Tukkuostaja saa käsiinsä kaksi samankaltaista projektoritarjousta Shenzhenin tehdastuotannostamme. Toisen tekninen taulukko ilmoittaa 500 ANSI lumenia 189 dollarin tukkuhintaan.

Julkaistu: 18.02.2026 - 112 Katselukerrat

500 ANSI vs 800 ANSI: 2026 vertailuopas

DLP- ja LCD-projektion laadun vertailu vierekkäin

500 ANSI vs 800 ANSI: 2026 vertailuopas

Tukkuostaja päätyy kahden samannäköisen projektoritarjouksen eteen Shenzhenin tehtaan linjoilta. Toisessa tuoteslappelehdessä lukee 500 ANSI lumenia hintaan $189 tukkuhintaan. Toisessa lukee 800 ANSI lumenia hintaan $249 tukkuhintaan. $60 ero vaikuttaa pieneltä 1,000 yksikön ostotilauksella, mutta väärä kirkkaustaso nostaa palautusasteen yli 12 prosenttiin, laskee Amazon-arvosteluja ja vaarantaa yhdeksän kuukautta kestäneen brändikumppanuuden. Projektorien 2026 vertailuopas käy läpi todelliset suunnittelu-, huonekoko- ja kate-erot, jotta B2B-hankintatiimit valitsevat oikean tason heti ensimmäisellä ostotilauksella.

Kohokohdat

  • 500 ANSI vs 800 ANSI eroaa 1,6× kirkkauskertoimella, joka muuttaa käyttökelpoisen huonekoon 60 sq ft:n pimeistä huoneista 120 sq ft:n huoneisiin, joissa on hallittu ympäristön valo.
  • 500 ANSI lumenin projektori sopii pimeän huoneen kotiteatteriin, asuntoauto- ja opiskelijakäyttöön; 800 ANSI lumenin yksiköt kattavat olohuoneen pelikäytön ja pienet neuvotteluhuoneet B2B-käyttöönotoissa kohtuullisella ympäristön valolla.
  • Virrankulutus kasvaa noin 28–35 W kahden tason välillä, mikä vaikuttaa akunkestoon kannettavissa yksiköissä ja lämpösuunnitteluun kiinteissä asennuksissa.
  • OEM/ODM-ostajille materiaalikustannusero on lähempänä $18–22 per yksikkö, ei $60 tukkuhintaeroa, mikä jättää tilaa joko katteen nostolle tai aggressiiviselle B2C-hinnoittelustrategialle.
  • Vuoden 2026 tehdastietomme osoittavat 800 ANSI -palautusasteen alle 5 prosenttiin, kun ostajat sovittavat sen ≤120 sq ft:n huoneeseen, verrattuna 11–14 prosenttiin, kun ostajat ylimitoittavat 500 ANSI -yksiköitä kirkkaisiin olohuoneisiin.

Tämä yksikkö: Numeron takana oleva suunnittelu

Ennen kuin hankintatiimit sitoutuvat 1,000 yksikön erään, valonlähteen tekniikka ratkaisee enemmän kuin markkinointimateriaali. Molemmat tasot käyttävät LED- tai laserkovalohiain valonlähteitä Shenzhenin kokoonpanolinjoillamme, mutta optinen kaviteetti, DMD-sirun koko ja ohjainvirta muuttuvat 500 ANSI lumenin moduulin ja 800 ANSI lumenin moduulin välillä.

Monet tukkuostajat päätyvät kahden samannäköisen projektoritarjouksen eteen Shenzhenin tehtaan linjoilta. Toisessa tuoteslappelehdessä lukee 500 ANSI lumenia hintaan $189 tukkuhintaan. Toisessa lukee 800 ANSI lumenia hintaan $249 tukkuhintaan. $60 ero vaikuttaa pieneltä 1,000 yksikön ostotilauksella, mutta väärä kirkkaustaso nostaa palautusasteen yli 12 prosenttiin, laskee Amazon-arvosteluja ja vaarantaa yhdeksän kuukautta kestäneen brändikumppanuuden. Projektorien 2026 vertailuopas käy läpi todelliset suunnittelu-, huonekoko- ja kate-erot, jotta B2B-hankintatiimit valitsevat oikean tason heti ensimmäisellä ostotilauksella.

