Οι projector», «OEM payment terms» αποτελούν το μεγαλύτερο σημείο τριβής σε κάθε διασυνοριακό έργο προμήθειας, και έχουμε δει αγοραστές να χάνουν εβδομάδες διαπραγματεύσεων

Δημοσιεύτηκε στις: Αυγ 15, 2025 - 104 Προβολές

Διάγραμμα ροής όρων πληρωμής: ορόσημα πληρωμής συναλλαγών OEM

Διάγραμμα ροής όρων πληρωμής: ορόσημα πληρωμών συναλλαγών OEM

Οι όροι πληρωμής OEM αποτελούν το μεγαλύτερο μόνο σημείο τριβής σε οποιοδήποτε διασυνοριακό έργο προμήθειας προβολέων, και έχουμε δει αγοραστές να χάνουν εβδομάδες χρόνου διαπραγμάτευσης επειδή έθεσαν τις λάθος ερωτήσεις τη λάθος ημέρα της συμφωνίας. Ένας αγοραστής στο Ντουσσελδόρφ το περασμένο τρίμηνο χρειαζόταν την αποστολή 1,200 λέιζερ προβολέων σε έντεκε εβδομάδες, αλλά το οικονομικό του τμήμα αρνήθηκε να εκδώσει κατάθεση 30% προτού κατανοήσει ακριβώς ποιο ορόσημο παρήγαγε το 99% του κινδύνου διαφορών. Η λύση μας αντιμετωπίζει το πρόβλημα χαρτογραφώντας κάθε κίνηση μετρητών σε ένα φυσικό, επαληθεύσιμο γεγονός: έγκριση εργαλείων, έγκριση δοκιμαστικής παραγωγής, έναρξη μαζικής παραγωγής, επιθεώρηση πριν από την αποστολή και έκδοση εγγυήσεων. Ο οδηγός αυτός σας παρέχει ένα διάγραμμα ροής που μπορείτε να επικολλήσετε στο επόμενο email RFQ, καθώς και την ακριβή κατανομή T/T, τη διατύπωση L/C και τα ορόσημα πληρωμών OEM που χρησιμοποιούμε για τις δικές μας αποστολές από την Ασία προς την Ευρώπη και την Αμερική από το πάτωμα εκθέσεων του Shenzhen.

Γιατί ένα διάγραμμα ροής υπερέχει μια παράγραφο στον προβολέα

Διάγραμμα ροής πολιτικής δειγμάτων OEM

Διάγραμμα ροής διαδικασίας RFQ OEM με 7 αριθμημένα βήματα

αυτές οι μονάδες συνήθως γράφονται ως μία πρόταση μέσα σε ένα Proforma Invoice, και γι' αυτό ακριβώς συμβαίνουν οι διαφορές. Μια γραμμή που αναγράφει "30% T/T προκαταβολή, 70% T/T έναντι αντιγράφου B/L" δεν ενημερώνει τον αγοραστή ποιος πληρώνει το κόστος καλουπιού, ποιος πληρώνει για τα δείγματα πιλότου, ποιος πληρώνει όταν το πρώτο δείγμα αποτυγχάνεται στον έλεγχο ποιότητας ή ποιος πληρώνει αν το container αλλάξει. Λύνουμε το θέμα σχεδιάζοντας ένα διάγραμμα ροής πέντε βημάτων στην πρώτη σελίδα κάθε προσφοράς που στέλνει η ομάδα πωλήσεών μας στο Shenzhen, επειδή οι ομάδες προμήθειας B2B που αγοράζουν προβολέα, λέιζερ τηλεοράσεις ή μονάδες ultra-short throw χρειάζονται ένα οπτικό εργαλείο που μπορεί να κοινοποιήσει ο υπεύθυνος έργου στον CFO τους. Σύμφωνα με το International Chamber of Commerce Trade Finance Survey 2024, το 61% των διασυνοριακών συναλλαγών ηλεκτρονικών μέσου όγκου χρησιμοποιεί πλέον μια υβριδική δομή ορόσημων αντί για καθαρά T/T ή καθαρά L/C, γεγονός που επιβεβαιώνει τις παρατηρήσεις μας στο δικό μας βιβλίο παραγγελιών.

