Julkaistu: 13.10.2026 - 90 Katselukerrat
Näin valitset projektorin VR-arcadeen: OEM-opas vuodelle 2026
VR-arcade-operaattoreille tarkoitetun projektorin on tuotettava korkea jatkuva kirkkaus, matala syöttöviive ja tasainen värintoisto pystyasennuksessa, mutta useimmat kuluttajaluokan matalaisten käyttöön tarkoitetut yksiköt menevät epäkuntoon 18 kuukauden sisällä, kun niitä käytetään 12+ tuntia päivässä suljetussa kaapissa. Olemme nähneet ostajien kuluttavan kaksi vaihtosykliä 3000 lumenin kotiteatteriyksikköä ennen kuin he ymmärtävät, että huvipuolokäytön vaatima käyttösykli edellyttää huvipuolokäyttöön suunniteltuja komponentteja. Tämä opas purkaa täsmälliset tekniset tiedot, OEM-hankinnan tarkistuspisteet ja vuoden 2026 kustannusvertailut, joita B2B-tiimisi tarvitsee lukitakseen projektorikäyttöönoton, joka kestää 5 vuoden ROI-ikkunan. OEM-ostajille, jotka arvioivat VR-arcade-projektorien tukkueriä, ero vähittäismyyntispesifikaation ja aidosti huvipuolokäyttöön tarkoitetun yksikön välillä on yleensä noin 30–45 prosenttia maahantuontikustannuksista, ja juuri tämä ero erottaa kannattavan FEC-ketjunin ja huoltokutsulavitsan.
Aiheeseen liittyvät resurssit: kotiteatteriprojektorit · ulkokäyttöön tarkoitettujen projektorien valikoima
TL;DR
- SKU:n on ylläpidettävä 3500–6000 ANSI lumenin kirkkautta 12+ tunnin käyttösykleissä, ja kuluttajien vähittäismyyntiyksiköt menettävät tyypillisesti 70 prosenttia valotehostaan 18 kuukauden kuluessa näissä olosuhteissa.
- Kaksi neuvoteltavissa olevaa spesifikaatiota ovat syöttöviive alle 30 ms ja suljettu valomoottori (laserfosfori tai RGB-laser), jonka MTBF-luokitus on 30 000+ tuntia.
- OEM VR-arcade-projektorien ostajien tulisi varautua 50–200 yksikön vähimmäistilaukseen, 8–12 viikon toimitusaikaan ja vaadittuihin sertifikaatteihin, joihin kuuluvat CE, FCC, RoHS ja EN 60598 EU-markkinoita varten.
- OEM-tason mallin tukkutilausten kokonaismaahantuontikustannus vuonna 2026 vaihtelee 249 dollarista 1080p laserfosforiyksiköissä 1 850 dollariin natiivissa 4K UHD RGB-laser yksiköissä.
- DataMax toimittaa VR-arcade-projektorien tukkueriä mukautetulla laiteohjelmistolla, pystyasennuksen termisellä validoinnilla ja 24 kuukauden OEM-takuulla vakiona.
Koon ja kirkkauden mitoitus: näin valitset VR-arcade-projektorin

tämän projektorin kirkkaus FEC- ja VR-kaappiympäristöissä
VR-arcade-operaattoreille tarkoitetun projektorin on tuotettava korkea jatkuva kirkkaus, matala syöttöviive ja tasainen värintoisto pystyasennuksessa, mutta useimmat kuluttajaluokan matalaisten käyttöön tarkoitetut yksiköt menevät epäkuntoon 18 kuukauden sisällä, kun niitä käytetään 12+ tuntia päivässä suljetussa kaapissa. Olemme nähneet ostajien kuluttavan kaksi vaihtosykliä 3000 lumenin kotiteatteriyksikköä ennen kuin he ymmärtävät, että huvipuolokäytön vaatima käyttösykli edellyttää huvipuolokäyttöön suunniteltuja komponentteja. Tämä opas purkaa täsmälliset tekniset tiedot, OEM-hankinnan tarkistuspisteet ja vuoden 2026 kustannusvertailut, joita B2B-tiimisi tarvitsee lukitakseen projektorikäyttöönoton, joka kestää 5 vuoden ROI-ikkunan. OEM-ostajille, jotka arvioivat VR-arcade-projektorien tukkueriä, ero vähittäismyyntispesifikaation ja aidosti huvipuolokäyttöön tarkoitetun yksikön välillä on yleensä noin 30–45 prosenttia maahantuontikustannuksista, ja juuri tämä ero erottaa kannattavan FEC-ketjunin ja huoltokutsulavitsan.
