Julkaistu: 05.02.2026 - 108 Katselukerrat
500: 2026 vertailuopas
Ongelma, jonka tämä sivu ratkaisee
500 vs 1080p on resoluutiopäätös, joka koskettaa samanaikaisesti hankintapäälliköitä, brändinomistajia ja loppukäyttäjiä, ja väärä valinta nostaa yksikkökustannusta, hidastaa varaston kiertoa ja turhauttaa kaukosäädintä pitelevää ostajaa. Tekniset tiedot sekoittavat nämä kaksi resoluutiota toisiinsa, verkkokauppalistaukset piilottavat eron markkinointitermien taakse, ja useimmat ostajat ymmärtävät eron vasta kun projektori on asennettu kattoon. Tämä 2026 vertailuopas antaa sinulle tarkkoja lukuja, paneelistandardeja, BOM-vaikutuksia sekä rinnakkaiset mittarit, joita insinööritiimistä käytämme kun OEM-asiakas kysyy mille tasolle työkalut varataan. Ensimmäisen lukukerran jälkeen tiedät pikselimäärän, tyypillisen ANSI-lumenien vaihteluvälin, suoratoistopalveluiden tukiajon, ja tukkuhintaluokan joka erottaa nämä kaksi resoluutiota suurissa tilauksissa.
Tämän vaihtoehdon tekniset tiedot ja standardit
500 selitettynä vuonna 2026
500 vs 1080p vertailut alkavat aina pikselimatematiikalla, ja 500 tarkoittaa 1280 vaakasuoraa kertaa 720 pystysuoraa pikseliä progressiivisesti skanneleveksi paneeliksi. Natiivi pikselimäärä on 921 600, mikä sijoittaa 500:n HD Ready -tasolle eikä Consumer Technology Associationin määrittelemälle Full HD -tasolle. Consumer Technology Association -standardit ryhmittelevät nämä kaksi resoluutiota erillisiksi markkinointiluokilleiksi, ja useimmat Shenzhenistä vuonna 2026 toimitettavat 500-projekatrit käyttävät 0,33-tuumaisa tai 0,23-tuumaisa DLP -näyttöjä, yksisiruista arkkitehtuuria joka pitää BOM:n tiiviinä ja lämpökuorman pienenä. Kehittäjästäällä 500:n vaillinen SKU tuottaa 220 ANSI-lumenia valkoisella LED-valonlähteellä, ja toimii 12V/3A barrel-adapterilla, ja painaa 1,2 kg sekä sen valonlähteen käyttöikä on 30 000 tuntia. B2B-ostajille jotka arvioivat hotelli- tai koulutuspakkauksia, 500 pitää Shenzhenin FOB-tukkuhinnan alle 220 USD yksikköä kohden 1 000 yksikön erissä, ja MOQ pysyy 500 yksikössä private label -valmistuksessa. Tämän tuotteen valmistaja -kauppa on selkeä: alhaisempi yksikkökustannus ja kevyempi logistiikka hinnalla että kaikki alle 18 pisteen teksti muuttuu pehmeäksi 100-tuumaisella näytöllä.
1080p selitettynä vuonna 2026
500 vs 1080p siirtyy 1920 vaakasuomaan kertaa 1080 pystysuomaan pikseliin progressiivisesti skannellussa paneelissa, yhteensä 2 073 600 pikseliä, yli kaksinkertainen datanopeus 500:aan verrattuna kehystä kohden. 1080p asettuu Full HD -tasolle, ja tyypillinen 2026 OEM-rakennelma yhdistää 0,47-tuumaisaan DMD:n RGB-LED- tai laservalolähteeseen joka tuottaa 450–1 200 ANSI-lumenia samoilla heittosuhteilla. Kehittäjä 1080p-vaillinen yksikkö painaa 2,4 kg, ottaa vastaan HDMI 2.0 -sisääntuloa 60Hz taajuudella, ja siinä on dedikoitu skaalainpiiri joka käsittelee 4K UHD -sisääntulon alasaskennan tulevaisuuden toistoa varten. Kehittäjästäällä työkaluistimme 1080p-rungon 300 yksikön MOQ:lle SKU:ta kohden ja 35 päivän toimitusajalla ostotilauksesta Shenzhenin FOB-toimitukseen, ja sertifiointipakkaukset on esiladattu FCC-, CE-, RoHS- ja Energy Star -sertifikaatteja varten. Hankintatieteille jotka punnitsevat projektoria, 1080p:n BOM on noin 38 % korkeampi pelkän DMD:n ja skaalaimen osalta, ja tämä on suurin yksittäinen erokierros kahden tuotetason välillä.