οι προδιαγραφές της συσκευής περιλαμβάνουν επτά πεδία, και η παράλειψη οποιουδηποτε από αυτά ανοίγει την πόρτα σε μελλοντική αξίωση. Τα πεδία είναι: ποσοστό κατάθεσης, αριθμός ορόσημων, μέσο πληρωμής (T/T, L/C, OA ή DA), incoterm (EXW, FOB, CIF, DDP), νόμισμα (το USD παραμένει η προεπιλογή για το 78% των αποστολών προβολέων OEM που διεκπεραιώνουμε), κατάλογος εγγράφων ανά ορόσημο και ρήτρα ποινής για καθυστερημένες ημερομηνίες. Αυτός ο προβολέας συνήθως περιλαμβάνει κατανομή κόστους καλουπιού, επειδή το κόστος καλουπιού συχνά αποτελεί το 8-15% της συνολικής αξίας του έργου για προσαρμοσμένο περίβλημα έξυπνου προβολέα και το εργοστάσιο δεν θα ξεκινήσει να κόβει χάλυβα χωρίς αυτή την ανάκτηση. Το σύστημα προσφέρει στους αγοραστές τρεις τρόπους διαχείρισης των καλουπιών: πλήρης προπληρωμή (χαμηλότερη τιμή μονάδας), απόσβεση στην τιμή μονάδας για πάνω από 5,000 τεμάχια ή πληρωμή ως ξεχωριστό ορόσημο μετά την έγκριση του δείγματος T1. Για αγοραστές OEM που αξιολογούν ένα πρόγραμμα προβολέων λέιζερ 4K UHD, η διαδρομή απόσβεσης είναι η πιο συνηθισμένη, επειδή μειώνει το εμπόδιο ρευστότητας τον μήνα μηδέν, διατηρώντας παράλληλα την οικονομική ισορροπία του εργοστασίου.

Όρόσημο 1: Έγκριση καλουπιού και δείγματος

η προσφορά μας ξεκινά με κατάθεση 30% T/T, η οποία χωρίζεται σε δύο εσωτερικές ροές: 20% για κράτηση πρώτων υλών και εξαρτημάτων και 10% που εκδίδεται όταν το εργοστάσιο ολοκληρώσει το μηχανικό δείγμα T0 και ο αγοραστής υπογράψει την έκθεση golden sample. Οι προδιαγραφές SKU σε αυτό το στάδιο πρέπει να αναφέρουν την ποσότητα δειγμάτων, την έκθεση δοκιμών (συνήθως μια φωτοβιολογική έκθεση ασφαλείας IEC 62471 IEC 62031, μαζί με μια βαθμονομημένη κατά ISO 17025 μέτρηση lux) και το μέρος που δίνει την έγκριση. Αυτό το προϊόν συνήθως επιτρέπει επτά έως δέκα ημερολογιακές ημέρες για την αξιολόγηση του δείγματος από τον αγοραστή, και οποιαδήποτε σιωπή πέρα από τη δέκτη ημέρα θεωρείται έγκριση βάσει του τυποποιημένου προτύπου που χρησιμοποιούμε. Η μονάδα προσφέρει στους αγοραστές παράθυρο επιστροφής χρημάτων εάν το T0 αποτύχει τη φωτοβιολογική ασφάλεια, αλλά το παράθυρο λήγει μόλις το εργοστάσιο κόψει το καλούπι παραγωγής, γι' αυτό το ρολόι των επτά ημερών έχει μεγαλύτερη σημασία από την αξία της σύμβασης. Για αγοραστές OEM που αξιολογούν ένα πρόγραμμα first-tier brand, αυτό είναι επίσης το σημείο όπου ένα L/C που δεν έχει επιβεβαιωθεί από τράπεζα tier-2 γίνεται πρόβλημα, επειδή το εργοστάσιο δεν θα ξεκινήσει τα καλούπια μέχρι η τράπεζα ειδοποίησης να επιβεβαιώσει ότι η πίστωση είναι πλήρως ενεργή.

Όρόσημο 2: Δοκιμαστική παραγωγή και έλεγχος ποιότητας προπαραγωγής

το μοντέλο αλλάζει ξανά στη δοκιμαστική παραγωγή, όπου το εργοστάσιο παράγει 50-100 μονάδες σύμφωνα με ένα εγκεκριμένο golden sample του αγοραστή. Η τυπική δομή 30/70 μετατρέπεται σε αποδέσμευση υπολοίπου 20% μόλις η δοκιμαστική παραγωγή περάσει τον έλεγχο AQL 1.5 και ο αγοραστής υπογράψει το έγγραφο έγκρισης της δοκιμαστικής παραγωγής. Οι προδιαγραφές αυτού του στάδιο πρέπει να αναφέρουν το μέρος επιθεώρησης (η ομάδα QC του αγοραστή, τρίτος φορέας όπως SGS ή Bureau Veritas, ή αυτοέλεγχος του εργοστασίου με φωτογραφίες παρτίδας), το επίπεδο AQL και τον κατάλογο ταξινόμησης ελαττωμάτων. Το προϊόν μας συνήθως απαιτεί από το εργοστάσιο να διατηρεί τις μονάδες πιλότου για 90 ημέρες ως σημείο αναφοράς, επειδή οι επιστροφές πεδίου στις μηχανές φωτός λέιζερ προβολέων συχνά εμφανίζονται μετά από 400-600 ώρες χρήσης και όχι κατά το άνοιγμα της συσκευασίας. Ο προβολέας προσφέρει στους αγοραστές επιλογή κράτησης: ο αγοραστής μπορεί να παρακρατήσει το 10% της πληρωμής του ορόσημου 2 έως ότου οι μονάδες πιλότου ολοκληρώσουν κύκλο θέρμανσης 72 ωρών σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 35°C. Για αγοραστές OEM που αξιολογούν ένα πρόγραμμα λέιζερ τηλεόρασης 4K, αυτό το βήμα θέρμανσης εντοπίζει έγκαιρα ποσοστό αστοχίας πρώιμης ζωής τσιπ DMD 0.4-0.8% πριν από την αποστολή της μαζικής παραγωγής.

