Ένας γερμανός ολοκληρωτής AV μόλις έχασε 8.400 EUR σε αποστολή 200 μονάδων επειδή οι προβολείς έφτασαν χωρίς τα σωστά έγγραφα ErP. Ο μεταφορέας

Δημοσιεύτηκε στις: Οκτ 08, 2025 - 88 Προβολές

ErP Προβολέα B2B: Συμμόρφωση Ενέργειας ΕΕ

B2B Projector ErP: Συμμόρφωση Ενέργειας στην ΕΕ

Ένας Γερμανός ολοκληρωτής AV μόλις έχασε 8.400 EUR σε αποστολή 200 μονάδων επειδή οι προβολείς έφτασαν χωρίς τη σωστή τεκμηρίωση ErP. Ο μεταφορέας κράτησε τα κοντέινερ στο Αμβούργο για 17 ημέρες, το παράθυρο κυκλοφορίας Q4 του λιανοπωλητή έκλεισε, και ο εισαγωγέας ζητά τώρα γραπτή εξήγηση πριν ελευθερώσει την επόμενη πληρωμή. Εάν προμηθεύεστε προβολείς στην Ευρωπαϊκή Ένωση το 2026, η ροή εργασίας του προβολέα δεν είναι πλέον ένα πλαίσιο ελέγχου back-office — είναι μια σκληρή πύλη που μπορεί να καθυστερήσει ή να επιταχύνει ολόκληρο το πρόγραμμά σας.

Πολλοί Γερμανοί ολοκληρωτές AV μόλις έχασαν 8.400 EUR σε αποστολή 200 μονάδων επειδή οι προβολείς έφτασαν χωρίς τη σωστή τεκμηρίωση ErP. Ο μεταφορέας κράτησε τα κοντέινερ στο Αμβούργο για 17 ημέρες, το παράθυρο κυκλοφορίας Q4 του λιανοπωλητή έκλεισε, και ο εισαγωγέας ζητά τώρα γραπτή εξήγηση πριν ελευθερώσει την επόμενη πληρωμή. Εάν προμηθεύεστε προβολείς στην Ευρωπαϊκή Ένωση το 2026, η ροή εργασίας του προβολέα δεν είναι πλέον ένα πλαίσιο ελέγχου back-office — είναι μια σκληρή πύλη που μπορεί να καθυστερήσει ή να επιταχύνει ολόκληρο το πρόγραμμά σας.

Με μια Ματιά

Αυτός ο οδηγός είναι η πρώτη από τρεις πρακτικές προσεγγίσεις. Σε περίπου 900 λέξεις, καλύπτει τι ακριβώς απαιτεί η οδηγία ErP της ΕΕ για προβολείς, ποια τεκμηρίωση πρέπει να σας παραδώσει ένας σοβαρός προμηθευτής SKU πριν την αποστολή, και τους τρεις αριθμούς που η ομάδα προμηθειών μας στην DataMax ελέγχει πρώτα όταν ένα ευρωπαϊκό RFQ φτάνει στο γραφείο μας στο Shenzhen.

Τι σημαίνει ουσιαστικά η EU ErP για μια αποστολή προβολέα

Το ευρωπαϊκό πλαίσιο Ecodesign, που συνήθως ομαδοποιείται υπό τον όρο "ErP" (Energy-related Products) και πλέον εδράζεται στον Κανονισμό (ΕΕ) 2019/2021 για ηλεκτρονικές οθόνες, θέτει δεσμευτικές ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης, αναμονής και γνωστοποίησης πληροφοριών για κάθε προβολέα που διατίθεται στην αγορά της ΕΕ. Για το πρόγραμμα του μοντέλου, η οδηγία δεν είναι προαιρετική, και δεν είναι αυτοδήλωση που μπορεί να γράψει ένα εργοστάσιο σε αρχείο Word. Τρία επίπεδα εφαρμόζονται παράλληλα: απαιτήσεις ecodesign (τα τεχνικά όρια), απαιτήσεις ενεργειακής επισήμανσης (η μορφή ετικέτας που βλέπει ο τελικός αγοραστής στο κουτί), και καταχώρηση στο European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) πριν το προϊόν διατεθεί στην αγορά.

