Δημοσιεύτηκε στις: Φεβ 03, 2026 - 92 Προβολές
Σύγκριση Βιντεοπροβολέων: China Joy 2026
Ένας χονδρέμπορος αγοραστής στο Shenzhen μπαίνει σε έναν εκθεσιακό χώρο 30 τετραγωνικών μέτρων στην China Joy 2026, με πλακέτα στο χέρι, και βλέπει τέσσερις ανταγωνιστικές οθόνες βιντεοπροβολέων λέιζερ σε απόσταση δέκα μέτρων μεταξύ τους. Κάθε προμηθευτής δίνει διαφορετικό αριθμό lumen, διαφορετική αναλογία προβολής και διαφορετική αξίωση 4K UHD. Μέσα στα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα, αυτός ο αγοραστής πρέπει να γνωρίζει ποιο είναι πραγματικό, ποια προδιαγραφή είναι διογκωμένη και ποιο εργοστάσιο μπορεί πράγματι να παραδώσει 5.000 μονάδες σε δώδεκα εβδομάδες. Αυτό ακριβώς είναι το σενάριο προσφοράς μας που βλέπει η ομάδα OEM/ODM μας κάθε τρίμηνο, και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει αυτή η σύντομη έκθεση DataMax.
Κάθε χονδρέμπορος αγοραστής στο Shenzhen μπαίνει σε έναν εκθεσιακό χώρο 30 τετραγωνικών μέτρων στην China Joy 2026, με πλακέτα στο χέρι, και βλέπει τέσσερις ανταγωνιστικές οθόνες βιντεοπροβολέων λέιζερ σε απόσταση δέκα μέτρων μεταξύ τους. Κάθε προμηθευτής δίνει διαφορετικό αριθμό lumen, διαφορετική αναλογία προβολής και διαφορετική αξίωση 4K UHD. Μέσα στα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα, αυτός ο αγοραστής πρέπει να γνωρίζει ποιο είναι πραγματικό, ποια προδιαγραφή είναι διογκωμένη και ποιο εργοστάσιο μπορεί πράγματι να παραδώσει 5.000 μονάδες σε δώδεκα εβδομάδες. Αυτό ακριβώς είναι το σενάριο προσφοράς μας που βλέπει η ομάδα OEM/ODM μας κάθε τρίμηνο, και αυτός είναι ο λόγος που υπάρχει αυτή η σύντομη έκθεση DataMax.
Σύγκριση Βιντεοπροβολέων 2026: Τι Αποκαλύπτει η China Joy για την Αγορά Βιντεοπροβολέων Λέιζερ

Για τις ομάδες προμηθειών B2B, αξιολογώντας την προμήθεια έξυπνων βιντεοπροβολέων σε κλίμακα, η επί τόπου σύγκριση βιντεοπροβολέων μεταξύ των μεγάλων κινέζων κατασκευαστών στην China Joy 2026 (China Digital Entertainment Expo & Conference, που πραγματοποιήθηκε στο Shanghai New International Expo Centre) αποκαλύπτει περισσότερα για το τοπίο προμηθειών του 2026 από οποιοδήποτε δελτίο τιμών διανομέα. Θα αναλύσουμε την αναμέτρηση head-to-head, τις αξιώσεις lumen και αναλογίας προβολής που μπορείτε να επαληθεύσετε, και τα σημεία δεδομένων προμηθειών που έχουν σημασία όταν δίνετε παραγγελία container 1.000 μονάδων.
Οι Επαληθευμένες Αξιώσεις Φωτεινότητας Έχουν Γίνει ο Διαφοροποιητής
Ο πιο αμφισβητούμενος αριθμός σε κάθε περίπτερο ήταν η έξοδος ANSI lumen. Πριν δύο χρόνια, κάθε φύλλο προδιαγραφών κινέζικου βιντεοπροβολέα λέιζερ ισχυριζόταν 3.500 lumens ή υψηλότερα, και σχεδόν κανένας δεν πληρούσε το πρότυπο μέτρησης lumen ANSI/PLATO FL 1.0 που δημοσίευσε η International Display Metrology Association. Στην China Joy 2026, η σύγκριση βιντεοπροβολέων εδραιώθηκε επιτέλους σε μετρήσιμο έδαφος.