B2B-ostajille, jotka arvioivat 500 ANSI vs 800 ANSI -vaihtoehtoja, hankinnan kannalta merkityksellinen ero jakautuu neljään spesifikaatioon:

  • LED-teho: 500 ANSI käyttää tyypillisesti 90–110 W LED-matriisia; 800 ANSI vaatii 130–160 W samalla käyttösyklillä.
  • Lämpökapasiteetti: 800 ANSI -moduulit tarvitsevat suuremman jäähdytyslevyn tai aktiivisen tuuletinkäyrän, mikä lisää 80–120 g runkoon.
  • Optisen moottorin MTBF: 500 ANSI -moduulit 30 000 tuntia; 800 ANSI -moduulit 25 000–28 000 tuntia täydellä kirkkaudella korkeamman liitoslämpötilan vuoksi.
  • Ohjainkortin hinta: $4.20 (500 ANSI) vs $6.80 (800 ANSI) Q1 2026 komponenttihinnoittelullamme.

Milloin 500 ANSI on oikea valinta

  • 500 ANSI vs 800 ANSI eroaa 1,6× kirkkauskertoimella, joka muuttaa käyttökelpoisen huonekoon 60 sq ft:n pimeistä huoneista 120 sq ft:n huoneisiin, joissa on hallittu ympäristön valo.
  • 500 ANSI lumenin projektori sopii pimeän huoneen kotiteatteriin, asuntoauto- ja opiskelijakäyttöön; 800 ANSI lumenin yksiköt kattavat olohuoneen pelikäytön ja pienet neuvotteluhuoneet B2B-käyttöönotoissa kohtuullisella ympäristön valolla.
  • Virrankulutus kasvaa noin 28–35 W kahden tason välillä, mikä vaikuttaa akunkestukseen kannettavissa yksiköissä ja lämpösuunnitteluun kiinteissä asennuksissa.
  • OEM/ODM-ostajille materiaalikustannusero on lähempänä $18–22 per yksikkö, ei $60 tukkuhintaeroa, mikä jättää tilaa joko katteen nostolle tai aggressiiviselle B2C-hinnoittelustrategialle.
  • Vuoden 2026 tehdastietomme osoittavat 800 ANSI -palautusasteen alle 5 prosenttiin, kun ostajat sovittavat sen ≤120 sq ft:n huoneeseen, verrattuna 11–14 prosenttiin, kun ostajat ylimitoittavat 500 ANSI -yksiköitä kirkkaisiin olohuoneisiin.

OEM-kumppanimme, jotka myyvät 500 ANSI -yksiköitä Amazonin, Walmartin ja Costcon pimeän huoneen seteissä, raportoivat 6–8 prosentin palautusasteen, kun tuotelistaus ilmoittaa selvästi "vain pimeisiin huoneisiin". Palautusaste nousee yli 14 prosenttiin, kun samaa yksikköä markkinoidaan "olohuonepeanina" ilman ympäristön valon huomioimista.

Milloin 800 ANSI ansaitsee lisähinnan

Ennen kuin hankintatiimit sitoutuvat 1,000 yksikön erään, valonlähteen tekniikka ratkaisee enemmän kuin markkinointimateriaali. Molemmat tasot käyttävät LED- tai laserkovalohiain valonlähteitä Shenzhenin kokoonpanolinjoillamme, mutta optinen kaviteetti, DMD-sirun koko ja ohjainvirta muuttuvat 500 ANSI lumenin moduulin ja 800 ANSI lumenin moduulin välillä.

Yksi ANSI-lumenstandardi (American National Standards Institute IT7.227-1998) mittaa kirkkautta yhdeksästä pisteestä koko ruudun alueelta, jakaa sen ruudun pinta-alalla ja ottaa keskiarvon. Siksi testaamme jokaisen erän kalibroidulla 1.0 gain -valkokankaalla 3 metrin heittoetäisyydellä ennen toimitusta. "500 ANSI" -merkinnällä varustetun yksikön on saavutettava vähintään 500 lumenia tällä menetelmällä mitattuna, ei niitä liioiteltuja "LED-lumenien" tai "valonlähteenlumien" lukuja, joita jotkut kilpailijat painavat vähittäismyyntipakkauksiin.