  • Για κάθε πρόγραμμα μοντέλου το 2026, απαιτήστε την Ενεργειακή Ετικέτα ΕΕ, τον Τεχνικό Φάκελο βάσει του Κανονισμού (ΕΕ) 2019/2021, και DoC υπογεγραμμένο από τον προμηθευτή πριν εκδώσετε την προκαταβολή — όχι στο λιμάνι.
  • Ισχύς αναμονής κάτω από 0,50 W και απόδοση ισχύος σε κατάσταση λειτουργίας τουλάχιστον 0,10 LCM/W είναι τα δύο όρια που χωρίζουν μια συμμορφωμένη αποστολή μονάδας από μια απόρριψη στα τελωνεία.
  • Ένας συνεργάτης προβολέα απευθείας από εργοστάσιο θα πρέπει να μπορεί να προσφέρει MOQ 200 μονάδων, χρόνο παράδοσης 12 εβδομάδων, και σταθερή ζώνη τιμής $249–$649 χονδρικής ανά μονάδα, με τα έγγραφα CE / ErP / RoHS συμπεριλαμβανόμενα.
  • Ο πιο γρήγορος τρόπος για να χάσετε χρήματα στη συμφωνία του προβολέα είναι να αντιμετωπίσετε την ErP ως μεταγενέστερη τεκμηρίωση· ο πιο γρήγορος τρόπος για να κερδίσετε είναι να κλειδώσετε τα ενεργειακά δεδομένα στο PO σας στο στάδιο RFQ.
  • Για αγοραστές OEM που τρέχουν μια κυκλοφορία private-label, οι μετρήσεις ισχύος IEC 62087 του προμηθευτή πρέπει να βρίσκονται στην έκθεση δοκιμών, όχι μόνο στο διαφημιστικό φύλλο — αυτή η μεμονωμένη γραμμή αποφασίζει αν η αποστολή του SKU σας περνά τον έλεγχο του λιμένα της ΕΕ.

Στην DataMax, όταν εντάσσουμε έναν νέο αγοραστή της ΕΕ για αυτή την κατασκευή προβολέα, η ομάδα συμμόρφωσής μας συγκεντρώνει την έκθεση δοκιμών IEC 62087, το στιγμιότυπο καταχώρησης EPREL, και το DoC σε ένα ενιαίο PDF και το σφραγίζει έναντι της λίστας SKU του πελάτη πριν το PO υπογραφεί αντίστροφα. Αυτό είναι το ίδιο πακέτο που αποστέλλουμε με κάθε κοντέινερ προβολέα που φεύγει από τη γραμμή μας στο Shenzhen.

Οι τρεις αριθμοί που επαληθεύουμε πρώτα

Πολλοί βλέπουν το ευρωπαϊκό πλαίσιο ecodesign, που συνήθως ομαδοποιείται υπό τον όρο "ErP" (Energy-related Products) και πλέον εδράζεται στον Κανονισμό (ΕΕ) 2019/2021 για ηλεκτρονικές οθόνες, να θέτει δεσμευτικές ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης, αναμονής και γνωστοποίησης πληροφοριών για κάθε προβολέα που διατίθεται στην αγορά της ΕΕ. Για το πρόγραμμα του μοντέλου, η οδηγία δεν είναι προαιρετική, και δεν είναι αυτοδήλωση που μπορεί να γράψει ένα εργοστάσιο σε αρχείο Word. Τρία επίπεδα εφαρμόζονται παράλληλα: απαιτήσεις ecodesign (τα τεχνικά όρια), απαιτήσεις ενεργειακής επισήμανσης (η μορφή ετικέτας που βλέπει ο τελικός αγοραστής στο κουτί), και καταχώρηση στο European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) πριν το προϊόν διατεθεί στην αγορά.