Εικόνα: εναλλακτικό κείμενο — διάγραμμα ροής αυτής της μονάδας που αντιστοιχίζει τα ορόσημα κατάθεσης, καλουπιών, δοκιμαστικής παραγωγής, μαζικής παραγωγής και αποστολής για παραγγελίες προβολέων OEM

η συσκευή συχνά γίνεται αντικείμενο παρεξηγήσεων στα όρια μεταξύ του ορόσημου 2 και του ορόσημου 3, επειδή η δοκιμαστική παραγωγή χρησιμοποιεί την ίδια παρτίδα πρώτων υλών με τη μαζική παραγωγή. Εάν η δοκιμαστική παραγωγή περάσει αλλά η μαζική παραγωγή αλλάξει προμηθευτή υλικών, ο αγοραστής δεν έχει συμβατικό δικαίωμα επανεξέτασης εκτός αν η διατύπωση του ορόσημου 3 αναφέρει τον κωδικό προμηθευτή πρώτων υλών. Οι προδιαγραφές αυτού του προβολέα θα πρέπει επομένως να περιλαμβάνουν παράρτημα δήλωσης πρώτων υλών, που να παραθέτει τον προμηθευτή μηχανής προβολής laser phosphor, τον κωδικό παρτίδας τσιπ DMD, το chipset της κύριας πλακέτας και την παρτίδα οπτικού φακού, ώστε η μαζική παραγωγή να μην μπορεί να υποβιβάσει σιωπηρά μια φθηνότερη πηγή φωτός. Το σύστημα συνήθως επιτρέπει ανοχή ποσότητας ±5% στη μαζική παραγωγή, αλλά η ανοχή ισχύει για την αποστελλόμενη ποσότητα και όχι για την υποκατάσταση εξαρτημάτων. Η προσφορά μας παρέχει στους αγοραστές μια τελική γραμμή άμυνας: το δικαίωμα να απορρίψουν ολόκληρη τη μαζική παρτίδα εάν ο κωδικός πρώτων υλών στο κιβώτιο αποστολής δεν ταιριάζει με τον κωδικό που δηλώθηκε στο ορόσημο 2.

Όρόσημο 3: Μαζική παραγωγή και διακανονισμός υπολοίπου

Το SKU γίνεται λειτουργικά κρίσιμο κατά τη μαζική παραγωγή, όπου συνήθως μετακινείται το 70-80% της αξίας της σύμβασης. Η κατανομή 30/70 αφήνει ακόμα αδιευθετήμενο το 70% όταν ολοκληρωθούν τα καλούπια, και το εργοστάσιο επιβαρύνεται αυτή την έκθεση μέχρι να φορτωθούν τα container και να εκδοθεί το B/L ή το AWB. Αυτό το προϊόν σε αυτό το ορόσημο συνήθως μετατρέπει το υπόλοιπο 70% σε είσπραξη εγγράφων — D/P επί εμφάνισης βάσει του άρθρου 6 των UCP 600 — ή, για μεγαλύτερα προγράμματα άνω των $500,000, σε αμετάκλητο L/C επιβεβαιωμένο από την τράπεζα του αγοραστή. Οι προδιαγραφές της μονάδας για τη μαζική παραγωγή πρέπει να αναφέρουν το incoterm (ως προεπιλογή ορίζουμε FOB Shenzhen ή Ningbo για παραγγελίες προβολέων OEM), τις προδιαγραφές συσκευασίας (αφρώ EPE + κιβώτιο 5 φύλλων, σχέδιο φόρτωσης container 20ft ή 40ft HQ) και το σύνολο πιστοποιητικών (CE, FCC, RoHS 2.0, προαιρετικά Dolby Vision και η έκθεση ασφαλείας λέιζερ Class 1 βάσει IEC 60825-1). Το μοντέλο συνήθως επιτρέπει στο εργοστάσιο να εκδίδει τιμολόγιο για το υπόλοιπο 70% μόνο αφού ο ορισμένος από τον αγοραστή επιθεωρητής υπογράψει την έκθεση επιθεώρησης πριν από την αποστολή. Για αγοραστές OEM που αξιολογούν ένα πρόγραμμα λέιζερ τηλεόρασης 4K UHD 4500 ANSI lumen στα $249 χονδρικής FOB, αυτό το υπόλοιπο 70% ανέρχεται περίπου στα $174 ανά μονάδα, πράγμα που σημαίνει ότι ένα μόνο container 40ft HQ με 1,800 μονάδες κινητοποιεί $313,200 σε κεφάλαιο κίνησης χρηματοδοτούμενο από τον αγοραστή έναντι του αποθέματος τελικών προϊόντων του εργοστασίου.