Laite: Vertailutaulukko vierekkäin

Spesifikaatio500 ANSI -malli800 ANSI -malli
ANSI-lumenien tuotto500 lm800 lm
LED-teho90-110W130-160W
Natiiviresoluutio1080p (1920×1080)1080p (1920×1080)
Suositeltu huonekoko≤60 sq ft, pimeä≤120 sq ft, hallittu valo
Heittosuhde (vakio)1.2:11.2:1
Kontrastisuhde (FOFO)1500:11200:1
Melu (eco-tila)28 dB32 dB
Yksikön paino2.8 kg3.2 kg
MOQ (DataMax ODM)500 units500 units
Toimitusaika12 weeks14 weeks
Tukkuhinta (FOB Shenzhen)$189$249

B2B-hankinnan näkökohdat

  • LED-teho: 500 ANSI käyttää tyypillisesti 90–110 W LED-matriisia; 800 ANSI vaatii 130–160 W samalla käyttösyklillä.
  • Lämpökapasiteetti: 800 ANSI -moduulit tarvitsevat suuremman jäähdytyslevyn tai aktiivisen tuuletinkäyrän, mikä lisää 80–120 g runkoon.
  • Optisen moottorin MTBF: 500 ANSI -moduulit 30 000 tuntia; 800 ANSI -moduulit 25 000–28 000 tuntia täydellä kirkkaudella korkeamman liitoslämpötilan vuoksi.
  • Ohjainkortin hinta: $4.20 (500 ANSI) vs $6.80 (800 ANSI) Q1 2026 komponenttihinnoittelullamme.

Ostajat, jotka jakavat ostotilauksensa molemmille tasoille — 500 ANSI kannettaville ja pimeän huoneen SKU:ille, 800 ANSI aloitushuoneen ja neuvotteluhuoneen SKU:ille — saavat yleensä takaisin 2 viikon pidemmän toimitusajan matalamman yhdistetyn palautusasteen kautta. Vuoden 2025 asiakaskunnassamme sekoitettujen tasojen ostajat raportoivat yhdistetyn palautusasteen olevan 5,3 prosenttia, verrattuna 9,1 prosenttiin ostajilla, jotka standardoivat yhdelle tasolle kaikilla kanavilla.

Kokonaiskustannus: Tämä projektori 12 kuukauden jaksolla

Jokainen 500 ANSI lumenin projektori on järkevä kolmessa konkreettisessa skenaariossa. Ensinnäkin, dedikoidut kotiteatterit, joissa on pimennysverhot ja tummanharmaat seinät, joissa kontrasti ratkaisee enemmän kuin raaka kirkkaus. Toiseksi, kannettavat akkukäyttöiset yksiköt, joissa 28–35 W virransäästö tarkoittaa 40–60 minuuttia lisää käyttöaikaa latauskertaa kohti. Kolmanneksi, B2B-käyttöönotot asuntoauto-, vene- ja pakettiautokanaville, joissa 12V DC -tulo rajoittaa järjestelmän kokonaiskulutusta.

OEM-kumppanimme, jotka myyvät 500 ANSI -yksiköitä Amazonin, Walmartin ja Costcon pimeän huoneen seteissä, raportoivat 6–8 prosentin palautusasteen, kun tuotelistaus ilmoittaa selvästi "vain pimeisiin huoneisiin". Palautusaste nousee yli 14 prosenttiin, kun samaa yksikköä markkinoidaan "olohuonepeanina" ilman ympäristön valon huomioimista.

LED-käyttöikä eroaa, koska 800 ANSI -kaviteetti käy kuumempana. Polttotietomme 1 240 moduulista osoittavat, että 500 ANSI -yksiköt pitävät 80 prosentin tuoton 22 000 tunnissa, kun taas 800 ANSI -yksiköt saavuttavat saman 80 prosentin rajan 18 000 tunnissa. Ostajat, jotka pitävät varastoa liikkeellä pimeän huoneen SKU:iden kautta, eivät yleensä välitä 4 000 tunnin erosta, koska yksikkö myydään uudelleen tai otetaan uuteen käyttöön kauan ennen LED:n heikkenemistä. Ostajat, jotka sijoittavat 800 ANSI -yksiköitä neuvotteluhuonekäyttöön 6–8 tuntia päivässä, saavuttavat 18 000 tunnin rajan 7–8 vuodessa, mikä on hyvin useimpien päivityssyklien ohi.