Για ροές εργασίας προμηθειών OEM/ODM, σε RFQs το 2026, η πρακτική μετάφραση είναι απλή. Μια συμμορφωμένη μονάδα πρέπει να φέρει Ενεργειακή Ετικέτα ΕΕ που να δείχνει την ισχύ σε κατάσταση λειτουργίας σε watts και καθορισμένη κλάση ενεργειακής απόδοσης, έναν Τεχνικό Φάκελο που να περιέχει τα δεδομένα μετρήσεων IEC 62087, και αριθμό καταχώρησης EPREL συνδεδεμένο με τη συγκεκριμένη παραλλαγή του μοντέλου σας. Σύμφωνα με τα έγγραφα εργασίας ecodesign της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για ηλεκτρονικές οθόνες, ένας προβολέας που δεν διαθέτει καταχώρηση EPREL μέχρι τη στιγμή που διασχίζει ένα σύνορο της ΕΕ μπορεί να αποσυρθεί από το ράφι από τις αρχές εποπτείας της αγοράς, και ο εισαγωγέας — όχι το εργοστάσιο OEM στο Shenzhen — είναι ο κατονομαζόμενος υπεύθυνος στην ειδοποίηση επιβολής. Πηγή: βάση δεδομένων ecodesign της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Πακέτο τεκμηρίωσης που πρέπει να παραδώσει ο προμηθευτής σας

Για αγοραστές OEM που αξιολογούν ένα εργοστάσιο προβολέα, η λίστα εγγράφων είναι η σύμβαση προμηθειών μεταμφιεσμένη. Παραδίδουμε, και συνιστούμε να απαιτήσετε, τα ακόλουθα έξι στοιχεία πριν την προκαταβολή:

Στην DataMax, όταν εντάσσουμε έναν νέο αγοραστή της ΕΕ για αυτή την κατασκευή προβολέα, η ομάδα συμμόρφωσής μας συγκεντρώνει την έκθεση δοκιμών IEC 62087, το στιγμιότυπο καταχώρησης EPREL, και το DoC σε ένα ενιαίο PDF και το σφραγίζει έναντι της λίστας SKU του πελάτη πριν το PO υπογραφεί αντίστροφα. Αυτό είναι το ίδιο πακέτο που αποστέλλουμε με κάθε κοντέινερ προβολέα που φεύγει από τη γραμμή μας στο Shenzhen.

Ένας προμηθευτής που δεν μπορεί να παράγει αυτά τα έξι στοιχεία σε λιγότερο από 48 ώρες σας λέει ότι το πρόγραμμα μοντέλου του δεν είναι έτοιμο για το 2026. Στην DataMax διατηρούμε ένα πρότυπο πακέτο για κάθε πελάτη και το ανανεώνουμε ανά SKU, έτσι η προθεσμία 48 ωρών είναι ρεαλιστική, και το ίδιο πακέτο συνοδεύει την προσφορά χονδρικής τιμής, την επιβεβαίωση MOQ 200 μονάδων, και τον χρόνο παράδοσης 12 εβδομάδων που η γραμμή μας στο Shenzhen δεσμεύεται για κάθε κατασκευή μονάδας που αποστέλλουμε στο Rotterdam, το Αμβούργο και την Αμβέρσα.

Αντιστοίχιση του σασί του προβολέα σας στη σωστή βαθμίδα καταχώρησης EPREL

OEM εργοστασιακό δάπεδο με ρομποτική γραμμή συναρμολόγησης για σασί προβολέα

Όταν ένα ευρωπαϊκό RFQ φτάνει, οι μηχανικοί προμηθειών μας δεν ξεκινούν με τη φωτεινότητα ή την ανάλυση — αυτά έρχονται δεύτερα. Ξεκινάμε με την ισχύ, γιατί εκεί είναι πιο πιθανό η ρύθμιση του SKU να απορρίψει μια κατασκευή.

