Indkøbsteams i hele AV-kanalen går ind til Integrated Systems Europe (ISE) 2026 med ét spørgsmål på deres regneark: hvilken 4K-laserplatform

Slået op den: feb. 24, 2026 - 105 Visninger

Projektor-showdown: ISE 2026-højdepunkter

Projektordyst: Højdepunkter fra ISE 2026

Indkøbsteams på tværs af AV-kanalen går ind til Integrated Systems Europe (ISE) 2026 med ét spørgsmål i deres regneark: hvilken 4K-laserplatform der faktisk fortjener hyldeplads i år. Gulvarealet på Barcelona-messen er steget med tocifrede procenter, laserfosfor- og tri-farve RGB-laserlysmotorer har fortrængt lampemodeller i næsten alle mainstream-boder, og specifikationsarkene ligger nu tættere på broadcast-skærme end på klasseudstyr. Projektoren er vigtig, fordi ISE sætter engrosdagsordenen for resten af kalenderåret — de SKU'er, der afsløres i denne uge, ender i B2B-udbud, uddannelses-RFQ'er og corporate-rullout-PO'er, inden Q2 lukker.

Her er første udkast til vores projektordyst-dækning fra Barcelona.

Hurtigt overblik

Indkøbsteams på tværs af AV-kanalen går ind til Integrated Systems Europe (ISE) 2026 med ét spørgsmål i deres regneark: hvilken 4K-laserplatform der faktisk fortjener hyldeplads i år. Gulvarealet på Barcelona-messen er steget med tocifrede procenter, laserfosfor- og tri-farve RGB-laserlysmotorer har fortrængt lampemodeller i næsten alle mainstream-boder, og specifikationsarkene ligger nu tættere på broadcast-skærme end på klasseudstyr. Projektoren er vigtig, fordi ISE sætter engrosdagsordenen for resten af kalenderåret — de SKU'er, der afsløres i denne uge, ender i B2B-udbud, uddannelses-RFQ'er og corporate-rullout-PO'er, inden Q2 lukker.

Projektordyst: Skiftet til laserlysmotor på ISE 2026

Den dominerende overskrift fra Fira de Barcelona-gulvet er en stille, men absolut overgang: lampe- og LED-hybridlysmotorer er blevet skubbet ud af projektordystens premium-segment. På tværs af Hal 3 og Hal 5 viser alle tier-1-mærker — plus en bølge af kinesiske OEM-udfordrere — 4K UHD-laserprojektorer med en lysstyrke mellem 4.500 og 6.500 ANSI-lumen, det spec-bånd, der tidligere kun forankrede high-end installationskategorien.

Hvorfor laserfosfor nu er standarden

For indkøbschefer, der gennemfører udbudsevalueringer, er projektordystens konklusion enkel: laserfosfor er ikke længere premium-valget, det er standarden. Ifølge Omdia Display Long-Term Forecast 2025-2030 forventes laserlyskildens penetration af det globale projektormarked at overstige 78 procent af enhedsforsendelserne ved udgangen af 2026, op fra omkring 61 procent i 2024. Levetidsmatematikken gør det meste af arbejdet — 20.000 timers lyskildelevetid versus 3.000 til 5.000 timers loft for ældre UHP-lamper reducerer de samlede ejeromkostninger dramatisk over en femårig implementeringscyklus.

  • ISE 2026 markerer den første ISE-projektordyst, hvor alle større boder sender en 4K UHD-laser med 5.000 plus ANSI-lumen som indgangs-spec.
  • Tri-farve RGB-laserlysmotorer har passeret 40 procents grænsen for display-areal på ISE, ifølge en ny Omdia-displayteknologiprognose citeret i bod-rundvisninger.
  • Ultra-short throw og ultra-short throw med lens-shift-design er nu det dominerende projektordyst-format i uddannelses- og hjemmebio-gangene.
  • Android TV 14 og Google TV-referenceplatforme standardiserer valg af smart-OS og forenkler OEM/ODM-indkøb for købere, der sourcing via Shenzhen-fabrikker som DataMax.
  • For B2B-indkøbsteams, der evaluerer 2026-lineups, bekræfter denne enhed på ISE en gennemsnitlig 12-ugers leveringstid for OEM-laserordrer og et strammere sub-$1.500 engrosloft på 4K UST-SKU'er.

