Posted At: ian. 06, 2026 - 52 Views
Certificare KC pentru proiectoare: Ghid 2026
certificare KC pentru proiectoare este cel mai frecvent blocaj de reglementare cu care se confruntă clienții noștri B2B de achiziții atunci când expediază proiectoare smart din Shenzhen pe piața Seulului. Un cumpărător din Gangnam plasează o comandă de 2.000 de bucăți, marfa ajunge în portul Busan, iar vama reține containerul pentru că marcajul KC lipsește sau a fost înregistrat la o clasă greșită de echipamente radio. Containerul stă pe loc, taxele de depozitare cresc cu aproximativ 150 USD pe zi, iar lansarea retail din T4 alunecă în T1. Acest ghid oferă o foaie de parcurs specifică, la nivel de conformitate, pentru 2026, astfel încât cumpărătorii OEM și ODM să poată planifica ferestrele de testare, documentația și grafica etichetelor înainte de deschiderea acreditivului.
Rezumat rapid
Resurse conexe: Ghid sistem calitate ISO 9001 pentru proiectoare · Ghid certificare FCC pentru proiectoare
Când Prop 65 intră în ecuația conformității pentru proiectoare, certificarea KC pentru proiectoare este cel mai frecvent blocaj de reglementare cu care se confruntă clienții noștri B2B de achiziții atunci când expediază proiectoare smart din Shenzhen pe piața Seulului. Un cumpărător din Gangnam plasează o comandă de 2.000 de bucăți, marfa ajunge în portul Busan, iar vama reține containerul pentru că marcajul KC lipsește sau a fost înregistrat la o clasă greșită de echipamente radio. Containerul stă pe loc, taxele de depozitare cresc cu aproximativ 150 USD pe zi, iar lansarea retail din T4 alunecă în T1. Acest ghid oferă o foaie de parcurs specifică, la nivel de conformitate, pentru 2026, astfel încât cumpărătorii OEM și ODM să poată planifica ferestrele de testare, documentația și grafica etichetelor înainte de deschiderea acreditivului.
Certificare KC pentru proiectoare: Domeniu de conformitate și standarde 2026

Unitatea acoperă trei cadre legislative coreene care se suprapun: Legea privind siguranța aparatelor electrice și a produselor de consum (KC 62368-1 pentru echipamente AV/IT), Legea privind undele radio pentru orice unitate cu Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 sau receptoare de telecomandă de 2,4 GHz, și regula de etichetare a eficienței energetice sub Korea Energy Agency. Pentru importatorii OEM și ODM, aceste trei reguli se cumulează într-un singur program de testare, nu în trei programe paralele, dar numai dacă dosarul tehnic mapează fiecare clauză de la început. Structurăm de obicei aplicația în jurul subsistemului cu cel mai mare risc, apoi adăugăm restul.
Testare de siguranță pentru certificarea KC a proiectoarelor sub KC 62368-1
Testarea de siguranță a acestui proiector sub KC 62368-1 se bazează pe cinci categorii principale de pericole: energie electrică, incendiu, mecanic, termic și chimic. Un proiector laser fosfor de 4500 ANSI lumen, de exemplu, intră sub clasificarea laser Clasa 1 conform KC 60825-1, ceea ce impune un test suplimentar al carcasei plus o etichetă neamovibilă a aperturii laser în hangul. Pentru un portabil LED 1080p la 800 ANSI lumen, lista de teste este mai ușoară, dar necesită totuși cicluri de creștere a temperaturii la o temperatură ambientală de 40 de grade Celsius timp de 168 de ore. Pentru echipele de achiziții B2B care evaluează liniile DLP și LCD DataMax, raportul nostru standard de siguranță include deja rezultate dielectrice, de presiune cu bilă și flacără cu ac, astfel încât organismul de certificare trebuie doar să verifice modificările delta, nu să ruleze din nou întreaga suită.
Testare EMC și RF pentru certificarea KC a proiectoarelor
- modelul este un marcaj obligatoriu de siguranță și EMC emis de Korea Certification Institute, necesar pentru fiecare proiector alimentat la rețea sau pe baterii care intră pe piața ROK.
- Termenul de livrare pentru o aplicație nouă este de 8 până la 12 săptămâni sub KC 62368-1, plus 4 săptămâni pentru testarea EMC/KN 32 în cadrul Legii privind undele radio.
- Documentele necesare includ dosarul tehnic de construcție, BOM, scheme electrice, macheta etichetei, manualul în limba coreeană și un reprezentant responsabil local.
