta vain jos tekninen tiedosto kartoittaa kunkin lausekkeen alusta alkaen. Tyypillisesti jäsennämme hakemuksen korkeimman riskin osajärjestelmän ympärille ensin ja kerrostamme loput sen päälle.
Projektoreiden KC-sertifioinnin turvallisuustestaus KC 62368-1 -standardin mukaisesti
Tämän projektorin turvallisuustestaus KC 62368-1 -standardin mukaisesti perustuu viiteen keskeiseen vaarakategoriaan: sähköenergia, tulipalo, mekaaninen, terminen ja kemiallinen. Esimerkiksi 4500-ANSI lumenin laserviritetty projektorin luokitus on Class 1 KC 60825-1 -standardin mukaisesti, mikä pakottaa lisäkotelotestaukseen sekä ei-irrotettavaan laseriaukon etikettiin hangulilla. LED-pohjaiselle 1080p-kannettavalle projektorille, jonka kirkkaus on 800 ANSI lumenia, testilista on kevyempi, mutta se vaatii edelleen lämpötilannousun syklikokeen 40 celsiusasteen ympäristössä 168 tunnin ajan. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat DataMaxin DLP- ja LCD-tuotelinjoja, vakioturvaraporttimme sisältää jo dielektriset, pallopaine- ja neulaliekkikoetulokset, joten sertifiointielimen tarvitsee vain todentaa muutoserot koko testipaketin uusimisen sijaan.
Projektoreiden KC-sertifioinnin EMC- ja RF-testaus
- Malli on pakollinen turvallisuus- ja EMC-merkki, jonka myöntää Korean sertifiointilaitos ja joka vaaditaan jokaiselle verkkovirralla tai akulla toimivalle projektorille Korean markkinoille tultaessa.
- Tuoreen hakemuksen läpimenoaika on 8–12 viikkoa KC 62368-1 -standardin mukaisesti, plus 4 viikkoa EMC/KN 32 -testaukselle Radioaaltoja koskevan lain puitteissa.
- Vaadittuihin asiakirjoihin kuuluvat tekninen rakennetiedosto, materiaaliluettelo, piirikaaviot, etikettitaideteos, koreankielinen käyttöohje ja paikallinen vastuullinen edustaja.
- DataMax esitestaa jokaisen esituotantoerän omassa laboratoriossaan, mikä lyhentää asiakkaan KC-syklin aikaa noin 35 prosenttia verrattuna kylmälähtöihin.
- Vuodelle 2026 budjetoi 3 200–6 500 dollaria malliperhettä kohti RF-moduulien määrästä ja akun kapasiteetista riippuen.
Projektoreiden KC-sertifioinnin merkintä- ja paikallisedustajasäännöt
SKU-merkinnät ja paikallisedustajasäännöt ovat se osa-alue, jossa useimmat ensikertalaiset maahantuojat epäonnistuvat asiakirjatarkastuksissa. KC-merkin, koreankielisen mallinumeron, nimellisjännitteen ja -taajuuden, valmistajan nimen sekä maahantuojan on oltava näkyvissä takakotelossa tai arvokilvessä hangulilla luettavassa asettelussa. Erillinen korealankielinen käyttöohje on pakollinen, ja koreankielisten turvallisuustietojen on noudatettava Korea Testing Certification (KTC) -laboratorion hyväksymää mallikieltä. Ilman Korean alueella toimivaa vastuullista edustajaa tulli hylkää tulliselvitysilmotuksen vastaanottajan tasolla riippumatta siitä, onko itse testaussertifikaatti voimassa.
OEM-ostajille, jotka arvioivat DataMaxia valmistuskumppanina, tarjoamme jokaiseen vuoden 2026 KC-projektiin kiinteähintaisen paketin, joka kattaa paikallisen edustajan nimeämisen, etikettitaideteoksen asettelutarkastuksen, käyttöohjeen käännöksen ja kolme esitestauskierrosta Shenzhenin laboratoriossamme. Yhden SKU:n paketinhinta on 3 200–4 800 dollaria, kun taas jaetulla laiteohjelmistolla varustettu monen SKU:n malliperhe asettuu lähelle 6 500 dollaria, kun RF-ristimallinnus lisätään.