Tri-farve RGB-laser krydser tærsklen

Det andet tekniske skift inden for denne ISE 2026-projektordyst er fremkomsten af rene tri-farve RGB-lasermotorer — intet fosforhjul, ingen farvehjuls-artefakter. BT.2020-farverumsdækningen, der printes på spec-arkene, rammer nu rutinemæssigt 110 procent eller højere, og flere boder demonstrerer 0,47-inch og 0,65-inch 4K DLP-chipsæt, der driver disse motorer ved lysstyrker op til 5.800 ANSI-lumen.

Den dominerende overskrift fra Fira de Barcelona-gulvet er en stille, men absolut overgang: lampe- og LED-hybridlysmotorer er blevet skubbet ud af projektordystens premium-segment. På tværs af Hal 3 og Hal 5 viser alle tier-1-mærker — plus en bølge af kinesiske OEM-udfordrere — 4K UHD-laserprojektorer med en lysstyrke mellem 4.500 og 6.500 ANSI-lumen, det spec-bånd, der tidligere kun forankrede high-end installationskategorien.

Ultra-short throw bliver standardformfaktoren

Vandrer man ned ad uddannelsesgangen på ISE, er projektordystformatet utvetydigt: ultra-short throw, og i stigende grad ultra-short throw med motoriseret lens shift. Den klassiske loftmonterede long-throw klasseudstyrsprojektor er nu undtagelsen, ikke reglen, i de boder, der tiltrækker de tætteste folkemængder. Flere leverandører demonstrerer 0,21:1 throw-forhold med integrerede lys-interaktive touch-rammer og positionerer projektoren som erstatning for fladskærme ved skærmstørrelser mellem 90 og 120 inches.

Når indkøbschefer evaluerer udbudsprocesser, er projektordystens konklusion enkel: laserfosfor er ikke længere premium-valget, det er standarden. Ifølge Omdia Display Long-Term Forecast 2025-2030 forventes laserlyskildens penetration af det globale projektormarked at overstige 78 procent af enhedsforsendelserne ved udgangen af 2026, op fra omkring 61 procent i 2024. Levetidsmatematikken gør det meste af arbejdet — 20.000 timers lyskildelevetid versus 3.000 til 5.000 timers loft for ældre UHP-lamper reducerer de samlede ejeromkostninger dramatisk over en femårig implementeringscyklus.

På vores egen Shenzhen-produktionslinje har vi set OEM-købere flytte laserfosfor fra en specialordre-linje til en standard-SKU på cirka 18 måneder. Omkostningsgabet lukkede sig hurtigere, end nogen i vores indkøbsnetværk forudså. Hvor en 1080P-laser i 2023 havde en 35 procents BOM-præmie over en tilsvarende UHP, er deltaen i dag tættere på 9 procent på højvolumen-SKU'er. Det er det største enkeltstående skift, der er synligt i enheden.

Projektordyst på ISE 2026 — laserfosfor og RGB-laser 4K UHD-modeller udstillet i hovedudstillingshallen

Software, AI-motorer og den stille platformskrig

Ud over den optiske hardware formes projektordysten på ISE 2026 af et lige så aggressivt softwarekapløb. Hver større bod har et "AI"-skilt, men varianterne bag disse bogstaver divergerer kraftigt. Nogle leverandører licenserer tredjeparts computer vision-stakke til auto-keystone, forhindringsundgåelse og skærmtilpasning, mens andre bygger proprietære pipelines, der lover under-200-millisekunders latenstid fra kameraoptagelse til geometrikorrektion.

Hvert andet tekniske skift inden for denne ISE 2026-projektordyst er fremkomsten af rene tri-farve RGB-lasermotorer — intet fosforhjul, ingen farvehjuls-artefakter. BT.2020-farverumsdækningen, der printes på spec-arkene, rammer nu rutinemæssigt 110 procent eller højere, og flere boder demonstrerer 0,47-inch og 0,65-inch 4K DLP-chipsæt, der driver disse motorer ved lysstyrker op til 5.800 ANSI-lumen.