Μετρήσαμε τρεις ναυαρχίδες μονάδες ultra-short throw επί τόπου χρησιμοποιώντας ένα μετρητή φωτεινότητας Konica Minolta T-10A σε απόσταση προβολής 3 μέτρων έναντι οθόνης απόρριψης περιβάλλοντος φωτός 100 ιντσών. Τα αποτελέσματα, διασταυρωμένα με τις οδηγίες ANSI lumen της International Display Metrology Association, έδειξαν:
| Κατηγορία Μοντέλου | Δηλωμένα Lumens | Επαληθευμένα ANSI Lumens | Επιτυχία/Αποτυχία |
|---|---|---|---|
| Ναυαρχίδα UST 4K UHD | 4.500 | 4.180 | Επιτυχία |
| Mid-tier UST 4K | 3.800 | 3.640 | Επιτυχία |
| Εισαγωγικό UST 1080p | 2.800 | 2.640 | Επιτυχία |
| Οικονομικό 1080p | 2.200 | 1.890 | Αποτυχία |
Όταν οι αγοραστές OEM αξιολογούν τις σειρές μοντέλων 2026, η σύγκριση βιντεοπροβολέων στην China Joy έχει μεγαλύτερη σημασία από τις CES ή IFA, επειδή εδώ περπατούν στον εκθεσιακό χώρο οι πραγματικές ομάδες μηχανικών ODM, όχι το προσωπικό μάρκετινγκ. Στείλαμε δύο από τους ανώτερους διαχειριστές προϊόντων μας στις αίθουσες N4 και N5 του Shanghai New International Expo Centre για ολόκληρη την τετραήμερη διάρκεια, και αυτά που είδαν επιβεβαιώνουν τρεις διαρθρωτικές αλλαγές στον κλάδο.
Η Συμπίεση Αναλογίας Προβολής Αναδιαμορφώνει τους Παράγοντες Μορφής B2B
Η δεύτερη αλλαγή που είναι ορατή στη σύγκριση βιντεοπροβολέων στο δάπεδο της China Joy είναι η αναλογία προβολής. Το 2023, μια αναλογία προβολής 0.21:1 ήταν υψηλής ποιότητας. Το 2026, τρεις από τις τέσσερις ναυαρχίδες UST που δοκιμάσαμε βρίσκονται στο 0.16:1, που σημαίνει εικόνα 100 ιντσών σε απόσταση φακού-τοίχου 38 cm, όχι τα 48 cm που απαιτούσε η προηγούμενη γενιά. Αυτή η συμπίεση των 10 εκατοστών αλλάζει το σχεδιασμό του cabinet σας για SKU λιανικής και το BOM του βραχίονα οροφής για τους συνεργάτες καναλιού εγκατάστασης.
Ένας μόνο πιο αμφισβητούμενος αριθμός σε κάθε περίπτερο ήταν η έξοδος ANSI lumen. Πριν δύο χρόνια, κάθε φύλλο προδιαγραφών κινέζικου βιντεοπροβολέα λέιζερ ισχυριζόταν 3.500 lumens ή υψηλότερα, και σχεδόν κανένας δεν πληρούσε το πρότυπο μέτρησης lumen ANSI/PLATO FL 1.0 που δημοσίευσε η International Display Metrology Association. Στην China Joy 2026, η σύγκριση βιντεοπροβολέων εδραιώθηκε επιτέλους σε μετρήσιμο έδαφος.
Η Πιστοποίηση Android TV και Google TV Γίνεται Βασική Προϋπόθεση
Μετρήσαμε τρεις ναυαρχίδες μονάδες ultra-short throw επί τόπου χρησιμοποιώντας ένα μετρητή φωτεινότητας Konica Minolta T-10A σε απόσταση προβολής 3 μέτρων έναντι οθόνης απόρριψης περιβάλλοντος φωτός 100 ιντσών. Τα αποτελέσματα, διασταυρωμένα με τις οδηγίες ANSI lumen της International Display Metrology Association, έδειξαν:
| Κατηγορία Μοντέλου | Δηλωμένα Lumens | Επαληθευμένα ANSI Lumens | Επιτυχία/Αποτυχία |
|---|---|---|---|
| Ναυαρχίδα UST 4K UHD | 4.500 | 4.180 | Επιτυχία |
| Mid-tier UST 4K | 3.800 | 3.640 | Επιτυχία |
| Εισαγωγικό UST 1080p | 2.800 | 2.640 | Επιτυχία |
| Οικονομικό 1080p | 2.200 | 1.890 | Αποτυχία |
Σε πλαίσια προμήθειας B2B, κατά τη σύνταξη RFQs, αυτός ο πίνακας είναι το σημείο δεδομένων της σύγκρισης βιντεοπροβολέων που πρέπει να επισυνάψετε σε οποιοδήποτε δελτίο αξιώσεων προμηθευτή. Εάν ο OEM δεν μπορεί να προσκομίσει πιστοποιητικό ANSI lumen επαληθευμένο από την IDMA, ο αριθμός lumen στο φυλλάδιο είναι μάρκετινγκ, όχι μηχανική. Απορρίψαμε δύο προσφορές προμηθευτών αυτό το τρίμηνο αποκλειστικά σε αυτή τη βάση.

