Data publikacji: lut 05, 2026 - 127 Wyświetlenia
720p vs 1080p: Przewiędca porównawczy 2026
Problem, który rozwiązuje ta strona
720p vs 1080p to decyzja o rozdzielczości, która jednocześnie dotyka menedżerów ds. zakupów, właścicieli marek i użytkowników końcowych, i błędna decyzja zawyża koszt jednostkowy, spowalnia rotację zapasów i frustruje kupującego trzymającego pilot. Karty katalogowe zacierają różnicę między tymi rozdzielczościami, oferty detaliczne ukrywają ją za żargonem marketingowym, a większość kupujących zdaje sobie sprawę z tej luki dopiero po zamontowaniu projektora na suficie. Proszę pamiętać, że niniejszy poradnik 2026 zawiera konkretne liczby, standardy paneli, implikacje BOM oraz porównawcze wskaźniki, których używa nasz zespół inżynierów, gdy klient OEM pyta, który poziom oprzyrządować. Po pierwszym przejściu będziecie Państwo znać liczbę pikseli, typowy zakres ANSI lumenów, okno wsparzystania serwisów streamingowych oraz przedział cen hurtowych oddzielający te dwie rozdzielczości w zamówieniach hurtowych.
Specyfikacje i standardy tego wariantu
720p w 2026 roku – wyjaśnienie
Porównania 720p vs 1080p zawsze zaczynają się od matematyki pikseli, a 720p oznacza 1280 pikseli w poziomie na 720 pikseli w pionie na panelu z odczytem progresywnym. Rozdzielczość natywna to 921 600 pikseli, co plasuje 720p w klasie HD Ready, a nie w klasie Full HD zdefiniowanej przez Consumer Technology Association. Standardy Consumer Technology Association grupują te dwie rozdzielczości w odrębne klasy marketingowe, a większość projektorów 720p wysyłanych z Shenzhen w 2026 roku wykorzystuje DMD DLP 0,33-cali lub 0,23-cali, jednoukładową architekturę, która utrzymuje kompaktowy BOM i niską obudowę termiczną. W DataMax nasz referencyjny SKU 720p pobiera 220 ANSI lumenów z białego silnika LED, pracuje na zasilaczu baryłkowym 12V/3A i jest dostarczany w wadze 1,2 kg z oceną żywotności źródła światła na 30 000 godzin. Dla nabywców B2B oceniających pakiety hotelarskie lub edukacyjne, 720p utrzymuje cenę hurtową FOB Shenzhen poniżej 220 USD za sztukę w partiach 1000 sztuk, a MOQ pozostaje na poziomie 500 sztuk dla produktów private label. Kompromis produktowy jest tutaj prosty: niższy koszt jednostkowy i lżejsza logistyka kosztem jakiegokolwiek tekstu poniżej 18 punktów, który staje się miękki na 100-calowym ekranie.
1080p w 2026 roku – wyjaśnienie
720p vs 1080p przechodzi do 1920 pikseli w poziomie na 1080 pikseli w pionie na panelu z odczytem progresywnym, co daje łącznie 2 073 600 pikseli, czyli ponad dwukrotność przepływności danych 720p na klatkę. 1080p plasuje się w klasie Full HD, a typowa kompilacja OEM 2026 łączy DMD 0,47-cali z silnikiem świetlnym RGB LED lub laserowo-fosforowym, aby przepchnąć 450 do 1 200 ANSI lumenów przy tych samych współczynnikach rzutu. Nasza jednostka referencyjna 1080p waży 2,4 kg, akceptuje wejścia HDMI 2.0 przy 60Hz i integruje dedykowany układ scalony skalujący, który obsługuje downscaling wejścia 4K UHD pod kątem przyszłościowego odtwarzania. W DataMax oprzyrządowaliśmy podwozie 1080p na MOQ 300 sztuk na SKU oraz czas realizacji 35 dni od zamówienia do FOB Shenzhen, z zestawami certyfikacyjnymi preładowanymi dla FCC, CE, RoHS i Energy Star. Dla zespołów ds. zamówień ważących projektor, BOM 1080p niesie ze sobą około 38% wyższy koszt komponentów samego DMD i skalera, co stanowi największą pojedynczą lukę pozycjoną między tymi dwoma poziomami produktów.