Når B2B-købere evaluerer hjemmebiograf-flagkib-SKU'er, er de projektordysttal, man skal forankre på, disse: 4K UHD (3840 x 2160) opløsning, minimum 5.000 ANSI-lumen, dynamisk kontrastforhold på 1.500.000:1 eller højere samt HDMI 2.1-indgange med eARC-understøttelse. Vi har kørt BOM-simuleringer på tværs af tre af disse platforme på vores ODM-linje, og det tilbagevendende sub-$1.200 fabrikkens port-prismål for 2026-generationen er realistisk ved 1.000-enheds MOQ — et tal, vi forventer at se matchet i de fleste ISE-boder, når messen lukker.

Spec-arkets realitetstjek

Indkøbsteams har tendens til at sammenligne spec-ark, ikke demoer på standen. Nedenfor er den praktiske projektordyst-sammenligningstabel, vores ingeniørledere bruger internt, når købere kommer med konkurrenttilbud.

Spec-niveauEntry 4K-laserMid-range RGB-laserFlagkib RGB-laser UST
Opløsning3840 x 21603840 x 21603840 x 2160
Lysstyrke2.800-3.500 ANSI lumen4.200-5.000 ANSI lumen5.000-5.800 ANSI lumen
LyskildeLaserfosforTri-farve RGB-laserTri-farve RGB-laser
BT.2020-dækning85-95 procent105-110 procent110-120 procent
Throw-forhold1,2:1 - 1,5:10,8:1 - 1,2:10,16:1 - 0,25:1
Input-lag (Game Mode)18-25 ms12-18 ms8-15 ms
Estimeret fabrikkens port-pris (1.000-enheds MOQ)$420 - $560$780 - $960$1.050 - $1.280

Vandrer man ned ad uddannelsesgangen på ISE, er projektordystformatet utvetydigt: ultra-short throw, og i stigende grad ultra-short throw med motoriseret lens shift. Den klassiske loftmonterede long-throw klasseudstyrsprojektor er nu undtagelsen, ikke reglen, i de boder, der tiltrækker de tætteste folkemængder. Flere leverandører demonstrerer 0,21:1 throw-forhold med integrerede lys-interaktive touch-rammer og positionerer projektoren som erstatning for fladskærme ved skærmstørrelser mellem 90 og 120 inches.

Forbindelse, compliance og certificeringsflaskehalsen

For OEM-partnere, der evaluerer UST-SKU'er, er indkøbsbenchmarksene fra denne kategori konkrete: 0,16 til 0,25 throw-forhold, 4.000 til 5.500 ANSI-lumen til at bekæmpe omgivende klasseudstyrslys og et støjniveau under 28 dB i eco-tilstand. Vi sampler i øjeblikket tre UST-optiske motorer på vores Shenzhen-linje og har bekræftet 12-ugers leveringstider fra optisk motor-leverandør til færdig enhed ved 500-enheds MOQ — et vindue, der passer med den tilbage-til-skole-forsendelseskalender, som vestlige distributører allerede låser fast.

Mange projektordyster handler ikke kun om brandlogoerne på bod-fasaden. Det handler om, hvilke af disse 4K UHD-laserplatforme jeres indkøbsteam faktisk kan source, certificere og sende i volumen inden medio 2026.

Latenstid, HDR og gaming-vertikalen

En anden underplot i projektordysten er opstået i gaming-gangen. Tre boder demonstrerer 4K UHD-laserprojektorer med input-lag under 12 ms ved 60 Hz, og to af disse har bekræftet 4K ved 120 Hz-drift via HDMI 2.1 med ALLM og VRR aktiveret. Den traditionelle visdom om, at projektorer ikke kan konkurrere med gaming-skærme på latenstid, bliver omskrevet, især for simulering-, racer- og fly-entusiastsegmenterne.

HDR-implementeringssamtalen inden for denne projektordyst modnes også. HDR10+ Adaptive og Dolby Vision IQ optræder på spec-ark med tone-mapping-kurver, der var fraværende for et år siden. For OEM-købere er indkøbsbeslutningen, hvilken HDR-stak der skal licenseres — royalty-satser spænder fra 0,4 procent af engros for HDR10 (royalty-fri) til 3,2 procent af engros for fuld Dolby Vision IQ med producentside-kalibreringsværktøjer. Vores ODM-vejledning er at spec'e HDR10+ som baseline og kun tilføje Dolby Vision for SKU'er, der er målrettet retail-kanaler over $1.800 MSRP-linjen.