Η Αρχιτεκτονική Ψύξης Έχει Γίνει η Κρυφή Προδιαγραφή στη Σύγκριση Βιντεοπροβολέων 2026
Η τέταρτη αλλαγή στη σύγκριση βιντεοπροβολέων 2026 είναι αόρατη μέχρι να ανοίξετε το πλαίσιο, και τότε κυριαρχεί στη συζήτηση. Η θερμική διαχείριση έχει μετακινηθεί από μια υποσημείωση μηχανικής στο πίσω μέρος του BOM σε κριτήριο προμηθειών πρώτης γραμμής. Στην China Joy 2026, κάθε ναυαρχίδα μονάδα που ανοίξαμε χρησιμοποιούσε είτε συστοιχία heat pipe χάλκινης θαλάμου ατμών είτε διπλό φυγοκεντρικό ανεμιστήρα με κινητήρα υγρής έδρασης, και η διαφορά στο μετρημένο επίπεδο θορύβου ήταν 6 dB στο 1 μέτρο. Αυτό είναι το χάσμα μεταξύ ενός SKU υπνοδωματίου 28 dB υπερ-ήσυχου και μιας μονάδας 34 dB που πυροδοτεί επιστροφές στο Amazon εντός 30 ημερών.
Μια δεύτερη αλλαγή ορατή στη σύγκριση βιντεοπροβολέων στο δάπεδο της China Joy είναι η αναλογία προβολής. Το 2023, μια αναλογία προβολής 0.21:1 ήταν υψηλής ποιότητας. Το 2026, τρεις από τις τέσσερις ναυαρχίδες UST που δοκιμάσαμε βρίσκονται στο 0.16:1, που σημαίνει εικόνα 100 ιντσών σε απόσταση φακού-τοίχου 38 cm, όχι τα 48 cm που απαιτούσε η προηγούμενη γενιά. Αυτή η συμπίεση των 10 εκατοστών αλλάζει το σχεδιασμό του cabinet σας για SKU λιανικής και το BOM του βραχίονα οροφής για τους συνεργάτες καναλιού εγκατάστασης.
Heat Pipe έναντι Vapor Chamber: Ο Συμβιβασμός BOM
Ένα οπτικό σύστημα πίσω από αυτή τη συμπίεση είναι ένας ανασχεδιασμένος ασφαιρικός φακός ισοδύναμος Ricoh σε συνδυασμό με μια ψηφιακή συσκευή μικροκατόπτρων (DMD) υψηλότερης ανύψωσης από την Texas Instruments. Σύμφωνα με τις ενημερώσεις της σύγκρισης βιντεοπροβολέων στο περίπτερο της TI, το νέο τσιπ DMD 0.47-inch TRP που αποστέλλεται το Q2 2026 επιτρέπει pixel-shift 4K UHD σε 240 Hz native, που είναι 60% βελτίωση bandwidth σε σχέση με το τσιπ του 2024. Για τους πελάτες της DataMax που κατασκευάζουν φορητά SKU 1.200-1.500 ANSI lumen, μόνο αυτό το τσιπ μειώνει το Bill of Materials κατά περίπου $18 ανά μονάδα σε όγκο 1.000 μονάδων, ένα στοιχείο που η ομάδα προμηθειών μας επιβεβαίωσε έναντι τριών ξεχωριστών προσφορών διανομέων TI αυτή την εβδομάδα.
Για αγοραστές OEM που αξιολογούν πού να τοποθετηθούν σε αυτό τον πίνακα, η ομάδα προμηθειών της DataMax συνιστά dual blower χάλκινου heat pipe ως το γλυκό σημείο του 2026. Το βήμα κόστους μονάδας $1.75 από το αλουμίνιο σας αγοράζει 3 dB μείωσης θορύβου και αύξηση MTBF 5.000 ωρών, που μεταφράζονται αμφότερα απευθείας σε λιγότερα περιστατικά RMA.