Hankintatiimeille, jotka vertailevat OEM-tehtaita, pyydä laboratorion akkreditointinumero, kopio tuoreesta KC-sertifikaatista samalle lumenluokalle sekä kirjallinen lausunto etikettitaideteoksen omistajuudesta. Nämä kolme asiakirjaa erottavat uskottavat toimittajat pelkistä välittäjistä, jotka vain välittävät hakemuksen eteenpäin. Julkaisemme KTC- ja Korea Testing Laboratory (KTL) -kumppaniemme tunnukset jokaisessa tarjouksessa, jotta ostajat voivat tarkistaa ketjun takaisin myöntävään elimeen sekunneissa.
Projektoreiden KC-sertifiointi: kustannukset, läpimenoaika ja B2B-ostajien asiakirjatarkistuslista
Yksikkö kattaa kolme toisensa limittyvää korealaista sääntelykehystä: sähkölaitteiden ja kuluttajatuotteiden turvallisuuslain (KC 62368-1 AV/IT-laitteille), Radioaaltoja koskevan lain kaikille yksiköille, joissa on Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 tai 2,4 GHz:n kaukosäätimen vastaanottimet, sekä Korean energiaviraston energiatehokkuusmerkintäsäännön. OEM- ja ODM-maahantuojille nämä kolme sääntöä pinoutuvat yhdeksi testausohjelmaksi kolmen rinnakkaisen sijaan, mutta vain jos tekninen tiedosto kartoittaa kunkin lausekkeen alusta alkaen. Tyypillisesti jäsennämme hakemuksen korkeimman riskin osajärjestelmän ympärille ensin ja kerrostamme loput sen päälle.
Kun CE-merkintäsertifiointi on porttivaiheen tarkistuspiste, projektoreiden asiakirjatarkistuslista on toinen suodatin, jota sovellamme. Ostajien tulisi pyytää seitsemän asiakirjaa ennen ostotilauksen allekirjoittamista: voimassa oleva laboratorion akkreditointinumero, esimerkkitestiraportti samalle lumenluokalle, KCC-langattoman ilmoituksen kuitti soveltuvin osin, etikettitaideteoksen omistajuus muokattavassa AI- tai CDR-muodossa, koreankielisen käyttöohjeen luonnos, paikallisen edustajan nimeämiskirje sekä kirjallinen takuu, joka määrittelee sertifikaatin haltijan vastuun. Liitämme kaikki seitsemän jokaiseen DataMax-tarjoukseen, jotta OEM-kumppanit voivat tarkistaa ketjun takaisin myöntävään elimeen yhdellä askeleella.
Hinnoittelun erittely projektoriluokan mukaan
Tämän projektorin turvallisuustestaus KC 62368-1 -standardin mukaisesti perustuu viiteen keskeiseen vaarakategoriaan: sähköenergia, tulipalo, mekaaninen, terminen ja kemiallinen. Esimerkiksi 4500-ANSI lumenin laserviritetty projektorin luokitus on Class 1 KC 60825-1 -standardin mukaisesti, mikä pakottaa lisäkotelotestaukseen sekä ei-irrotettavaan laseriaukon etikettiin hangulilla. LED-pohjaiselle 1080p-kannettavalle projektorille, jonka kirkkaus on 800 ANSI lumenia, testilista on kevyempi, mutta se vaatii edelleen lämpötilannousun syklikokeen 40 celsiusasteen ympäristössä 168 tunnin ajan. B2B-hankintatiimeille, jotka arvioivat DataMaxin DLP- ja LCD-tuotelinjoja, vakioturvaraporttimme sisältää jo dielektriset, pallopaine- ja neulaliekkikoetulokset, joten sertifiointielimen tarvitsee vain todentaa muutoserot koko testipaketin uusimisen sijaan.
B2B-hankintatiimeille, jotka vertailevat vuoden 2026 toimittajatarjouksia, yllä oleva taulukko kartoittaa neljä eniten toimittamaamme luokkaa kulukategorioihin ja läpimenoaikoihin, joita olemme havainneet viimeisten 12 kuukauden aikana. Luvut heijastavat 11 OEM-projektoriohjelman mediaania, joita Shenzhenin laitoksemme on tukenut KTC:n ja KTL:n kautta Q4/2024 lähtien.