VR-arcade-projektorien tukkutilauksissa suosittelemme tyypillisesti 4500 ANSI lumenin luokkaa, koska se kattaa 90 prosenttia yhden kaapin ja 6 metrin vapaan liikkumisen kokoonpanoista pakottamatta operaattoria ylikuluttamaan 6000 lumenin lippulaivakoneistoon.
Heittosuhde ja kuvageometria VR-arcade-projektorin oppaan spesifikaatioissa
Malli-kaapit käyttävät lähes aina ultralyhyttä tai lyhyttä heittoa optiikkaa, koska projisointietäisyys VR-kaapin sisällä on tyypillisesti 0,4–1,2 metriä näytöstä linssiin. 0,25:1 ultralyhyen heiton linssi valjaat kaapinrakentajan sijoittamaan yksikön tasaiselle hyllylle näytön ylä- tai alapuolelle ilman trapetsikorjausta, mikä säilyttää geometrisen tarkkuuden stereo-3D- tai silmänseurantasisällölle. Toimitamme OEM VR-arcade-projektorit esikalibroiduilla heittosuhteilla välillä 0,25:1–0,8:1 kaapin syvyydestä riippuen, ja kalibrointiraportti sisältyy jokaiseen tukkukuormalavaan.
- SKU:n on ylläpidettävä 3500–6000 ANSI lumenin kirkkautta 12+ tunnin käyttösykleissä, ja kuluttajien vähittäismyyntiyksiköt menettävät tyypillisesti 70 prosenttia valotehostaan 18 kuukauden kuluessa näissä olosuhteissa.
- Kaksi neuvoteltavissa olevaa spesifikaatiota ovat syöttöviive alle 30 ms ja suljettu valomoottori (laserfosfori tai RGB-laser), jonka MTBF-luokitus on 30 000+ tuntia.
- OEM VR-arcade-projektorien ostajien tulisi varautua 50–200 yksikön vähimmäistilaukseen, 8–12 viikon toimitusaikaan ja vaadittuihin sertifikaatteihin, joihin kuuluvat CE, FCC, RoHS ja EN 60598 EU-markkinoita varten.
- OEM-tason mallin tukkutilausten kokonaismaahantuontikustannus vuonna 2026 vaihtelee 249 dollarista 1080p laserfosforiyksiköissä 1 850 dollariin natiivissa 4K UHD RGB-laser yksiköissä.
- DataMax toimittaa VR-arcade-projektorien tukkueriä mukautetulla laiteohjelmistolla, pystyasennuksen termisellä validoinnilla ja 24 kuukauden OEM-takuulla vakiona.
Väriavaruus ja HDR VR-arcade-projektorien tukkukäyttöönotoissa
Tämän projektorin sisältö siirtyy kohti Rec. 2020 laajan väriavaruuden putkistoja, ja laserfosforimoottorit kattavat nyt 95 prosenttia DCI-P3:sta, mikä riittää nykyisen sukupolven Unreal Engine 5 VR -nimikkeille SMPTE. Projektoria spesifioitaessa vahvista, että väriavaruusluku on mitattu linssiulostulossa, ei lähtösignaalissa, koska sisäinen optiikka voi leikata 10–18 prosenttia väriavaruudesta ennen kuin kuva saavuttaa näytön.