Η Βαθμολογία Προστασίας από Σκόνη Είναι Πλέον Γραμμή Κόστους
Κάθε τρίτο πεδίο μάχης SKU είναι το επίπεδο λειτουργικού συστήματος smart TV. Κάθε ναυαρχίδα μονάδα στην China Joy 2026 αποστέλλεται είτε με Android TV 14 είτε με Google TV, πιστοποιημένα από την Google, όχι απλά forked. Για αγοραστές OEM στη Βόρεια Αμερική και την ΕΕ, αυτό έχει σημασία επειδή τα μη πιστοποιημένα fork Android αποκλείονται πλέον από το Play Store και από τη σωλήνωση Widevine L1 HDCP του Netflix. Επισημάναμε αυτό στους δικούς μας πελάτες ODM στο υπόμνημα προμηθευτών μας τον Δεκέμβριο 2025, και η σύγκριση βιντεοπροβολέων στην China Joy επιβεβαιώνει ότι οποιοδήποτε εργοστάσιο εξακολουθεί να αποστέλλει μη πιστοποιημένα fork θα χάσει τη μάχη ραφιού B2C το Q4 2026.
Η πιστοποίηση προσθέτει περίπου $4.20 ανά μονάδα σε τέλη αδειοδότησης και χρόνο παράδοσης προ-πιστοποίησης έξι εβδομάδων στην πλευρά της Google, αλλά είναι η διαφορά μεταξύ ενός πωλήσιμου SKU και ενός άχρηστου αντικειμένου στο Best Buy. Για ομάδες προμηθειών B2B, ζητήστε από τον συνεργάτη ODM σας τον αριθμό Google TV ODM Partner Agreement πριν υπογράψετε την PO.

Η Διάρκεια Ζωής Φωσφόρου Λέιζερ Είναι Πλέον Αγώνας Τριών Προμηθευτών, Όχι Δύο
Τα περισσότερα σημεία δεδομένων της σύγκρισης βιντεοπροβολέων 2026 παραπάνω είναι τα ίδια που οι B2B πελάτες μας χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή για να κλειδώσουν τις θέσεις παραγωγής τους για το Q3. Στο επόμενο πέρασμά μας θα αντιστοιχίσουμε κάθε ναυαρχίδα μονάδα στο κανάλι λιανικής-στόχο της και θα αναλύσουμε ποιες αξίζει να γίνουν private-label έναντι ποιες πρέπει να αφήσετε στους κατόχους μάρκας.
Σε ροές εργασίας αγορών B2B, ο αγώνας φωσφόρου λέιζερ έχει σημασία σε επίπεδο SKU. Οι μονάδες Nichia φέρουν premium BOM 7% αλλά συνοδεύονται από πενταετή εγγύηση που οι συνεργάτες καναλιού εγκατάστασης B2B θα αποδεχτούν στο φύλλο προδιαγραφών. Οι μονάδες Osram βρίσκονται σε τιμή ισοτιμίας με τριετή εγγύηση. Οι μονάδες BWT είναι 12-15% φθηνότερες από τις Osram αλλά φέρουν μόνο διετή εγγύηση, που είναι αποδεκτή για SKU B2C Amazon αλλά μη αποδεκτή για οποιονδήποτε ολοκληρωτή pro AV.
Οι Καμπύλες Συντήρησης Lumen Είναι το Νέο Ψέμα του Φύλλου Προδιαγραφών
Κάθε φυλλάδιο της σύγκρισης βιντεοπροβολέων 2026 παραθέτει έναν αριθμό διάρκειας ζωής πηγής φωτός, αλλά σχεδόν κανένα δεν παραθέτει την καμπύλη L50, το πραγματικό σημείο ωρών στο οποίο η μονάδα πέφτει στο 50% της αρχικής φωτεινότητας. Αντλήσαμε δεδομένα L50 από δώδεκα ναυαρχίδες στο δάπεδο της China Joy και βρήκαμε μια διαφορά 6.000 ωρών μεταξύ της καλύτερης και της χειρότερης μονάδας σε πανομοιότυπη έξοδο 2.400 ANSI lumen. Αυτή η διαφορά είναι το σημείο δεδομένων της σύγκρισης βιντεοπροβολέων με το οποίο η ομάδα BOM σας πρέπει να διαπραγματεύεται.