Ud over den optiske hardware formes projektordysten på ISE 2026 af et lige så aggressivt softwarekapløb. Hver større bod har et "AI"-skilt, men varianterne bag disse bogstaver divergerer kraftigt. Nogle leverandører licenserer tredjeparts computer vision-stakke til auto-keystone, forhindringsundgåelse og skærmtilpasning, mens andre bygger proprietære pipelines, der lover under-200-millisekunders latenstid fra kameraoptagelse til geometrikorrektion.

SKU-nærbillede — certificeringsmærkater, ANSI-lumen-testtabeller og HDR-licensoplysninger vist ved en OEM-stand

Sådan vælger du den rigtige projektordyst-vinder til din 2026-pipeline

Linjediagram over projektorteknologiens adoptionstendens

På platformslaget er der to lejre synlige. Den første er det lukkede økosystem — leverandørejede OS-forks med låste app-butikker og proprietære casting-protokoller. Den anden er den åbne lejr, forankret i Google TV, Android TV 14 og et voksende antal producenter, der nu default til Linux-baserede AOSP-builds med sideloaded APK-understøttelse. For OEM-købere, der afvejer systemet på software, er indkøbsspørgsmålet ikke længere "Kører den Netflix?" men "Hvilken DRM-stak overlever 2027-codec-migreringen?"

Digital Cinema Report bemærkede i sin pre-ISE-dækning, at tre af de syv større boder har droppet deres proprietære smart-platforme til fordel for Google TV-reference-designs, med henvisning til hurtigere certificeringscyklusser og en reduktion på 6 til 8 uger i firmware-udviklingstidslinjer. Vi har valideret dette tal mod vores egne ODM-scratch-builds — en ren AOSP 14-port med Widevine L1 tager os cirka 11 uger fra SDK-drop til shipping-image, ned fra 19 uger på den legacy-forkede stak, vi kørte gennem 2024.

MOQ, leveringstid og sample-politik for OEM-købere

For OEM-købere, der evaluerer denne produktkortliste, starter vores standardengagement ved en 200-enheds MOQ for custom firmware og kabinetfarve, der skalerer ned til 50 enheder for reference-SKU'er, der allerede består CE, FCC, UKCA og Energy Star 8.0. Sample-politikken er 7 dages forsendelse fra vores Shenzhen-lager med mulighed for at fratrække sample-omkostninger fra den første PO over 500 enheder. Standard leveringstid er 35 til 45 dage efter depositum for ODM-builds og 25 til 30 dage for OEM drop-in-konfigurationer. For købere, der har brug for at validere projektordyst-finalisterne mod en reel installation, før de forpligter sig, sender vi et to-enheds evalueringskit med måle-grade luminansmetre og forudindlæste testmønstre. B2B-købere kan anmode om et custom tilbud via vores sourcingportal, og vores ingeniørteam svarer inden for en arbejdsdag.

For B2C-læsere, der er kommet hertil fra en retail-sammenligningssøgning, gælder de samme projektordyst-principper i mindre skala: prioriter ANSI-verificeret lysstyrke, insister på HDMI 2.1, hvis du gamer ved 120 Hz, og bekræft garantistien, før du betaler. Fabriksdirekte-fordelen er reel — engrosprisen på GP95 hotelprojektoren starter omkring $249 i 500-enheds niveauer, hvilket er cirka 40 procent under sammenlignelige retail-SKU'er.

Spec-niveauEntry 4K-laserMid-range RGB-laserFlagkib RGB-laser UST
Opløsning3840 x 21603840 x 21603840 x 2160
Lysstyrke2.800-3.500 ANSI lumen4.200-5.000 ANSI lumen5.000-5.800 ANSI lumen
LyskildeLaserfosforTri-farve RGB-laserTri-farve RGB-laser
BT.2020-dækning85-95 procent105-110 procent110-120 procent
Throw-forhold1,2:1 - 1,5:10,8:1 - 1,2:10,16:1 - 0,25:1
Input-lag (Game Mode)18-25 ms12-18 ms8-15 ms
Estimeret fabrikkens port-pris (1.000-enheds MOQ)$420 - $560$780 - $960$1.050 - $1.280

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er projektordysten på ISE 2026, og hvorfor er den vigtig for købere?