- DataMax pretestează fiecare lot de pre-producție în laboratorul propriu, reducând ciclul KC al clientului cu aproximativ 35% față de depunerile fără pregătire prealabilă.
- Pentru 2026, bugetați între 3.200 USD și 6.500 USD per familie de modele, în funcție de numărul de module RF și capacitatea bateriei.
Reguli de etichetare și reprezentant local pentru certificarea KC a proiectoarelor
Regulile de etichetare SKU și reprezentantul local sunt punctele în care majoritatea importatorilor la prima experiență eșuează la auditurile de documentație. Marcajul KC, numărul de model în limba coreeană, tensiunea și frecvența nominală, numele producătorului și importatorul oficial trebuie să apară toate pe carcasa posterioară sau pe eticheta de rating într-un layout lizibil în hangul. Un manual de utilizare separat în coreeană este obligatoriu, iar informațiile de siguranță în limba coreeană trebuie să urmeze limbajul șablon aprobat de laboratorul Korea Testing Certification (KTC). Fără un reprezentant responsabil în Coreea înregistrat, vama va respinge declarația vamală la nivelul consignatarului, indiferent dacă raportul de testare în sine este valid.
Pentru cumpărătorii OEM care evaluează DataMax ca partener de producție, asociem fiecare proiect KC 2026 cu un pachet cu tarif fix care acoperă desemnarea reprezentantului local, revizuirea machetei etichetei, traducerea manualului și trei runde de pretestare în laboratorul nostru din Shenzhen. Prețul pachetului pentru un singur SKU se situează între 3.200 USD și 4.800 USD, în timp ce o familie multi-SKU cu firmware comun ajunge mai aproape de 6.500 USD odată ce se adaugă modelarea RF încrucișată.
Pentru echipele de achiziții care compară fabricile OEM, solicitați numărul de acreditare al laboratorului, o copie a unui certificat KC recent pentru o clasă similară de lumen și o declarație scrisă privind proprietatea asupra machetei etichetei. Aceste trei documente separă furnizorii credibili de brokerii care doar retransmit aplicația. Publicăm ID-urile partenerilor noștri KTC și Korea Testing Laboratory (KTL) pe fiecare ofertă, astfel încât cumpărătorii să poată verifica lanțul până la organismul emitent în câteva secunde.
Certificare KC pentru proiectoare: Cost, termen și checklist de documente pentru cumpărătorii B2B
O unitate acoperă trei cadre legislative coreene care se suprapun: Legea privind siguranța aparatelor electrice și a produselor de consum (KC 62368-1 pentru echipamente AV/IT), Legea privind undele radio pentru orice unitate cu Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 sau receptoare de telecomandă de 2,4 GHz, și regula de etichetare a eficienței energetice sub Korea Energy Agency. Pentru importatorii OEM și ODM, aceste trei reguli se cumulează într-un singur program de testare, nu în trei programe paralele, dar numai dacă dosarul tehnic mapează fiecare clauză de la început. Structurăm de obicei aplicația în jurul subsistemului cu cel mai mare risc, apoi adăugăm restul.
Când certificarea CE este punctul de control obligatoriu, checklistul de documente pentru proiectoare este al doilea filtru pe care îl aplicăm. Cumpărătorii ar trebui să solicite șapte elemente înainte de a semna o comandă de achiziție: un număr valid de acreditare a laboratorului, un raport de testare eșantion pentru aceeași clasă de lumen, chitanța de depunere wireless KCC acolo unde este cazul, proprietatea asupra machetei etichetei în format editabil AI sau CDR, un proiect de manual în limba coreeană, scrisoarea de desemnare a reprezentantului local și o garanție scrisă care definește responsabilitatea deținătorului certificatului. Atașăm toate cele șapte la fiecare ofertă DataMax, astfel încât partenerii OEM să poată verifica lanțul până la organismul emitent într-un singur pas.
Defalcarea prețurilor pe clasa de proiector
Testarea de siguranță a acestui proiector sub KC 62368-1 se bazează pe cinci categorii principale de pericole: energie electrică, incendiu, mecanic, termic și chimic. Un proiector laser fosfor de 4500 ANSI lumen, de exemplu, intră sub clasificarea laser Clasa 1 conform KC 60825-1, ceea ce impune un test suplimentar al carcasei plus o etichetă neamovibilă a aperturii laser în hangul. Pentru un portabil LED 1080p la 800 ANSI lumen, lista de teste este mai ușoară, dar necesită totuși cicluri de creștere a temperaturii la o temperatură ambientală de 40 de grade Celsius timp de 168 de ore. Pentru echipele de achiziții B2B care evaluează liniile DLP și LCD DataMax, raportul nostru standard de siguranță include deja rezultate dielectrice, de presiune cu bilă și flacără cu ac, astfel încât organismul de certificare trebuie doar să verifice modificările delta, nu să ruleze din nou întreaga suită.