Jokainen 800 ANSI lumenin projektori ansaitsee $60 tukkuhintalisänsä huoneissa, joissa on 100–300 luksia ympäristön valoa, mikä kattaa useimmat pohjoisamerikkalaiset ja eurooppalaiset olohuoneet klo 10–20 välillä. 1,6× kirkkausetu pitää 100-tuumaisen kuvan yli 40 nitin havaitun luminanssin, jota useimmat katsojat tarvitsevat tekstitysten lukemiseen ilman silmien väsymistä päiväkatselussa RTINGS.

Järjestelmä: 12 kuukauden TCO-vertailu

B2B-hankintatiimit joutuvat usein harkitsemaan pieniä neuvotteluhuoneita, koulutushuursseja tai pop-up-myymälääesiä, jolloin 800 ANSI on turvallisempi oletus. Vuoden 2025–2026 tehdastietomme 412 ODM-toimituksesta osoittavat, että neuvotteluhuonekanaville toimitetuilla 800 ANSI -yksiköillä on 4,7 prosentin palautusaste, noin puolet 500 ANSI -yksiköiden palautusasteesta, kun ne on sijoitettu väärin samaan kanavaan.

Hankintahuomautuksia OEM- ja ODM-ostajille

OEM-ostajille, jotka arvioivat 500 ANSI vs 800 ANSI maahantulokustannusperusteisesti, palautusrahtirivi kääntää usein laskun. Yang 500 ANSI -yksiköt palautetaan noin kaksi kertaa niin usein kuin 800 ANSI -yksiköt, kun ne on sijoitettu väärin olohuonekanaville, joten käänteisen logistiikan varaus on itse asiassa korkeampi tummemmalla tasolla. Siksi suosittelemme sekoitettujen tasojen ohjelmia useimmille Yhdysvaltain ja EU:n jakelijoillemme — 800 ANSI -SKU:en palautusrahtisäätöt kattavat suuren osan korkeammasta yksikkökustannuksesta.

Spesifikaatio500 ANSI -malli800 ANSI -malli
ANSI-lumenien tuotto500 lm800 lm
LED-teho90-110W130-160W
Natiiviresoluutio1080p (1920×1080)1080p (1920×1080)
Suositeltu huonekoko≤60 sq ft, pimeä≤120 sq ft, hallittu valo
Heittosuhde (vakio)1.2:11.2:1
Kontrastisuhde (FOFO)1500:11200:1
Melu (eco-tila)28 dB32 dB
Yksikön paino2.8 kg3.2 kg
MOQ (DataMax ODM)500 units500 units
Toimitusaika12 weeks14 weeks
Tukkuhinta (FOB Shenzhen)$189$249

Kanavakohtainen käyttöönotto: Missä kumpikin taso oikeasti myy

Kanavasovitus on se paikka, jossa 500 ANSI vs 800 ANSI saa lopulta siistin vastauksen useimmille ostajille. Seuraamme myyntiä vähittäiskanavittain vuoden 2025 asiakaskunnassamme, ja tiedot osoittavat kaksi erillistä kysyntäkäyrää.

Kun OEM-ostajat arvioivat 500 ANSI vs 800 ANSI -vaihtoehtoja, kolme operatiotahtoa päättää valinnan nopeammin kuin mikään tuoteslappe. Ensinnäkin, MOQ-yhtenäisyys: molemmat tasot toimitetaan 500 yksiköstä lähtien Shenzhenin tehtaaltamme, joten ostajien ei tarvitse sitoutua suurempaan volyymiin päästäkseen kirkkaampaan moduuliin. Toiseksi, toimitusaika on 12 viikkoa 500 ANSI:lle ja 14 viikkoa 800 ANSI:lle, ero johtuu korkeamman tuoton kaviteen pidemmästä optisen kohdistuksen syklistä. Kolmanneksi, sertifiointikustannukset ovat identtiset FCC, CE, RoHS ja Energy Star -lille, joten sääntelykustannukset eivät vääristä tason valintaa.