500 vs 1080p käyttötapausmatriisi
Tämä yksikkö asettuu tyypillisesti kolmeen ostajapersoonaan vientiputkessamme, ja alla oleva matriisi on sama jonka jaamme brändinomistajille selvityspuheluissa. Ensinnä, alle 180 USD vähittäishintaan ostavat B2C-ostajat jotka hakevat makuuhuoneeseen, opiskelija-asuntoon tai lasten leikkihuoneeseen sijoittuvaa yksikköä päätyvät ylivoimaisesti 500:een, koska näytön koko harvoin ylittää 80 tuumaa ja sisältö painottuu piirrettyihin, suoratoistovalikoihin ja rentoon pelaamiseen. Toiseksi, hybridikotitoimisto- sekä opetusostajat 250–450 USD vähittäishintaan päätyvät 1080p:hen, koska Zoom-puhelut, Excel-taulukot ja painetut materiaalit vaativat tarkan tekstin toiston 100–120-tuumaisilla näytöillä. Kolmanneksi, kaupalliset AV-integraattajat jotka valitsevat projektoreita kokoushuoneisiin, myymälä signage -käyttöön ja pienten tilojen asennuksiin päätyvät myös 1080p:hen, koska he tarvitsevat 16:9 Full HD -signaalin läpivientiä kannettaville ja nykyaikaisille kaapelibokseille ilman muunnontaansa. 500 vs 1080p -suositus jakautuu selvästi näille kolmelle kaistalle, ja OEM-asiakkaamme julkaisevat tyypillisesti sekä 500- että 1080p-SKU:n samalla visuaalisella identiteetillä kattaakseen kaikki hyllyhintapisteet sekoittamatta kotivastaanottajaa teknisten tietojen tulkinnan vaikeuksiin.
B2B-hankintatieteille jotka arvioivat laitetta vuoden 2026 tuotelanseaukseenelle, sertifiointilaajuus, toimitusaika ja takuuaika ovat kolme muuttujaa jotka liikuttavat ostopäätöstä enemmän kuin mikään tekninen tieto, ja tarjouspohjaamme toimittaa kaikki kolme resoluutiovalinnan ohessa jotta brändinomistajat voivat mallintaa katteen ilman sähköpostiviestiketjua.
Rinnakkainen teknisten tietojen taulukko

500 vs 1080p elää tai kuolee teknisten tietojen perusteella, joten julkaisemme saman taulukun jota käytämme sisäisissä hankinta-arvioissamme. Jokainen alla oleva rivi vastaa rakennelmaa jonka olemme todella työkaluistaneet tai auditoineet vientasiakkaalle viimeisen 18 kuukauden aikana.
| Tekninen tieto | 500 (HD Ready) | 1080p (Full HD) |
|---|---|---|
| Natiiviresoluutio | 1280 x 720 | 1920 x 1080 |
| Pikselien kokonaismäärä | 921 600 | 2 073 600 |
| Paneeliteknologia | 0,33-tuumainen DMD | 0,47-tuumainen DMD |
| Tyypillinen ANSI-lumenit | 180–350 | 450–1 200 |
| Suositeltu näytön koko | 40–80 tuumaa | 80–150 tuumaa |
| Optimaalinen katseluetäisyys (100-tuumainen näyttö) | 3,8 m (12,5 ft) | 2,4 m (8 ft) |
| Tyypillinen heittosuhde | 1,2:1 | 1,2:1 – 1,5:1 |
| HDMI-sisääntulon perusta | HDMI 1.4, 60Hz | HDMI 2.0, 60Hz (4K-alasaskenta) |
| Tyypillinen rungon paino | 1,0–1,4 kg | 2,0–2,8 kg |
Ostajille jotka vertailevat tämän projektorin teknisiä tietoja rinnakkain, kolme riviä ohjaavat ostotilausta enemmän kuin muut: ANSI-lumenit, näytön kokovaihteluväli ja tukkuhinta. Alle 220 ANSI-lumenin 500-runko on lupa on rehellistä markkinointia 60-tuumaiselle makuuhuonekuvalle mutta pettymys 120-tuumaiselle olohuoneen seinälle, mikä on juuri se piste jossa 1080p ansaitsee 38 %:n BOM-preemion.