OEM VR-arcade-projektorien valikoimamme toimitetaan 95 prosentin DCI-P3-mittaustodistuksella per yksikkö, ja suoritamme 30 pisteen värivalidoinnin Konica Minolta CA-410 -spektrofotometrillä ennen laitteen pakkaamista.
Viive, virkistystaajuus ja seurantayhteensopivuus
Kehyksen ajoitus VR-arcade-projektorien tukkuspesifikaatioissa
SKU:n on saavutettava 33 millisekunnin tai sitä pienempi kehysviiveen yläraja päästä päähän, mikä on suunnille karkeasti yksi kehys 30 Hz:llä, estääkseen simulaattorisairauden, joka aiheuttaa palautuspyyntöjä FEC-paikoissa. Mittaamme siirtoviiveen Murideo SIX-G -signaaligeneraattorilla ja linssiulostuloon kytketyllä valodiodilla, ja OEM VR-arcade-projektorimme lattiataso hylkää minkä tahansa yksikön, joka mittaa yli 33 ms 4K 60 Hz -syötöllä. Valve Index ja Meta Quest Link erillisen näytönohjaimen kautta syötettynä tuottavat tyypillisesti 18–24 ms PC-puolen viivettä, mikä jättää mallin budjetiksi noin 9–15 ms ennen kuin operaattori alkaa menettää maksavia asiakkaita pahoinvointivalitusten vuoksi.
B2B-hankintatiimeille, jotka ajavat VR-arcade-projektorin oppaan tarjouspyyntöä, pyydä OEM-julkaisijaa julkaisemaan riippumaton viivetestaustodistus per SKU, ei PowerPoint-esityksen markkinointiväitettä. Tukku VR-arcade-projektorien toimituksemme sisältävät per-yksikkö tulosteen Murideo-penkistä, ja todistus luettelee sekä 1080p 120 Hz että 4K 60 Hz mitatut kokonaisuudet vierekkäin.
Virkistystaajuus ja aktiiviläppä-3D-synkronointi
Yhden projektorin kaapit ja vapaan liikkumisen tilat vaativat vähintään 3500 ANSI lumenin kirkkautta pimeän ajovuoristoratojen ympäristöissä ja 5000+ ANSI lumenin kirkkautta vaihtelevan valon FEC-saleissa. American National Standards Institute (ANSI) IT7.228 -standardi määrittelee lumen-mittausmenetelmän, ja ostajien tulisi hylätä mikä tahansa spesifikaatioarkki, joka ei nimenomaisesti viittaa ANSI IT7.228 -standardiin. OEM-tehtaassamme validoimme jokaisen VR-arcade-projektorin oppaan rakenteen 12 tunnin termisellä liotuksella 35 °C ympäristössä ennen toimitusta, koska vähittäismyyntiluokan yksiköt epäonnistuvat rutiininomaisesti tunnilla 4 200 jatkuvassa VR-simulaatiokäytössä. Yleinen virhe, jonka ensikertalaiset VR-arcade-operaattorit tekevät, on ostaa 2 500 lumenin kuluttaja-SKU ja havaita, että kuva haalistuu 90 päivän kuluessa lampun tai laserfosforin vanhetessa.
Seurantakameran kiinnitysnäkökohdat
VR-arcade-projektorien tukkutilauksissa suosittelemme tyypillisesti 4500 ANSI lumenin luokkaa, koska se kattaa 90 prosenttia yhden kaapin ja 6 metrin vapaan liikkumisen kokoonpanoista pakottamatta operaattoria ylikuluttamaan 6000 lumenin lippulaivakoneistoon.