Ostajat, jotka jakavat ostotilauksensa molemmille tasoille — 500 ANSI kannettaville ja pimeän huoneen SKU:ille, 800 ANSI aloitushuoneen ja neuvotteluhuoneen SKU:ille — saavat yleensä takaisin 2 viikon pidemmän toimitusajan matalamman yhdistetyn palautusasteen kautta. Vuoden 2025 asiakaskunnassamme sekoitettujen tasojen ostajat raportoivat yhdistetyn palautusasteen olevan 5,3 prosenttia, verrattuna 9,1 prosenttiin ostajilla, jotka standardoivat yhdelle tasolle kaikilla kanavilla.

SKU: Kanavasovitusmatriisi

Kanava500 ANSI sopii800 ANSI sopii
Dedikoitu pimeä kotiteatteriErinomainenErinomainen
Olohuone päivälläHeikkoErinomainen
Kannettava ulkona/asuntoautoErinomainenTyydyttävä
Pieni neuvotteluhuoneTyydyttäväErinomainen
Lapsen makuuhuoneErinomainenHyvä
Pop-up-myymälääysineHeikkoErinomainen
KoulutuskurssiTyydyttäväErinomainen

B2C-ostajan näkökulma ja listaustekstit

B2C-ostajille, jotka selaavat Amazonia, 500 ANSI vs 800 ANSI -kysymys ratkeaa yleensä yhdellä lauseella tuotesivulla. Listaukset, joissa sanotaan "vain pimeisiin huoneisiin" ja elämäntapavalokuvassa näkyy mitattu 1,0–3,0 luksin ympäristö, palauttavat 6–8 prosenttia yksiköistä. Listaukset, joissa sanotaan "kirkas olohuonepean" ja toimitetaan 500 ANSI -moduuli, palauttavat 14–18 prosenttia yksiköistä Consumer Reports.

Kun B2B-hankintatiimit arvioivat vaihtoehtoja 12 kuukauden kustannusmallissa, 500 ANSI vs 800 ANSI -päätös ei harvoin ole kyse $60 tukkuhintaerosta itse yksikössä. Kyse on takuualtistuksesta, palautusrahdista, energiakustannuksesta ja LED:n elinkaaren käyttösyklistä. Mallinnamme jokaisen asiakasohjelman näillä neljällä vivulla ennen kuin lukitsemme SKU-seoksen.

Energiankulutus on ennustettavin kulurivi. 800 ANSI -moduuli, joka käy 4 tuntia päivässä 145 W:lla, kuluttaa keskimäärin 212 kWh vuodessa, verrattuna 146 kWh:iin 500 ANSI -moduulilla 95 W:lla. Vuoden 2026 Yhdysvaltain kaupallisella keskiarvolla $0.14 per kWh, se on $29.68 vs $20.44 vuosittain — $9.24 per yksikkö -delta, joka skaalautuu lineaarisesti 5 000 yksikön vuosiohjelmassa noin $46,200 lisäkäyttökustannukseen kirkkaammalle tasolle.

Seuraavat askeleet: Hankintatarkistuslista 500 ANSI vs 800 ANSI SKU:eille

LED-käyttöikä eroaa, koska 800 ANSI -kaviteetti käy kuumempana. Polttotietomme 1 240 moduulista osoittavat, että 500 ANSI -yksiköt pitävät 80 prosentin tuoton 22 000 tunnissa, kun taas 800 ANSI -yksiköt saavuttavat saman 80 prosentin rajan 18 000 tunnissa. Ostajat, jotka pitävät varastoa liikkeellä pimeän huoneen SKU:iden kautta, eivät yleensä välitä 4 000 tunnin erosta, koska yksikkö myydään uudelleen tai otetaan uuteen käyttöön kauan ennen LED:n heikkenemistä. Ostajat, jotka sijoittavat 800 ANSI -yksiköitä neuvotteluhuonekäyttöön 6–8 tuntia päivässä, saavuttavat 18 000 tunnin rajan 7–8 vuodessa, mikä on hyvin useimpien päivityssyklien ohi.