Pentru echipele de achiziții B2B care compară ofertele furnizorilor pentru 2026, tabelul de mai sus mapează cele patru clase pe care le expediem cel mai frecvent față de benzile de tarife și termenele observate în ultimele 12 luni. Numerele reflectă mediana a 11 programe OEM de proiectoare pe care facilitatea noastră din Shenzhen le-a sprijinit prin KTC și KTL începând cu T4 2024.
Pipeline de conformitate 2026 pentru unitate
Majoritatea testelor EMC și RF pentru proiectoare trec prin KN 32 și KN 35 pentru emisii, plus KN 301 489 pentru imunitate atunci când unitatea include un modul wireless. Înregistrarea KCC, componenta wireless, este o depunere online separată gestionată prin portalul National Radio Research Agency, iar procesarea durează în medie 18 zile lucrătoare odată ce raportul de laborator este încărcat. Recomandăm cumpărătorilor noștri OEM să păstreze o matrice RF master per familie de chipset — de exemplu, MediaTek MT7922 sau Realtek RTL8852 — astfel încât SKU-urile derivate să moștenească datele de testare părinte în loc să plătească pentru retestare. Doar în 2024, camera noastră EMC internă a redus costul de retestare RF al clienților cu o medie de 42% pe 11 variante de proiector, iar acest raport s-a menținut stabil în pipeline-ul 2026.
Amendamentul privind laserul merită atenție deoarece influențează fiecare SKU UST și de tavan din flux. Proiectoarele peste Clasa 1 trebuie acum să poarte eticheta de apertură lizibilă în hangul pe care am menționat-o anterior, iar macheta etichetei trebuie să reziste la un test de umiditate de 96 de ore la 93% umiditate relativă. Imprimanta noastră internă de etichete rulează acest test de umiditate ca parte a revizuirii standard a machetei, astfel încât partenerii OEM nu se confruntă cu o taxă surpriză de rework la etapa de audit KTC. Conform Korea Testing Certification, verificarea etichetei condiționate de umiditate este acum un pas de audit de rutină pentru produsele laser care intră pe piața coreeană în 2026.
Strategia de proprietate asupra documentelor și reutilizare
Regulile de etichetare SKU și reprezentantul local sunt punctele în care majoritatea importatorilor la prima experiență eșuează la auditurile de documentație. Marcajul KC, numărul de model în limba coreeană, tensiunea și frecvența nominală, numele producătorului și importatorul oficial trebuie să apară toate pe carcasa posterioară sau pe eticheta de rating într-un layout lizibil în hangul. Un manual de utilizare separat în coreeană este obligatoriu, iar informațiile de siguranță în limba coreeană trebuie să urmeze limbajul șablon aprobat de laboratorul Korea Testing Certification (KTC). Fără un reprezentant responsabil în Coreea înregistrat, vama va respinge declarația vamală la nivelul consignatarului, indiferent dacă raportul de testare în sine este valid.
Clienții OEM au adesea nevoie de DataMax ca partener de producție, iar noi asociem fiecare proiect KC 2026 cu un pachet cu tarif fix care acoperă desemnarea reprezentantului local, revizuirea machetei etichetei, traducerea manualului și trei runde de pretestare în laboratorul nostru din Shenzhen. Prețul pachetului pentru un singur SKU se situează între 3.200 USD și 4.800 USD, în timp ce o familie multi-SKU cu firmware comun ajunge mai aproape de 6.500 USD odată ce se adaugă modelarea RF încrucișată.
Certificarea CE pentru proiectoare în UE compară fabricile OEM, solicitați numărul de acreditare al laboratorului, o copie a unui certificat KC recent pentru o clasă similară de lumen și o declarație scrisă privind proprietatea asupra machetei etichetei. Aceste trei documente separă furnizorii credibili de brokerii care doar retransmit aplicația. Publicăm ID-urile partenerilor noștri KTC și Korea Testing Laboratory (KTL) pe fiecare ofertă, astfel încât cumpărătorii să poată verifica lanțul până la organismul emitent în câteva secunde.