Η επιλογή προσφέρει στους αγοραστές δυνατότητα πληρωμής κατά την αποστολή, την οποία χρησιμοποιούμε για επαναληπτικές παραγγελίες με καθιερωμένους αγοραστές: το υπόλοιπο 70% κατατίθεται μέσω εμβατόματης μόνο έναντι αντιγράφου B/L και καταλόγου συσκευασίας, απελευθερώνοντας χώρο στην αποθήκη του εργοστασίου εντός 24 ωρών από την αναχώρηση του πλοίου. Όταν όμως αγοραστές OEM αξιολογούν το πρώτο τους container, οι προδιαγραφές αυτής της επιλογής θα πρέπει να απαιτούν το υπόλοιπο να εκδοθεί μόνο έναντι του πρωτότυπου B/L, τριών σετ υπογεγραμμένων εμπορικών τιμολογίων, του πιστοποιητικού καταγωγής (Form E για ASEAN ή Form A για GSP) και της έκθεσης QC με αμοιβαία θεώρηση και από τα δύο μέρη.

Επιλογή μεταξύ T/T, L/C και D/P

η προσφορά μας για ένα πρόγραμμα λέιζερ τηλεόρασης 4K χονδρικής $249 σε τρία νομίσματα (USD, EUR, RMB) εξαρτάται από τη τραπεζική σχέση του αγοραστή, την ανοχή κινδύνου του εργοστασίου και την τεκμηριωμένη πειθαρχία και των δύο μερών. Ο πίνακας παρακάτω συγκρίνει τα τρία μέσα που διαπραγματευόμαστε πιο συχνά για παραγγελίες προβολέων OEM στην περιοχή 500-5,000 μονάδων.

ΜέσοΤυπική περίπτωση χρήσηςΚόστος αγοραστήΚίνδυνος εργοστασίουΤαχύτητα διακανονισμού
30/70 T/TΕπαναληπτικός αγοραστής, παραγγελία κάτω των $200KΤέλη εμβατόματος ($25-45 ανά αποστολή)Φέρει έκθεση τελικών προϊόντων1-3 εργάσιμες ημέρες
Αμετάκλητο, επιβεβαιωμένο L/CΝέος αγοραστής, παραγγελία άνω των $200K1-2.5% της αξίας L/C ετησίωςΧαμηλός μετά την αποστολή των εμπορευμάτων3-7 εργάσιμες ημέρες
D/P επί εμφάνισηςΑγοραστής μέτριας εμπιστοσύνης, $100K-$400KΤέλος είσπραξης τράπεζας ($150-300)Εξαρτάται από την έκδοση του μεταφορέα5-10 εργάσιμες ημέρες
40/60 T/TΈκπτωση αφοσίωσης από την 3η παραγγελία και μετάΊδιο με 30/70Υψηλότερος από 30/701-3 εργάσιμες ημέρες

ο προβολέας συνήθως προτιμά T/T για αγοραστές με τρεις ή περισσότερες καθαρές συμβάσεις στο αρχείο, επειδή το τέλος εμβατόματος για αποστολή $200K είναι περίπου 0,02%, έναντι τέλους ειδοποίησης L/C 1.5% ετησίως επί της αξίας. Η μονάδα προσφέρει στους αγοραστές μια διαδρομή έκπτωσης μέσω L/C: έκπτωση 2% στην τιμή FOB έναντι του ανοίγματος αμετάκλητου L/C επιβεβαιωμένου από τράπεζα tier-1 όπως HSBC, Standard Chartered ή Bank of China. Οι αγοραστές OEM που συνήθως αξιολογούν ένα ετήσιο πρόγραμμα 50,000 μονάδων στα $249 χονδρικής, αυτή η έκπτωση 2% αντιστοιχεί σε $249,000 ετήσια εξοικονόμηση — περίπου το κόστος ενός πρόσθετου container.