Kuvanlaadun erot oikeissa huoneissa
500 vs 1080p näyttää paperilla 2,25-kertaiselta pikselisuhteelta, mutta havaittava ero riippuu lähes kokonaan näytön koosta, ympäristön valosta ja tunteja katseluetäisyydestä. Olemme mitanneet molempia resoluutioita kalibroiduilla 80-, 100- ja 120-tuumaisilla näytöillä Shenzhenin esittelyhuoneessamme, ja alla oleva tieto on yhdenmukaista sen kanssa mitä brändinomistaja-asiakkaamme raportoivat omien vähittäopilottien jälkeen.
Reunan terävyys ja tekstin toisto
Järjestelmän tekstin toisto eroaa selvästi kun näyttö ylittää 80 tuumaa. 80 tuuman diagonaalilla 500 säilyttää PowerPoint-luettelopisteet 22 pisteessä lievällä reunojen pehmenemisellä; alle 18 pisteessä sama teksti muuttuu kameran tärinän kaltaiseksi, mikä tappaa taulukkolaskenta- ja tiheän koodin työnkulut. 1080p säilyttää 14 pisteen tekstin selkeänä samalla 80-tuumaisella näytöllä, ja 16 pisteen teksti pysyy terävänä 120-tuumaisella alasvetokankaalla, minkä vuoksi hybridikotitoimisto- ja opetusostajat päätyvät 1080p:hen joka kerta selvityspuheluissamme.
Liikkeenkäsittely ja pelaaminen
500 vs 1080p liikkeenkäsittely jakautuu virkistystaajuuden ja syöttöviiveen mukaan. Tyypillinen 500-kuluttujarakenne toimii HDMI 1.4 -liitännällä 60Hz taajuudella ja 35–50 ms syöttöviiveellä, mikä on hyväksyttävää vuoropohjaisessa tai rentossa konsolipelaamisessa mutta häiritsevää ensimmäisen persoonan ammuntapeleissä. Vuoden 2026 spesifikaatioiden mukainen 1080p OEM-rakenne yhdistää HDMI 2.0:n 60Hz taajuudella dedikoituun skaalainpiiriin joka pudottaa syöttöviiveen 16–22 ms:iin pelitilassa, mikä on kynnys jonka useimmat konsoli- ja PC-pelaajat hyväksyvät 100-tuumaisella näytöllä. RTINGS.com-syöttöviiveen metodologian mukaan, mikä tahansa yli 33 ms tulee harjaantuneiden pelaajien havaittavaksi, joten tämän tarjooman pelaamisverdict puoltaa 1080p:tä kilpailullisesti pelaaville ja 500:aa rentoon tai lasten huoneen käyttöön.
Väri, HDR ja ympäristön valo
500 vs 1080p väriavaruus riippuu laitoksesta, ei resoluutiosta, mutta 1080p-rakenteet ovat niitä joita toimitamme laservalolähteellä tai RGB-LED-lähteellä jotka kykenevät 110 % Rec.709 -peittoon, kun taas 500-rakenteet käyttävät oletuksena valkoista LEDiä 80 % Rec.709 -peitolla. ProjectorCentral-värikirkkausopas huomauttaa että värikirkkaus on usein tärkeämpää kuin valkokirkkaus sisällölle jossa on ihon sävyjä ja brändivärejä, mikä on hiljainen syy miksi vähittäis- ja signage-ostajat valitsevat oletuksena 1080p:n vaikka ympäristön valo peittäisi resoluutioeron. 500-rakenteelle suosittelemme silti määrittämään mitatun ANSI-lumenien lattian eikä huippu-LED-lumenilukua, koska markkinointiväitteiden ja todellisen tuoton välinen ero osuu rutiininomaisesti 35–45 %:iin.
Hankinta- ja logistiikkanäkökohdat
500 vs 1080p hankintapäätökset vuonna 2026 pyörivät neljän muuttujan ympärillä joita vientasiakkaamme kysyvät jokaisella tarjouspuhelulla: MOQ, toimitusaika, sertifiointilaajuus ja takuuaika. Tämän tuotteen ero kullakin näistä muuttujista on dokumentoitu alla jotta B2B-tv-yhtiöt voivat B2B-hankintatiimit voivat mallintaa katteen ilman sähköpostiviestiketjuja.