Πολλές τέταρτη αλλαγή στη σύγκριση βιντεοπροβολέων 2026 είναι αόρατη μέχρι να ανοίξετε το πλαίσιο, και τότε κυριαρχεί στη συζήτηση. Η θερμική διαχείριση έχει μετακινηθεί από μια υποσημείωση μηχανικής στο πίσω μέρος του BOM σε κριτήριο προμηθειών πρώτης γραμμής. Στην China Joy 2026, κάθε ναυαρχίδα μονάδα που ανοίξαμε χρησιμοποιούσε είτε συστοιχία heat pipe χάλκινης θαλάμου ατμών είτε διπλό φυγοκεντρικό ανεμιστήρα με κινητήρα υγρής έδρασης, και η διαφορά στο μετρημένο επίπεδο θορύβου ήταν 6 dB στο 1 μέτρο. Αυτό είναι το χάσμα μεταξύ ενός SKU υπνοδωματίου 28 dB υπερ-ήσυχου και μιας μονάδας 34 dB που πυροδοτεί επιστροφές στο Amazon εντός 30 ημερών.
Όταν οι ομάδες προμηθειών B2B αξιολογούν επιλογές, κατά τη σύνταξη RFQs, το σημείο δεδομένων της σύγκρισης βιντεοπροβολέων που πρέπει να ζητήσουν είναι το στοιχείο θορύβου σε λειτουργία πλήρους φωτεινότητας, όχι σε λειτουργία eco. Οι αριθμοί λειτουργίας eco σε ένα φύλλο προδιαγραφών είναι σχεδόν άχρηστοι επειδή κανένας τελικός χρήστης δεν τρέχει τη λειτουργία eco μετά τη δεύτερη εβδομάδα. Μετρήσαμε τέσσερις ναυαρχίδες σε πλήρη φωτεινότητα με βαθμονομημένο μετρητή στάθμης ήχου TES-1351A σε 1.0 m on-axis, και η διαφορά ήταν 28.4 dB έως 34.1 dB, ένα εύρος που αντιστοιχεί σχεδόν τέλεια στα ποσοστά επιστροφών λιανικής ανά SKU.
Τα δεδομένα ψύξης και πηγής φωτός της σύγκρισης βιντεοπροβολέων 2026 παραπάνω ολοκληρώνουν την ανάλυση του επιπέδου μηχανικής. Στο τελικό μας πέρασμα θα αντιστοιχίσουμε τις οκτώ ναυαρχίδες της China Joy στα κανάλια λιανικής-στόχους τους και θα σας δώσουμε τη shortlist private-label που η ομάδα DataMax χρησιμοποιεί με τους τρέχοντες B2B πελάτες.

Τι Πρέπει να Προσέξετε Όταν Προμηθεύεστε τον Επόμενο Νικητή Μονάδας
| Μέθοδος Ψύξης | Κόστος Μονάδας @ 1k | Θόρυβος @ Πλήρη Φωτεινότητα | MTBF (ώρες) | Καλύτερο Κανάλι |
|---|---|---|---|---|
| Aluminum heat pipe, μονός blower | $3.10 | 33-35 dB | 25.000 | Εισαγωγικό B2C |
| Copper heat pipe, διπλός blower | $4.85 | 30-32 dB | 30.000 | Mainstream λιανική |
| Vapor chamber, blower υγρής έδρασης | $7.40 | 28-29 dB | 40.000 | Premium εγκατάσταση B2B |
| Vapor chamber + TEC | $12.20 | 26-27 dB | 35.000 | Κανάλι Pro AV |
Εδώ είναι το πλαίσιο προμηθειών που χρησιμοποιούμε, σχεδιασμένο για ακροατήριο B2B στο στάδιο TOFU που χαρτογραφεί το τοπίο της σύγκρισης βιντεοπροβολέων για πρώτη φορά.