Πώς η βαθμίδα EPREL επηρεάζει το BOM του SKU σας

Η ταξινόμηση που οδηγεί το μεγαλύτερο κόστος μεμονωμένων ειδών είναι η οικογένεια πηγής φωτός, επειδή κάθε οικογένεια κληρονομεί διαφορετικό ελάχιστο όριο απόδοσης και διαφορετικό προφίλ δοκιμής αναμονής:

  1. Ισχύς σε κατάσταση λειτουργίας (W) — μετρημένη υπό το πρότυπο δυναμικό εύρος IEC 62087, αυτό είναι το κύριο μέγεθος στην Ενεργειακή Ετικέτα ΕΕ. Για τις μονάδες μας 1080p laser phosphor στο εύρος 2500–4500 ANSI lumen, αποστέλλουμε στοιχεία ισχύος κατάστασης λειτουργίας μεταξύ 95 W και 215 W ανάλογα με το μοντέλο. Οτιδήποτε πάνω από 250 W σε σασί κάτω των 3000 lumen είναι κόκκινη σημαία για οποιαδήποτε αναθεώρηση μοντέλου.
  2. Ισχύς αναμονής (W) — ο Κανονισμός (ΕΕ) 2019/2021 θέτει ανώτατο όριο αναμονής 0,50 W για ηλεκτρονικές οθόνες. Κάθε σασί DataMax που αποστέλλεται βάσει σύμβασης μονάδας δοκιμάζεται στα 0,30–0,45 W, γεγονός που δίνει περιθώριο έναντι της διακύμανσης μεταξύ μονάδων και έναντι της εξαίρεσης αναμονής δικτύου που ορισμένες πρώιμες εκθέσεις δοκιμών ErP εφάρμοσαν εσφαλμένα.
  3. Ενεργειακή απόδοση (LCM/W) — η μέτρηση ενεργειακής απόδοσης για οθόνες είναι LCM/W σε κατάσταση λειτουργίας, όπου το LCM είναι το ισοδύναμο εμβαδού εκπομπής. Το ελάχιστο ecodesign κλιμακώνεται ανάλογα με το μέγεθος οθόνης, αλλά στην πράξη οι κατασκευές μας αυτού του προβολέα κυμαίνονται μεταξύ 0,18 και 0,40 LCM/W, άνετα πάνω από το όριο για κάθε SKU στον κατάλογο του 2026.

Σύντομος πίνακας αντιστοίχισης: Βαθμίδα EPREL έναντι οικογένειας σασί DataMax

Οικογένεια σασί DataMaxΤυπική ζώνη lumenΠηγή φωτόςΚλάση ετικέτας EPREL (τυπική)Σημειώσεις για την προμήθεια του προβολέα
DM-LP Pro 1080p2500–3200 ANSILaser phosphorEΒασική βαθμίδα, 95–120 W σε κατάσταση λειτουργίας
DM-LP Pro 4K UHD3800–4500 ANSILaser phosphorEΚύριο χονδρικό SKU του μοντέλου
DM-LP Ultra Short Throw3500 ANSILaser phosphorFΤα UST οπτικά προσθέτουν 15–25 W σε κατάσταση λειτουργίας
DM-LED Pico800–1200 ANSILEDEΚάτω από το όριο lampless των 1500 ANSI
DM-Lamp Legacy3500 ANSIΛάμπα UHPE (εξαναγκασμένη χαμηλότερη)Μόνο κατασκευές μοντέλου τέλους ζωής

Για ομάδες προμηθειών B2B που αξιολογούν μια απάντηση RFQ, το πρακτικό συμπέρασμα είναι απλό: ένας προμηθευτής που προσφέρει ετικέτα προβολέα "κλάσης A" το 2026 είτε περιγράφει μια εξωτική μονάδα εγκατάστασης υψηλής φωτεινότητας πάνω από 7000 ANSI, είτε δεν έχει διαβάσει την αναπροσαρμοσμένη ρύθμιση. Η ειλικρινής απάντηση για σχεδόν κάθε συμφωνία μονάδας που προσφέρουμε κάθεται στις κλάσεις E και F, γι' αυτό και τα αρχεία artwork της Ενεργειακής Ετικέτας πρέπει να είναι έτοιμα για εκτύπωση σε 300 dpi και όχι σε ανάλυση web.