| Spesifikaatio | OEM VR-arcade-projektorin lattiataso | Hylkäyskynnys |
|---|---|---|
| Päästä päähän -viive @ 4K 60 Hz | ≤ 33 ms | > 33 ms |
| Natiivi virkistystaajuus | 120 Hz | 60 Hz |
| Tuulettimen lapakäytteen taajuus | > 800 Hz | 200-600 Hz |
| Per-yksikön viivetodistus | Sisältyy (Murideo SIX-G) | Vain markkinointiväite |
| Kiinnityspisteet | 4× M6 kuminen eristä | 2× kova kiinnitys |
Liitettävyys, ääni ja verkkohallinta
Videosisääntulomatriisi ja EDID-käsittely SKU-kaapeille
Malli-kaapit käyttävät lähes aina ultralyhyttä tai lyhyttä heittoa optiikkaa, koska projisointietäisyys VR-kaapin sisällä on tyypillisesti 0,4–1,2 metriä näytöstä linssiin. 0,25:1 ultralyhyen heiton linssi valjaat kaapinrakentajan sijoittamaan yksikön tasaiselle hyllylle näytön ylä- tai alapuolelle ilman trapetsikorjausta, mikä säilyttää geometrisen tarkkuuden stereo-3D- tai silmänseurantasisällölle. Toimitamme OEM VR-arcade-projektorit esikalibroiduilla heittosuhteilla välillä 0,25:1–0,8:1 kaapin syvyydestä riippuen, ja kalibrointiraportti sisältyy jokaiseen tukkukuormalavaan.
B2B-hankintayhteyksissä, arvioitaessa VR-arcade-projektorin opasta, heittosuhteen on vastattava kaapin sisäistä syvyyttä ennen kuin materiaaliluettelo lukitaan. 0,4:1 heitto 0,7 metriä syvässä kaapissa tuottaa 90 tuuman diagonaalisen kuvan; 0,25:1 heitto samassa kaapissa tuottaa 120 tuuman diagonaalisen kuvan.
Äänen erotus ja mukaansatempaavan äänen integrointi
Tämän projektorin kaapit yhdistävät visuaalin lähes aina Dolby Atmos- tai DTS:X-järjestelmään, jota ohjataan samasta HDMI-lähteestä, joten projektorin tarvitsee S/PDIF- tai eARC-ulostulo, joka välittää alkuperäisen bittivirran ilman downmixausta. Vakio-SKU:amme paljastaa TOSLINK-ulostulon ja HDMI eARC -paluukanavan, ja olemme validoineet ääniputken 24-bittistä / 48 kHz Dolby TrueHD -alavirtaa vastaan jokaisen tuotantoerän aikana. Projektori VR-arcadeen ilman eARC:ta pakottaa operaattorin ostamaan erillisen HDMI-äänenpurkulaitteen noin 80 dollarin tukkuhintaan per kaappi, mikä kertautuu 40-kaapin FEC-lattialla.
Näin valitset oikean projektorin VR-arcade-hankintaa varten
VR-arcade-projektorin ostajien, jotka arvioivat 40 kaapin vapaan liikkumisen areenaa, tulisi ankkuroida päätös viiteen mitattavissa olevaan kriteeriin: ANSI-lumenin tuotto per seinäneliömetri, heittosuhde käytettävissä olevaan seurantatilavuuteen, viivetodistuksen alkuperä, EDID-käsittely sisääntulomatriisissa ja etähallinnan pinta-ala. VR-arcade-projektori, joka menestyy raakakirkkaudessa mutta epäonnistuu syöttöviiveessä tai verkkotelemetriassa, maksaa enemmän kenttähuoltolipuissa kuin yksikköhintasäästöt antavat ymmärtää, minkä vuoksi ohjaamme B2B-hankintatiimit viiden akselin spesifikaatiotarkistuslistan läpi ennen minkään tarjouspyynnön avaamista.