Εικόνα: εναλλακτικό κείμενο — το διάγραμμα της συσκευής που δείχνει τρία μέσα πληρωμής T/T, L/C, D/P με χρονική αποφασίσεως διακανονισμού για μαζική παραγωγή προβολέων

Νόμισμα, αντιστάθμιση κινδύνων και ρήτρες FX

αυτός ο προβολέας συχνά ορίζεται σε USD επειδή η αλυσίδα προμήθειας προβολέων OEM — τσιπ DMD από Texas Instruments, μηχανές laser phosphor από Nichia ή Hisense, οπτικοί φακοί από Ricoh ή Young Optics — διακανονίζεται σε δολάρια από άκρο σε άκρο. Οι προδιαγραφές του συστήματος θα πρέπει επομένως να περιλαμβάνουν ρήτρα νομίσματος που να ορίζει το USD ως νόμισμα τιμολογίου, σύμβασης και διακανονισμού, με συγκεκριμένο εύρος ανοχής FX ±2% γύρω από το κλειδωμένο ισοτισμό. Η προσφορά μας συνήθως επιτρέπει σε οποιοδήποτε μέρος να ζητήσει επανεδικαιολόγηση εάν η μέση ισοτιμία USD/CNY κινηθεί πάνω από 3% κατά την περίοδο παραγωγής, επειδή μια διακύμανση 3% σε σύμβαση $500,000 είναι $15,000 — αρκετή για να διαγράψει το μικτό περιθώριο του εργοστασίου σε ανταγωνιστική προσφορά. Το SKU προσφέρει στους αγοραστές επιλογή σε CNY για αγοραστές εγκατεστημένους στην Κίνα, αλλά το εργοστάσιο διατηρεί το δικαίωμα να αρνηθεί διακανονισμό σε CNY εάν η εγχώρια νομική οντότητα του αγοραστή δεν μπορεί να εκδώσει έγκυρο VAT fapiao εντός 30 ημερών από την πληρωμή.

Για ομάδες προμήθειας B2B που αντισταθμίζουν τον κινδύνο μιας κυκλοφορίας το 2026 έναντι προβλεπόμενης αποστολής το Q3, οι προδιαγραφές αυτού του προϊόντος θα πρέπει να αναφέρουν προθασμιακή σύμβαση FX που κατέχει οποιοδήποτε από τα μέρη, ορίζοντας τη διάρκεια της αντιστάθμισης (90, 180 ή 365 ημέρες), τη συμφωνημένη ισοτιμία και την κατανομή του κόστους. Η μονάδα συνήθως προβαίνει σε κατανομή 50/50 του κόστους προθασμιακής σύμβασης για παραγγελίες άνω του $1M, επειδή σε αυτή την κλίμακα το περιθωριακό κόστος αντιστάθμισης είναι περίπου 0.4% ανά τρίμηνο. Το μοντέλο επίσης εκθέτει τους αγοραστές στον κίνδυνο μιας μη παραδοτέας προθασμιακής σύμβασης (NDF) σε περιορισμένα νομίσματα: έχουμε δει αγοραστές σε αγορές με συναλλαγματικούς ελέγχους να μην καταβάλλουν το υπόλοιπο 70% επειδή η κεντρική τους τράπεζα καθυστέρησε την κατανομή σε USD κατά 14-21 ημέρες. Οι προδιαγραφές όρων πληρωμής OEM για πρώτους αγοραστές σε δικαιοδοσίες περιορισμένου νομίσματος θα πρέπει να απαιτούν 100% T/T προκαταβολή ή L/C επιβεβαιωμένο από αντιπροσωπεύουσα τράπεζα εκτός της περιορισμένης δικαιοδοσίας.

Πίνακας αναφοράς κόστους αντιστάθμισης κινδύνων

Αξία παραγγελίας (USD)Κόστος προθασμιακής 90 ημερώνΚόστος προθασμιακής 180 ημερώνΚόστος προθασμιακής 365 ημερών
$200,000$800 (0.40%)$1,600 (0.80%)$3,200 (1.60%)
$500,000$1,750 (0.35%)$3,500 (0.70%)$7,000 (1.40%)
$1,000,000$3,000 (0.30%)$6,000 (0.60%)$12,000 (1.20%)
$5,000,000$12,500 (0.25%)$25,000 (0.50%)$50,000 (1.00%)

Οι όροι πληρωμής OEM προσφέρουν στους αγοραστές τεκμηριωμένη ρήτρα περασματικής μεταφοράς FX για παραγγελίες άνω των $2M, η οποία επιτρέπει την επαναπροσδιορισμό της τιμής της σύμβασης βάσει της προθασμιακής ισοτιμίας 30 ημερών εάν η ισοτιμία spot κινηθεί εκτός της ζώνης ±2%, με τη μεταφορά να περιορίζεται σε ±5% για να διαφυλαχθεί το κατώτατο όριο περιθωρίου του εργοστασίου.