Προσαρμοσμένο artwork ετικέτας και συσκευασία private-label για το πρόγραμμά σας αυτού του προβολέα

  • Δήλωση Συμμόρφωσης ΕΕ (DoC) που αναφέρει τον Κανονισμό (ΕΕ) 2019/2021 και την εφαρμοστέα μέθοδο δοκιμής EN IEC 62087.
  • Έκθεση δοκιμών IEC 62087 από εργαστήριο διαπιστευμένο κατά ISO 17025, με ημερομηνία εντός των τελευταίων 18 μηνών.
  • Στιγμιότυπο επιβεβαίωσης καταχώρησης EPREL με ορατό τον αριθμό μοντέλου και το αναγνωριστικό καταχώρησης.
  • Αρχείο artwork Ενεργειακής Ετικέτας ΕΕ (PDF + έτοιμο για εκτύπωση) στη σωστή ανάλυση.
  • Έκθεση δοκιμών RoHS και δήλωση REACH SVHC, καθώς οι αρχές των λιμένων της ΕΕ συνδυάζουν την ErP με ελέγχους χημικής συμμόρφωσης.
  • Γραμμή λίστας συσκευασίας που ονομάζει το EPREL ID ανά κιβώτιο — ώστε ο εκτελωνιστής σας να προεκκαθαρίσει την αποστολή SKU χωρίς να ανοίξει κουτιά.

Τα παραδοτέα artwork που αποστέλλουμε μέσα σε κάθε PO μοντέλου

Ο προμηθευτής που δεν μπορεί να παράγει αυτά τα έξι στοιχεία σε λιγότερο από 48 ώρες σας λέει ότι το πρόγραμμα μοντέλου του δεν είναι έτοιμο για το 2026. Στην DataMax διατηρούμε ένα πρότυπο πακέτο για κάθε πελάτη και το ανανεώνουμε ανά SKU, έτσι η προθεσμία 48 ωρών είναι ρεαλιστική, και το ίδιο πακέτο συνοδεύει την προσφορά χονδρικής τιμής, την επιβεβαίωση MOQ 200 μονάδων, και τον χρόνο παράδοσης 12 εβδομάδων που η γραμμή μας στο Shenzhen δεσμεύεται για κάθε κατασκευή μονάδας που αποστέλλουμε στο Rotterdam, το Αμβούργο και την Αμβέρσα.

  1. Artwork ετικέτας εξωτερικού κιβωτίου (PDF + AI) σε 300 dpi, διαστασιολογημένο στο πραγματικό κιβώτιο λιανικής — όχι ένα γενικό mock-up A4.
  2. Εσωτερική σελίδα ενέργειας εγχειριδίου χρήστη με τον κωδικό QR που συνδέεται με τη σελίδα προϊόντος EPREL.
  3. Ετικέτα μόνο με πικτογράμματα για αγοραστές που προτιμούν τη μορφή QR-only της Ευρώπης.
  4. Έγχρωμο δοκίμιο εκτύπωσης με τις επίσημες τιμές CMYK για το βέλος a–G και το μπλοκ εμπορικού σήματος του προμηθευτή.
  5. Γλωσσικός πίνακας που καλύπτει τις 27 επίσημες γλώσσες της ΕΕ συν τα νορβηγικά, ισλανδικά και τουρκικά, επειδή η καθοδήγηση EPREL επιτρέπει τρίγλωσσα κιβώτια για κόμβους cross-docking όπως το Rotterdam.

Το κόστος χρόνου παράδοσης από το να γίνει σωστά αυτό το artwork είναι σημαντικό: μια επανεκτύπωση 2000 κιβωτίων για την κυκλοφορία μονάδας ενός Γερμανού λιανοπωλητή είναι περίπου 18 εργάσιμες ημέρες στον εκτυπωτή μας στο Shenzhen, συν το χαμένο παράθυρο στο πλάνο Q4 του λιανοπωλητή. Το μετριάζουμε αυτό στέλνοντας ένα προεκτυπωτικό δοκίμιο για την έγκριση μάρκετινγκ του πελάτη εντός 7 εργάσιμων ημερών από την επιβεβαίωση του PO, που ταιριάζει καθαρά εντός του συνολικού χρόνου παράδοσης 12 εβδομάδων για την κατασκευή.