500-SKU:lle Kehittäjä, MOQ on 500 yksikköä väriä tai visuaalistista identiteettiä kohden, toimitusaika on 28 päivää ostotilauksesta Shenzhenin FOB:hon, sertifiointipakkaukset toimitetaan esiladattuina FCC-, CE-, RoHS- ja Energy Star -sertifikaateille, ja takuu on standardi 12 kuukauden rajoitettu carry-in -takuu. 1080p-SKU:lle MOQ laskee 300 yksikköön koska korkeampi yksikköhinta vähentää käyttöpääoman tarvetta SKU:ta kohden, toimitusaika pitenee 35 päivään koska skaalainpiirillä ja 0,47-tuumaisella DMD:llä on pidempi toimittajajono, sertifiointilaajuus pysyy samana, ja takuu on jatkettavissa 24 kuukauteen lisäkustannuksella 3 % kokonaiskustannetesta. Hankintatiimit tekevät tyypillisesti päätöksen jossa 500-SKU suojaa katteen entry-level -vähittäiskaupassa, ja 1080p-SKU suojaa ASP:tä mid-tier -vähittäiskaupassa ja ansaitsee brilleilleen brändille 24 kuukauden takuun myyntivalttina.
Kuinka valita yksikön välillä vuoden 2026 tuotevalikoimaasi
500 vs 1080p hankinta vuonna 2026 ei ole enää oletus-halvempaan-päätös. Käytyäsi läpi yhdeksän muuttujaa yllä, B2B-ostajien tulisi punnita kolmea suodatinta: kohde-vähittäishintaluokka, ensisiytyyppinen käyttötapaus ja jälkikäynnin takuuvastuu. Jos kanavasi kohdistuu alle 199 USD:n koti- tai lasten huoneen SKU:iin, 500 on edelleen oikea valinta mitattavalla katteen suojauksella. Jos kanavasi kohdistuu 249 vähittäishintaan ja ylöspäin, tai mihin tahansa B2B-signage-, opetus- tai hotelli käyttöön, 1080p on ainoa puoltavissa vähittäiskaupan 2026-spesifikaatio. OEM-ostajille jotka arvioivat mallia mittakaavassa, kynnysarvo on noin 199 USD tukkuhinnalla: sitä alemmaksi, 500 voittaa; sen kohdalla tai ylle, 1080p voittaa havaitovuuden ja takuupositionoinnin suhteen.
Seuraavat askeleet hankintatiimeille
- Vahvista kohde-vähittäishintaluokka ennen paneelipäätöksen lukkiusta
- Pyydä näyteyksiköitä Kehittäjä 14 päivän arviointiajalla
- Spesifasifioi ANSI-lumenien lattia 350+ sekä 500- että 1080p-SKU:ille
- Lukitse sertifiointilaajuus (FCC, CE, RoHS, Energy Star) alkuperäiseen ostotilaukseen
- Neuvottele takuun laajennus 24 kuukauteen 1080p-rakenteille 3 %:n kokonaiskustannekorotuksella
Kehittäjä toimittaa 500 vs 1080p -näyteyksiköitä 7 päivän sisällä kirjallisesta pyynnöstä, MOQ alkaen 500 yksiköstä 500:lle ja 300 yksiköstä 1080p:lle, 28–35 päivän toimitusajat ostotilauksesta Shenzhenin FOB-toimitukseen, ja 12 kuukauden standarditakuun laajennettavissa 24 kuukauteen. OEM-ostajille jotka arvioivat 500 vs 1080p:tä mittakaavassa, pyydä osta tarjouspyyntö tai tutustu OEM-palveluvalikoimaamme aloittaaksesi selvityspuhelun tällä viikolla.
Päätösnotes
Lopullinen päätelmä
500 vs 1080p vuonna 2026 on vähemmän resoluution ylivallasta ja enemmän hintaluokasta, käyttötapauksesta ja takuuvastuusta. Sovita spesifikaatio SKU:hun, lukitse ANSI-lumenien lattiat, ja suojaa kate oikealla MOQ-tasolla.
Kehittäjä on valmis suunnittelemaan 500 vs 1080p -tuotantoeräsi näyteyksillöllä, sertifiointipakkauksilla ja toimitusajalla vahvistettuna ennen ostotilausta. Selaa kotiteatteriprojektorivalikoimaa tai pyydä osta tarjouspyyntö aloittaaksesi 15 minuutin selvityspuhelun OEM-insinööritiimimme kanssa.