Πώς να επιλέξετε όρους πληρωμής OEM για το επόμενο πρόγραμμα προβολέων σας

Οι όροι πληρωμής OEM καθορίζουν ποιος επιβαρύνεται τον κίνδυνο κεφαλαίου κίνησης μεταξύ της ημερομηνίας κατάθεσης στον λογαριασμό του εργοστασίου και της ημερομηνίας κατά την οποία ο αγοραστής μπορεί να μεταπωλήσει ή να αναπτύξει τα εμπορεύματα, οπότε το σωστό μέσο είναι αυτό που ταιριάζει στη ρευστότητα του αγοραστή, στην εμπιστοσύνη του εργοστασίου έναντι της πιστοληπτικής ικανότητας του αγοραστή και στον υποκείμενο κύκλο αποστολής. Για ομάδες προμήθειας B2B που συντάσσουν την PO αυτή την εβδομάδα, η ασφαλής αρχική θέση είναι μια κατανομή 30/70 T/T με υπόλοιπο που κατατίθεται έναντι αντιγράφου B/L, επειδή αυτή η δομή προστατεύει την κατάθεση του αγοραστή, παρέχοντας παράλληλα επαρκή ροή μετρητών στο εργοστάσιο για την απελευθέρωση πρώτων υλών.

Λίστα ελέγχου επιλογής για ομάδες προμήθειας

Οι όροι πληρωμής OEM παρέχουν στους αγοραστές μια σαφή λίστα ελέγχου πέντε σημείων όταν συγκρίνουν δύο ανταγωνιστικά εργοστάσια για το ίδιο SKU. Οι προδιαγραφές των όρων πληρωμής OEM θα πρέπει να αξιολογούνται έναντι των ακόλουθων κριτηρίων πριν από την κατάθεση οποιουδήποτε ποσού:

  • MOQ: Επιβεβαιώστε εάν το εργοστάσιο έχει σταθερό MOQ (συνήθως 500 μονάδες για OEM) ή ευέλικτο MOQ (200 μονάδες με επιβάρυνση μικρής παρτίδας 6-8%).
  • Χρόνος παραγωγής: 25-35 ημέρες για την παραγωγή, συν 18-25 ημέρες για τη θαλάσσια μεταφορά προς τα περισσότερα λιμάνια ΗΠΑ/ΕΕ, συνολικά 6-9 εβδομάδες από πόρτα σε πόρτα.
  • Πολιτική δειγμάτων: Επί πληρωμή δείγματα σε ισοδύναμο λιανικής τιμής $249, με επιστροφή του κόστους δείγματος σε επακόλουθη παραγγελία 1,000 μονάδων.
  • Αποδεκτά μέσα πληρωμής: T/T, L/C επί εμφάνισης, L/C 30/60/90 ημέρες, D/P επί εμφάνισης και Open Account για αγοραστές με ιστορικό συναλλαγών 24 μηνών.
  • Κανάλι επικοινωνίας: Ορισμένος διαχειριστής λογαριασμού OEM, διαθέσιμος μέσω WeChat, WhatsApp και email, εντός παραθύρου 4 ωρών κατά τις εργάσιμες ώρες στην Κίνα.

Οι όροι πληρωμής OEM συνήθως ανταμείβουν αγοραστές που δεσμεύονται σε κυλιόμενο προβλέψιμο 12 μηνών με έκπτωση όγκου 2-3% που καταβάλλεται τετραμηνιαία, και δομούμε αυτές τις εκπτώσεις ως πιστωτικό σημείωμα έναντι της επόμενης PO αντί για επιστροφή μετρητών, επειδή τα πιστωτικά σημειώματα διατηρούν το ελέγξιμο ιστορικό εισόδου που χρειάζεται το οικονομικό σας τμήμα για τις λογιστικές αναλήψεις. Από την οπτική της προμήθειας, οι όροι επίσης δίνουν στους πρώτους αγοραστές ταχύτερη διαδρομή: μια μοναδική πιλοτική παρτίδα 500 μονάδων σε 30/70 T/T, ακολουθούμενη από επαναπαραγγελία 5,000 μονάδων σε 20/80 αφού το πρώτο container περάσει τελωνειακό έλεγχο χωρίς διαφορές.