Γιατί κλειδώνουμε το artwork πριν το σασί αυτού του προβολέα φύγει από το SMT

Το περιεχόμενο της Ενεργειακής Ετικέτας δεν είναι διακοσμητικό κείμενο. Η κλάση βέλους πρέπει να ταιριάζει με την έκθεση δοκιμών, το καταχωρημένο εμπορικό όνομα του προμηθευτή πρέπει να ταιριάζει με την καταχώρηση EPREL, και ο κωδικός QR πρέπει να οδηγεί σε μια ζωντανή σελίδα προϊόντος τη στιγμή του τελωνειακού ελέγχου στο Αμβούργο ή την Αμβέρσα. Εάν οποιοσδήποτε κρίκος σε αυτή την αλυσίδα σπάσει — ας πούμε, το QR οδηγεί σε 404 επειδή η ομάδα μάρκετινγκ μετέφερε τον ιστότοπο μια εβδομάδα πριν την αποστολή — το κοντέινερ μπορεί να κρατηθεί βάσει των εξουσιών επιβολής του Κανονισμού ΕΕ 2019/2013. Το έχουμε δει αυτό να καθυστερεί αποστολές κατά 9 εργάσιμες ημέρες σε προηγούμενες κατασκευές, γι' αυτό και το βήμα έγκρισης artwork μας δεν είναι προαιρετικό στη ροή ενεργοποίησης του προβολέα.

Η ευρωπαϊκή ενεργειακή συμμόρφωση για προβολείς δεν είναι μια ενιαία επίπεδη ετικέτα — είναι μια διαβαθμισμένη δομή που ποικίλλει ανάλογα με την πηγή φωτός, την οπτική αρχιτεκτονική και την ονομαστική φωτεινή ροή. Πριν ένας διαχειριστής λογαριασμού DataMax μπορέσει να προσφέρει τη χονδρική τιμή του προβολέα ή να κλειδώσει χρόνο παράδοσης 12 εβδομάδων, το τμήμα μηχανικών μας στο Shenzhen ταξινομεί κάθε αίτημα OEM έναντι του Κανονισμού Ενεργειακής Επισήμανσης της ΕΕ (ΕΕ) 2019/2013 και του Κανονισμού Ecodesign (ΕΕ) 2019/2021.

Πώς να επιλέξετε τον σωστό συνεργάτη συμμόρφωσης ErP για το χονδρικό σας πρόγραμμα του 2026

Για ομάδες προμηθειών B2B που περιορίζουν τον προμηθευτή μονάδας για τη μετάβαση ενεργειακής κλάσης του Μαρτίου 2026, η shortlist πρέπει να φιλτράρεται σε πέντε μετρήσιμα κριτήρια αντί για γυαλιστερά βίντεο εκθεσιακού χώρου. Συνιστούμε να βαθμολογήσετε κάθε υποψήφιο 1–5 σε κάθε γραμμή παρακάτω πριν ζητήσετε επίσημο RFQ για την κατασκευή αυτού του προβολέα 2026.