Takuuvaatimusasteet seuraavat myös tätä lämpökäyrää. Alla 412 ODM-toimituksessa vuonna 2025, 800 ANSI -yksiköt kirjasivat 3,1 prosentin takuuvaatimusasteen verrattuna 2,4 prosenttiin 500 ANSI -yksiköillä — 0,7 prosenttiyksikön ero, joka yleensä jää minkä tahansa tehtaan laatumarginaalin kohinan sisään.

Toinen askel on pyytää vertailukelpoisia näytteitä. Jokaisen arvioinnin tulisi hakea yksi 500 ANSI -yksikkö ja yksi 800 ANSI -yksikkö samalta neljänneltä, jotta vertailu pysyy omenana ommensa. DataMaxilla toimitamme pariksi sovitettuja näyteparien 5 arkipäivän sisällä Shenzhenin tehtaaltamme, täydellisillä fotometrisillä tiedostoilla (.ies-muoto) ja 12-sivuisella mittausraportilla jokaisu lähtyön.

Kustannuserä500 ANSI -yksikkö800 ANSI -yksikköEro
FOB Shenzhen tukkuhinta$189$249+$60
Vuotuinen energia (4 h/päivä)$20.44$29.68+$9.24
Takuuvaatimuskustannus (3 % varaus)$5.43$7.02+$1.59
Palautusrahtivaraus (6 %)$11.34$7.47-$3.87
LED:n vaihtovaraus$0.00$0.00$0.00
Yhdistetty 12 kuukkauden kustannus per yksikkö$226.21$293.17+$66.96

OEM- ja ODM-yhteystiedot DataMaxilla

  • MOQ: 500 yksikköä varasto-SKU:eille, 1 000 yksikköä ODM-räätälöidylle kotelolle
  • Toimitusaika: 25 päivää toistotilauksille, 45 päivää ensimmäiselle ODM-erälle
  • Näytepolitiikka: Maksetut näytteet hyvitetään ensimmäistä ostotusta vastaan, toimitetaan 5 arkipäivässä
  • Yhteydenottokanava: pyydä räätälöity tarjous tai sähköposti Contact-Projector.com
  • Tuoteslappekirjastu: 500 ANSI -selitys tuoteslappe ja 800 ANSI -selitys tuoteslappe

Kun OEM-ostajat arvioivat 500 ANSI vs 800 ANSI -vaihtoehtoja maahantulokustannusperusteisesti, palautusrahtirivi kääntää usein laskun. Yang 500 ANSI -yksiköt palautetaan noin kaksi kertaa niin usein kuin 800 ANSI -yksiköt, kun ne on sijoitettu väärin olohuonekanaville, joten käänteisen logistiikan varaus on itse asiassa korkeampi tummemmalla tasolla. Siksi suosittelemme sekoitettujen tasojen ohjelmia useimmille Yhdysvaltain ja EU:n jakelijoillemme — 800 ANSI -SKU:en palautusrahtisäästöt kattavat suuren osan korkeammasta yksikkökustannuksesta.

Loppusanat

Lopullinen päätelmä 500 ANSI vs 800 ANSI -valinnalle

Huoltokansiorit, tullin välittäjät ja sertifiointilaboratoriot eivät veloita eri tavalla kahden tason välillä, koska molemmat jakavat saman FCC ID -perheen, saman CE-teknisen tiedoston ja saman Energy Star -testiraporttipohjan. Hankintatiimit voivat siksi yhdistää konteja ilman tasokohtaista menestyskustannusta Energy Star.

Saadaksesi rinnakkaisdemon, kuinka 500 ANSI vs ja 800 ANSI -tasot toimivat todellisissa vähittäismyyntioloissa, pyydä vertailukelpoiset näyteyksiköt DataMaxin OEM-tiimiltä, tai selaile kotiteatteriprojektorien valikoimaa nähdäksesi nykyisen 2026 SKU-kartan.

Ostoskorisi
Käyttökokemuksesi sivustolla paranee, kun sallit evästeet Evästekäytäntö