Macierz przypadków użycia 720p vs 1080p
Ta jednostka zazwyczaj mapuje się na trzy persony kupujących w naszym rurociągu eksportowym, a poniższa macierz jest tą samą, którą udostępniamy właścicielom marek podczas rozmów discovery. Po pierwsze, nabywcy B2C poniżej 180 USD w detalu szukający jednostki do sypialni, akademika lub pokoju zabaw dziecięcych w zdecydowanej większości lądują na 720p, ponieważ rozmiar ekranu rzadko przekracza 80 cali, a treści są zdominowane przez kreskówki, menu serwisów streamingowych i casualowe gry. Po drugie, hybrydowi nabywcy domowego biura i edukacji między 250 a 450 USD w detalu lądują na 1080p, ponieważ połączenia Zoom, arkusze Excel i drukowane materiały wymagają dokładnego renderowania tekstu na ekranach od 100 do 120 cali. Po trzecie, komercyjni integratorzy AV wybierający projektory do sal konferencyjnych, oznakowania sklepowego i instalacji w małych obiektach również lądują na 1080p, ponieważ potrzebują przepustowości sygnału 16:9 Full HD dla laptopów i nowoczesnych dekoderów telewizji kablowej bez opóźnień konwersji. Rekomendacja 720p vs 1080p dzieli się wyraźnie wzdłuż tych trzech pasów, a nasi klienci OEM zazwyczaj uruchamiają zarówno SKU 720p, jak i 1080p w tej samej tożsamości wizualnej, aby uchwycić każdy punkt cenowy na półce bez dezorientowania kupującego w detalu kartą specyfikacji, której nie potrafi zinterpretować.
Dla zespołów ds. zamówień B2B oceniających urządzenie pod kątem premiery produktu w 2026 roku, zakres certyfikacji, czas realizacji i okno gwarancji to trzy zmienne, które przesuwają decyzję o zamówieniu bardziej niż jakakolwiek liczba z karty specyfikacji, a nasz szablon wyceny wysyła wszystkie trzy wraz z wyborem rozdzielczości, aby właściciele marek mogli modelować marżę bez łańcucha wiadomości e-mail.
Tabela specyfikacji obok siebie

720p vs 1080p żyje lub ginie na karcie specyfikacji, więc publikujemy tę samą tabelę, której używamy w naszych wewnętrznych przeglądach sourcingowych. Każdy wiersz poniżej odzwierciedla kompilację, którą faktycznie oprzyrządowaliśmy lub zaudytowaliśmy dla klienta eksportowego w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
| Specyfikacja | 720p (HD Ready) | 1080p (Full HD) |
|---|---|---|
| Rozdzielczość natywna | 1280 x 720 | 1920 x 1080 |
| Łączna liczba pikseli | 921 600 | 2 073 600 |
| Technologia panelu | DMD 0,33-cali | DMD 0,47-cali |
| Typowe ANSI lumeny | od 180 do 350 | od 450 do 1 200 |
| Zalecany rozmiar ekranu | od 40 do 80 cali | od 80 do 150 cali |
| Optymalna odległość oglądania (ekran 100 cali) | 3,8 m (12,5 ft) | 2,4 m (8 ft) |
| 1,2:1 | od 1,2:1 do 1,5:1 | |
| Linia bazowa wejścia HDMI | HDMI 1.4, 60Hz | HDMI 2.0, 60Hz (downscaling 4K) |
| Typowa waga podwozia | od 1,0 do 1,4 kg | od 2,0 do 2,8 kg |
| Hurtowa cena FOB Shenzhen (1k sztuk) | od 180 do 220 USD | od 320 do 410 USD |
| MOQ w DataMax | 500 sztuk | 300 sztuk |
| Czas realizacji, od PO do FOB | 28 dni | 35 dni |
| Żywotność źródła światła (LED) | 30 000 godzin | 30 000 godzin |
| Typowy pobór Energy Star | 55 W | 90 W |
Dla kupujących porównujących specyfikacje tego projektora, trzy wiersze mają tendencję do napędzania PO bardziej niż pozostałe: ANSI lumeny, zakres rozmiaru ekranu i cena hurtowa. Podwozie 720p poniżej 220 ANSI lumenów to uczciwy marketing dla 60-calowego obrazu w sypialni, ale rozczarowujące na 120-calowej ścianie salonu, co jest dokładnie tym punktem, w którym 1080p zarabia swoją premię BOM wynoszącą 38%.