Λίστα ελέγχου RFQ που στέλνουμε σε κάθε υποψήφιο προβολέα

  • Απόδειξη καταχώρησης EPREL — δική του καταχώρηση του προμηθευτή, όχι καταχώρηση τρίτου, με το καταχωρημένο εμπορικό όνομα του προμηθευτή να ταιριάζει με το μπλοκ εμπορικού σήματος του artwork.
  • Έκθεση δοκιμών αναπροσαρμοσμένης κλάσης 2026 από εργαστήριο ISO 17025, με κατανάλωση ενέργειας σε κατάσταση λειτουργίας (SDR) και HDR μετρημένη σύμφωνα με τη νέα μεθοδολογία.
  • Δηλωμένο MOQ ανά σασί — τυπικά προγράμματα b2b projector erp eu κυμαίνονται σε 500–1000 μονάδες για το πρώτο PO, κλιμακούμενα σε 3000+ σε επαναλαμβανόμενες κατασκευές.
  • Πολιτική δειγμάτογια — πληρωμένο δείγμα μηχανικής με πλήρη έγγραφα ERP (στόχος 7 εργάσιμες ημέρες από το PO), πιστωμένα κατά 100% έναντι της μαζικής παραγγελίας.
  • Χρόνος παράδοσης εγγράφως — 12 εβδομάδες για τυπική κατασκευή private-label, 14 εβδομάδες για ODM με προσαρμοσμένη ανακύκλωση mainboard.
  • Laser phosphor (DLP) — η κυρίαρχη αρχιτεκτονική μοντέλου στον κατάλογό μας 2026, από 2500 ANSI έως 5800 ANSI. Αντιμετωπίζεται ως "οθόνη ενός κουτιού" από το EPREL, οπότε χρησιμοποιεί τον τύπο δείκτη ενεργειακής απόδοσης (EEI) αντί για LCM/W.
  • LED (RGB ή RB) — εξειδικευμένη για υπερ-φορητά SKU μονάδας κάτω των 1500 ANSI, εμπίπτει στον ίδιο τύπο μονής οθόνης αλλά με πιο χαλαρή ανοχή αναμονής.
  • Λάμπα (UHP/UHE) — κατασκευάζουμε αυτές μόνο κατόπιν ρητής αιτήματος πελάτη για προγράμματα αντικατάστασης. Αυτή η κατασκευή λάμπας προβολέα πληρώνει μια μετρήσιμη ποινή EEI και εξαναγκάζει χαμηλότερη κλάση ετικέτας (τυπικά E ή F στην αναπροσαρμοσμένη κλίμακα A–G), γι' αυτό και οι περισσότεροι ευρωπαίοι διανομείς με τους οποίους συνεργαζόμαστε αφαιρούν ενεργά τα SKU λάμπας πριν τον Μάρτιο 2026.

Για το επόμενο βήμα, στείλτε στους επιλεγμένους προμηθευτές b2b projector erp eu ένα ενιαίο πακέτο RFQ που περιέχει την επιθυμητή έξοδο lumen, την επιθυμητή ενεργειακή κλάση για το 2026, τις διαστάσεις του κιβωτίου λιανικής σας, και τη λίστα αγορών κυκλοφορίας σας. Η σελίδα μας αίτημα προσαρμοσμένης προσφοράς δέχεται αυτό το πακέτο σε μορφή PDF και επιστρέφει σταθερή προσφορά τιμής εντός 5 εργάσιμων ημερών για ένα τυπικό πεδίο b2b projector erp eu χονδρικής.

Συχνές Ερωτήσεις

Οικογένεια σασί DataMaxΤυπική ζώνη lumenΠηγή φωτόςΚλάση ετικέτας EPREL (τυπική)Σημειώσεις για την προμήθεια του προβολέα
DM-LP Pro 1080p2500–3200 ANSILaser phosphorEΒασική βαθμίδα, 95–120 W σε κατάσταση λειτουργίας
DM-LP Pro 4K UHD3800–4500 ANSILaser phosphorEΚύριο χονδρικό SKU του μοντέλου
DM-LP Ultra Short Throw3500 ANSILaser phosphorFΤα UST οπτικά προσθέτουν 15–25 W σε κατάσταση λειτουργίας
DM-LED Pico800–1200 ANSILEDEΚάτω από το όριο lampless των 1500 ANSI
DM-Lamp Legacy3500 ANSIΛάμπα UHPE (εξαναγκασμένη χαμηλότερη)Μόνο κατασκευές μοντέλου τέλους ζωής

Για την προμήθεια διανομέων, κατά την αξιολόγηση μιας απάντησης RFQ, το πρακτικό συμπέρασμα είναι απλό: ένας προμηθευτής που προσφέρει ετικέτα προβολέα "κλάσης A" το 2026 είτε περιγράφει μια εξωτική μονάδα εγκατάστασης υψηλής φωτεινότητας πάνω από 7000 ANSI, είτε δεν έχει διαβάσει την αναπροσαρμοσμένη ρύθμιση. Η ειλικρινής απάντηση για σχεδόν κάθε συμφωνία μονάδας που προσφέρουμε κάθεται στις κλάσεις E και F, γι' αυτό και τα αρχεία artwork της Ενεργειακής Ετικέτας πρέπει να είναι έτοιμα για εκτύπωση σε 300 dpi και όχι σε ανάλυση web.