Βιομηχανικό πλαίσιο: Γιατί το πρότυπο άλλαξε από το 2023

Οι όροι πληρωμής OEM έχουν σφιχθεί στον κλάδο των λέιζερ προβολέων από το 2023, επειδή η κατανομή αρχικών panel και τσιπ DMD απαιτεί πλέον από το εργοστάσιο να πληρώνει τους προμηθευτές με μετρητά κατά την παραγγελία και όχι σε όρους net-30. Σύμφωνα με ενημερωτικό σημείωμα κεφαλαιαγορών της Texas Instruments, οι χρόνοι παράδοσης τσιπ DMD επεκτάθηκαν σε 26 εβδομάδες κατά τον κύκλο κατανομής του 2024, γεγονός που ανάγκασε τα εργοστάσια να ζητούν υψηλότερες καταθέσεις. Στον τομέα OEM, οι κατανομές μετακινήθηκαν συνήθως από 30/70 σε 40/60 σε ολόκληρη τη βιομηχανία κατά την ίδια περίοδο, και η νέα ισορροπία διατηρείται έως το 2026.

Σε ολόκληρη αυτή τη σειρά ανασκόπησης, οι προδιαγραφές για ανταγωνιστική προσφορά θα πρέπει επίσης να παραπέμπουν στο International Chamber of Commerce UCP 600 όταν υπάρχει L/C, επειδή οι UCP 600 διέπουν τους κανόνες παρουσίας πιστοληπτικού εγγράφου που θα εφαρμόσει η τράπεζα ειδοποίησης όταν λήξει το υπόλοιπο 70%.


Συχνές ερωτήσεις

Ποιους όρους πληρωμής OEM δέχονται συνήθως τα κινεζικά εργοστάσια προβολέων από πρώτους υπεράξιους αγοραστές;

Από την οπτική της προμήθειας, για πρώτους αγοραστές σχεδόν πάντα επιβάλλονται 30% T/T κατάθεση με 70% T/T υπόλοιπο έναντι αντιγράφου B/L, επειδή το εργοστάσιο δεν έχει ιστορικό πίστωσης για αξιολόγηση. Ορισμένα εργοστάσια δέχονται κατανομή 50/50, αλλά μόνο όταν ο αγοραστής παρέχει εταιρική εγγραφή, εμπορική σύσταση και επιχειρησιακό σχέδιο αγορών 12 μηνών. Σύμφωνα με την Trade Finance Global, περίπου το 78% των πρώτων διασυνοριακών συναλλαγών OEM στην Κίνα διακανονίζονται μέσω T/T και όχι L/C, επειδή το L/C προσθέτει $1,200-$2,500 σε τέλη τράπεζας ειδοποίησης, τα οποία οι μικροί αγοραστές δεν μπορούν να απορροφήσουν για ένα μόνο container πιλότου.

Πώς συγκρίνεται ένα L/C επί εμφάνισης με μια κατανομή 30/70 T/T σε παραγγελία OEM $500,000;

Σε αυτή τη σειρά προμήθειας, οι τιμές μέσω L/C επί εμφάνισης συνήθως προσθέτουν 1.5-2.5% στο συνολικό κόστος συναλλαγής έναντι του T/T, επειδή η τράπεζα ειδοποίησης χρεώνει 0.25% για έκδοση, η τράπεζα διακανονισμού χρεώνει 0,15% και το εργοστάσιο εκπττώνει την αποφασιστική απαίτηση L/C σε 1.0-1.5% για να τη μεταφέρει στον ισολογισμό του. Σε παραγγελία $500,000, αυτό αθροίζεται σε $7,500-$12,500 πρόσθετο κόστος, που αντιστοιχεί περίπου σε 25-42 μονάδες προβολέων με βάση την χονδρική τιμή αναφοράς $249. Σύμφωνα με την ανάλυσή μας, προσφέρουμε L/C επί εμφάνισης μόνο όταν η τράπεζα της χώρας του αγοραστή βρίσκεται στον κατάλογο εγκεκριμένων τραπεζών ειδοποίησης του εργοστασίου, ο οποίος αποκλείει 31 από τις 190 δικαιοδοσίες έκδοσης που καλύπτουν οι τυπικοί UCP 600.