Yksikön vuoden 2026 vaatimustenmukaisuusputki
Useimmat projektorien EMC- ja RF-testaukset kulkevat KN 32- ja KN 35 -standardien kautta päästöjen osalta sekä KN 301 489 -standardin kautta häiriönsietokyvyn osalta, kun yksikössä on langaton moduuli. KCC-rekisteröinti, langaton osuus, on erillinen online-ilmoitus, jota hallinnoidaan National Radio Research Agency -portaalin kautta, ja käsittely kestää keskimäärin 18 arkipäivää laboratorioraportin lataamisen jälkeen. Suosittelemme OEM-ostajillemme yhden pääasiallisen RF-matriisin ylläpitämistä kutakin piirisarjaperhettä kohti — esimerkiksi MediaTek MT7922 tai Realtek RTL8852 — jotta johdetut SKU:t perivät päätestidatan uudelleentestauksen maksamisen sijaan. Pelkästään vuonna 2024 sisäinen EMC-kammiomme leikkasi asiakkaiden RF-uudelleentestauksen kustannuksia keskimäärin 42 prosenttia 11 projektorivariantin osalta, ja tämä suhde on pysynyt vakaana vuoden 2026 putkessa.
Laserlisäys ansaitsee huomiota, koska se vaikuttaa jokaiseen UST- ja kattoon asennettavaan SKU:hun putkessa. Luokan 1 ylittävien projektorien on nyt kannettava aiemmin mainitsemamme hangulilla luettava aukon etiketti, ja etikettitaideteoksen on kestettävä 96 tunnin kosteusliotus 93 prosentin suhteellisessa kosteudessa. Sisäinen etikettitulostimemme suorittaa tämän liotuskokeen osana vakioasiakirjatarkastusta, joten OEM-kumppaneille ei koidu yllätysmaksuja KTC-auditointivaiheessa. Korea Testing Certificationin mukaan kosteuskäsitelty etiketin tarkistaminen on nyt rutiininomainen auditointivaihe Korean markkinoille vuonna 2026 tuleville lasertuotteille.
Asiakirjojen omistajuus ja uudelleenkäyttöstrategia
SKU-merkinnät ja paikallisen edustajan säännöt ovat se osa-alue, jossa useimmat ensikertalaiset maahantuojat epäonnistuvat asiakirjatarkastuksissa. KC-merkin, koreankielisen mallinumeron, nimellisjännitteen ja -taajuuden, valmistajan nimen sekä maahantuojan on oltava näkyvissä takakotelossa tai arvokilvessä hangulilla luettavassa asettelussa. Erillinen korealankielinen käyttöohje on pakollinen, ja koreankielisten turvallisuustietojen on noudatettava Korea Testing Certification (KTC) -laboratorion hyväksymää mallikieltä. Ilman Korean alueella toimivaa vastuullista edustajaa tulli hylkää tulliselvitysilmotuksen vastaanottajan tasolla riippumatta siitä, onko itse testaussertifikaatti voimassa.
OEM-asiakkaat tarvitsevat usein,taMaxia valmistuskumppanina, liitämme jokaiseen vuoden 2026 KC-projektiin kiinteähintaisen paketin, joka kattaa paikallisen edustajan nimeämisen, etikettitaideteoksen asettelutarkastuksen, käyttöohjeen käännöksen ja kolme esitestauskierrosta Shenzhenin laboratoriossamme. Yhden SKU:n paketinhinta on 3 200–4 800 dollaria, kun taas jaetulla laiteohjelmistolla varustettu monen SKU:n malliperhe asettuu lähelle 6 500 dollaria, kun RF-ristimallinnus lisätään.
CE-merkintäsertifiointi projektoreille EU:ssa, vertaillessa OEM-tehtaita, pyydä laboratorion akkreditointinumero, kopio tuoreesta KC-sertifikaatista samalle lumenluokalle sekä kirjallinen lausunto etikettitaideteoksen omistajuudesta. Nämä kolme asiakirjaa erottavat uskottavat toimittajat pelkistä välittäjistä, jotka vain välittävät hakemuksen eteenpäin. Julkaisemme KTC- ja Korea Testing Laboratory (KTL) -kumppaniemme tunnukset jokaisessa tarjouksessa, jotta ostajat voivat tarkistaa ketjun takaisin myöntävään elimeen sekunneissa.