OEM-ostajille, jotka vertailevat VR-arcade-projektorien tukkumarkkinoita vähittäismyynti-SKU:ihin, erottavat tekijät ovat dokumentaatio, laiteohjelmiston allekirjoitus ja kiinnityslaitteisto eivät paneeliteknologiaa. VR-arcade-projektori, joka on hankittu OEM VR-arcade-projektorikanavien kautta, sisältää tyypillisesti per-yksikön viivetodistukset, allekirjoitetun laiteohjelmiston, nelipisteisen tärinäeristetyn kiinnityksen ja mukautetun EDID-poltto palvelun. Sama VR-arcade-projektorin SKU ostettuna vähittäismyyntikanavien kautta toimitetaan yleensä yleisellä laiteohjelmistolla, kaksipisteisellä kovalla kiinnityksellä ja ilman allekirjoitettua todistusta, mikä on se kuilu, joka määrittelee tukku-VR-arcade-projektorien segmentin.
Tukun MOQ, toimitusaika ja näytekäytäntö DataMaxilta
Useimpien SKU:en on saavutettava 33 millisekunnin tai sitä pienempi kehysviiveen yläraja päästä päähän, mikä on suunnille karkeasti yksi kehys 30 Hz:llä, estääkseen simulaattorisairauden, joka aiheuttaa palautuspyyntöjä FEC-paikoissa. Mittaamme siirtoviiveen Murideo SIX-G -signaaligeneraattorilla ja linssiulostuloon kytketyllä valodiodilla, ja OEM VR-arcade-projektorimme lattiataso hylkää minkä tahansa yksikön, joka mittaa yli 33 ms 4K 60 Hz -syötöllä. Valve Index ja Meta Quest Link erillisen näytönohjaimen kautta syötettynä tuottavat tyypillisesti 18–24 ms PC-puolen viivettä, mikä jättää mallin budjetiksi noin 9–15 ms ennen kuin operaattori alkaa menettää maksavia asiakkaita pahoinvointivalitusten vuoksi.
B2B-hankintatiimeille, jotka ajavat VR-arcade-projektorin oppaan tarjouspyyntöä, pyydä OEM-julkaisijaa julkaisemaan riippumaton viivetestaustodistus per SKU, ei PowerPoint-esityksen markkinointiväitettä. Tukku VR-arcade-projektorien toimituksemme sisältävät per-yksikkö tulosteen Murideo-penkistä, ja todistus luettelee sekä 1080p 120 Hz että 4K 60 Hz mitatut kokonaisuudet vierekkäin.
Aloittaaksesi VR-arcade-projektorin tukkutarjouspyynnön, pyydä OEM VR-arcade-projektorin spesifikaatiopakkaus alla olevasta yhteyslinkistä tai lähetä sähköpostia suoraan B2B-toimistollemme areenasi koon, seurantatilavuuden mittojen ja kohdekaappimäärän kanssa.
Pikakunnallinen tarkistuslista
Lopullinen yhteenveto B2B VR-arcade-ostajille
Yksikön sisältö toimitetaan yhä enemmän 120 Hz natiivina, aktiiviläppä- tai polarisoidulla 3D-stereoskooppisella alaskonversiolla 60 Hz per silmä monen kaapin VR-teatterikäyttöönotoissa NVIDIA. 120 Hz paneeli 60 Hz per silmä ylläpitää samaa liikkeenkäsittelybudjettia kuin tavallinen 60 Hz 2D-projektori, mutta se vaatii tämän projektorin paljastamaan puhtaan kehyksen 8,3 ms sisällä. Halvemmat 60 Hz natiivipaneelit puolittavat tuon ikäkiunan ja tuottavat näkyvää välkkymistä aktiiviläppälasien läpi, minkä vuoksi pidämme OEM VR-arcade-projektorien SKU:t 120 Hz vähimmäistasona missä tahansa stereoskooppisessa rakenteessa.
Valmis specailemaan areenasi? Selaa DataMax VR-arcade-projektorien valikoimaa tai pyydä mukautettu OEM VR-arcade-projektorin tarjous kaappimäärälläsi, seurantatilavuudellasi ja kohdetoimitusikkunallasi, ja B2B-suunnittelutoimistomme palauttaa täydellisen tarjouspyyntövastauksen kahden työpäivän kuluessa.