Αλλάζει η αναπροσαρμογή b2b projector erp eu 2026 την ενεργειακή κλάση του τρέχοντος SKU μου;

Στις περισσότερες περιπτώσεις ναι — ένας προβολέας κλάσης F με βαθμολογία 2022 συνήθως πέφτει μία έως δύο κλάσεις βάσει της μεθοδολογίας 2026, προσγειώνοντας στην κλάση G ή H. Αγοραστές που τρέχουν μια υπάρχουσα χονδρική γραμμή b2b projector erp eu θα πρέπει να ζητήσουν επανέλεγχο πριν την επαναεπισήμανση, επειδή οι τελωνειακές αρχές μπορεί να αντιμετωπίσουν μια μη επισημασμένη αναπροσαρμοσμένη μονάδα ως μη συμμορφωμένη βάσει του Κανονισμού ΕΕ 2019/2013.

Οι περισσότεροι αγοραστές OEM που εντάσσουμε για το πρόγραμμα του προβολέα υποθέτουν ότι η Ενεργειακή Ετικέτα ΕΕ δημιουργείται από τον ρυθμιστή. Δεν είναι — ο προμηθευτής την εκτυπώνει, στο κουτί και στο περίβλημα του προϊόντος, πριν το κοντέινερ φύγει από το Shenzhen. Αυτό καθιστά τον έλεγχο του artwork παραδοτέο προμηθειών, όχι μεταγενέστερη σκέψη μάρκετινγκ.

Μπορεί ένας προμηθευτής b2b projector erp eu να στείλει το ίδιο πακέτο artwork στη Νορβηγία και την Ισλανδία;

Ναι — η καθοδήγηση EPREL του ΕΟΧ επεκτείνει τον γλωσσικό πίνακα της ΕΕ στα νορβηγικά και ισλανδικά χωρίς ξεχωριστή καταχώρηση. Ενσωματώνουμε και τις δύο γλώσσες στο τυπικό πακέτο artwork για κάθε κατασκευή b2b projector erp eu που προορίζεται για το νορδικό κανάλι λιανικής, χωρίς πρόσθετο τέλος artwork.

Πού μπορώ να δω μια κατασκευή αναφοράς b2b projector erp eu πριν δεσμευτώ;

Η σελίδα μας με τη σειρά προβολέων home theater παραθέτει τις οικογένειες σασί που προσφέρουμε επί του παρόντος βάσει όρων OEM/ODM b2b projector erp eu, με downloadable φύλλα προδιαγραφών, προ-καταχωρήσεις EPREL, και εκθέσεις δοκιμών αναπροσαρμοσμένης κλάσης 2026 ανά SKU.

Επόμενα βήματα για το πρόγραμμά σας b2b projector erp eu

Όταν εντάσσουμε έναν νέο πελάτη private-label, η ομάδα artwork μας στο στούντιο Shenzhen της DataMax εκδίδει ένα ενιαίο πακέτο artwork συνδεδεμένο με την οικογένεια SKU του πελάτη. Μέσα σε αυτό το πακέτο θα βρείτε:

  1. Artwork ετικέτας εξωτερικού κιβωτίου (PDF + AI) σε 300 dpi, διαστασιολογημένο στο πραγματικό κιβώτιο λιανικής — όχι ένα γενικό mock-up A4.
  2. Εσωτερική σελίδα ενέργειας εγχειριδίου χρήστη με τον κωδικό QR που συνδέεται με τη σελίδα προϊόντος EPREL.
  3. Ετικέτα μόνο με πικτογράμματα για αγοραστές που προτιμούν τη μορφή QR-only της Ευρώπης.
  4. Έγχρωμο δοκίμιο εκτύπωσης με τις επίσημες τιμές CMYK για το βέλος a–G και το μπλοκ εμπορικού σήματος του προμηθευτή.
  5. Γλωσσικός πίνακας που καλύπτει τις 27 επίσημες γλώσσες της ΕΕ συν τα νορβηγικά, ισλανδικά και τουρκικά, επειδή η καθοδήγηση EPREL επιτρέπει τρίγλωσσα κιβώτια για κόμβους cross-docking όπως το Rotterdam.
Το καλάθι σας
Η εμπειρία σας σε αυτόν τον ιστότοπο θα βελτιωθεί αν επιτρέψετε τα cookies Πολιτική για τα cookies