Mitä huomioida valittaessa KC-sertifiointikumppania projektoreille
Hankintatiimien, jotka arvioivat projektoreiden KC-sertifiointia, tulisi punnita viittä mitattavissa olevaa kriteeriä ennen valmistus- tai vaatimustenmukaisuuskumppanin allekirjoittamista. Ensinnäkin varmista, että kumppanilla on oma EMC-kammio sen sijaan, että se ulkoistaisi jokaisen esitestauksen kolmannen osapuolen laboratorioon, sillä omat kammiot lyhentävät keskimääräistä jonotus aikaa 18 arkipäivällä KN 32- ja KN 35 -uudelleentestauksissa. Toiseksi pyydä pääasiallinen testiraportti ja näyte-eromuistio vähintään kahdelle aiemmalle SKU-perheelle; jos kumppani ei pysty tuottamaan molempia, sen asiakirjahallintaprosessi on kehittymätön ja monen SKU:n budjettisi paisuu. Kolmanneksi varmista, että kumppani on toimittanut vähintään 11 OEM-projektoriohjelmaa KTC:n ja KTL:n kautta Q4/2024 lähtien, mikä viestii nykyisistä tarkastajasuhteista pelkän oppikirjatuntemuksen sijaan. Neljänneksi vaadi kirjallinen neljännesvuosittainen markkinavalvontaraportti sidottuna tiliisi, jotta vaatimustenmukaisuustiimisi näkee Korean tullihallinnon toimet reaaliajassa. Viidenneksi vahvista, että tarjouspaketissa KC-maksut eritellään erikseen työkalu- ja materiaaliluettelokustannuksista, jotta taloustiimisi voi mallintaa sertifiointikustannuksen yksikköä kohti ennen ennakkomaksun selvitystä.
Kun FCC Part 15 on sisäänpääsyn ehto, arvioitaessa aasialaisia OEM-tehtaita, mallikustannus ja läpimenoaika hallitsevat keskustelua kauan ennen mitään pikselitason pohdintaa. Yhden SKU:n LED-projektori, jonka kirkkaus on 800–1500 ANSI lumenia, maksaa tyypillisesti 3 200–4 800 dollaria kokonaiskustannuksina akkreditoitujen laboratorioiden, kuten Korea Testing Certification (KTC) ja Korea Testing Laboratory (KTL), kautta, ja projekti kestää 10–14 viikkoa alusta loppuun, kun EMC-, turvallisuus- ja RF-osuudet etenevät rinnakkain. UST-laserviritetyt yksiköt, joissa on 4K UHD -paneelit, nostavat tämän 5 400–8 200 dollariin KS C IEC 60825-1 -standardin mukaisen lisälaserituoteluokituksen ja pakollisen hangul-aukon etiketin vuoksi, ja läpimenoajat venyvät 16–20 viikkoon ensikertalaisille hakijoille.
Seuraavat askeleet projektoriohjelmallesi
EU:n projektoreiden vaatimustenmukaisuustyönkulussa projektoreiden asiakirjatarkistuslista on toinen suodatin, jota sovellamme. Ostajien tulisi pyytää seitsemän asiakirjaa ennen ostotilauksen allekirjoittamista: voimassa oleva laboratorion akkreditointinumero, esimerkkitestiraportti samalle lumenluokalle, KCC-langattoman ilmoituksen kuitti soveltuvin osin, etikettitaideteoksen omistajuus muokattavassa AI- tai CDR-muodossa, koreankielisen käyttöohjeen luonnos, paikallisen edustajan nimeämiskirje sekä kirjallinen takuu, joka määrittelee sertifikaatin haltijan vastuun. Liitämme kaikki seitsemän jokaiseen DataMax-tarjoukseen, jotta OEM-kumppanit voivat tarkistaa ketjun takaisin myöntävään elimeen yhdellä askeleella.
Mitä DataMax suosittelee
Lopullinen päätelmä projektoreiden KC-sertifioinnista vuonna 2026
Jos projektorisi tarvitsee CE-merkintäsertifioinnin, projektoreiden KC-sertifiointi vuonna 2026 palkitsee OEM-ohjelmat, jotka etupainottavat asiakirjojen valmistelun, käyttävät pääasiallisia testiraportteja aggressiivisesti uudelleen ja esitestaavat langattomia piirisarjoja KN 301 489 -standardin version 2.4.1 rajoja vastaan ennen näytteiden lähtöä Shenzhenistä.
| Projektoriluokka | Lumen-alue | Tyypillinen kokonaismaksu | Läpimenoaika | Laboratorioreititys |
|---|---|---|---|---|
| LED-kannettava 1080p | 500–1500 ANSI | 3 200–4 800 $ | 10–14 viikkoa | KTC + KTL rinnakkain |
| UST-laser 4K UHD | 2500–4500 ANSI | 5 400–8 200 $ | 16–20 viikkoa | KTC yksiraiteinen + laserauditointi |
| Älykäs DLP-kotiteatteri | 1800–3200 ANSI | 4 100–5 600 $ | 12–16 viikkoa | KTC + KCC langaton osuus |
| Kaupallinen asennus 3LCD | 5000–8000 ANSI | 6 800–9 500 $ | 18–24 viikkoa | KTL turvallisuus + KTC EMC |