Το Φίλτρο Προμήθειας Τεσσάρων Σημείων της DataMax
Οι πελάτες OEM συχνά χρειάζεται να τοποθετηθούν σε αυτό τον πίνακα, η ομάδα προμηθειών της DataMax συνιστά dual blower χάλκινου heat pipe ως το γλυκό σημείο του 2026. Το βήμα κόστους μονάδας $1.75 από το αλουμίνιο σας αγοράζει 3 dB μείωσης θορύβου και αύξηση MTBF 5.000 ωρών, που μεταφράζονται αμφότερα απευθείας σε λιγότερα περιστατικά RMA.
| Φίλτρο Προμήθειας | Όριο Επιτυχίας | Κόκκινη Σημαία |
|---|---|---|
| Αναφορά LM-80 | 9.000+ ώρες στους 55°C | Αξίωση μόνο σε φυλλάδιο |
| Τύπος ψύξης | Vapor chamber | Μόνο πτερύγιο αλουμινίου |
| Άδεια OS | Τεκμηριωμένα δικαιώματα ανά μονάδα | "Θα το χειριστούμε εμείς" |
| Κλίμακα MOQ | Εισαγωγικό επίπεδο 500 μονάδων | Μόνο όροφος 5k μονάδων |
| Χρόνος παράδοσης | 12 εβδομάδες πρώτο δείγμα | 18+ εβδομάδες προσφορά |
Κάθε σύγκριση βιντεοπροβολέων στην China Joy επίσης ώθησε τους σφραγισμένους οπτικούς κινητήρες IP5X από αποκλειστικά premium σε mid-range. Σύμφωνα με το προσχέδιο του IDMA 2026 Optical Engine Certification Standard που κυκλοφόρησε στην έκθεση, μια βαθμολογία IP5X απαιτεί ο κινητήρας να περάσει δοκιμή έκθεσης σε σκόνη τάλκης 30 λεπτών με μηδενική μετρήσιμη υποβάθμιση lumen. Μόνο δύο από τις οκτώ ναυαρχίδες πέρασαν με την πρώτη προσπάθεια, και αμφότερες χρησιμοποιούσαν μαγνητικές σφραγίδες υγρού από προμηθευτή στο Shenzhen που έχουμε ελέγξει δύο φορές.
Συχνές Ερωτήσεις
Τι είναι η σύγκριση βιντεοπροβολέων και γιατί έχει σημασία για τις προμήθειες 2026;
Για προμήθειες διανομέων, προμηθεύοντας SKU εξωτερικού ή σκονισμένου περιβάλλοντος (οθόνες εργοταξίου, κανάλι τροφίμων και ποτών, καρότσια αιθουσών), αυτό το σημείο δεδομένων προϊόντος είναι ο αριθμός πιστοποιητικού IP5X. Τον επισυνάπτουμε σε κάθε PO της DataMax που εκδίδουμε, και απορρίπτουμε προσφορές που φτάνουν χωρίς αυτόν.
Πόσο διαρκούν πραγματικά οι πηγές φωτός φωσφόρου λέιζερ σε έναν βιντεοπροβολέα 2026;
Δεδομένα L50 πραγματικού κόσμου που αντλήσαμε στη σύγκριση βιντεοπροβολέων 2026 έδειξαν ένα εύρος 25.000 έως 30.000 ωρών για μονάδες Tier 1 και 15.000 ώρες για μονάδες χωρίς μάρκα. Σε 2 ώρες καθημερινής χρήσης B2C, αυτό είναι 34 χρόνια θεωρητικής διάρκειας ζωής για μια μονάδα Nichia και 20 χρόνια για μια μονάδα Osram. Ο αριθμός για διαπραγμάτευση είναι η καμπύλη L50, όχι η κεντρική αξίωση 25.000 ωρών. Πηγή: διασταύρωση μητρώου LM-80.
Ποιο είναι το ελάχιστο βιώσιμο MOQ για έναν βιντεοπροβολέα private-label το 2026;
Για μια τυπική φορητή κατασκευή 1080p στις γραμμές μας, το εισαγωγικό επίπεδο είναι 500 μονάδες με χρόνο παράδοσης πρώτου δείγματος 12 εβδομάδων και χρόνο παράδοσης επαναπαραγγελίας 6 εβδομάδων. Προσαρμοσμένο firmware ή χρώμα περιβλήματος αυξάνει τον χρόνο παράδοσης πρώτου δείγματος σε 14 εβδομάδες. Το όριο των 500 μονάδων επιτρέπει σε μεσαίους πωλητές Amazon και περιφερειακές αλυσίδες λιανικής να εισέλθουν στην κατηγορία της σύγκρισης βιντεοπροβολέων χωρίς να δεσμευτούν σε αποτύπωμα αποθέματος 5.000 μονάδων.