Lysstyrketallene i denne projektordyst-sammenligning er forankret i ANSI IT7.228-2024-metodologi, ikke den ældre ISO 21118-konvention. Flere leverandørark på ISE printer stadig ISO 21118-tal, der typisk ligger 18 til 22 procent højere end ANSI-ækvivalenter ved samme output. Vi markerer dette i hver BOM-gennemgang — det er det mest almindelige spec-mismatch, vi ser i kryds-leverandør tilbudssammenligninger.

Hvilket projektormærke vandt projektordysten i hjemmebiografsegmentet?

Baseret på bod-demonstrationer førte XGIMI Aura Two og Dangbei Mars Pro 2 projektordysten i hjemmebiografgangen med henholdsvis 3200 og 3500 ANSI-lumen, begge med HDR10+ Adaptive og Dolby Vision IQ. For købere, der er målrettet $1.500 til $2.200 retail-båndet, er begge SKU'er stærke referencer til ODM-kloning.

Hvordan evaluerer B2B-indkøbsteams projektordyst-finalister?

Den tredje kerne af denne projektordyst er en, købere sjældent ser på show-gulvet: regulatorisk og IP-compliance. ISE 2026 kører sideløbende med en bølge af regionale regulatoriske opdateringer, der landede i slutningen af 2025. EU's reviderede EN 55032/CISPR 32 Klasse B-emissionsgrænser trådte i kraft 1. januar 2026. California Title 20 for kommercielle displays dækker nu projektor-standbyeffekt ved 0,5 W eller derunder, og UK PSTI-cybersikkerhedsregimet kræver Statement of Compliance-indsendelser for enhver netværkstilsluttet display, der sendes efter marts 2024 — et treårigt tilbageblik, der nu aktivt håndhæves.

Forventes projektordystpriserne at falde gennem 2026?

I B2B-indkøb, når vi sourcing vores tilbuds-SKU'er på tværs af flere geografier, er certificeringsmatricen omtrent fordoblet i kompleksitet siden 2024. En enkelt OEM-SKU, der tidligere blev sendt globalt med tre testrapporter, kræver nu ofte syv til ni: CE-EMC, CE-LVD, FCC Part 15, Energy Star 8.0, UKCA, RCM, BIS India, KC Korea og SRRC China. Vi har bygget denne matrix ind i vores interne sourcing-tjekliste, og den tilbagevendende lære er, at købere, der venter til PO-bekræftelse med at starte compliancepapirarbejde, tilføjer fire til syv uger til deres leveringsvindue.

Hvilke certificeringer er obligatoriske efter projektordyst-meddelelserne?

Efter projektordysten inkluderer obligatoriske certificeringer for kryds-regional projektorforsendelse CE-EMC, CE-LVD, FCC Part 15, Energy Star 8.0, UKCA, RCM, BIS og KC. Ifølge California Energy Commission Title 20-opdateringer skal kommerciel projektor-standby forblive ved 0,5 W eller derunder, og UK PSTI-regimet kræver en Statement of Compliance-indsendelse for enhver netværkstilsluttet enhed.

Næste skridt for OEM-købere

En anden underplot i projektordysten er opstået i gaming-gangen. Tre boder demonstrerer 4K UHD-laserprojektorer med input-lag under 12 ms ved 60 Hz, og to af disse har bekræftet 4K ved 120 Hz-drift via HDMI 2.1 med ALLM og VRR aktiveret. Den traditionelle visdom om, at projektorer ikke kan konkurrere med gaming-skærme på latenstid, bliver omskrevet, især for simulering-, racer- og fly-entusiastsegmenterne.

En HDR-implementeringssamtale inden for denne projektordyst modnes også. HDR10+ Adaptive og Dolby Vision IQ optræder på spec-ark med tone-mapping-kurver, der var fraværende for et år siden. For OEM-købere er indkøbsbeslutningen, hvilken HDR-stak der skal licenseres — royalty-satser spænder fra 0,4 procent af engros for HDR10 (royalty-fri) til 3,2 procent af engros for fuld Dolby Vision IQ med producentside-kalibreringsværktøjer. Vores ODM-vejledning er at spec'e HDR10+ som baseline og kun tilføje Dolby Vision for SKU'er, der er målrettet retail-kanaler over $1.800 MSRP-linjen.

Din kurv
Din oplevelse på denne side bliver bedre, hvis du tillader cookies Cookiepolitik