Μπορούν οι όροι πληρωμής OEM να επανεδικαιολογηθούν κατά τη διάρκεια της σύμβασης εάν αυξηθούν απότομα οι τιμές πρώτων υλών;

Στον τομέα OEM, συνήθως επιτρέπεται ρήτρα περασματικής μεταφοράς κόστους πρώτων υλών για παραγγελίες άνω του $1M, περιορισμένη σε ±5% της τιμής σύμβασης, που ενεργοποιείται μόνο εάν ο αντίστοιχος δείκτης τσιπ ή διόδου λέιζερ κινηθεί πάνω από 8% κατά την περίοδο παραγωγής. Οι προδιαγραφές της προσέγγισης που εστιάζει στον αγοραστή θα πρέπει να αναφέρουν τον δείκτη (spot τσιπ DMD, δείκτη διόδων λέιζερ Nichia ή συγκεκριμένο καλάθι εμπορευμάτων ορισμένης ποιότητας), το παράθυρο μέτρησης και το ανώτατο όριο. Τα περισσότερα εργοστάσια αρνούνται ρήτρες περασματικής μεταφοράς σε παραγγελίες κάτω των $500,000, επειδή το διοικητικό κόστος μιας επανεδικαιολόγησης κατά τη διάρκεια της σύμβασης υπερβαίνει το περιθώριο που προστατεύεται.

Ποια είναι η ασφαλέστερη δομή όρων πληρωμής OEM για αγοραστή σε χώρα με περιορισμένους συναλλαγματικούς κανονισμούς;

Στο ευρύτερο πλαίσιο αγοράς, αγοραστές σε δικαιοδοσίες με περιορισμένους συναλλαγματικούς κανονισμούς (Αργεντινή, Τουρκία, Αίγυπτος, τμήματα της Δυτικής Αφρικής και αρκετές αγορές της Νοτιοανατολικής Ασίας) θα πρέπει να επιλέγουν 100% T/T προκαταβολή ή επιβεβαιωμένο L/C εκδοθέν από αντιπροσωπεύουσα τράπεζα εκτός της περιορισμένης δικαιοδοσίας, επειδή έχουμε τεκμηριώσει τουλάχιστον εννέα περιπτώσεις το 2024-2025 όπου αγοραστές αθέτησαν το υπόλοιπο 70% μετά από καθυστέρηση 14-21 ημερών στην κατανομή USD από την κεντρική τράπεζα. Σύμφωνα με την ανάλυσή μας, προσφέρουμε D/P επί εμφάνισης μόνο όταν η χώρα του αγοραστή περιλαμβάνεται στον εγκεκριμένο κατάλογο D/P του εργοστασίου, ο οποίος σήμερα καλύπτει 42 δικαιοδοσίες.

Πόσο διαρκεί συνήθως η διαπραγμάτευση όρων πληρωμής OEM από την πρώτη ερώτηση έως την πρώτη κατάθεση;

Σύμφωνα με την ανάλυσή μας, η διαπραγμάτευση συνήθως διαρκεί 5-10 εργάσιμες ημέρες για δομές T/T και 14-21 εργάσιμες ημέρες για δομές L/C, επειδή το L/C απαιτεί ο αγοραστής να ενημερώσει την τράπεζα έκδοσης, το εργοστάσιο να ενημερώσει την τράπεζα ειδοποίησης και αμφότερες οι τράπεζες να συμφωνήσουν τον κατάλογο εγγράφων. Από την οπτική της προμήθειας, οι προδιαγραφές θα πρέπει να καθιερώνονται στο Proforma Invoice κατά το στάδιο PI και όχι στην Sales Contract, επειδή οι αλλαγές στο PI είναι διοικητικές, ενώ οι αλλαγές στο SC συχνά απαιτούν επανεπικύρωση και από τα δύο νομικά τμήματα.


Κλείσιμο και επόμενα βήματα

Οι όροι πληρωμής OEM αποτελούν τη ρήτη με τη μεγαλύτερη απόσυρση σε οποιαδήποτε σύμβαση προβολέων OEM, επειδή ελέγχουν ροή μετρητών, έκθεση FX και επίλυση διαφορών μέσα σε ένα ενιαίο μέσο. Το εργοστάσιο που προσφέρει τους καθαρότερους όρους είναι συνήθως το εργοστάσιο που έχει τυποποιήσει τον κατάλογο εγγράφων του, τη σχέση του με την τράπεζα ειδοποίησης και την πολιτική αντιστάθμισης κινδύνων — και αυτό είναι το εργοστάσιο που αξίζει να δοκιμάσετε σε μια πιλοτική παραγγελία.

Επικοινωνήστε σήμερα με έναν διαχειριστή λογαριασμού OEM της DataMax για να σταθεροποιήσετε το πρόγραμμα προβολέων σας για το 2026 σε όρους που προστατεύουν και τις δύο πλευρές. Ζητήστε προσφορά για προσαρμογή για προγράμματα 500-50,000 μονάδων ή εξερευνήστε τη σειρά προβολέων ξενοδοχείων GP95 και τη σειρά προβολέων οικιακού κινηματογράφου για να στηρίξετε τη συζήτηση SKU.

Το καλάθι σας
Η εμπειρία σας σε αυτόν τον ιστότοπο θα βελτιωθεί αν επιτρέψετε τα cookies Πολιτική για τα cookies