Różnice w jakości obrazu w prawdziwych pomieszczeniach
720p vs 1080p na papierze wygląda jak stosunek pikseli 2,25x, ale luka percepcyjna zależy prawie całkowicie od rozmiaru ekranu, światła otoczenia i odległości oglądania. Zmierzyliśmy obie rozdzielczości na skalibrowanych ekranach 80-calowych, 100-calowych i 120-calowych w naszej sali demo w Shenzhen, a poniższe dane są zgodne z tym, co nasi klienci właścicieli marek zgłaszają po swoich własnych pilotażach detalicznych.
Ostrość krawędzi i renderowanie tekstu
Renderowanie tekstu w tym systemie rozbiega się ostro, gdy ekran przekracza 80 cali. Przy 80 calach przekątnej, 720p utrzymuje punkty PowerPoint przy 22 punktach z łagodnym zmiękczeniem na krawędziach; poniżej 18 punktów ten sam tekst staje się roztrzęsiony jak z kamery, co zabija przepływy pracy w arkuszach kalkulacyjnych i gęstym kodzie. 1080p utrzymuje tekst 14-punktowy czysto na tym samym 80-calowym ekranie, a tekst 16-punktowy pozostaje ostry na 120-calowej rozwijance, dlatego hybrydowi nabywcy domowego biura i edukacji lądują na 1080p za każdym razem, gdy prowadzimy rozmowę discovery.
Obsługa ruchu i gry
Obsługa ruchu 720p vs 1080p dzieli się wzdłuż częstotliwości odświeżania i opóźnienia wejścia. Typowa konsumencka kompilacja 720p działa na HDMI 1.4 przy 60Hz z opóźnieniem wejścia od 35 do 50 ms, co jest akceptowalne dla turowych lub zwykłych gier konsolowych, ale rozprasza w grach FPS. Kompilacja OEM 1080p w specyfikacji 2026 łączy HDMI 2.0 przy 60Hz z dedykowanym układem scalonym skalującym, który obniża opóźnienie wejścia do 16-22 ms w trybie gry, co jest progiem, który większość graczy konsolowych i PC zaakceptuje na 100-calowym ekranie. Zgodnie z metodologią opóźnienia wejścia RTINGS.com, wszystko powyżej 33 ms staje się zauważalne dla wytrenowanych graczy, więc werdykt gamingowy naszej oferty pada na 1080p dla każdego, kto gra konkurencyjnie, oraz na 720p dla zwykłych przypadków użycia w pokojach dziecięcych.
Kolory, HDR i światło otoczenia
Objętość kolorów 720p vs 1080p zależy od silnika świetlnego, a nie od rozdzielczości, ale kompilacje 1080p to te, które wysyłamy ze źródłami laserowo-fosforowymi lub RGB LED zdolnymi do 110% Rec.709, podczas gdy kompilacje 720p domyślnie używają białego LED z pokryciem 80% Rec.709. Przewodnik ProjectorCentral dotyczący jasności kolorów zauważa, że jasność kolorów często ma większe znaczenie niż jasność bieli w treściach z odcieniami skóry i kolorami marek, co jest cichym powodem, dla którego nabywcy detaliczni i oznakowania domyślnie wybierają 1080p, nawet gdy światło otoczenia maskowałoby różnicę rozdzielczości. Dla kompilacji 720p nadal zalecamy określenie zmierzonego progu ANSI lumenów zamiast szczytowej liczby lumenów LED, ponieważ luka między twierdzeniami marketingowymi a rzeczywistą wydajnością rutynowo wynosi od 35 do 45%.
Kwestie zamówień i logistyki
Decyzje zakupowe 720p vs 1080p w 2026 roku kręcą się wokół czterech zmiennych, o które pytają nasi klienci eksportowi na każdej rozmowie wycenowej: MOQ, czas realizacji, zakres certyfikacji i okno gwarancji. Luka produktowa w każdej z tych zmiennych jest udokumentowana poniżej, aby zespoły ds. zamówień B2B mogły modelować marżę bez łańcuchów wiadomości e-mail.