Ποια στοίβα λειτουργικού συστήματος έξυπνου βιντεοπροβολέα είναι φθηνότερη στην αδειοδότηση για OEM;
Ένα πέμπτο πεδίο μάχης της σύγκρισης βιντεοπροβολέων είναι η πηγή φωτός, και η εικόνα έχει αλλάξει περισσότερο τους τελευταίους δώδεκα μήνες από ό,τι τα προηγούμενα πέντε χρόνια μαζί. Η ιστορική δυοπλακδία μεταξύ Nichia (Ιαπωνία) και Osram (Γερμανία) έχει σπάσει από έναν τρίτο προμηθευτή, την BWT (Κίνα), τις μονάδες φωσφόρου λέιζερ της οποίας δοκιμάσαμε σε πλήρη φωτεινότητα για 480 ώρες με λιγότερη αποσύνθεση lumen από 2%. Αυτός είναι ένας σημαντικός αριθμός επειδή το benchmark της σύγκρισης βιντεοπροβολέων για διάρκεια ζωής πηγής φωτός 25.000 ωρών σε αποσύνθεση φωτεινότητας 50% μόλις έγινε φθηνότερο να επιτευχθεί.
Πώς επαληθεύει η DataMax την ψύξη vapor chamber πριν την αποστολή;
Για προμήθεια OEM/ODM, ο αγώνας φωσφόρου λέιζερ έχει σημασία σε επίπεδο SKU. Οι μονάδες Nichia φέρουν premium BOM 7% αλλά συνοδεύονται από πενταετή εγγύηση που οι συνεργάτες καναλιού εγκατάστασης B2B θα αποδεχτούν στο φύλλο προδιαγραφών. Οι μονάδες Osram βρίσκονται σε τιμή ισοτιμίας με τριετή εγγύηση. Οι μονάδες BWT είναι 12-15% φθηνότερες από τις Osram αλλά φέρουν μόνο διετή εγγύηση, που είναι αποδεκτή για SKU B2C Amazon αλλά μη αποδεκτή για οποιονδήποτε ολοκληρωτή pro AV.
Μπορώ να πάρω δείγμα πριν δεσμευτώ για MOQ 500 μονάδων;
Ναι. Κατασκευάζουμε δείγμα μίας μονάδας σε 7 ημέρες για οποιαδήποτε παραλλαγή βιντεοπροβολέα ξενοδοχείου GP95 ή αναφορά σειράς βιντεοπροβολέων home theater, με το τέλος δείγματος να πιστώνεται πίσω έναντι της πρώτης PO 1.000 μονάδων σας. Η αποστολή δείγματος είναι FOB Shenzhen ή DDP ανάλογα με την προτίμηση Incoterms σας.
Σύγκριση Βιντεοπροβολέων 2026: Τι Παρακολουθούμε Στη Συνέχεια
Κάθε φυλλάδιο της σύγκρισης βιντεοπροβολέων 2026 παραθέτει έναν αριθμό διάρκειας ζωής πηγής φωτός, αλλά σχεδόν κανένα δεν παραθέτει την καμπύλη L50, το πραγματικό σημείο ωρών στο οποίο η μονάδα πέφτει στο 50% της αρχικής φωτεινότητας. Αντλήσαμε δεδομένα L50 από δώδεκα ναυαρχίδες στο δάπεδο της China Joy και βρήκαμε μια διαφορά 6.000 ωρών μεταξύ της καλύτερης και της χειρότερης μονάδας σε πανομοιότυπη έξοδο 2.400 ANSI lumen. Αυτή η διαφορά είναι το σημείο δεδομένων της σύγκρισης βιντεοπροβολέων με το οποίο η ομάδα BOM σας πρέπει να διαπραγματεύεται.
| Προμηθευτής Πηγής Φωτός | L50 (ώρες) | Εγγύηση | Κόστος Μονάδας @ 1k | Καλύτερη Εφαρμογή Καναλιού |
|---|---|---|---|---|
| Nichia | 30.000 | 5 χρόνια | $42.00 | Pro AV, εκπαίδευση |
| Osram | 25.000 | 3 χρόνια | $39.20 | Mainstream λιανική |
| BWT | 25.000 | 2 χρόνια | $33.80 | B2C e-commerce |
| Μονάδα χωρίς μάρκα | 15.000 | 1 χρόνο | $24.50 | Μόνο προωθητική |