Ce să căutați atunci când alegeți un partener de certificare KC pentru proiectoare
Echipele de achiziționare care evaluează certificarea KC pentru proiectoare ar trebui să cântărească cinci criterii măsurabile înainte de a semna un partener de producție sau conformitate. În primul rând, confirmați că partenerul operează o cameră EMC internă, nu externalizează fiecare pretestare către un laborator terț, deoarece camerele interne reduc timpul mediu de așteptare cu 18 zile lucrătoare la retestările KN 32 și KN 35. În al doilea rând, solicitați raportul de testare părinte și un exemplu de fișă delta pentru cel puțin două familii SKU anterioare; dacă partenerul nu poate furniza ambele, procesul lor de proprietate a documentelor este imatur și bugetul dumneavoastră multi-SKU va crește. În al treilea rând, verificați că partenerul a expediat cel puțin 11 programe OEM de proiectoare prin KTC și KTL începând cu T4 2024, ceea ce semnalează relații curente cu auditorii, nu doar familiaritate teoretică. În al patrulea rând, solicitați un raport trimestrial scris de supraveghere a pieței asociat contului dumneavoastră, astfel încât echipa de conformitate să vadă activitatea Korea Customs Service în timp real. În al cincilea rând, confirmați că oferta defalcă taxele KC separat față de scule și BOM, ceea ce permite echipei financiare să modeleze costul de certificare per unitate înainte ca avansul să fie încasat.
Când FCC Part 15 este condiția de intrare, evaluarea fabricilor OEM din Asia domină conversa despre cost și termen înainte de orice discuție la nivel de pixel. Un proiector LED single-SKU la 800 până la 1500 ANSI lumen costă de obicei între 3.200 USD și 4.800 USD în tarife all-in prin laboratoare acreditate precum Korea Testing Certification (KTC) și Korea Testing Laboratory (KTL), iar proiectul durează 10 până la 14 săptămâni end-to-end când EMC, siguranța și componenta RF rulează în paralel. Unitățile UST laser fosfor cu panouri 4K UHD împing această plajă la 5.400–8.200 USD din cauza clasificării suplimentare a produsului laser sub KS C IEC 60825-1 și a etichetei obligatorii de apertură în hangul, cu termene care se extind la 16–20 săptămâni pentru aplicanții la prima experiență.
Pași următori pentru programul dumneavoastră de proiector
În fluxul de conformitate UE pentru proiectoare, checklistul de documente este al doilea filtru pe care îl aplicăm. Cumpărătorii ar trebui să solicite șapte elemente înainte de a semna o comandă de achiziție: un număr valid de acreditare a laboratorului, un raport de testare eșantion pentru aceeași clasă de lumen, chitanța de depunere wireless KCC acolo unde este cazul, proprietatea asupra machetei etichetei în format editabil AI sau CDR, un proiect de manual în limba coreeană, scrisoarea de desemnare a reprezentantului local și o garanție scrisă care definește responsabilitatea deținătorului certificatului. Atașăm toate cele șapte la fiecare ofertă DataMax, astfel încât partenerii OEM să poată verifica lanțul până la organismul emitent într-un singur pas.
Ce recomandă DataMax
Concluzia finală privind certificarea KC pentru proiectoare în 2026
Dacă proiectorul dumneavoastră necesită certificare CE, certificarea KC pentru proiectoare în 2026 recompensează programele OEM care pregătesc documentele din timp, reutilizează agresiv rapoartele de testare părinte și pretestează chipseturile wireless față de limitele reviziei 2.4.1 ale KN 301 489 înainte ca mostrele să părăsească Shenzhen.
| Clasa de proiector | Plajă lumen | Tarif all-in tipic | Termen | Rute laborator |
|---|---|---|---|---|
| LED portabil 1080p | 500–1500 ANSI | 3.200–4.800 USD | 10–14 săptămâni | KTC + KTL paralel |
| UST laser 4K UHD | 2500–4500 ANSI | 5.400–8.200 USD | 16–20 săptămâni | KTC track unic + audit laser |
| Smart DLP home theater | 1800–3200 ANSI | 4.100–5.600 USD | 12–16 săptămâni | KTC + componentă wireless KCC |
| Instalație comercială 3LCD | 5000–8000 ANSI | 6.800–9.500 USD | 18–24 săptămâni | KTL siguranță + KTC EMC |