Dla SKU 720p w DataMax, MOQ wynosi 500 sztuk na kolor lub tożsamość wizualną, czas realizacji to 28 dni od PO do FOB Shenzhen, zestawy certyfikacyjne są preładowane dla FCC, CE, RoHS i Energy Star, a gwarancja to standardowe 12 miesięcy ograniczonej gwarancji typu carry-in. Dla SKU 1080p, MOQ spada do 300 sztuk, ponieważ wyższa cena jednostkowa zmniejsza presję kapitału obrotowego na SKU, czas realizacji wydłuża się do 35 dni, ponieważ układ scalony skalera i DMD 0,47-cali mają dłuższe kolejki dostawców, zakres certyfikacji pozostaje identyczny, a gwarancja jest rozszerzalna do 24 miesięcy za dodatkowe 3% kosztu lądowanego. Zespoły ds. zamówień oceniające 720p vs 1080p pod kątem premiery produktu w 2026 roku zazwyczaj zobaczą, że SKU 720p chroni marżę w detalicznym segmencie wejściowym, podczas gdy SKU 1080p chroni ASP w średnim segmencie detalicznym i zapewnia marce punkt sprzedaży w postaci 24-miesięcznej gwarancji.
Jak wybrać między jednostką dla Twojej linii produktów 2026
Zamówienia 720p vs 1080p w 2026 roku nie są już decyzją domyślną „wybierz tańsze". Po przepracowaniu dziewięciu zmiennych powyżej, nabywcy B2B powinni rozważyć trzy filtry: docelowy przedział cenowy w detalu, główny przypadek użycia i ekspozycja na gwarancję po premierze. Jeśli Twój kanał celuje w SKU poniżej 199 USD do domu lub pokoju dziecięcego, 720p pozostaje właściwym wyborem z mierzalną ochroną marży. Jeśli Twój kanał celuje w 249 USD i powyżej lub jakiekolwiek wdrożenie B2B w oznakowaniu, edukacji lub hotelarstwie, 1080p jest jedyną obronną specyfikacją na 2026 rok. Dla nabywców OEM oceniających model na skalę, próg wynosi w przybliżeniu 199 USD hurtowo: poniżej niego wygrywa 720p; w tej kwocie lub powyżej niej wygrywa 1080p dzięki postrzeganej wartości i pozycjonowaniu gwarancji.
Następne kroki dla zespołów ds. zamówień
- Potwierdź docelowy przedział cenowy w detalu przed zablokowaniem decyzji o panelu
- Poproś o jednostki próbne od DataMax z 14-dniowym oknem oceny
- Określ próg ANSI lumenów 350+ zarówno dla SKU 720p, jak i 1080p
- Zablokuj zakres certyfikacji (FCC, CE, RoHS, Energy Star) w początkowym PO
- Negocjuj rozszerzenie gwarancji do 24 miesięcy w kompilacjach 1080p za wzrost kosztu lądowanego o 3%
DataMax wysyła jednostki próbne 720p vs 1080p w ciągu 7 dni od pisemnego zapytania, z MOQ zaczynającym się od 500 sztuk dla 720p i 300 sztuk dla 1080p, czasami realizacji od 28 do 35 dni od PO do FOB Shenzhen oraz standardową 12-miesięczną gwarancją rozszerzalną do 24 miesięcy. Dla nabywców OEM oceniających 720p vs 1080p na skalę, poproś o indywidualną wycenę lub poznaj zakres naszych usług OEM, aby rozpocząć rozmowę discovery w tym tygodniu.
Uwagi końcowe
Końcowa konkluzja
720p vs 1080p w 2026 roku to mniej kwestia supremacji rozdzielczości, a bardziej kwestia przedziału cenowego, przypadku użycia i ekspozycji na gwarancję. Dopasuj specyfikację do SKU, zablokuj progi ANSI lumenów i chroń marżę za pomocą odpowiedniego poziomu MOQ.
DataMax jest gotowy do określenia zakresu Twojej serii produkcyjnej 720p vs 1080p z jednostkami próbnymi, zestawami certyfikacyjnymi i potwierdzonym czasem realizacji przed PO. Przejrzyj linię projektorów kina domowego lub poproś o indywidualną wycenę, aby rozpocząć 15-minutową rozmowę discovery z naszym zespołem inżynierów OEM.
